Huurder kan binnenkant huis kopen Reis naar Vietnam markeert terugkeer van prins Claus Philips verdient weer geid Beleggers uit hun dak door Philips-resultaat Binnenland Natuurgebied zwartgeblakerd Politie weet raad DONDERDAG 6 ME11993 Eenvoudige bijbel in braille zevenhuizen» Het Boek, de bijbel in eenvoudig alledaags Neder lands, is nu ook in brailleschrift verkrijgbaar. Het Boek in Braille bevat 30 banden, bij elkaar ongeveer drie meter lang. Onder auspiciën van de Christelijke Blinden Bibliotheek in Ermelo zijn er veertig series vervaardigd die per stuk 2.600 gulden kosten. Van Het Boek, waarvan de eerste druk in 1988 verscheen, zijn inmiddels meer dan 190.000 exemplaren verschenen. Ook in Nederland heeft Het Boek brede acceptatie gevonden, aldus de uitgever, International Bible Society Holland in Zevenhuizen. Fysiotherapeut verdacht van ontucht vries Een 57-jarige fysiotherapeut uit het Drentse Norg is giste ren door de politie aangehouden. Hij wordt verdacht van on tucht met een aantal vrouwelijke patiënten, aldus een politie woordvoerder. Zeker vijf patiënten hebben de afgelopen tijd aangifte gedaan van onzedelijke gedragingen van de fysiothera peut. Hij zou er al een aantal jaren geleden mee zijn begonnen. Mogelijk acties bij ACF/Brocacef utrecht De Industriebond FNV gaat zijn leden bij geneesmid delenfabrikant ACF en de groothandel voor medicijnen Brocacef raadplegen over acties. Het gaat om bedrijfsvestigingen in Maarssen, Weesp, Amsterdam, Rijswijk, Groningen, Deventer, Eindhoven en Maastricht. Eind vorige maand liepen de CAO- onderhandelingen vast. Het voornaamste geschilpunt was de loonsverhoging. De bonden eisen 3 procent erbij, de directie zegt slechts geld te hebben voor 1,5 procent. Ook geldtekort leger en luchtmacht den haag Niet alleen de marine zit op zwart zaad, ook leger en luchtmacht gaat het financieel slecht. Enkele weken geleden stopte de marine als eerste met het doen van nieuwe aankopen, maar vrij snel daarna volgden ook de twee andere krijgsmacht onderdelen. Een woordvoerder van het ministerie verwacht dat de hand nog een week of twee zeer krachtig op de knip zal wor den gehouden. Trainingsbroekje het nieuwste in de strijd om de babybillen Even leek het erop dat kruide niers roet in het eten zouden gooien, maar voor peuters die nog net niet zindelijk is is er binnenkort de nieuwste vinding van de luierfabrikanten: het trainingsbroekje. Dit speciale onderbroekje met 'opvanglaag- je' voor onbedoelde lekkages zal over enkele weken te koop zijn. De luiergiganten verwachten heel wat van het trainings broekje. En dus hebben ze om het hardst gestreden het als eer ste mee op de markt te brengen. Voor Procter Gamble (Pam pers), Mölnlycke (Libero) en Kimberley Clark (Huggies) gaat het dan ook om veel geld: ze verwachten in Nederland voor 45 miljoen gulden per jaar trai ningsbroekjes te kunnen slijten. Procter Gamble, het Rotter damse verkoopkantoor van on der meer Pampers, rekent erop dat van dit bedrag 25 miljoen extra omzet is; de rest raken de fabrikanten weer kwijt doordat de peuters de noviteit om de billen krijgen in plaats van een luier. Het broekje moet een rol spe len bij de zindelijkheidstraining: op het moment dat het kind weet dat het geacht wordt zijn behoefte op een potje te doen, is het psychologisch niet zo'n sterke zet van de ouders om het kind toch een luier aan te doen. Maar veel ouders doen liever dat dan broeken wassen. En dus is er nu het traningsbroekje: het lijkt op een onderbroek, maar in feite is het een soort luier. In hun poging de winsten op te schroeven vonden de fabri kanten echter de winkeliers op hun weg. De broekjes zitten met 22 tot 28 stuks in een pak en die nemen dus aardig wat ruimte in beslag in de schappen. De win keliers stonden in dubio want het nieuwe produkt vreet wel ruimte, maar tegen belangrijke leveranciers als Procter en Mölnlycke zeggen ze niet graag nee. De problemen zijn inmid dels opgelost, weet woordvoer der Jos Glansbeek van Procter Gamble. Uniek experiment van Amsterdamse woningbouwvereniging Het Oosten De Amsterdamse woningbouwvereniging Het Oosten gaat de binnenkant van haar 15.000 huurwoningen ver kopen aan de bewoners. Voor gemiddeld 20.000 gulden wordt de huurder dan eigenaar van de deuren, binnen wanden, centrale verwarming, keuken, badkamer en be tegeling. Bij verhuizing krijgt de bewoner zijn geld terug. Voor nette huurders werkt het huurverlagend, zegt de di rectie. „We hopen dat de mensen hun woning gaan be handelen zoals hun auto". eigenaars", zegt Jan Hooff, ad junct-directeur van Het Oosten. „De helft heeft zijn woning naar eigen smaak ingericht met har de vloerbedekking, een eigen kleur wandtegels en een open haard. Tien procent heeft zelfs ingrijpende verbouwingen uit gevoerd, compleet met nieuwe Het 'casco-concept' het bij Het Oosten. Een idee van de directie, zelf bedacht en een administratief Ei van Columbus voor de dagelijkse praktijk bij woningcorporaties. „De meeste huurders gedragen zich al als keuken, badkamer, centrale ver warming. Volgens de geldende huurcontracten mag dat niet, straks wel." Alle duurzame veranderingen in een huurhuis worden nu au tomatisch eigendom van de huisbaas. Bovendien heeft elke bewoner de plicht zijn woning standaard, dat wil zeggen in de oorspronkelijke staat, op te le veren. Dat levert vaak grote spanningen op. Huurders die tienduizenden guldens hebben geïnvesteerd in bijvoorbeeld een Italiaanse design-keuken en een marmeren badkamer, ont ploffen wanneer ze de hele boel moeten slopen en ook nog de rekening voor een nieuwe stan daardkeuken moeten betalen. De woningbouwvereniging taxeert en bemiddelt, maar weet dat ze aan de andere kant nieuwe huurders opzadelt met ongewenste 'overnames'. Door de huizenschaarste betalen wo ningzoekenden duizenden gul dens voor paarse betegeling die ze er direct weer uitslopen. Pro blemen waarvoor het casco concept oplossingen biedt, zegt Van Hooft, doordat voor de ver beteringen de marktprijs gaat gelden, die voorspelbaar en controleerbaar is. De huurder koopt het bin nenwerk afhankelijk van de wo ning voor tussen de 5.000 en 25.000 gulden en neemt daar voor alle verantwoordelijkheid. De corporatie blijft de baas van het casco en zorgt voor het bui- tenonderhoud. De corporatie verstrekt het benodigde geld via een lening tegen een gunstige rente, zodat de huurder geen dure lening hoeft af te sluiten. Ook de laagste inkomens mo gen lenen. De rente is door gaans aftrekbaar van de belas ting. Voor bijstandstrekkers be tekent dat grosso modo een evenwicht met het verlies aan huursubsidie, zegt Van Hooff. De koper krijgt in ruil voor zijn investering een huur- verlaging van ten minste 25 procent, die de aflossing en ren te royaal compenseert. De ge middelde huur bij Het Oosten is 450 gulden per maand. Bij verhuizing wordt het in wendige getaxeerd. Een goed onderhouden woning levert het volle pond op. Verwaarlozing en paarse tegelwandjes betekenen een lagere prijs. „Je moet het zien als bij een auto", zegt Van Hooff. „Iedereen weet dat je daar minder voor terug krijgt als je hem met de hand in goud kleur overschildert. Het Oosten wil in de loop van volgend jaar beginnen met de verkoop en rekent erop dat op termijn 3.000 huurders de bin nenkant van hun woning gaan kopen. De toewijzing van de woningen blijft overigens een zaak van de woningbouwvere niging en de gemeente. Ruim 4.600 buitenlanders doen examen in Nederlands den haac anp Deze maand doen ruim 4.600 studenten in 30 landen mee aan de examens voor het Certificaat Nederlands als Vreemde Taal. Bij deze door de Nederlandse Taalunie georganiseerde exa mens moeten de kandidaten aantonen dat ze goed Neder lands kunnen lezen, schrijven, verstaan en spreken. Dit maakte de Nederlandse Taalunie giste ren bekend. De examens worden sinds 1977 afgenomen. Het Certificaat Nederlands is vergelijkbaar met bijvoorbeeld de certificaten Duits van het Goethe-Institut en Frans van de Alliance Fran- $aise. Voor het eerst zijn er dit jaar ook kandidaten uit Rusland, terwijl Zuid-Afrika en Zuid-Ko- rea na een onderbreking van enkele jaren opnieuw meedoen. Opmerkelijk is volgens de Taalunie de toename van 10 procent van het aantal kandida ten in de landen van de Europe se Gemeenschap. Voorbeelden zijn Duitsland (222), Frankrijk (268), Groot-Brittannië (172), Italië (90), Spanje (106) en Grie kenland (70). In Portugal (1), Ierland (2) en Denemarken (11) is de belangstelling gering. Buurtbewoners verwoesten huis lastpak utrecht »gpd Bewoners van de Utrechtse Lange Hagelstraat hebben we gens overlast deze week het recht In eigen hand genomen. Ze hebben een woning waarin gisteren een alcoholist zou te rugkeren, kort en klein gesla gen. Het pand was juist door het gemeentelijk woningbe drijf gerenoveerd. Begin dit jaar verwoestte een brand het interieur, schade 30.000 gul den. De omwonenden verklaar den dat ze de overlast van de alcoholist meer dan zat zijn. „Onze kinderen komen regel matig thuis met spuiten van de junks die naar zijn woning ko men. Dat is levensgevaarlijk. We hebben de wijkagent er herhaaldelijk bij gehaald, maar die zegt dat hij machte loos is", aldus een bewoonster. Noodlanding hengelo anp Een sportvliegtuigje dat was op gestegen van de luchthaven Twente heeft gistermiddag na een motorstoring bij Hengelo een noodlanding gemaakt op een akker even buiten de be bouwde kom. De 45-jarige pi loot en de 39-jarige co-piloot liepen enkele schaafwonden op. wierden» Natuurgebied Wierdenseveld tussen de Overijsselse plaatsen Wierden en Nijverdal is gistermiddag voor een deel zwart geblakerd door brand. Ongeveer 25 hectare van het in totaal 435 hectare grote gebied ging in vlammen op. Volgens de brandweer, die met honderd mensen uitrukte, zijn er waarschijnlijk veel broedsels van vogels verloren gegaan. Ook is vermoedelijk een nest van de met uitsterven bedreig de korhoen verbrand. In het natuurgebied broeden behalve een paar korhoenders vooral veel grutto's en wulpen. foto anp den haag carine neefjes Het bezoek dat prins Claus van 18 tot 28 mei aan Vietnam brengt, is sinds zijn ziekte zijn eerste of ficiële reis op persoonlijke titel. De laatste twee jaar is de prins niet meer alleen naar het buiten land geweest. Hij had sinds de zomer van 1991 opnieuw last van depressieve klachten en in no vember van dat jaar ontdekten artsen dat hij aan de ziekte van Parkinson lijdt. Het lijkt erop alsof de 66-jarige prins langzaam maar zeker weer aan alle activiteiten deelneemt. Hij komt al weer enige tijd regelmatig op het mi nisterie van ontwikkelingssamenwerking, waar hij als adviseur van minister Pronk zijn eigen werk zaamheden heeft. Hij treedt weer wat vaker op in het openbaar en in november vorig jaar maakte hij samen met zijn vrouw en kinderen sinds zijn ziekte zijn eerste officiële reis naar de Nederland se Antillen en Aruba. Met een aangepast pro gramma voor de prins kon hij die onderneming goed volhouden. Nu lijkt de tijd rijp dat prins Claus weer alleen op reis gaat. Deze maand brengt hij een privébe- zoek aan Vietnam om de economische en sociale ontwikkelingen daar te bekijken. En in augustus maakt de prins op uitnodiging van de Indonesi sche regering een 'sport- en cultuurreis' door dit land. Ook die trip is privé. Voordat hij in 1991 opnieuw ziek werd, ging prins Claus regelmatig alleen naar het buitenland. Als adviseur van de minister van ontwikkelingssa menwerking reisde hij een paar keer naar India. Maar ook buitenlandse privétrips zijn voor Claus niet vreemd. Enkele jaren geleden is hij met zijn oudste zoon, Willem-Alexander, naar Tanzania geweest (een voormalige Duitse kolonie), waar Claus als kind heeft gewoond. Gezien zijn nieuwe reisplannen lijkt het alsof prins Claus is hersteld. Toch blijkt tijdens open bare optredens duidelijk dat hij nog steeds aan de ziekte van Parkinson lijdt. Televisiebeelden van Koninginnedag en Dodenherdenking laten zien dat hij zich zeer traag beweegt. Soms legt konin gin Beatrix haar hand op zijn schouder om hem voorzichtig de juiste richting op te sturen. Zijn trage reactie heeft een puur lichamelijke oorzaak. De hersenen van Parkinson-patiënten Amsterdam anp ren hoog nadat gis- tot zelfs 145 miljoen maken te kleine hoeveelheden van de stof dopa- termorgen bekend gulden (Financiële mine, waardoor deze mensen zich trillerig, stijf of De winst in het eer- was dat de voorspel- Diensten Amster- traag gaan bewegen. Bij prins Claus is traagheid ste kwartaal van de grote winstval dam), het meest zichtbare symptoom van de ziekte. Philips (103 mil- was uitgebleven. Om 14.47 uur gis- Volgens neuroloog Van Manen, een van de eer- joen) heeft op de Weliswaar zakte de termiddag waren er ste Parkinson-specialisten in Nederland en tot Amsterdamse Effec- winst in van 162 bijna vier miljoen voor kort verbonden aan het Academisch Me- tenbeurs voor enige miljoen (eerste stukken over de disch Centrum in Amsterdam, ziet het ziekte- euforie gezorgd, kwartaal 1992) naar toonbank gegaan beeld van prins Claus er stabiel uit. „Ik heb hem Philips bereikte tij- 103 milioen, maar met een totale in de loop der jaren niet achteruit zien gaan. Pas dens de middag- veel analisten waren waarde van ruim als duidelijk wordt dat de stabiliteit van lopen en handel een hoogste begin deze week be- 100 miljoen gulden, staan afneemt, wordt de ziekte ernstiger. De pa- dagkoers van 26,90 duidend somberder. Op een rustige dag tiënt kan dan moeilijk zijn evenwicht bewaren en gulden. Dat is een Steeds werd uitge- worden er gemid- krijgt moeite met lopen. Daar heeft de prins geen stijging van 1,60 of gaan van verliezen deld ruim een mil- last van. En het is helemaal niet zeker of prins bijna zes procent. van rond de tien joen stukken ver- Claus dit stadium van de ziekte ooit bereikt." De omzetten wa- miljoen (ABN Amro) handeld. 'We zijn op de goede weg, maar we zijn er nog lang niet' eindhoven wilco dekker Philips heeft de effectenbeurs en analisten gisteren verrast met boven verwachting goede cijfers. Sombere Philips- watchers die een verlies hadden voorspeld, moesten hun onge lijk erkennen. Enthousiaste be leggers deden de Flippen op de Amsterdamse beurs spectacu lair hoger noteren. Temidden van al die euforie gingen de waarschuwende woorden van Philips' nieuwe financiële top man, Dudley Eustace, bijkans verloren: „We zijn er nog lang niet". De op-en-top-Brit, die vorig jaar Henk Appelo opvolgde, mocht gisteren voor het eerst de concemcijfers presenteren. Hij zal met genoegen op zijn de buut terugkijken. Terwijl de markt een verlies ergens tussen de 1 en 150 miljoen gulden ver wachtte, verdiende Philips in het eerste kwartaal ruim hon derd miljoen gulden. En dat ge beurde ongetwijfeld tot ge noegen van de nieuwe financië le baas vooral door zuinig met de centjes om te springen. Vorig jaar kondigde Philips aan flink te gaan bezuinigen. Managers mochten niet langer in de luxueuze eerste klas vlie gen. De werknemers moesten tijdelijk afzien van hun loons verhogingen. Het voorraadbe heer moest beter en kantoren zouden worden afgestoten. De uitstaande schulden zouden eerder worden geïnd, terwijl Philips zijn eigen rekeningen la ter zou gaan voldoen. Dat aan halen van de broekriem blijkt nu al zijn vruchten af te werpen. De Eindhovense zuinigheid deed de kasstroom aanzwellen tot 1.284 miljoen gulden, tegen 460 miljoen gulden in het eerste kwartaal van 1992. Toen werd bovendien ruim een miljard gulden geïnvesteerd (vooral in de Amerikaanse videoketen Blockbuster), in het eerste kwartaal van dit jaar bedroegen de investeringen slechts 512 miljoen gulden. Met het overge bleven geld heeft Philips zijn schuldenlast iets kunnen ver lichten. De korte schulden daal den van 6,7 naar 6,3 miljard, de langlopende schulden van 10 naar een kleine 9,8 miljard. Nog steeds een torenhoge last. maar „de trend is tenminste dalend", aldus Eustace gisteren. Het moet Philips bijna nog- meer plezier doen dat de diver se concernonderdelen zich in |PHILIPS| Philips Groep 103 ■139 I II III IV I 1992 1993 -1002 17,17 1*.06 13 67 1363 |Q 13,75 1992 1993 tnp/tanftflpt deze zware tijden goed staande houden, op communicatiesys temen na. De Philips-afdeling voor telecommunicatie had te kampen met een instortende Duitse en Italiaanse markt. De lagere verkopen en prijzen zorg den ervoor dat het bedrijfsresul taat van de divisie Professionele Produkten en Systemen om sloeg van 128 miljoen positief tot negen miljoen in de min. De kwakkelende divisie Con sumentenelektronica (beeld- en geluidsapparatuur) wist door kostenbesparingen de verliezen echter onverwacht stabiel te houden op ruim vijftig miljoen gulden. De toch al stralende Lichtdivisie wist het resultaat verrrassend verder te verbete ren. Dat lukte ook de sector overige consumentenprodukten (onder meer de kleine huishou delijke apparaten en 'platen boer' Polygram) ondanks hoge uitgaven voor programma's voor CD-I, de interactieve CD. Dit speeltje moet Philips in de toekomst veel geld gaan opleve ren. Bovendien deden de tot voor kort kwakkelende halfge leiders en componenten het uit stekend. Het bedrijfsresultaat verbeterde hier van 129 naar 216 miljoen, terwijl de compo nenten toch vooral aan de slecht draaiende divisie Consu mentenelektronica geleverd worden. Philips is dus op de goede weg, zo houdt topman jan Tim mer de aandeelhouders van daag op de jaarlijkse vergade ring in Eindhoven ongetwijfeld voor. In navolging van Eustace zal hij echter ook benadrukken dat het bedriif er nog lang niet is. Tweederde van de omzet komt uit Europa en daar zijn de economische weersverwachtin gen onveranderd somber. Bo vendien zit er een aanzienlijke hapering in het herstel van de Amerikaanse economie. Nu al is duidelijk dat Eustace straks over het nu lopende tweede kwartaal fantastische cijfers mag presenteren. Dan wordt immers de drie miljard gulden geboekt die de Eindho- venaren krijgen voor hun aan Matsushita verkochte MEC-be- lang, geld dat direct naar de banken gaat voor het aflossen van de schulden. Afgezien van de bijzondere MEC-bate zal Philips echter al bHj dn als r evenveel wordt verdiend als over het afgelopen kwartaal. „We hebben nog een lange weg te gaan", waarschuwde Eustace nog maar eens. lochem Het politiebureau van Lochem is te klein en daarom door de Arbeidsinspectie afgekeurd. En de Rijksgebouwendienst zorgt (nog) niet voor passende andere huisvesting. Dus hebben de agenten van Lochem op eigen initiatief maar een caravan aangesleept om van daaruit de burgerij van dienst te zijn. foto» anp

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5