Meerhoeve moet gebouw isoleren 'Ik heb niks tegen het CDA' Alphen loopt niet warm voor 'toekomstdiscussie' Rijn- en Veenstreek Vrouw bekneld Alkemadese scholieren behouden zwemlessen Clubs boos op gemeente Alkemade DINSDAG 11 ME11993 CHEF GERT VISSER. 071-1 Eigenaar van restaurant en bar-dancing voor het blok gezet 3 ape marieta kroft De overlast van discotheek Saint Tropez in Oud Ade moet binnen een half jaar fors zijn verminderd. Gebeurt dat niet, dan volgen strafmaatregelen zoals een dwang som of een bevel tot sluiting. Eigenaar A. van der Meer zegt dat hij de isolatie absoluut niet kan betalen. A. de Kok van de gemeente Alkemade vindt echter dat de gemeente al coulant genoeg is geweest. Ook de gestelde ter mijn van 1,5 jaar vindt de ge meente redelijk. „Dat een be drijf het geld niet heeft, mag geen reden zijn om dan maar de algemeen geaccepteerde hindervvetvoorschriften te over treden", zegt De Kok. „Stel dat het met Shell niet goed gaat, dan mag dat bedrijf toch ook niet om financiële redenen af valwater in de Noordzee lozen? Ook het bijbehorende restau rant De Meerhoeve moet wor den geïsoleerd om geluidsover last te voorkomen. Voor de maatregelen in het restaurant heeft Van der Meer anderhalf jaar de tijd. Volgens de eigenaar kosten de isolerende maatrege len vijf tot zes ton. „Waar moet ik dat geld vandaan halen", vraagt Van der Meer zich ver twijfeld af. De gemeente Alkemade stelt de eisen voor isolatie in de hin derwetvergunning. Van der Meer vindt de voorwaarden, die mede als gevolg van klachten over geluidhinder zijn gesteld, onredelijk. „Ik heb onlangs nog aan de gemeente gevraagd hoe veel klachten er waren binnen gekomen. Toen bleek dat het om twee klachten ging in de 20 jaar dat De Meerhoeve nu be staat." Bij de Raad van State vroeg hij gisteren om schorsing van die eis tot isolatie. In tegenstelling tot wat Van der Meer beweert, zijn er vol gens De Kok de afgelopen jaren veel klachten over herrie bin nengekomen. „Ten opzichte van andere horecagelegenhe den zijn er zéér veel klachten", aldus De Kok. „Heel vaak is bur gemeester Meerburg bezocht door omwonenden. Verder zijn er bij de politie een paar klach ten binnengekomen en zijn er bezwaren op de afgifte van de Inbraak in winkels HAZERSwouDE-dqrpOp het Ambachtsplein in Hazerswoude- Dorp is vannacht in twee winkels ingebroken. De daders brach ten een bezoek aan een slagerij en een bloemenwinkel. Uit de bloemenzaak werd 350 gulden gestolen. Waarschijnlijk is er niets uit de slagerij gestolen. De daders braken in beide gevallen een raam aan de achterzijde open. Leidse (17 jaar) mishandeld m den run Een 17-jarige Leidse is gistermorgen op het NS-station in Alphen mishandeld door een nog onbekende man of vrouw. De Leidse liep vanaf het perron naar het busstation en kreeg onverwacht twee klappen in haar gezicht. Zij was dermate beduusd door het voorval dat zij niet heeft gezien wie haar aan valler was. In het ziekenhuis bleek dat de vrouw een hersen schudding had opgelopen en kneuzingen in haar gezicht. Diefstal uit woning alphen aan den run Uit een woning aan het Valeriusplein in Al phen zijn sieraden, kleding en 750 gulden aan buitenlands geld gestolen. De daders braken de achterdeur van de woning open. De inbraak is gepleegd tussen 22 april en 9 mei. De bewoners waren met vakantie. Inbraak bij 'Eucalyptus' ter aar In gebouw Eucalyptus aan de Essenlaan in Ter Aar is gisternacht ingebroken en zijn diverse ruimten doorzocht. Het gebouw biedt onderdak aan de ambulancedienst, een fysiothe rapeut en een logopediste. De daders zijn het gebouw binnenge komen via een raampje en hebben enkele stalen kasten openge broken. Of er goederen zijn meegenomen, was vanochtend nog niet duidelijk. Terreinfiets uit schuur gepikt alphen aan den run Uit een schuur van een huis aan de Jupiter- straat in Alphen is in de nacht van 8 op 9 mei een mountainbike gestolen. De waarde van de terreinfiets bedraagt 1000 gulden. De schuur was niet afgesloten. hinderwetvergunning inge diend." De gemeente stelt als eis dat de discotheek van De Meerhoe ve, Saint Tropez, binnen een half jaar wordt geïsoleerd. Bin nen een jaar moet deze maatre gel worden genomen bij een deel van het restaurant en bin nen anderhalf jaar bij een ander deel van het restaurant. Maandag besluit de Raad van State of de hinderwetvergun ning wordt geschorst of niet. Volgt er geen schorsing dan staat Van der Meer voor het blok. „Ik zou niet weten waar ik dat geld vandaan moet halen", herhaalt hij. „Je moet een inves tering doen, maar er staan geen inkomsten tegenover. De ban ken zullen er dus ook niet zo happig op zijn om een lening te verstrekken." De discotheek trekt gemid deld per zaterdag zo'n 200 tot 300 bezoekers. In de zomer ko men ook de bezoekers van de ernaastgelegen campings naar Saint Tropez. Van der Meer vreest ook dat de ingrijpende isolerende maatregelen inbreuk doen op het karakteristieke pand waarin het restaurant en de discotheek zijn gevestigd. Barbados blijft voorlopig dicht Bar-dancing Barbados in Al phen blijft voorlopig gesloten. „Het wachten is op het geld van de verzekering", legt eigenares E. Yais uit. „Zodra dat geld er is, beginnen we met de verbou wing." In de discotheek aan de Van Mandersloostraat brak in de nacht van 28 februari op 1 maart brand uit. De binnenkant liep grote schade op. De recher che is nog steeds bezig met een onderzoek naar de brand, die vrijwel zeker is aangestoken. VRUETIJD Voetbalclubs voelen niets voor bebouwing sportvelden alphen aan den run ruus sep Het moet het komend half jaar hét gespreksonderwerp zijn in Alphen. Hoe moet Alphen er in de toekomst uitzien? Wordt het een toeristenstad, een groot groen dorp of een echte, com pacte gemeente? Aan de stam tafel moet er tot diep in de nacht over worden gefiloso feerd. Want de hele bevolking zal zich een mening vormen over de verschillende toekomst perspectieven die achter de ein der op Alphen liggen te wach ten. Aan de werkcommissie 'toe komst' zal het niet liggen. Die club heeft het afgelopen jaar een visie voor de 'stad in het groene hart' uitgewerkt. En de commissie - die voor een deel uit gewone burgers bestaat - is gaarne bereid haar verhaal toe te lichten voor iedereen die maar luisteren wil. Het lijkt voorlopig alleen nog aan luisteraars te ontbreken. Wat groots werd aangekondigd als de brede maatschappelijke discussie over de toekomst van Alphen. ging gisteren uiterst voorzichtig van start. De raad zaal werd tijdens de twee uur durende aftrap vooral bevolkt door politici en direct betrokke nen. Van de categorie 'gewone burger' zaten er meer achter de tafel dan in de zaal. De direct betrokkenen wisten nog voor enig leven in de brou werij te zorgen. De voorzitter van de windsurfvereniging Ze- gerplas had in het rapport gele zen dat de plas dichter bij de stad moest worden gebracht. „Dan willen wij u hierbij een li ter aanbieden", deelde de surfer mee, en hij overhandigde bur gemeester Paats een fles Zeger- plaswater. Sportvelden Het idee van de commissie om in de toekomst te gaan bouwen op de sportvelden ten westen van de Zegerplas werd door de voetbalverenigingen als 'onac ceptabel' bestempeld. De com missie gaat ervan uit dat de ver grijzing en het toenemende ge bruik van kunstgras in de toe komst in ieder geval een deel van de velden overbodig maakt. De clubs geloven daar niet in. Tegenover de vergrijzing zetten zij het gegeven dat mensen steeds meer vrije tijd krijgen en dan misschien wel gaan spor ten. En het gebruikvan kunst gras maakt nog geen eind aan het acute tekort aan trainingsfa ciliteiten. Een 60-jarige vrouw uit Leiden is gistermiddag ernstig gewond geraakt bij een ongeval op de provinciale weg 6 (Hoogmade-Wou- brugge). Zij is met botbreuken en vermoedelijk inwendig letsel overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. De vrouw raakte door nog onbekende oorzaak ter hoogte van Ofwegen met haar auto van de weg en botste tegen een boom. De Leidse zat bekneld in haar voertuig en werd bevrijd door de vrijwillige brandweer van Woubrugge. Het slachtoffer werd geholpen door het traumateam van het AZL. Haar auto werd totaal vernield. foto hielco kuipers De schoolzwemlessen voor de groep vijf van de Alkemadese basisscholen worden gehand haafd. Een meerderheid van de raadscommissie voor welzijn wees het voorstel van B en W af om met het wekelijkse school zwemmen van die leerlingen te stoppen. Het verdwijnen van de zwem les van groep vijf levert de ge meente een besparing op van zo'n 30.000 gulden. De commis sieleden vonden het schrappen van de lessen geen goede zaak. De praktijk leert dat 17 procent van de kinderen na twee jaar nog niet over de vereiste zwem- vaardigheid beschikt. Groen Links, de PvdA en het burgerlid A. Bannenberg verklaarden zich pertinent tegen. Ook bij het CDA waren er twijfels. „Voorlopig bedraagt de bezuiniging slechts 7000 gulden door besparing op de vervoers kosten. De loonkosten van het Kraak wil dolgraag wethouder van Ter Aar worden Verkeersproef De 850 leerlingen van groep 7 en 8 van de basisscholen in Al phen leggen deze week het ver- keersexamen af. Aan de hand van een puntentelling wordt be keken of een leerling niet te veel fouten maakt. De school met de minste strafpunten krijgt een beker. Dia-lezing Wendeline Vink houdt van avond een dia-lezing in de bi bliotheek aan het Frederik van Eedenplein in Hazerswoude- Rijndijk. De lezing gaat over de cultuur van de Azteken en de Maya's. Aanvang 20.00 uur, toe gang gratis. De sportvelden zouden even tueel kunnen worden verplaatst naar de polder ten oosten van de Zegerbaan, heeft de club van ambtenaren en burgers be dacht. Evenals aan de zuid- en noordkant van Alphen, zou hier verder een natuurgebied kun nen komen. Een bestuurslid van de Aarlanderveense molenvier gang wilde graag weten wat de commissie in de polder van plan is. Maar op die vraag kreeg hij geen antwoord. Op veel punten is het plan nog niet tot in detail uitgewerkt. De burgerleden van de toe komstclub konden gisteren on danks de geringe belangstelling - na de pauze waren er nog maar krap dertig aanwezigen - al hun eerste afspraak in de agenda zetten. Een vertegen woordigster van het instituut voor natuurbeschermingsedu catie (IVN) kondigde aan het plan in eigen kring nog eens te willen bespreken met één van de commissieleden erbij. In het rapport wordt te pas en te on pas over 'groen' gesproken. „We willen graag weten of het daar om ecologische of toeristische waarde gaat, of dat het gewoon plantsoenen worden." „Of kunstgras", vulde één van de aanwezigen haar aan. ter aar marieta kroft Ze wil dolgraag wethouder wor den. „Het is een heel interes sante baan. Ik heb er de tijd voor en ik denk dat ik het kan", zegt het Teraarse PAK-raadslid Emma Kraak (50). Kraak staat te trappelen om de lege plaats in het college in te nemen, nu CDA-wethouder P. van Rijn een motie van wantrouwen aan zijn broek heeft gehad. Voor WD, Gemeentebelangen en het PAK is Kraak de enige kandidaat. Het CDA accepteert haar echter niet als wethouder. Deze fractie dreigt zelfs met het terugtrek ken van de andere wethouder, A. Otto, als Kraak toch in het college komt. Kraak zelf ziet een samenwer king met het CDA best zitten. „Ik heb niks tegen het CDA. Het is mijn club dan wel niet, maar dat betekent niet dat ik er niet mee kan samenwerken. Juist als je het niet altijd met elkaar eens bent, kun je overleggen en tot betere voorstellen komen." Kraak blijft nuchter onder de commotie die is ontstaan rond haar mogelijke benoeming. „Ik heb niet het gevoel dat het om mijn persoon gaat. In 1990, na de gemeenteraadsverkiezingen, vonden zij mij nog een heel goede kandidaat om wethouder te worden. Dat heeft toen nog met grote koppen in de krant gestaan. Het is dat Jan Bom ook wel wethouder wilde worden, anders was ik het geworden." Verdoezelen Kraak veronderstelt dat het CDA bezig is om 'haar fout van 22 april te verdoezelen.' Op de avond van 22 april werd het ver trouwen door de drie oppositie partijen het PAK, Gemeentebe langen en de WD in Van Rijn opgezegd. Kraak: „Het CDA wist dat de motie van wantrouwen er aan zat te komen. Als het toen had gedreigd met het te rugtrekken van de andere wet houder, waren wij nooit met die motie gekomen. Immers wij hadden wel een opvolger voor Van Rijn, maar geen andere kandidaat voor Otto. En een be stuurscrisis wilden wij absoluut niet riskeren." Het is uiteinde lijk, aldus Kraak, het CDA ge weest die Van Rijn liet vallen. Als het CDA dan nu gaat drei gen met het het terugtrekken van wethouder Otto dan is dat de eigen verantwoordelijkheid Het PAK-raadslid Emma Kraak is door de drie oppositiepartijen aangewezen als opvolger van wethouder Van Rijn. Het CDA weigert met haar in een college te gaan zitten. van de partij, vindt zij. Als Kraak in de eerstvolgende raadsvergadering toch wordt benoemd tot wethouder, is dat de eerste keer sinds de oprich ting van het PAK in 1973 dat de ze partij een wethouder levert. Sinds 1981 is Kraak actief bin nen deze partij, die een combi natie is van PvdA, D66 en Groen Links. Toch is Kraak niet van plan om straks alleen maar de idea len van haar partij na te streven. „We hebben met zijn drieën, de WD, GB en het PAK een con cept-collegeprogramma opge steldmerkt ze op. „Ik zit dan dus ook namens de WD en Ge meentebelangen in het college. Een wethouder van de paarse coalitie. Ik zal dus niet met voorstellen komen die lijnrecht tegen de principes van de ande re partijen zijn. Om een voor beeld te noemen: Ik ga niet pro beren om van Ter Aar een kern- wapenvrije gemeente te ma ken." Riool In ieder geval is zij wel van plan om de wetten en regels wat strikter na te leven. Kraak vindt dat de gemeente daarmee nu nogal eens te gemakkelijk om springt, waarvan de burgers dan weer de dupe worden. „Er moet meer openbaarheid van bestuur komen en meer inspraak. De burgers moeten in een vroeg stadium kunnen inspreken. waardoor er rekening kan wor den gehouden met hun belan gen." Als voorbeeld waarbij de burgers nauwelijks inspraak kregen, noemt zij de vernieu wing van het riool in de ge meente. Zij wil de touwtjes goed in handen krijgen. Van Rijn had te weinig overwicht, meent Kraak. Daardoor kon het gebeuren dat het bedrag van 263.000 gulden al was uitgegeven zonder dat Van Rijn daarvan op de hoogte was en terwijl de raad daarvoor nog geen toestemming had ge geven. „Ik wil er dus voor zor gen dat ik er ben. Alles moet goed worden doorgesproken en er gaat geen brief de deur uit zonder dat ik het weet." personeel van het zwembad blijven voorlopig gelijk. De ge meente betaalt die toch via het nadelig exploitatietekort bij", aldus net CDA. Wethouder L. Beelen (WD) wist het CDA over de streep te trekken door toe te zeggen dat leerlingen die bin nen twee jaar nog geen A- en B- diploma hebben gehaald toch nog de zwemlessen kunnen blijven volgen, maar dat was niet voldoende om een meer derheid te halen. Onderzoek naar belastend rapport Van A$ De gemeente Alphen stelt een onderzoek in naar de gang van zaken rond h«'i ambtelijk rapport dat leidde tot de val van wethouder G. van As (WD). De onder zoekscommissie. twee ambtenaren van de ge meente Alphen en een ex tern-deskundige. is van plan binnen vier weken het onderzoek te voltooien. Het rapport is opgesteld door de afdeling grondzalten. waarvoor Van Vs de een ia verantwoordelijke wethou der was. Onderzocht zal onder meer worden of de bewe ringen van de ambtenaren over de ex-wethouder juist zijn. Misschien dat de anilv. tenaren die de beschuldi gingen anoniem hebben geuit zich bekend moeten maken. Ook wordt bekeken op welke wijze de samen werking verliep tussen de wethouder en zijn ainbte- ln de commissie zitten I'. Stipdonk (directeur pu- bliekszaken), P. leuken rrti recteur strategisch beleid) en een hoge ambtenaar van een andere gemeente. Af- phen maakt de naam van deze persoon nog niet be kend omdat met hem nog moet worden gesproken. Het omstreden rapport van ambtenaren van grond zaken kwam eind april in de openbaarheid en droeg bij aan de val van Van As. De ambtenaren beschuklig- den Van As er van zich te bemoeien met allerlei za ken die niet tot zijn verant woordelijkheid behoorden. Het is altijd onduidelijk ge weest wie precies de op dracht heeft gBgBiwin vM het schrijven van het rap port. Ook die vraag wordt mogelijk in het onderzoek beantwoord. Alkemadese verenigingen heb ben forse kritiek op du nieuwe subsidieregels van de gemeente. Ze weten niet waar ze aan toe zijn. „Met de nieuwe ver ning kunnen we geen kant ftp. Dal betoogde Splotsz-voor/itter Fret Koek tijdens de gisteravond gehouden vergadering van tie Alkemadese welzijnscommissie. Als de nieuwe regels worden in gevoerd, moet het jongerencen trum het aantal activiteiten ver minderen, aldus Koek. De gemeente wil scherpere eisen stellen. Verenigingen mo gen niet meer dan 10.000 gul den in de spaarpot hebben. An ders krijgen ze minder subsidie. Het geld dat hierdoor wordt be spaard, is voor verenigingen in financiële problemen. Koek stond in zijn kritiek op de nieuwe regels niet alleen Ook de SJA, het samenwer kihgsverband van de plaatselij ke verenigingen, liet in een hriel zijn ongenoegen blijken. Het pi.m van B en M om de ftdbsl dienormen aan te scherpen, be tekent voor de meeste vereni gingen minder inkomsten uit de gemeentekas. Het bedrag dat Alkemade daarmee bespaart, wil zij ge bruiken om verenigingen die in financiële moeilijkheden gera ken bij te springen. „Dat is het paard achter de wagen span nen: op basis van nieuw beleid krijgen verenigingen minder subsidie. En het geld dat dit op levert. is voor verenigingen die hierdoor in de problemen ko men. Dat is de ironie ten top", aldus het SJA. Het voornemen van B en VV om een grens te stellen aan de reserves van de vereniging valt zeer slecht. De verenigingen vinden 10.000 gulden spaargeld te weinig en stellen een bedrag van 20.000 gulden voor. Anders kunnen ze tegenvallers niet meer opvangen Ze verwachten ook een contributieverhoging. Bij sommige verenigingen zou den leden dertig gulden meer moeten betalen De S)A dringt er bij de gemeenteraad op aan om het nieuwe beleid niot in te voeren, tenzij de subsidiebedra gen worden verhoogd Aan de hand van de binnen gekomen reacties zullen B en W een voorstel aan de raad doen Deze zal eind juni een definitief standpunt over de nieuwe sub sidie- en tarievcnvcrordening

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17