Veel bezwaren tegen belasting Studenten 'hinderen' actie docenten Leiden Regio Centraal Station Den Haag krijgt brede en lichte toegang VRIJDAG 7 ME11993 Eerste schrik over hoogte van heffingen verdween snel 'EG frustreert verbod op pesticiden' LEIDEN/UTRECHT MONICA WESSELING De afdeling belastingen van de gemeente heeft 4000 be zwaarschriften binnengekregen tegen de gecombineerde aanslag van de onroerend-goedbelasting (OGB) en afval stoffenheffing. Dat hoge aantal wordt vooral veroorzaakt door de afvalstoffenheffing. Alleenwonenden die hetzelfde moeten betalen als de grotere huishoudens maken bezwaar. Zij hebben de mogelijkheid om een lagere aanslag, gebaseerd op één in plaats van meerdere vervuilingseenheden, te krijgen. Er zijn verder 2000 verzoeken tot kwijtschelding van de onroe rend-goedbelasting binnenge komen, een aantal dat naar ver wacht zal oplopen tot 2500. Bij na de helft van de OGB-aansla- gen wordt uiteindelijk kwijtge scholden, is de ervaring. De manier waarop Leidenaars de hoge aanslag van OGB en af valstoffenheffing kunnen beta len roept, behoudens enkele schoonheidsfoutjes, weinig pro blemen op. De aanslag kan in twee keer worden betaald door middel van acceptgirokaarten, of in negen maandelijkse ter mijnen door middel van een machtiging. „Sommige mensen hebben problemen met het adresseren van de machtiging, sturen die door naar de bank of naar de rijksbelastingdienst in plaats DEN HAAG/LEIDEN HERMAN JOUSTRA De Nederlandse burger is zeer ontevreden over het functione ren van de gemeentelijke over heid. Zo verloopt de afhande ling van klachten veel te traag en laat de informatievoorzie ning te wensen over. Dat is de eerste voorzichtige conclusie die de Consumentenbond trekt uit telefonische reacties op haar actie 'Lokettenleed'. Afgelopen maandag begon de bond deze actie, die is bedoeld om te inventariseren wat de er varingen zijn van burgers met het functioneren van de over heid en overheidsinstellingen. „Al jarenlang zijn er klachten over het functioneren van de overheid. Van onze leden krij- van naar ons", zegt P. de Bie, chef van de-afdeling fiscaal-juri dische zaken van de gemeente. „En dat terwijl er toch een spe ciale antwoordenvelop met machtigingsnummer was bijge voegd. Maar over het algemeen gaal het goed." Belastingbetalers die wat laat hun machtiging opstuurden kunnen inmiddels ook de ac ceptgirokaart hebben ontvan gen. Die wordt automatisch toegestuurd als de machtings- kaart niet is ingeleverd. „Er wordt wel eens gedacht dat het dan om een aanmaning gaat, maar in feite is de accepgiro- kaart dan overstuurd. De men sen kunnen de girokaart ge woon weggooien als ze via machtiging gaan betalen." Termijn Het is zelfs mogelijk na gewone betaling van een gedeelte van de belastingaanslag alsnog tot termijnbetaling over te gaan. Het reeds betaalde zal dan wor den verrekend. „De belasting betaler heeft vaak hele verschil lende ideeën over betaling. Sommige mensen zijn blij dat gen we daarover dikwijls signa len. Het gaat ons nu om het duidelijk in kaart brengen van deze ervaringen. Het zo uitput tend mogelijk in kaart brengen van de knelpunten", aldus een woordvoerder van de Consu mentenbond. Aan het eind van de actie, die gisteren afliep, verwacht de Bond tweeduizend reacties te hebben gekregen. Binnen twee maanden hoopt men het eind rapport gereed te -hebben. Op grond daarvan zal de Consu mentenbond een aantal aanbe velingen doen aan verschillende overheidsinstanties. „We hopen in elk geval dat deze actie een katalysator zal zijn bij het ver helpen van de tekortkomin gen", aldus de woordvoerder. ze in termijnen kunnen betalen, andere mensen willen liever in één keer het hele bedrag vol doen. Er zijn Leidenaars die niets met machtigingen te ma ken willen hebben", zegt De Bie. Het betalingssysteem is niet geheel volmaakt. Mensen met meer huizen kunnen bijvoor beeld, als ze maar voor een huis een machtiging hebben afgege ven, te maken krijgen met de si tuatie dat er voor al hun huizen maandelijks een belastingbe drag wordt afgeschreven. „In principe moet dat goed gaan, maar het is altijd mogelijk dat bij de invoer van de gegevens in de computer iets fout gaat. Maar dat komt maar inciden teel voor", stelt De Bie. Inmiddels hebben de belas tingbetalers leren leven met de hoogte van de aanslag. De be dragen waren door de combi natie van onroerend goed-be- lasting met afvalstoffenheffing vaak verdubbeld, hetgeen in het begin vele verschrikte telefoon tjes opleverde. Dat ondanks de persoonlijke uitleg die wethou der De Vreeze in de bijsluiter gaf; dat het ging om een combi natie van heffingen die anders toch in de loop van het jaar be taald hadden moeten worden. Die stormvloed van telefoontjes is inmiddels geluwd. VRIJE TIJD Tweedehands In wijkgebouw De Goede Her der (Oude Vest 13) wordt mor gen, zaterdag 8 mei, van 10.00 tot 16.00 uur een verkoopdag voor tweedehands spullen ge houden. De opbrengst is be stemd voor het wijkwerk en het missionair stadswerk. Kinderfeest De tuin van het Diaconessen- huis is morgen, zaterdag 8 mei, van 10.00 tot 16.00 het decor voor een kinderfeest. Alle kinde ren met hun begeleiders zijn uitgenodigd. Er kan onder meer gereden worden in een ambu lance en er is een barbecue. Bij slecht weer wordt binnen feest gevierd. De opbrengst gaat naar de kinderopvang van het Diaco- nessenhuis (Houtlaan 55, tel.: 178220 of 178178). Nederlanders ontevreden over werk gemeentelijke ambtenarij Het Haagse Centraal Station krijgt waar schijnlijk een mooiere ingang naar een nieuw stukje binnenstad. Reizigers die nu naar het centrum willen, verlaten het station bij het voorplein of een donker hoekje aan de zijkant. Straks wordt die donkere uitgang een stuk breder en lich ter. Ook komen er winkeltjes tussen per ron 1 en het wat sombere, overdekte ge bied voor voetgangers, fietsers en trams. Die winkels maken het een stuk aan trekkelijker om stoep, fietspad of tram baan te gebruiken, terwijl er over de drukke zijstraat een brede oversteek plaats met verkeerslichten komt. Deze zebra ligt precies in het verlengde van het voet/fietsgebied onder het hoge, wit te ministerie van volkshuisvesting, ruim telijke ordening en milieu. Via dat ge bied, passeren voetgangers en fietsers probleemloos de kantoorkolossen van binnenlanse zaken en justitie en het nieuwe gemeentehuis om op dè winkel straat van Den Haag uit te komen, het Spui. Tramrails worden niet verschoven. Wel verdwijnt de sombere kap boven de trambaan. En dat is volgens de NS ook op de tussenverdieping te merken, waar reizigers op weg naar bussen en trams langskomen. Dat gebiedje is nu wat somber, maar wordt hoger en krijgt meer glas. De NS willen dit jaar met de werk zaamheden beginnen en er een jaartje later klaar een punt achter zetten. De kosten worden geraamd op zo'n 5,8 mil joen en worden gedeeld door NS, rijk en gemeente. De winkels hoeven niets te kosten. De 200 vierkante meter winkel oppervlak, opgedeeld in kleine units, zou namelijk zeer goed in de markt liggen. Zeker als er alleen bussen en trams overblijven in de Rijnstraat en auto's in een tunnel verdwijnen onder deze druk ke verbindingsweg. Het is overigens nog onduidelijk wanneer het zover is. Docente moderne beeldende kunst Willemijn Stokvis overhandigt de lijst met handtekeningen aan professor C. Fasseur. Kitty Zijlmans, collega van Stokvis, kijkt toe. De twee docenten willen dat er in Leiden een hoogleraarspost moderne kunst komt. foto jan holvast LEIDEN ANNET VAN AARSEN „Wat een coïncidentie", ver zucht dr. Willemijn Stokvis, do cente moderne beeldende kunst. Juist op de dag dat zij en haar collega Kitty Zijlmans het resultaat van een handtekenin genactie wilden aanbieden aan het bestuur van de letterenfa culteit, bezetten Leidse studen ten het Centraal Faciliteitenbu reau. Weg was alle aandacht voor het initiatief van de twee docenten. Stokvis en Zijlmans, die pro testeren tegen het uitblijven van een hoogleraarspost moderne kunst in Leiden, moesten giste ren op zoek naar de decaan, prof. dr. C. Fasseur. Hij was vanwege de studentenactie uit geweken van het LAK-gebouw naar een gebouw aan de andere kant van de Witte Singel. Uit eindelijk vonden Stokvis en Zijl mans daar wel een luisterend „We hebben alle begrip ge vonden bij Fasseur", aldus een tevreden Stokvis. „Dat betekent niet dat er direct een hoogleraar moderne kunst zal worden aan gesteld maar het is het bestuur nu wel duidelijk geworden dat moderne kunst meer inhoud dan de periode vanaf 1960. Fas seur kan geen toezeggingen doen, dat begrijpen we wel, maar er is nu onder de decanen landelijk een discussie losgebar sten over de schaarste aan hoogleraren moderne kunst. Er is in Nederland slechts ander halve leerstoel moderne kunst geschiedenis, terwijl deze rich ting zeer gewild is. In Leiden studeert bijvoorbeeld zo'n vijf tig procent van de studenten op deze periode af." Stokvis en Zijlmans begonnen twee weken geleden met hun actie nadat duidelijk was gewor den dat de faculteit der letteren opnieuw geen hoogleraar mo derne kunst zou aanstellen. Een harde toezegging van twee jaar geleden, dat er in Leiden een leerstoel zou komen, werd op nieuw niet nagekomen. Volgens de twee docenten zou het facul teitsbestuur moderne kunst zien als een modegril. „Dat er juist veel loopbaanperspectie ven zijn voor mensen die zijn afgestudeerd in de periode van af 1800, is het bestuur nu duide lijk geworden", aldus Stokvis. Zij haalde samen met Zijl mans in totaal 260 handteke ningen op van studenten. Ook onder andere J. Locher, waarne mend directeur van het Haags Gemeente Museum en prof. E. van Uitert, hoogleraar moderne beeldende kunst aan de Univer siteit van Amsterdam betuigden hun steun aan de actie. Het uit de handel nemen van gevaarlijke bestrijdingsmidde len dreigt grote vertraging op te lopen. Het Meerjarenplan Ge wasbescherming, waarin het verbod op gevaarlijke middelen is vastgelegd, wordt gefrustreerd door besluiten van de Europese Commissie. De EG wil veel meer pesticiden toestaan dan in Nederland is afgesproken. Dat constateert de stichting Natuur en Milieu. In een brief aan de Europese milieuminis ters dringt Natuur en Milieu aan op hantering van de strengere Nederlandse milieueisen voor het hele gebied van de EG. Conform het Meerjarenplan gewasbescherming moeten in 1995 ongeveer 90 bestrijdings middelen verboden zijn. De Eu ropese Commissie wil echter een groot aantal van deze mid delen toegelaten houden. Bo vendien willen de Europese be windslieden de norm voor de hoeveelheid resten van bestrij dingsmiddelen die in grond- en drinkwater mogen achterblijven verhogen. Volgens L. Reijnders van de stichting Natuur en Milieu een, voor de natuur, rampzalige ont wikkeling. Temeer omdat in Nederland de strengere norme ring gefrustreerd dreigt te wor den. De overheid is in onder handeling met het landbouwbe drijfsleven en de bestrijdings middelenindustrie om de uit voering van het Meerjarenplan te vertragen. Reijnders:Als het verbod van een groot aantal bestrijdings middelen niet wordt geëffectu eerd, blijft de vervuiling van het grond- en drinkwater op het huidige niveau. Nu al is in een groot deei van het landbouwge bied het water niet meer ge schikt voor de drinkwaterpro- duktie. Dat zal door uitblijven van een stringenter bestrij- dingsmiddelenbeleid alleen maar erger worden." Soms komen bij verhuizingen of demontage van oud meubilair zaken uit een ver verleden naar boven. Bijvoorbeeld een klassieke Leidsch Dagblad-sleutelhanger, een speciale service aan de abonnees. Uijttenboogaart élT^ uit Epe ppÖSlil demonteerde onlangs een oude gj jflk kast, die hij al B zeker 30 jaar in het bezit had. Daarbij vond hij een achthoekige Leidsch Dagblad-sleutelhanger met één sleutel. Op de sleutelhanger staat het verzoek aan de vinder om de hanger naar het Leidsch Dagblad te sturen. De vinder zal daarvoor worden beloond. Uittenboogaart heeft de lang geleden verloren sleutel naar deze krant gestuurd. „Het gaat me niet om de beloning, maar het leek me leuk om te proberen de eigenaar na al die tijd zijn sleutel nog een keer terug te bezorgen'schrijft hij in een begeleidende brief. Het verhaal van de LD- sleutelhanger lijkt een beetje op dat van verloren geraakte brieven die na 50 jaar bij de PTT weer opduiken en alsnog op het aangegeven adres worden bezorgd, met flink veel strafport erop. Oud-medewerker J. Breedeveld uit Leiderdorp weet precies hoe het zit met die sleutelhangers. Hij werkte van 1949 tot 1991 bij de afdeling abonnementen van het Leidsch Dagblad. „In 1952 zijn als service aan de abonnees 3000 van die penningen uitgegeven. De eerste 50 exemplaren zijn aan de notabelen gegeven, aan de burgemeester bijvoorbeeld. De sleutelhangers zijn genummerd. In een boek werden de bijbehorende adressen bijgehouden, en zo kon de eigenaar worden opgespoord". vertelt Breedeveld. De vinder kreeg een rijksdaalder beloning. Het was de bedoeling dat de eigenaar die rijksdaalder weer aan de krant terugbetaalde. „Het was een aardige reclame-stunt, opgezet met de Gemeenschappelijke Pers Dienst en ik meen ook de Haagsche Courant, die ons niet veel geld kostte. Maar in de praktijk werkte het systeem niet. Er zijn bij mijn weten maar een stuk of 20 van die penningen hier teruggekomen en bij de eigenaar terugbezorgd. Sommige abonnees plakten een etiket met hun naam en adres op de sleutelhanger, zodat de sleutels direct konden worden terugbezorgd. Maar dat was nou net niet de bedoeling. Dit systeem moest door een tussenschakel voorkomen dat een onbekende in je huis kon gaan neuzen." De sleutelhangers werden kennelijk niet vaak verloren, gezien de hoeveelheid die bij de krant werd aangeboden. „De mensen waren in de jaren vijftig zuiniger op hun spullen", vermoedt Breedeveld. Hoe dan ook, de eigenaar van de Epese penning is niet meer te achterhalen. Het boek met nummers en namen is vernietigd of ligt in een duister archief te verkruimelen. Niet getreurd, want het bijbehorende slot bestaat waarschijnlijk niet meer en de eigenaar is wellicht ook niet meer van deze wereld.(FB) Roemenië Het benefietconcert voor Roe menië, georganiseerd door leer lingen van de Leidse mts, heeft AGENDA Dorpshuis De Kuip, aanvang 20.15 Voorhout Rommelmarkt in de Spelewey, Breu- gelhof, van 9.00 tot 15.30 uur. Zoeterwoude Verkoop van pannekoeken door Scou- Organisatie-socioloog Lammers weg bij Leidse universiteit Organisatiesocioloog C. Lam mers neemt vandaag afscheid van de Leidse universiteit. De hoogleraar is mede-auteur van een handboek over sociologie en heeft ongeveer 120 publika- ties op zijn naam staan. In de jaren zestig speelde hij een be langrijke rol in de democratise ringsbeweging aan de universi teit. Vanmiddag hoCidt hij in het Academiegebouw zijn af scheidscollege. Lammers promoveerde in 1963 en werd een jaar later benoemd tot hoogleraar organisatiesocio logie. Aan het eind van de jaren zestig behoorde hij tot de zoge naamde 'Jonge Turken', ge noemd naar etablissement De Vergulde Turk aan de Stations weg. Daar vergaderde geregeld een groep wetenschappers die vond dat studenten en onder steunend personeel meer bij het bestuur van de universiteit be trokken moest worden. Ook de vakgroep sociologie was tot halverwege de jaren ze ventig heftig in beweging. Me ningsverschillen tussen 'burger lijke' en 'marxistische' sociolo gen en hevige discussies over de vorm waarin het onderwijs moest worden gegoten waren aan de orde van de dag. Lam mers ging 'aardig ver mee' met de democratiseringsbeweging, verklaarde hij eerder in een Onder druk van de teruglo pende aantallen studenten fu seerden in 1986 de sociologie- studies van de universiteiten van Leiden en Rotterdam. Lam mers wist de faculteitsraad er van te overtuigen in Leiden ten minste nog een vakgroep(je) over te houden. Dat verzorgde in de afgelopen jaren colleges bestuurskunde en politicologie. De laatste Leidse socioloog stu deerde vorig jaar af. foto jan holvast menië, dus om nu nog iets te organiseren..." Ondanks de mislukking wordt volgend jaar waarschijnlijk een nieuw benefietconcert voor Roemenië gehouden. „Uitein delijk is het de bedoeling om in Covasna een ziekenhuis te bou wen en daar is meer geld voor nodig. We hebben ervaring met de organisatie van zo'n concert en die kunnen we gebruiken. René Shuman heeft ons beloofd volgend jaar ook weer te ko men. Hij vond het jammer voor ons dat er zo weinig belangstel ling voor het concert was.(ES) Frank Buurman en Loman Leefmans tel: 071-161418 nauwelijks iets opgeleverd. „We hebben zo'n beetje quitte ge speeld", zegt Leo van Velzen. „Voor mij valt dat al enorm mee. Ik dacht dat we op dat concert zwaar verlies zouden lij den." Tijdens het evenement, dat op 5 mei werd gehouden op het sportveld van het Bonaventura College aan de Burggravenlaan, zagen de scholieren de bui al hangen. Het grasveld bleef de hele dag nagenoeg leeg. Zelfs het optreden van René Shuman in de vroege avonduren bracht daar geen verandering in. „Nee, toen was het ook niet druk. Er zijn alleen wat trouwe fans uit Almere komen kijken. J. Breedeveld ziet na vele jaren weer een van 'zijn' sleutelhangers terug. Het concert is dus gewoon mis lukt. Er is waarschijnlijk te wei nig tijd geweest voor goede pu bliciteit. We hebben het concert in een zeer korte periode geor ganiseerd." Nadat gisteren de verkochte kaartjes en de gemaakte onkos ten waren geteld bleek de scha de toch nog mee te vallen. Van Velzen: „We komen zo'n 1.000 guldén tekort, maar dat bedrag wil onze school aanvullen." De mts-actie voor Roemenië komt echter niet in gevaar. Mocht het via bedrijfssponso- ring („volgende week gaan we een heleboel bedrijven bellen") niet lukken 35 mille bij elkaar te krijgen, voor het aanleggen van een elektriciteitsnet in een crè che in Covasna, dan is de stich ting Nederland/Roemenië be reid financieel bij te springen. „Het is natuurlijk niet de be doeling, maar zij hebben even tueel wel geld om het door ons ingezamelde bedrag aan te vul len. Wij hebben tot nu toe een paar duizend gulden bij elkaar gehaald." Tijd om een groot nieuw evene ment te organiseren, hebben de mts-ers niet. Van Velzen: „Er wordt nog wel gesproken over het houden van een duivenrace. Daar schijn je veel geld mee te kunnen verdienen. Maar of dat ook echt doorgaat weet ik niet. We vertrekken 16 mei naar Roe- 'Zelf heb ik er ook een gehad.'

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18