'Op Texel valt er elk jaar wel eentje dood' Nieuw verschijnsel kleedt ouders financieel uit Mensen, dat zijn de échte beesten 'Studenten moeten niet zo zeuren' Het Gesprek van de Dag Adresproever slikt alles DINSDAG 11 ME11993 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-161440. PLV.-CHEF MElNDERT VAN D Los van het aardse bij parachutespringen Wat een kleine wereld daar be neden! De meren glinsteren als tranen en de mensen gaan over de aarde als polletjes zwart en geel gras. O, wat goed om alles eens zo klein te zien. Wat ma ken we ons toch sappel over dat speelgoedleven van ons! Kijk, daar liggen de graven, wit en klein en zoet als suikerklontjes. Verhef u toch, o ziel! Kom los van het aardse! Zo, denk ik, moet de parachute- springer zich voelen. Ik heb er wel eens aan gedacht om de Koegelwieck te nemen naar Tessel en daar een cursusje te gaan volgen. Maar ik ben waar schijnlijk een te grote schijte- broek, heb al hoogtevrees als ik op een krant sta. En nu onlangs die Nederlandse parachutist met zijn parachute een half uur aan het staartstuk van het vlieg tuig is meegesleurd, is mij de moed helemaal in de molières gezonken. Het idee! Om een half uur boven Bonn te worden meegesleurd. Toch zijn er nog steeds mensen die wel het lef hebben om aan een parachute boven de wereld te hangen. Hans Romein is er zo een. „Ik vond het springen een enorme ervaring. Om hele maal gestoord van te worden. Als die deur van het vliegtuig opengaat, zou je meteen hele maal achterin de laadruimte weg willen kruipen. Dat is je normale reactie. Maar nee, je moet er dus juist uit! Geluklog zit je nog aan een 'static line' vast, een veiligheidslijn. En dat is maar goed ook want tijdens die eerste jump vergeet je alle handelingen die er moeten wor den uitgevoerd. Je moet na ver loop van tijd naar boven kijken of je parachute is opengegaan, maar in het begin is je valsnel heid zo groot dat je eraan twij felt of dat ook werkelijk is ge beurd. Maar als je chute dan eenmaal helemaal open is komt er een enorm gevoel van rust over je. Dan dein je in de lucht, als een kwal in de oceaan. Je ziet de dingen beneden heel lang op dezelfde grootte. Erg klein dus. Maar dan inees, en dat duurt nog geen drie secon den, krijgt alles zijn werkelijke afmetingen terug. Het neerko men was in mijn geval ik weeg bijna honderd kilo echt een crash. Ik werd zo'n kleine tweehonderd meter aan mijn parachute over de landingsbaan gesleurd. Maar na die eerste Hans Romein: „Het neerkomen was in mijn geval ik weeg bijna honderd kilo echt een crash." sprong ging het steeds beter. Ik denk dat er bij die jongen in Duitsland een fout is gemaakt bij het vouwen van de parachu- Fotograaf Carl Stikvoort heeft in zijn diensttijd enkele sprongen gemaakt. „Op Texel valt er elk jaar wel eentje dood. En van de twintig mensen die er springen, breken er vijf hun been. Ik heb destijds een botje in mijn enkel gebroken. Met die legerchutes ga je enorm hard en kun je bij na niet sturen of remmen. Het zijn van die ouderwetse bolletje, niet van die matrassen waar mee recreanten springen. Ze heten Charley's Angels. Soms kregen mensen tijdens de sprong ineens een 'twist'. Dan merkten ze tot hun schrik dat de draden van de chute in de war zaten. Als zoiets gebeurt moet je in de lucht fietsbewe- gingen maken en als dat niet helpt de noodchute op je borst opentrekken. Die noodchute zit vast met klittenband. Het is wel eens gebeurd dat die noodchute bij de afsprong losraakte en wind ving. Een van die jongens is toen finaal door het vliegtuig heen getrokken, door het me taal heen. Het landen blijft, vind ik, altijd een hachelijke onder- nemening. Je maakt echt een teringklap. Alsof je vanaf de tweede etage uit het raam springt. Normaal moet je je pa rachute zelf vouwen. Daar be steed je veel zorg aan. Maar FOTO JAN HOLVAST soms kwam het wel voor dat jongens de chute van een ander overnamen, van iemand die verlof had. En je weet natuurlijk nooit of die er net zoveel zorg aan heeft besteed als jijzelf zou doen. Ik denk ook dat dat onge luk met die jongen in Duitsland te wijten is aan een verkeerd ge- parachute." Hoed je voor het slagersmes, jij marsepeinen dier. Wentel je maar, luid knorrend uit protest, door de modder, door je ei gen uitwerpselen. Verlies dan maar je roze onschuld, opdat de beul van afgrijzen terugdeinst voor zo veel smerigheid. Het is je enige redding, wat ik je brom. Het zwaard van Damocles hangt immers boven frisse, glimmende knorrebeestjes als jij. Want de Nederlander eet plots meer varkensvlees. De eerste drie maanden van dit jaar liefst negen procent meer. Dat wees een onderzoek van het Produktschap Vee en Vlees (PW) uit. Zet deze trend zich voort, dan komt de con sumptie van varkensvlees dicht in de buurt van vijftig kilo per jaar. En de slager roept 'hoera'? „Nou, dat valt mee, moet ik u zeggen", meldt slager E. Noze- man uit Leiden. „Ik merk er eigenlijk niet zo veel van. Ik ver koop niet meer varkensvlees dan normaal. Ik merk trouwens net zo min iets van het feit dat er minder rundvlees wordt ge geten, zoals ook uit dat onderzoek naar voren kwam. On danks al die negatieve publiciteit over groeihormonen. Als mensen vertrouwen in je hebben, valt het allemaal wel mee. Trouwens, met groeihormonen behandeld vlees is wat droger en er zit minder smaak aan. Als je goed vlees biedt, merken de klanten dat." Ook slager J. van Kampen in Noordwijkerhout verkoopt nog net zo veel varkensvlees als vroeger. „Ik merk tenminste hele maal niets van een stijging. Daling wat rundvlees betreft? Misschien een klein beetje. Door de recessie, denk ik. en door al die negatieve publiciteit. Maar al met al mag ik niet klagen. Als ik het vergelijk met vorig jaar. verkoop ik nog net zo veel." W. Bodemeijer van slagerij Van der Meer in Roelofarendsveen komt met hetzelfde verhaal op de proppen. „Wij verkopen net zo veel varkensvlees als vroeger. En iets minder rund vlees." Het lijkt er dus op dat mensen uit de Leidse regio in elk geval niet méér varkensvlees eten dan vroeger. Maar ze eten het natuurlijk nog wel. Mensen, dat zijn de échte beesten. Niet waar, beste Knor? HERMAN JOUSTRA» Leidse haalt journaal met 'jategen bezuinigingsplannen Terwijl collega-studenten in el kaar werden geslagen/vertelde de Leidse medicijnenstudente Christine Huntjens (21) zater dag voor de NOS-camera waar om ze niét demonstreerde in Den Haag. Ze vindt, kort gezegd, dat stu denten niet zo moeten zeuren. Natuurlijk, het is nooit leuk om in te leveren. Maar als iedereen een stapje terug moet doen, kunnen studenten niet achter blijven. Zei Christine in het NOS-joumaal van acht uur, za terdagavond. De reacties bleven niet uit. In studentensociëteitAugustinus noemde menig medelid haar een overloper. Anderen waren het 'eigenlijk' met haar eens. „Ze hadden het alleen nooit voor tv durven zeggen", kijkt Christine terug. En die twee slachtigheid heerste voor de uit zending al zo'n beetje. Toen de NOS haar via een be vriende journaliste probeerde te strikken, vroeg ze eerst een kwartiertje bedenktijd om nog even wat bekenden te bellen. „Iedereen zei: Ik zou het niet doen, maar jij moet het wel doen'En dat deed ze toen maar. De kijker zag zo, na de beelden van de gewelddadighe den, Christine vredig naar haar het Academisch Ziekenhuis fiet sen. Naast haar drukke medicijnen studie, prikt ze daar in de week einden patiënten. Zo kan ze haar deel van de studiekosten betalen. Vaderlief eist dat en als alle studenten dat goede voor beeld volgen, is er volgens de Leidse al veel opgelost. Nu ver baast het haar dat er nog altijd studenten zijn die niet werken, 'terwijl er genoeg baantjes zijn'. Ook zouden veel studenten hun geld beter en efficiënter kunnen besteden: „Ik weet wel dat niet iedereen lid is van een studen tenclub. Maar als ik zie wat daar aan drank wordt uitgegeven..." „Nederlandse studenten klagen en zeiken gewoon te snel", con cludeert Christine.Alleen in Kuwayt zijn de studenten beter af. Elders moeten ze vaak veel langer werken om hun studie te kunnen betalen: hele zomers." Het brengt haar tot de prikke lende stelling dat er genoeg stu denten zijn die gekort kunnen worden. Het moet alleen een beetje eerlijk gebeuren. Stude ren moet geen elite-aangele genheid, terwijl ook rijkeluiskin deren garanties verdienen. Als die niet met hun rijke ouders kunnen opschieten, moeten ze ervan opaan kunnen dat er toch geld op tafel komt voor de stu die. Vindt Christine. Of ze met dergelijke standpun ten de zwijgende meerderheid vertegenwoordigt, weet de stu dente niet. „Je kunt niet zomaar concluderen dat de 280.000 stu denten die niét naar Den Haag zijn afgereisd, voor de bezuini gingen zijn", zegt ze. „Ik vind wel dat wanneer je werkelijk zo tegen bent, je ook moet demon streren. Het is heel laks om te roepen dat er met je gesold wordt en vervolgens niets te doen. Met de OV-jaarkaart had je zo in Den Haag gezeten." In Leiden lijken de studenten heel laks en Christine wijt dat aan 'de vele rijkeluiskindjes. „Die zijn natuurlijk moeilijk te mobiliseren. Ze zien het wel". Als er in de studentenstad wat gebeurt, zoals de bezetting van het LAK-theater, vindt de stu dente de gekozen methodes 'waardeloos': „Studenten die daar colleges wilden volgen, mochten alleen naar binnen als ze vóór de acties tekenden. De organisatoren maakten zich daarmee niet echt populair. Kregen de twijfelaars er echt niet door aan hun kant." Of ze zelf zieltjes heeft gewon nen met haar tv-optreden, weet de Leidse niet. Het is ook niet haar grootste zorg. Ze is al blij dat ook de andere kant is ge toond. Als het volk nu maar niet denkt dat ze de demonstranten niet begrijpt en dat ze het fijn vindt dat ze hardhandig in de armen van ME'ers liepen. „Iedereen heeft het recht op zijn eigen mening en ik denk dat de demonstratie belachelijk is verlopen. De politie is te agressief geweest. Het is toch absurd dat men is gaan inhak ken op mensen die nergens naartoe konden? Echt, ik vind het heel jammer dat het zo af gelopen is." Zelfheeft ze rustig geslapen, al waarschuwden vriendinnen haar voor 'bommen in bed'. PAUL VAN DER KOOU Lokettenleut Natuurlijk, klagen doen we graag. Zeker als het om amb tenaren gaat. Het loopt dan ook storm bij de Consumen tenbond, waar het volk zijn 'lokettenleed' mag uitstorten. Wij geven onze lezers de kans om ook hun 'Loketten- leut' ten beste te geven. Werkten de ambtenaren juist snel en goed, waren de pro cedures lang niet zo bureau cratisch als u vreesde of bent u het als ambtenaar zat om altijd het pispaaltje te zijn? Bel dan met de redactie van Het Gesprek van de Dag, te lefoonnummer 161354/161352. Een beetje klagen mag natuurlijk ook. Pechvogels Je hebt mensen die niet voor het geluk in de wieg zijn gelegd en soms de raarste dingen mee maken: pechvogels dus. Het Ge sprek van Dag bombardeert met een zekere regelmaat een regiogenoot tot 'Pechvogel van de week'. Het Leidsch Dagblad verrast de uitverkorene met een mooie slagroomtaart van banketbak kerij Van Dam. Vindt u dat uzelf voor deze eervolle vermelding in aamerking komt, twijfel dan niet om met ons contact op te nemen. Ook mag u familiele den, vrienden of buren voor de ze prijs nomineren. U kunt bel len tijdens de werkdagen van 8.30 tot 16.30 uur op het num mer 071-161352. Ook kunt u schrijven: Leidsch Dagblad, t.a.v. Het Gesprek van de Dag, Postbus 54,2300 AB Leiden. En wij maar denken dat ze bij het openbaar vervoer mensen kennis hebben. Dat de contro leurs bij de kaartcontrole ogen blikkelijk kunnen zien of ze met een eerzaam of een boosaardige reiziger te maken hebben. Ach. homo sapiens...die term is te veel eer voor sommige minku kels die onze aardbol bevolken. Want wat wil het geval? De openbaar vervoerbedrijven van Rotterdam en Den Haag zijn niet tevreden over het experi ment met de zogeheten adres proever, een soort zakcomputer met daarin alle postcodegege- vens. Het apparaatje is bedoeld om na te gaan of een betrapte zwartrijder een vals adres opge eft. Als opgegeven naam, post code en adres niet overeen stemmen, is de reiziger de klos. Maar helaas, het experiment is mislukt. De controleurs zijn niet tevreden over de adresproevers. Ze vinden de apparaatjes te zwaar. Bovendien zijn de proe vers vaak stuk. Maar nu komt het, de heren hebben ontdekt dat het systeem niet waterdicht is. De adresproever slikt bijna alles. „De zwartrijder prikt een naam uit het telefoonboek, zoekt de postcode erbij en gaat bij controle vrijuit", lu i MB woordvoerder weten. Och, och, het is toch wat! Men heeft geconcludeerd dat zwart rijders niet altijd eerlijk zijn en bovendien vaak slim. Wat had men dan verwacht? „Atilla de Hun, Bloedbank 3, postcode 1234 KD, KadoUekakkada"? HtRMA* JOUSTRA* Ineens zag je ze in elke boek handel. Enge, roze, scheelkij- kende mannetjes, samen met deel één van de nieuwe ency clopedie voor kinderen 'Zo werkt je lichaam'. Mannetje en boekje kosten samen slechts 4,95. Maar na het uitpakken blijkt het mannetje alleen een voorkant te hebben. De rest van zijn vel en ingewanden kun je er bijkopen, in de volgende delen van de encyclopedie. Daar moeten ouders dan wel veel geld voor over hebben. Want na deze kennismakings aanbieding kosten de delen maar liefst 15 gulden per stuk, waarbij dan steeds een onder deel van het lichaam van het mannetje zit ingepakt. Elke twee weken verschijnt er een nieuw boekje, en na 14 delen is het mannetje compleet. Een beetje goede ouder zal zijn kind echter de rest van de serie niet misgunnen en doorgaan tot het laatste deel. Maar hoeveel zijn dat er eigenlijk? Dat vermeldt het kennismakingspakket niet. Vorige week werd bekend dat het er vijftig zijn. Dat betekent dus bijna twee jaar lang elke 14 dagen een boekje van ongeveer 30 pagina's kopen, voor een to taalbedrag van 740 gulden. Een woordvoerder van de uitgeverij, DeAgostini, meldt desgevraagd dat men was vergeten het totaal aantal delen te vermelden. Zal de verkoop van de boekjes nu niet een stuk afnemen? De tijdschriftenhandel aan het Kort Rapenburg in Leiden heeft van deel één, 'De spieren', alles ver kocht. Van deel twee, 'De huid', was hij na drie dagen nog niets 'Zo werkt het menselijk lichaam', leuk voor kinderen, slecht voor de portemonnee. kwijt. Bedrijfsleider B. Baar kent een vader die voor elk van zijn drie kinderen deel één kocht, „maar hij is er daarna maar mee opgehouden." Ook bij De Kier in Oegstgeest is de verkoop gestokt. Personeels lid M. Eskens vertelt: „Veel kin deren voelen zich bedrogen. Die hebben natuurlijk de folder niet goed gelezen en ze dach ten: 'Elke twee weken vijf gul den uit m'n spaarpot, dat lukt wel'. Maar nu zien ze ineens dat het 15 gulden is." Moeten dan de ouders het geld maar opbrengen? Wellicht zijn er vaders en moeders die dat in derdaad doen om van het ge zeur af te zijn. Maar twee jaar is een lange tijd. „Op een gegeven FOTO WIM DIJKMAN moment verflauwt de aandacht, en dan blijven de winkels met alle boekjes zitten. Dat hebben we al eens meer gehad", aldus Eskens. Er is echter een kortingsmoge lijkheid. De lezer kan ook een abonnement op de encyclope die nemen. Dan betaal je slechts 13,50 per deel en in to taal dus 'maar' 665 gulden. Dit abonnement kan de lezer per acht delen opzeggen, mits hij dit zes weken van te voren doet. Maar zo'n abonnement is nade lig voor de boekhandels. Eskens kreeg al het advies om de wer vende folder voor het abonne ment er uit te halen. Dit om te voorkomen dat lezers de ency clopedie niet meer in de winkel kopen. „Dat is natuurlijk niet helemaal zoals het hoort, maar wij hebben ook onze belangen. Ik vind het vervelend om een hele plank en een stuk etalage voor die boekjes uit te ruimen en ze dan over te houden." De woordvoerder van Deagosti- ni weet te melden dat de serie al twee jaar met succes loopt in andere Westeuropese landen. Het hoge bedrag is volgens hem geen bezwaar, omdat het over twee jaar wordt uitgesmeerd. Hij begrijpt wel dat niet alle klanten tot 'het bittere eind' de boekjes blijven kopen, „maar dat hoeft ook niet", zegt hij raadselachtig. „Ik ben ervan overtuigd dat de serie ook hier een succes wordt, anders was hij niet gelanceerd." Waarom de uitgeverij een man nelijke figuur heeft gekozen en geen vrouw, kan de woordvoer der niet zeggen. Maar een ge slachtsverandering is volgens hem niet meer mogelijk, omdat er dan een hele nieuwe vorm moet worden gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19