Partijloze ministers in Italiaans kabinet Kinderen uit sekte Koresh leefden permanent in angst 'Pierre mag niet voor niets zijn gestorven' Buitenland 'Blank extremisme bedreigt Zuid-Afrika' Proces spionagebaas DDR gaat door ondanks protest Franse ex-premier vreesde proees WOENSDAG 5 ME11993 AFP Agrnce France Prwse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Pres se Agentur CPO Cemeenschappe«i)ke Persd-enst Ind The Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter UPl United Press international Religieuze rellen India: 86 doden cauhatiBij gewelddadigheden tussen hindoes en moslims in dorpen en steden in de Indiase grensstaat Manipur zijn begin deze week zeker 86 doden en driehonderd gewonden gevallen. In drie districten is de noodtoestand van kracht. Emoe op menukaart Qantas sydney» De emoe, een vogel die niet kan vliegen en deel uit maakt van het nationale wapen van Australië, komt binnenkort op het menu in toestellen van de Australische luchtvaartmaat schappij Qantas. De passagiers kunnen kiezen uit gerookte of met knoflook en gember gesmoorde emoe. Vijftien doden bij overstromingen Chili Santiago In Chili zijn gisteren zeker vijftien mensen omgeko men bij overstromingen en modderlawines. Ongeveer 2000 Chi- lenen zijn dakloos geworden. Het rampgebied ligt ten zuidoos ten van de Chileense hoofdstad Santiago. Tamils vast wegens moord Premadasa colombo» De politie en het leger van Sri Lanka hebben gisteren vijftien jonge Tamils opgepakt op verdenking van betroldcenheid bij de moord op president Premadasa. De politie houdt er reke ning mee dat de dader een kennis was van een bediende van Premadasa. VS dragen bevel Somalia over aan VN muqdisho» De VS hebben gisteren het militaire bevel over de hulpoperaties in Somalia overgedragen aan de Verenigde Naties. Tijdens een sobere plechtigheid gaf luitenant-generaal Johnston het bevel over aan de Turkse luitenant-generaal Bir. Opnieuw doden in Gazastrook Jeruzalem» Het Israëlische legei heeft gisteren in de Gazastrook drie Palestijnen doodgeschoten. Soldaten openden het vuur in het vluchtelingenkamp Shati, waar Palestijnen demonstreerden tegen het geweld van het Israëlische leger. In het dorp Beit Lahia werd een Israëlische kolonist aangevallen door Palestijnen. Zambiaanse luchtvloot aan de grond lusaka De Zambiaanse luchtvaartmaatschappij ZAF houdt al haar toestellen aan de grond totdat het onderzoek is afgerond naar het vliegongeluk waarbij bijna alle spelers van het nationale voetbalteam omkwamen. De oorzaak van het ongeval is nog niet achterhaald, maar veel Zambianen zijn ervan overtuigd dat de ramp is te wijten aan de slechte staat waarin het toestel verkeer de. Tegoeden 'terrorismelanden' bevroren Washington De Amerikaanse regering heeft 2,1 miljard dollar aan tegoeden bevroren vah vijf landen die volgens het ministerie van buitenlandse zaken terroristische bewegingen steunen. Het gaat om Cuba, Iran, Irak, Libië en Noord-Korea. WASHINGTON «AFP-AP Hoewel de kinderen uit de sekte van David Koresh seksueel werden geïnti mideerd, zijn geen bewijzen gevonden dat ze ook seksueel zijn misbruikt. Dat heeft psychiater Bruce Perry gisteren gezegd. Perry staat aan het hoofd van een team artsen en maatschappelijk werkers dat met negentien kinderen heeft gesproken. De kinderen, lid van de sekte Branch Davidians, verlieten het boerderijcomplex in het Texaanse Waco op 28 februari. Op die dag begon de FBI de belegering, die op 19 april leidde tot collectieve zelfmoord van de sekteleden. Na twee maanden te hebben gezwe gen, hebben de kinderen die het boer derijcomplex van de sekte in Waco konden verlaten, bij stukjes en beetjes uit te doeken gedaan hoe hun leven er uit heeft gezien. Hun bestaan werd vol ledig gecontroleerd door 'vader' David Koresh, van de verdeling van het voed sel tot aan het lezen uit de bijbel. Er werd volledig voorbijgegaan aan de re laties met hun eigen ouders die ze 'honden' moesten noemen. Voor de kinderen, die tussen de 4 en 11 jaar zijn, begon het dagelijkse leven om 5.30 uur. Daarna volgde de gymles, die volgens de beschrijvingen van de kin deren eerder op paramilitaire oefenin gen leek: rennen, vechten en andere li chamelijke oefeningen. Lijfstraffen wa ren aan de orde van de dag. De kinde ren werden voor het minste of ge ringste met een plankje geslagen. „De kinderen leefden in angst. Zij hebben geleerd liefde te vervangen door angst", aldus psychiater Perry. Bij het verlaten van het boerderijcom plex, eind februari, hadden de kinde ren een hartslag van 140, terwijl die ge middeld tussen de 70 en 90 ligt. Dat wijst erop dat zij „in een staat van per manente angst leefden", aldus Perry. Perry heeft uit de uitlatingen van de kinderen opgemaakt dat Koresh open lijk met zeer jonge kinderen over seksuele vraagstukken praatte. Aan meisjes van elf en twaalf jaar gaf hij plastic 'davidsterren' die, zodra zij die opdeden, werden uitgelegd als blijk van hun wens geslachtsgemeenschap met hem te hebben. Het trauma bij de kinderen zit zo diep dat, zelfs na het vertrek uit de sekte, de kinderen bang bleven voor Koresh of weigerden te praten om „de geheimen van de sekte niet te verraden", aldus Perry. Sommige kinderen denken zelfs dat Koresh. die bij de brand in het complex is omgekomen, zal terugkeren om hen te straffen als ze niet volgens zijn regels leven. De uitingen van de kinderen lijken ver der aan te tonen dat de fatale afloop van het beleg onvermijdelijk was. „Er zijn veel. heel veel toespelingen op een ontploffing. De kinderen spraken al voor de brand alsof hun ouders al dood waren", aldus Perry. V-raad praat niet over aanval Zepa NEW YORK/SARAJEVO AP-Rtr-AFP De Veiligheidsraad is niet inge gaan op het verzoek van Bosnië een spoedzitting te houden over de aanval op de Bosnische stad Zepa. Bosnië had de Veilig heidsraad gevraagd Zepa tot veilig gebied uit te roepen en onder bescherming te stellen van de VN. Bosnische Serviërs zijn giste ren begonnen met een artille- rieaanval op Zepa, een van de laatste moslim-bolwerken in het oosten van Bosnië. Volgens Radio Sarajevo staat de stad in brand. Zepa is al ruim een jaar door de Bosnische Serviërs om singeld. De troepen van de be legeraars zijn de afgelopen we ken versterkt door de komst van eenheden die eerder rond het inmiddels gedemilitariseerde Srebrenica verbleven. Ook door de val van de moslim-plaatsen Konjevic, Polje en Cerska kon den de Serviërs hun milities bij Zepa uitbreiden. De VS hebben volgens Ameri kaanse TV-stations reeds spe ciale troepen op de grond in Bosnië om mogelijke doelen voor luchtaanvallen na te gaan. Washington zal volgens de Amerikaanse media ook de helft leveren van de bijna zestigdui zend man NAVO-troepen voor het VN-toezicht op uitvoering van het vredesplan voor Bosnië. Nieuwe regering zonder ex-communisten De nieuwe regering van Italië heeft gisteren definitief vorm gekregen. Premier Ciampi verving de vier ministers die na de stemming over opheffing van de parlementaire onschendbaarheid van de socialist Craxi waren afgetre den - drie van de ex-communistische PDS en een van de Groene Partij - door personen die te boek staan als onge bonden specialisten. Een inwoner van Sarajevo biedt zijn laatste kippen te koop aan voor ruim 90 gulden per stuk. foto epa ROME EELCO VAN DER UNPEN CORRESPONDENT De socialist Valdo Pini krijgt de portefeuille van milieu, het mi nisterie voor contacten met het parlement gaat naar professor Paolo Barile, professor Franco Gallo wordt minister van finan ciën en professor Umberto Co lombo minister van het minis terie van universiteiten en we- tenschappelijkonderzoek. Ciampi, die morgen het rege ringsprogramma in het parle ment presenteert, lijkt uiteinde lijk op een ruime meerderheid te kunnen rekenen. Hij heeft de steun van de oude regeringsco alitie bestaande uit christen-de mocraten, socialisten, liberalen en sociaal-democraten. De op positie heeft de aanvankelijke vijandigheid ingeruild voor een 'kritisch gedogen'. Dit komt vooral omdat presi dent Scalfaro heeft laten weten dat de regering als voornaamste taak heeft het opstellen van een nieuwe kieswet (vervanging van een systeem van evenredige vertegenwoordiging door een districtenstelsel). In het najaar moeten de Italianen dan een nieuw parlement volgens het nieuwe systeem kiezen. De republikeinse partij zal zich morgen onthouden van stemming of Ciampi zelfs steu nen. De Groene Partij en de PDS, die na lang beraad beslo ten hun ministers definitief te rug te trekken, zullen zich ook onthouden van stemming. De grootste verrassing is dat waar schijnlijk ook Lega Nord van Umberto Bossi dit zal doen. Bossi heeft vanaf het begin Ciampi en ook Scalfaro bestre den, omdat volgens hem sprake was van een operatie die het oude politieke systeem moest redden. In zijn woede zei Bossi dat de voormalige president van de Italiaanse bank lid was van de vrijmetselaarloge P2 en noemde hij Scalfaro een „gek geworden Raspoetin". Een uitlating die er toe heeft geleid dat het Open baar Ministerie van Milaan overweegt Bossi te vervolgen wegens laster. Na een gesprek met Ciampi, die de garantie heeft gegeven dat over enkele maanden verkiezingen zullen plaatsvindenwas Bossi echter zo mak als een lam en liet hij weten de nieuwe regering waar schijnlijk te zullen gedogen. Frankrijk neemt afscheid van ex-premier Bérégovoy 'Martelingen en moorden in Tadzjikistan' Nelson Mandela: LONDEN AP-Rtr Blank extremisme vormt de grootste bedreiging voor een vreedzame overgang naar een nieuw Zuid-Afrika. Dat heeft ANC-voorzitter Nelson Mandela gisteren in Londen gezegd. Mandela reageerde hiermee op berichten dat militante blanke Afrikaners overwegen binnen enkele maanden een eigen blanke 'volkstaat' op te richten die zich zonodig met geweld af scheidt van Zuid-Afrika. Er zou een comité zijn ge vormd van voormalige hoge blanke Zuidafrikaanse officieren die de verdeelde rechtse bewe gingen moeten verenigen. Een van de leden van het comité, ex-generaal Tienie Groenewald, deed de plannen gisteren uit de doeken in een interview met de BBC. Groenewald zei dat het ANC de oprichting van een blanke staat nooit zal tolereren en dat daarom geweld waar schijnlijk onvermijdelijk zal zijn. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat het Zuidafrikaanse leger niet tegen de militante blanken zal optreden. „Het leger zal niet te gen ons vechten, het zal zijn ei gen volk niet doodschieten", al dus Groenewald. De leider van de neo-nazisti- sche Afrikaner Weerstands Be weging (AWB), Eugene Terre'B- lanche, had maandagavond in Kaapstad al een menigte van drieduizend blanken opgeroe pen zich aan te sluiten bij zijn 'Overwinningscommando' en te strijden voor een blank vader land. Terre'Blanche werd ge flankeerd door gewapende mannen in uniform. De Zuid afrikaanse politie zal een onder zoek instellen, omdat het vol gens de woordvoerder van het ministerie van wet en orde ver boden is op politieke bijenkom sten wapens te dragen. Bij een overval in de zwarte woonstad Soweto bij Johannes burg zijn vanmorgen drie poli tiemannen om het leven geko men. Zes anderen raakten ge wond. In totaal waren veertien poli tiemensen in een vrachtwagen op weg naar hun werk. Toen hun voertuig halt hield bij een verkeerslicht werden zij plotse- ling onder vuur genomen .or alsnog heeft niemand de ver- 1 antwoordelijkheid voor de aan slag opgeëist. De daders wisten te ontkomen. Leden van het plaatselijke brandweerkorps dragen de kist van Pierre Bérégovoy naar de kathedraal van Nevers. De regering van de voormalige Sovjetrepubliek Tadzjikistan maakt zich schuldig aan marte lingen, moorden en verdwijnin gen. Dat stelt de mensenrech tenorganisatie Amnesty Inter national in een vandaag ver schenen rapport. In de hoofdstad Doesjanbe zijn honderden lijken gevonden die duidelijke sporen vertoon den van marteling. Volgens een arts zijn van veel lijken de vin gernagels uitgetrokken, ledema ten gebroken en oren afgesne den. Amnesty meldt dat veel men sen, voornamelijk ongewapen de burgers, standrechtelijk zijn terechtgesteld of „verdwenen" sinds de regeringstroepen Doesjanbe vorig jaar december veroverden op de oppositie. De moorden en verdwijningen zijn vooral het werk van troepen van het ministerie van binnenland se zaken en van de paramilitaire groepering Volksfront van Tad zjikistan. De burgeroorlog heeft tot nog toe aan twintigduizend mensen het leven gekost. Meer dan zes honderdduizend mensen dat is een tiende van de bevolking zijn voor de gewelddadighe den op de vlucht geslagen. Overleg Duitse metaal mislukt DRESDEN DPA-Rtr Pogingen om een einde te ma ken aan de staking in de me taalindustrie in de voormalige DDR zijn afgelopen nacht mis lukt. Er waren twee breekpun ten in het overleg. Er bestaat onenigheid over een fasenplan voor het harmoniseren van de lonen in het oosten en westen van Duitsland. Bovendien zijn de partijen het niet eens over de invoering van ontsnappings clausules die zwakke bedrijven de mogelijkheid biedt hun per soneel onder de CAO te betalen. In twintig metaal- en elektro technische bedrijven in Saksen waren gisteren meer dan tien duizend werknemers in staking. Samen met de metaalbedrijven in Mecklenburg-Vorpommern en de staalverwerkende bedrij ven in Brandenburg hadden in de voormalige DDR ongeveer dertigduizend arbeiders het werk neergelegd. NEVERS «HANS GERTSEN CORRESPONDENT Temidden van het gedrang van de duizenden die van heinde en verre naar Nevers zijn gekomen om afscheid te nemen van ex- premier Pierre Bérégovoy, laat de jonge vrouw haar tranen de vrije loop. „Hij was een eerlijk en eenvoudig mens, geestelijk kapot gemaakt door de keihar de kritiek op zijn beleid en door een lage lastercampagne. Het is tijd een dikke streep te trekken onder de manier waarop we met elkaar omgaan in dit land. In de politiek en daarbuiten. Pierre mag niet voor niets zijn gestorven." Een paar uur later, op het plein voor het fraaie kasteel waarin ooit de machtige herto gen van Bourgogne huisden, doet het Franse staatshoofd vrijwel dezelfde oproep. Met een stem waarin beurtelings verdriet, frustratie en woede doorklinken, vraagt Mitterrand de Franse politici om vanaf nu toch vooral wat zorgvuldiger en respectvoller met elkaar om te gaan. Het verlies van zijn oude vriend en politieke strijdmakker Pierre Bérégovoy, die afgelopen zaterdag met een pistoolschot een einde aan zijn leven maak te, is de Franse president zicht baar niet in de koude kleren gaan zitten. Sinds zaterdag heeft het Franse staatshoofd zich niet uitgelaten over de zaak, maar in Nevers haalt hij de schade dubbel en dwars in. In navolging van diverse an dere politici hekelt hij de kei harde mediacampagne waarvan Bérégovoy de afgelopen maan den het mikpunt was. Een cam pagne die hem, in combinatie met de enorme nederlaag van de partij waarvoor hij veertig jaar met heel zijn ziel en zalig heid had gestreden, waarschijn lijk te veel is geworden. Aan zijn voeten staat de kist met het stoffelijk overschot van Bérégovoy, bedekt door de Franse driekleur en omringd door het puikje van de Franse politiek. Velen horen de tirade van Mitterrand met gebogen hoofd aan. Als leerlingen die een verdiende straf krijgen van de getergde bovenmeester. Van de socialist Jacques Del- ors tot de communist Georges Marchais en van de gaullisti sche premier Edouard Balladur tot en met de liberale ex-presi dent Valery Giscard d'Estaing, zonder onderscheid van politie ke kleur waren ze gistermiddag massaal naar Nevers getogen om afscheid te nemen van de machinebankwerker en zoon van een immigrant uit Oekraïne die zich wist op te werken tot premier van Frankrijk. Wat Bé régovoy bij leven nooit voor el kaar wist te krijgen, bereikte hij gisteren aan de oever van een kanaal bij Nevers alsnog. Voor het eerst sinds mensen heugenis waren de doorgaans hevig verdeelde en voortdurend vechtende Franse politici even verenigd, deelden links en rechts dezelfde smart. Hoewel niet iedereen nu plotsklaps het zelfde denkt over de politicus Bérégovoy, lijkt vrijwel iedereen het er over eens dat het politie ke klimaat in Frankrijk is ver ziekt en drastisch moet verbete ren. De mens Bérégovoy had een beter lot verdiend, zo vond gis teren in Nevers iedereen. Niet alleen de heren politici, maar ook de duizenden anonieme Fransen die de laatste socialisti sche premier van Frankrijk een groots en emotioneel huldebe toon brachten. „Als men Pierre Bérégovoy vorige week een tiende van de lof had gebracht die hij vandaag heeft gekregen, had hij nu nog geleefd zo wist een lid van de plaatselijke socialistische partij gisteren zeker. Enigszins ver twijfeld voegde ze er een vraag aan toe. „Al die zogenaamde politieke vrienden die achteraf zeggen dat ze wisten dat hij zeer depressief was, hadden die niet wat meer voor hem kunnen doen?" Een vraag die heel wat Franse politici zichzelf nog wel eens zullen stellen. DÜSSELDORF AP Het proces tegen Markus Wolf, de voormalige spionagechef van de DDR, wordt voortgezet. De rechtbank van Düsselaorf wees gisteren een verzoek af van de advocaten van Wolf het proces te verdagen. Direct na opening van de zit ting vroeg Wolfs verdediger Jo- hann Schwemm om verdaging van het proces in afwachting van een uitspraak van het Bun- dcsverfassungsgericht (het Hooggerechtshof) over de vraag of vervolging van leden van de spionagedienst van de DDR verenigbaar is met de grondwet terwijl Westduitse spionnen niet worden vervolgd. De rech ters wezen dit argument van de hand. Wolf vroeg zich vervolgens af welk land hij had verraden. De spionagediensten van de DDR en de BontfcicpubHek heddew dezelfde legitimiteit, zo betoog de hij. Toch vindt nu een inde ling in 'goed' en 'slecht' plaats. „Het gevolg is dat ik als spiona gebaas van de ene Duitse staat nu voor de rechtbank sta en dat de spionagebaas in de andere Duitse staat nu minister van buitenlandse zaken is", aldus Wolf. Hij refereerde aan de vori ge functie van minister Kinkel, die enkele jaren aan het hoofd stond van de Westduitse dienst voor buitenlandse spionage (BND). Wolf stond van 1953 tot 1986 aan het hoofd van de HVA, de afdeling buitenlandse spionage van de Oostduitse geheime dienst Stasi. Hij slaagde er on der meer in twee hoge fiinctio- 1 narissen hij de Westduitse con traspionage voor zijn karretje te spannen en plaatste spion Günther Guillaume in het kabi- net van de toenmalige bonds kanselier Willy Brandt. De ont maskering van Guillaume leid de tot het aftreden van Brandt. PARUS HANS GERTSEN CORRESPONDENT Volgens het Franse satirische weekblad Le Ca nard Enchainé was Pierre Bérégovoy bang dat hem een pijnlijk en geruchtmakend corruptie proces te wachten stond. De Franse ex-premier schoot zich afgelopen zaterdag door het hoofd. Bérégovoy zou, zo schrijft net blad, „totaal zijn geobsedeerd" door de vrees dat hij begin volgende maand als getuige zou worden opge roepen in de zogenoemde Pechiney-affaire. Midden jaren tachtig verdienden enkele Franse zakenlieden miljoenen guldens aan een aande lentransactie omdat ze waren getipt over de plannen van het Franse staatsbedrijf Pechiney een Amerikaanse blikfabriek over te nemen. De 'gouden tip' zou afkomstig zijn geweest uit de top van het ministerie van Financiën. Bérég ovoy was destijds minister van financiën. De vraag of Bérégovoy destijds niet persoon lijk bij die zaak was betrokken, werd in februa ri opnieuw actueel. Le Canard Enchainé ont hulde toen dat Bérégovoy in 1986, kort na zijn aftreden als minister, een renteloze lening van een miljoen franc (ruim driehonderdduizend gulden) had afgesloten bij de zakenman Patri ce Pelat, een van de vier zakenlieden die mil joenen guldens aan de omstreden aandelen transactie hadden verdiend. Le Canard Enchainé is de afgelopen dagen hevig in opspraak gekomen omdat het volgens nogal wat politici een ware lastercampagne te gen Bérégovoy zou hebben gevoerd. De voort durende aanvallen op zijn integriteit zouden de 67-jarige oud-premier min of meer tot zelf moord hebben gedreven.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7