'Schiphol moet groeien' Randstad Mogen: nieuwe aandelen voor extra investeringen 'De gemiddelde student is niet politiek bewust' Ondergrondse Betuwelijn is goedkoper De Telegraaf verkoopt belang in uitgever vnu DINSDAG 11 ME11993 '.-chef meindert van der k. Bedrijf mogelijk naar de beurs Premier Lubbers plant de Nederlandse vlag op een wereldbol en opent daarmee de nieuwe terminal van Schiphol. Door deze nieuwe hal is de capa citeit van Schiphol met 50 procent vergroot De luchthaven kan jaarlijks 27 miljoen reizigers verwerken. foto united photos de boer Lubbers bij opening nieuwe terminal: „Schiphol doet het voortreffelijk. En dat moet zo blijven ook. Schiphol moet de ruimte hebben om door te groei en. Wij zijn op een goede manier bezig Schiphol in te planten in de omgeving", aldus minister-president Lub bers gisteren tijdens de opening van de nieuwe terminal van de luchthaven. Volgens Lubbers mag de groei van Schiphol ten koste gaan van. woningbouw. schiphol «bill meyer „Ik zeg president-directeur Smits toe dat het kabinet de be sluitvorming rond de expansie van de luchthaven op tijd zal afronden. Dit najaar. Daarna kan de inspraak parallel lopen aan de verkiezingen. De kans is groot dat wij allemaal 'ja' tegen Schiphol zeggen. Het volgende kabinet kan dan doorgaan op deze lijn." Lubbers wond er geen doek jes om. Schiphol moet in het belang van de economie en de werkgelegenheid één van de main ports van Europa worden. „Dat dit gebouw op tijd en bin nen het budget is opgeleverd, schept verplichtingen. Het ko mende half jaar moeten wij be sluiten over de ruimtelijke in passing van Schiphol. Ik zeg toe dat wij binnen die tijd deze zaak afronden en deel 1 van Planolo gische Kernbeslissing (PKB) zul len publiceren." Lubbers reageerde hiermee op een dringende oproep van president-directeur Smits van de luchthaven. Smits zei te vre zen dat de politieke besluitvor ming en de daarop volgende in spraakperiode te lang gaan du ren. Omdat de verkiezingen weer voor de deur staan, kan vertraging zomaar tot een uit stel van twee jaar leiden. En dat mag volgens Smits niet gebeu ren. „ledereen heeft behoefte aan duidelijkheid. Snelle be sluitvorming kan voorkomen dat maatschappelijke conflicten ontstaan over de verdeling van de beschikbare ruimte in dit ge bied." Volgens Lubbers heeft het uit stel van een half jaar als gevolg van de Bijlmerramp een extra impuls gegeven aan de creativi teit van de planners voor het bedenken van aanvaardbare oplossingen. „Maar het blijft een kwestie van kiezen. Ruimte reservering voor Schiphol heeft gevolgen voor de woningbouw rond de luchthaven. Dicht op Schiphol bouwen kan niet. Dan maken wij dezelfde fout als in het verleden. Daarom vereist de ruimtelijke inrichting van het gebied discipline van alle partij en. Wij moeten voorzichtig zijn met het 'aanschurkeffect'. Schiphol moet de ruimte heb ben om door te groeien." Als grote uitdaging noemde Lubbers de infrastructuur in de Randstad. „Wij moeten in een redelijk tempo aan de slag. Schiphol staat model voor deze nieuwe expansie van het trans portnet. In vijf jaar tijd steken wij 8,5 miljard extra in publieke werken. Naast de bezuinigingen is de investering in onze econo mie het tweede been waar dit kabinet opstaat." leiden rudolf kleun Het Leidse plantenbiotechnolo- giebedrijf Mogen International wil dit jaar 400.000 nieuwe aan delen uitgeven. De emissie zal hoogstwaarschijnlijk onder hands plaatsvinden. Dat maakte ir. A.L Breure, algemeen direc teur van Mogen, gisteren be kend in een toelichting op het jaarverslag. De onderneming heeft het geld nodig voor extra investe ringen in programma's voor ge wasbescherming en -verbete ring en voor het aankopen van beschermde technologie. De aandelen zullen worden uitge geven tegen „een passende koers", die volgens Breure in ie der geval boven de huidige beurskoers van 6,90 gulden ligt. Door de emissie stijgt het aantal aandelen met ongeveer 5,5 pro cent. Mogen is nu nog geno teerd aan het niet-officiële ge deelte van de Amsterdamse beurs. Breure sluit na de emis sie een overstap naar de paral- lelmarkt of, afhankelijk van nieuwe regelgeving, naar de beurs zelf niet uit. Mogen is in 1985 opgericht door de Maatschappij voor In dustriële Projecten (MIP) en het Amerikaanse Molecular Gene tics, maar dat Amerikaanse be drijf heeft zich inmiddels volle dig teruggetrokken. Mogen is nu een Nederlands bedrijf. Grootste bekende aandeelhou der is Gist-brocades. Het bedrijf heeft nog nooit winst gemaakt. Er zijn ook nog geen produkten op de markt gebracht. Winst is er nog niet behaald. Wel groei en de inkomsten uit licenties, vooral waar het gaat om mani pulatietechnieken. Het bedrijf verwacht in 1994 of 1995 voor het eerst quitte te kunnen spe len. In 1992 bedroeg het nega tieve saldo 900.000 gulden, te gen 1,2 miljoen gulden in het jaar daarvoor. De omzet steeg met zes procent tot 5,6 miljoen gulden. Het totaal geaccumu leerde verlies steeg vorig jaar tot 15 miljoen. Voor 1993 is directeur Breure optimistisch gestemd. „Zowel voor licentie-overeenkomsten als inkomsten uit contract-re search verwachten wij een toe name." Vorig jaar daalden de inkomsten uit contract-onder zoek met zeven procent tot 4,1 miljoen gulden. Dit jaar ver wacht Mogen een duidelijke toename, vooral door de goede resultaten bij het onderzoek naar schimmelinfectie in gene tische veranderde tomatenplan ten. Om een indicatie te geven van de groeimogelijkheden van Mogen gaf Breure een schatting van de totale royaltie-inkom- sten in 2000. Het concern gaat uit van een marktaandeel vari ërend van vijf tot ongeveer twintig procent in zaaigoed voor schimmelresistente gewas sen, de winning van enzymen en koolhydraten uit planten en licenties. Dit is in totaal goed voor zo'n 45,5 miljoen gulden aan royalties. Overleg over tuinbouw-CAO loopt weer vast (26.000 werknemers) is van ochtend vroeg voor de twee de keer vastgelopen. Breek punt was het vakantiebon- nensysteem, waar de werk gevers vanaf willen, aldus werkgeversonderhandelaar H. Smets. De hoop van partijen om er in de zesde ronde uit te komen, was gevestigd op het begin mei behaalde akkoord in de landbouw. De werkge vers in de tuinbouw waren bereid de WAO-reparatie en de loonparagraaf uit die landbouw-CAO te volgen, mits het vakantiebonnensys- teem kon worden afgeschaft bij tijdelijke contracten van korter dan een half jaar. Dat systeem werkt volgens de werkgevers (KNBTB) niet. Daar gingen de vakbonden niet mee akkoord, aldus Smets die dat erg betreurt. In die landbouw-CAO is in beginsel een verplichte col lectieve WAO-reparatie via het bedrijfspensioenfonds af gesproken, voor rekening van de werknemer. Ook was in de landbouw een loons verhoging van in totaal 1,2 procent in twee jaar overeen gekomen. De tuinbouwwerk- gevers wilden deze afspraken wel volgen, maar dan uitslui tend in ruil voor de mogelijk heid het vakantiebonnensys- teem in sommige gevallen af te schaffen. De Voedingsbond FNV is laaiend. De bond zal zijn strategie verscherpen om in het landbouwschap de werk gevers verder onder druk te zetten. Het steekt de bond vooral dat de sector niet veel wil doen aan het aantrekken en laten doorstromen van jongeren. Volgens de bond is het overleg stukgelopen op deeltijdwerk, de vakantie bonnen en het automatisch doorstromen van jongeren. arnhem gpo Gedeputeerde PvdA vervangen den Haag* Gedeputeerde L Stolker-Nanninga (PvdA) wordt de komende maanden vervangen door haar partijgenoot J. Wolf. Stolker is ziek en kan in elk geval de komende maanden haar werk niet doen. De gedeputeerde heeft onder meer ruimtelijke ordening en volkshuisvesting in haar portefeuille en juist op de ze beleidsterreinen staan de komende maanden belangrijke be slissingen op het programma. Haar vervanger is momenteel eer ste woordvoerder ruimtelijke ordening van de PvdA-fractie en de secretaris van de fractie. Hij is sinds 1978 lid van Provinciale Sta- Wel vergunning voor schotelantenne leiden Leidenaars hebben wel degelijk een bouwvergunning nodig wanneer ze een schotelantenne aan de voorgevel van hun woning willen bevestigen. Deze krant meldde vorige week in een bericht het tegendeel. Bij het beoordelen van de aanvraag bezien deskundigen of de antenne het straatbeeld ontsiert. Vooral in het beschermde stads- en dorpsgezicht wil de gemeente de schotels zoveel mo gelijk weren of camoufleren. Kan de antenne echt niet aan de achtergevel?, vragen de ingeschakelde welstandscommissie en monumentenbeheerscommissie zich vaak af. RADARVERKLIKKERS Voor lopig kun je met een Lissese uit vinding prima de radarcontro les op snelwegen blijven ontwij ken. De politie-organisatie ach ter de radarcontroles, de Alge mene Verkeers Dienst, ziet geen reden om 'halsoverkop' actie te ondernemen tegen de radarver klikker van het Lissese bedrijf Stinger Electronics bv. Slechts enkele honderden au tomobilisten zouden het appa raatje hebben gekocht. Boven dien heeft de AVD het nog niet gemerkt dat mensen botsingen of gevaarlijke situaties hebben veroorzaakt na een signaal van hun verklikker. Van de fabrikant van de ra dars begreep de AVD dat de ap paratuur aangepast kan wor den. Onderzoek moet uitwijzen hoe duur dat is en of er geen nadelen aan zitten. „Maar haast hoeft men daar niet mee te ma ken", zegt een woordvoerder van de AVD. Een ondergrondse Betuwespoorlijn is goed koper dan de bovengrondse variant. Dat blijkt uit het vanmiddag gepresenteerde haalbaarheidsonderzoek van de Stichting International System Development Sup port (ISDS). Een tunnel kost tussen de 4,3 en 5,2 miljard gulden, terwijl met een spoorweg op maaiveldhoogte minstens 5,5 miljard is gemoeid. Ondergrondse aanleg is ook een alternatief voor de HSL, de snelle treinverbinding die de regio Leiden gaat doorsnijden. de goederenspoorlijn tussen Rotterdam-Eu ropoort en Zevenaar of Emmerich binnen 6,5 jaar op 25 meter diepte worden aange legd, behoorlijk sneller dan bovengronds. Dit apparaat boort zich met een snelheid van twee kilometer per maand door de bo dem en laat in zijn spoor een stalen en be tonnen tunnelbuis achter. Groot voordeel van deze nieuwe methode is dat vrijwel nergens iets van de werkzaam heden wordt gemerkt. Slechts in de bouw putten aan het begin en het einde van het traject komt enige bedrijvigheid aan de op pervlakte. Dat gebeurt zeer beperkt ook bij de schachten die om de zeven kilometer voor ventilatie en veiligheid moeten wor den gebouwd. Problemen waarop bij bovengrondse aanleg wordt gestuit, kunnen worden om zeild. Onteigening van grond, wijzigen van bestemmingsplannen, de bouw van brug gen en lokale tunnels, schade milieu, bedrijfsverplaatsingen en geluids hinder zijn volgens de onderzoekers de j niet of nauwelijks aan de orde. Alles pro's en contra's afwegend komt ISDS tot de slotsom dat een 'Betuwetube' technisch uitvoerbaar is, financieel aantrek kelijk, milieuvriendelijk en tijdsbesparend. ISDS verwacht dat de in het graven in zach te grond gespecialiseerde STBM belangstel ling uit de hele wereld zal trekken. Tunnel bouw met de 'supermol' leidt tot grote or ders voor de Nederlandse aannemerij, de staalindustrie en de cementfabricage. De opdracht tot het haalbaarheidsonderzoek is gegeven door de provincies Gelderland en Overijssel en de ruim dertig gemeenten die aan de Betuwelijn liggen. leiden herman joustra 1 klommen ze op de bar ricaden om te strijden voor de mocratisering van de universi teit. Actiebereid en mondig wa ren ze, de studenten van de ja ren zestig. Met resultaat, want de inspraak waar ze zo fel voor vochten is nu een feit. Alleen, de opkomst bij verkie zingen voor de universiteitsraad is al jaren teleurstellend. Ge middeld slechts zo'n vijfender tig procent spreekt zich uit voor de een of andere kandidaat. Dat geeft te denken voor de nieuwe verkiezingen in Leiden die tot vandaag duurden. Wat is er aan de hand? „Veel zaken die in de raad worden besproken, zijn ontzettend complex", zegt Hein Greven (24), lijsttrekker van Stu denten Groepering Leiden. „Er amsterdam anp Het krantenconcern De Tele graaf heeft zijn belang in colle ga-uitgeverij VNU begin dit jaar verkocht. De 127.000 certifica ten bijna één procent van het uitstaande aandelenkapitaal van VNU werden verkocht om de overneming van de Hol landse Dagbladcombinatie (waartoe deze krant behoort) mede te financieren, zo staat in het gisteren gepubliceerde jaar verslag. Bij de verkoop is een boekwinst gemaakt. De stukken zijn vol gens De Telegraaf begin januari 1993 verkocht. Toen werd er op de Amsterdamse effectenbeurs voor een stukje VNU ongeveer 90 gulden geboden. De Tele graaf heeft voor het pakket VNU-certificaten naar schatting 11,4 miljoen gekregen. Op de balans van het concern was het pakket eind 1992 gewaardeerd op 8,79 miljoen. Daardoor blijft er een boekwinst over van en kele miljoenen guldens. De Telegraaf verwacht dat voor dit jaar, mede door de bui tengewone bate bij de verkoop van het VNU-belang, een gelijk blijvende winst „tot de moge lijkheden behoort." In 1992 zak te de nettowinst van 72,6 mil joen (1991) naar 70 miljoen. In de eerste drie maanden hebben de daling van de grond- stofprijzen, een 'ingetogen' per soneelsbeleid, een gunstige op lage-ontwikkeling van De Tele graaf, afgezet tegen de druk op net advertentievolume en hoge re afschrijvingen, een 'positieve' invloed op de resultaatontwik keling gehad. De overneming van de Hollandse Dagbladcom binatie wordt dit jaar geconsoli deerd. Daardoor zal de omzet boven de 1 miljard stijgen (803 miljoen in 1992), zo verwacht de directie. HDC behaalde in 1992 een omzet van 239,3 miljoen en een nettowinst van 7,7 miljoen. De dagbladen van HDC hebben een totale betaalde oplage van 260.000 exemplaren. Daarnaast bezit De Telegraaf de aandelen van uitgeverij Limburgs Dag blad in Heerlen. Vorig jaar werd het belang in Wegener vergroot tot ruim 22 procent. De aan koop is volgens het Amsterdam se concern 'strategisch'. Hein Greven: „Veel zaken die in de universiteitsraad worden besproken, zijn ontzettend complex.foto henk bouwman wordt in vakjargon gesproken, het lijkt veel op een ver-van- mijn-bed-show." Judith Jager (21), lijsttrekker van Politiek Anders, kan zich wel in die woorden vinden. „De oorzaak ligt voor een deel in het abstracte niveau van de univer siteitsraad. Tachtig, negentig procent van wat daar wordt be sproken gaat niet direct over de student. Het gaat meestal over de universiteit als bedrijf. Fi nanciële kaders." Het feit dat bij landelijke, pro vinciale en gemeenteraadsver kiezingen de opkomst een stuk hoger ligt, is volgens Jager wel te verklaren. „Ik denk dat men eerst het idee moet hebben iets te kunnen verliezen of winnen voordat men stemt", vervolgt Jager. In de landelijke politiek ligt dat een stuk duidelijker." Greven: „De zaken waar het dan over gaat, zijn gemakkelij ker te overzien, raken de men sen ook directer. De OV-kaart, de basisbeurs, dat zijn zaken die door de landelijke politiek wor den besloten. De universiteits raad heeft het - als het zaken betreft die de studenten dirèct aangaan - over de openingstij den van de universiteitsbiblio theek, de koffiebekertjes. Als het over een begrotingswijziging gaat, merken de studenten dat niet direct." Een logische oplossing lijkt dan de student beter te infor meren, uit te leggen waarover wordt besloten in de raad. In de praktijk blijkt dat echter maar moeilijk te realiseren, vindt Gre ven. „De gemiddelde student is Judith Jager „Men moet eerst het idee hebben dat men wat kan verliezen of i, voordat men stemt." foto» holvast niet politiek bewust. Ik ben best bereid het een en ander uit te leggen, maar op het laatst ge houden verkiezingsdebat bij SSR bijvoorbeeld kwamen der tig mensen af. Daar zaten tien organisatoren tussen en tien mensen uit de raad..." Volgens Jager is dat zeker niet het enige. „Uit dat debat kwam ook naar voren dat de publici teit over de universiteitsraad niet goed overkomt. Als je de stukken leest in de verschillen de bladen, is het niet altijd dui delijk dat dat in de raad is be sproken. En aan de profilering van de partijen is door de jaren heen niet veel gedaan." Wat dat betreft zijn volgens haar de voortekenen voor deze verkiezingen iets gunstiger. „Al blijft het natuurlijk afwachten. Er is een speciale verkiezings krant uitgebracht door alle par tijen samen. Mijn voorganger in de raad, Paul Hendriks, heeft via radio West opgeroepen te stemmen. We hebben posters en folders verspreid, de studen ten aangesproken. We hebben alle studentenflats gehad. Heel belangrijk, want je kunt ons ver gelijken met een gemeenteraad. Het belang van de universiteits raad is dat alle geledingen sa men - wetenschappelijk perso neel, beheerspersoneel èn stu denten - het college van bestuur controleren. Zeker nu, met al die dreigende bezuinigingen." Greven legt de nadruk liever wat anders. „Het streven is sa men met het college een vol waardige universiteit te hebben en te houden. Door de raad blijft de universitaire gemeen schap betrokken bij wat er ge beurt. Is er inspraak wat dingen betreft die voor en over hen worden besloten. En de raad heeft ook een preventief belang. Dat juist niet dingen worden besloten vanwege nadelige ge volgen voor de student. Maar of de studenten dat beseffen...

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18