Geknoei apotheker: 10.000 gulden boete Kist dobbert traag aan de Borneokade Binnenland Gouden man Eis drie jaar cel tegen drie discokoeriers Werknemers Delta Lloyd pikken het niet Acht Mei zit niet op bisschoppen te wachten Duizenden sterven door stof in lucht Eigenares snackbar vecht voor behoud gokautomaat VRIJDAG 7 ME11993 5 Strijd om fiscaal voordeel kamerlid den haag Het ministerie van financiën is het oneens met de uit spraak van het Haagse hof dat een Tweede-Kamerlid een deel van de huur van zijn luxe appartement van de belasting mag af trekken. De fiscus is daarom tegen deze uitspraak in cassatie ge gaan, aldus een woordvoerster van financiën. Een niet met na me genoemd kamerlid heeft in 1986 deze post afgetrokken. Ka merleden krijgen naast hun inkomen een onkostenvergoeding die kan oplopen tot 25.000 gulden per jaar. Het kamerlid zou de kosten die daar bovenop komen bij de fiscus hebben afgetrok ken. Hij argumenteerde dat de huur van het appartement be roepskosten zijn. Reisleidsters in Turkije weer vrij den haag Na acht uur op een politiebureau te hebben doorge bracht, zijn de zeven in Turkije aangehouden Nederlandse reis leidsters vrijgelaten. Maar eerst moesten ze een verklaring teke nen dat ze niet zouden gaan werken. Dat zegt directeur Cou- vreurvan het Algemeen Nederlands Verbond van Reisonderne mingen (ANVR). De zeven werden opgepakt op de luchthaven van Izmir omdat ze geen werkvergunning hadden. Volgens de ANVR is het een storm in een glas water. ,,De werkvergunningen zijn in Turkije aangevraagd via de plaatselijke agent, maar wor den vertraagd afgegeven. In de tussentijd is het toegestaan met het werk te beginnen. Dat gaat al jaren zo", aldus Couvreur. Tot tien jaar cel voor berovingen Groningen* De Groningse rechtbank heeft een 22-jarige en een 28-jarige man uit Groningen gisteren veroordeeld tot tien jaar celstraf voor hun aandeel in een reeks gewapende roofoverval len. Vier anderen, eveneens uit Groningen, kregen lichtere straf fen opgelegd. Bij een van de overvallen kreeg een 20-jarige geld- toper van een supermarkt een kogel in zijn hoofd. Hij is blijvend invalide. Spanje laat weer varkens toe den haag Spanje heeft het verbod op de import van Nederland se varkens en varkensvlees met onmiddellijke ingang opgehe- ,ven. Dat heeft het Nederlandse ministerie van landbouw giste ren bekendgemaakt. Het importverbod gold vanwege de blaas jesziekte. Na overleg met zijn Nederlandse collega Bukman heeft de Spaanse minister van landbouw, Solbes, zich bereid ver klaard de maatregelen op te heffen. Bukman beschouwde het verbod als onaanvaardbaar omdat het in strijd was met regels van de Europese Gemeenschap. Wegens cokehandel 15 jaar cel geëist Dordrecht* Tegen twee broers van 44 en 45 jaar uit Amsterdam •is gisteren respectievelijk vijftien en tien jaar gevangenisstraf ge- eist. Officier van justitie mr. H. van Maren kwam tot zijn eis voor <ie rechtbank in Dordrecht omdat hij bewezen acht dat de broers zich schuldig hebben gemaakt aan invoer van en handel in cocaïne. Verder worden ze verdacht van het witwassen van geld afkomstig uit criminele activiteiten. Amsterdam Een geheel in het goud geklede en zelfs met goud ge schminkte man vertoont op de Dam in Amsterdam zijn kunsten: roer loos blijft hij staan totdat een voorbijganger een gulden in zijn uitgesto ken bakje gooit. Dan maakt hij een buiging. foto anpcor mulder 'Specialisten hard toe aan lesje economie' amsterdam anp Het kan geen kwaad het vak economie verplicht te stellen in de opleiding van medisch spe cialisten. PvdA-kamerlid Nete* lenbos opperde dat gisteren als reactie op het dreigement van de specialisten om de wachtlijs ten te laten oplopen uit protest tegen de verlaging van hun ta rieven. Volgens Netelenbos voeren de specialisten aan dat tariefs verlaging leidt tot produktiever- lies en dus tot grote economi sche schade. Op een congres van de Vrije Universiteit in Am sterdam over de betaalbaarheid van de gezondheidszorg bena drukte het kamerlid dat juist een onbeheerste kostenstijging zeer veel schade aanricht:- stij gende premies, te hoge collec tieve lasten en dus meer werk lozen. amsterdam Tegen ieder van de drie cocaï- nekoeriers die gisteren voor de Amsterdamse rechtbank moes ten verschijnen, eiste officier van justitie mr. M. Van Capelle drie jaar gevangenisstraf. De drie behoren tot de groep zoge heten 'discokoeriers'. In 1991 werden ze in Amsterdamse uit gaansgelegenheden benaderd door ronselaars. Die stelden hen voor tegen een flinke ver goeding drugsreizen te maken naar de Antillen en Frans Guya na. De 24-jarige en de 25-jarige verdachten transporteerden vervolgens vanuit Curasao twaalf kilo cocaïne naar Neder land. De 22-jarige verdachte maakte in totaal drie reizen, zo wel vanuit Frans Guyana als Curasao. In totaal verdiende de vrouw daar 27.000 gulden mee. utrecht» Bijna duizend werkne mers van verzekeringsconcern Delta Lloyd protesteerden giste ren in de Utrechtse Jaarbeurs te gen reorganisatieplannen van de directie. In een ultimatum geven ze Delta Lloyd tot maandag de tijd om een werkgelegenheids- garantie te geven. De directie wil tot eind 1995 tussen de 550 en 650 fulltime banen schrappen. De concemtop hoopt daarmee miljoenen aan kosten te bespa ren en daardoor beter tegen an dere verzekeraars te kunnen con curreren. Maar ze weigert te ga randeren dat niemand gedwon gen op straat wordt gezet. En dat is de werknemers in het verkeer de keelgat geschoten, foto anp ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Gemeenschappelijke Persdienst den bosch gpd-* De Acht Mei Beweging vindt het voorlopig belangrijker dat groe pen en bewegingen in de kerk met elkaar praten dan dat ze met de bisschoppen in gesprek treden. Dit standpunt staat in de slotverklaring van een bij eenkomst die de beweging gis teren hield in Den Bosch. Er werd van gedachten gewisseld over de stand van zaken in de rooms-katholieke kerk na het aftreden van mgr. Bar als bis schop van Rotterdam. In een toelichting op de slot verklaring zei voorzitster He- dwig Wasser van de Acht Mei beweging dat ze er geen be hoefte aan heeft de bisschop pen om overleg te vragen. ,,Ook als straks drie nieuwe bisschop pen zijn benoemd, zal een ini tiatief tot een gesprek van de bisschoppen moeten komen", Volgens de ongeveer driehon derd aanwezigen is de bewe ging nog niet aan beraad met de bisschoppen toe, „hoewel een open en inspirerende bisschop vanzelfsprekend bij het gesprek kan worden betrokken", aldus Wasser. Ze meent dat een dialoog met de bisschoppen een open begin moet hebben. Het gesprek met de voltallige bisschoppenconfe rentie is volgens Wasser stukge lopen omdat van die kant voor af de agenda was vastgesteld. „Het moet gaan om de werkelij ke punten waar we als kerk voor staan", aldus de Acht Mei-voor- „Ik vraag de bisschoppen niet om ruimte, ik neem die ruim te", aldus Acht Mei-bestuurslid T. Augustus-Vijgen. „De bis schoppen mogen meedoen, maar op voet van gelijkheid." Uit de discussies bleek overi gens dat Acht Mei niet aan stuurt op een breuk met officië le katholieke kerk. De suggestie om desnoods in elke stad een Acht Mei-parochie op te richten voor mensen die zich in hun ei gen parochie niet thuis voelen, vond echter vrij veel steun. Ma rieke van Baest, algemeen se cretaris van de Mariënburgvere- niging, pleitte ervoor om te blij ven proberen de kerk van bin nenuit te v Een apotheker moet een boete van 10.000 gulden betalen omdat hij zonder overleg met de arts die het geneesmid del had voorgeschreven een recept heeft veranderd. Het Gerechtshof in Arnhem heeft dit beslist in het hoger be roep dat de apotheker had aangetekend tegen een besluit van het Medisch Tuchtcollege in Zwolle. utrecht* anp Het hof is het eens met het tuchtcollege dat de apotheker een ernstige fout heeft gemaakt die kan worden aangemerkt als „grove onkunde en onder mijning van het vertrouwen in de stand der apothekers". Dat blijkt uit een publikatie in het blad van de apothekersorgani satie KNMP. Een iptemist had een vrouw die aan kanker leed 36 foline- zuurtabletten van elk vijftien milligram voorgeschreven. Toen haar man de pillen ging halen, zag hij dat dit in de apo theek op het recept was veran derd in „foliumzuur vijf mg" en Ongeveer 8.000 sterfgevallen per jaar in Nederland kunnen direct in verband worden ge bracht met stofvormige lucht vervuiling. Bovendien hebben veel mensen door die verontrei niging extra last van stoornissen en ziektes. Dat zei prof.dr.ir. B. Brunekreef gisteren bij zijn aan treden als hoogleraar gezond heidsleer aan de Landbouwuni versiteit Wageningen. Brunekreef is voorzitter van een onderzoekscommissie van de Europese Gemeenschap naar de acute effecten van luchtvervuiling. Vastgesteld is al dat in de Tsjechische Republiek meer baby's zijn gestorven sinds de stofconcentratie in de steden is opgelopen tot vijftig microgram per kubieke meter lucht. In Nederland is de stofcon centratie in de stad meestal tus sen de dertig en vijftig micro gram. Bij vijftig microgram, zegt Brunekreef, neemt de dagelijkse sterfte met acht procent toe. Het is wel zo, dat deze mensen ook zonder de stofconcentratie niet lang meer te leven hadden. Nog belangrijker is dus dat ge zonde mensen bij hoge stofcon- centraties klachten krijgen. Volgens Brunekreef worden hogé stofconcentraties vooral veroorzaakt door op zichzelf na tuurlijke stoffen. Zo wordt in Nederland onderzoek gedaan onder mensen die wonen of werken in de buurt van veevoe derfabrieken, champignonkwe kerijen en composteerinrichtin- gen. dat men de verkeerde tabletten wilde meegeven. Op zijn aan drang ging de asssistente over leggen met de apotheker. Ze kwam echter terug met de me dedeling dat „artsen niet alle geneesmiddelen kennen en dat dit echt goed is". De man drong er vervolgens op aan dat de apotheker con tact zou opnemen met de inter nist die het middel had voorge schreven. Na een nieuw gesprek met de apotheker zei de assis tente dat er toch iets niet klopte en dat het goede geneesmiddel de volgende dag kon worden opgehaald. Die dag bleek de vijftien mg op het recept te zijn vervangen door vijf mg. Pas toen de apotheker op hernieuwde aandrang van de man wèl met de internist belde, werd duidelijk dat het om folinezuur ging en niet om foliumzuur. Een excuus van apothekerszijde kon er nauwe lijks af. Thuisgekomen met de goede tabletten ontdekte de man ook nog eens dat het er veertig wa ren in plaats van 36. Later bleek dat de apotheker de internist nogmaals had gebeld, dit keer met het verzoek er veertig van te maken omdat de tabletten al leen maar in verpakkingen van tien stuks te krijgen zijn. Als hij er maar 36 afleverde zou hij met vier dure tabletten (25 gulden per stuk) blijven zitten. De internist weigerde. De apotheker gaf echter toch veer tig tabletten mee en stuurde er ook een nota voor. Hij verving die pas door een rekening voor 36 tabletten nadat de echtge noot van de patiënte de machti ging tot automatische incasso had ingetrokken en na een tele fonische ruzie. Het hof verwijt de apotheker dat hij het recept niet zorgvul dig heeft gelezen, hoewel de as sistente hem opmerkzaam had gemaakt op de voor foliumzuur afwijkende dosering. Het hof vindt het ook onaanvaardbaar dat hij het recept zonder over leg met de internist heeft gewij zigd. Verder wrijft het hof hem aan dat hij niet spontaan excu ses heeft aangeboden en geen enkel medeleven heeft getoond met het echtpaar. Het hof con stateert dat „de gepreoccu peerdheid van de apotheker met de materiële zijde van zijn beroep wel bijzonder navrant was". Met andere woorden: het ging hem in de allereerste plaats om het geld, en dat bevalt het hof absoluut niet. ven ons leningen die geen bank wil geven. Nogmaals: ik begrijp dat er wat moet gebeuren, maar halveer dan het aantal kasten, haal niet alles weg." Jansen heeft het college van B en W benaderd, maar kreeg nul op het rekest. Toen rijpte het plan om een advocaat in de arm te nemen. „Mr. Moszkowiczziet mogelijkheden. Maar het zal moeilijk zijn, want het gaat om het terugdraaien van een ge meentebeslissing." Magda Jansen heeft boven dien net ministerie van econo mische zaken heeft benaderd. „Daar zeggen ze dat het verbie den van gokautomaten illegaal gokken in de hand werkt. Ver bieden vinden ze geen oplos sing." Horeca Nederland, de over koepelende organisatie van on dernemers, is sceptisch over de actie in Eindhoven. Voorzitter Fred Paap van de sectie Bar- Barbedrijven, eigenaar van het Zandvoortse café Koper: „Ik denk dat ze dit proces verliest. Burgemeesters hebben het recht alles te doen om de open bare orde te handhaven. Als een burgemeester vindt dat gokver slaving een bedreiging vormt van de geestelijke volksgezond heid die tot criminaliteit kan lei den, heeft hij een goede grond om maatregelen te nemen. En dus automaten te verbieden." eindhoven margot klompmaker Magda Jansen is de betutteling zat. De eigenares van De Snack- corner in Eindhoven wil zich niet langer door de gemeente de wet laten voorschrijven. Ze maakt zelf wel uit hoeveel gok automaten er in haar zaak staan. Ze heeft advocaat mr. Max Moszkowicz gevraagd om haar belangen te behartigen. Collega's die de actie 'Droge Horeca voor Speelautomaten' willen steunen zijn van harte welkom. Want een proces kost veel geld. „De gemeente heeft de hore ca een dwingende maatregel opgelegd", vertelt Jansen. „In de cafés mag nog één gokkast en één behendigheidsspel staan. Wij, snackbars en cafeta ria's, mogen maar één behen digheidsspel in de zaak hebben. Ook moeten we gaan meebeta len aan opvang van gokverslaaf den en dat soort flauwekul. Ik heb zelf kinderen en houd me keurig aan de leeftijdsgrens. Maar ik heb geen zin in een cursus opvang gokverslaafden." Ze noemt de overeenkomst met de gemeente betuttelend en oneerlijk. „Waarom moet ik mijn kasten inleveren, terwijl speelhallen en casino's niet worden aangepakt? Wij kunnen niet zonder kasten. Het is een bron van inkomsten en het is soms onze enige financierings bron. Automatenhandelaren ge- Afscheid in stijl van ex-Provo Tuynman amsterdam saskia belleman-anp Vertederd blikt ze omlaag, naar het dobberende tuintje met de plukjes geel koolzaad. De kist met het stoffelijk overschot van haar levensgezel, ex-Provo Hans Tuynman, wiegt zachtjes op en neer. Het water klotst tegen de randen van het vierkante lapje groen. „De coöperatieve begrafenis vereniging vond dat het niet zo hoorde", zegt Annet de Boer. „Hij moest binnenskamers wor den opgebaard. Of er moest een tent overheen. Ze vonden dit oneerbiedig. Ik niet. Ik vind dat- ie er heel mooi ligt." In de vroege morgenuren van 1 mei overleed Hans Tuynman op 50-jarige leeftijd aan een tu mor in het ruggemerg. Hernia, dacht iedereen aanvankelijk. De ex-Provo werd geteisterd door hevige pijn in de rug en kampte met een been „dat aanvoelde als staaldraad", zegt vriendin Annet. „We dachten niet meteen het ergste. Niets bleek minderwaar." Ruim drie weken geleden werd Tuynman door de artsen opgegeven. Hij kreeg pijnstillers om zijn laatste weken draaglij ker te maken. In het weekeinde na Koninginnedag gaf zijn li chaam de ongelijke strijd op. Niet zijn geest. Annet de Boen „Ik hoop dat zijn dood de aan zet geeft tot een herleving van de Provo-beweging van de jaren zestig". Samen met oprichter Roel van Duyn en 'anti-rookmagiër' Robert Jasper Grootveld vormde Tuynman de voorhoede van Aan de Borneokade dobbert een eilandje met daarop de kist Provo anarchistische, maat schappij-kritische jongeren die zich voor het eerst duidelijk ma nifesteerden bij de verloving van prinses Beatrix met de Duitser Claus von Amsberg. De politie was gebeten op de Pro vo's en trad fel op tegen de hap penings die wekelijks bij het standbeeld van 't Lieverdje op het Spui werden gehouden. Tuynman belandde in 1966 drie maanden achter de tralies, omdat hij tijdens het huwelijk van Beatrix en Claus agenten een pamflet had overhandigd met een oproep te demonstre ren tegen het politiebeleid. Op 21 juni kwam hij weer vrij, tot onvrede van de procureur-ge neraal die vond dat Tuynmans optreden „een verrotte en ver molmende invloed" had. Annet de Boer in 1993: „Hij bleef tot het laatste mo delijke jongen" Enkele uren voor de crematie, gisteren, ligt Hans Tuynman opgebaard op Robert Jasper Grootvelds drijvende eilandje aan de Borneokade in een ver laten deel van Amsterdam-Oost. „Wij hadden gevraagd of dat kon. Hij zou het wel mooi heb ben gevonden. Mijn vader kwam nier geregeld zegt zoon Jasper, door vader Hans ver noemd naar de anti-rookmagi- In de schaduw van hoge pak huizen verzamelen zich enkele tientallen mensen. Rillend van kou of van emoties. De enige plek waar de zon schijnt, is het lapje groen in het water. De stralen verwarmen de kist waar in Hans Tuynman ligt. Rechts van het hoofdeinde hangt de nationale drieldeur halfstok, links een witte vlag. Achter de kist staat een scherm waaraan een glanzend, rood-omrand hart bungelt. Af en toe dalen groepjes mensen het trapje i. leggen bloemen op en naast de kist, of werpen in stil verdriet met de armen om elkaar heen een laatste blik op het gezicht van de overledene. Op de kade wordt koffie gedronken en zachtjes op Indonesische in strumenten gespeeld. Hoofdredacteur Julius Vischjager van de gestencilde, onregelmatig verschijnende Daily Invisible haalt herinnerin gen op en vergeet foto's te ne men. Ex-Provoleider nu ge meenteraadslid voor Groen Amsterdam Roel van Duyn is in geen velden of wegen te be kennen. Vriend Tony Briggs klimt op een verhoging en leest op ge dragen toon gedichten voor. Van Allen Ginsberg, de Ameri kaanse dichter en vertegen woordiger van de beat-genera tion, en van Tuynman zelf. Zoals het gedicht dat hij in 1991 eef terwijl men in de Jelli „Het leven voor de zekerheid, Gepland tot achter de onenig heid.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5