'Minder nieuwe woningen nodig dan overheid denkt' Zwitsers paar mag worden uitgeleverd Binnenland Laatste kans in Limmen s Ontsnapten Havenstraat weer gepakt DSM betaalt, maar afhandeling ongeluk houdt een luchtje Laatste stukje Europa Conclusie na peiling: PvdA Voorzitter vereniging over fataal ongeluk parachutisten: gezakt, D66 moet meeregeren 'Het gevaar is de routine' Hansie' start nieuwe actie ex-DAFfers eindhoven PSV-doelman Van Breukelen ('Hansie' voor zijn fans) gaf gisteren in Eindhoven het startsein voor een nieuwe ac tie van het 'Komitee ex-DAFfers'. De komende dagen verspreidt het comité in Brabant 100.000 actiekranten. Het comité wil pro beren alsnog een sociaal plan te regelen voor de ruim 2.000 ont slagen werknemers van de Eindhovense vrachtwagenproducent. Weg met de wormen in hond en kat den haag Het ministerie van WVC gaat het ontwormen van huisdieren aanmoedigen. Door besmetting via huisdieren heeft acht procent van de Nederlandse bevolking spoelwormen. Jonge honden en katten hebben spoelwormen in hun darmen, waar door ontstekingen ontstaan. Van de volwassen honden en kat ten heeft twintig tot dertig procent spoelwormen. Via uitwerpse len kunnen ook mensen besmet raken. Dat leidt vaak tot griep- achtige verschijnselen. Politieman verliest geding Amsterdam De ontslagen coördinator minderhedenbeleid bij de Amsterdamse politie heeft gisteren het geding verloren waarmee hij zijn ontslag aanvocht. De rechter heeft de argumenten overi gens nog niet openbaar gemaakt. De man werd in februari ont slagen op grond van een rapport van de Binnenlandse Veilig heidsdienst. Daarin stond dat hij een „oncontroleerbaar risico" was sinds hij tijdens een verblijf in Suriname een feest van (toen nog) legerleider Bouterse had bezocht. Vijf jaar cel voor brandstichtingen alkmaar De rechtbank in Alkmaar heeft gisteren een 27-jarige man uit Hoorn wegens brandstichting veroordeeld tot vijf jaar celstraf en betaling van 1.500 gulden schadevergoeding aan een slachtoffer. De man stak in december 1992 en januari 1993 in Hoorn drie rolcontainers en twee woonhuizen in brand. Zeven jaar voor smokkel en diefstal Amsterdam De rechtbank in Amsterdam heeft een 40-jarige man uit het Noordhollandse Bergen gisteren veroordeeld tot ze ven jaar celstraf. De man gaf leiding aan vrij forse cocaïnetrans porten naar Zwitserland en lokte diefstallen van kostbare auto's uit. Mogelijk weer omkoopaffaire bij ABP heerlen Het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) heeft een regio-manager van de afdeling Onroerend Goed geschorst. Hij zou onder meer zonder noemenswaardige betaling zijn huis hebben laten schilderen door een bedrijf waarmee hij zakelijk relaties onderhoudt. Het is de eerste fraudezaak bij het ABP sinds de geruchtmakende 'ABP-affaire' in de jaren tachtig, waar in de toenmalige directeur Beleggingen, Masson, een hoofdrol speelde. Meer vreemdelingen buiten de deur den haao De Koninklijke Marechaussee heeft vorig jaar 11.087 ongewenste vreemdelingen uitgezet. In 1991 waren het er nog 9.739. In de meeste gevallen (9.887) ging het om mensen die ille gaal in Nederland verbleven. Ook waren aan de orde: onvol doende middelen van bestaan (117 gevallen), gevaar voor de openbare orde (784) en overtreding van de Opiumwet (262). In 37 gevallen waren er andere redenen. Er zijn tot het jaar 2005 veel minder nieuwe woningen nodig dan de 162.000 waarover de overheid spreekt. In werkelijkheid zijn er nog geen 60.000 extra huizen nodig. De kleinere woningbehoefte maakt het mogelijk dat het Groene Hart van Nederland groen blijft. Dat schrijven de stichting Natuur en Milieu en de milieufederaties van Zuid- en Noord-Holland en Utrecht aan de vaste Twee de-Kamercommissie voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Milieugroepen bestrijden cijfers van Alders en Heenna ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Gemeenschappelijke Persdienst limmen» Wie het nog wil zien, moet razendsnel zijn. Vandaag voor het laatst staan in talloze tuinen in het Noordhollandse Limmen (bij Alkmaar) kleurige bloemenmozaïeken in de tuinen. De Limmenaren fleuren hun tuinen jaarlijks enkele dagen uitbundig op als welkomst groet aan de lente. foto anp herman pieterse 'Zakenauto is te goedkoop WOENSDAG 5 MEI 1993 amsterdam anp De 38-jarige Zwitser die ook wel het Monster van de Jura wordt genoemd, en zijn 22-jarige vriendin mogen aan Zwitser land worden uitgeleverd om daar te worden berecht. Dat heeft de Amsterdamse recht bank gisteren bepaald. De Zwit serse autoriteiten vroegen eer der dit jaar om uitlevering om dat ze het duo verdenken van tal van misdrijven, waaronder seksuele mishandeling van kin deren en moord. De rechtbank acht de uitleve ring toelaatbaar wegens verden king van seksuele kindermis handeling, poging tot uitlokking van mensenhandel, ontvoering, poging tot moord, zware mis handeling, aanranding en ver krachting. Op vijf punten wees de rechtbank het uitleverings verzoek echter af. Een daarvan is „poging tot vrijheidsbero ving" in Nederland. Volgens de rechtbank is dat „op grond van de resultaten van het Neder landse strafrechtelijk onder zoek" niet strafbaar. Nu de Am sterdamse rechtbank dit onder deel van het Zwitserse uitleve ringsverzoek heeft afgewezen, mogen de twee in Zwitserland niet worden vervolgd wegens poging tot vrijheidsberoving in Nederland. De poging tot vrijheidsbero ving hield in dat de man en de vrouw in een auto door Neder land hebben gereden, op zoek naar kinderen die ze zouden kunnen ontvoeren. De auto be vatte een een kist met luchtga ten, waarin de slachtoffertjes zouden kunnen worden ver voerd. Het tweetal werd in januari gearresteerd in Amsterdam. De twee zullen eerst in Nederland worden berecht en pas daarna aan Zwitserland worden uitge leverd. UTRECHT MONICA WESSELING De milieuorgansiaties twijfelen sterk of de overheid zich bij voorspellingen over de toekom stige behoefte aan woningen wel op de goede uitgangspun ten baseert. Zo menen ze dat de komende jaren minder buiten landers in Nederland komen wonen dan de overheid ver- den haag gpd-anp Het CDA kan sinds de bezuini- gingsbesluiten van het kabinet rekenen op groeiende steun van de kiezers, terwijl de PvdA is ge zakt naar het laagste niveau van dit jaar. Dat blijkt uit de laatste gegevens van het onderzoekbu reau Interview, dat wekelijks peilingen doet in opdracht van overheid en politieke partijen. Het CDA staat nu in de gunst van 29,5 procent van de onder vraagde kiezers, een winst van 1,5 procent sinds de drastische wacht. De economische situatie in Nederland is niet zo roos kleurig dat er veel extra werk komt voor buitenlandse arbei ders. Ook de bewering van de over heid dat er behoefte is aan duurdere woningen, berust vol gens de milieu-organisaties niet op waarheid. Ouderen gaan als de kinderen de deur uit zijn wel bezuinigingsplannen werden gepubliceerd. De PvdA staat op 16,8 procent, een verlies van ruim een half procent. De WD en D66 verliezen ook licht. Omgerekend zou het CDA op 46 zetels in de Tweede kamer uitkomen, de PvdA op 26, even als de WD. D66 zou 31 zetels krijgen als er nu verkiezingen zouden worden gehouden. Als dit de uitslag van de ver kiezingen zou zijn, zou het niet goed denkbaar zijn D66 buiten het kabinet te houden. Premier Lubbers heeft al laten weten dat kleiner wonen, maar ze willen geen duurder huis. Natuur en Milieu en de drie milieufederaties vinden dat de bestaande plekken voor wo ningbouw genoeg ruimte bie den om de behoefte aan nieuwe huizen op te vangen. Verder vinden ze dat nieuwbouw zo veel mogelijk moet plaatsvin den binnen de bestaande be bouwde kommen. Niet alleen maakt dit het groen houden van de groene ruimte mogelijk, bo vendien bevordert dit de inte gratie van rijk en arm. Als er duurdere nieuwe woningen in de stad worden gebouwd, wordt verpaupering van de stad tegen gegaan. Tot zover onze verslag geefster. Eveneens gisteren legden de wethouders van volkshuisves- D66 best mag meedoen. Maar zijn mede-CDA'er minister An- driessen (economische zaken) voelt daar niets voor. „Ik ben niet zo gek op een drie-partijen kabinet. Met drie partijen krijg je allerlei wipposities", zegt hij deze week in het weekblad Else vier. Toch heeft regeringsdeel name van D66 volgens hem wel voordelen. „Dan kunnen ze niet meer met vrijblijvende verhalen blijven rondlopen, dan zullen ze zelf moeten kiezen." ting van Amsterdam, Rotter dam. Utrecht en Den Haag hun opvattingen neer bij de vaste kamercommissie. In hun Trendbrief schrijven de minis ters Alders (milieu) en Heerma (volkshuisvesting) dat er de ko mende twaalf jaar 162.000 nieu we huizen nodig zijn. Dan moe ten ze ook met geld over de brug komen, aldus de vier wet houders. Ze wijzen erop dat wo ningbouwverenigingen in de grote steden veel geld moeten uitgeven om hun woningbezit op peil te houden. Ze hebben daarnaast niets ook nog eens geld om veel nieuwbouw te ple gen. Volgens de wethouders moet het rijk de woningbouw verenigingen daarom flink sub sidie geven. den haag theo haerkens Officieel is nog niet bekend hoe het ongeluk in Spanje, waarbij twee zeer ervaren Nederlandse parachutisten omkwamen, heeft kunnen gebeuren. Maar voorzitter I. van Aperen van de afdeling Parachutespringen van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart gaat ervan uit dat een menselijke fout het echtpaar Wil (34) en Yvonne (30) van Haren fataal is geworden. De twee parachutisten uit Leusden, die al enkele honder den sprongen maakten, zijn op zo'n vijftig meter boven de grond frontaal met elkaar in botsing gekomen, reconstrueert Van Aperen. „De parachutes worden dan in elkaar gedrukt, waardoor ze steeds sneller naar beneden komen. Voordat ze zich weer ontvouwden, raakte het stel de grond." Het Leusdense echtpaar maakte deel uit van een groep van veertien mannen en vrou wen van de Hilversumse para club Icarus, die in het Spaanse plaatsje Ampuria Brava aan het trainen was voor het Neder lands kampioenschap. Het be stuur van de club is geschokt en wil niet speculeren over de oor zaak van het ongeluk. „We wachten het officiële onder zoeksrapport af. De groep is on derweg naar huis en we hebben nog met niemand gesproken." De stoffelijke resten van de slachtoffers worden morgen in Nederland verwacht. Het simpele feit dat rechthoe kige parachutes 'squares' met een oppervlakte van twintig tot dertig vierkante meter, el kaar raken, is volgens lltÉlllltM- gen niet gevaarlijk. Er zijn zelfs wedstrijden waarbij parachutis ten eikaars valscherm moeten beetpakken. De moderne para- UTRECHT ANP De auto van de zaak is veel te goedkoop. Bedrijven geven hun werknemers klakkeloos een lea se-auto waarmee onnodig veel 'pretkilometers' worden gere den. Dat stelt de stichting Na tuur en Milieu, die gisteren be kend maakte de strijd aan te binden met de zakenauto. Vol gens Natuur en Milieu moet de auto van de zaak zowel voor werkgever als werknemer duur der worden. De werknemer zou anderhalf tot twee keer zo veel moeten gaan betalen als nu. amsterdam anp De politie heeft de twee man nen gearresteerd die op Konin ginnedag ontsnapten uit het huis van bewaring aan de Am- sterdamste Havenstraat. De twee werden gistermiddag ge pakt bij een inval in een woning aan het Geldershoofd in Am sterdam-Zuidoost. Dat heeft een politiewoordvoerder mee gedeeld. De twee, een man van 29 en een van 36 jaar. zijn inge sloten op een politiebureau. Een van hen was bij zijn arres tatie in het bezit van een gasre- volver. De arrestatie verliep ove rigens zonde geweld. De gedeti neerden ontkwamen op 30 april door gevangenispersoneel met een mes te bedreigen. De vlucht van een derde gevangene werd belet. chutes zijn zo ontworpen, dat ze zich na een aanvaring hoog in de lucht altijd weer ontvou wen. Gebeurt dat niet, dan kan een parachutist zich nog altijd loskoppelen en aan zijn 'reser ve-koepel' naar beneden ko men. In tegenstelling tot de ouder wetse ronde, zijn rechthoekige valschermen uitstekend be stuurbaar. Zo goed, dat er zelfs wedstrijden zijn waar bij de lan ding een vlekje van niet meer dan één vierkante centimeter met de voet moet worden be dekt. Ondanks de wendbaar heid van de modeme parachu te, kwamen Wil en Yvonne van Haren frontaal met elkaar in botsing. „Dat gaat al gauw met zo'n dertig kilometer per uur", aldus Van Aperen. Door zo'n klap verandert de parachute in een verfrommeld stuk textiel dat bijna geen lucht- weerstand meer heeft. De para chutist kan dan wel honderd tot tweehonderd meter vallen voor dat het valscherm zijn normale vorm en zijn draagvermogen te rug heeft. Als zo'n botsing op geringe hoogte boven de grond gebeurt, is hij dus fataal. Het echtpaar bereidde zich voor op wedstrijden 'relatief springen, vrije val'. De training werd in Spanje gehouden om geen last te hebben van bewol king. Bij dit onderdeel springt een groepje van vier op 4.000 meter hoogte uit een vliegtuig om tijdens een vrije val allerlei figuren te vormen. Dat gaat met een snelheid van 200 kilometer per uur. Na zo'n 35 seconden, op ongeveer 750 meier, worden de parachutes geopend en zweeft iedereen rustig naar be neden. Kort daarvoor draaien de deelnemers die tot dat mo ment nog met het gezicht naar elkaar toe hangen zich hon- Nederland telt 586.000 zaken- auto's. Dat is tien procent van het totaal. Maar die tien procent neemt 25 procent van alle gere den kilometers voor hun reke ning. Ruim de helft van alle kilome ters die worden gereden met de auto van de zaak zijn zogeheten pretkilometers, aldus C. Slebos van Natuur en Milieu. Dat wil zeggen dat de auto niet voor za kelijke, maar voor privédoelen wordt gebruikt. Slebos zegt zich te baseren op een nog ongepu bliceerd TNO-rapport. PvdA'er ruikt onraad tussen de asperges den haag anp PvdA-kamerlid Huys wil van minister De Vries van sociale zaken wel eens weten wat er mis is bij de asperge-oogst in Limburg. Door het warme weer staat er een recordoogst op de velden, maar er is te weinig per soneel om die te verwerken Huys heeft vernomen dat veel werkzoekenden zich via het ar beidsbureau hebben aangebo den om asperges te steken, maar dat de telers die mensen niet willen hebben omdat ze lie ver met zwartwerkers in zee zouden gaan. Volgens de PvdA'er moeten deze praktijken met wortel en tak worden uitge roeid. Vorig jaar waren er pro blemen met aardbeien. Ook toen waren er niet genoeg men sen om de oogst binnen te ha- len. derdtachtig graden. Door een andere houding aan te nemen, die zich het best laat vergelijken met die van een ski-schans springer, vliegen ze letterlijk van elkaar weg. Zo wordt voorko men dat hun parachutes ver ward raken. Volgens Van Aperen ging het bij deze sprong tot zover alle maal goed. Hij wijst erop dat deelnemers aan deze vorm van formatiespringen volgens vaste routes de landing inzetten. Dat gebeurt juist om ongelukken te voorkomen. Maar hij vreest dat uitgerekend hun ervaring de springers parten heeft gespeeld. „Het gevaar is dat je routine krijgt en slordig wordt". Óns land telt zo'n 4.000 actie ve parachutisten en ieder jaar gebeuren er enkele dodelijke ongelukken. De parachutisten zien hun sport niet als werkelijk gevaarlijk. Wie zich strikt aan de voorschriften houdt, loopt niet veel risico, heet het. „Er zijn ook mensen die tijdens een wande ling om het leven komen." Het bijstellen van de veilig heidsvoorschriften in 1989, een rampjaar omdat toen zeven mensen bij hun sport omkwa men, heeft het totale aantal on gevallen drastisch verminderd, memoreert Van Aperen. „Maar er zijn altijd nog mensen die iets te stoer doen en hun been breken." Ook het bestuur van de Hil versumse club gaat ervan uit dat de sport niet echt gevaarlijk is. De vereniging telt 130 leden van 16 tot 74 jaar. Voorzitter R. Schipper kan zich uit de afgelo pen 25 jaar geen dodelijke on gelukken herinneren. Woord voerder P. Beening spreekt vooralsnog van „peen" en ge looft dan ook niet dat het onge val voor hem bij zijn eerstvol gende sprong aanleiding zal zijn tot enige aarzeling. Schikking is eerder gunstig dan ongunstig voor nabestaanden rotterdam arno ruitenbeek Was DSM schuldig aan het ongeluk in de Botlek in 1991 dat aan zeven mensen het leven kostte? Perschef Arthur Spierts van het chemieconcern wil er niet over praten. „In Nederland is het de rechter die daarover uitspraak doet", zegt hij. Maar de rechter is er helemaal niet aan te pas gekomen, want DSM heeft een schikking met het openbaar ministerie getroffen. Met de betaling van 290.000 gulden is de kous af. De nabestaanden krijgen een niet nader genoemde uitkering. „DSM is zijn ver antwoordelijkheid niet uit de weg gegaan", vindt Spierts. In december 1991 waren werknemers van door DSM Chemicals Rotterdam ingehuurde bedrijven bezig aan een tank met vloeibaar benzoëzuur (een grondstof voor conserveringsmiddelen in de levensmiddelenindustrie). De tank had een open verbinding met de buitenlucht. Het mengsel van lucht en benzoëzuur explodeerde en er ontstond een brand. Zeven mensen kwamen daarbij om. Na een onderzoek van onder meer politie en arbeids inspectie bleek dat DSM te weinig voorzorgsmaatrege len had genomen. Het bedrijf werd daarop gedagvaard wegens dood door schuld, brand door schuld en over tredingen van de Arbeidsomstandighedenwet. Deze week bleek dat DSM met het openbaar ministerie tot een schikking is gekomen. Daardoor gaat de voor vrij dag geplande rechtszaak niet door. Officieel heet het dat tot schikking is besloten omdat DSM het niet passend vindt zich op juridisch-techni- sche gronden te moeten verweren. Spierts: „Stel dat onze juristen in staat zouden zijn om een verdediging op te zetten waarop we in deze zaak niet veroordeeld zouden worden". Dat willen ze op het hoofdkantoor in Heerlen niet, want daar kennen ze hun verantwoorde lijkheid, zegt hij. De Rotterdamse officier van justitie mr. L de Jonge vindt dat er ook na de schikking geen sprake is van on duidelijkheid: „Met de betaling van de maximale boete van 290.000 gulden is de schuldvraag beantwoord. Ik vind het niet interessant hoe je dat dan noemt". Veel belangrijker vindt ze de drie redenen om het DSM- voorstel tot schikking te aanvaarden: „Hoger straffen dan nu is niet mogelijk, de rechten van de nabestaan den zijn er zeker niet slechter en eerder beter op gewor den, en DSM heeft afdoende maatregelen getroffen om zo'n ongeluk te voorkomen". Spierts: „De fabriek is begin 1992 pas weer in pro- duktie gekomen nadat we in overleg met de arbeidsin spectie verbeteringen hadden aangebracht. Er is nu geen open verbinding meer met de atmosfeer: bovenop het benzoëzuur is wat we noemen een deken van stik stof gelegd.". Elk proces houdt een zeker risico in. Ook het proces dat vrijdag tegen DSM had moeten beginnen. In een strafproces spelen de slachtoffers en hun nabestaanden nu eenmaal geen rol. Het was dus mogelijk geweest dat de nabestaanden in een nadeliger positie zouden zijn gekomen dan ze nu zijn. Zowel de DSM-zegsman als de officier van justitie wil om redenen van privacy niet in gaan op de hoogte van de uitkeringen die de families van de zeven omgekomen mensen krijgen. „Ik weet niet hoe de regelingen precies zijn en ook al zou ik het weten, dan zou ik het nooit aan iemand ver tellen. Maar u kunt van mij aannemen dat de afwikke ling van de claims goed verloopt", is het enige dat de officier kwijt wil. PvdA-kamerlid Van Heemst heeft intussen aan mi nister Hirsch Ballin van justitie gevraagd of hij de hoog te van de boete (290.000 gulden) in verhouding vindt met de ernst van de zaak. Ook wil Van Heemst weten waarom het openbaar ministerie afziet van een rechts zaak en of dat wel geloofwaardig is tegenover de nabe staanden. De Industriebond FNV vindt dat de rechter zich als nog over de zaak moet buigen. Districtsbestuurder Kees Kramer: „Openbare behandeling ervan zou een functie kunnen hebben om dit soort incidenten in de toekomst te voorkomenDe industriebond overweegt om DSM zelf voor de rechter te slepen. Of het zover zal komen, is echter de vraag, vooral omdat de bond niet direct bij de zaak betrokken is. Voor zover Kramer weet, is de schadevergoeding met de nabestaanden van de slachtoffers nog niet geregeld. Het verbaast hem dan ook dat de officier van justitie mede op grond van afspraken met de nabestaanden heeft besloten DSM niet strafrechtelijk te vervolgen. Rotterdam Voor de vele Euro- nazi-geweld was dit het laatste hoofdgebouw van de Holland- leent zijn naam aan de stad waar- peanen die het oude continent stukje Europa. Van hier vertrok- Amerika Lijn opende vandaag het heen de uit Rotterdam vertrek wilden verlaten om te ontkomen ken ze per boot naar de Verenig- splinternieuwe Grand Hotel New kende schepen vroeger koers zet- aan economische rampspoed of de Staten. In het voormalige York zijn poorten. Het hotel ont- ten. foto »Rtr jerry lampen

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5