Leidsch Dagblad SEP wil verhoging elektriciteitsprijs ANDUVIE EN KIPKARBONADE. OV-kaart studenten ook voor trein P^gq VNA voor het eerst in de KNVB Tranen op graf onbekende soldaat VS dreigen Irak met gebruik militair geweld GOED NIEUWS X MAANDAG 10 ME11993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40153 LOSSE NUMMhRi, j i.oü Zuid-Afrika 2 Korte tijd was het stil rond extreem-rechts in Zuid-Afrika. Maar nu doet het blanke geweld weer van zich spreken. Communicatiestoornis U2-tour 3 Jongeren verwijten de Haagse politie onnodig geweld. De politie spreekt van een communicatie stoornis. 4 DeZOOROPA- I Z TOUR 93 van U2 kende gisteravond in de Kuip, ondanks de regen, een droomstart. Tarieven behoren tot laagste in Europa arnhem anp De SEP (Samenwerkende elektriciteits-produktiebedrij- ven) pleit in het jaarverslag over 1992 voor een lichte stij ging van de elektriciteitsprijs in de komende jaren. De ta rieven behoren nu tot de laagste in Europa. Volgens de SEP valt aan een stijging in de tweede helft van de jaren negentig niet te ontkomen. goed mogelijk is gewaarborgd. De kapitaallasten zullen binnen enkele jaren echter sterk oplo pen door het in gebruik nemen1 van nieuwe produktie-eenhe- den. De SEP en EnergieNed lijken inmiddels veel meer op één lijn te zitten dan vorig jaar nog het geval was. De hoogste energie ambtenaar van het ministerie van economische zaken, Des- sens, heeft alle betrokkenen (SEP, EnergieNed, Gasunie) rond de tafel geroepen. Dat heeft geresulteerd in een g< menlijk rapport over het toe komstige beleid. Het rapport heet 'Gezamenlijk in Eigen heid'. Het rapport volgt op een roep van minister Andriessen vorig jaar bij de oprichting van EnergieNed, de nieuwe bunde ling van de distributiebedrijven. Hij riep de hele energiesector op om één geluid te laten horen in de richting van de EG, die be zig is met liberalisering van de energiemarkt. De distributiebedrijven waren niet afkerig van die liberalise ring omdat hun dat de moge lijkheid zou geven om buiten de De verhoging is ook nodig om in een vrijere Europese energie markt concurrerend te blijven. De SEP pleit ervoor om nu al te komen tot een andere tarief structuur, waardoor de prijzen geleidelijker zullen stijgen. Die tariefstructuur stond het afgelopen jaar al ter discussie. De SEP en EnergieNed, de orga nisatie van de distributiebedrij ven, konden het niet eens wor den. Minister Andriessen van economische zaken moest daarom ingrijpen. Bepalend voor de prijs van elektriciteit is hel zogeheten landelijk basistarief. Dat bestaat uit een brandstofcompontent, die steeds voor een periode van drie maanden wordt vastge steld, en een vermogenscompo nent, die voor de duur van een jaar wordt vastgesteld. Dit laatste onderdeel houdt ver band met de kapitaallasten of investeringen van de produktie- sector. De SEP wijst er op dat door de inzet van kolen in de pro- duktie (37 procent) de stabiliteit van de brandstofkosten al zo SEP om leveringscontracten af te sluiten in het buitenland. De elektriciteitswet in ons land be paalt dat de distributiebedrijven geen stroom mogen importeren en de SEP wel. De voorstellen van de Eu ropese Commissie rond het ver plicht openstellen van elektrici teitsnetten ten behoeve van derden zijn in november vorig jaar door toedoen van de Eu ropese energie-ministers her zien. Sleutels flikt het weer In de zondagafdeling van het amateurvoetbal kende de na- competitie een spannende ont knoping. Gisteren bereikte VNA op de valreep, na een 6-1 zege op Warmunda, promotie naar de KNVB. Daarmee schreef de Boshuizerkadeclub geschiede nis, want nog niet eerder speel den de blauwhemden in de 'grote'bond. Sleutels komt volgend seizoen ook weer in de vierde klasse uit. De Vlietclub bleef Alphia met 2- 0 de baas. In de nacompetitie ging Roodenburg flitsend van start. De tweedeklasser veegde VIOS met 6-0 van de mat. Zaterdag deed Leiden het heel wat min der. Door de 7-1 nederlaag te gen Zwaluwen Vlaardingen is de derdeklasser uitgeschakeld voor promotie naar de tweede klasse. Het team van Sleutels dat zaterdag promotie naar de KNVB bewerkstelligde. De klassieker Ajax-Feyenoord eindigde voor de Rotterdam mers in een drama. Na eerder dit seizoen al tegen fikse neder lagen te zijn aangelopen, werd het gisteren 5-2 voor Ajax. PSV, meel" moeten besluiten de Iraakse leider Saddam Hussein te verdrijven als blijkt dat Irak achter het complot zit. Het Witte Huis maakte zater dag bekend dat het een onder zoeksteam naar Kuwayt had ge stuurd om informatie te verza melen over een vermeend Iraaks complot om Bush te ver moorden tijdens diens bezoek aan Kuwayt vorige maand. In Kuwayt zijn 16 mensen, onder wie elf Irakezen, en een voort vluchtige persoon aangeklaagd wegens pogingen Bush te ver moorden en andere terroristi sche activiteiten. Leiders van het Amerikaanse Congres hebben gisteren ge zegd dat de Verenigde Staten vergeldingsmaatregelen moeten nemen als bewezen is dat Irak achter een moordcomplot tegen de voormalige Amerikaanse president George Bush zit. De Congresleiders zeiden dat de VS het gebruik van militair geweld moeten overwegen. „Als we kunnen aantonen dat het door de staat gesteund ter rorisme van Irak was, moeten we dat op gepaste wijze vergel den", zei de republikeinse sena tor Richard Luger voor het tele visiestation NBC. Hij zei dat een militaire actie tot de mogelijke antwoorden moet behoren, om dat dat „het enige is dat Irak be grijpt". Ook de voorzitter van de congrescommissie voor buiten landse zaken, Lee Hamilton, sprak zich voor vergelding uit. De republikein Newt Gingrich zei dat de VS „expliciet en for- Weggebruikers bedolven onder papiermassa tokyo ap Een ongeluk met een vrachtau to heeft gisteravond op een snelweg in Tokyo het leven ge kost aan vier automobilisten en motorrijders. Zij raakten bedol ven onder een papiermassa toen enorm zware rollen papier van de vrachtwagen afvielen. Vier andere weggebruikers raakten ernstig gewond. Het ongeluk voltrok zich toen de chauffeur van de vrachtwa gen door nog onbekende oor zaak de middenberm raakte en de controle over het stuur ver loor. Door de schokkende be wegingen van het voertuig schoten alle 46 rollen papier uit de laadbak en kwamen op de weg terecht. De chauffeur, die zich in eer ste instantie in paniek uit de voeten had gemaakt, meldde zich vanmorgen bij een politie bureau. moskou De emoties liepen hoog op, gisteren bij deze 74 jaar oude veterane uit de Tweede Wereldoorlog. Zij legde, op krukken en ondersteund door twee van haar kleinzoons, bloemen bij het graf van de onbekende soldaat. De Russen vierden gisteren, 9 mei, de overwinning op nazi-Duits- land. foto »apboris yurchenko foto loek zuyderduin dat Go Ahead Eagles geenszins overtuigend versloeg, is nu de enige kanshebber voor de titel. Negenjarige dokter in spé redt leven opa bloomington/illinois upi HET WOORD IS AAN Richard Widmark Ik vind het ontstellend dat men nu rustig in vele gezinnen naar de oorlog zit te kijken alsof het een schouwspel was. VANDAAG Binnenland - Buitenland- Cultuur Economie/Beurs Familieberichten Feiten en meningen Info RTV Show Sport HET WEER Zomers Vannacht een enkele regen- of onweersbui. Overdag zonnig. La ter opnieuw buien. Middagtempe- ratuur 24 graden, op de Wadden enkele graden lager. Oostelijke wind, zwak tot matig. In het noor delijk kustgebied vrij krachtig, 5 Een meisje van negen, dat zegt dat ze dokter wil worden, heeft haar eerste mensenleven al ge red. „Onze knopen glimmen, zo trots zijn we", zei Charlotte Lighthall vrijdag, terwijl ze be schreef hoe kleindochter Rachel haar opa verloste van een stukje pizza dat in zijn luchtpijp ge schoten was. Het begon woensdagavond, toen Rachel en haar moeder een ongewoon doordeweeks bezoek brachten aan haar grootouders. Om het weerzien te vieren, liet de familie een pizza bezorgen. Onder het eten stond John Lighthall plotseling op en greep naar een glas thee. Hij stikte. Charlotte Lighthall zei dat ze haar man probeerde te helpen, maar zonder succes. Daarop duwde Rachel haar op zij en zei: „Oma, je doet het niet goed." De kleine meid ging achter opa staan, sloeg haar armen om hem heen en duwde haar vuist tussen zijn ribben en middenrif. Toen gaf ze een forse duw. „Ik had geen keus. Hij begon al blauw te worden. Een harde duw en het vloog eruit. Het was niet groter dan een stukje van de pink. Het vloog naar buiten en kwam op de grond terecht." Vrijdag was opa weer bij machte om zijn kleindochter naar haar basisschool te bren gen, waar Rachel eerder dit jaar de techniek geleerd heeft. Aanrijdingen in Zeeburgertunnel door wolkbreuk amsterdam anp Een plotselinge wolkbreuk heeft gisteravond op veel plaatsen voor overlast gezorgd. In de Zeeburgertunnel bij Amsterdam ontstond rond negen uur een reeks aanrijdingen, waarbij in totaal 22 auto's betrokken wa- Zeven mensen raakten licht gewond. De veertig inzittenden van de auto's zijn door de poli tie met twee bussen naar het politiebureau aan de Wadden weg gebracht. Het ongeval werd veroorzaakt door aquaplanning in combinatie met te hard rij den. Volgens de politie is er voor de tunnelbuis in de rich ting Amsterdam-Noord ander half uur sprake geweest van file vorming en vertraging. I^dscb «9h Dagblad §gjj» to Nieuw akkoord onderwijs met vervoerbedrijven Andijvie, kilo Kipkarbonade, ca. 2000 gram Aanbiedingen zijn geldig t/m zaterdag 15 openlngstl lag tot 18.3( 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. den haag/utrecht gpd Studenten kunnen na septem ber volgend jaar toch met hun OV-jaarkaart per trein reizen. Minister Ritzen van onderwijs, de stads- en streekvervoerbe- drijven en de Nederlandse Spoorwegen hebben hierover zaterdag een akkoord gesloten. Het akkoord is mogelijk gewor den door een concessie van mi nister Maij-Weggen, die erin heeft toegestemd dat het streek vervoer een openbare snelbus- dienst mag opzetten voor een beperkt aantal trajecten in het land. Scholieren en studenten met studiefinanciering krijgen in de nieuwe opzet de keuze: of door- deweek gratis reizen, of in het weekeinde. Buiten die tijden betaalt de student de halve prijs van een gewoon buskaartje en 60 procent van het gewone treintarief. Studenten die voor een week- end-OV-kaart kiezen, mogen doordeweeks pas na negen uur 's morgens met korting reizen. Het vrij-reizenweekend begint vrijdagavond om 7 uur. Studen ten die doordeweeks gratis wil len reizen, mogen wel voor ne gen uur de trein in. Deze kaart geldt tijdens de zomer, van 15 juli tot 15 augustus, als Rail-ak- tiefkaart; een student kan dan alleen met korting reizen. Het contract dat minister Rit zen twee weken geleden met de streekvervoerders afsloot voor een snelbusnet, blijft voor een deel intact. Overeengekomen is dat er speciale snelbussen gaan rijden op trajecten waar geen treinverbinding is. Deze bussen zijn niet alleen bestemd voor scholieren en studenten, maar ook voor andere reizigers. Ritzen betaalt de stads- en streekvervoerbedrijven 260 mil joen gulden per jaar en de NS Geen akkoord verzet en regering in Guatemala De vredesonderhandelingen tussen de regering van Guate mala en de guerrillabeweging zijn zaterdag voortijdig afgebro ken. Beide partijen beschuldig den elkaar ervan de mislukking te hebben veroorzaakt. Grootste knelpunt in de onderhandelin gen is een staakt-het-vuren in de al ruim dertig jaar durende burgeroorlog. „Het is onmogelijk gebleken de partijen tot een vergelijk te brengen voor het vaststellen van een datum, zelfs niet een voorlopige, waarop in het bin nenlandse gewapende conflict een bestand in acht wordt ge nomen." Dat liet de bemidde laar bij de besprekingen, aarts bisschop Rodolfo Quezada To- runo van Guatemala-Stad, na afloop weten. Vlak voor aanvang van de on- Daarin staat dat de verzetsbe weging het algemene akkoord over mensenrechten en het door de bemiddelaar opgestelde onderhandelingsschema zal be spreken en ondertekenen. De URNG wilde een waarborg opnemen om de kwestie van de mensenrechten niet in het ge drang te laten komen. De rege ring legt de nadruk op het derhandelingsrondc eiste de wijzen van een datum waarop URNG dat een werkdocument, het staakt-het-vuren moet in- dat op 19 april door de bemid- gaan. delaar was opgesteld, „opnieuw geformuleerd" zou worden. WEEKMARKT 0EGST6EEST! Elke dinsdag van 10.00 toi 16.00 uur "79tet veei /hanéeewutitHte! 377,5 miljoen per jaar (in totaal hetzelfde bedrag als nu). De on derhandelingen met de NS lie pen eerder stuk op de prijs. De NS wilden toen 420 miljoen voor een week/weekendkaart, die het hele jaar geldig zou zijn. Ritzen wilde toen niet meer be talen dan 385 miljoen gulden. De streekvervoerders zijn re delijk tevreden met het nieuwe contract. „We hadden natuur lijk ingezet op het oorspronke lijke akkoord", aldus een woordvoerder.' „Maar met de nieuwe overeenkomst valt goed televen." In het eerdere plan voor de bus-, tram- en metrokaart (BTM) zouden de streekver voerders 385 miljoen gulden hebben ontvangen voor het op zetten van een snelnet. Dat be drag is nu teruggebracht tot 181 miljoen. Daar staat tegenover dat het streekveervoer mag be ginnen met het opzetten van een snelbusnet, waarvan ook niet-studenten gebruik kunnen maken. De studentenvakbond LSVb noemt het akkoord „aardig, maar niet het belangrijkste". De plannen van Ritzen om te kor ten op de basisbeurs van stu denten. is volgens de bond het grootste probleem. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. j Postcode Plaats: Tel. Na dc eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: 0 Per maand, automatisch j 28,75) Q Per kwartaal 0 via acceptgiro 82,85) j O automatisch (ƒ82.85) Nr. bank/giro: Handtekening: Of lx "7171

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1