Kalmukkië op weg naar kapitalisme Koffïecrisis treft Kenya Feiten &Meningen Leger Paraguay wil macht houden Kamerdebat bezuinigingen loopt uit op schaamteloze vertoning VRIJDAG 7 ME11993 DEN HAAG TJABEL DALING/ANP Al maandenlang gonst het in de Paraguayaanse hoofdstad Asun cion van de coupgeruchten. De verhalen worden meestal afge daan als verzinsels, maar eind vorige week bleek een staats greep door het leger plotseling geen fantasie meer. Onverbloemd verklaarde de nummer twee van het leger, ge neraal Lino Cesar Oviedo, niet te zullen toestaan dat de militai ren buiten de toekomstige rege ring blijven. Zelfs voor Latijnsa- merikaanse begrippen een op merkelijk dreigement. Paraguay gaat zondag naar de stembus om een nieuwe presi dent en een nieuw parlement te kiezen. Voor het eerst in bijna vijftig jaar dreigt de regerende Colorado-partij, het machtsbol- werk van de militairen, de ver kiezingen te verliezen. En voor het eerst in bijna vijftig jaar krijgt Paraguay een geheel uit burgers samengestelde rege ring. Als de militairen hun drei gementen geen kracht bijzetten en in de kazernes blijven. Oviedo is niet de eerste de bes te. Hij arresteerde in 1989 op gezag van de huidige president Andres Rodriguez dictator Alfre do Stroessner. Diens schrikbe wind van 35 jaar, dat Paraguay tot het meest duistere land van Latijns-Amerika maakte, kwam door een korte, maar bloedige staatsgreep van Rodriguez ten val. „We zijn niet bereid de over winningvan een andere partij te accepteren", zei hij op een Een Maca-indiaan met een poster van president Rodriguez, die in 1989 de macht overnam van dictator Alfredo Stroessner. FOTO AFP DANIEL GARCIA bijeenkomst ter ondersteuning van de Colorado-kandidaat Juan Carlos Wasmosy. Oviedo's uitspraak lokte felle reacties uit bij de oppositie, maar andere hooggeplaatste militairen steunden hem. President Rodri guez, die de hervormingsgezin de vleugel in de Colorado-partij vertegenwoordigt, nam echter afstand van Oviedo's radicale ontboezemingen. Buurlanden Argentinië en Brazilië en de Verenigde Staten lieten discreet weten een nieuwe coup of mas sale verkiezingsfraude niet te zullen dulden. Een aanzienlijk deel van de mi litairen in Paraguay ziet met le de ogen aan dat hun macht wordt aangetast. Sinds de onaf hankelijkheid in 1811 regeert het leger in feite en een volledi ge terugkeer naar de kazerne valt menig militair zwaar. De meesten denken nostalgisch te rug aan het tijdperk Stroessner, toen Paraguay een verademing was voor handelaren in drugs, wapens, beschermde dieren, gestolen auto's en andere smokkelwaar. Belangrijke politi ci en hooggeplaatste militairen lieten zich daarbij niet onbe tuigd. Aan dit soort illegale praktijken wordt geleidelijk paal en perk gesteld. Als Paraguay in 1995 geheel geïntegreerd raakt in het regionale vrijhandelspact Mer cosur (met Brazilië, Argentinië en Uruguay), zal smokkelwaar nauwelijks nog winstgevend zijn. Bovendien gaan binnen het leger stemmen op de (ei gen) corruptie aan te pakken. Kolonel Gonzales Rojas werd eind vorig jaar een volksheld toen hij de betrokkenheid van generaals bij de smokkel van gestolen auto's uit Brazilië en Paraguay naar Bolivia aan de kaak stelde. „Ik deed alleen maar mijn plicht", zei hij. Drei gementen van zijn superieuren dat hij voor de krijgsraad zou komen, maakten op Rojas geen indruk. De burgerrechter beloonde zijn vasthoudendheid. Twee gene raals zitten inmiddels achter de tralies en een groot aantal hooggeplaatste militairen is door president Rodriguez met vervroegd pensioen gestuurd. Enkele militairen en politie agenten zijn ook gestraft voor hun aandeel in de terreurcam- pagnes onder het Stroessner- bewind tegen dissidenten en politieke tegenstanders. De af gelopen maanden is met de in beslagname van het terreur-ar- chief van Stroessners geheime politie Investigacionesde ene na de andere schokkende onthul ling gedaan. Wellicht het meest verbijsterend voor de gewone Paraguayaan was dat politie en leger hun eigen terreur en on derdrukking zo nauwkeurig staafden en in meer dan hon derdduizend documenten vast legden. Alsof hun politiestaat het eeuwige leven zou hebben. De onafhankelijke kandidaat Guillermo Caballero Vargas, een geslaagd zakenman, maakt een goede kans de nieuwe president van Paraguay te worden. In de meest recente opiniepeiling be haalde deze gematigd conserva tieve christen-democraat zo'n 34 procent van de stemmen. Daarmee ligt hij een straatlengte voor op de liberaal Domingo Laino, algemeen gerespecteerd wegens zijn verzet tegen de Stroessner-dictatuur en de Co lorado-kandidaat Juan Carlos Wasmosy. Vargas wil van Paraguay een modem land maken; een proces dat voorzichtig is ingezet door overgangspresident Rodriguez. Onder zijn leiding werd de pers vrijheid ingesteld, zijn politieke gevangenen vrijgelaten en wor den de mensenrechten redelijk Alleen het leger lijkt Vargas' pre sidentiële ambities nog te kun nen dwarsbomen. En dat terwijl de Colorado-partij de dreigende taal van Oviedo niet eens nodig had gehad als intern de vrede was bewaard. Het 'Coloradismo' heeft zichzelf de afgelopen maanden door interne strubbe lingen ernstig verzwakt. De aan vankelijke presidentskandidaat Luis Maria Argana won een in terne partijstemming, maar na geruchten over fraude volgde een hertelling. Wasmosy, de kandidaat die door het leger wordt gesteund, werd uiteinde lijk de winnaar. Steeds meer boeren kiezen voor andere gewassen NAIROBI HORACE AWORI IPS De Kenyaanse koffie-export maakt magere jaren door. Ooit was koffie het voornaamste ex- portprodukt van dit Oostafri- kaanse land, maar sinds 1989 gaat het steeds slechter. On danks allerlei maatregelen en initiatieven lijkt er voorlopig geen verbetering in te zitten. Een van de oorzaken van deze malaise is de wereldwijde crisis die de koffiemarkt al jaren be heerst. Sinds vier jaar geleden het Internationale Koffie Ak koord ten onder ging, is de markt aan grote schommelin gen onderhevig. De prijzen zijn, onder druk van grote producenten als Brazilië, enorm gedaald. Deze landen dumpen grote hoeveelheden goedkope koffie op de wereld markt. Een land als Kenya, dat een hoge kwaliteit Arabica-kof- fie verbouwt, kan hierdoor niet meer concurreren met bijvoor beeld Brazilië en Colombia ('s werelds grootste koffieprodu centen). Tegenover de dalende koffieprijs staat slechts een marginale verhoging van de consumptie. Steeds meer Kenyase koffieboe ren besluiten over te gaan op andere, meer winstgevende ge wassen. Ze kiezen bijvoorbeeld voor thee, een gewas dat min der aan prijsschommelingen en onzekerheid onderhevig is. Niet alleen wereldwijde economi sche motieven liggen ten grondslag aan de crisis op de koffiemarkt. Ook de weersom standigheden hebben tegenge zeten. De aanhoudende droogte was de nekslag voor veel Kenya se koffieboeren. De Kenyase regering heeft, in samenwerking met onder meer de Wereldbank, 200 miljoen dollar in de nationale koffiepro- duktie gepompt. Hiermee moest de produktie op een ho ger peil worden gebracht. Ook zou er worden geïnvesteerd in het bouwen en herstellen van de fabrieken waar koffiebonen worden verwerkt. Verder was het geld ook bestemd voor kre dieten aan boeren. Desondanks is de positie van de boeren alleen maar verslech terd. Zij mogen hun koffie uit sluitend verkopen aan twee staatsbedrijven en moeten heel lang op hun geld wachten. Een extra probleem is dat kunstmest de laatste tijd heel duur is ge worden, waardoor de boeren hier niet meer voldoende van kunnen kopen. Met als gevolg dat de produktie van koffie aan het dalen is. Joe Nyagah van de planters- bond KPCU (een staatsorgani satie) maakt zich echter geen zorgen. „Zolang onze koffie zijn vertrouwde kwaliteit behoudt, zal er altijd vraag naar zijn." Landbouweconoom Kaleb Wangia daarentegen vindt een dergelijk vertoon van optimis me volstrekt misplaatst. Hij meent dat een agressief, alert beleid nodig is om het land voor een ramp te behoeden. „We moeten niet vergeten dat bij voorbeeld Colombia ook grote hoeveelheden Arabica-koffie verbouwt en exporteert." Wangia is voorstander van libe ralisering van de koffie-indu- strie. Nu heeft de KPCU, samen met de Nationale Koffieraad, de hele produktie en handel in handen. Indien dit monopolie zou worden opgeheven, kunnen de boerencoöperaties alerter opereren. Ook zou hij graag zien dat de grond efficiënter wordt gebruikt. Als koffie wordt afgewisseld met andere gewas sen, is het rendement van de grond hoger. Momenteel is dit echter verboden in Kenya. TOM JANSSEN Iljumzjinov steekt Jeltsin de ogen uit De revolutie was net op tijd voorbij voor de lunch. Zij eindigde met een zee van rode stemkaarten die unaniem de lucht in gingen, een applaus en een parade van verle gen jonge meisjes die rode anjers uitdeelden aan plompe mannen en een vrouw van middelbare leeftijd, als beloning voor hun enthousiaste gehoorzaamheid. Slaapverwekkend gekeuvel van bewindslieden en fractieleiders De president, een 30-jarige self made roebel-miljardair met eer voorliefde voor zijden stropdas sen en zachte beloften, ver klaarde de gebeurtenis histo- WÊ^Hl risch, voorzag een nieuwe kapi- den die samen het uitgestrekte, langrijkste industrie is wol, hoe wel de republiek ook wat olie heeft. Kalmukkië heeft een ge mengde bevolking van Kalmuk- ken en Russen een overblijf sel van het Mongools-Tataarse rijk en is niet meer dan een de 90 bestuurlijke eenhe- talistische dageraad, begroette de republiek Kalmukkië als een voorbeeld voor de rest van Rus- wordt genoemd. De Kalmukse land en nodigde iedereen uit voor een feest in het café. Het hele toneelstuk had niet langer dan twee uur en veertig minu ten geduurd. Er had geen drup pel bloed gevloeid en er was nauwelijks enige tegen stand geweest. En zo schiep president Kirsan Iljumzj inov eind vori ge week, nog geen drie we ken in functie, aan de kust van de Kaspi sche Zee een precedent dat Boris Jeltsin met liefde na volging zou geven in Moskou: hij haalde het plaatselijke parle ment met vleierijen en steek penningen over om massaal po- Opperste Sovjet had slechts 125 leden. Het Congres, dat heel Rusland vertegenwoordigt, heeft er meer dan duizend. President Iljumzjinov omschrijft de volksafgevaardigden net als Jeltsin als een hin- derlijk over blijfsel van de communisti sche orde. Zij vertegen woordigen het oude den ken. Maar het gemak waar mee hij hen kon overtui- gen hun eigen doodvonnis te tekenen, onthult dat hun conservatisme niet van hetzelfde agressieve soort is als dat van het Moskou- Congres. Het is het passieve Kalmukkië is klein: er leven bijna negen keer zoveel schapen als mensen litieke zelfmoord te plegen. „Wij conservatisme van mannen die hebben een revolutie g een rustige revolutie", zegt de stafchef van de president, Gen nadi Amninov, enthousiast. Zonder tegenstemmen en met maar twee onthoudingen sta ken 105 volksafgevaardigden stukken rode kaart in de lucht om hun uitsterven te bevesti gen. Na een ochtendje werken, hieven zij hun banen in de Op perste Sovjet op, ontmantelden zij de districts-Sovjets in de ste den in heel Kalmukkië, en stel den zij een 25 leden tellende commissie in om een nieuwe grondwet te ontwerpen. „Wij hebben een historische stap gezet", verklaarde presi dent Iljumzjinov aan de rand van het Leninplein. „Wij zijn de eersten in Rusland die zich heb ben bevrijd van de Sovjets. Dit is een geweldige dag." Had Jeltsin ook maar zoveel ge luk. Hij zou niets liever willen dan het Congres van Volksafge vaardigden af te schaffen, de Russische wetgevende macht die hem het grootste deel van het afgelopen jaar zoveel ellen de heeft bezorgd. Iljumzjinov wil hem graag van advies die nen. Hij heeft vorige week een bezoek gebracht aan Moskou doordrenkt zijn van het meest onschendbare principe van het communisme: gehoorzaam heid. Het volgende punt op Iljumzj- inovs agenda is het creëren van een zone van ongebonden kapi talisme en het inlossen van zijn verkiezingsbelofte van Kalmuk kië 'een tweede Kuwayt' te ma ken. Hij wil de bureaucratie in krimpen door het aantal minis teries terug te brengen van 25 tot 5. Onder de ministeries die moeten verdwijnen bevindt zich het ministerie voor staats veiligheid, hoewel de lokale ge heim agenten niet van plan lij ken hun vier verdiepingen tel lende hoofdkwartier in het cen trum van Elista op te geven. Hoewel hij erop aandringt dat Kalmukkië deel blijft uitmaken van Rusland, paait hij nationa listen door volledige economi sche onafhankelijkheid te belo ven. De republiek, zo zegt hij, zal subsidies weigeren uit Mos kou, die nu 90 procent van de begroting uitmaken. „Ik ben geen politicus", legt de president uit, „ik ben geen communist, ik ben geen demo craat. Ik ben een kapitalist. Ik wil de levensstandaard verho en Jeltsin ingelicht over de stou- gen." Met dit thema en met te plannen met Kalmukkië. Daarbij bood hij zijn 320.000 in woners tellende republiek aan als testgebied voor vergaande hervormingen. De gebeurtenissen in de Kalmukse hoofdstad Elista zul len zich niet gemakkelijk in Moskou herhalen. In de eerste plaats is Kalmukkië klein: er le ven bijna negen keer zoveel schapen als mensen. De be de verkiezingsbelofte dat hij ii der gezin 100 dollar 185 gul den) zal geven heeft hij tij dens de presidentsverkiezingen van 11 april een overweldigende overwinning behaald. Hij kreeg 65 procent van de stemmen. Zijn grootste rivaal, een onder commandant van de Russische grondtroepen, slechts 29. VERTALING: LUUTJE NIEMANTSVERDRIET zullen eerder meer dan min der afkeer van de politiek krijgen. Premier Lubbers hield zich gisteren het grootste deel van zijn betoog bezig met de be groting van Verkeer en Wa terstaat. Het vervoersbeleid, de decentralisatie van het stads- en streekvervoer en het prijsbeleid voor trein, bus en metro waren zo ongeveer de belangrijkste onderdelen uit zijn toespraak tot de Tweede Kamer. Over de echte politieke pro blemen (inkomensbeleid, bijstand en dergelijke) kwam hij niet veel verder dan het herhalen van de frasen die al in de brief van het kabinet van twee weken geleden stonden. Of hij verwees de problemen door naar de mi nisters Kok en De Vries. Vice-premier en I>vdA-leider Kok deed een poging een deel van zijn weggelopen kiezers terug te halen door een uitvoerige discussie aan te gaan met op positieleider Bolkestein. Onderwerp? de mate waarin de vervroegde aflossing van woningwetle ningen iets te maken hebben met het financie ringstekort! Als het zo doorgaat, zullen ook de laatste PvdA-kiezers snel hun weg naar een andere politieke partij zoeken. Vermoedelijk zullen ze zich dan voor een groot deel wenden tot D66, tenslotte de grootste tweede-keus-partij van dit land. Maar D66- voorman Van Mierlo deed het al niet veel beter dan zijn collega's. Ook hij kwam wei nig verder dan aan te geven waar het beleid volgens hem niet deugt, zonder daarvoor heldere alternatieven aan te dragen. Naar te vrezen valt, hebben de fractievoorzitters, die dit debat voerden, zich weer veel te veel laten leiden door de fractiespecialisten op al lerlei deelterreinen. De poli tieke hoofdlijn werd al snel uit het oog verloren en de discussie verzandde daar door in een baaierd van de tails. Voor degenen die het aangaat ongetwijfeld interes sant, maar voor het politieke debat funest. Gelukkig krijgen radioluisteraars, televisiekijkers en krantelezers slechts een samenvatting van het geheel voorgeschoteld. Voorlopig moet dat maar zo blijven. De strengste begroting sinds de Tweede Wereldoorlog, noemde premier Lubbers het bezuini gingspakket dat het kabinet ruim twee weken geleden pre senteerde. In het debat dat daarover gisteren werd gevoerd, was dat niet te merken. Zowel de Tweede Kamer als het kabi net maakte er een slaapverwek kende vertoning van, waarbij van politiek vuurwerk nauwe lijks sprake was. Grote groepen in het land (vooral jongeren) staan op hun achterste benen over de voor stellen van het kabinet. Maar de Tweede Kamer komt in ellen lange betogen niet veel verder dan de opmerking dat het niet goed gaat met de economie. Hier en daar werd nog wel even geprobeerd iets van politieke stellingname in de verhalen te brengen, maar dat beperkte zich tot hooguit enkele minuten. De ministers die het beleid moesten verdedigen, maakten het zo mogelijk nog erger. De meest om streden bewindslieden (Ritzen van onderwijs en Ter Veld van sociale zaken) waren niet eens ko men opdagen. Het kabinetsbeleid werd in vieren eenhalf uur durende monologen uiteengezet door Lubbers, en toen vrijwel iedereen was inge dut, mochten Kok (financiën) en De Vries (sociale zaken) de laatste volhouders in slaap wie gen. Er wordt de laatste tijd veel ge klaagd over het gebrek aan poli tieke belangstelling bij de bur gers. Zware commissies onder leiding van politieke toppers als Deetman, Wiegel, De Koningen Van Thijn breken zich het hoofd over de manier waarop de be langstelling voor de politiek weer wat kan worden opgevij zeld. De kloof tussen kiezer en geko zene is te groot, heet het. Dat is waarschijnlijk waar, maar parle mentariërs en bewindslieden kunnen daar voor een groot deel zelf iets aan doen. In het recente verleden is al besloten alle kamerdebatten rechtstreeks voor de radio uit te zenden en er bestaan zelfs'plannen dat ook via de televisie te gaan doen. Maar als de politici op dezelfde manier blijven opereren als ze gisteren deden, dan kan dat laatste maar beter achterwege blijven. Dergelijke debatten zullen een onmeetbaar kleine kijkdicht heid hebben en de doorzetters onder de kijkers

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2