Leiden CDA stoot eigen kiezers af '94 Kiezer laat zich niet leiden door waan van de 'Ik wil naar binnen om lekker te lunchen' Groen Links: Leidse politie overtreedt wettelijke regels Gastvrije kwaliteit in Wassenaar m///jjjvanLeest VRIJDAG 7 MEI 1993 15 Telescoop yi -7 Voorschotenaar I Van Delft heeft in zijn achtertuin in Voor schoten een compleet ruimtelaboratorium inge richt Treintaxi A Q De goedkope trein- I 27 taxi blijkt in de regio Alphen nog een vrij onbe kend fenomeen te zijn, slechts weinigen maken er gebruik van Kennistechnologie Cognition Instru- ZZ ments, een nieuw bureau dat zich bezig houdt met kennistechno logie en kennisoverdracht Vlieglawaai 3 Natuurbeheerders: 'Het vlieglawaai bij Schiphol overstemt de roep van de roerdomp' '.-CHEF AAD RIETVELD, 0 Bezetting verloopt vreedzaam leiden loman leefmans vervolg voorpagina De bezetting van het centraal faciliteitengebouw van de uni versiteit had na een chaotisch begin in de ochtenduren een ui terst vreedzaam en ordelijk ka rakter. Gitaar- en kaartspel, kof fie met veel sigaretten hield de studenten in de lange, hoge gang van het gebouw bezig. Ac tieleidster E. Goossens amu seerde collega's door met drie ballen als een volleerd circusar tieste te jongleren. Om vervol gens voor de camera's van RTL4 te Verschijnen. Een luid gejuich was te horen toén bleek dat de actie het ra dio-journaal op Hilversum 1 van 11 uur had gehaald. Het personeel van de universiteit legde zich schoorvoetend bij de actie neer en alleen een beheer der zeurde over het omzetver lies van de kantine. „Op wie moest dat verhaald worden." Bij het CNV-kantoor aan de Haagweg waar de actie werd ge coördineerd, kon rond het mid daguur worden gemeld dat er al heel wat solidariteitsbetuigin gen binnen waren gekomen. Ook uit de minder voor de hand liggende hoek. Bijvoorbeeld van het bestuur van studentenvere niging Minerva. Het waren ech ter ook Minervanen die bij de gesloten deuren van het facili teitengebouw voor kleine inci dentjes zorgden. „Die hele actie kan me geen bal schelen. Ik wil naar binnen om lekker te lunchen en ik wil daarvoor helemaal geen solida riteitsverklaring tekenen", riep een Minervane. Er volgden en kele verhitte discussies, maar de Minervanen die niet wilden te kenen, waren gistermiddag op de Leidse horeca aangewezen. 'Illegalen op onjuiste wijze land uitgezet' Voorzitter C. Oomen van het college van bestuur hoort de protesten van de studenten a FOTO HIELCO KUIPERS Na de verklaring van voorzit ter C. Oomen van het college van bestuur gingen de deuren om vier uur weer voor alle stu denten open. Holiday Inn voor duizenden guldens opgelicht leiden De hotelgasten meldden zich 2 mei bij het Leidse Holiday Inn. Ze presenteerden zich daar als een zangeres en haar manager, afkomstig uit Zandvoort. Ze boekten een verblijf tot en met 7 mei, maar waren gisteren spoorloos verdwenen. Volgens de politie heeft het duo in het hotel vijf dagen lang 'vorstelijk geleefd'. De rekening be droeg na die periode ongeveer 2.000 gulden. Een man en een vrouw hebben Holiday Inn voor een paar duizend gulden getild. Hetzelfde oplich tersduo heeft vermoedelijk al eerder zijn slag ge slagen in Scheveningen. In het Carlton Beach Ho tel logeerde een stel drie weken 'gratis', waarna de schade 8.000 gulden bedroeg. Studenten naar Binnenhof leiden loaaan Een zeskoppige delegatie van de bezetters heeft gisteravond bij het Binnenhof een anderhalf uur durend bezoek gebracht aan het PvdA-kamerlid T. Netelenbos. Zij is onderwijsspecialiste van de sociaal-democraten. „We wilden van haar wel eens we ten waarom een PvdA-minister een CDA beleid voert", aldus actieleider P. Hendriks. Zij kreeg ook de lijsten met 800 hand tekeningen overhandigd die de bezetting had opgeleverd. Volgens Hendriks nam Netelenbos haar partijgenoot in be scherming maar maakte zij ook duidelijk dat de studenten de debatten over de onderwijsbezuinigingen deze zomer moesten afwachten. Want op een aantal punten zouden de voorstellen van Ritzen best wel eens bijgesteld kunnen worden, zei ze. leiden hans koenekoop De fractie van Groen Links ver moedt dat de Leidse politie het niet zo nauw neemt met de re gels van de Vreemdelingenwet. Aanleiding vormt de aanhou ding van vijf illegalen vorige maand in een flat aan de Agaat laan in Leiden. Een aantal van hen is zonder tussenkomst van een advocaat Nederland uitge zet. Groen Links heeft over de kwestie schriftelijke vragen ge steld aan burgemeester Goe- koop, in Leiden hoofd vreemde lingenzaken. De fractie is attent geworden omdat een van de vijf opgepak- ten een bestuurslid was van het comité Fabel van de Illegaal. „We weten niet waarom ze zijn opgepakt. Wel dat niet voor alle vijf rechtsbijstand is geregeld", zegt raadslid R. van Schreven. En daarmee zou de politie vol gens haar de regels niet hebben nageleefd. „Voorzover ons bekend is Lei den altijd terughoudend ge weest bij het opsporen van ille galen. Ook weten wij dat de po litie over het algemeen humaan beleid heeft gevoerd. Maar het lijkt erop alsof dat beleid is om geslagen. En als dat zo is, willen we daar graag de bevestiging van. Want in de politiek is het nooit ter sprake gekomen." Volgens Van Schreven is het raadzaam dat Leiden een eigen schriftelijk reglement opstelt. Naar het voorbeeld van Den Haag, waar illegalen automa tisch hulp krijgen van een advo caat. „Tenslotte is de Vreemde lingenwet geen strafwet. Het il legaal in Nederland verblijven is op zich geen misdrijf." Leiden hoeft alleen maar het Haagse reglement over te schrijven om zelf ook een dui delijk handleiding voor behan deling van illegalen te krijgen. Het komt volgens Groen Links nog te vaak voor dat illegalen door het gebrek aan rechtsbij stand veel te lang opgesloten zitten in een politiecel. Van Schreven: „De taal vormt vaak het grootste probleem. Een illegaal die nauwelijks Engels of Frans spreekt, is niet in staat om hulp van een advocaat te vragen. Juist daarom willen wij dat iedere illegaal wordt aange meld bij het bureau voor rechts hulp, zodat standaard een ad vocaat te hulp schiet. Dat is niets bijzonders, maar gewoon zoals het volgens de wet al hoort." Midden in de Wassenaarse duinen vindt u het a la carte restaurant van Hotel Duinoord. U smaakt hier het genoegen van culinair genieten. Ook voor recepties en parties bent u van harte welkom bij; Wassenaarseslag 26 2242 PJ Wassenaar Tel. 01751-19332 Fax 01751-12210 RESULTATEN STEEKPROEF Eenderde content met bestuur Ruim eenderde van de ondervraagden (36 procent) is tevreden met het gemeentebestuur. Zij vindt dat de gemeenteraad doet wat het beste voor de stad is. Een bijna even groot percentage (35 procent) is het daarmee oneens. 29 procent had geen me ning. Vooral jongeren tot 25 jaar zijn tevreden. Boven die leeftijd neemt het enthousiasme voor de politiek aanmerkelijk af. Helft weet niets van gemeenteraad Bijna de helft van de Leidse kiezers weet niet wat zich in de plaatselijke politiek afspeelt 48 Procent van de ondervraagden gaf tè kennen de plaatselijke politiek niet te volgen. Slechts 32 Geen steun van achterban voor autovrije binnenstad procent zei wel regelmatig te lezen over wat de gemeenteraad doet. Vrouwen blijken minder geïnteresseerd in de politiek dan Plannen van partijen onbekend Driekwart van de kiezers blijkt niet op de hoogte te zijn waar po litieke partijen voor staan. Op de vraag 'bent u op de hoogte van plannen van de partijenantwoordde 75 procent ontkennend. Slechts 13 procent zei wel te weten wat de verschillende partijen willen. 12 Procent had geen mening. Leidenaars willen politici zien Het merendeel van de Leidenaars meent dat politici zich meer moéten inspannen om in conctact te komen met de burgers. 61 Procent van de ondervraagden zei dat politici te weinig contact zoeken met de burgers. Slecjits 21 procent gaf te kennen tevre den te zijn met de wijze waarop de politiek met de Leidenaars omgaat. Vervolg van voorpagina CDA-kiezers in Leiden staan niet achter de plannen voor een autovrije binnenstad. Zij vinden dat het gemeente bestuur de hoogste prioriteit moet geven aan de aanleg van meer parkeerplaatsen. Dat blijkt uit de steekproef die in opdracht van deze krant werd gehouden. leiden. gert visser De stemming onder de CDA- achterban is opmerkelijk omdat het juist de eigen wethouder, J. Walenkamp, is die het verdwij nen van de auto uit het centrum propageert. Uit de steekproef blijkt dat Walenkamp zich daar mee vervreemdt van zijn eigen kiezers. Dat verklaart mede waarom het CDA er in de opi niepeiling zo slecht voorstaat. De aanhang van de partij is op dit moment kleiner dan die van PvdA, D66 en WD. Momenteel is het CDA de op een na groot ste partij in de gemeenteraad. Eerder werd al duidelijk dat in kringen van ondernemers, on der wie traditioneel veel CDA- kiezers zijn te vinden, de animo RAADSVERKIEZINGEN voor een autovrije of autoluwe binnenstad gering is. Nu de middenstandorganisaties zich verenigd hebben in de SOL lijkt het verzet gebundeld en georga niseerd te zijn. Twyfels In de steekproef werd aan Lei denaars de vraag voorgelegd wat de gemeenteraad als eerste zou moeten aanpakken. Geen van de CDA-stemmers noemde de autovrije binnenstad. Ook de WD-achterban blijkt grote twij fels over het wegdringen van de auto's te hebben en hecht meer waarde aan extra parkeerplaat sen. Bij de D66-kiezers scoor den beide onderwerpen even hoog. De meeste steun voor het autovrije centrum is te vinden in kringen van PvdA en Groen Links. PvdA-kiezers hechten ook veel waarde aan de bouw van meer woningen en aan het vei liger maken van het verkeer. Veel WD-kiezers noemden ver laging van de gemeentelijke be- een gedeelde derde en vierde lastingen, een onderwerp dat bij plaats de autovrije binnenstad alle andere partijen slecht en de bouw van meer wonin- scoorde. Bij de CDA-stemmers gen. Ook de bestrijding van cri- sprongen ook onderwerpen als minaliteit en vandalisme werd bestrijding van de criminaliteit opvallend vaak genoemd, verbetering van het openbaar voer er uit, zaken die het ook goed doen bij de D66- achterban. Kwestie Wanneer niet geke ken wordt naar de politieke voorkeur blijkt de Leidse kie zer de meeste waar de te hechten aan de aanleg van extra parkeerplaatsen. Een kwart van de ondervraagden noemde dit als een belangrijke kwestie. Op de tweede plaats eindigde het milieu (18 procent) en op AANHANG POLITIEKE PARTIJEN De Ia Mar bekendst Wethouder Hans de la Mar van Groen Links is het be kendste raadslid in Leiden, Dat blijkt uit de steekproef waarbij leidenaars werd gevraagd welke Leidse po litici zij kenden. De la Mar kreeg 68 van de 314 stem men. Hij is verantwoorde lijk voor de sociale dienst en het milieu en is sinds 1986 wethouder. Op een tweede plaats staat CDA- wethouder Joop Walen kamp (50 stemmen) van economische zaken en verkeer. De derde plaats wordt ingenomen door cultuurwethouder Hennie Koek (PvdA) die 37 stem men kreeg. Gewone raadsleden (niet-wethouders) zijn nauwelijks bekend in Lei den. Een uitzondering is fractievoorzitter Alexander Geertsema van de WD. Overigens gaf zestig pro cent van de ondervraag den te kennen geen enkel raadslid bij naam te kun nen noemen. Directeur Research voor Beleid analyseert steekproef ID l R E| [STRAIT! prijsvraag] André Coenen is directeur van het onderzoeksbureau Research voor Beleid. De Leidse politiek volgde hij als geïnteresseerd inwoner van Leiden. Het laatste jaar is hij betrokken bij het Platform Promotie Leiden waarin gemeentebestuur en ondernemers trachten Leiden 'aan de man te brengen'. Hij analyseert de steekproef die in opdracht van deze krant door zijn bureau werd uitgevoerd. leiden gert visser Morgen om 9 uur ligt hij bij Van Leest voor je klaar: de gloednieuwe live-CD "On The Night" van Dire Straits. Koop hem direkt en je maakt kans op een fantastische Philips CD-i speler t.w.v. 1699,- Daarnaast zijn er 200 Dire Straits-CD's en 100 CD-Maxi's "Encores" te winnen. Lever deze advertentie samen met je "On The Night" kassabon dus snel in bij Van Leest en de kans is levensgroot dat je in de prijzen valt! Naam: Adres: Maak deze zin af: Dire Straits is voor mij ygKJMJ COMPACT DISCS Leiden, Haarlemmerstraat 119, tel. 071-127565 Coenen was verbaasd toen hij de resultaten van de steekproef onder ogen kreeg. De uitslag week fors af van landelijke on derzoeken waarbij de PvdA steeds verder in het dal zakt en het CDA zich in een groeiende populariteit kan verheugen. Coenen liet alle cijfers nog eens narekenen en gelastte een twee de steekproef van beperkte om vang om de resultaten van de eerste enquête te controleren. Die tweede steekproef werd be gin deze week afgerond maar aan de oorspronkelijke cijfers veranderde nauwelijks iets. Hoe komt het dat de resulta ten van de steekproef in Leiden zo afwijken van landelijke on derzoeken. Coenen: „In de eerste plaats, ons onderzoek doet geen nauw keurige voorspelling over de verkiezingsuitslag. Dat komt omdat er een grote groep kie zers is (35 procent) die nog geen keuze heeft gemaakt. In lande lijke onderzoeken zijn veel meer gegevens bekend over die groep zodat berekend kan worden naar welke partij die stemmen uiteindelijk toegaan. Ons on derzoek geeft alleen een beeld van hoe de politieke voorkeur van de Leidse kiezers er op dit moment uitziet." Onder de groep 'weet niet-ers' zijn dus nog stemmen te win nen? „Ja, al zal het niet zo zijn dat deze stemmen evenredig over alle partijen verdeeld zullen worden. Ik verwacht dat deze kiezers vooral terecht zullen ko men bij CDA, D66 of Groen Links. De PvdA zal er maar wei nig van profiteren. De PvdA heeft een vrij traditionele groep kiezers - die hebben hun keuze al bepaald - en trekt maar wei nig nieuwe kiezers aan. De soci alistische idealen zijn verwezen lijkt en met allerlei bezuini gingsmaatregelen raakt de PvdA alleen maar kiezers kwijt. De partij heeft momenteel bij wijze van spreken alleen maar afsto tingskracht. Bij het CDA ligt dat heel anders. Die partij trekt ook André Coenen. nog veel jongeren aan. De 'weet niet-ers' hebben plaatselijk nog geen keuze kunnen maken. Zij zullen zich bij hun uiteindelijk stemgedrag laten leiden door ontwikkelingen in de landelijke politiek." Wordt het stemgedrag in be langrijke mate beïnvloed door FOTO HIELCO KUIPERS maatregelen van het kabinet ten aanzien van bij voorbeeld de WAO of de bijstand? „Nee, de kiezer Iaat zich niet leiden door de waan van de dag. Dat soort maatregelen hebben geen grote verschuivingen in het stemgedrag tot gevolg. Al leen zeer schokkende gebeurte nissen kunnen het stemgedrag ingrijpend veranderen. Bijvoor beeld een kwestie zoals in Duitsland waar SPD-leider Björn Engholm zich heeft terug getrokken toen bleek dat hij ge logen had over een eerdere af faire. De man kon niet anders, hij had vermoedelijk geen stem meer gekregen." In tegenstelling tot het lande lijk beeld weet de PvdA in Leiden zich aardig te handhaven. „Leiden is van oudsher een rooie gemeente. Een industrie stad met laag geschoolden en lage inkomens en een vaste groep - vooral wat ouderen - die traditioneel op de PvdA stemt. Het is niet uitgesloten dat die groep groot genoeg is om de PvdA steeds zo'n twintig pro cent van de stemmen te bezor gen." Hoe verklaart 11 de slechte po sitie van het CDA in Leiden? „Ie kan niet anders concluderen dan dat de Leidse burger niet tevreden is met wat het CDA doet. Ik doel op de autoluwe binnenstad, een item waarmee met name CDA-wethouder Walenkamp zich profileert. Er was moed voor nodig om met zo'n plan te komen, dat kan Walenkamp niet ontzegd wor den. Hij moet ook hebben ge weten dat hij hiermee een aan- het harnas zou ja gen, het is geen naïeve man. Zijn opponenten hebben hem lange tijd de ruimte gegeven om door te gaan. Pas de laatste tijd wordt de tegenstand echt zicht baar. Wat je Walenkamp wél mag verwijten is dat hij zijn be leid onvoldoende heeft ver kocht. Kennelijk had hij meer voorlichting moeten geven over zijn plannen. Je moet je realise ren dat ondernemers vrij tradi tioneel denken: ze weten wat ze hebben maar niet wat ze krij gen." De aanhang van de Centrum Democraten is groot genoeg voor een raadszetel. Elf procent zegt niet uit te sluiten ooit Cl) te stemmen. Moeten we rekening houden met een verdere groei van de CD? „Ik schat in dat bij de raads verkiezingen volgend jaar er niet veel meer zal veranderen. Hooguit haalt de CD twee ze tels. Op langere termijn wordt het verhaal anders. Maar dal hangt vooral van de CD zelf al De leiding van de partij is nu in handen bij iemand die voor het grote publiek - laten we zeggen - nogal crimineel overkomt. Maar zou de CD geleid worden door een keurige meneer, dan vrees ik dat de partij aan aan trekkingskracht wint en nog een stuk zal groeien.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15