Lauritzen bewijst waarde Doorenbosch houdt stand Sport Voetballers gedijen in rijk Parma Ziekenboeg PSV overvol Cruijjf en Romario T DINSDAG 11 MEI 1993 Ook Sparta wil Van Heusden hebben alphen aan den run Na Haarlem heeft ook Sparta contact opge- Noordwijk-doelman Arjan van Heusden. De Rotter damse eredivisionist heeft de 20-jarige Alphenaar gistermidag een A-contract aangeboden. Van Heusden moet voorzien in de vacature van Carlo l'Ami, die naar Heerenveen vertrekt. Bij Haarlem zou de militair dienstplichtige soldaat één van de drie keepers kunnen worden. Dat spreekt hem minder aan, omdat hij daar slechts semi-prof zou kunnen worden. Tempo verkeert in het ongewisse alphen aan den run Hoewel de Alphense korfbalploeg Tempo meende het afgelopen weekeinde naar de eerste klasse van de veldcompetitie te zijn gepromoveerd, moeten de geelhemden nog even pas op de plaats maken. Gisteren werd bekend dat er nog een strafzaak loopt naar aanleiding van gebeurtenissen tij dens de wedstrijd DKC - KVR. KVR diende een protest in. Wan neer de Rijswijkse formatie in het gelijk wordt gesteld, kunnen nog twee ploegen op gelijke hoogte met Tempo eindigen. Fiets Van der Vliet in het ongerede leopoldsdorfMarcel van der Vliet is in de laatste etappe van de Ronde van Nieder-österreich niet meer van start gegaan. Een valpartij maakte zijn fiets onklaar, zodat de Casba-renner tijdens de slotrit moest toekijken. De dag daarvoor werd Van der Vliet tweede. Niels van Stralen werd in Oostenrijk dertiende in de laatste etappe. De Zoeterwoudse B-amateur Herman de Jong was uitblinker in de Heuvellandronde in Voerendaal. Op de Fromberg werd hij door de Limburger Schrover geklopt. Vanavond Quick Boys - amateurteam leiden Quick Boys neemt het vanavond (19.30 uur) op Nieuw Zuid op tegen het Nederlands amateurteam. In de nationale 'elf spelen Gert Aandewiel (hij speelt tégen zijn eigen club) en 'Noordwijker' Arjan van Heusden. Het restant van de zondag in Almelo gestaakte wedstrijd Hera cles - VW wordt morgenavond om 19.30 uur uitgespeeld. Het duel wordt hervat bij de stand 0-1. TOP neemt het op tegen Ons Eibernest leiden Vanavond worden de halve finales gespeeld van het be kertoernooi van Rijndelfland. TOP, de enig overgebleven verte genwoordiger uit de Leidse regio, speelt in Den Haag tegen de de fusieclub HKV Ons Eibernest. In de andere halve finale ont moeten Fortuna en Ready elkaar. De junioren van TOP komen eveneens in Den Haag in actie tegen Die Haghe. De tweede hal ve finale van het juniorentoernooi is Fortuna - KVS. Alle duels beginnen om 19.00 uur. Driebander Salman zevende op NK tilburg Biljarter Hein Jan Salman heeft het Nederlands kam pioenschap driebanden groot als zevende beëindigd. Aan twee overwinningen en één remise had de Oegstgeestenaar in Tilburg net niet genoeg voor een hogere klassering. Nationale titel voor Dijkje Tornado's leiden Het poolteam van Dijkje Tornado's heeft het Nederlands kampioenschap voor zich opgeëist. De Leidenaars versloegen in een spannende finale De Ketel uit Schiedam met 5-4. Marcel Lamboo tekende voor de beslissing. Bij een 4-4 stand klopte hij tegenstrever Andre van de Hoef. Bascuul uit Den Haag werd der de en Buffalo uit Hoofddorp vierde. Han Doorenbosch blijft bij het toernooi om de wereldtitels boksen in Tampere verbazen. De weltergewicht uit Den Bosch plaatste zich door een overwin ning op punten (9-1) op de Ni- geriaan Ikeke naast Orhan Deli- bas (zwaarwelter) en Raymond Joval (midden) voor de kwartfi nales. Voor halfzwaargewicht Peter Zwezerijnen en super zwaargewicht Jerry Nijman bleef het bij één optreden in de Finse stad. Zwezerijnen verloor gisteren onnodig op punten (11-17) van de Algerijn Bengas- min. Nijman trof bij zijn eerste wereldkampioenschap meteen tweevoudig titelhouder en olympisch kampioen Roberto Balado. De Amsterdammer bleef tegen de Cubaan drie ron den op de been maar verloor kansloos op punten (1-13). Zege Siemerink Jan Siemerink is het tennistoer nooi van Rome goed begonnen. De Rijnsburger schakelde in de eerste ronde de als twaalfde ge plaatste Amerikaan Malivai Washington uit met 6-4 7-6. parma gpd Parma staat bijna synoniem voor de Italiaanse welvaart. De stad baadt in een weelde van cultuur en dankt haar rijkdom aan de wereldberoemde ham men, kazen, wijnen (Lambrus- co) en vooral pasta-produkten. Het is niet verwonderlijk dat Parma elk jaar weer bovenaan eindigt bij de verkiezing van de meest leefbare stad van Italië. Deze provinciestad (175.000 inwoners) had tot voor kort niets met voetbal van doen. In andere sporten (honkbal, vol leybal, rugby en basketbal) blonken de Parmesaanse clubs weieens uit. De volleybalploeg met Peter Blangé pakte zater dag de landstitel. De meest ge volgde tak speelde tot voor kort een bijrol. AS Parma vertoefde in anonimiteit van de tweede en de derde divisie. Daar is in een paar jaar tijd verandering in ge komen. De ploeg promoveerde naar de Serie A en nestelde zich meteen in subtop om vervol gens de Italiaanse beker te win nen. De volgende stap is het be reiken van een Europa Cup-fi nale. „Het is bijzonder snel ge gaan met onze club. Drie jaar geleden speelden we wedstrij den tegen clubs als Cosenza en Messina. We wisten niet beter. Nu spelen we een Europa Cup finale. Dat is een droom, zelfs als je een prof bent", zegt aan valler Marco Osio, die vanaf 1987 de ontwikkeling van zijn club meemaakte. De eindstrijd op Wembley te gen Antwerp FC wordt in de steegjes rondom het schilder achtige Piazza Garibaldi be schouwd als een even unieke gebeurtenis als de premiere van Giuseppe Verdi's Aida in de Milanese Scala aan het einde van vorige eeuw. De beroemde Triomfmars uit deze opera zal zeker weerklinken wanneer de spelers woensdag het heilige gras betreden. Het is het officië le lied van de club, die oor spronkelijk naar de componist werd vernoemd. Sinds de finale is bereikt, verkeert de door gaans rustige stad in een ware voetbalroes. Ongeveer 25.000 fans reizen vandaag en morgen naar de Britse hoofdstad. De elegante winkelstraten zijn ge tooid in het geel-wit-blauw van de club. De nuchtere trainer Nevio Scala, die als speler van AC Milan in 1968 al de Europa Cup 2 won, is er zelfs verlegen van. „Misschien komt het door de prettige manier van leven dat mijn ploeg zich zo verrassend kon ontwikkelen", luidt zijn ver klaring. „Spelers kunnen hierop straat rondlopen zonder dat ze worden lastiggevallen. Het voet bal betekent voor de inwoners van Parma niet alles. Het en thousiasme van de fans verrast me, want zo ken ik deze men sen niet." Scala is de man achter het succes, hoewel de basis is ge legd door twee 'revolutionaire' trainers: Arrigo Sacchi en Zde- nek Zeman (tegenwoordig Fog- gia). Scala werkte de schema's van deze coaches verder uit en vulde de gaten goed in. Zo koos hij na de promotie voor een er varen doelman (de Braziliaan Taffarel) en de door de wol ge verfde George Grun. Parma hoefde zijn speelstijl daardoor op het hoogste niveau niet aan te passen. Ten koste van Juven- tus dwong Parma bij zijn de buut in de Serie A een plaats in de UEFA-Cup af. Vervolgens be kwaamde het team zich in be kervoetbal. De weg naar de Ita liaanse beker ziet er op papier lastiger uit dan het internatio nale parcours dat Parma moest afleggen om Wembley te berei ken. Fiorentina, Genoa, Sampdo- ria, Juventus (finale), Boavista Porto. Sparta Praag en Atletico Madrid dachten vooraf allemaal dat ze zich geen buil konden vallen aan de provincieclub. Het grootste probleem waarmee Scala kampt is de favorietenrol die de ploeg op zich moet ne men nu het omhoog gevallen Antwerp de tegenstander is. „Het zou heel dom zijn om de Belgen te onderschatten. Ze zijn cup-fighters en ze zijn veel ster ker dan ze zich voordoen", waarschuwt Scala, die hoopt dat hij alsnog kan beschikken over FaustinoAsprilla. Deze Colombiaanse spits, die het ongeslagen record van AC Milan aan diggelen schoot en een wezenlijke bijdrage aan de internationale opmars leverde, raakte een maand geleden ge blesseerd. Hij wordt met spoed opgelapt, terwijl Scala een pa niek-stemming probeert te voorkomen met de stelling 'dat geen enkele speler onmisbaar Dag-Otto Lauritzen kost Cees Priem nauwelijks iets. Slechts een bonus bij bij zondere prestaties. De Zeeuw kan na de tweede seizoenszege van de 36-ja rige Noor tot uitbetaling overgaan. Lauritzen won gisteren de vijftiende etap pe van de Ronde van Span je. De leidende positie van de Zwitser Toni Rominger kwam niet in gevaar. Door bemiddeling en een finan ciële bijdrage van de organisa toren van de wereldtitelstrijd in Noorwegen kreeg Lauritzen vlak voor de start van het seizoen een plaats in de TVM-ploeg. Om het evenement in Oslo en Lillehammer te promoten. Voorlopig is hij de succesvolste coureur van Priem. Van de drie Lauritzen was eind maart in de Driedaagse van de Panne verantwoordelijk voor de eerste zege. Zijn voorbeeld werd pas in het weekeinde gevolgd door Ed dy Schurer in de Vierdaagse van Duinkerken. Priem verlangde meer strijd en werd gisteren op zijn wen ken bediend. Door zijn goed koopste kracht. In september wordt Lauritzen 37 jaar. Vorig jaar leek hij zijn loopbaan te moeten beëindigen. Motorola stelde geen prijs meer op zijn diensten. Het royale gebaar van Priem aan het begin van het jaar werd door de Noor op juiste waarde geschat. Gisteren nam hij een gok. Op honderd kilometer van de streep in Santander verliet hij in het zicht van de eerste be klimming met de Italiaan Bruno Leali het peloton. De voor sprong van het tweetal liep op tot ruim drie minuten. In de af daling van de tweede col, de Puerto de Alisas, nam Lauritzen alle risico's. In de regen stortte hij zich naar beneden, Leali De dag van Dag-Otto Lauritzen kan niet meer kapot De Noor verdedigde met succes e in de vijftiende etappe van de ronde van Spanje. achterlatend. Op karakter reed de Noor ver der. Hij zwalkte van links naar rechts over het wegdek, weiger de zijn vluchtpoging te staken. Tandenknarsend bleven sprin- SCOREBORD (Leeman) 3.17,0-1.22,8, 2. Habrilliante, 2.44,6 - 1.20,7, 2. Cirianne N, 3. SPORTPRIJSVRAGEN de prijs: 39 winnaars f. 3092, vierde prijs: 2693 winnaars f. 44.20. vijfde prijs: 50.663 winnaars f. 5,00. Cijferspel 18; 6 cijfers goed geen winnaars, vijf cijfers 2 winnaars. 4 cijfers: 29, drie cijfers: 226, twee cijfers: 2315 winnaars LUCKY 10 MAANDAG 10 MEI 3 - 5 - 16 - 20 - 22 26 - 29 - 41 - 49 - 51 53 - 54 - 55 - 58 - 60 63 - 65 - 68 - 76 - SJ?m 1. Femke Vinkepeel (Duivenvoor- "3,7, 2. Horstina A, 3. plaats 2,20 9,80, koppel 39,60, trio 944,50. Derde koers. 2040 m: 1. Gunga Zuydhoeve (Bot) 2.49,0 - 1 22,8, 2. Gento Bonni. 3. Grandito Pet- .mc. Niet gestart: Ginger A. Toto: winnend 2.80, plaats 2,00 2,80. koppel 7.10. I Gigi R 9.80. Warber. Toto: winnend 3,20, plaats 1,70 1,80, koppel 5,70, trio 103,00. Twaalfde koers, 2040 m: 1. Crimson Alert (Geluk) 2.48,8 - 1.22,7, 2. Fatal Buitenzorg, 3. Eva Kievitshof. Toto: winnend 79,40, plaats 29,80 3,30, koppel 47,40, trio 3327,00 Omzet totalisator. 232.804,00. SCHAKEN AMSTERDAM Vierde ronde: Anand (Ind) - Piket 1-0, Short (GBr) - Kramnik (Rus) 1-0; stand: 1. Anand 3 ptn, 2. Kramnik, Short 2, 4. Piket WIELRENNEN Fresco SOFTBAL BOKSEN Rose (Snoek) 2.47.8 - 1.22,3, 2. Radiant Glow, 3 Ever Jade Toto- winnend 29,90, 12,90 5,40. koppel 71,20. trio Celeritas-De Volle Bak 7-15 z (Spa). 13 Talen, 33. Cordes. 36. ZÜIIe 121. N.jboer, 132. 7.31. 2. Zulle 0.33. 3. Cubmo (Spa) 12.00. 18. De Vries 16.32, 57 Cordes WK AMATEURS Achtste finales Weltergewicht: Doorenbosch w.o.p (9-1) van Ikeke (Nig). Tegenstander in kwartfina les Karpaciauskas (Lit), die op punten (13- 2) wint van Cazeaux (Fra); halfzwaarge wicht: Zwezerijnen v.o.p (11-17) van Ben- gasmin (Als); super-z» v.o.p (l-13)vanBalad 5245,00. Zevende k> oze) 2.44,6- 1,2... Ene Dean Niet ge TENNIS start: Elton Buitenzorg Toto: winnend 1 8,10, plaats 3,20 8,10, koppel 37,80, ti PAARDESPORT Eerste koers. 2380 (Tesselaar) 2.17,9 - 1.21,1, 2. Go To 01- trio 609,80. Negendt Compaen (Jonkman) 2.45,1 1150,50. Tiende k I 6,70, plaats 3,00 2,10, (VSt/12) 6-4 7-6, Sampras (VSt/1) - Furl; 2 6-2, Grossman (VSt) - Rottier 6-4 6-4. Zvereva (Rus/12) - Strnadova (Tsj) 6-4 6 3, Wiesner (Oos/13) - Thoren (Fin) 6-2 6-1, Hack (Dui/10) - Hy (Can) 6 2 6-0. Mes|ki (Geo/14)-Meier (Du.) 6-3 6-2 TOUR DUPONT 4,03ei9,aJ)PPhini ÏÜosSo. 2.kAicala (Me*) 0.10. 3. 'Van- deraerden (Bel) 0 26. 6. Dekker 0.40, 8. De Koning0 45. 14. Veenstra0.58 RONDE VAN MAROKKO Negende etappe: 1 Nakazny (Oek) 130 km in 3.17.36,4. Richard Groenendaal Vrouwen RONDE VAN DE AUDE Vierde etappe: 1 Overgaag 110 km in 2.53.08, 2 Kohaseva (Rus), 3. Cooreman ters als Jalabert en Gutierrez op dertig meter steken. Het ver schil: twee seconden. PSV moet het vanavond in de uitwedstrijd tegen Roda JC doen zon der zes basisspelers. Adri van Tiggelen blijkt zaterdagavond zijn scheenbeen te hebben gebroken, gisteren meldde zich ook Hans van Breukelen voorlopig af. De keeper kneusde twee ribben, ook hij is wellicht dit seizoen niet meer inzetbaar. Aanvoerder Van Tiggelen heeft zich al neergelegd bij het onver mijdelijke. „Ik vermoedde zaterdagavond meteen al dat er iets ge broken was, al was er dan niets te zien. Foto's hebben uitgewezen dat er inderdaad een scheurtje in het onderbeen zit, dus ben ik voor vijf tot zes weken in het gips gezet. De vakantie kan ik wel ver- (Spa) 6.24,6. Montoya (Spa) 6 43.7. Dei geten, dat wordt revalideren deze zomer, om 5 juli in elk geval weer fit aan de voorbereiding op het nieuwe seizoen te beginnen." De scheenbeenbreuk bij Van Tiggelen was het geval van een on gelukje. „Ik wilde de bal wegtrappen toen Boere werd aangespeeld. Maar die werd slecht aangespeeld, zodat hij ineens bukte. Toen miste ik de bal en raakte ik met mijn scheenbeen zijn stuitje of zijn rug. Het gebeurde in een flits." Ook Van Breukelen kwam via een ongelukje aan zijn blessure. Bij een duik naar de bal kwam hij ongelukkig terecht. De blessure be- inney (VSt), 3. Oiano (Spa); moeilijkt de ademhaling, bovendien kan hij zich nauwelijks bewe- rob onderwater, 0 ransfers - het is wonderlijk, soms gokachtig I gedoe. M Vrijwel iedereen die ermee te maken heeft, haalt af en toe een zeperd. Zelfs Johan Cruijff. met de geur van heiligheid om zich heen bij al wat hij doet, kan stevig miskleunen. Richard YVitschge, ooit op aanraden van Cruijff voor het sommetje van acht miljoen weggekocht bij Ajax, mag twee seizoen later voor minder dan de helft weer op krassen. Getest en niet van topklasse bevonden. Een kostbaar akkefietje, maar daar liggen ze bij het rijke Barcelona niet wakker van. Als de berichten juist zijn, schijnt Cruijff nu zijn zinnen te hebben gezet op Romario. De PSV-Ieiding en het hal ve elftal zullen er wel een stevig glaasje op hebben ge nomen toen ze het nieuws hoorden, want dat ze hem daar kwijt willen is duidelijk. Er valt met hem in Eind hoven niet meer te ploegen. En Romario zelfheeft het ook wel gezien. Jammer, hoor. want ondanks al het lelijks dat je hem naar het hoofd kunt gooien blijft het een geniale speler, de navelstreng die PSV met het internationale voetbal verbond. Een tijd terug had ik de overgang van Romario naar clubs als Barcelona of Real Madrid als heel gewoon be schouwd. Want eigenlijk vond ik hem niet thuishoren in dit kille, winderige klimaat. Hoe vaak speelde hij niet met maillot en wantjes, terwijl de rest van Nederland nog niet eens de overjas uit de kast haalde' Hij was een jon gen, geboren om door de zon te wor den beschenen. En dan de sfeer hier in dit onderwijzers- en predikanten- land met zijn rechtgesneden waarhe den en zijn met passer en liniaal aan- door gelegde principes. Ook niks voor ie- UUD PAAUW mand die in het veel lossere Latijns- Amerika was gepokt en gemazeld. Maar die mening (dat het aan ons, kaaskoppen, lag) ben ik gaan wijzigen, toen nog niet zo lang geleden uit Brazilië het bericht kwam dat de bondscoach daar hem ook als onhandelbaar en onbetrouwbaar uit de selectie had gezet. Zelfs in Brazilië wist men zich dus geen raad met de eigen zoon. Dat gaf te denken. Stel dat het tot een transfer komt naar Barcelona, zal het Cruijff dan wel lukken Romario in een soort gareel te houden? Ik heb er een hard hoofd in. Maar ja. je weet maar nooit. Soms kan het merkwaardig goed klikken tussen twee buitengewoon eigenzinnige figuren. Dat is nou weer het leuke. Maar gokken blijft het. Naam en faam Hoe lang kan iemand voortgaan met te teren op oude roem? Ik vraag mi j dat af bij het bericht dat Gullit zijn contract bij AC Milan voor een jaar heeft kunnen ver lengen. Als argument werd genoemd dat hij dit seizoen voor de Milanezen een paar belangrijke doelpunten heeft gescoord. Dat zal best, maar bij AC Milan speelde hij dit jaar va ker niet dan wel en iedereen moet het nou toch wel duidelijk zijn dat zijn ster dalende is. Aan zijn optreden tijdens Engeland-Nederland op Wembley (en als er iets inspirerend was dan dit duel toch wel) kon je nogmaals zien dat er sleet op zijn ac ties zit. Hoe vaak glipte de bal niet van zijn voet. gleed onder zijn voet door of verloor hij anderszins de con trole over het speeltuig? Van de macht die hij vroeger uitstraalde als hij oprukte, was weinig meer over. De Engelsen hadden geen kind aan hem. Als het om een ander was gegaan, had Advocaat hem er al veel eerder uitgehaald dan hij nu deed. Ook bij de bondscoach schuiven de beelden van een roemrijk ver leden kennelijk over de matigheid van het heden heen. Er is immers altijd de mogelijkheid dat de oude geniali teit hoe kort ook weer opvlamt. Niets is zo hard nekkig als de hoop. Hoe zeer de voetballerij ook een hard bedrijf is. echte vedettes en dat was Gullit zeker verliezen niet gauw hun status. Dat zie je zelfs bij het rijke, verwende AC Milan. En als Nederland straks tegen Noorwegen aantreedt, zal Gullit er ook wel weer bij zijn. En daar mee keer ik terug naar de eerste zin van dit stukje: hoe lang duurt het walmen van een fraaie, maar dovende carrière? Breukink Zal Erik Breukink ooit een grote ronde winnen? Al jaren wordt verwacht en geroepen dat het gaat gebeuren. In Italië is hij er een paar keer dichtbij geweest, in de Tour heeft hij ook in de voorste gelederen gestreden. Maar tot een doorbraak kwam het maar niet. Er mankeerde steeds iets aan. Er was altijd weieen slechte dag die roet in het eten gooide. Nu, in de toch niet al te sterk bezette ronde van Spanje zou het moeten gebeuren. Hij reed dit jaar in een Spaanse ploeg, was daar erg gelukkig, zo kon men keer op keer in de kranten lezen. Eindelijk kreeg hij de ver zorging en aandacht die hij nodig had. Dit was het kli maat waarin geoogst kon worden. Het voorseizoen was veelbelovend geweest. Maar toen het er op aankwam in de Spaanse bergen, bleek Breukink weer niet over de vereiste macht te be schikken. De hoop dat het hem eens zal gelukken blijft toch levend bij velen. Hij heeft immers dc capaciteiten. Iedereen gunt het hem, zo'n rustige, beschaafde jon gen, ook van harte. Illusies worden niet snel begraven, dat heb ik al eerder betoogd. Maar als u het mij vraagt, geloof ik niet dat Breukink ooit een grote ronde op zijn naam zal schrij ven. Dat steeds weer een slechte dag hebben is geen toeval meer. het wijst op een zeker onvermogen. In zijn lijf, zijn interne mechaniek staat kennelijk een palletje verkeerd. Nou ja, of zoiets. Erik Breukink is een uistekend coureur. Hij zal stellig nogvanzich doen spreken. Maar een kampioni. nr. dat is-ie niet. SPORT OP TV gen. De blessurepech bij PSV komt op een moment dat Numan via een wedstrijdje in het tweede probeert terug te komen en Wim Kieft eerder al met een spierscheuring was afgemeld voor de laatste wedstrijden van de competitie. Tegen Roda JC ontbreekt boven dien Peter Hoekstra. De KNVB heeft intussen bepaald dat de tweede helft van de eer der gestaakte wedstrijd Dordrecht'90-PSV woensdag 19 mei wordt gespeeld, in Dordrecht. De halve wedstrijd begint om 1930 uur met een 0-1 stand. v 15-15.30 B8C 2. Under Sail w.icu»- 6 00-17 00EUR0 Surfen 6 50-20 45 BBC 2 Cricket: Benson Hedges International Open "6,55-17 20 TV5 Bouftée«JeSanté spor- 7 00-17 15 Did 2 Sporf Heute. 7 00-18 00 EURO Zeilen watersportma- 7.05-17,100(6 l. Sportscheu-Tete- 00-1900 20-18 50 n motorstalr^Jga/.ne 8 45-19 15RTL. Sport 9 00-19 30 EURO Euro»un 9 30 20 00 BRT 1 Spet 9 30-20 00 EURO Sportnieuws •0 00-22 00 EURO Basketbal demon- 21 30-22 00 D* 2 F 21 30-2? 05 BRT 2 Soort 22 30 22 55 BRT 1Sport 23 41 -00 06 Ned 1 World ot go.f 6 re ser,e nver goi'sport 01 00-01 30EURO Soort». 1100-12 00 EURO Tetettenn.s Top 12 12.00-13.00 EURO Eurofoats

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21