Leiden Bouw ns-station kan verder Applaus voor reiniging 'Ik zou een boekenkast willen hebben Commissie bewoners stapt op Koek 'doet' praatshow over homovluchtelingen 'Meer doen voor de woonwagenbewoner' DINSDAG 11 ME11993 Huisvuil niet opgehaald leiden Leidenaars moeten rekening houden met een staking van de reinigingsdienst op don derdag 13 mei. In de binnen stad worden die dag de huis- vuilzakken niet opgehaald en in de Stevenshof worden de groene containers voor rest afval niet geleegd. In de Vo- gelbuurt, Pesthuiswijk, Leeu wenhoek. Transvaal, Lage Mors, Hoge Mors, Boshuizen en Fortuinwijk blijven de in woners zitten met een volle bruine container voor groen te-, fruit- en tuinafval. Massaal 1 C Eenjongerencen- I J trum bij zwembad Het Wedde in Voorscho ten Omwonenden heb ben een massaal protest laten horen Duo-raadsleden yt y- Raadsleden kunnen I O het werk niet bijbe nen, beweert D66. Een pleidooi voor duo-banen voor Leidse volksvertegen woordigers In de steigers leiden hans koenekoop vervolg van voorpagina Alle handen in de kantine van het Stadbouwhuis gingen gis termiddag omhoog. En dat ont lokte luid applaus van de amb tenaren van de reinigingsdienst in Leiden. Zij springen nu eens niet alleen op de barricades. Al le andere diensten van de ge meente Leiden steunen de pro testacties van de drie ambtena renbonden AbvaKabo, CFO en Novon. Komende donderdag willen alle ambtenaren van Lei den staken. De reinigingsdienst neemt het leeuwedeel van de acties voor zijn rekening. Er wordt 13 mei geen minicontainer ge leegd, geen vuilniszak opgepakt en geen straattegel geveegd. Stadhuis, Stadsbouwhuis en so ciale dienst doen het iets rusti ger aan, maar de verwachting is dat alle medewerkers tussen twaalf en twee het werk neer gooien en zich verzamelen op het Stadhuisplein voor een kor te manifestatie. Brandweerlie den zorgen daar voor spectacu laire acties. Medewerkers van de afdeling Bouwen en Wonen stappen om twee uur in een ac tieboot voor een rondvaart door de Leidse grachten. De bonden zijn er ook giste ren niet uitgekomen met de werkgevers over de nieuwe CAO. De overheid wil niet toe geven aan de eisen van de bon den: 2,5 procent loonsverho ging, reparatie van het WAO-gat en handhaving van de wacht geldregeling. Om twaalf uur s middags liep het ultimatum dat de bonden hadden gesteld af. Een laatste bod van de overheid om de lonen met een half pro cent te verhogen, is geweigerd. Dat betekent actie. Alleen als de overheid nog met een reëel bod komt om te voorkomen dat vandaag de staking van het openbaar vervoer in Amster dam doorgaat, wordt de Leidse actie afgeblazen. Actieleider E. Vermeulen van de AbvaKabo riep gisteren in de kantine van het Stadsbouwhuis op tot steun voor de staking. ..In Leiden heeft de reinigingsdienst altijd vooraan gestaan bij acties. Het zittend personeel kwam vaak niet verder dan de deurpost om even die duim omhoog te ste ken, maar keerde dan weer snel terug naar het bureau. Dit keer wil de reinigingsdienst opnieuw het voortouw nemen, maar op voorwaarde dat alle andere diensten meedoen." Het waarom van de actie was gauw uitgelegd. .,2,5 procent loonsverhoging is niet meer dan redelijk. Het komt overeen met de prijsstijgingen, dus in feite gaan we er in koopkracht niet op vooruit." Het duurde even voor de ver zamelde ambtenaren sjoege ga ven. „Weet het college ervan", informeerde een ambtenaar voorzichtig. „Er is geen overleg geweest met het college. We zijn natuurlijk wel benieuwd hoe burgemeester en wethou ders erover denken. En dat zul len we donderdag tijdens de manifestatie ook zeker vragen." American Circus komt naar Leiden leiden Het grootste circus ter wereld, afkomstig uit Amerika, komt in juli naar Leiden. Het 'American Circus' bestaat uit een enorme tent met drie pistes waar de ar tiesten geregeld tegelijk optre den. Spektakelstuk vormt de dressuur van een olifantenkud de. Verder zijn er optredens met paarden en tijgers. Het 'American Circus' maakt deze zomer zijn eerste toernee door Nederland. Leiden is een van de dertien steden die het circus van de beroemde familie Enis Togni aandoet. De optre dens worden van 22 tot en met 25 juli gegeven op hpt terrein van de Groenoordhallen. Slaaghwijk viert feest met optocht leiden» Muziekvereniging De Burcht begeleidt een feestelijke stoet, die zaterdag 15 mei door de Slaaghwijk trekt. De optocht wordt gehouden ter ere van het eerste lustrum van wijkvereni- ging Slaaghwijk. Kinderen rij den achter het muziekkorps aan op versierde fietsen. De stoet vertrekt rond 10.00 uur bij het clubgebouw van wijkvereniging Slaaghwijk. leiden wim koevoet „Een vervelende verrassing", zegt directeur I. Boggia van de woningbouwvereniging Leiden (WBL) over het feit dat de be* wonerscommissie Slaaghwijk er met onmiddellijke Ingang mee stopt. Volgens A. van Haarlem van de bewonerscommissie is er een nieuwe regeling getroffen voor verhuizingen en zijn de verschillende commissu s d.i.u van niet op de hoogte gesteld „Dit is de zoveelste keer dat zo iets gebeurt", schrijft Van Haar lem in een heel kort briefje aan Boggia. De Slaaghwijker ont houdt zich voorlopig van verder commentaar. „Wij willen de heer Boggia eerst de gelegen heid geven om contact met ons te zoeken." Volgens mevrouw L Gonial ves, voorlichter van WBL, zal Van Haarlem niet lang hoeven te wachten op een telefoontje. „We begrijpen er namelijk niets van. Er is niets veranderd in de regels bij verhuizingen. De brief van de commissie komt op het moment dat we willen begin nen met een structureel overleg met de bewonerscommissies Dat is zeker met het oog op groot onderhoud van groot he lang." leiden De toren van het Aca demiegebouw aan het Rapen burg staat in de steigers. Het gebouw wordt opgeknapt. De belangrijkste wijzigingen heb ben overigens niet plaats aan de toren, maar aan de receptie van het gebouw. Op de bin nenplaats wordt een glazen serre gebouwd. Het werk zal drie tot vier maanden in be slag nemen. De nieuwe re ceptie moet bij de opening van het nieuwe academisch jaar, op 1 september, in ge bruik worden genomen. FOTO WIM DIJKMAN Overschrijding teruggebracht tot 3 miljoen De bouw van de nieuwe stationshal van de Nederlandse Spoorwegen in Leiden kan beginnen. De uit de hand ge lopen bouwkosten - het gebouw zou 38 in plaats van 30 miljoen gulden gaan kosten - zijn aanzienlijk terugge bracht. Na bezuinigingen op het plan resteert een over schrijding van 3 miljoen gulden. wordt er per perron maar één roltrap gebouwd. In het oor spronkelijke plan was gerekend met twee roltrappen naar elk perron. Verder bezuinigen de NS op bouwmaterialen en op de inrichting van het voorplein. Hét ontwerp vai tionshal is op een aantal punten aangepast. Zo worden de nieu we lokalen van het NS-perso- neel soberder uitgevoerd en Hierdoor is 'slechts' 3 miljoen gulden extra nodig boven de begrote dertig miljoen gulden die de bouw van het station kost. NS stopte in december van het afgelopen jaar met het werk aan het Leidse station, omdat het begrote bedrag van dertig miljoen gulden te weinig bleek. Er moesten volgens de hoofddi rectie van NS aanpassingen aan het ontwerp van het station ko men, zodat de prijs lager zou uitvallen. De bezuinigingsplannen van de NS lieten lang op zich wach ten. Aanvankelijk meldden de Spoorwegen, dat het werk al binnen drie maanden kon wor den hervat. Maar de NS-directie had meer tijd nodig om het 'gat' van acht miljoen voor het groot ste deel te dichten. Eerst wer den vergeefse pogingen in het werk gesteld om de gemeente en het rijk een deel van de extra kosten te laten betalen. Grote problemen levert de ver traging volgens projectvoorlich- ter B. Keizer niet op. De Spoor wegen gaan er nog steeds van uit, dat de nieuwe stationshal in het najaar van 1995 in gebruik kan worden genomen. Als de rijbanen voor het station zijn verlegd en alle kabels en leidin gen zijn omgelegd begint de sloop van de hal van het huidi ge station. De loketten, het grenswisselkantoor en het reis bureau worden tijdelijk onder gebracht in de verbrede tunnel onder de sporen. Voelen de buitenlandse homo's zich welkom in Nederland? Op die vraag zoekt de Leidse wethouder H. Koek (PvdA/cultuur en emancipatie) zondag het antwoord tijdens een praatshow met Marokkaanse, Roemeense en Afrikaanse gasten. Zij vertellen over hun ervaringen met Nederland en met de Nederlandse ho mobeweging. Uit allerlei landen en om allerlei redenen komen homovluch telingen naar ons land. Als vluchteling proberen zij hier een nieuw leven op te bouwen. De praatshow van de Leidse werk groep Homosexualiteit (LWH) en de Lesbische Vrouwen Leiden CLVL) begint zondagmiddag 16 mei om 15.00 uur en de toegang is gratis. Belangstellenden zijn welkom in het LWH- gebouw aan de Langegracht 65 in Leiden. Fiets en post gestolen REIDENEen 28-jarige postbode is gisteren niet alleen zijn fiets kwijtgeraakt, maar ook zijn poststukken. Rond 12.30 uur deed de man zijn ronde langs de Stationsweg ter hoogte van het Pavil joenshof. Toen hij terugkwam van zijn ronde bleek zijn fiets met post te zijn ontvreemd. Ongeluk op Blauwpoortsbrug leiden Een bromfietser uit Leiden negeerde gisteravond het in- rijverbod op de Blauwpoortsbrug, waardoor nij een vrouw op de fiets uit tegenovergestelde richting omver reed. De vrouw liep hersenschudding op en is overgebracht naar het AZL De Blauwpoortsbrug is wegens werkzaamheden voor al het ver- laf de Prinsessenkade afgesloten. keervanaf i Mannen bekennen overval AH leiden De twee mannen, die saterdag 1 mei na hun vlucht uit een Utrechtse psychiatrische kliniek in Leiden werden aange houden, hebben bekend op 29 april de overval op de AH-super- markt aan de Hooigracht te hebben gepleegd. Zij maakten een bedrag van 500 gulden buit. Bij aanhouding door de politie bleek dat bedrag al te zijn uitgegeven. Ook van het vuurwapen, dat bij de overval werd gebruikt, ontbreekt nog elk spoor. De stichting Woonwagenwerk wil extra aandacht voor de woonwagenbewoners in de Leidse regio in de komende ja ren. Vooral Leiden zal meer voor de woonwagenbewoners moeten doen. De stichting streeft naar de vorming van een vertegenwoordiging van bewo ners aan het Trekvaartplein. Verder wil het Woonwagen- werk zich meer richten op vrou wenwerk, onderwijs en werk voor woonwagenbewoners. Vol gens de stichting zijn de regio gemeenten zelf verantwoorde lijk voor hun woonwagenbewo ners. Het Woonwagenwerk is bereid te helpen, mits materieel door de gemeenten onder steund. Het rijk wil het grote woon wagencentrum aan het Trek vaartplein verkleinen van 78 naar 40 standplaatsen. Elders in Leiden moeten 38 vervangende standplaatsen worden gezocht. Er is al een kampje in de wijk Stevenshof. Verder gaat de vor ming van kleine woonwagen- centra in de gemeente door. De hele regio telt ruim 450 woonwagenbewoners, van wie de meesten in Leiden wonen. Het Woonwagenschap zal gelei delijk verdwijnen. Het tot op heden gezamenlijk gedragen beleid dreigt daardoor te ver dwijnen. Verwacht wordt dat woonwa genbewoners zich steeds meer op de burgersamenleving zullen oriënteren. Hun sociaal-econo mische positie blijft echter zwak. Het merendeel is aange wezen op bijstand. De stichting streeft naar een permanente vorm van overleg met de ge meenten. Van Leiden wordt een zelfstandig gemeentelijk woon- wagenbeleid verwacht. De plannen met betrekking tot het woonwagencentrum aan het Trekvaartplein liggen nog niet vast. Er blijven in elk geval 40 standplaatsen. Nieuwe hui zen in de buurt van het cen trum zullen in hoofdzaak be schikbaar komen voor woonwa genbewoners. De stichting wil het sociaal-cultureel centrum op het Trekvaartplein handha- Leidenaar woont al negen jaar in container In een hoek op het terrein van de Groenoordhallen staat ver scholen tussen bomen en strui ken een container. Een man met klompen en een lange re genjas loopt in de richting van het stalen huis en opent het hekje van zijn voortuin. De deur gaat open en hij stapt naar bin nen. Hendrik Zuurmond woont al negen jaar in deze container; de zwerver heeft zijn 'thuis' ge vonden. In de container is het koud en donker. Een klein lampje ver licht de doorgang, die niet gro ter kan zijn dan twintig centi meter. Aan weerszijden is de container volgepropt met spul len, die totaal geen doel meer hebben. „Het is een troep", zegt Hendrik Zuurmond veront schuldigend. Hij laat zien waar hij slaapt. Er staat niet meer dan een stoel. Als hij gaat slapen legt hij zijn voeten op de troep. „Ik haal elke ochtend een jerrycan water om me te was sen. Daarna zet ik een kop kof fie," vertelt hij. Hij woont niet helemaal alleen. In zijn contai ner vinden eveneens 19 konij nen onderdak. „Ik ben gek op dieren," zegt Zuurmond, „Er loopt hier ook een kat. Die vangt de muizen in mijn tuintje. Maar in de container zag ik er laatst ook één." Hendrik Zuurmond is geen kluizenaar. Hij heeft een jeugd gehad zoals vele andere men sen. Toch is er ergens iets mis gegaan. „Mijn vader was een arm. Ik heb nauwelijks de kans gehad om te leren, toen ik 6 jaar was, kreeg ik hersenvliesontste king. Op school redde ik het niet meer en ik ben gaan wer ken in een stoffeerderij in Voor schoten. Toen dat niet lukte, ben ik ih de wegenbouw ge gaan." Blokkendoos Hij woonde lange tijd bij zijn ouders. „Daarna heb ik in een flat aan de Boshuizerkade ge woond, maar ik kon er niet te gen. Het is net een blokken doos. Ik ben vaak verhuisd. Hendrik Zuurmond woont al negen jaar in zijn container op het terrein van de Groenoordhallen. maar ik heb me nooit ergens echt thuis gevoeld. Dertien jaar geleden ben ik met een caravan op het terrein van de Groen oordhallen gaan staan. Op een dag zag ik drie kinderen rom melen aan mijn deur. Ik heb ze nog weggestuurd, een tijdje la ter zag ik rookwolken boven de bomen uit komen. Ze hadden mijn caravan in de fik gesto ken." De directeur van de Groen oordhallen, André de long, be loofde Hendrik Zuurmond te zorgen voor een nieuw huis. En dat is de zeven meter lange container geworden. Zuurmond is er nog steeds gelukkig mee. Voor de standplaats hoeft hij niets te betalen, want hij maakt de kolven schoon waarin de mest van het vee terechtkomt. En als er veemarkt is, helpt •Zuurmond de boeren die hun koeien naar de hal brengen. „Ik vind de winter het leukst. Ik ben een buitenmens dus ik kan goed tegen de kou. Soms is het in de container kouder dan buiten." Hoe hij in die kou in slaap valt? „Nou, ik loop een paar rondjes om de hallen en ga dan meteen onder de wol. Als er veemarkt is slaap ik helemaal niet en drink ik de hele nacht koffie. Vroeger nam ik nog wel eens een biertje, maar daar werd ik alleen maar lui van en het is ook niet zo goed voor je." Met zijn zwarte handen knoopt hij zijn jas dicht. Niet eenzaam Op de vraag of hij hier de rest van zijn leven wil doorbrengen kijkt Zuurmond een beetje ver baasd op. „Die container is het mooiste dat ik heb. Ik ga hier nooit meer weg. Misschien dat ik nog eens een andere contai ner krijg, eentje met ramen erin. En eenzaam ben ik niet. Ik zorg gewoon dat ik druk bezig ben. FOTO HENK BOUWMAN Ik lees ook elke dag de krant en ik luister naar de radio." Met een bezorgd gezicht zegt hij dat wat er in Joegoslavië gebeurt, toch wel heel erg is. „Mensen denken wel dat ik een zwerver ben. Ik zeg dan al tijd dat ik al negen jaar op de zelfde plek woon, mijn contai ner is mijn huis", zegt Zuur mond. Hij wil binnenkort zijn container een beetje gaan op ruimen. Ineens mompelt hij. „Ik heb eigenlijk nog wel één wens, ik zou wel een boekenkast wil len hebben, want dat staat zo gezellig."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13