Leidsch Dagblad Ambtenaren dreigen Maij-Weggen: 'Groei Schiphol kan doorgaan' VANR0YC.S. Deckers opgesplitst en afgeslankt verder Bezuiniging op bijstand kost Leiden 3,5 miljoen "GROTE KEUZE OCCASIONS GOED NIEUWS Verwarring over bezoek Gorbatsjov aan Noordwijk Partijen Zuid-Afrika tekenen overeenkomst over verkiezingen In gedachten verzonken ZATERDAG 8 ME11993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40152 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Keiharde pitbull 3 Pitbullkoppen zijn erg hard. Agenten kunnen met hun gewone pistool beter niet proberen zo'n vechtmachine te doden. Huis Ter Veld bekogeld met verfbommen leiden Actievoerders hebben gis terochtend het huis van staats secretaris E. Ter Veld (sociale zaken) aan de Oude Vest beko geld met verfbommen. De slo ten van het huis werden dicht- gelijmd en op de muur werd de leus 'Ter Veld asociaal' aange bracht. De actie richtte zich te gen de voorgenomen bezuini gingen op bijstandsuitkeringen. De actievoerders hebben zich in een persbericht bekend ge maakt als de 'werkgroep Rinus van der Lubbe'. Ze wilden met hun actie Leidenaars er op wij zen 'wie er in hun midden woont'. 'Laat je niet korten, sla terug', aldus de werkgroep. 'De monstraties, manifestaties en openbare discussies zijn niet voldoende om dit asociale kabi net te stoppen.' De woning is in de loop van vrijdagochtend weer schoongemaakt Regering kiest voor economisch belang De uitbreiding van Schiphol kan gewoon doorgaan. „De regering heeft er lang over nagedacht en uiteindelijk ge kozen voor groei. Ook groei op de langere termijn op een plaats in de Randstad waar al veel bedrijvigheid is. Hiér zijn de economische belan gen en de belangen van werkgelegenheid heel groot In de Waddenzee wegen de belangen van het milieu het zwaarst. Daar moet je dus geen Schiphol neerleggen, zoals je ook geen Waddenzee moet willen in Haarlemmer meer", zegt minister H. Maij- Weggen van verkeer en wa terstaat, verantwoordelijk bewindsvrouw voor de natio nale luchthaven, vandaag in de speciale Schipholbijlage van deze krant. De bijlage verschijnt ter ge legenheid van de opening van Terminal West, de nieu we aankomst- en vertrekhal, waardoor de capaciteit van Schiphol in één klap toe neemt met negen miljoen passagiers. De bouw maakt deel uit van de uitbreidings plannen van het vliegveld. Schiphol wil één van de be langrijkste luchthavens van Europa worden: een main- port Volgens Maij-Weggen moet Schiphol de ingeslagen weg ook volgen. Zij vindt ook dat er voldoende rekening wordt gehouden met het milieu, en dat er geen alter natief is voor de luchthaven. „Het is nooit onze bedoe ling geweest Schiphol te la ten verdwijnen. En het is evenmin onze bedoeling Schiphol nu weer te laten zakken. Als we dat nu doen, dan krijg je in de omgeving van Amsterdam situaties zoals in de DDR na de aan sluiting bij West-Duitsland. Volledige sociale ontwrich ting en een werkloosheid die oploopt tot 30 40 procent, omdat de grote economische bronnen wegvallen. Dat wil len we niet en daarom moe ten we heel zuinig zijn op SchiphoL" Zie verder pagina 39 t/m 51. Clinton optimistisch 5 De Amerikaanse presi dent Clinton verwacht dat de VS en Europa het eens worden over een ge zamenlijke actie in Bosnië. Jongeren Moederdag LOHC 7 Ze zijn het nieuwste y\ Q Moederdag, ook —j De hockeyers van Z/ I speeltje van de rege- wel het feestje van LOHC balanceren ring: de jongeren. En het is de middenstand genoemd, op de rand van de af- flauwekul dat ze geen ide- is bedacht door een Ame- grond. „Degradatie zou alen meer hebben. rikaanse. een ramp zijn". ADVOCATEN Rapenburg 55, 2311 GH Leiden. Tel. (071) 122362 Acties in Leiden, Amsterdam en Rotterdam op stapel De ambtenarenbonden AbvaKabo, CFO en Novon heb ben voor volgende week acties aangekondigd in diverse gemeenten, waaronder Leiden. De bonden hopen daar mee de werkgevers (de gemeenten) te dwingen alsnog toe te geven aan hun eisen voor de nieuwe CAO voor ge meente-ambtenaren. zoetermeer-leiden anp-gert visser Maandag om 12 uur verloopt het ultimatum dat de bonden hebben gesteld. Als de werkge vers dan niet hebben gerea geerd op de eisen van de bon den, beginnen de acties. Voor dinsdag staat een 24-uurstaking op stapel bij het openbaar ver voer van Amsterdam, aldus de bonden. In Rotterdam zal die ochtend worden gestaakt bij de gemeentereiniging. De Leidse ambtenaren bera den zich maandagmiddag over de acties. Volgens Abva/Kabo- vertegenwoordiger D. Halfwerk lijkt de actiebereidheid groot. Om wat voor acties het gaat, is nog niet bekend. Halfwerk noemt stakingen bij de reini gingsdienst en demonstratieve bijeenkomsten op het stadhuis plein als mogelijkheden. Acties in Leiden zullen overigens niet eerder dan donderdag plaats vinden. De bonden willen onder meer een loonsverhoging van 2,5 pro cent en reparatie van het WAO- gat. De werkgevers voelen niets voor een loonsverhoging. On danks zes onderhandelingsron den zijn de partijen het niet eens geworden. De nieuwe CAO. die geldt voor 212.000 ge meente-ambtenaren, had op 1 april moeten ingaan. De gemeente Amsterdam en het College van Arbeidszaken van de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) hebben al aangekondigd naar de rechter te stappen om de door de amb tenarenbonden aangekondigde 24-uursstaking van het open baar vervoer op dinsdag te ver bieden. Het kort geding dient De gemeente Amsterdam vindt dat een sta king van het openbaar vervoer de stad onevenredig grote scha de berokkent. De acties worden bovendien als „te prematuur" beoordeeld, omdat de onderhandelingen nog steeds gaande zijn. „Zelfs op vrije dagen, zoals 5 mei, is er nog vergaderd", aldus een woordvoerder van de hoofd stad. Voorheen werden de onder handelingen over de arbeids voorwaarden voor ambtenaren centraal gevoerd door het mi nisterie van binnenlandse za ken. Dit jaar vond dit voor het eerst decentraal plaats, door het College van Arbeidszaken van de VNG. HET WOORD IS AAN Fliegende Blatter i een weldoener te zijn heeft n een goed hart en een slecht geheugen nodig. VANDAAG Binnenland - Buitenland - Cultuur Dag van de verpleging33,35 Familieberichten4 Extra37 Feiten en meningen2 Gesprek van de dag19 Info21 Programma's10,11 Regio13,15,16,17 Religie14 Sport27.29 Toerisme9 Vrije tijd31 VANDAAG OOK SCHIPHOL BIJLAGE PAGINA 39 en 49 Oud-directeur wil Zoeterwoudse vestiging leiden rudolf kleun De failliete carrosseriefabriek Deckers wordt opgesplitst. De twee vestigingingen in Zoeter- woude en Weert worden aparte ondernemingen. Daar kunnen dan 41 van de nog resterende 65 werknemers aan de slag. Cu rator A. Spijkers heeft gisteren in principe de overname-aan biedingen geaccepteerd van oud-directeur C. Deckers voor het Zoeterwoudse bedrijf en van Spijkstaal Holding uit Spij- kenisse voor het Weertse ge deelte. C. Deckers trad anderhalve maand geleden terug, toen de certificaten van aandelen van het nu failliete bedrijf werden verkocht aan Spijkstaal, produ cent van onder andere winkel wagens. Deckers moest zich noodgedwongen neerleggen bij het besluit tot verkoop van zijn broer en mede-directeur L. Deckers en een aantal andere familieleden. C. Deckers is nu nog betrok ken bij een ander carrosseriebe- drijf in Rotterdam. Het bod op het Zoeterwoudse bedrijf is ge daan via een houdster-BV. Hij wil de onderneming voortzetten met 14 van de 31 werknemers. Die teruggang wordt volgens de curator voor een deel verklaard doordat in Zoeterwoude werd gevoerd voor beide vestigingen. Spijkstaal Holding wil in Weert verder met 27 van de nog overgebleven 34 personeelsle den. Directeur wordt L. Dec kers, die na de certificaten-over- name door Spijkstaal de leiding had van de 'oude' onderne ming. In Weert had tot voor kort de serieproduktie plaats van vrachtwagencarrosserieën. Spijkstaal zou veel interesse hebben in de toegepaste (kunst- stofitechnologie. Zoeterwoude was vooral onderhouds- en re paratiebedrijf en vervaardigde speciale eenmalige vrachtwa gen-opbouwen. Volgens de curator gaat het overigens nog om een overna me-akkoord in hoofdlijnen. Een aantal zaken moet nog worden geregeld. Zo claimen beide ge gadigden het exclusieve gebruik van de naam Deckers. leiden erna straatsma Leiden krijgt naar schatting 3,5 miljoen gulden minder als de voorgenomen rijksbezuinigin gen op de bijstandsuitkeringen doorgaan. Dat is de uitkomst van een 'vluchtig rekensom metje' van de dienst sociale za ken van de gemeente. „Als de plannen doorgaan zul je als gemeente zo hard moeten snijden in de uitkeringen dat je denk ik al gauw vastloopt", zegt S. Noorman, hoofd van de afde ling sociale en economische za ken. Vooralsnog gaat Noorman er echter vanuit dat er op het mi nisterie van sociale zaken 'een rekenfoutje' is gemaakt. „Het bezuinigingsplan is gewoon niet goed doordacht." Dat de herziening van de bij standswet wordt gekoppeld aan een forse bezuiniging, deugt volgens Noorman niet. „Het enige goede is het terugbrengen van het aantal bijstandscatego rieën. Daar zijn we hier niet echt tegen. Maar daar moet je dan vervolgens geen prijskaartje aan hangen. De Leidse wethouder van so ciale zaken, H. de la Mar (Groen Links), is het met haar eens: „Ik word bang om nog langer mee te denken met het rijk. Bij elke herziening waar je als gemeente om vraagt, zie je dat ze er een gigantische boete aan vast plak ken." Zie verder pagina 16: 'Fraude zal nog toenemen'. Regel tijdig Uw vervoer voor een prettige- CBI en zorgeloze auto-vakantie Nu bij aankoop van een occasion, een sunroof of fietsendrager KADO IIlllll E-RELATIE Slagvaardig met informatie door E-Relalie; het Relatie- beheenysieem van E/iact Voor een vrijblijvende demons tralie: Heemskerk De Jager Administratieve Automatisering. Noordwijk tel. 01719 - 46566 fax. 01719 - 48547 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Warmer Vandaag perioden met zon Mid- dagtemperatuur van 15 graden op de waddeneilanden tot 22 in het zuidoosten van het land Noord oostenwind, matig, kracht 4, langs de kust en op het IJsselmeer nu en dan krachtig. 6. Morgen perioden met zon en kans op een regen- of onweersbui Middagtemperatuur rond 21 graden. HP DESKJET 500 Nu voor fl. 749,- Notebook PC 386,60MB Nu voor fl. 1895,- (RËSTART COMPUTERS Overrijn 18 - Leiden Tel:071-224551 Ook op zaterdag geopend. Prijzen excl. BTW. leidsch ^Dagblad ■■■<?•- -ïy -n—i rarr NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Voorlettersm/ Adres: j Postcode: Plaats:i j Td.:I j Na dc ecr\tc 2 weken I betaal ik mijn abonnement: Per maand, automatisch j (ƒ28.75) i Q Per kwartaal via acceptgiro 82,85) automatisch 82.851 j Nr. bank/giro Handtekening Brandstichting Grenshospitium AMSTERDAM «ANP In het Grenshospitium in Am sterdam, waar asielzoekers ver blijven, is gisteravond brand ge sticht. Daardoor is een vleugel van het gebouw onbewoonbaar geworden. De 25 asielzoekers die in de vleugel verbleven zijn tijdelijk overgebracht naar Nieuwersluis. De politie onder zoekt wie de brand heeft ge sticht. Het is al langer onrustig in het Grenshospitium. Donder dag gingen vijftien Palestijnse asielzoekers in hongerstaking om te protesteren tegen de in hun ogen ongelijke behande- ling. Tandbederf is besmettelijk BAZEL AFP-ANP Tandbederf (cariës) is besmet telijk. De bacterie die cariës ver oorzaakt verspreidt zich binnen een gezin vooral via bestek. Ook ouders die voor het geven van de fles even de speen in de mond nemen, zorgen ervoor dat hun kind de bacterie op loopt. Dat blijkt uit een studie van een schooltandartsenprak- tijk in Bazel en de VN-wereldge- zondheidsorganisatie WHO. Het onderzoek laat zien dat on geveer 25 procent van de kinde ren zo een verhoogd risico op cariës loopt. noordwuk roza van der veer Er bestaat verwarring over het bezoek van oud-Sovjetpresident Michael Gorbatsjov aan Neder land. Hij komt eind mei als voorzitter van de milieuorgani satie Green Cross naar Neder land. Volgens het Bergense ad viesbureau RBG International houdt Gorbatsjov op 27 mei nog een gastcollege in Noordwijk. Volgens het ministerie van alge mene zaken is hij dan echter al weer weg uit Nederland. Gorbatsjov komt om het nieuwe hoofdgebouw van Green Cross in Den Haag te openen. Hij grijpt de kans aan om met verschillende mensen te praten, onder wie minister president Ruud Lubbers. Vol gens het ministerie van algeme ne zaken verlaat de oud-presi dent van de Sovjetunie op 25 mei Nederland. Dat laatste wordt tegengesproken door RBG International, dat Gor batsjov samen met het Euro pean Information Centre naar Noordwijk haalt. Het bureau houdt vol dat Gorbatsjov op 27 mei in Noord wijk is om in Grand Hotel Huis ter Duin voor 300 zakenlieden een gastcollege te geven over de economische problemen van Rusland. „We hebben hier zwart-op-wit, in het Russisch en het Nederlands, dat Gorbatsjov op 27 mei in Noordwijk is. Dat staat voor 150 procent vast", zegt Ilse de Vrede van RBG In ternational. Vaste rubrieken op andere plek leiden In verband met de speciale Schiphol Mainport-bijlage die deze krant vandaag brengt, zijn de twee vaste rubrieken die u normaal in het Zaterdags Bijvoegsel aantreft voor één keer verhuisd. De rubriek Denkwijzer van René Diekstra vindt u vandaag op pagina 2. Onze Taal van loop van der Horst staat deze week op pagi na 7. De partijen die betrokken zijn bij het overleg over een democratisch Zuid-Afrika zijn gisteren over eengekomen binnen een jaar verkiezingen te houden en binnen een maand een datum vast te stellen. „Dit is de overwinning van het onderhan delingsproces", zei secretaris-generaal Cyril Ra- maphosa van de zwarte verzetsbeweging ANC, die al maanden aandringt op de vaststelling van een verkiezingsdatum. Er zijn nog diverse problemen die roet in het eten kunnen gooien. Rechtse blanke partijen bij het overleg hebben geëist dat er wordt gesproken over hun wens om een thuisland voor blanken te creeren. Ook eisen zij de ontmanteling van alle prive-legers met name dat van het ANC voordat er een verkiezingsdatum wordt vastge steld. Ook de Zulu-partij Inkatha stelt ontmante ling van prive-legers als voorwaarde voor verkie zingen. Terwijl de partijen vergaderden, kwamen 18 ex treem-rechtse partijen in Pretoria bijeen om hun streven naar een blank thuisland te bundelen. Enkele rechtse groepen hebben gezegd liever een oorlog te ontketenen dan onder een ANC-bewind te moeten leven, maar tijdens de bijeenkomst van gisteren werd een gematigde toon aangeslagen. In een verklaring werd gezegd dat de partijen on afhankelijk bleven maar gezamenlijk zouden stre ven naar een blank bestuur voor blanke Zuidafri kanen. De Zuidafrikaanse regering heeft gisteren een demonstratie van zwarte scholieren in Johannes burg in de kiem weten te smoren. De betoging te gen het slechte onderwijs aan zwarten, waaraan naar verwachting circa 50.000 studenten zouden deelnemen, was donderdag door de civiele recht bank verboden om nieuwe rellen te voorkomen. De politie grendelde de stad gisteren hermetisch af. den haag Enkele honderden Kurden hebben gisteren voor deJraanse ambassade in Den Haag gedemonstreerd tegen de manier waar op het regime in Iran hun volk behandelt. De Kurden streven al decennia naar een eigen staat. Het volk leeft verspreid over Turkije, Irak, Syrië en Iran. Geen van deze landen voelt er iets voor grond af te staan voor een Kurdi- sche staat. foto anp ed oudenaarden Extreem-rechtse partijen bundelen krachten I 1: H|

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1