WAO-gat gerepareerd, CAO verlengd tot '95 'Klacht over misbruik betreft vaak haptonoom' Grote vondst XTC-pillen in Nederlandse wagen Hongerstaking wegens 'ongelijke behandeling' Bende zwaar gestraft voor miljoenenfraude Binnenland V rou wenhammam Papua's willen bescherming Geschil over inkomens verscherpt Toch korting op basisbeurs Meerderheid van wachtgelders blijkt 'moeilijk bemiddelbaar' Goed nieuws uit de Sahel VRIJDAG 7 ME11993 'Adresproevers' niet meer gebruikt Rotterdam De zestien 'adresproevers', die het Rotterdamse openbaar vervoerbedrijf RET van Amsterdam had geleend, wor den voorlopig niet meer gebruikt. Ze zijn te zwaar, te vaak stuk en blijken niet de oplossing voor het controleren van de adres sen die zwartrijders opgeven. Met het apparaat wilden de open baar vervoer-bedrijven in enkele grote steden proberen fraude te bestrijden. Zwartrijders geven immers vaak een vals adres op als ze gepakt worden. Onderzocht wordt of de apparaten kunnen worden verbeterd. Kinderbijslag per 1 juli niet omhoog den haag De kinderbijslagbedragen worden op 1 juli niet aan gepast aan de prijsstijging tussen oktober vorig jaar en april. In die periode stegen de prijzen met 0,27 procent. Dat blijkt uit een wetsvoorstel dat staatssecretaris Ter Veld (sociale zaken) giste ren heeft ingediend bij de Kamer. Britten spreken over recordvangst goes/londen gpd De Britse politie en douane hebben gisteren in Londen een grote partij ecstasy- en amfeta minetabletten gevonden in een vrachtwagencombinatie van een internationaal transportbe drijf uit het Zeeuwse plaatsje Heinkenszand. De drugs heb ben een waarde van ongeveer 55 miljoen gulden. Scotland Yard spreekt van de grootste ecstasy-vondst in de Britse ge schiedenis. De Nederlandse chauffeur, van wie de Londense politie gis teren de identiteit en woon plaats niet wilde vrijgeven, is sa men met twee Britten gearres teerd. De trekker met oplegger, die met het veer Zeebrugge-Dover was overgestoken, werd door de Britse politie en douane ge volgd. Ze onderschepten de vrachtwagen in een opslagloods van een handelsmaatschappij in oost-Londen. In de opslag tank van de truckcombinatie zaten plastic zakken met in to taal één miljoen ecstasy- en amfetaminetabletten. De Ne derlander en de Britten werden in de loods aangehouden. Vijftien Palestijnse asielzoekers in het Grenshospitium in Am sterdam zijn gisteren in honger staking gegaan wegens „ongelij ke behandeling". Zij willen een gesprek met iemand van het ministerie van justitie, omdat volgens hen eerder deze week een groep Libanezen direct naar een opvangcentrum mocht. De groep hongerstakers, eveneens afkomstig uit Libanon, werd dat Israël bezette gebieden te rei zen. De Palestij nen willen per se niet naar Libanon omdat het daar veel te gevaarlijk zou zijn. De eis om naar de bezette ge- biëden te worden uitgezet, is niet erg reëel. Nederland zet daarheen niemand uit, aldus een woordvoerster van Vluchte lingenwerk. Volgens adjunct-directeur E. Politiek van het Grenshospitium staat de groep onder medisch toezicht en is gisteren een goed gesprek met hen gevoerd, waar- Als de groep niet naar een op- in hun is aangeraden hun grie- vangcentrum kan, wil zij 24 uur ven schriftelijk kenbaar te ma de tijd krijgen om naar de door ken aan het ministerie. Miljoen boete voor hoofdverdachte dat daar belasting of accijns over werd geheven. Volgens de officier van justitie zou de ben de op die manier voor zeker honderd miljoen gulden heb ben gefraudeerd. De bende maakte misbruik van de inge wikkelde EG-regelgeving door documenten te vervalsen. Ook werden douane-ambtenaren omgekocht. Een 51-jarige Belgische ver dachte kreeg twee jaar celstraf. Twee andere verdachten, een 30-jarige voormalige douanebe ambte en een 29-jarige man kregen twee en 2,5 jaar celstraf en een boete van 250.000 res pectievelijk 100.000 gulden. ROTTERDAM GPD Vijf jaar celstraf en een boete van één miljoen gulden. Zo luidde het vonnis van de Rotter damse rechtbank gisteren tegen een 47-jarige man die wordt ge zien als hoofdverdachte in een miljoenenfraudezaak in de Rot terdamse haven. Drie andere verdachten werden veroordeeld tot celstraffen van 2,5 jaar en boetes van maximaal een kwart miljoen gulden. De verdachten maakten deel uit van een internationaal ope rerende bende die produkten uitvoerde naar landen in de Eu ropese Gemeenschap zonder GPD Gemeenschappelijke Persdief Werkgevers en werknemers metaalnijverheid komen tot overeenstemming RIJSWIJK ANP De metaalnijverheid heeft een nieuwe CAO. De werkge versorganisatie, de FWM, is gisteravond akkoord gegaan met een regeling voor de aanvulling van de WAO-uitke- ringen. De vakbonden stemden op hun beurt in met ver lenging van de tweejarige CAO tot 1 januari 1995. De CAO zou eigenlijk op 1 april 1994 aflopen. 1993 is overeengekomen. Toen in 1992 voor de metaal nijverheid een tweejarige CAO werd afgesloten, was nog niet te voorzien dat de economische ontwikkeling dit jaar zou tegen vallen. De FWM wil daarom een nullijn voor 1994. Het WAO-gat zal verplicht en collectief worden gerepareerd. Verzekeringsmaatschappijen en De verlenging van de CAO bete kent dat de lonen in deze sector volgend jaar niet worden ver hoogd. De ongeveer 300.000 werknemers in de metaalnijver heid hebben er dit jaar op 1 april 4,75 procent bij gekregen, ruim twee keer zo veel als ge middeld in nieuwe CAO's voor het pensioenfonds kunnen daarvoor een offerte doen. Con form de CAO wordt de WAO- uitkering in het eerste jaar aan gevuld tot honderd procent. De werknemers gaan dan ook pas vanaf 1 januari 1994 premie be talen voor de compensatie van de dit jaar doorgevoerde ver slechteringen in de WAO. Als die premie hoger uitvalt dan 1,4 procent van het brutoloon, ne men de werkgevers het meerde re voor hun rekening. Volgens een woordvoerder van de Industriebond FNV wil den de werkgevers eerst een verlenging van de CAO met een jaar. De bonden voelden aan- mA V 4 den haag Enkele Papua's in traditionele uitrusting brachten gisteren een bezoek aan de vaste Kamer commissie van buitenlandse zaken in Den Haag. De Papua's vroeger de commissie maatregelen te ne men om de mensenrechten van hun volk op West-Papua te beschermen. Om hun verzoek kracht bij te zetten, voerden zij enkele traditionele dansen uit. foto anp koen suyk Secretaris Van Eijkeren van genootschap fysiotherapeuten: CARINE NEEFJES Het zit J. van Eijkeren, secretaris van het Koninklijk Nederlands Genootschap voor Fysiotherapie (KNGF), dwars dat steeds meer fysiotherapeuten de tech niek van haptonomie toepassen bij pa tiënten. In de periode 1989 tot eind 1991 kwamen bij de KNGF 186 klachten bin nen waarvan eenderde betrekking had op seksueel misbruik. Het afgelopen jaar klaagden twintig patiënten over onge wenst seksueel contact met hun fysio therapeut. In de meeste gevallen werd geklaagd over de haptonoom. „Het zijn voornamelijk deze fysiotherapeuten dÜe een patiënt seksueel misbruiken", zegt Van Eijkeren. Hij „schaamt" zich dat er fysiothera peuten zijn die onder het mom van 'een haptonomie-therapie' seksueel misbruik maken van patiënten. Daar moet je niet geheimzinnig over doen, vindt hij. „De bescherming van de patiënt is ons uit gangspunt. Dat verhalen over seksueel misbruik afbreuk doen aan de stand van het beroep, is voor ons geen criterium om dus maar een fysiotherapeut te be schermen. „Een haptonoom leert de patiënt de mogelijkheden van zijn eigen lichaam kennen. Daarbij is de relatie tussen li chaam en geest belangrijk. Als nekklach- ten van een patiënt worden veroorzaakt door psychische problemen, kan zo'n fy siotherapeut na een paar behandelingen bijvoorbeeld zeggen: 'U bent te ge- spannnen, kleedt u maar uit. Wees be wust van uw eigen lichaam. Kijk mij aan, het is belangrijk dat we contact hebben'. Zo ontstaat een sfeer waarin de fysiothe rapeut zich aan de patiënt kan vergrij pen." „Zo'n behandeling is geen fysiothera pie. Een fysiotherapeut moet door oefe ningen of massage ervoor zorgen dat het lichaam van de patiënt goed beweegt. Als blijkt dat iemand psychische proble men heeft, moet de therapeut contact opnemen met de huisarts. Die moet de patiënt eventueel doorverwijzen naar de psycholoog of psychiater," „Een fysiotherapeut is niet de aange wezen deskundige om psychische pro blemen op te lossen. En zeker niet door middel van seksueel contact. Als hij dat wel doet, maakt hij misbruik van de situ atie waarin de patiënt verkeert. Fysiothe rapeuten die volgens de leer van de hap tonomie werken, vertroebelen ons vak." Steeds vaker is in de media te lezen dat fysiotherapeuten patiënten seksueel misbruiken. Een 57-jarige fysiotherapeut uit Drenthe werd deze week door de po litie aangehouden op verdenking van ontucht met vijf vrouwelijke patiënten. Een paar weken geleden kwamen twee fysiotherapeuten in Haarlem in opspraak na klachten over seksuele contacten met patiënten. Volgens Van Eijkeren nemen de klach ten niet toe, maar durven slachtoffers nu aangifte te doen. Samen met gynaecolo gen en psychotherapeuten scoren fysio therapeuten het hoogst als het gaat om seksueel misbruik binnen de gezond heidszorg. Van Eijkeren: „Een fysiotherapeut loopt meer risico dat hij seksueel contact krijgt met een patiënt dan bijvoorbeeld een huisarts. De fysiotherapeut is mini maal een half uur bezig met de patiënt, soms meerdere malen per week. Er is al tijd lichamelijk contact. Bovendien komt het regelmatig voor dat de patiënt ook zijn psychische problemen aan zijn fy siotherapeut vertelt. „Dat kan een onderdeel van de behan deling zijn. Als een patiënt bijvoorbeeld kampt met schouder- of rugklachten, kan de fysiotherapeut informeren of hij spanningen thuis of op het werk heeft. Dan komen er soms hele verhalen over een problematische relatie op tafel. Een goede fysiotherapeut neemt dan contact op met de huisarts. Maar sommigen ma ken misbruik van de kwetsbare situatie waarin de patiënt verkeert en gaan een seksuele relatie aan." Ebn enkele keer komt het ook voor dat een patiënt zelf seksueel contact zoekt. Het is volgens Van Eijkeren een ongeschreven gedrags code dat de fysiotherapeut daar niet op in gaat en afstand bewaart. Worden de seksuele gevoelens van de patiënt hevi vankelijk helemaal niets voor verlenging. Bestuurder M. Ha gen van de FNV-bond zei vorige maand nog dat in 1994 gewoon moest worden onderhandeld over een nieuwe CAO. De vakbondsonderhandelaars hebben uiteindelijk toch inge stemd met verlenging van ne gen maanden omdat ook de VUT-regeling in de metaalnij verheid wordt verlengd tot 1 janauri 1995. Bovendien wordt het inleveren van een vakantie dag bij ziekte eveneens negen maanden opgeschoven. Amsterdam Minister d'Ancona van WVC klapt enthousiast in haar handen bij de opening, gisteren, van de vrouwenhammam in de Zaan- straat in Amsterdam. De hammam is het eerste vrouwenbadhuis in Ne derland. FOTO» ANP» COR MULDER Tweespalt CDA/PvdA over algemene belastingkorting DEN HAAG GPD VERVOLG VOORPAGINA De onenigheid tussen CDA en PvdA over de inkomens in 1994 is verscherpt. Het CDA ziet niets in algemene koopkrachtmaatre gelen, ook niet voor de laagste inkomens. Bovendien is de frac tie tegen invoering van een al gemene belastingkorting. De PvdA houdt daar juist aan vast. De sociaal-democraten vin den, zo bleek gisteren tijdens de behandeling van de Voorjaars nota in de Tweede Kamer, dat de hogere inkomens moeten in leveren ten behoeve van de la gere. Door belastingmaatrege len zou niemand er netto in in komen op achteruit moeten gaan. De fractieleiders Brinkman (CDA) en Wöltgens (PvdA) steu nen op hoofdlijnen de kabinets plannen. Een definitief oordeel volgt bij de concrete uitwerking van de ideeën en suggesties uit de Kamer. Brinkman zei in het debat de inkomensdiscussie van 'secun dair belang' te vinden. Volgens hem levert een herverdeling van inkomens niet meer banen op. Een algemene belastingkorting (tax-credit) zorgt volgens hem voor extra financiële nadelen voor mensen die meer dan 45.000 gulden verdienen. Deze groep wordt al getroffen door ingrepen bij studiefinanciering en kinderopvang, aldus Brink man. Wöltgens kwam met een groot aantal voorstellen. Hij stelde voor het arbeidskosten forfait om te zetten in een voor iedereen gelijk bedrag. Ook be pleitte hij nieuwe belastingta rieven, waardoor er voor men sen met een inkomen tot 60.000 gulden bruto een lager tarief geldt dan voor mensen met ho gere inkomens. Ook bleek tijdens de beraad slagingen dat het CDA tegen het voorstel van de PvdA is om on derhoud aan de eigen woning weer fiscaal aftrekbaar te ma ken. WD en D66 hadden al eer der grote bezwaren tegen het plan. PvdA-fractieleider Wölt gens trok het plan hierop in. De discussie ontspon zich na dat Wöltgens tijdens het debat over de Voorjaarsnota zijn col lega's opriep eindelijk een oor deel over het plan te geven. De essentie is dat door de regeling zwart werk weer in het witte cir cuit terecht zou kunnen komen. Bovendien, zo meent de PvdA, zouden er meer banen door kunnen ontstaan. Brinkman is tegen het voor stel omdat de belastingtoeslag voor eigenaar-bewoners van huizen, het huurwaardeforfait, erdoor omhoog moet. In dat forfait zit nu e onderhoudskosten. DEN HAAG.GPD Studenten worden volgend stu diejaar inderdaad vijf procent gekort op hun basisbeurs. Dat heeft premier Lubbers gisteren in de Tweede Kamer gezegd. CDA-fractievoorzitter Brinkman maakte dit eerder bekend maar het ministerie van onderwijs ontkende het bericht. Daarnaast moeten studenten in het eerste studiejaar meer tentamens ha len. Tenminste wanneer ze het recht op een beurs niet willen verliezen. Nu is het aantal ver plichte tentamens nog vier. Meeste werklozen uit onderwijs blijven afhankelijk van uitkering DEN HAAG.ANP Een ruime meerderheid (zestig tot tachtig procent) van de zo geheten 'wachtgelders', werklo zen uit de onderwijssector, zijn 'moeilijk bemiddelbaar'. Vaak zijn ze niet op zoek naar werk, omdat ze al een deeltijdbaan hebben. Omdat het moeilijk is die met een andere deeltijd baan te combineren en omdat er weinig volledige banen zijn, blijven ze aangewezen op een aanvullende wachtgelduitke ring. Dat blijkt uit een onderzoek onder zeventienduizend wacht gelders van het bureau Re search voor Beleid. Het werd verricht in opdracht van de Commissie Arbeidsmarkt en Onderwijs, waarin het ministe rie van onderwijs en de onder wijsorganisaties samenwerken om het aantal wachtgelders te rug te dringen. Momenteel hebben 33.000 mensen uit het onderwijs een wachtgelduitkering, omdat ze onvrijwillig werkloos zijn ge worden. Daarmee is negenhon derd miljoen gulden gemoeid. Minister Ritzen van onderwijs wil dat bedrag in 1996 terug brengen tot 450 miljoen. Om dat te bereiken moeten zo'n elf duizend wachtgelders aan een volledige baan worden gehol pen. Daarvoor zijn maatregelen genomen, zoals de Tijdelijke Wet Arbeidsbemiddeling On derwijs (TWAO), waardoor scholen zijn verplicht hun vaca tures te melden bij de arbeids bureaus. De wachtgeldregeling wordt de komende jaren ook minder aantrekkelijk dan hij nu Uit de steekproef blijkt dat mensen uit het basis-, beroeps- en voortgezet onderwijs en uit de volwasseneneducatie weer in het onderwijs aan de slag gaan. Wachtgelders uit het hoger be roepsonderwijs en het weten schappelijk onderwijs en uit de sector niet-onderwijzend perso neel richten zich meer op ba nen buiten het onderwijs. Verder concluderen de onder zoekers dat de gegevens over de wachtgelders vaak niet kloppen, zodat arbeidsbureaus banen aanbieden aan mensen die al weer aan de slag zijn. ger, dan doet de fysiotherapeut er goed aan zijn verliefde patiënt naar een colle ga hulpverlever door te verwijzen. Ook als patiënt en therapeut verliefd zijn op elkaar, moet de behandeling wor den gestaakt. „Ze kunnen privé een rela tie aangaan, maar nooit als fysiothera peut en patiënt. De patiënt is tijdens een behandeling afhankelijk van de thera peut en dat is geen goede basis voor een persoonlijke relatie. Fysiotherapeuten die zich schuldig maken aan seksueel misbruik, kunnen binnen hun beroepsgroep nii nog niet hard worden aangepakt, maar dat gaat binnenkort veranderen als de wet op de Beroepen in de Individuele Gezond heidszorg (BIG) van kracht is. Daarin is namelijk, net als bij de artsen, het medi sche tuchtrecht van kracht. De fysiothe rapeut die een patiënt heeft verkracht loopt naast zijn celstraf ook nog eens de kans dat hij door zijn eigen beroepsvere niging wordt geschorst. De KNGF heeft nu wel een vereni gingstuchtrecht, maar dat geldt alleen voor leden. De klacht wordt behandeld door een commissie van fysiotherapeu ten en juristen waarna het oordeel in de vakbladen FysioVisie en FysioPraxis ver schijnt. Het is volgens Van Eijkeren al een paar keer voorgekomen dat fysiothe rapeuten na negatieve publikaties hun praktijken sloten, omdat er geen patiën ten meer kwamen. DEN HAAGAlgemeen directeur Max van den Berg van de Derde-Wereldorganisatie NOVIB bekeek giste ren een kameel van dichtbij. Een groep Inwoners van de Afrikaanse Sahel-landen had het dier meegeno men om kracht bij te zetten aan hun bezoek aan Den Haag onder het motto: 'Het goede nieuws uit de Sahel'. Het goede nieuws is onder meer dat in die droge streken ten zuiden van de Sahara weer fruit kan worden verbouwd. Een klacht is wel dat het Westen in die landen goedkoop vlees dumpt, wat slecht is voor de plaatselijke vleesproducenten. foto anp» ld oudenaarden

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3