Nieuwe afrit A4 ontlast Alkemade 'Treintaxi begint nu een beetje te lopen' Torentje Bussekruit 'gebruikt als jojo' Rijn- en Veenstreek Noordeinde overhoop VRIJDAG 7 ME11993 gert visser. 071-161417. plv-chef* janet van [mjk. 071-161443 Werkzaamheden beginnen in september Rijkswaterstaat begint in september met de reconstructie van het verkeersplein Burgerveen, waar de rijkswegen A4 en de A44 samensmelten. Beide wegen krijgen een direc te verbinding met de N207, de weg tussen Alphen aan den Rijn en Nieuw-Vennep (de vroegere S7). deel van de werkzaamheden in september 1996 voltooid moet zijn. Eerder kan niet: „De grond is er nogal slap en er moeten wat tunneltjes en een viaduct worden gebouwd. Het zandli- chaam moet 'zetten' en dat duurt even." Vanaf dat moment kunnen bestuurders uit de richting Was senaar in de richting van Nieuw-Vennep rijden en Alke made mijden. Pas in juni 1997 kunnen ook de bestuurders uit de richting Rotterdam direct naar Nieuw-Vennep. Wethou der W. Nugteren van Alkemade is blij met de telefonische me dedeling die de gemeente van Rijkswaterstaat kreeg. „Al jaren geleden is die afrit toegezegd. Nu komt het er dan eindelijk Onderdeel van de werkzaamhe den is de aanleg van een afrit op de A4 ter hoogte van Leimui- den. Dat betekent dat de Alke- madelaan, die dwars door Roelofarendsveen en Oude We tering loopt, minder auto's te verwerken krijgt. De automobi listen die vanuit Rotterdam of Wassenaar komen en de A4 of de A44 willen verlaten in de richting van Nieuw-Vennep, rij den nu nog dwars door Alkema de. Zij die dat niet willen, moe ten omrijden tot Hoofddorp. Als de nieuwe afrit er is, kunnen de automobilisten doorrijden en bij Nieuw-Vennep de snelweg verlaten. Een woordvoerder van Rijks waterstaat zegt dat het eerste Ravage bij inbraken alphen aan den run» Uit een schoenenzaak aan de Van Manders- loostraat in Alphen zijn in de nacht van woensdag op donderdag acht paar schoenen met een totale waarde van 1400 gulden ge stolen. De daders kwamen de winkel binnen door de etalageruit met een stoeptegel in te slaan. Dezelfde nacht is er ook een stoeptegel door een ruit van een aan de Hooftstraat gevestigde bakkerij gegooid. Daar is niets verdwenen. Vrachtwagenchauffeur gewond alphen aan den run Een vTachtwagenchauffeur heeft gisteren bij het laden en lossen een gebroken been opgelopen toen hij tus sen de laadklep en de laadbak viel. Het ongeluk gebeurde op de Vennootsweg in Alphen. De man is overgebracht naar het zie kenhuis Rijnoord. Peuterspeelzaal boos over zesde verhuizing runsaterwoude Arabische zender zeven dagen per week op Alphense kabel Alphenaren van Marokkaanse afkomst kunnen binnenkort naar televisie-uitzendingen in hun moedertaal kijken. De commissie algemeen bestuurlij ke zaken ging gisteren akkoord met het op de ka6el zetten van de Arabischtalige zender Middle East Broadcasting Centre (MBC). De zender krijgt een ei gen kanaal en is zeven dagen per week in de Alphense huis kamer te ontvangen. De uitbrei ding van het Alphense kabel- aanbod is mogelijk geworden door de aanleg van een glasve zelkabelnet. De toevoeging van MBC gebeurt op verzoek van de Marokkaanse gemeenschap in Alphen. Voor de Turkse Alphenaren geeft de kabel al langere tijd in het weekeinde de zender TRT door. De aanpassing van het net maakt het mogelijk om ook voor deze zender een apart ka naal beschikbaar te stellen, zo dat ook TRT binnenkort zeven dagen per week is te ontvangen marieta kroft Ze voelen zich 'een jojo'. Peuterspeelzaal Torentje Bussekruit uit Rijnsaterwoude bestaat nu 20 jaar en zou al voor de zes de keer moeten verhuizen. Op 1 mei viel de brief van de gemeente Jacobswoude in de bus met de mededeling dat de crè che met ingang van 1 augustus de oude kleuterschool aan de Herenweg moet verlaten. Het bestuur van de peuterspeelzaal laat het er niet bij zitten. „We hebben bezwaar aangetekend", zegt bestuurslid J. van der Hoorn. „We hebben een jaar contract dat loopt van januari tot janua ri.'En dan wordt nu opeens de huur op gezegd." De peuterspeelzaal moet van de ge meente Jacobswoude plaats maken voor een kinderdagverblijf. Aanvankelijk was de gemeente van plan om dat kinder dagverblijf bij 't Spant in Leimuiden te bouwen. Omdat de omwonenden daar tegen bezwaar maakten, besloot de ge meenteraad om de oude kleuterschool in Rijnsaterwoude in te richten voor kin deropvang. Dan loopt de gemeente de subsidie van het Rijk voor de kinderop vang waarschijnlijk niet mis. Als Ja cobswoude voor 1 januari een kinder dagverblijf heeft, krijgt de gemeente drie ton van het Rijk. „Wij vinden het niet eerlijk", zegt Van der Hoorn. „Omdat ze in Leimuiden geen kinderdagverblijf willen, moet het maar hierheen komen." Het bestuur van Torentje Bussekruit is van plan zich tot het uiterste te blijven verzetten. Er wordt zelfs gedacht aan een protestmars met de 30 uit Rijnsaterwoude afkomstige peuters. De gemeente heeft het bestuur van de peuterspeelzaal voorgesteld om het leeg staande lokaal van de tegenovergelegen protestants-christelijke basisschool De Hoeksteen in gebruik te nemen. Direc teur B. Komdeur is in principe bereid om zijn medewerking daaraan te verlenen. Het bestuur van Torentje Bussekruit wil echter niet wéér verhuizen. Bovendien is de stichting bang dat de huur omhoog gaat. Schilderclub Ook de Stichting Teken- en Schilderclub Jacobswoude heeft van de gemeente te horen gekregen dat ze de voormalige kleuterschool moet verlaten. Voorzitter C. Arkenbout van de tekenclub vindt dat jammer, maar toont wel begrip voor de opzegging van het huurcontract. De club is bereid om naar de Hoeksteen te ver huizen. Het enige probleem dat de voorzitter verwacht, is dat de club het lokaal moet delen met de peuterspeelzaal. „Ik denk niet dat dat kan. We hebben onze eigen spullen, die we graag in onze ruimte wil len achterlaten. Dat kan niet als de kin deren erbij kunnen komen." De twee Woubrugse artsen W. Vreij- ling en A. Ooms hielden spreekuur in de VRIJE TIJD Westerhaven In buurthuis Westerhaven aan de Emmalaan 45 in Alphen is vanavond om half een bingo. Zaterdag 8 mei is er een dart- toernooi. Inschrijven kan vanaf 19 uur, de wedstrijd begint om 20 uur. Pannekoeken Alle bezoekers van molen De Eendracht in Alphen worden op zaterdag 8 mei, Nationale Mo lendag en Nationale Fietsdag, getrakteerd op pannekoeken. Tevens geven leden van het Echte Bakkersgilde uitleg over het bakken van verschillende broodsoorten. De molen ligt in de Alphense wijk Gouwsluis en is de hele dag in vol bedrijf. Volksdansen Specialist in Roemeense dansen Eric Veenstra komt als gastdo cent naar Alphen. Maandag 10 mei geeft hij een openbare les bij Volksdansvereniging Plesjati. De bijeenkomst is om 20 uur in de gymzaal van het Ashramcol- lege aan het Marsdiep. De en treeprijs is 5 gulden, leden heb ben gratis toegang. Politiek café Vervoermiddel in Alphense regio nog vrij onbekend Gemeentelijke tarieven te hoog? Speeltuinen vol met hondepoep en straten zo groen als gras? Rijnwoudenaren met op- en aanmerkingen over hun ge meente kunnen op vrijdag 14 mei hun hart luchten. Plaatselij ke politici zitten die dag vanaf 20.00 uur in Het Dorpshuis aan de Dorpsstraat in Hazerswou- de-Dorp. Het politiek café is een initiatief van de Rijnwoudse PvdA. De teller geeft 49,40 gulden aan. En toch neemt de taxichauffeur genoegen met een klein geel kaartje dat de passagier voor vijf gulden op het station heeft ge kocht. Een taxirit voor een tien de van de prijs. Sinds twee maanden is het mogelijk om met de treintaxi van Alphen naar Zwammer- dam, Hazerswoude-Rijndijk en Koudekerk te reizen. En nog mooier: één telefoontje is vol doende om na een half uur een taxi voor te laten rijden die je voor vijf gulden naar het AJ- phense station brengt. En toch gaan Alphen en om geving nog niet bepaald plat voor het nieuwste verlengstuk van de Nederlandse Spoorwe gen. Taxi Overbeek heeft pre cies één taxi voorzien van het bord 'treintaxi'. Bij aankomst op het station is die net weg. Een vrouw staat te wachten op de plek waar de goedkope taxi zou moeten staan. Een ervaren treintaxi-klant? „Nee, het wordt mijn eerste keer. Maar ik ben een tijd niet in Nederland ge weest dus ik ben sowieso een beetje de weg kwijt." Na vijf minuten komt de treintaxi dan toch voorrijden. Naast de chauffeur zit nog een passagier. „Ik was al vast gaan rijden met de mensen uit de trein die het eerst was aangeko men", verklaart de chauffeur, en hij zet koers richting Kerk en Zanen. voormalige kleuterschool in Rijnsater woude. Zij zijn onlangs zelf al vertrok ken. Tijdens het spreekuur op maandag, woensdag en vrijdag kwamen maar wei nig mensen op bezoek. „Soms kwam er maar één patiënt", zegt de assistente van de twee artsen. „De meeste patiënten in Rijnsaterwoude zeggen dat ze zelf een auto hebben en dat ze dus zelf wel naar Woubrugge kunnen komen." Welzijnswethouder C. de Lange ver wacht geen onoverkomelijke problemen. „Met een goed gesprek denk ik er wel uit te komen", zegt hij naar aanleiding van het door het bestuur van Torentje Bus sekruit ingediende bezwaarschrift. Hij verwacht niet dat het protest van de peuterspeelzaal zo vertragend zal wer ken dat het kinderdagverblijf toch niet voor 1 januari open kan. „Het kan wat vertraging geven als ze het voor de rech ter willen uitvechten", zegt De Lange. „Maar we gaan er niet van uit dat dat ge beurt." Het is wel eens lastig dat er in ren mijn collega's het in princi- het te lang duurt kunnen men- een chauffeur toe lopen of in elk Alphen maar één treintaxi rijdt, pe op te vangen." Bij het station sen met een treintaxikaartje in geval duidelijk maken dat ze op geeft de chauffeur onderweg zijn bijna altijd wel een paar een gewone taxi rijden. Maar de treintaxi wachten. Soms toe. „Maar als ik er niet ben ho- van die collega's aanwezig.Als dan moeten ze wel even naar gaan mensen een beetje heen Nadat de eerste klant is afge zet bij de Brabantflat, is de vol gende bestemming de Henry Dunantweg. Met een handdruk en een vriendelijk 'nou, succes' neemt de tweede passagier af scheid van de overgebleven medereiziger. De chauffeur gaat vervolgens met zijn laatste klant naar Hazerswoude-Ri]iuli|k. Ruzie De treintaxi blijkt in die contrei en nog een betrekkelijk onbe kend verschijnsel te zijn. „Al be gint het nu een beetje te lopen-, meldt Frits van de taxicentrale. De nieuwe bestemmingen Zwammerdam, Koudekerk en Hazerswoude-Rijndijk trekken nu een kleine twintig reizigers per dag. In totaal wel te ver staan. „De NS zouden mis schien wat meer publiciteit moeten geven aan de nieuwe bestemmingen. Maar dat is mijn persoonlijke mening." De weinige passagiers voor de huiiengewesien blijken toch zo af en toe voor wat spanning te zorgen in de treintaxi. Wanneer een Zwammerdammer en een Hazerswoudenaar bij elkaar in de taxi zitten bijvoorbeeld. De chauffeur heeft het wel meege maakt. „Je hebt soms mensen die er pa se als eerste mt willen. Als er dan één naar Zwammer dam en één naar Hazerswoude- Rijndijk moet, dan heb je wei eens ruzie tussen de klanten." Rijnwoude wil Derde Wereld blijven steunen runwckjde kees van kuilenburg De Stichting Projectkoppeling Rijnwoude/Derde Wereld moet op zoek naar drie nieuwe be stuursleden. Drie van de zeven leiders van de stichting die zich bezighoudt met hulp èan de Derde Wereld zijn opgestapt. Niet uit onvrede, maar omdat zij vinden dat het tijd geworden is dat anderen de kar gaan trek ken. „Zeven jaar ben ik actief ge weest in de stichting", zegt Freijja Zandbergen. „Op een ge geven moment is het goed dat je eens afstand neemt en plaats maakt voor iemand anders. Die komt wellicht met andere idee- en. die heilzaam zijn voor de stichting." De raad van bestuur en toe zicht van de stichting heeft in middels brieven gestuurd naar de diverse verenigingen, kerken en instanties in Rijnwoude die zich met de Derde Wereld bezig houden. In de brief wordt een oproep gedaan om kandidaten te leveren voor de drie vacante bestuursposten. Eind juni moe ten de reacties bij de raad bin nen zijn. In september is er dan een nieuwe bijeenkomst, waar in mogelijk het bestuur weer compleet kan worden gemaakt. De stichting heeft zich de af gelopen jaren vooral bezig ge houden met het Afrikaanse land Tanzania. Met geld uit Hazers- woude en Koudekerk werd een aantal waterprojecten gefinan cierd. In maart werd geld over gemaakt voor het zevende en laatste project in Tanzania. Dat betekende tevens de afsluiting van het waterproject. Wat er in de nabije toekomst gaat gebeuren is nog niet duide lijk. „De hulp aan het ontwikke lingswerk heeft in onze dorpen in de loop der jaren langzaam maar zeker gestalte gekregen. Naar mijn idee moeten wij daar dan ook zeker mee door gaan. Ook de raad van toezicht en advies is die mening toege daan. Ik denk dan ook dat er straks in september, als het be stuur weer compleet Is, wel wordt besloten om door te gaan met onze inspanningem. Het is nog hard nodig", aldus de oud voorzitter. Waterscooters deze zomer nog op 'Braassem' jacobswoude evryne lammerding c Zeilers op het Braassemer- meer zullen deze zomer nog regelmatig worden opge schrikt door voorbijscneu- rende waterscooters.' Het plan om de brommers tc ver bieden op het water is uitge steld. Het blijkt op dit mo ment juridisch nog niet mo gelijk om de huidige vergun ningen in te trekken. Eigena ren van waterscooters krijgen namelijk dezelfde papieren als houders van motorboten. „Een verbod treft dus auto matisch ook de eigdnaren van speedboten", aldus ge meentesecretaris A. Meester van Jacobswoude. „En dat is niet de bedoeling." Jacobswoude en Aikemade willen alleen waterscooters verbieden, aangezien die voor meer lawaai en golfslag zouden zorgen dan speedbo ten. De juridische regelingen voor een verbod op scooters krijgen beide gemeenten echter niet voor de zomer rond, aldus Meester. In totaal hebben 85 booteigenaren, inclusief drie bezitters van een waterscooter, een ver gunning om snel te varen op de Braassem. In ffrabant loopt een proefproces tegen de eigenaar van een wa terscooter. De gemeente lacobswoudc wacht de uitspraak vón de rechter af, zodat ze de kan sen op de realisering van een waterscooterverbod beter kan inschatten. Verder zou de politie haar reglement moeten verande ren om het voor Jacobswou de en Aikemade makkelijker te maken een verbod uit te vaardigen. „Maar als de poli tie dat niet doet, zal de ge meente zelf iets moeten ver zinnen om het waterscooter- verbod te laten ingaan. Ons streven is om dat volgend roelofarendsveen De reconstructie van het Noordeinde in Roelofarendsveen is in volle gang. De graafmachines zijn begon nen met het verwijderen van de oude fun dering bij de Noordbrug. Nu hebben ze de Noordhoek bij het gemeentehuis bereikt. Het winkelend publiek kan alleen nog te voet met enige moeite op het Noordplein j'ïrff .ib&cjj ji komen. Het autoverkeer wordt omgeleid via de Floraweg en de Kerkweg. Na het verwijderen van de oude fundering wordt het nieuwe wegdek aangebracht De fiets stroken worden uitgevoerd in rood asfalt Als alles volgens plan verloopt, kan de winkelstraat half juni weer worden open gesteld. FOTO BEN DE BRUYN

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19