Vlieglawaai overstemt roep van de roerdomp Jap Wimtt te Over leven VRIJDAG 7 ME11993 Natuurwandeling in Warmond warmond Natuurgidsen van het IVN begeleiden zondagmid dag een natuurwandeling die als thema reigers en bloemen heeft. De excursie heeft plaats op het landgoed 'Huys te War- mont' en duurt 1 1,5 uur. Verzamelen bij het toegangshek, He renweg 139 in Warmond. Het vertrek is om 14 uur. willem spierdijk. 071-161440. plv.-chef meindert van d Vrijwilligerswerk op Hoge Veluwe hoenderloDe Vereniging 'Vrienden van de Hoge Veluwe' orga niseert een werkproject van 5 juli tot en met 27 augustus 1993. Zij doet dat in samenwerking met het Nationale Park de Hoge Veluwe. Het gaat om eenvoudige werkzaamheden die met de hand kunnen worden uitgevoerd en geschikt zijn om in familie verband te worden uitgevoerd. Schriftelijk opgeven bij het Na tionale Park De Hoge Veluwe, Apeldoornseweg 250,7351 TA Hoenderlo. Brochure over bomen en vogels leiden Voor het bestellen van de brochure over bomen en vo gels van de Bomenstichting maakte deze rubriek afgelopen woensdag melding van een verkeerd telefoonnummer. Het juis te nummer van de Bomenstichting in Utrecht is 030-340778. Open dag De Kleine Aarde boxtel Milieu-edukatie en voorlichtingscentrum De Kleine Aar de houdt op 20 juni zijn jaarlijke open dag. Milieuvriendelijke bedrijven en instellingen zullen op deze dag laten zien hoe je re kening kunt houden met een goed milieu. Op het terrein van De Kleine Aarde zijn twee experimentele huizen waaronder de pira midewoning te zien. De open dag is van 10 tot 17 uur en de toe gang is gratis. Meer informatie tel. 04116-84921. Vlinderexcursie IVN Alphen n den rijn Het IVN Alphen aan den Rijn houdt op zon dag 16 mei een vlinderexcursie. Een aantal natuurgidsen vertelt tijdens de wandeling over de bedreiging en bescherming van de ze bijzondere dieren. Vlinders hebben bloeiende planten nodig om te kunnen overleven, maar niet alle soorten planten zijn ge schikt. Tijdens de wandeling wordt ook verteld over de interes sante gedaanteverwisseling van rups naar vlinder. Omdat er slechts een beperkt aantal mensen mee kan, is opgave vooraf raadzaam. Dat kan bij Ria van de Nouland, 01720-21843. Koninginnepage is er weer leiden Het gaat goed met de bijzondere vlindersoort Koningin nepage. De vlinder is de afgelopen week gesignaleerd in Wijchen in Gelderland. Tot voor enkele jaren geleden kwam het diertje uitsluitend in Limburg voor en de verspreiding ervan over het land betekent dat het goed gaat. De Koninginnepage komt in zuidelijke landen veel meer voor. Dank zij de warme zomers van de afgelopen jaren weet het insekt zich hier ook te handhaven. De Vlinderstichting, een landelijke natuurbeschermingsorgani satie, houdt statistiek bij van het aantal dieren. Vale gier komt uit Italië ransdorp De vale gier die de afgelopen dagen rondzwierf in Waterland, blijkt afkomstig uit Italië. Volgens de organisatie van vogelkenners Dutch Birding Association gaat het om een in het voormalige Joegoslavië geboren mannetje, dat in september 1987 uitgeput in de Italiaanse Alpen is gevonden. Het beest werd pas jaren later weer vrijgelaten. Kort voordat de enorme roofvo gel opdook in de buurt van Ransdorp, werd hij nog gezien in Noord-Italië. De vale gier kon aan speciale kleurringen worden herkend. Nieuwe energievormen open dag ECN Kennis maken met de nieuwste vormen van milieuvriendelijke energie-opwekking. Dat is mo gelijk tijdens de open dag die de Stichting Energieonderzoek Centrum Nederland (ECN) in Petten zaterdag 15 mei houdt. Zo zijn er onder meer experi mentele brandstofcellen te zien die met kolengas worden ge voed. De open dag vindt plaats tus sen 9 en 16 uur en is alleen toe gankelijk voor personen van zestien jaar en ouder. Kaarten zijn te bestellen via de plaatse lijke VW's of telefonisch (02246-4949). Controles op bewerkt hout gaan door leiden richard mooyman De controles op het illegaal ge bruik van verduurzaamd (tegen verrotting bewerkt) hout in het water gaan gewoon door. Dat zegt woordvoerder C. Meijer van het Hoogheemraadschap van Rijnland. De voorzitter van de afdeling bestuursverschillen van de Raad van State schorste onlangs een bevel aan een be drijf in Aalsmeer om houten pa len te verwijderen, maar vol gens Rijnland is daarmee het verbod nog niet van de baan. ,,We hebben na overleg met de officieren van justitie in Den Haag en Haarlem besloten door te gaan met het opmaken van processen-verbaal", aldus Meij er. Dit in afwachting van een definitieve uitspraak van de Raad van State over het door Rijnland ingestelde verbod om met verduurzamingsmiddelen behandelde kaden, beschoeiin gen en steigers te gebruiken. Hout wordt vaak geïmpreg neerd met creosootolie of wol- manzout om langer mee te gaan en rot te voorkomen. Ver bindingen in deze verduurza mingsmiddelen komen echter door uitloging in het oppervlak tewater terecht, wat volgens Rijnland zeer schadelijk is voor de kwaliteit van water en bo dem. Het hoogheemraadschap stelt dat voor oeverbeschoeiin gen ook milieuvriendelijker ma terialen beschikbaar zijn, zoals beton en kunststof. Volgens Meijer zijn sinds de instelling van het verbod op 1 januari tien overtredingen ge constateerd, onder meer door particulieren en jachthavens. De overtreders krijgen een aan zegging van Rijnland om het spul weer te verwijderen. Ge beurt dat niet, dan laat het hoogheemraadschap het be wuste hout op kosten van de ei genaar verwijderen. De milieucontroles worden onder meer uitgevoerd met een helikopter. „Pas geplaatst ge- creosoteerd hout veroorzaakt een olie-achtige vlek, die enkele dagen zichtbaar blijft", zegt Meijer. „Als we dat vanuit de lucht constateren, sturen we er een controleur op af." Voorzitter C. Boon van de Vereniging van Houtimpreg- neerinrichtingen ziet de uit spraak van de Raad van State als een overwinnning. „We zijn er erg blij mee. Rijnland houdt er geen rekening mee dat de huidige milieukwaliteit van ver duurzaamd hout veel beter is dan vroeger." Volgens Boon is 'nog nooit overtuigend aangetoond' dat het gebruik van behandeld hout negatieve gevolgen heeft voor het milieu. In veel terreinen van de Vereniging Natuurmonu menten wordt het nooit meer stil. Het autoverkeer is een bron van ergernis, maar Schiphol spant de kroon. De luchthaven doet zich tot op tientallen kilo meters afstand gelden 'met tentakels van lawaai'. Deze klacht uiten terreinbe heerders van Duin en Kruid- berg, de Ankeveense Plassen en het Naardermeer in het maand blad Van Nature van Natuur monumenten. Opzichter Wes- sel Fokkema van het Naarder meer zegt dat geluid 'de belang rijkste milieufactor' in het Naar dermeer geworden. „Verleden jaar hebben we geen roerdom pen meer kunnen horen roe pen. Misschien zijn ze er nog wel, maar horen ze elkaar nog?" Behalve met lawaai van au to's, treinen en grote vliegtuigen heeft het Naardermeer volgens Fokkema ook te kampen met herrie door sportvliegtuigen en ultra-lichte vliegtuigjes. De lan- dingslichten van de vliegtuigen die op zo'n duizend meter hoogte Schiphol naderen vor men volgens hem een inbreuk op de duisternis. Inge Mes van de Ankeveense Plassen zegt dat door het lawaai 'het subtiele in de natuur weg valt', zoals de roep van het woudaapje, een zeer zeldzame reigersoort. „Woudaapjes zitten soms kilometers ver van elkaar. Hun roep is daarop afge stemd. Maar we weten niet of ze het nog halen." Mes klaagt ook over het verloren gaan van andere geluiden, zoals het slaan van paaiende vissen langs de kant en het gezoem van zwer men dansende muggen. Natuuropnamen voor radio en televisie zijn een heksentoer geworden, want de geluidsme ters slaan geregeld uit door vliegtuiglawaai. In Zuid-Kenne- merland is het volgens opzich ter Frans de Boer 'praktisch on mogelijk' om nog ongestoord geluidsopnamen te maken. „Precies boven mijn dienstwo ning in Duin en Kruidberg hoor ik de vliegtuigen afremmen. Voorheen sliepen we altijd mid denin het duin met het raam open. Nu doen we dat niet meer." Op een duintop kan De Boer soms dertien vliegtuigen tegelijk zien. Op mooie dagen sluiten de banen luchtvervuiling zich aan een. „De zon komt op den duur I A I wMA rffSi i Een roerdomp in de kenmerkende paalhouding, waarmee deze schuwe vogel zich onzichtbaar probeert te ma ken. FOTO MARTUN DE JONGE heel wazig door die ven dat de uitbreidingsplannen leefmilieu. „Dat kunnen we met deken van afval heen." Natuur- van Schiphol samengaan monumenten zegt niet te de beoogde verbetering van het wel vergeten." de huidige ervaringen gerust Elke dag worden we er weer mee geconfronteerd. Of het nu om het gescheiden inzamelen van afval, het gebruik van bestrijdingsmid delen of het aanwijzen van be schermde gebieden gaat, het milieu vraagt voortdurend de aan dacht. In de rubriek '10 over Groen' worden wekelijks tien wil lekeurige vragen over het milieu gesteld aan min of meer bekende regiogenoten. Deze week het woord aan Woubruggenaar Eric Bosch, voorzitter van de stichting tot behoud van het Braassemer- meer en bekend als actievoerder tegen de stort van bagger in het Braassemermeer. Hoe groot acht u de kans dat er weer bagger wordt gestort in het Braassemermeer? Heel klein. Omdat de mensen in 1993 echt wel door hebben dat zoiets helemaal niet kan. We hebben zo'n 800 donateurs die fel gekant zijn tegen de stort van vervuild bagger. De zaak ligt momenteel bij de Raad van Sta te en staat er, mede door alle belangstelling, voor ons gunstig voor. Hoe is het op het ogenblik ge steld met het Braassemermeer? De Braassem is een van de schonere plassen, maar niet voor bijvoorbeeld de paling die zich voortbeweegt door de bag ger. De zuurstofrijke bagger ver oorzaakt voorts een te veel aan blauwe en groene alg. Ook blijft het gevaar dat het vervuilde grondwater het oppervlaktewa ter vervuilt en er niet meer ge zwommen kan worden. Er zijn nu al mensen die eczeem oplo pen, waarna de dokter adviseert maar niet meer in de Braassem te zwemmen. Ook de viskwali- teit baart zorgen. Sportvissers zeggen veel vissen te vangen met gezwellen. Wat is uw favoriete natuurge bied in deze omgeving? Ik ben heel graag in het gebied De Hem aan de rand van de Braassem. Het is een prachtig stiltegebied met een reigerreser vaat. Waar stoort u zich het meest aan in het milieubeleid? Aan de minister van milieu die soms net de minister van finan ciën lijkt omdat hij alleen maar over centen praat. De burger wordt almaar milieubewuster, maar van de kant van de over heid valt dat knap tegen. Ze schenkt wel aandacht aan het milieu, maar dweilt met de kraan open. We hollen achteruit als je ziet wat de effecten zijn van bijvoorbeeld zure regen en het gat in de ozonlaag. Toepassing van cadmium vaak onnodig De Stichting Natuur en Milieu (SNM) vindt dat cadmium in nog minder produkten mag worden gebruikt. Het giftige zware metaal cadmium mag sinds 1990 alleen nog bij uit zondering worden gebruikt. Volgens SNM kunnen 33 van de 46 produkten van de lijst met uitzonderingen worden ge schrapt doordat het cadmium vervangen kan worden. De stichting wil dat minister Alders (Milieu) de uitzonderingenlijst drastisch inkort. Uit een onderzoek dat de stichting dinsdag publiceerde blijkt dat vooral in kunststoffen, auto-onderdelen en enkele bouwmaterialen er alternatie ven bestaan voor cadmium. Hollander niet zo tuk op bad leiden» Hollanders prefereren de dou che, terwijl Zuid-Nederlanders het liefst een bad nemen. Dat blijkt uit cijfers van het water verbruik in de diverse delen van het land. In opdracht van de VEWIN, de gezamenlijke water leidingbedrijven, heeft het NIPO net waterverbruik onder zocht. De bewoners van West- en Midden-Nederland hebben het gemiddelde landelijk verbruik van 135 liter per persoon per dag. Hierbij is het spoelwater van het toilet inbegrepen. In het Zuiden is het verbruik het hoogst met 145 liter en in het Noorden het laagst met 125 li ter. Volgens de VEWIN nemen zuiderlingen niet alleen liever een bad dan een douche, ze la ten ook de wasmachine vaker draaien. Noorderlingen staan minder vaak onder de douche. Het is niet zo dat rijke men sen meer water uit de kraan la ten lopen dan arme mensen. Het waterverbruik in de diverse inkomensklassen is precies ge lijk. De leeftijdsgroep van 35 tot 44 jaar doucht veel minder dan jongeren. Ouderen hebben weer een hoger verbruik, omdat ze vaker naar het toilet r Ecolonia voorbeeld in Bouwboek Kleine Aarde Ecolonia in Alphen aan den Rijn, De Romolenpolder in Haarlem en Ecodus in Delft hebben met elkaar gemeen dat het bijzondere bouwprojecten zijn, waarbij de aandacht voor het milieu voorop heeft gestaan. In het pas verschenen Bouw boek van de Kleine Aarde heeft Kees Haakman op een rij gezet wat er komt kijken voor dit 'ecologisch bouwen'. Nederland heeft nog niet veel ervaring op dit gebied, maar Haakman vindt dat de eerste stappen met succes zijn gezet. Hij maakt duidelijk, dat traditio neel veel gebruikte bouwmate rialen als asbest, pvc en tropisch hardhout verre van milieuvrien delijk zijn en niet behoren te worden toegepast bij ecologi sche bouw. Het Bouwboek somt de schadelijke materialen op en mogelijke alternatieven. Het is lang niet altijd noodza kelijk om nieuw bouwmateriaal toe te passen. Veel bouw- en sloopafval is geschikt te maken voor hergebruik. Kunststoffen zijn uit den boze, de ecologi sche bouw gebruikt zoveel mo gelijk natuurlijke materialen. Behalve natuurlijk tropisch hardhout, waarvan de wereld veel te weinig heeft. Haakman maakt duidelijk dat de ecologische bouwer ook re kening dient te houden met de plaats waar hij het huis neerzet. Zo min mogelijk ruimtebeslag en het sparen van de natuur, zo luidt de boodschap, net als het verbruiken van minimaal ener gie en water. Haakman behandelt de diver se bouwmethoden volgens de regels van de ecologie en in de tail de inrichting van de woning. Hij geeft ook richtlijnen voor de organisatie van grotere projec ten. Het Bouwboek is zowel be doeld voor particuliere doe-het- zeivers aJs voor milieu-ambte naren, architecten, projectont wikkelaars en woningbouwver enigingen. Bouwboek van de Kleine Aarde; auteur Kees Haakman; uitgave De Kleine Aarde, Box tel; prijs 19,75. Ook t. lH si. l len vla tel.04116-84921. Eric Bosch in zijn favoriete natuurgebied De Hem. Op welk gebied vindt u dat u persoonlijk nog in gebreke blijft? Heel simpel, ik rij te veel in de auto. Dat komt doordat ik als le raar informatica van een hoge school in verschillende depen dances werk, ik rij zodoende van hot naar haar. Wat is voor u de meest verant woorde vorm van energiege bruik? Dat zijn er twee: zon en wind. Ik ben een zeiler en vind wind een prettige vorm van energie. Uit esthetisch oogpunt mogen windmolens ook geen bezwaar opleveren want we leven in een molenland bij uitstek. En kernenergie? Daar ben ik op tegen. Het is een sluipmoordenaar. Kernenergie is behoorlijk ingewikkeld en daardoor moeilijk te beheersen. In sommige landen gaan ze vol gens mij ook slordig om met het opbergen van het radioactief af val. Wat is uw grootste zorg? Mondiaal zijn dat de gaten in de ozonlaag. In Australië is het ver band van huidkanker en het gat in de ozonlaag de reden dat de mensen daar niet meer in de zon mogen. Valt het autoverkeer terug te dringen? Jazeker, maar dan moeten de NS het kaartje wel goedkoper maken. Ik vind het een misser van minister Ritzen om de trein uit de OV-jaarkaart te halen. In. plaats van de studenten op te voeden door de trein te gebrui ken, pest hij ze met de aange- FOTO BEN DE BRUYN kondigde maatregelen. Ritzen zadelt de OV-kaarthouders nu op met een matig bussysteem. Wat wilt u verder nog kwijt? Ik ben een natuurmens, zwem en zeil graag en draag het water zodoende een warm hart toe. Ik hoop dat het water zijn aantrek king op mij kan blijven uitoefe nen. Het is mede de drijveer om te blijven vechten tegen de ver vuiling van het Braassemer- Zakenauto's belasting milieu utrecht»cpd Uit registraties van het Ver keerskundig Studiecentrum blijkt dat automobilisten in een zakenauto 12 kilometer per uur harder rijden dan de zakelijke rijder in een eigen auto en 20 kilometer sneller dan overige automobilisten. Bestuurders van zakenauto's overtreden de maximum snelheid op rijkswe gen aanzienlijk vaker dan ande re automobilisten. Niet alleen de hoge snelheden zorgen voor een grotere vervui ling maar ook doordat veel za kenauto's op diesel rijden. De uitstoot van vervuilende stoffen zoals roet. stikstofoxyde en zwa- veldioxyde is bij diesel veel ho ger dan bij gas of ben/ine (mits uitgerust met een geregelde driewegkatalysator). 7akenauto's zijn een grotere be lasting voor het milieu dan ei gen auto's. Dat komt doordat ze groter en zwaarder zijn én door dat er harder in wordt gereden. Te hard vaak. Dat kan en moet anders, stelt de stichting Natuur en Milieu in het dossier 'De zaak van de zakenauto'. Het aantal zakenauto's groeit nog steeds. Eén op de tien is nu van de zaak. Samen rijden ze twintig procent van alle autoki lometers. Eind '89 waren er in Nederland 383.000 auto's van de zaak. Twee jaar later waren het er 569.000, een toename van vijftig procent. Vorig jaar kwamen er nog eens 17.000 bij.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23