'Nieuw elan door andere structuur Leidse ekklesia' tk4ll Kerk Samenleving kortweg Paus bezoekt op Sicilië gevangen maffiosi beroepingswerk regen DINSDAG 11 ME11993 14 HET WEER Nieuw Leven De bijeenkomst van de Njeuw I-even Evangelie Ge meenschap Alphen aan den Rijn wordt komende zon dag (16 mei) opgeluisterd met een optreden van solo zanger Bram Laisina. Hij is onder andere zanger ge weest bij I-ee Towers en de Jodysingers. De bijeen komst begint om 10.00 uur in het gebouw aan Eiken laan 4 in Alphen aan den Rijn. De toegang is gratis. Philadelphia De afdeling Katwijk en om streken van de Protestants Christelijke Vereniging van ouders en vrienden van het afwijkende kind, Philadel phia, houdt komende zon dag een aangepaste gezins- dienst in de Petrakerk aan de Korte Voorhouterweg in Rijnsburg. Voorganger is dominee D.N. Verschoor en het thema van de dienst luidt 'In de gloria'. Organist is Ronald van Delft en mu zikale medewerking wordt verleend door de groep 'New gospel sound'. De dienst begint om 15.00 uur. Gospel Corner De Johan Maasbach We reldzending begint op vrij dag 14 mei onder de noe mer 'Gospel Corner' met een serie gospelavonden, onder leiding van Harry1 en iMarijke Covers. De pro gramma-onderdelen be staan onder meer uit een korte studie over muziek, een sing-in, een interview én een optreden van mede werkers aan de cd 'Ik bouw op U' (no. 1 in de gospel top tien). De Gospel Cor ners worden gehouden in de Leidse Bethlehemskerk aan de lammermarkt 57. Iedereen is welkom tussen 20.00 en 22.00 uur. De bij eenkomsten worden elke tweede vrijdag van de maand gehouden. Baptistengemeente De Baptistengemeente Lei derdorp heeft een nieuwe voorganger. Tijdens een bij zondere kerkdienst heeft voorganger I. de Vries af scheid genomen en werd G. Smit als nieuwe voorganger bevestigd. De Vries was de stichter van de Leiderdorp- se Baptistengemeente, die ruim 20 jaar geleden is ont staan uit een bijbelstudie groep. Qm gezondheidsre denen ."heeft de 67-jarige voorganger zijn taak neer gelegd. Zijn opvolger, de 49-jarige G. Smit, is van oorsprong een Nederlan der, maar werkte geruime tijd als evangelist en pasto raal werker in dienst van de Belgische Evangelische Zending. Op 4 juli zal hij Zijn intrede doen in de Lei- de rdorpse baptistenge meente. Moker Het pastoraat onder doven en verstandelijk gehandi capten staat morgenmid dag centraal tijdens de ra dio-uitzending van Moker, het media-overleg van ker ken in Rijnland en de Bol lenstreek. De overdenking is van dominee P.J. van Midden uit Lisse, met als thema 'Plezier beleven aan kerk'. De uitzending is te beluisteren van 16.30 tot 17.00 uur via de FM 105.7 en via de kabel op de FM 88.1Het programma wordt komende zondag herhaald van 19.00 tot 19.30 uur. Oecumenische geloofsgemeenschap verankerd in 'maatschap De gemiddelde student of participant zal er aanvan kelijk weinig van merken, maar achter de schermen van de Leidse Studenten Ekklesia gaat de komende periode wat veranderen. De oecumenische geloofs gemeenschap krijgt, als al les voorspoedig verloopt, per 1 november een ande re structuur. ,,Het is in eer ste instantie een organisa torische zaak, maar als het goed gaat moet er op den duur toch een nieuw elan van uitgaan", zegt Ria Ver maas-van Duivenboden van het ekklesiateam. Het voorstel voor een nieuwe structuur van de Leidse Studen ten Ekklesia (LSE) is samenge vat in het rapport 'Het is al be gonnen, merk je het niet?'. Het moet nog officieel worden goedgekeurd door de deelne mende kerken, te weten de Rooms-Katholieke Kerk, de Ne derlandse Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerken en de Remonstrantse Broederschap. Maar gelet op de inbreng die vertegenwoordigers van deze organisaties bij de totstandko ming hebben gehad, verwacht Vermaas niet dat het rapport op hoofdlijnen alsnog onderuit wordt gehaald. ,,Er zal géén mo ment komen waarop we zeg gen: het is allemaal voor niets geweest", zegt ze overtuigd. De ekklesia heeft zich in een kwart eeuw ontwikkeld tot een 'volwassen mentaliteitsgemeen te', aldus het rapport. Ze ont leent haar aantrekkingskracht aan de manier waarop het (zoe kend) geloven liturgisch, pasto raal en diaconaal vorm wordt gegeven. Behalve voor studen ten is er in die gemeente ook plaats voor zogenaamde partici panten die zich aangesproken voelen door het geheel eigen karakter van de geloofsgemeen schap. Voor deze groep is nu ook in het nieuwe organisatie model formeel een plek inge ruimd. „Juist in de combinatie van participanten en studenten ligt de kracht van de LSE: stu denten dwingen haar steeds op zoek te gaan naar het opnieuw verwoorden en in de praktijk brengen van het evangelie. Par ticipanten voelen die behoefte ook en dragen - door hun meer constante aanwezigheid - bij tot de noodzakelijke continuïteit." Een nieuwe structuur voor de LSE is zowel volgens het ekkle- Wereldraad sceptisch over druk op Servië GENEVE EPD siateam als het pastoresteam noodzakelijk omdat de geloofs gemeenschap 'noch juridisch, noch organisatorisch, nog be stuurlijk verankerd is in het ker kelijk bedrijf. Uiteindelijk is ge kozen voor de vorm van een 'maatschap' waarbij de voor de LSE verantwoordelijke kerkge nootschappen zich verplichten om 'iets in de gemeenschap in te brengen en de daarbij te be halen voordelen met elkaar te delen'. Anders gezegd: de ker ken leveren de pastores en een zeker kapitaal, maar delen ook in de 'opbrengst'. Die bestaat in dit geval uit een 'kwalitatief hoogstaand oecumenisch stu dentenpastoraat, een werk plaats voor liturgie-vernieu wing, een gemeenschap waarin vragen rond samenleving, we tenschap en geloof intensief aan de orde worden gesteld en 'dia conale' activiteiten, ver weg en dichtbij'. De kerken zal worden ge vraagd het bestuur te delegeren aan een LSE-raad, waarin zij overigens wel mede-vertegen woordigd zijn. Veel voorberei dend werk wordt gedaan door commissies, waardoor het aan tal vergaderingen van de raad kan worden beperkt, terwijl de feitelijke uitvoering in handen komt van werkgroepen. Eén van de eerste taken van de LSE-raad is het opzetten van een beleidsplan voor de middel lange termijn en een daarvan afgeleid werkplan voor het aca demisch jaar 1993-1994. Een belangrijk onderdeel daarvan moet zijn de communicatie naar buiten. „Goede voorlich ting en 'reclame' kan duidelijk maken wat de LSE wel is en wat zij niet is!" De secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, dr. Konrad Raiser, is uiterst scep tisch over het succes van inter nationale druk op Servië. De Serviërs lijden aan 'collectief zelfbedrog'. Het is uiterst moei lijk en feitelijk alleen door ge sprekken mogelijk door het iso lement en het pantser van de Serviërs en hun kerk, de Ser- visch-Orthodoxe Kerk, heen te breken, zei Raiser aan de voor avond van een bezoek aan Bel grado. Raiser en secretaris-generaal Jean Fischer van de Konferentie van Europese Kerken (KEK) ma ken hun reis op uitnodiging van patriarch Pavle van de Servisch- Orthodoxe Kerk. Deze kerk is aangesloten bij zowel de We reldraad als de KEK. Raiser wil met Pavle en ande re leiders van de Servische kerk vooral spreken over de veelbe- kritiseerde houding van deze kerk tegenover de oorlog in het vroegere Joegoslavië. Iraakse pers verontwaardigd over uitlatingen gezant Vaticaan BAGHDAD RTR De Iraakse pers heeft de pause lijke afgezant kardinaal Achille Silvestrini ervan beschuldigd de economische crisis in Irak te hebben misbruikt om president Saddam Husayn een beleid te dicteren dat gunstig was voor Israël. „De kardinaal is weg en zal nooit terugkeren", schreef de regeringskrant al-Jumhou- riyah. „Hij praatte over niets an ders dan de politiek." Silvestrini, hoofd van de Con gregatie voor de Oosterse Gods diensten, vertrok vrijdag uit Baghdad na een bezoek van een week waarin hij Saddam Husayn en de Iraakse christe nen een boodschap van de paus bracht. Tijdens een bezoek aan de Iraakse president, dat door de radio en televisie werd uitge zonden, drong Silvestrini erop aan dat Irak de mogelijkheid van een verzoening met Israël zou onderzoeken. „Waarom probeert U niet Israël te polsen? vroeg de kardinaal. Saddam gaf hem te verstaan dat hij geen voorwaarden wilde aanvaarden 'ten koste van onze waardigheid, ons bloed en lij den' en dat het Iraakse volk zich zou verzetten als hij dat wel deed. „De mensen zullen zeg gen dat U praat over soepel heid, terwijl wij verhongeren", hield Saddam Silvestrini voor. De krant maakt uit de woor den van de kardinaal op dat de vijandschap van Irak tegenover Israël de werkelijke reden voor de Golfoorlog was. Paus Johannes Paulus II heeft gisteren zijn driedaagse bezoek aan Sicilië afgesloten met een bezoek aan maffiosi in de gevange nis. „De maffia is de tegenstander van al degenen die naar God verlangen, en zij is een belediging van God", zei de paus tot 15.000 voornamelijk jonge gelovigen in Cal- tanissetta op Centraal-Sicilië, één van de bolwerken van de georganiseerde misdaad op het eiland. De paus riep de jongeren op 'neen te zeggen tegen geweld en drugs, te gen winsten en successen van eerloze men- Bij zijn bezoek aan de gevangenis van Caltanissetta overhandigden vertegenwoor digers van de ongeveer 300 gevangenen de paus een boodschap. „Velen van ons zitten waardig hun straf uit, veroorzaakt door hun eigen schuld, en kunnen nauwelijks op het moment wachten dat zij een nieuw leven kunnen beginnen." Maar de paus werd ook meegedeeld dat vele andere gevangenen onschuldig vastzitten als slachtoffer van twijfelachtige 'pentiti', 'berouwvolle' ex- maffialeden die met de politie samenwer ken in de strijd tegen de georganiseerde misdaad. De weduwe van de in 1992 door de maf fia vermoorde onderzoeksrechter Paolo Borsellino heeft de paus in een interview bedankt voor diens 'edele en stellige woor den' tegen de georganiseerde misdaad. Zij zei vertrouwen te hebben in de toekomst van Sicilië 'omdat er hier ook vele krachten van het goede zijn'. Aan de vooravond van het bezoek van de paus verweten de weduwe van Borsellino en diverse intellectuelen de Rooms-Katho lieke Kerk dat zij niet krachtig genoeg tegen de maffia is opgetreden en vaak zelfs nauwe banden met leden van deze organisatie heeft. NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Lisse: E S. Klein Kra nenburg te Nijverdal; te Loon op Zand: L. Schaatsmate Doornspijk. GEREF. KERKEN VRIJG. Bedankt: voor Veenendaal (2e pred- plaats): H.J.J. Feenstra te Berkel en Rodenrijs. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Amsterdam-N ieuw- West: drs. M.C. Mulder te Doesburg en Doetinchem en Nijmegen; te Hil- versum-Centrum: G.Bijkerk te En- schede-Oost. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Bedankt: voor Ridderkerk-Slikker veer: C.A. van Dieren te Stolwijk. HEINZ IKZAl ££!VS BVBJK/J- ZD'VPAK DP. AAP BAK- LAUS^A/r-, /war /ar«ateev.. icmcoec VLaUHsM JAMS../kijk)" een* J4444T.A 2B 2\BT EX li IT) „LAAf Ate een... rajH! ,:\'EC. --TCAAT C-deME';"' COLOFON 'Idsch Dagblad, i in Dagbladuitgevi DIRECTIE: J. de Vr HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, I Nypels, Henk van der Post (ad)). HOOFDKANTOOR Witte Singel 1,23 U^BG Leiden. REGIOKANTOREN ADVERTENTIES ij. van 08,00-1700 uur: Telefoon.-071-161400. RUBRIEKSADVERTENTIES ma.-vij var 8 30-17.00 uur: (Sleutelt/es) Telefoon071-i43f ABONNEMENTEN Tel. 071 i 28030 bijvooruitbei iat/m/vfi| 18.00-19.30 uur. ROB GROENLAND Spetterend onweer Op het ogenblik beleeft Nederland een weerkundig zeer interessante periode waarin het dagelijks wel er gens tot noodweer komt. Uit na- analyse is gebleken dat de zware buien van zondagavond de steden Leiden en Haarlem op het nipper tje hebben gemist (Haarlem-oost maar 14 liter per vierkante meter). De uiteindelijke aftapping op het weerstation in Zaandam was maan dagochtend 78 liter per vierkante meter. Op het regenstation in Heemskerk werd 27 liter per vier kante meter afgetapt. Delen van de gemeente Velsen zagen zondag avond hun straten blank staan. Het was dus een echt lokaal gebeuren waarbij de ene woonplaats alles kreeg en de buurgemeenten vrijwel niets. Opvallend verder was de zeer lange duur van het onweer. In grote delen van het land onweerde het van de namiddag tot in de nacht. Gisteren overdag kreeg Nederland opnieuw te maken met een spette rend onweer dat vanuit het Ruhrge- bied kwam opzetten. De speciale weerradars in De Bilt en Schiphol zagen deze buien aan het begin van de middag al boven de indu strie van het Ruhrgebied ontstaan. In de uren daarna groeiden deze buien uit tot een wolkenfabriek van geweldige afmetingen. Vanuit de ruimte fotografeerde meteosat-4 om 17.00 uur de grootste onweers wolk van heel Europa boven Arn hem en omgeving. Vanuit onze re gio was op dat moment aan de oos telijke horizon deze dreigende en tegelijkertijd zeer imponerende wolkenmuur te zien. Tussen 17.00 en 18.00 uur is het hele westen en midden van Nederland ooggetuige geweest van wat waarschijnlijk het meest indrukwekkende wolken plaatje in vele jaren is geweest. Vooral de kolossale ijskap boven dit buiencomplex maakte veel indruk bij de fietsende mensen, die van hun werk naar huis reden. Vele ki lometers hoog reikte deze ijskap in de atmosfeer, met daaronder vele omhoog schietende felwitte bloem koolwolken van tropisch formaat. Een 100 kilometer hier vooruit wist een lokaal onweder te ontstaan dat nog voor het avondeten tussen Haarlem en Leiden de vloedlijn wist te bereiken. Later in de avond ving het echte onweer aan in de Haarlemse regio. Op het meetpunt Haarlem-oost werd rond 22.30 uur een korte wolkbreuk gemeten met 7 liter water per vierkante meter in 5 minuten tijd. Rond 23.00 uur trok een zware onweersbui van Am- sterdam-Halfwegvia Haarlem- Noord naar IJmuiden. Talrijke ver ticale bliksems doorkliefden het gewelf, compleet met inslag in de PTT-toren van de Waarderpolder. Deze middag en vanavond is er weer een kans op inkomende land- buien vanuit het oosten tot zuid oosten. Ook morgen nog vrij warm met kans op een avondbui, maar vanaf donderdag aanzienlijk koe ler. HET WEER IN EUROPA later KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wolkenvelden, vooral in Schotland ook perioden met zon. In Engeland, Wales en Ierland enkele buien en eerst nog kans op onweer. Middagtempera- tuur tussen 11 graden aan de schotse oostkust tot 19 graden plaatselijk, in het geland en Ierland. België en Luxemburg: Vooral in de ochtend pe rioden met zon, 's mid dags stapelwolken e 's Nachts plaatselijk mist. Middagtemperatuur onge veer 22 graden, aan zee Noord- en Midden-Frank rijk: Af en toe zon en enkele re gen- en onweersbuien, 's Nachts plaat selijk mist. Middagtemperatuur langs de Kanaalkust ongeveer 16, landinwaarts rond 20 graden, maar vandaag in de Vo gezen en de Jura wat warmer. Portugal en Madeira: Portugal: Veranderlijk bewolkt en een enkele bui, mogelijk met onweer. Mid dagtemperatuur ongeveer 21 graden. Madeira: Wolkenvelden, ook af en toe zon en vooral vandaag nog enkele buien. Middagtemperatuur ongeveer 20 gra den. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Veranderlijk bewolkt en een en kele regen- of onweersbui. Maximum temperatuur tussen 20 en 25 graden, maar aan de costa's in het noordwesten van Spanje maxima rond 17 graden. Ca narische Eilanden: Perioden met zon en voornamelijk vandaag kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 22 gra- Marokko en Tunesië: Marokko: Perioden met zon en vooral morgen kans op een bui. Maximumtem peratuur aan zee ongeveer 22 graden. Tunesië: Perioden met zon en in het noorden, en morgenavond ook elders, kans op een regen- of onweersbui. Maxi ma aan zee tussen 26 en 32 graden, landinwaarts nog enkele graden hoger. Zuid-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en enkele regen- of onweersbuien, 's Nachts plaatselijk mist. Middagtemperatuur ongeveer 21 graden. Mallorcaenlbiza: Veranderlijk beworkt en vooral morgen kans op een regen- of onweersbul. Mid dagtemperatuur ongeveer 24 graden, morgen wat lager. Italië, Corsica en Sardinië: In het noorden van Italië, op Corsica en Sardinië veranderlijk bewolkt e frl 2%1 :f 1010 bewolkt onweer -1W- warmtefront c£D> sneeuw T~ koufront L lagedruk H hogedruk zonnig 19 temperatu r '1°°°" hecto*pascal Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. WOENSDAG 12 ME11993 Zon- en maanstanden Zon op 05.48 Zon onder 21.19 Maan op 02,03 Maan onder 11.47 Waterstanden IJmuiden Hoogwater 8,45 en 21.26 Laagwater 4.30enl7.16 Weerrapporten 10 mei 20 uur: onweer ozo6 23 12 11 onweer nnw4 25 12 10 regenbui n3 25 10 21 licht bew. ono6 27 13 0.5 onbew. ono3 25 13 0 regenbui no 5 20 13 10 half bew. o5 24 13 2 lidht bew. ono3 25 13 3 Budapest licht bew. het tot tijd een regen- of onweersbui midden en zuiden van Italië meer zon, maar ook een lokale regen- of onweers bui. Middagtemperatuur rond 24 gra- Griekenland en Kreta: Vandaag nog enkele wolkenvelden en mogelijk een bui. Morgen meer zon en droog. Maxima ongeveer 22 graden, op de eilanden in de Egeïsche Zee vooral vandaag plaatselijk nog veel wind en la gere temperaturen. Turkije en Cyprus: Wolkenvelden, ook af en toe zon en een enkele bui. Middagtemperatuur rond 19 graden. Duitsland: Perioden met zon, maar ook enkele re gen- of onweersbuien. In het noorden en noordoosten droog. Middagtemperatuur ongeveer 24 graden, maar aan de Oost zeekust vooral vandaag koeler. Zwitserland: Perioden met zon en vooral 's middags en 's avonds een enkele regen- of on weersbui. Maxima in de dalen ongeveer 22 graden. Oostenrijk: Perioden met zon en vooral 's middags en 's avonds een enkele regen- of on weersbui. Middagtemperatuur in de da- len ongeveer 23 graden. wl 22 12 0.5 Buenos Aires regen Casablanca licht bew Johannesburg onbew,

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14