KLEINE LETTERTJES Casema eigenaar kabel Warmond 'Ze moeten niet bij het bad gaan rondhangen' Ruimte-laboratorium in Voorschotense tuin Regio Omrijden naar Roelofarendsveen Vrouw door verstikking omgekomen Minder loos alarm bij brandweer Leiderdorp Bezwaren McDrive dinsdag behandeld VRIJDAG 7 ME11993 Gemeente boekt vijf ton winst Het Warmondse kabelnet wordt eigendom van Casema. De exploitant betaalt daarvoor 1.150.000 gulden. De ver koop levert Warmond een winst op van ongeveer vijf ton. Een ander voordeel is dat bewoners van de zogeheten onrendabele gebieden Oosteinde en Veerpolder mogelijk ook een kabelaansluiting krijgen. Casema heeft aange kondigd onderzoek daarnaar te gaan doen. warmond arie schakenbosch medewerker De leden van de commissie voor financiën en economische aangelegenheden reageerden gisteravond enthousiast op het voorstel van het college om het kabelnet voor 1.150.000 gulden te verkopen. In de begroting voor dit jaar kondigde het college al aan het Gemeentelijk CAI-bedrijf, met 1500 aansluitingen een van de kleinste in Nederland, van de hand te willen doen. Het bod dat Casema uitbracht bleek het meest aantrekkelijke. Ook de Energie- en Water voorziening Rijnland (EWR) was in de markt. De EWR werkt mo menteel op admnistratief en technisch gebied al met het Warmondse kabelbedrijf sa men. Het abonnementgeld gaat mee met de energierekening en Massale diefstal van auto-emblemen voorschoten Drie jongens uit Voorschoten van 13,15 en 15 jaar oud zijn gistermiddag in hun woning door de politie aange houden omdat zij de nacht daarvoor 105 auto-emblemen van circa 60 auto's hadden gestolen. De auto's stonden vooral in het Roucooppark en in Boschgeest. Uit vrees voor ontdekking ver stopten zij de emblemen in een tas in een struikgewas op 't Wa- generf. De politie kwam de drie jongens op het spoor door getui gen. De politie verzoekt de eigenaren van de auto's waarvan het embleem af is gestolen, aangifte te doen. Gouden sieraden gestolen wassenaar Uit een woning in een flatgebouw aan de Eiken- steinstraat in Wassenaar is gisteren voor enkele duizenden gul dens aan gouden sieraden gestolen. De dader is de woning bin nengekomen door met grof geweld de toegangsdeur open te breken. Indringer zakt door tuinhekje wassenaar Een bewoner van de Prins Frederiklaan in Wasse naar hoorde gistermiddag een verdacht geluid in zijn tuin. Hij liep naar buiten en zag dat een man door het tuinhekje zakte. De eigenaar van de woning achtervolgde de indringer en kon nog net het kenteken van de vluchtauto, met daarin twee man nen, noteren. De wagen is vannacht onbeheerd in Voorburg te ruggevonden. de storingsdienst van de EWR onderhoudt het kabelnet. Wethouder J. Wassenaar sprak van een evenwichtig on derhandelingsresultaat. „Dit is hét moment om het CAI-bedrijf te verkopen. Het is in het belang van de abonnnees en van de ge meente", aldus Wassenaar. Vol gens B en W is het maar de vraag of op een later tijdstip nog steeds een hoge overnamesom kan worden bedongen. Samen met de vrijkomende reserves van het CAI-bedrijf denkt de gemeente bijna vijf ton winst te maken. Het geld vormt een welkome aanvulling voor de algemene reserves. Een deel ervan werd gisteravond al besteed: de renovatie van het Oude Raadhuis wordt er gedeel telijk van betaald. VRIJE TIJD Scouting In Oegstgeest worden morgen de Nationale Sint jorismarsen gehouden waaraan duizenden scouts uit diverse landen mee doen. De wandelingen over vier afstanden beginnen om 14.00 uur bij Kasteel Oud Poelgeest. Om circa 15.00 uur begint een aantal activiteiten, waaronder optredens van scoutinggroepen, poppenkast en demonstraties touwknopen. Pannekoeken De scouting Zoeterwoude sluit morgen haar actie Heitje voor een Karweitje af met de verkoop van pannekoeken in de voor malige Aloysius-gymzaal aan de Jan van Banningstraat. De pan nekoeken worden verkocht van 10.00 tot 22.00 uur. Ze kunnen worden meegenomen, maar ook ter plekke worden opgege- leiderdorp» Twee maanden lang moeten weggebruikers die overdag van Leiderdorp naar Roelofarendsveen willen, gebruik maken van de En- gelendaal en de Persant Snoepweg. De provinciale weg S5 is namelijk nog tot eind juni van negen uur 's morgens tot vier uur 's middags afge sloten. De afsluiting is nodig voor de plaatsing van een tweehonder meter lang geluidsscherm tussen de weg en de nieuwbouwwijk Buitenhof- West. FOTO WIM DIJKMAN De 60-jarige vrouw die woensdag dood werd aan getroffen in haar woning in Oegstgeest is omgekomen door verstikking. Sectie heeft dat gisteren uitgewe zen. De politie kon vanoch tend geen nadere medede lingen doen over de toe dracht. Het lijk van de invalide vrouw werd 's ochtends vroeg ontdekt door een buurvrouw. De woning aan de Kerckwervelaan bleek doorzocht te zijn, waardoor de politie direct al ver moedde dat sprake was van een misdrijf. De vrouw had bovendien een bebloed ge zicht. Het regionale politie korps Midden-Holland heeft woensdag direct 24 rechercheurs op de zaak ge zet. Het team hield twee dagen lang een uitgebreid buurtonderzoek. Of dat wat heeft opgeleverd wilde een politiewoordvoerder van ochtend niet zeggen. Leiding Het Wedde wil afspraken maken met jongerencentrum voorschoten judy nihof De bezoekers van het toekom stige jongerencentrum op de parkeerplaats van zwembad Het Wedde in Voorschoten moeten zich aan bepaalde afspraken houden. Dat is de opvatting van manager R. Schouten. „Ze moe ten bijvoorbeeld niet bij het zwembad gaan rondhangen. Maar natuurlijk mogen ze hier komen zwemmen zoals ieder een. Er komen trouwens al veel jongeren." Zwembad Het Wedde ligt op een vrij afgelegen plek aan het eind van de Richard Wagner- laan in Voorschoten. In een ge bied waar voornamelijk sport velden zijn te vinden. Het lijkt een ideale plek voor de vesti ging van een jongerencentrum, omdat eventuele overlast daar niet zo snel een rol zal spelen. Directe omwonenden zijn er namelijk niet. De dichtstbijzijn de flats staan ettelijke meters verder. Het zijn de serviceflats 'R. Wagner' en 'Rossini'. Zwembad Het Wedde krijgt wel direct met de jongeren te maken. Schouten staat in eerste instantie niet afwijzend tegen over de plannen voor de vesti ging van een jongerencentrum. „Iedereen moet een plaatsje in Voorschoten hebben, ook de jongeren. Die moet je niet weg- douwen. Maar we moeten wel met elkaar omgaan zoals het hoort." Schouten zit nog wel met een paar vragen. Zo is hem niet pre cies duidelijk waar de gemeente het onderkomen voor de jonge ren heeft gedacht. „Als je het mij vraagt, dan heb ik het liefst dat het komt op het deel van de parkeerplaats dat gelijk aan de Richard Wagnerlaan ligt." Schouten doelt op het stuk par keerplaats, dat met struiken van het zwembad is afgescheiden, vlak tegenover het clubgebouw van de SV Voorschoten. Mo menteel staat er een bouwkeet en liggen er stapels buizen. In een hoekje staat een skate- boardbaan. Schouten benadrukt dat hij zijn persoonlijke mening geeft. Hij heeft nog geen overleg ge had met de raad van beheer van het zwembad. Ook heeft hij de medewerkers van het zwembad nog niet gevraagd naar hun me ning over de komst van een jon gerencentrum. „Ik kan me trou wens voorstellen dat zij er moeite mee hebben. De eerste twee, drie jaar na de opening van het zwembad (in 1980 red.) hebben we veel last gehad van randgroepjongeren. Maar Schouten vindt het een slechte zaak om de bezoekers van het nieuwe jongerencen trum nu al een negatief stempel te geven. „Het hoeft natuurlijk helemaal niet zo te gaan." Het is volgens hem belangrijk om vooraf afspraken te maken met de leiding van het jongerencen trum. „Het zwembad draait best goed en de komst van een jongerencentrum mag daarop geen invloed hebben." leiderdorp roy klopper De Leiderdorpse brandweer heeft het afgelopen jaar veel minder last gehad van loos alarm. In 1992 rukten de spuit gasten 29 maal voor niks uit, te gen 48 keer in bijvoorbeeld 1990. Het totale werk nam ook af, de wagens vertrokken 118 keer met loeiende sirenes uit de kazerne. In 1991 werd nog 130 maal alarm geslagen. De Leiderdorpse brandweer heeft deze week het jaarover zicht van 1992 gepresenteerd. Commandant A. Vons kijkt met tevredenheid terug op het afge lopen jaar. „We hebben een uit stekende brandweerorganisatie met een enorme vrijwillige in zet, die waardering geniet van de Leiderdorpers." De brandweer had het afgelo pen jaar de handen vol aan het bevrijden van mensen die bekneld zaten in een auto na een ongeval. Bij aanrijdingen in januari op de provinciale weg 6 en in december op de hoek En- gelendaal/Vronkenlaan moes ten zelfs drie mensen worden uitgezaagd. Ander 'hoogtepunt' was de uitslaande brand op 9 decem ber bij de hobbywerkplaats aan de Lijnbaan. Hier werden de Leiderdorpse spuitgasten geas sisteerd door Koudekerkse en Leidse collega's. In totaal waren 45 brandweerlieden betrokken bij het bluswerk. Drie van hen liepen lichte verwondingen op. Volgens de Leiderdorpse brand weer was het aan de snelle reac tie van haar medewerkers te danken dat de brand niet oversloeg naar naastgelegen panden. De eerste bluswagen was al vijf minuten na de mel ding ter plekke. Opmerkelijk was het verschil in het aantal keren dat werd uit gerukt per maand. In april werd de brandweer liefst achttien maal gealarmeerd, in maart slecht zes maal. De meeste mel dingen kwamen tussen 8.00 en 18.00 uur ((53 procent). In de nachtelijke uren was het relatief het rustigst (12 procent). De meeste alarmeringen kwamen binnen via het telefoonnummer 06-11, hoewel velen ook 212121 belden. Het aantal vrijwilligers van de Leiderdorpse brandweer bleef in 1992 op peil. Voor de vertrok ken vijf collega's werden even zoveel nieuwe medewerkers ge vonden. In totaal werken 34 vrijwilligers en één beroeps kracht bij de brandweer. Het korps telt twee vrouwen. De ge middelde leeftijd van de spuit- lieden daalde van 43 naar 40 jaar. Bouw supertelescoop duurde jaren voorschoten judy n Voorschotenaar W. van Delft heeft niet zó maar een tele- scoopje in de achtertuin van zijn huis aan de Donklaan staan. De afmeting van de kijker waarmee hij het heelal bestu deert, doet niet onder voor een flinke kachelpijp. Wie de tuin van de familie Van Delft in loopt, ziet eerst niets bijzonders. Een lapje groen en een schuurtje met fiet sen. Achter de deur aan het uit einde van het schuurtje beland je opeens in een heel andere wereld. De wereld van sterren, planeten en melkwegstelsels. Een klein hokje, uiteraard zon der plafond, is Van Delft's eigen ruimtelaboratorium, met een sterrekijker waar je u tegen zegt. Hele avonden brengt Van Delft in deze ruimte door. Om de telescoop heen heeft hij niet voor niets muren gebouwd. „Die houden tenminste de wind tegen." Vooral 's winters kan het heel koud zijn. Dan staat Van Delft soms toch gewoon vijf uur achter elkaar aan zijn kijker. „Maar dan ga ik wel tussendoor naar binnen voor een kop kof fie." Het gaat de Voorschotenaar niet zo zeer om het turen naar sterren. Ziet hij bijzondere din gen, dan wil hij ze vasüeggen op foto's en dia's. „Het is voor mij een uitdaging om dingen die je met het blote oog niet kunt zien, zo duidelijk mogelijk op de foto te krijgen." Achter de deur aan het uiteinde van het schuurtje beland je opeens in een heel andere wereld. Van Delft was in zijn jonge jaren ken van 'huis-tuin- en keuken- tergrond. Daarmee was hij niet nooit echt geïnteresseerd in foto's'van sterren. echt tevreden. Van Delft besloot Sterren. Wel in het maken van Hij toont het resultaat van 27 te proberen om de hemellicha- foto's. Toen hij negentien jaar jaar geleden: foto's van witte men scherper op de foto te krij- oud was, begon hij met het ma- streepjes tegen een zwarte ach- gen en bouwde een telescoop, FOTO JAN HOLVAST waarop hij een fototoestel kon monteren. Eerst een kleintje, en negen jaar geleden de kijker, waarmee hij nog steeds werkt. Wat op foto's van vroeger een stip was, is nu duidelijk herken baar als 'krabnevel' of 'bol- hoop', bijzondere verschijnse len in het heelal. Van Delft heeft zijn superkij ker helemaal zelf gemaakt. Hij deed er jaren over. Hij werkte niet volgens een bouwtekening, maar dokterde in zijn eentje een systeem uit. Het meeste deed hij op zijn werk. („Wel in mijn eigen tijd, hoor"). In het dagelijks leven is Van Delft monteur op een scheepswerf. De apparatuur op de werf, vooral de draaibank, kwam heel goed van pas. Secuur Het bouwen van de kijker was een uiterst secuur karwei. Voor al in de spiegel die in de buis zit, zat precisiewerk. Een rond, dik stuk glas moest worden ge slepen tot een holle schijf. Daar na kwam het polijsten. Daar over deed de Voorschotenaar ongeveer vier jaar. Het enige en laatste dat Van Delft niet zelf kon doen, was het aanbrengen van een aluminium laagje op het glas, om het spiegelend ef fect te krijgen. Daar moest een specialist aan te pas komen. „Die liet hem vallen." Van Delft kan er nu zelfs wel een beetje om lachen. Toen niet. Uiteinde lijk ging het maken van een nieuwe spiegel veel sneller. „Over de tweede spiegel heb ik maar een half jaar gedaan. Ik wist precies hoe het moest. Bo vendien kreeg ik hulp van de man die het eerste exemplaar had laten vallen." Omwonenden vrezen overlast en zwerfi'uil leiderdorp roy klopper Midden volgende week is bekend of en hoe snel leiderdorp en regio hamburgers kunnen eten in hun auto. Dinsdag be handelt de commissie beroep en bezwaar van de gemeente de circa twintig bezwaarschriften die zijn ingediend tegen de bouwvergunning voor de McDrive en het AC-motel aan de Persant Snoepweg. De bezwaarschriften worden alle tegelijk behandeld. Dat is mogelijk omdat de grieven vrijwel eensluidend zijn. De mees te schriftelijke reacties zijn zelfs volledig identiek, uitgezon derd de naam van de ondertekenaars. Alleen het bezwaar schrift van het Ibis-hotel wijkt sterk af van de andere. De di rectie van deze hotelketen zegt economisch geschaad te wor den door de komst van het AC-motel. De bezwaren van omwonenden richten zich vooral tegen de McDrive. Bewoners vrezen meer verkeer door het dorp en geluidshinder die daarvan het gevolg is, vooral voor de wo ningen die direct aan de Persant Snoepweg ligen. Sommige omwonenden voorspellen zelfs dat het geluidsnivau boven het wettelijk toegestane maximale niveau komt. Ze gaan er van uit dat de McDrive veel klanten trekt uit de regio, die niet via de rijksweg rijden maar door Leiderdorp. Voorts vragen enkele burgers aandacht voor mileubezwa- ren. Ze menen dat de wegwerpverpakkingen van McDonald's in strijd zijn met het regeringsbeleid om onnodig gebruik van grondstoffen tegen te gaan. Daarbij denken ze dat een hoop van de zakjes en doosjes als zwerfvuil in de wijde omtrek te; rechtkomt. Een woordvoerder van Mc Donald's Nederland verklaarde onlangs te verwachten dat de bezwaren ongegrond worden verklaard. De firma heeft volgens hem zo lang met de ge meente overlegd over de vestigingsvoorwaarden dat er bijna niets meer kan misgaan. Als zijn voorspellingen bewaarheid worden, gaat na de bouwvakantie de eerste spade de grond in. De McDrive gaat dan nog voor het eind van het jaar open. De zitting van de commissie beroep en bezwaar begint dinsdag 11 mei om 21.00 uur in het gemeentehuis van Lei derdorp.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17