'Een totale flop doet me niks' Uitstraling en vakmanschap bij Inmates Krakende en krassende Leonard Cohen Een 'Nozze' om te zoenen Cultuur&Kunst Oog voor verdwijnende cultuur West Side Story in Den Haag DINSDAG 11 MEI 1993 Leids Straattheater Concours leiden» Op het Gerecht en Pieterskerkplein wordt morgen voor het eerst het Leids Straattheater Concours gehouden, georgani seerd door Studentenvereniging Augustinus. Het wordteen middag vol sensatie, ontroering, grappen en grollen, met straat theatergroepen uit binnen-en buitenland. Tussen 13.00 uur en 17.00 uur zijn onder meer te zien: de acrobatische toeren van Mrs. Jones, een thriller van Try Out Company waarin het publiek zelf een rol speelt, een circus-act van Englishman Abroad, Enge Buren die jolige muziek spelen en de RTL Bier Street Show met een keur aan bekende spel- en showprogramma's. Aan het con cours zijn prijzen verbonden die om 17.30 uur worden uitgereikt op het Gerecht. Madonna welkom in China Hongkong Het Chinese ministerie van cultuur heeft Madonna uitgenodigd een toernee door China te maken. Voorwaarde is echter dat ze haar kleren aanhoudt. Madonna zou dit inmiddels toegezegd hebben, aldus een bericht in de Hongkongse krant Ta Kung Pao. Het ministerie van cultuur, de waakhond over de kunst en cultuur in China; wil alleen dat Madonna optreedt als haar show geen „openbare schennis der eerbaarheid bevat". Het ministerie vindt „een beetje pikant" acceptabel, maar „geen naaktheid of onbehoorlijk gedrag". De krant wist ook dat Ma donna geen bezwaar tegen de voorwaarden heeft omdat ze erg graag naar China wil komen. De toernee staat eind dit jaar ge pland. Christie's veilt tekening Van Gogh Amsterdam Het veilinghuis Christie's in Amsterdam brengt op 26 mei een tekening van Vincent van Gogh (1853-1890) onder de hamer. De tekening is afkomstig uit de collectie van kunstcri ticus en kunstenaar H. Bremmer. Op het kunstwerk staat een boer met een kapmes afgebeeld. De opbrengst voor de tekening wordt geschat op maximaal 160.000 gulden. Leider Residentie Orkest stapt op den haag De artistiek leider van het Residentie Orkest, Bernard Jacobson, stapt volgend jaar op. De Brit vindt dat hij teveel tijd kwijt is aan de administratieve rompslomp van zijn functie. Hij bekleedt die nog maar 16 maanden. Het artistieke deel van zijn werk komt erdoor in de verdrukking, klaagt hij. Jacobson (57) verlaat het orkest volgens eigen zeggen met een bloedend hart. Er is ook geen sprake van ruzie geweest. Jacobson vertrekt aan het eind van het seizoen 93/94. Sternheim in Galerie Mokum Amsterdam Galerie Mokum, aan de Oudezijds Voorburgwal 334 in Amsterdam, toont van 13 mei tot 16 juni olieverfschilderijen van Bernardien Sternheim en Kik Zeiler. Hun werk is figuratief. De tentoonstellingen zijn te bezichtigen van maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 17.30 uur. 'Getekend B', werk van Bernardien Sternheim te zien in Galerie Mo kum. FOTO PR Sydney Youngblood zit niet op het succes te wachten Zingende dekhengsten als Luther Vandross en Teddy Pendergrass die allemaal kwelen ze over hoe ze een nacht lang pret willen maken met de dames, met hete olie en zoete woordjes, met veel zweet en gedoe. Sydney Youngblood imiteert, ten behoeve van onze lachspie ren... Hij laat zich achterover zakken op de bank, spreidt armen en benen wijd en laat de vervoering ontsnappen: ,,Oh baby! Take me, I'm yours!" Hij werkt zichzelf weer overeind en stelt de diagnose: „Het klonk alsof ze al naar de volgende vrouw verlangden vanaf het moment dat ze bij jóu in bed lagen." utrecht. ton dejonc Dat was dus precies wat de jon ge Sydney Youngblood niét zocht, toen hij aan het eind van de jaren zeventig zijn plan in de muziek trok. Alsof inderdaad ie dere Amerikaanse soulzanger zijn bedavonturen op muziek moest zetten teneinde het suc ces te vinden. Om niet in hol gezang te vervallen, koos Syd ney Youngblood eind jaren ze ventig welbewust voor een be staan in Europa. Zijn muziek moest en zou een Europees vleugje krijgen. En zie, een decennium later is Sydney Youngblood een man die ruim 4 miljoen albums en singles heeft verkocht. De num mers 'If only 1 could' en 'Sit and Wait" - met dat heerlijke piano loopje - waren wereldhits, maar vocaalpartijen, samengedubt op tussen '89 en nu véél veranderd, maar ik weiger mijn persoonlij ke stijl te wijzigen. Ik zit niet op het succes te wachten, hoor. Ik blijf mezelf, wat er ook ge beurt." Zo spreekt de ex-beroepsmili tair, die na afloop van zijn dienstcontract in het Duitse Heidelberg bleef hangen. We zijn intussen een mislukt huwe lijk, een paar wereldhits en een appartementje op Jbiza verder. Dit keer zullen de mensen we ten dat Sydney Youngblood geen dozijnzanger, maar een volwaardig musicus is, belooft hij. Youngblood beheerst vijf in strumenten en een stem als een klok. Daarvan getuigt bijvoor beeld zijn uitvoering van 'Me and Mrs. Jones', dat hij geheel zijn eentje vol zong: dertien dat is al weer vier jaar geleden. Pas in de aanloop naar zijn nieuwe, derde album, 'Just the way it is', heeft hij die successen eindelijk uit het hoofd kunnen zetten. „De schaal van het succes, zoals ik dat gekend heb met die twee singles, kan een zware last zijn. Zes maanden nadat ik weg was bij mijn vorige platenmaat schappij zat ik nog steeds te broeden op invallen voor een nieuwe 'If only I could' en een nieuwe 'Sit and wait'. Op dat moment dacht ik: Waarom maak ik mezelf gek? Het gaat er in de eerste plaats om dat ik mezelf plezier met mijn muziek, dan komt de rest vanzelf wel. Misschien wordt het album wel een totale flop, maar dat doet me dan niks, helemaal niks. Daar zou ik alleen maar van le ren. Smaken veranderen, er is Kroatische kunst in ons land te koop bussum gpd Bijna 40 werken van beroemde kunstschilders zijn voor ver koop in onder meer Nederland aangeboden. De schilderijen met een gezamenlijke vraagprijs van circa tien miljoen gulden, zijn afkomstig uit privé-collec- ties in Kroatië. Tot de duurste werken behoren olieverfschilde rijen van Maurice de Vlaminck (zijn 'Straat' zou alleen al zo'n drie miljoen gulden moeten op brengen), Picasso ('Vaas met fruit' ter waarde van ruim 1,6 miljoen) en Henri Matisse ('Mensen zonder gezichten', vraagprijs circa 750.000 gulden). Verder zijn er werken bij van Van Ruysdael, Teniers, Chagall en Dali. Het zou gaan om een legale zaak. Dat de schilderijen worden verkocht heeft te ma ken met dat de eigenaren snel geld willen hebben om uit het voormalige Joegoslavië te kun nen vertrekken. De Oostenrijkse dirigent Nikolaus Harnoncourt leidt de nieuwste produktie van De Nederlandse Opera, Mozarts 'Le Nozze di Figaro'. Daarmee voltooit de eigenzinnige muzikant het drieluik van produkties die De Nederlandse Opera in de afgelopen jaren van Mozarts zogeheten 'Da Pon- te-opera's' - naast I.e Nozze, Don Giovanni en Cosi fan tutte - op de Bühne heeft gebracht. Opvallend gegeven was dat 'het beeld' van deze operaproduktie keurig in de pas liep van 'het ge luid'. Artistiek directeur Pierre Audi, een op en top bevlogen theaterman, heeft er meestal een handje van om regisseurs de vrije hand te laten r zij een operapartituur dienen te visuali- Aangezien de huidige generatie van gearriveer de 'beeldmensen' meestal weinig tot geen kaas heeft gegeten van muziek in het algemeen en van operapartituren in het bijzonder is- het gevolg hiervan dat menig Amsterdamse operaproduktie aan tweeslachtigheid lijdt. De eenvoudige luiste raar-kijker pleegt nogal eens iets heel anders te zien dan waarover het om muziek gezette libretto rept. Geeft niet. Moet kunnen. Maar de keren dat eenzestien-sporenrecorder. "Of zulke dingen aanslaan? Geen idee. Ik ben niet in staat 'om mijn eigen songs te 'verko pen'. Als het niet verkoopt: jam mer. Ik ga toch zeker mezelf niet verraden? De business is al commercieel genoeg: commer ciëler dan ooit, eigenlijk. Vroe ger hoorde je een nieuw num mer van Pink Floyd op de radio en wist je: Hé, de nieuwe Pink Floyd. Je ging af op je gehoor. Tegenwoordig, met al die com mercie, met MTV, de sponsors- hips, de hele rimram, moet je ook je ogen en je smaak inscha kelen. Mensen gaan Volkswa gen rijden omdat 'hun' Phil Col lins er reclame voor maakt. Dat is toch zot? Ik zou wel eens wil len dat we terug gingen naar die goede ouwe tijd, dat we gewoon weer op onze eigen oren kon- denvertrouwen." Sydney Youngblood: „Ik ben niet in staat om mijn eigen songs te 'verkopen'." recensie hans maas Leonard Cohen and Band, World Tour '93. Gehoord: 8/5, Congresgebouw, Den Haag. Extra concert: 23/5 in De Vereeniging Nijmegen (voorverkoop begint 15 mei). Hij heeft bijna geen stem meer. Wat zingen moet zijn lijkt meer op keelschrapen. Slechts in de allerdiepste tonen weet hij uit zijn doorgerookte strot nog enig volume te persen. Gitaarspelen lukt nog wel redelijk. Maar dat doet hij nog maar bij een enkele song. Liever drukt hij gemakzuchtig af en toe op een enkele synthesizertoets. Als ie mand met zo'n performance nog een dui zendkoppige menigte plat kan krijgen en zich na ruim twee uur krassen en kraken zes keer voor een toegift terug moet laten roepen zal er meer aan de hand zijn. Dan moet er legendevorming hebben plaatsge vonden. Dat is dan ook het geval met Leo nard Cohen. De oude bard (58) heeft heel gestaag een klein maar ijzeren repertoire opgebouwd. En als je dan maar niet te vaak langs komt willen de fans wel gretig zijn. Dan willen ze 'Suzanne' en 'Bird on a Wire' en 'Joanne of Arc' maar al te graag gulzig consumeren, al is het via aangetaste stembanden. Niet dat Cohen zich niet heeft vernieuwd. Het nieuwe werk van zijn album 'The Futu re' is op zijn speciale lekkere manier nog zwartgalliger geworden. En muzikaal rijper, zeker waar het de begeleiding betreft. Zo veel roest als er op de bariton is gekomen, zoveel meer gaan de achtergrond-zangeres sen glanzen. Met Perla Batalla en vooral Ju lie Christensen moeten we eigenlijk spreken van voorgrond-engelen. En zo mager als de maestro zelf met drie vingers op het key board priegelt zoveel meer valt het magi strale spelen van zijn zeskoppige band op. Zo doorgaand kan hij nog jaren mee en zal er zelfs wanneer zijn stembereik is terugge lopen tot een half octaafje nog sprake kun nen zijn van een avondlang volrijp muzi kaal genot. Er zijn drie Cohen's die elkaar afwisselen. In de eerste plaats de geëngageerde criticus van 'Democracy is coming to the USA'. In de tweede plaats de cynicus die zichzelf op de korrel neemt in 'The Tower of Song'. In de derde plaats de romantische dichter van 'Dancing to the End of Love'. De laatste Co- hen is misschien wel de belangrijkste. Juist de warmte die er van het toneel afstraalt doet ze smelten, de veertiger en vijftigers (want wat er jong was in de zaal moet tot de sector tweede vrouw worden gerekend). beeldende kunst man Zaalberg. Te zien. Galene Mecenas, Middelstegracht 87, Leiden, ma. t/m vr. 9-17 uur, za. 11-16 uur, t/m 15 mei. Het wordt zeldzaam, maar er zijn nog volkeren die leven vanuit een diep respect voor de natuur. Hun natuurreligie be paalt hun denken en handelen. Vaak blijft het bij een verlangen. Indianen bijvoorbeeld kunnen wel de intentie hebben, maar ontberen veelal de ruimte om er naar te leven. Natuurvolkeren en hun zienswijze delven het onderspit in onze snelle maat schappij. En moedertje aarde delft mee. Invalshoek voor het werk van Marianne Hoogstraten is een zelfde respect voor de aarde. De tentoongestelde schilderingen, vazen en curiosa bij Galerie Me cenas zijn veelal samengesteld uit natuurlijke materialen. Som mige werkjes vormen een ode aan de natuur. Zoals een orga nisch gevormde schaal van handgeschept papier, overdekt met kokoshaar en aan de ran den behangen met kaneelstok jes. Andere werken ogen in eer ste instantie vrij en onbevan gen, maar blijken bij nadere be schouwing de teloorgang van de natuur(-mens) uit te beelden. Kleine doosjes zijn op speelse en poëtische wijze aangekleed en ingericht. De aanwezige schilderingen lijken te worden bepaald door harmonieuze, die pe aardetinten. Niets aan de hand. Mooi om naar te kijkenv Maar dan. Door de verflaag, heen schemeren fotootjes van indianen. Een verhaal speelt zich af achter de schermen. Vaag zie je mensen die een vlag planten; geslaagde expansie drift. Anderen tuimelen van een helling af. De vrije mens wordt weggeveegd, letterlijk en figuur lijk. De poëtische doosjes ont poppen zich tot merkwaardige relikwieën. Ze doen denken aan kleine reservaatjes, waar de laatste resten van een verdwij nende cultuur nog te bezichti gen zijn. Deze aanpak kan al snel ont aarden in goedkope kunst. De werken van Hoogstraten be houden echter, met hun men geling van abstract en verha lend, een sterke uitstraling. Eni ge tijd geleden leefde Marianne Hoogstraten enkele maanden bij indianen. Dat zij de afgelo pen jaren een groeiende affini teit heeft ontwikkeld met de in dianencultuur is dus niet ver wonderlijk. De indianen vertel den haar dat haar kunst voor hen zeer herkenbaar was. De andere exposant, Herman Zaalberg, toont keramisch werk. Grote vazen en schalen die voornamelijk bedoeld zijn voor functioneel gebruik. De vormen zijn helder en eenvoudig, de kleuren warm. Enkele werken vormen een uitzondering: hier worden de stille lijnen over schreden door een wulpse om randing. Goed vakmanschap met een bescheiden schoon heid. ik na afloop van weer een operavoorstelling in het Muziektheater met verhoogde bloeddruk de huis reis aanvaardde, zijn niet meer te tellen. De bezetting van de Amsterdamse Nozze is werkelijk om te zoenen. Het Koninklijk Concert gebouworkest, 's lands orkestrale trots, bleek de buitengewoon sèrene visie van de dirigent op Mozarts schitterende partituur trefzeker weer te geven. Vanaf de eerste maten van de Ouverture ontpopte het orkest zich als een zalig klankbad, waarin de zangers naar hartelust konden poede len. Sopraan Charlotte Margiono was een grandioze gravin d'Almaviva. Bariton Olav Bar, die ik in 1991 in het Engelse operamekka Glyndebourne meemaakte als een harkerige latin-lover in Mo zarts Don Giovanni, bleek in zijn rol als sexbelus- te graaf d'Almaviva stukken beter op dreef. Bar verklaarde in een interview in het krantje van De Nederlandse Opera voor alles een lied zanger te zijn. Welnu, tussen Glyndebourne toen en Amsterdam nu heeft deze zanger blijkbaar een zekere groei ten positieve doorgemaakt. Alistair Miles als Figaro en Isabel Rey als Susanna gaven eveneens overtuigende optredens ten beste. Er werd goed gespeeld, ondanks de altijd aanwezig premièrekoorts waardoor op enkele momenten de aansluiting tussen recitatieven en aria's niet gladjes liep. In komende voorstellingen zal dat wel zijn gecorrigeerd. den haag Leonard Bernstein's musi cal 'West Side Stoiy' is vanaf donder dag een aantal malen te zien in het Haagse AT&T Danstheater. 'West Side Story' behoort zo langzamerhand tot het klassieke repertoire en wordt door velen beschouwd als de beste musical ooit geschreven. De muziek is zeer af wisselend: stuwend in de gevechtsscè nes, opwindend in 'I want to be in America' en romantisch in songs als 'Maria', 'Tonight' en 'Somewhere'. 'West Side Story' is te zien in het Danstheater van donderdag 13 mei t/m vrijdag 21 mei (met uitzondering van 15 mei), 20.15 uur. Zondag 16 mei is er tevens een matinee om 14.30 uur. recensie hans keuzers The Inmates: Bill Hurley (zang), Peter Gunn (gitaar), Tony Oliver (gitaar), Ben Donelly (bas), Eddie Edwards (drums). Gezien: 8/5, LVC, Leiden. De Engelse Inmates zijn allesbehalve piepjong. Vijf bijna-veertigers met rede lijk zichtbare buikjes stonden zaterdag op het LVC-podium. Normaal kom je dit soort muzikanten in slechte covergroep jes tegen. Laten we eerlijk zijn de slappe openings-rock 'n rollsong had best in een bruine achterafkroeg vertolkt kun nen worden. Dat mag een van de weinige foutjes genoemd worden want voor de rest van de avond zetten de Inmates een gedegen show neer. Allereerst straalt er een ge weldige vakmanschap af van de gitaris ten Peter Gunn en Tony Oliver. De pri ma samenwerking tussen de twee, de af wisselende solopartijen - vaak binnen een nummer - en de heldere gitaarklank waren een genot voor oog en oor. Vooral Tony Oliver speelt, met name in bijzon der Engels klinkende 'Buster', heerlijke Keith Richardsriffs. 'Precious state' een rustige sixties popsong krijgt een prach tige dreiging met een schitterende ontla ding mee. Zanger en blikvanger Bill Hurley - ove rigens een treffende gelijkenis met ac teur Danny DeVito - heeft een enorme strot en kan naast zeer ingetogen ook waanzinnig explosief uithalen. In 'Some kind of Wonderful' benadert hij met zijn hoge registers Van Morrison. Op het eind van de set kiezen de In mates voor een handjevol overigens knap neergezette covers, waaronder 'Nervous Breakdown' van Eddie Co chran. Hoewel het standaardwerk wordt vermeden - uitgezonderd het overbodige kroegnummer Suzi Q - kiest de groep dan voor te weinig afwisseling en rom melt men dan te vaak in de pure plicht matige rock 'n roll. The Inmates blijven desondanks een juweeltje op livegebied.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 20