'Geen schisma maar vernieuwing' Kerk Samenleving Hooglandse Kerk weer dagelijks open Pat Robertson slaat brug naar joden en zwarten Warmtefront VRIJDAG 7 MEI 1993 UIT DE KERKBLADEN Acht Mei Beweging ziet 'Nederlandse Katholieken-dagenals mogelijkheid Antwoordapparaat 1 De Leiderdorpse predikant B.A.M. Luttikhuis heeft het niet zo op antwoordappara ten, schrijft hij in Ontmoe ting 1993, het kerkblad van de Hervormde-Gerefor- meerde Kerkengemeen- schap Leiderdorp. „Laatst had ik het er over met een vriend. 'Ik heb er een hekel aan als ik zo'n ding aan de lijn krijg', zei ik tegen hem. 'Je hebt gelijk', zei hij, 'maar het is wel enorm gemakke lijk.' En daar moest ik hem weer gelijk in geven. Naar aanleiding van dat gesprek je vroeg ik mij later af waar óm ik toch zo vaak ergernis voel opborrelen als de tele foon door het apparaatje wordt opgenomen. Een kleine reden weet ik zo al: het is een duitendiefje, want hij eet je kwartje op zonder dat je er iets voor te rugkrijgt. En dat is niet aar dig. Maar de grote reden is denk ik deze: dat je met el kaar in gesprek raakt op een n iet-gelijkwaardige' Antwoordapparaat (2) Antwoordapparaten geven dominee Luttikhuis vaak het 'zonnebril-gevoel'. „Kent u dat? Je praat tegen over iemand die een pik zwarte of - erger nog - een spiegelende zonnebril op heeft en je voelt je daar heel vervelend bij. Dat komt doordat hij jouw ogen wel kan zien en jij de zijne niet. En wie zijn ogen onzicht baar houdt, maakt zich op een bepaalde manier on zichtbaar voor een ander: want je kunt daardoor nau welijks meer iemands ge voelens aflezen. Zo is het ook ongeveer met een ant woordapparaat: je geeft je als beller bloot met wat je te zeggen of te vragen hebt terwijl die ander nog veilig achter het gordijntje van zijn antwoordapparaat zit en eens op zijn gemak kan gaan bedenken of hij daar eigenlijk wel achter van daan wil komen. En ik ver moed dat het juist die onge lijkwaardigheid is die mij zo vaak doet besluiten de hoorn op de haak te gooi en." Antwoordapparaat (3) Voor de lezers die zich on dertussen afvragen wat dit nu met het evangelie te ma ken heeft, heeft Luttikhuis een verrassing in petto.,A1- lesi denk ik, anders had ik het niet gewaagd dit in uw kerkblad te schrijven. Want het evangelie vertelt ons: Jezus was mens op een ma nier die de wereld niet kent. Wij zijn onmachtige, kwets bare mensen en proberen daarom steeds weer mach tiger en onkwetsbaarder te worden. Hij daarentegen is een machtig mens, de zoon van God en de geliefde meester van zijn leerlingen, en juist Hij... maakt zich al tijd opnieuw weer kwets- baarvoor anderen! Eigenlijk wil ik met het bovenstaande maar één ding zeggen: laten we vast houdend blijven proberen kwetsbaar-mens te durven zijn zoals HIJ. En laten we een keer extra nadenken vóór we ons voorzien van al die middelen die de tech niek ons biedt. Technisch is bijna niets meer onmoge lijk. Maar is het ook alle maal wenselijk... en mense lijk? Of eindigen we tenslot te als mensen die een slot op hun hart hebben?" Vervolg van binnenland-pagina „Wij zijn niet voor een schisma. Wij willen als beweging blijven werken aan de vernieuwing van kerk en samenle ving." Met die woorden nam voorzitter Hedwig Wasser van de Acht Mei Beweging gistermiddag afstand van elke suggestie om aan te sturen op een breuk met de Rooms- Katholieke Kerk. Wel moeten gelovigen ter plaatse de ruimte krijgen om zelf te bepalen of ze een 'Acht- Meipa rochie' willen oprichten als de gewone parochie te ver van de Acht Mei-idealen af komt te staan. krijgen. De (hervormde) gods dienstsociologe dr. M. Thung de Acht waarschuwde tegen een breed opgezette dialoog die nergens toe leidt. De Acht Mei Beweging moet volgens haar het andere gezicht van de kerk laten zien: den bosch.anp/gpd Tijdens het beraad Mei Beweging wam er weinig helderheid over de vraag hoe de bestuurlijke bezinning binnen RK Nederland gestalte moet zorg voor de noden in de wereld en de overdracht van de geloof straditie aan jongeren. Volgens dr. B. van lersel, emeritus-hoogleraar theologie aan de Katholieke Universiteit Nijmegen, moet eerst het ver trouwen in elkaar worden her steld. Dat van de bisschoppen in de gelovigen en omgekeerd. Het is de kunst elkaar de ruimte te geven om te doen wat moet worden gedaan, ook als er geen gesprek mogelijk is, zei P. Nelen, de provinciaal van de paters redemptoristen. „We moeten elkaar niet meteen af schrijven. Dat is mijn kritiek op de kerkelijke leiding." In de slotverklaring wordt ge pleit voor breed overleg, voorlo pig zonder bisschoppen, maar wel met bijvoorbeeld diocesane pastorale raden. Extra ruimte dient er te zijn voor de vrou wen, die zich in de kerk nog in een achterstandsituatie bevin den. ,,Alle vormen van machts ongelijkheid dienen aan het licht te komen. We moeten in de kerk werk maken van een politieke cultuur en het van on derop innemen van machtspo sities", aldus de verklaring. Katholieken-dagen Voorzitter Wasser ziet Neder landse Katholieken-dagen, zoals die in Duitsland en Vlaanderen worden gehouden, 'zeker' als 'Nf leiden De Hooglandse Kerk in Leiden is van 15 mei tot eind septem ber ook door de week weer geopend voor bezoekers. Een groep van veertig vrijwilligers maakt dit mogelijk. Het monumentale gebouw trekt per seizoen gemiddeld zo'n 30.000 belangstellenden, uit alle de len van de wereld. Niet afleen buitenlandse toeristen weten de kerk overigens te vinden. Ook met boodschappen zeulende marktbezoe- kers komen er graag even tot rust. Het seizoen wordt geopend op zaterdag 15 mei met een programma waarin de muziek centraal staat. Om 11.00 uur bespeelt Joop Brons het orgel, om 12.00 uur gevolgd door een uitvoering van het koperen semble 'Goed-koper', met werken van Garbriëli, J.S. Bach en Weil. Het Pancras Consort onder leiding van Hans Brons brengt om 13.30 uur onder meer 16e eeuwse motetten van Lassus, Lobo, Byrd en Victoria. Om 14.30 uur staat de Hooggetijde - een moment van inkeer - ge pland. De Leidse wethouder Koek opent om 15.00 uur de expositie 'De wereld van de kunst', met werk van negen gevluchte kunstenaars. Vaste elementen tijdens het openingsseizoen vormen verder de be spelingen op het De Swart/Van Hagerbeerorgel door jonge, begaafde organisten, elke zaterdag van 13.30 tot 14.15 uur. Twee sponsors ma ken deze 'wandelconcerten' financieel mogelijk. Tot 5 juni exposeert Selma Verhoeven Magré verder aquarellen en olieverven in de vaste tentoonstellingsruimte van de kerk. Het gedenkteken van Burgemeester Van der Werf in de Hooglandse Kerk is door kunstenaar Piet de Boer gerestaureerd. Voor de opknap beurt van de grafsteen van de burgemeester was nog geen geld. FOTO HIELCO KUIPERS new vork rns De Christelijke Coalitie van de Amerikaanse tv-prediker Pat Robertson is erin geslaagd een brug te slaan naar twee groepen die jarenlang zijn tegenstander waren: joodse en zwarte Ameri kanen. Roy Innis, voorzitter van de Conferentie voor Raciale Gelijk heid, en rabbijn Shea Hecht, voorzitter van het Nationaal Co mité voor Joods Onderwijs, hebben aangekondigd zich aan te sluiten bij de campagne van Robertson in het kader van de verkiezingen voor de besturen van de 32 gemeentelijke scho len in de stad New York. Zij roe pen de kiezers op alleen kandi daten te steunen die de aan dacht voor 'traditionele waar den' op de scholen willen be vorderen. De Conferentie voor Raciale Gelijkheid speelde in de jaren Sloopverbod voor verwoeste kerk roerdalen anp De Sint Sebastianuskerk in Herkenbosch (gemeente Roerdalen), de bij de aardbeving van 13 april 1992 meest beschadigde kerk van Midden- Limburg, mag niet worden gesloopt. De Rijksdienst voor Monumen tenzorg heeft daar bezwaar tegen. Volgens pastoor drs. L Arts, voorzit ter van het kerkbestuur, is restauratie voor de parochie onbetaalbaar. De stichting Rampenfonds Aardbeving Limburg en Monumentenzorg moeten de kosten dragen. Een nieuwe kerk kost rond drie miljoen gul den terwijl restauratie op zes miljoen gulden wordt geschat. BEROEPINGSWERK G.P. den Hollander te Nieuw-Stads- kanaal. Bedankt: voor Wapenveld (toez.): P.J. Visser te Harderwijk. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Aalten: W.E. Onderwa ter te Suameer. Aangenomen: naar Rijswijk: mw. J.S. van Rijn te Abcoude. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Uithuizen: G. Treurniet Azn te Waardhuizen e.o. ir Loenen-Weesp n der Schee, kand. te Kam pen, die bedankte voor Gees, Maas sluis-De Lier, Zevenbergen. GEREF. GEM. IN NED. Bedankt: voor Hilversum: J. Roos te Chilliwack (Canada). een mogelijkheid. Zowel de Be weging als de behoudende te genhanger Contact Rooms-Ka- tholieken, die elk hun eigen 'toogdagen' hebben, zouden daaraan moeten deelnemen. Kardinaal Simonis keerde zich enige jaren geleden tegen het houden van Katholieken-dagen. „Daar zullen we naar toe moeten groeien", zegt Wasser. Of de Acht Mei Beweging daar voor haar jaarlijkse manifestatie zal opgeven, is een vraag waar op Wasser 'niet meteen ja of nee kan zeggen. Wij willen dan wel als gelijkwaardigen bij de voorbereiding worden betrok ken'. Proces voor zaligverklaring paus Paulus VI wordt geopend Het proces dat tot de zalig verklaring van paus Paulus VI (1963-1978) moet leiden, wordt dinsdag 11 mei offi cieel in Rome geopend. De Italiaanse bisschoppen heb ben meegedeeld dat kardi naal Camillo Ruini, die in naam van de paus het bis dom Rome leidt, officieel het startsein zal geven. Ook van de twee voorgan gers van Paulus VI, Pius XII (1939-1958) en Johannes XXIII (1958-1963), wordt op dit moment onderzocht of zij voor een zaligverklaring in aanmerking komen. De laatste zaligverklaring van een paus had plaats op 7 oktober 1956, toen paus In- nocentius XI (1676-1689) tot de eer der altaren werd ver heven. Vijf jaar daarvoor werd paus Pius X in de rij van zalig verklaarde rooms-ka- tholieken opgenomen. Deze paus, die de kerk van 1903 tot 1914 leidde, werd in 1954 heilig verklaard. Strijd tegen mafia centraal in bezoek paus aan Sicilië zestig een belangrijke rol in de strijd voor de burgerrechten. In haar strijd tegen racisme en dis criminatie kreeg de beweging gewoonlijk meer steun uit pro gressieve dan uit traditioneel - christelijke hoek. Robertson heeft ook steun ontvangen van de Rooms-Katholieke Kerk. De strijd tegen de mafia is het belangrijkste thema van het be zoek dat paus Johannes Paulus II dit weekeinde aan Sicilië brengt. De paus wil de Sicilianen be moedigen in hun verzet tegen de georganiseerde misdaad. De politici en werkgevers zal hij er vermoedelijk aan herinneren dat de mafia niet los kan wor den gezien van de grote werk loosheid op het eiland. Johannes Paulus bezoekt van af morgen de havensteden Tra- pani, Mazara del Vallo en Agri- gent, en Caltanissetta in het centrum van het eiland. Hij zou vorig jaar oktober al naar het ei land zijn gegaan, maar zag zich gedwongen tot uitstel nadat hij in de zomer van 1992 aan een kwaadaardig gezwel in de dar men was geopereerd. De paus gaf gisteren opnieuw een bewijs van zijn afkeer van de mafia. Hij promoveerde bisschop Antonio Ciliberti, een fel tegen stander van de misdaad-organi satie, tot aartsbisschop van Ma- tera-Irsina. tUMV COLOFON uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad, uitga van Dagbladuitgever^ C DIRECTIE. J. de Vries, G.P Arnold (adj); HOOFDREDACTIE Jan-Geert Mi ..«L^vinderPostW 1,2311 BG -161400 HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor. I Nypels, Henk van HOOFDKANTOOR Witte Singel 1,2 telefoon 071-IE REGIOKANTOREN Kanaalstraat 26a Lisse Tel: 02521-19353. Fax: 02521-19610. POSTADRESSEN Postbus 54,2300 AB Leiden. telefax (Sleutelties) Telefoon 071-1 ABONNEMENTEN per kwartaalV°°rU' (Aufomaf/sche/ricassoJ HET WEER ROB GROENLAND Een zeker niet alledaagse situatie in de wereld van de synoptische meteorologie (weerkaart-weerkun- de) is een warmtefront dat uit het oosten komt aanzetten. Normaliter heeft ons deel van het Noordelijk Halfrond te maken met de 'west drift' boven de Atlantische Oceaan, die het ene na het andere lage drukgebied over onze contreien brengt. Vrijwel het hele jaar door weten warmte- en koudefronten op deze wijze het Noordzeegebied te bereiken. Over ons land heeft er dan meestal een frontpassage van zuidwest naar noordoost plaats. Nu beleven we een geblokkeerde luchtcirculatie in de bovenlucht. Door deze blokkade is het pad der depressies honderden kilometers verlegd. Een hoofdpad loopt ten noorden van IJsland naar de Noordkaap en een andere tak loopt via Spanje over de Middellandse zee naar de Balkan. Op de grond- weerkaart vinden we een machtige hogedrukgordel van de Noordzee over Scandinavië het Russische ge bied in. Boven de Golf van Biscaye manifesteert zich de komende da gen een groot lagedrukgebied met uitbreiding naar het Franse vaste land. Deze drukverdeling bewerkstelligt over Nederland en Duitland een oostelijke stroming, steeds warmere lucht uit Polen wordt aangevoerd. Deze middag trekt een warmtefront van een de pressie boven Zuid-Duitsland in de oostelijke stroming over onze regio. Dit kan enkele buien of wat gelijk matige regen opleveren, doch van lange duur is dit waarschijnlijk niet. De komende avond moet de warme lucht achter het front ter rein gaan winnen, waarbij de west kust vermoedelijk nog voor midder nacht bereikt zal worden. Qua temperatuur zal het binnen dringen van de Poolse warmte de komende nacht nog niet direct merkbaar zijn. Morgen overdag be looft een vrij zonnige maar windere dag te worden, waarbij de oosten wind langs het strand gemiddeld tot kracht 6 Beaufort kan aanwak keren. In de middaguren klimt het kwik dan langzaam weer tot boven normale waarden van 18-20 gra den. Het is niet ondenkbaar dat de ze warmte in de avonduren wordt afgesloten met een enkele (on- weers)bui vanuit het oosten. De vervolgserie berekeningen van het Europeesch Centrum bij Londen blijven een geblokkeerde luchtcir culatie boven Europa projecteren. We mogen daarom rekenen op vrij zonnig en vrij warm weer met maxi ma van rond de 20 graden. De kans op een regen- of onweersbui in de avonduren blijft bestaan. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig toten met zaterdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wolkenvelden, vandaag met name in Wales nog zonnige momenten. Van daag op de meeste plaat sen droog, morgen in En geland, en later ook in Wales, kans op regen. Middagtemperatuur rond 13 graden, langs de En gelse oostkust iets lager, België en Luxemburg: Vandaag bewolkt en plaat selijk buiige regen. Mor gen kans op wat zon ei onweersbui mtemperatuur circa 14 grad. lokal Noord- en Midden-Fr rijk: In Bretagneen Norma vandaag nog perioden verder op beide dage wolkenvelden en plaatselijk wat regen of een onweersbui. In het midden regelma tig zon en morgen kans op een lokale onweersbui. Middagtemperatuur langs de Kanaalkust rond 13 graden, en van 16 graden in het noorden tot 19 graden in de Haut Savoie. Portugal en Madeira: Portugal: Wolkenvelden, ook regelmatig zon. Op de meeste plaatsen droog. Mid dagtemperatuur langs de kusten rond 20 graden. Madeira: Wolkenvelden en een enkele bui. Middagtemperatuur on geveer 20 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Wolkenvelden, ook perioden met zon en op beide dagén vooral in het binnenland mogelijk een regen- of on weersbui. Maximumtemperatuur langs de Atlantische kust rond 17 graden, el ders tussen de 20 en 24 graden. Canari sche Eilanden; Vrijwel droog en, naast enkele wolkenvelden, vooral aan de zuidstranden regelmatig zon. Middag temperatuur ongeveer 22 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: Flinke perioden met zon en droog. Middagtemperatuur van 22 in het noorden tot boven de 27 graden ver der zuidwaarts, maar op het strand koe ler. Tunesië: In het noorden naast wat zon ook wolkenvelden en kans op een bui. Verder zuidwaarts perioden met zon 'en droog. Maxima rond 23 graden. Zuid-Frankrijk: Flinke perioden met zon en vooral in de oostelijke departementen kans op een regen- of onweersbui. Middagtempera tuur ongeveer 22 graden, aan de Cote d'Argentrond 18 graden. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon, ook enkele wolken velden. Droog. Middagtemperatuur circa 22 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Perioden met zon, afgewisseld door wol kenbanken en met name in de tweede helft van de dag een verspreide regen- of onweersbui. Vandaag in het zuidoosten nog bewolkt en enige tijd regen, moge lijk ook onweer. Middagtemperatuur in het algemeen tussen de 20 en 23 gra den, maar vandaag in het zuidoosten nog iets lager. Corsica en Sardinië: Pe rioden met zon, ook enkele wolkenvel den en vandaag nog een kleine kans op een regen- of onweersbui. Middagtem- peraturen rond 21 graden. Griekenland en Kreta: Griekenland: Wolkenvelden, ook af en toe zon, en op beide dagen kans op en kele fikse regen- of onweersbuien. Maxi ma rond 22 graden, op de Ionische Ei landen iets hoger. Kreta: Vrij veel wol kenvelden en op beide dagen mogelijk een regen- of onweersbui. Vandaag waait er een stevige zuidoostenwind. Middagtemperature n circa 22 graden. Turkije en Cyprus: Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog, maar morgen langs de westkust meer wolkenvelden en wellicht een regen- of onweersbui. Middagtem peratuur van 20 graden rond de Dar- danellen tot circa 25 graden morgen- middag op Cyprus. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. ZA ZO MA Dl 40 50 40 40 30 30 40 40 7 8 9 9 18 20 21 21 no5 o4 o4 o3 ZATERDAG 8 ME11993 Zon- en maanstanden Zon op 05.55 Zon onder 21.13 Maan op 00.00 Maan onder07.22 Waterstanden Katwijk Hoog water 5.15 en 17.43 Laag water 1.07 en 13.35 Weerrapporten 7 mei 8 ui zwaarbew. no 7 Bordeaux Brussel nnw6 16 13 109

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16