Weer massaal protest tegen jongerencentrum 'Oorlogsbegraafplaats moet altijd een plek van bezinning blijven' CDA-raadsleden dienen ontslag in Wedstrijd tafel tillen afgeblazen Regio Raad van State: geen strengere milieu-eisen Voorschotense firma Tunnel onder rijksweg 11 DINSDAG 11 ME11993 CHEF GERT VISSER. C JANET VAN DDK. 0 De mogelijke vestiging van een jongerencentrum op het parkeerterrein bij het Voorschotense zwembad Het Wed de blijkt te stuiten op grote weerstand van omwonenden. Hoewel de parkeerplaats op een vrij afgelegen plek in het dorp ligt, vrezen de omwonenden toch overlast van mu ziek, brommers en rondhangende jongeren. voorschoten judy nihof Het gemeentehuis wordt de af gelopen dagen overspoeld met telefoontjes van verontruste Voorschotenaren. Een anonie me initiatiefnemer heeft inmid dels alle bewoners uit de drie omringende wijken, Noord- Hofland, Het Wedde en Ade- geest, via een huis-aan-huis verspreide brief opgeroepen om te protesteren tijdens de verga deringen van de commissies en gemeenteraad deze maand. Tij dens deze vergaderingen buigt de politiek zich over het college voorstel om de jongeren onder te brengen op het parkeerter rein van Het Wedde. Ook de bejaarde bewoners van de serviceflats 'Rossini' en 'Richard Wagner' zijn ongerust. Dit zijn de woningen die het minst ver van het parkeerterrein af staan. Directeur van de Ri chard Wagner-flat, M. Peeraer, zegt zich de ongerustheid van de bewoners goed voor te kun nen stellen. Volgens haar zijn de bewoners vooral bang voor la waai van brommers van ko mende en vertrekkende bezoe kers. „Het geluid weerkaatst hier tot en met", aldus Peeraer. „Er komen er wel eens een of Botsing door overstekende eenden oegstgeest 'Ik rem voor dieren'. Dat staat wellicht op een stic ker achter op de auto van de man die vanmorgen rond half ne gen op de rem ging staan toen een koppel eenden de rijksweg A44, ter hoogte van het benzinestation bij Oegstgeest, overstak. Drie auto's achter hem konden niet op tijd stoppen, probeerden uit te wijken en botsten op elkaar. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor, maar de materiële schade was groot. Of de eenden het overleefd hebben is niet bekend. Open huis Hofwijck oegstgeest Ter gelegenheid van het Europees Jaar van de Oude ren houdt bejaardencentrum Hofwijck in Oegstgeest open huis. Morgen staan de deuren van het centrum aan de Hazenboslaan open van 14.30 tot 16.00 uur. Inschrijving Morsebel begint De inschrijving voor bouwka- vels in de Oegstgeester nieuw bouwwijk de Morsebel is giste ren begonnen. Het gemeente bestuur verdeelt acchttien ka vels voor vrijstaande huizen en veertien stukken grond voor twee-onder-één-kap woningen. De bouwgrond ligt aan de noordkant van de Morsebel, te gen Haaswijk aan. Bij de verde ling van de kavels krijgen Oegst- geestenaren voorrang. Oegst- geestenaren die een sociale huurwoning of goedkoop eigen voorschoten Kraanverhuurbedrijf De Groot in de Papenwegse polder in Voorschoten hoeft niet op zeer korte termijn milieubescher- mende maatregelen te nemen. Zoals met de gemeente Voor schoten is afgesproken, hoeft de firma pas in 1994 een vloeistof dichte vloer aan te brengen en pas in 1995 een behoorlijk af wateringssysteem. Met deze be slissing stelt de Raad van State de werkgroep Milieubeheer Lei den in het ongelijk. De werkgroep had via de Raad van State om snelle maat regelen gevraagd. Het steekt de werkgroep Milieubeheer dat de firma De Groot pas onlangs is oegonnen geld opzij te zetten voor het aanbrengen van milieubeschermende voorzie ningen. „De provincie Zuid- Holland had al in 1987 dezelfde voorzieningen geëist in de ver- Wassenaar: GFT-project uitbreiden wassenaar herman joustra De gemeente Wassenaar gaat onderzoeken in hoeverre de ge scheiden inzameling van gFoen- te-, fruit- en tuinafval nog kan worden uitgebreid. Het gaat daarbij onder meer om een aantal flats en gestapelde wo ningen waar het huisvuil tot nu toe nog niet gescheiden wordt opgehaald. Ook een aantal wo ningen zonder tuin, of met een kleine tuin, kan nog geen ge bruik maken van de regeling. In totaal gaat het om ongeveer 1800 huishoudens. In eerste instantie voert de gemeente binnenkort een proef uit bij complexen aan de Star- renburglaan en de Van Duiven voordelaan. De woningen wor den voorzien van inzamelmid- delen als mini-contains* si twee langs en dat klinkt heel erg door. Nou, als dat er straks meer worden is dat niet pret tig" Ook de eigenaar van beide serviceflats, Verenigd Onroe rend Goed Vermogen in Naar- den, maakt zich ernstige zor gen. „Er is hier maar één be lang, en dat is het bewonersbe lang," zegt adjunct-directeur van het VOGV, F.Schoonhoven. „Dit gaat gewoon te ver," zegt Schoonhoven, „en zeker als ik hoor dat het jongerencentrum elders weg moet, omdat de situ atie met de omwonenden on houdbaar is geworden." Hij vindt het vreemd dat het jongerencentrum wordt opge zet in een omgeving waar veel ouderen wonen. „De gemiddel de leeftijd van de bewoners van de serviceflats is tachtig jaar. De oudste bewoner is 97. Die men sen denken: wat moeten we hiermee? Wij delen hun be zorgdheid." De adjunct-direc teur is van plan om donderdag aanwezig te zijn bij de vergade ring van de commissie voor welzijn, de eerste vergadering van de Voorschotense politiek over de vestiging van een jonge- De bedoeling van het college is overigens een tijdelijke ac commodatie voor de jongeren op te zetten in verplaatsbare units met een totale oppervlak te van ongeveer 130 vierkante meter. Hiermee is een bedrag gemoeid van 146.000 gulden. Het centrum zal bestaan uit twee activiteitenruimten, een kantoor/vergaderruimte, een berging, een garderobe en drie toiletten. Na een jaar worden de ervaringen op een rij gezet en wordt een besluit genomen of het jongerenwerk moet worden gestaakt, of dat er een perma nente accommodatie wordt ge bouwd. Door oma op tv Oma Kiekert uit Leiderdorp lag in een deuk toen haar kleinzoon haar een bak vertelde. Ze vond hem zó leuk, dat ze een brief schreef aan de programmamakers 5 uur-show van RTL 4. Ze vroeg of Bob zijn bak in de moppenrubriek van de show mocht vertellen. Dat kon. Maar de programmammakers kwamen niet alleen voor Bob naar Leiderdorp. Alle z'n klasgenootjes moesten hun mop voor de camara's van RTL vertellen. Het resultaat daarvan wordt bin nenkort rond half zes door RTL uitgezonden. zoeterwoude» Langzaam maar zeker vordert gemeester Detmersweg en de Ommedijk- dit jaar gereed. De kosten van dit project van de bouw van de fiets- en voetgangerstunnel seweg. Het gaat onder de nieuwe rijksweg 11 Rijkswaterstaat bedragen 1,7 miljoen gulden, in Zoeterwoude-Rijndijk. Dit tunneltje moet door, die eind 1994 voor het verkeer open een verbinding gaan vormen tussen de Bur- moet gaan. Het tunneltje is in november van foto wim dijkman VRUETUD huis achterlaten, maken de meeste kans. De inschrijfter mijn duurt tot 28 mei. De kavels zijn onderverdeeld in zogenoemde B- en C-kavels. De B-kavels kosten tussen de drie en vijf ton. De C-kavels voor vrijstaande woningen moeten 3,5 tot 4,5 ton opbren gen en de bouwgrond voor twee-onder-één-kap woningen twee tot drie ton. In 19% wor den aan de zuid-oostkant van de Morsebel bouwkavels uitge geven. Daar liggen ook zogehe ten A-kavels. gunning op grond van de Afval stoffenwet. Als het bedrijf toen echt van plan was zijn activitei ten verder legaal voort te zetten, had het volgens de werkgroep toen al moeten beginnen voor die voorzieningen geld opzij te leggen", aldus W. ter Keurs, voorzitter van de werkgroep. De werkgroep vindt de aan wezigheid van het bedrijf dat zich behalve met de verhuur van landbouwmachines, bezig houdt met de opslag van bouw en sloopafval, in een natuurge bied eigenlijk nauwelijks aan vaardbaar. Het zou zich daar il legaal hebben gevestigd en zou al jarenlang een bedreiging vor men voor de natuur en de volksgezondheid. „En dat ter wijl er mensen omheen wonen en een aantal melkveebedrijven er hun eigen drinkwater win nen", aldus voorzitter van de werkgroep milieubeheer W. ter Keurs. keukenemmers. Afhankelijk van de uitslag van die proef, worden ook de andere complexen bij het gescheiden ophalen van af val betrokken. Momenteel is tachtig procent van de woningen in Wassenaar in de gelegenheid GFT-afval ge scheiden aan te bieden. Het be treft hier eengezinswoningen. Flats en andere gestapelde wo ningen werden tot voor kort om praktische en organisatorische redenen buiten het project ge houden. De bouwvormen vallen volgens de gemeente in de cate gorie 'moeilijkere aansluitingen' die een meer individuele aan pak vereisen van de reinigings dienst. Bovendien leveren deze aansluitingen relatief gezien een geringe hoeveelheid GFT- afval op. voorschoten» miepdegraaff Het oude, verweerde kerkhofje in het hart van Voorschoten herbergt vier officiële oorlogs graven. Sinds een jaar of vijf maakt een simpel bordje daar melding van. De vier oorlogs graven liggen er al bijna een halve eeuw. Ze mogen ook nooit worden 'geruimd', zoals dat in vaktermen heet. Degenen die hun leven gaven voor onze vrijheid, moeten altijd in de herinnering blijven. Dat is de doelstelling van de Stichting Oorlogsgraven. Als consul van de stichting houdt Voorschotenaar P.A. van Donselaar bijna wekelijks een wakend oogje op de laatste rustplaats van de vier Voorscho tenaren. Van Donselaar krijgt jaarlijks rond deze tijd een for mulier toegestuurd waarop hij de staat van de graven moet aangeven. Mochten ze aan een opknapbeurt toe zijn, dan stuurt de stichting haar eigen onderhoudsdienst naar Voor schoten. Dat doet ze in alle, rond de 200, plaatsen van het land, waar oorlogsgraven te vin den zijn. De meesten liggen bij kerhoven als in Voorschoten: klein dus intiem, in de schaduw van een kerk. 'Gevallen voor het vaderland', staat er treffend op het graf van de eerste van de vier, D. Ver schoor. Hij vond in augustus '44 de dood, 31 jaar jong, bij een ongeluk als dwangarbeider bij een spoorweg in Lünen, Duits land. T. de Groot was, toen hij op 3 september 1944 in zijn ei gen woonhuis werd gefusilleerd, 42 jaar oud. Zijn executie was een represaillemaatregel voor de aanslag op NSB'er Bouw in zijn huis aan de Karei Door manlaan. Rijwielhandelaar De Groot zat in het verzet - daarom werd hij er door de Duitsers uit gepikt. Soldaat K.M. Wolleswinkel ligt samen in één graf met W. van Mulligen. Wolleswinkel sneuvelde op 29-jarige leeftijd al op de dag dat de oorlog uitbrak, 10 mei 1940, bij Dubbeldam. Van Mulligen (hij werd 30) werd opgepakt bij een razzia, naar kamp Amersfoort gestuurd en op 8 maart 1945 bij de Woes te Hoeve gefusilleerd als één van de 117 gijzelaars, allen slachtoffers van een wraakactie omdat het verzet een aanslag op de beruchte Duitser Rauter had gepleegd. Verschoor, De Groot, Wol leswinkel en Van Mulligen zijn, waarschijnlijk al na het beëindi gen van de oorlog, alle vier van heinde en verre naar hun woon plaats Voorschoten terugge bracht. Daar blijven ze voor goed, tenzij de begraafplaats ooit het veld moet ruimen. De eventuele overgebleven familie moet dan beslissen of zij alsnog een plaatsje krijgen op een ere- Loenen (de Spirituele sessie Lida Calzado, medium bij spiri tuele sessies geeft in gebouw Sjelter aan de Heemraadlaan in Leiderdorp vanaf 20.00 uur een sessie. Calzado zegt door een vorm van magnetisme mensen te kunnen genezen van ver schillende ziektes. Uitwisseling Sociaal Cultureel Centrum Sjel ter in Leiderdorp organiseert ook deze zomer een jongeren- uitwisseling met Bretagne. De reis is bedoeld voor mensen tussen de 17 en 22 jaar. Er wor den verschillende excursies ge houden, onder meer naar oes terkwekerijen en kastelen. Te vens is een aantal dagen gere serveerd om met authentieke vissers- en zeilboten de zee op te gaan. Over deze reis js mor gen een voorlichtingsavond aan de Heemraadlaan 67. De Oegstgeester CDA'ers N. Mandema en M. Jansen hebben hun ontslag als gemeenteraads lid ingediend. Het is nog onbe kend wie de twee dissidenten opvolgen. Tijdens een besloten vergadering geeft het CDA mor genavond uitleg aan de leden. Onduidelijk is of het bestuur dan ook bekend maakt welke christen-democraten de fractie komen versterken. Mandema en Jansen vertrek ken uit de raad na een me ningsverschil binnen de CDA- fractie over de nieuwbouw van het raadhuis. Het duo stemde als enige CDA'ers tegen de nieuwbouw en keerde zich daarmee tegen de eigen wet houder J. van der Reijden. Daar op besloten de twee vertrekken. Zij lieten de fractie in het ongewisse door tot vorige week te wachten met het indie nen van de ontslagbrief. Het CDA moest wachten met de aanwijzing van de opvolgers tot het officiële onslag was inge diend. Door het vertrek van het tweetal is het CDA zijn wethou- derspost kwijtgeraakt. Omdat in januari ook fractievoorzitter 1'. Hellinga zijn zetel opgat, vond een meerderheid van de ge meenteraad dat de CDA-fractie te verzwakt is om nog een rol in het college te kunnen spelen. Na het vertrek van Van der Reij den zijn de christen-democra ten naar de oppositiebanken gestuurd, ten gunste van D66. Die partij leverde fractievoorzit ter M. Poelmans voor het wet houderschap. Beheerder Van Donselaar bij het graf van twee van de vier officiële oorlogsslachtoffers, foto hielco kuipers burger-slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog) of bij de Grebbeberg (militair). Oase Eenmaal op de begraafplaats beland, blijkt het hoe ridicuul dat ook moge klinken moei lijk om meteen weer weg te ren nen. Het is zo'n verstild plekje in het h^rt van het dorp. Het is een stilleven aan allerhande soorten stenen, sommige staan schots en scheef door elkaar, vele zijn verweerd en ge scheurd. Van Donselaar, die 25 jaar de algemene Voorschotense be graafplaats Rosenburgh beheer de, begrijpt de reactie als geen ander. „Ik hou van begraaf plaatsen en zeker van deze. De sfeer, de rust, de stenen: dat al les boeit me. Ik denk niet dat deze begraafplaats ooit hoeft te verdwijnen, maar mocht dat wel gebeuren, dan zou ik er sterk voor pleiten om dit een plek van bezinning, een oase in het centrum van Voorschoten, te laten blijven." Zo ver is het voorlopig niet. Er zijn nog altijd Voorschotenaren die een plekje bij de hervormde kerk hebben gereserveerd. Tot 1963 kon iedereen er worden begraven, want Voorschoten had geen ander kerkhof. Er lig gen al graven uit eind 1800, on der meer van een aantal beken de Voorschotenaren. Van de he le familie Duivenvoorde (van het gelijknamige kasteel) bij voorbeeld, en van Kamerlingh Onnes, de professor die naam kreeg doordat hij helium vloei baar wist te maken. En natuurlijk de vier Voor schotenaren die zijn gestorven als 'prijs voor de overwinning: het offer', zoals Van Donselaar het ooit las en op zijn beurt graag weer doorgeeft aan eenie der die het wil horen. zoeter woude-dorp» Het tafel tillen van de Zoeter- woudse kunstenaar Louis van der Meer heeft in elk geval één ding opgeleverd. Van der Meer weet hoe zwaar zijn grootste ta fel aan één stuk weegt: 651 kilo en 550 gram. De wedstrijd tafel tillen met een hoofdprijs van 2000 gulden voor de lichtste krachtpatsers heeft de Zoeterwoudenaar ech ter te elfder ure afgeblazen. De koper die Van der Meer op 't oog had, bleek nooit in de tafel geïnteresseerd te zijn geweest. Om de hoofdprijs op zak te houden, besloot de eigenaar de wedstrijd af te blazen nadat de tafel één maal buiten mededin gen op de schaal was gezet. De kunstenaar hangt aanvan kelijk een vaag verhaal op over de afgelasting. „De wedstrijd is niet doorgegaan. Alle deelne mers hebben afgezegd. De teams waren uit elkaar gevallen. Het zal wel komen door het mooie weer. En de mensen die toch nog kwamen, gaven het al op bij het zien van de tafel." Alleen het team van Progres sief Zoeterwoude, dat was uit genodigd om de opening te ver richten, heeft de tafel op de weegschaal weten te hijsen. Dus krijgen dat team nu de hoofd prijs? „Nee, dat heeft "m niet volgens de spelregels op de schaal gezet." De tafel moest in één keer op de schaal en PZ deed het in drie keer, meter voor meter. Pas als wordt geopperd dat de tafel helemaal niet verkocht is, komt de aap uit de mouw van Van der Meer. .Als de koper zich terugtrekt, dan doet hij dat maar. Hij vindt die qm le zwaar en is bang dat de con structie van zijn huis er niet op berekend is. Maar die tafel is lichter dan een waterbed. Maar ik wil daar nu niet verder op in gaan." De grootste tafel aan één stuk. gemaakt van de stronk van de beuk die bijna twee eeuwen de ingang van de Leidse Hortus sierde, staat nog altijd in Zoe terwoude-Dorp. En is nog altijd te koop. '!s VADERLAND «SCHOOR «Ó1H ^■194

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15