D66 wil 'duo-raadsleden' Alle dagen feest bij Club Soleil 'Mijn broer heeft niets met heroïne te maken' Leiden Regio 'Ik ben nog verliefd op hem Voor de Keukenhofdirecteur is het altijd lente Bezoekers Bijenmarkt gratis naar de Hortus DINSDAG 11 ME11993 chef gert visser. plv.-chef aad rietveld. C 'Hoge werkdruk nekt gemeentebestuurders Deel uitmaken van een fractie van de Leidse gemeente raad maar niet van de gemeenteraad zelf en toch lid zijn van een raadscommissie. Als het aan D66 ligt, valt ruim voor de gemeenteraadsverkiezingen in maart van vol gend jaar het besluit tot invoering van dergelijke duo raadsleden, waardoor het raadslidmaatschap in deeltijd kan worden vervuld. De partij heeft mede vanwege het uitblijven van actie op dit punt van verantwoordelijk wet houder J. Walenkamp (CDA/bestuurlijke vernieuwing) zelf maar een initiatiefvoorstel ingediend. leiden wim koevoetzijn. Zulke mensen kun je dan ook hoog op je lijst zetten." Coremans verwacht veel steun uit de gemeenteraad voor het plan van haar partij. Burge meester en wethouders zinspe len al op de mogelijkheid van een duoraadslimaatschap in hun al weer drie jaar oude colle geprogramma en Groen Links raadslid Rianne van Schreven Haast is geboden, meent D66- raadslid Ellen Coremans omdat partijen bij het samenstellen van Kandidatenlijsten dan al re kening kunnen houden met het nieuwe fenomeen. ,,Er zijn mensen die politiek actief willen worden maar geen lid van de gemeenteraad willen of kunnen drong een tijdje geleden aan op een regeling voor zwangere raadsleden. Zij legde daarbij na drukkelijk een verband met het duoraadslidmaatschap. De belangrijkste reden om met duo-raadsleden te werken, is volgens Coremans de hoge werkdruk van 'gewone' raadsle den. Behalve de raadsvergade ringen moeten die ook raads commissies aflopen. Deze ver- gaderdruk is nauwelijks te com bineren met een 'gewone' baan. Duoraadsleden kunnen raadsle den in raadscommissies vervan gen. Niet in vergaderingen van de gemeenteraad want dat is in strijd met de kieswet. Raadsle den krijgen op deze manier ook meer de kans om contacten met de burgers te onderhouden. Bo vendien kunnen op deze ma nier meer mensen in het poli tieke bedrijf actief worden. Duoraadsleden worden net als leden van de raadscommis sies door de gemeenteraad be noemd. Fracties dragen ze voor. Elke fractie mag voor elke raadscommissie één duoraads lid voordragen. Duoraadsleden moeten op de kadidatenlijst van de partij staan, in Leidne wonen en minstens achttien jaar zijn. Zij moeten in het voorstel van D66 net als gewone raadsleden aan de geheimhoudingsplicht voldoen. De democraten vinden een eed of belofte bij benoe ming tot duoraadslid niet nodig. Het duoraadslidmaatschap is overigens geen nieuw feno meen. Leiderdorp, Amsterdam, Den Haag, Nijmegen en Henge lo gingen Leiden in deze al eni ge tijd geleden voor. Noordwijkse ondernemer investeert miljoenen noordwuk conny smits „Het probleem van de ondernemers hier aan de kust is dat ze denken dat de toeris ten elk jaar tóch wel komen. Maar dat is een misvatting. Je moet er wel degelijk wat voor doen om de gasten hier naartoe te halen en bezig te houden. Toen wij vanaf de Veluwe naar Noordwijk kwamen, dach ten we dat de recreatie hier hoogtij vierde. Maar dat is ons bitter tegengevallen. De meeste campinghouders zijn voormalige bollenboeren die geen cursus in de recrea tie-sectorhebben gevolgd." Campinghouder Brosky van Club Soleil aan de Kraaierslaan in Noordwijk neemt geen blad voor de mond. Het beleid van zijn collega's vindt hij weinig professio neel. Zelf noudt hij er op recreatief gebied een doordachte filosofie op na volgens welke hij Club Soleil op het moment uitge breid aan het vernieuwen is. Van enigszins verlopen jeugdcamping met een barretje moet het een moderne familiecamping worden, voorzien van tennisbaan, over dekt zwembad met waterglijbaan, kinder boerderij, restaurant en campingwinkel. De voorzieningen zijn bij elkaar goed voor een investering van 3,2 miljoen gulden. Brosky wil de camping gaan leiden op een volgens hem voor Noordwijkse begrip pen unieke manier. „We moeten de gasten goed opvangen en tijdens hun verblijf alle service bieden. En dat varieert dan van een recreatief programma voor de kinderen, informatie voor dagtochtjes, huifkartoch ten naar het strand tot het zorgen dat de toiletten vier keer per dag worden schoon gemaakt." Programma Brosky zou graag met andere camping houders een recreatieprogramma opzet ten. Op zijn eigen camping zorgt hij er in elk geval voor dat er voor de kinderen van half tien 's ochtends tot zeven uur 's avonds iets te doen valt. „Mensen gaan te genwoordig niet meer drie, vier dagen ach ter elkaar met de kinderen naar het strand. Dus je zult ze ook hier op het terrein moe ten vermaken." Uitrusten willen de mensen niet meer, zegt hij. „Daar hebben ze al meer dan ge noeg vrije tijd voor. Op vakantie willen ze juist zoveel mogelijk zien en beleven, wor den beziggehouden. En daar wordt in deze regio nog te weinig over nagedacht. De disco is zo'n beetje het enige vertier." En daarmee wordt volgens hem direct ook een kweekbodem gevormd voor vandalis me en criminaliteit. Hij denkt dat het een stuk rustiger in de kuststreek zou worden als er een beter recreatief beleid zou wor den gevoerd. Zelf heeft hij daar al een begin mee ge maakt, zegt Brosky. „Bij alles op Club Sol eil hebben we vooral ook aan de veiligheid gedacht. Br is een parkeerplaats voor 300 auto's die 's nachts wordt bewaakt en mensen die hier zaken vernielen, kunnen wat mij betreft direct verdwijnen. Groepen jongeren die denken hier veel drank te kunnen komen nuttigen, komen er trou wens niet eens in. Daar zijn we nu juist een familiecamping voor." Filosofie Ook de kinderboerderij, waar straks sier- eenden en kangaroes zullen vertoeven, past in Brosky's filosofie. Want op de kin derboerderij leren de kinderen dat beesten geen papier en plastic eten en de kans dat kinderen die rommel laten slingeren, wordt volgens de beheerder gelijk kleiner. „Zo werkt alles door, zelfs in de beplan ting. We hebben niet die eeuwige conife ren geplant, maar juist bloeiende boom pjes die kwetsbaard zijn. De bedoeling is dat het hier mooier wordt en dat mensen meer rekening zullen houden met de na tuur." Na de verbouwing heeft Brosky op Club Soleil bij een volledige bezetting plaats voor 960 tot 1050 toeristen. „Er zijn men sen die zeggen dat het een heel risico is om een investering van 3,2 miljoen gulden te doen voor die paar weken hoogseizoen. Maar wij hopen dat seizoen door produkt- verbetering juist te verlengen. En daarbij hoop ik dat mijn collega-campingbeheer ders ook een beter beleid gaan voeren. Want daar worden we uiteindelijk met z'n allen wijzer van." Zestig ton aan boeken te koop In de Leidse Groenoordhal wordt eind deze week een om vangrijke boekenmarkt gehou den waar totaal 60.000 kilo aan boeken te koop wordt aangebo den. Het gaat om restpartijen en overschotten van Nederland se en buitenlandse uitgevers. Van puzzelboeken tot romans en van reisgidsen tot historische werken. De boekenmarkt wordt gehouden op donderdagavond, op vrijdag van elf uur 's och tends tot tien uur 's avonds en op zaterdagmiddag. Jubilarisavond Druk en Papier De Leidse afdeling van de FNV- bond Druk en Papier houdt vrij dag 14 mei haar jaarlijkse jubi larisavond. Op deze avond met muziek, bingo en dans worden de leden gehuldigd die 25, 40 of 60 jaar bij de bond zijn. De avond begint om acht uur en wordt gehouden in het clubhuis van de speeltuinvereniging Prinses Beatrix aan de Schu- bertlaan te leiden. Alle leden Achttien bruidsparen die dit jaar jubileren werden gisteren met koffie, bonbons, film en muziek ontvangen in met ^un P^ner zÜn welkom, het Leidse stadhuis. foto henk bouwman Burgemeester trots op bruidsparen VRIJE TIJD leiden monique lange Op de tafels staan de kopjes koffie en de bonbons al te wachten. De zaal op de tweede verdieping van het stadhuis is voor de gelegenheid feestelijk aangekleed. Eén voor één ko men ze binnen, de echtparen die dit jaar hun 60 en 65-jarige bruiloft vieren. Een beetje on- wenning en opgewonden over wat gaat komen nemen ze plaats. Voor het 60-jarig bruidspaar Bonte begon het op de Blauw- poortsbrug. „Ik liep daar met mijn nichtje", vertelt zij. „En daar kwam hij aanlopen, ik dacht dat hij mijn nichtje leuk vond, maar gelukkig keek hij naar mij." Haar man begint een beetje verlegen te lachen. Hij heeft geen spijt zijn huwelijk. Ieder echtpaar heeft zijn ei gen verhaal. Wat ze gemeen hebben, is dat ze allen 60 jaar geleden in het huwelijksbootje stapten. Daarom zijn ze uitge nodigd. Het echtpaar dat dit jaar zijn 70ste huwelijksdag viert, heeft de uitnodiging af moeten slaan. Zij krijgen bin nenkort een bezoekje van bur gemeester Goekoop. Een man in een rolstoel houdt de hand vast van zijn vrouw. Ook zij vieren het dia manten huwelijk. Aandachtig luisteren zij naar de burgemees ter, die zegt dat hij trots is op de volhouders. „Het is een hele prestatie. Ik ben nog niet eens de helft van die tijd getrouwd en kan over die prestatie enigszins meepraten", zegt hij schert send. Het echtpaar Siera viert in ok tober het 60-jarig huwelijk. „Ik zag hem op de Botermarkt en ik ben eigenlijk aan hem blijven hangen", zegt mevrouw Siera. „Hij kwam van het platteland, uit Zoeterwoude. Ik was een echt stadsmens. In het begin was dat wel moeilijk, want ik werd niet echt in het dorp opge nomen. Maar we hebben het gered. En ik ben nog steeds ver liefd op hem." De Leidse films, die na het welkomstwoord van de burge meester worden vertoond, doen velen terugdenken aan de tijd van toen. Daarna is het uit volle borst meezingen met nostalgi sche liedjes van het trio Dorien Mijksenaar. De burgemeester doet nog een woordje ter af scheid. Een trotse echtgenoot kijkt alweer uit naar de volgen de bruidsparendag. „Als ik blijf ademen zitten we over vijf jaar weer hier." Voorlichting De gemeenten Leiden, Leider dorp, Oegstgeest en Voorscho ten organiseren met de bran - cheorganisatie 'Horeca Neder land' twee voorlichtingsmidda gen de de Voor zijn eigen tuin aan de Lis- sese Van Bonninghausenlaan heeft hij geen tijd. Dat is vooral een 'gebruikstuin'. Ommuurd, met terras en vooral vol met groenblijvende planten. Alleen enkele tulpen, hyacinten en narcissen herinneren er aan dat hier de directeur woont van de beroemdste tuin van Neder land. De 50-jarige H. Koster, 25 jaar bij Keukenhof, is langzamer hand de spil geworden waarom de bloementuin draait. Koster bemoeit zich met alles. Hij geeft aan hoe Keukenhof en de bloe- menparades er volgend jaar uit zien. Hij onderhoudt contacten met de inzenders van bloemen en bollen, de keurmeesters, de kunstenaars, de horeca en de standhouders. Verder bekijkt hij welke nieuwe potentiële bezoe- kersmarkten moeten worden aangeboord. En passant houdt hij het onderhoud van het park in de gaten, praat met binnen- en buitenlandse pers en beant woordt de talloze telefoontjes en brieven. Tijdens de openingstijden van Keukenhof, als het park op 'oorlogssterkte' is, is hij continu aanwezig. Hij houdt het verkeer rond Keukenhof in de gaten, ontvangt beroemde gasten ep grijpt in als moedertje natuur weer eens een grillig trekje ver toont en de zorgvuldig uitge dachte bloeischema's in de war gooit. „Dat maakt het werk op Keu kenhof ook zo interessant. Je kunt van alles plannen maar de natuur is grillig. Wie had nou gedacht dat het eind april zo neet zou worden. De tulipa's en late tulpen spetterden de grond uit: alles tegelijk. We hebben snel nog 4500 potten bloemen gekocht en honderden rhodo dendrons en azalea's die als 'blikvanger' kunnen dienen. Ie dere keer weer sta je voor ver rassingen. Gelukkig maar want anders kon je alles net zo goed in de computer stoppen", ver telt de Keukenhofdirecteiir. Toen Koster 25 jaar geleden leiden uit. Elders op de markt is vanachter een glasplaat te zien hoe een bijenkast er van binnen uitziet. De markt wordt om half tien officieel worden geopend door J. Hooreman, lid directie Agra risch Opleidingscentrum 'Groe ne Delta' in Rijswijk. Rond vier uur keren alle bijenfans weer huiswaarts. Om klank en kleur te geven aan het hele gebeuren treden er artiesten op. Daarnaast zijn er demonstraties van korfvlechten, beenbewerken, kaarstrekken en kaasmaken. Vanaf elf uur is er elk uur een demonstratie van de behandeling van bijenvolken. De Sterrenwacht is ook dit jaar weer een verzamelplaats voor imkers met hun zoemende vriendjes op de Blije Bijen- markt. Bij voldoende belang stelling is er zaterdag 12 juni een ruilbeurs in imkersartike len. Ook zijn beide ingangen, grenzend aan de markt, naar Hortus Botanicus, gratis ge opend. Liefhebbers van bijen kunnen op de markt zien hoe imkers te werk gaan. Van dichtbij, maar wel achter een plastic gordijn, opent de imker een bijenkast en haalt er één voor één de raten wetgeving in de horeca. De nieuwe regels en consequenties hiervan worden op 11 mei be sproken voor de bedrijven die in de hoofdzaak drank serveren. Op 13 mei is er een bijeenkomst voor restaurants. Beide bijeen komsten hebben plaats van 15- 16.30 uur in het Stadsbouwhuis, Langegracht 72 te Leiden. Rommelmarkt Op het schoolplein van basis school De Viersprong aan de Ti- morstraat wordt woensdag 12 mei een rommelmarkt en een kindervrijmarkt gehouden. Van 14-16 uur kunnen kinderen zich Snuffelmarkt De Leidse Amateurfotografen Vereniging houdt van 12 tot en rqet 22 mei een fotofeestweek. Hoogtepunt zijn de open dag en fotosnuffelmarkt die zaterdag 15 mei worden gehouden in buurthuis 'Actief aan de Leidse Weidevogels De polderwerkgroep van het IVN (Instituut voor natuur- en milieueducatie) houdt woens dag 12 mei een excursie over weidevogels en de polder in het algemeen. De excursie heeft plaats in de Boterhuispolder (vlak bij de LOI) en begint om 19 uur. Opgave en inlichtingen over de startplaats bij K. Meul- man, tel. 071-317100. Familie hevig geschrokken H. Koster „Keukenhof Is professioneler geworden, meereen commercieel bedrijf." op Keukenhof aantrad, een ju bileum dat onlangs met een re ceptie is gevierd, bemoeide hij zich voornamelijk met de in richting van de tuin. Langza merhand is zijn werk steeds meer veranderd in een direc teursfunctie en brengt hij nog hooguit tien procent van zijn tijd daadwerkelijk in de tuin door. „Keukenhof is professio neler geworden, meer een com mercieel bedrijf. Dat moet ook, want anders kun je het verge ten. Ik ken geen park dat het, zonder enige financiële steun, al zo lang volhoudt." Volgens Koster is het bittere noodzaak dat de tuin zich elk jaar weer vernieuwt. „Elke keer weer komt er wat anders. Twin tig jaar geleden speelde bijgoed als scylla's en anemonen nog geen rol, nu wel. Acht jaar gele den hebben we etagebeplanting drie lagen bollen boven el kaar ingevoerd. Ook al blijft de tulp hetzelfde, de presentatie is door dit alles steeds weer an ders.". Zijn fotohobby helpt hem, volgens eigen zeggen, bij het steeds verder verfijnen van de tuin. „Door de lens van het fo totoestel zie je dingen scherper. Een papierbak of een bankje die storen. Dergelijke details blijven je bij als je later achter de teken tafel staat." Voor de directeur staat voor op dat de tuin elk jaar behalve mooier, ook beter is. „Niet per fect want dat bereik je nooit en bovendien ga je eraan kapot. Het gaat erom dat het publiek zich hier te gast voelt. Daarvoor moet je tegenwoordig behalve voor een mooie tuin, zorgen dat foto henk bouwman ze niet hoeven te wachten. Niet voor de kassa, niet voor het toi let en niet in de horeca. Er moet voldoende zitgelegenheid zijn en er moet heel veel informatie worden gegeven." Als de 800.000 bezoekers de Keuken hofpoorten hebben verlaten, slaakt Koster een zucht van ver lichting. Tijd om de al gedeelte lijk op de rails staande plannen voor een nieuw Keukenhofsei zoen uit te werken. „Want dat is het mooie van Keukenhof, je bent altijd bezig met het voor jaar." runsburg roza van der veer vervolg voorpagina „Mijn broer weet niet eens hoe dat spul eruit ziet." Voor de Rijnsburgse Marianne staat vast dat haar broer niets te maken heeft met de dertig kilo heroïne uit de vrachtwagen waarmee hij de haven van Harwich binnen reed. De Rijnsburger werd, sa men met een 26-jarige Katwij- ker, in de Engelse havenstad ge arresteerd en zit nog steeds in voorarrest. De Rijnsburger en de Katwij- ker waren zondagavond met een bloemenauto op weg naar Ierland. Daar was het de bedoe ling de helft van de lading over te hevelen in een gereedstaan de, lege auto waarna de Rijns burger en de Katwijker hun ei gen weg zouden gaan om de bloemen af te leveren. Omdat het schoolvakantie was, werd het duo vergezeld door het 15- jarige broertje van de Rijnsbur ger en diens 17-jarige vriendje. Donderdag zou het viertal na gedane zaken terug komen in Nederland. Dat laatste lijkt nog even te kunnen duren. Drughonden vonden in de bloemenwagen dertig kilo heroïne en het viertal werd meegenomen en ingeslo ten. „Het vriendje van mijn broertje heeft er slapeloze nach ten en nachtmerries van. Die is opgesloten in een hok en de deur is dichtgegooid. Bij mijn broertje bleef de deur open staan. Die is uiteindelijk ge woon in Engeland gebleven en is met een andere chauffeur meegegaan om de bloemen als nog uit te rijden. Voor hem staat vast dat het allemaal wel goed komt. Mijn broer heeft uitein delijk niets met de drugs te ma ken en hij blijft er vrij laconiek onder." Dat laatste gold niet voor de ouders van de 22-jarige Rijns burger en zijn zus. Die hebben de schrik van hun leven gehad. „De vorige keer toen mijn broer met de Katwijker meereed, wer den ze ook gecontroleerd maar toen werd niets gevonden. Hij had ook wel eens praatjes maar iedereen dacht dat het allemaal bluf was. En nu heb je zoiets. Mijn ouders zijn er echt stuk van: ze huilen veel en eten bijna niet", vertelt Marianne. Ze is vooral erg blij dat haar vriend niet ook in dezelfde bloemen wagen zat. Meestal gaan er drie chauffeurs naar Ierland en ook haar vriend werkt bij hetzelfde transportbedrijf als de Katwij ker. De broer van Marianne mag af en toe naar huis bellen. „Aan vankelijk dacht hij maandag al weer vrij te komen. Maar in middels hebben we gehoord dat het toch nog 112 dagen gaat du ren", zegt Marianne. Haar ou ders zijn gisteren bij haar broer op bezoek geweest. Vanmorgen zijn ze teruggekomen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16