Schoonmaak grond tankstations succes 'Hoewel, stakingen voor werkloze jongeren?' Binnenland Principe-akkoord over CAO in horeca bereikt Geldprobleem op Aruba door bouw van hotels Hoofdkussen kan infectie veroorzaken Doden weer herdacht Marine verkeert in ernstige geldnood Portofoons vermist na bezetting PvdA-kantoor WOENSDAG 5 MEI 1993 Politie bevrijdt ontvoerde vrouw ermelo» De 23-jarige vrouw uit Ermelo, die zaterdag in haar woonplaats werd ontvoerd, is weer vrij. De politie bevrijdde haar maandagmiddag uit een auto die werd bestuurd door haar 30- jarige ex-vriend. De man, die geen vaste woon- of verblijfplaats heeft, is aangehouden op verdenking van ontvoering. Volgens de politie is tegen de vrouw geweld gebruikt. Het slachtoffer is met diverse verwondingen opgenomen in een ziekenhuis. De politie weet (nog) niet of de verdachte hulp heeft gehad en wat de mo tieven voor de ontvoering waren. Vertrouwensman voor homo's in leger den haag De krijgsmacht krijgt een onafhankelijk vertrouwens persoon voor homoseksuelen. Daarnaast komt er een klachten procedure voor homoseksuele militairen die te maken hebben met seksuele intimidatie. Minister Ter Beek van defensie heeft deze maatregelen genomen naar aanleiding van een onderzoek van het Nederlands Instituut voor Sociaal-Sexuologisch Onder zoek (NISSO) naar de positie van homo's in de krijgsmacht. De doelstelling van Ter Beek is en blijft dat op geen enkele wijze on derscheid mag worden gemaakt op basis van seksuele geaard heid. Geval van nekkramp in Purmerend purmerend» Een 5-jarig jongetje uit Purmerend is zondag met nekkramp opgenomen in een ziekenhuis in zijn woonplaats. Een arts heeft bevestigd dat bij de jongen een besmettelijke vorm van hersenvliesontsteking (meningitis) is geconstateerd. De toestand van de jongen was kritiek, maar hij verkeert nu niet meer in levensgevaar. Het ziekenhuis heeft de nekkramp gemeld bij de Inspecteur van de Volksgezondheid. Klusvakantie op de Hoge Veluwe den haag De Vereniging 'Vrienden van de Hoge Veluwe' is op zoek naar vrijwilligers om in de zomermaanden 'eenvoudige werkzaamheden' in het natuurgebied in Hoenderloo te verrich ten. Men krijgt in ruil een gratis kampeerplek in het Nationale Park de Hoge Veluwe. Het werk bestaat uit het bouwen van een observatieplaats voor wild en het afsteken van plaggen grasland. Verder moet er geverfd, getimmerd, gerooid en geplant worden. Vrijwilligers moeten vijf uur per dagwerken, hun kinderen wor den beziggehouden. nieuwegein anp Na zeven onderhandelingsron des voor een nieuwe CAO heb ben werkgevers en werknemers in de horeca (150.000 werkne mers) vannacht een principe akkoord bereikt. Dat voorziet onder meer in een volledige prijscompensatie en een verde re verhoging van de jeugdlonen in 1995. Voor het dichten van het WAO-gat wordt een collectieve bedrijfstakverzekering afgeslo ten die door de werknemers wordt betaald. Deze regeling geldt tot 1 april 1994. Verder is in het onderhande lingsresultaat opgenomen dat bij ziekte het volledige netto loon wordt doorbetaald. Wel wordt bij elke ziekmelding de •eerste ziektedag (wachtdag) niet uitbetaald. De werkgevers ne men in 1994 een wachtdag per jaar voor hun rekening, maar dan moet wel het totale ziekte verzuim met 1 procent of meer zijn gedaald. Verder heeft de werknemer die langdurig ziek is geen onbeperkt recht op al zijn vakantiedagen. oranjestad* anp Aruba verkeert in een financieel moeilijke situatie. Dit heeft pre mier Nelson Oduber gezegd in het wekelijkse radioprogramma van de regering. De financiële problemen zijn ontstaan door dat de overheid grote investe ringen heeft gedaan in het wa ter- en energiebedrijf, de lucht haven, de volksgezondheid, de infrastructuur, de woningbouw en de promotie van het toeris- Volgens de premier zijn de in- vesteringcn het gevolg van het verdrievoudigen van het aantal hotelkamers en vormen zij een enorme druk op de uitgaven van de overheid. Bovendien zul len in de toekomst zo n vierdui zend buitenlandse arbeids krachten moeten worden aan getrokken voor de in aanbouw zijnde hotels. Er moeten nog 1.854 kamers worden gebouwd. De premier wil dat zijn rege ring en de investeerders samen onderzoeken of het goed is Aru ba te blijven vullen met hotelka mers zonder dat het eiland daarop is voorbereid. hengelo *gpd Het Streekziekenhuis Midden Twente (SMT) heeft vorig jaar alle hoofdkussens met echte ve ren weggegooid. De kussens zouden bij honderden patiën ten met een sterk verminderde weerstand ernstige infecties hebben veroorzaakt. De bacte rie die de infectie veroorzaakt, gedijt goed in een vochtige om geving. De bacterie overleefde zelfs in de wasmachine. Nor maal levert deze bacterie geen ziekte op maar bij mensen die net zijn geopereerd of die aan de beademing liggen, kan hij gevaarlijk zijn. Onderzoek naar leidinggevenden Delft Instruments den haag anp Justitie is bezig met een straf rechtelijk onderzoek tegen me dewerkers van Delft Instru ments wegens de illegale uit voer van nachtkijkers naar Irak tijdens de Golfoorlog. Dat heeft de Haagse persofficier van justi tie N. Zandbergen gisteren be vestigd naar aanleiding van een artikel in Vrij Nederland deze week. Minister Hirsch Ballin van justitie zei het onderzoek vorig jaar al toe. Een onderzoek tegen het bedrijf zelf is in 1991 ge stopt. Dat gebeurde om de weg vrij te maken voor de Ameri kaanse justitie die het bedrijf ook wilde doorlichten. Dat leid de tot een schikking waarbij het bedrijf 3,3 miljoen gulden op ta fel legde. Vier arrestaties in grootschalige autozwendelzaak groningen/enschede gpd De politie heeft bij invallen in negen woningen in de provin cies Groningen en Overijssel vier mannen aangehouden, die worden verdacht van deelname aan een grootschalige auto zwendel. Zij zouden enkele tientallen gestolen auto's naar het voormalige Joegoslavië heb ben uitgevoerd. Hoofdverdach te is een 39-jarige man uit Hen gelo. Bij de huiszoekingen werden tientallen blanco kentekenbe wijzen en groene kaarten aan getroffen en grote hoeveelhe den autosleutels. De verdachten zouden onderdak hebben gebo den aan chauffeurs uit het voor malige Joegoslavië, die de au to's, voorzien van valse papie ren, naar hun vaderland reden. De auto's konden worden ge stolen doordat, aldus de politie, de verdachten een 'foefje' had den gevonden om voor Audi's en VW's passende sleutels te maken. De politie verwacht nog meer aanhoudingen te verrich- bootschoen 39,90 Anderhalf keer zoveel aanmeldingen als verwacht berlun anp De schoonmaak van verontreinigde bodems onder tank stations die ophouden te bestaan, is een groot succes. Er zijn meer dan anderhalf keer zoveel stations voor de en kele jaren geleden ingestelde regeling aangemeld dan was verwacht. De stichting had in eerste gerekend op zo'n dui zend stations. Uiteindelijk, zo verwachten Viveen en Schipper, zullen meer dan tweeduizend tankstations van de regeling gebruik maken. Dat is een derde van de onge veer 6.200 tankstations die Ne derland telt. De onderzoekers rekenen erop dat de grond on der alle tankstations die willen stoppen, in acht jaar tijd kan worden schoongemaakt. Dit zal gebeuren zonder faillissement Dat deelde B. Viveen van Hei- demij Advies in Arnhem mee op het TNO/KFK-congres over bo demverontreiniging, dat deze week in Berlijn wordt gehou den. Uit het verslag dat hij sa men met E. Schipper van de Stichting Uitvoering Bodemsa nering Amovering Tankstations (Subat) opstelde, blijkt dat er al ruim 1.700 tankstations zijn die voor de zogeheten Subat-rege- ling in aanmerking willen ko- van de pomphouder. Sinds 1 maart van dit jaar moeten de tankstations in Ne derland voldoen aan strenge ei sen met betrekking tot de bo dembescherming, luchtveront reiniging en veiligheid. Een van de te nemen maatregelen is het onderzoek van de bodem. Als het nodig blijkt, zal het terrein op kosten van de eigenaar wor den gesaneerd. In 1990 sloten de Nederland se oliemaatschappijen een overeenkomst met de regering inzake de schoonmaak van de bodem onder tankstations die worden gesloten. Er werd een speciaal fonds opgericht, dat jaarlijks enkele miljarden gul dens beloopt en dat wordt be heerd door de Subat. Amsterdam Twee fietsers bekijken van nabij de telefooncel voor het Stedelijk Museum in Amsterdam waarin een kunstwerk is opgesteld dat geluid produceert. Het schouwspel is onderdeel van een tentoon stelling in veertien cellen. De expositie is georganiseerd door het Institute of Contemporart Art en heet Sound and Vision. foto ap peter de jong den haag „Het herdenken van gevallenen op 4 mei mag geen cliché worden, voor zover het dat al vaak niet is", waarschuw de minister Hirsch Ballin van itie gisteren tijdens de do denherdenking in Tilburg. Hoe wel het een jarenlange traditie varen toch weer vele tiendui zenden mensen op tal van plaat- i in het land om de doden te herdenken. Bij het Nationaal Monument op de Dam in Am sterdam legden koningin Beatrix en prins Claus een krans. Minis ter Kooijmans riep in het pers centrum in Den Haag op tot een samenhangend mensenrechten- beleid. Kooijmans had het over alle mensen die zijn omgekomen voor het vrije woord. In het voormalige Joegoslavië zijn in middels al dertig verslaggevers omgekomen tijdens hun werk, honderd journalisten raakten ge wond. Bij het verzetsmonument op de Waalsdorpervlakte (zie fo to) werd de klok geluid. foto anp ed oudenaarden De Koninklijke Marine verkeert in ernstige geldnood. De bodem van de kas komt onverwacht snel in zicht, mede door de VN- operaties in Cambodja en het voormalige Joegoslavië. De Ad- miraliteitsraad (het hoogste or gaan van de marine vergelijk baar met een directie) heeft daarom een algehele uitga- vestop afgekondigd. Volgens een marinewoordvoerder een unieke maatregel. „We gaan nu eerst onze centen tellen". Marine-organisaties en on derhoudsbedrijven mogen voorlopig niets meer bestellen. Ze moeten eerst toestemming vragen aan de centrale staf. Ook onderdelen, munitie en brand stof voor schepen en vliegtuigen kunnen pas na een 'Haagse handtekening' worden aange schaft. Volgens de woordvoerder heeft de ingreep geen gevolgen voor de operationele taken. „De geplande vaar- en vliegpro- gramma's gaan gewoon door". Wel wordt bekeken of aankoop van nieuwe onderdelen nood zakelijk is of dat zij eventueel van stilliggende schepen zijn te halen. De maatregel blijft tenminste nog enkele weken van kracht. „In die tijd willen we onderzoe ken hoeveel geld we nog heb ben. We staan financieel onder druk in een mate die we niet eerder hadden voorzien, maar weten momenteel niet eens hoe groot onze problemen zijn", al dus de woordvoerder. Studentenbond tevreden over acties ren onder de 21 en de bezuini ging op de OV-jaarkaart. De ac ties gingen ook gisteren, zij het heel wat minder fanatiek van wege de dodenherdenking, door. Studenten bezetten de Hogeschool Gelderland in Nijmegen en het Ter Aa College in Helmond. De bezetters ver trokken aan het einde van de middag toen de politie kwam. De Landelijke Studenten Vak bond (LSVB) is zeer tevreden over de actiebereidheid van stu denten. De LSVB verwacht za terdag bij de landelijke protest demonstratie in Den Haag ze ker twintigduizend jongeren. De JOVD, de jongeren van de WD, dreigen de organisatie van de protestdemonstratie vrijdag met een kort geding. Op de ac tieposters worden de jeugdige liberalen tot hun grote onge noegen geheel ten onrechte ge noemd in het rijtje organisaties dat de demonstratie onder steunt. De JOVD eist een rectifi catie in de landelijke kranten en vernietiging van alle pamfletten en posters van de protestde monstratie. Sinds de bezetting van het PvdA-hoofdkantoor door woe dende studenten, afgelopen maandag in Amsterdam, wordt een aantal portofoons ter waar de van tienduizend gulden ver mist. De portofoons stonden in een doos in een van de kantoor ruimten. Ze zijn vlak voordat het gebouw door de politie werd ontruimd, via het balkon naar beneden gebracht. De par tij had ze gebruikt tijdens het festival 'Kennis en Cultuur' in Wageningen. Er is aangifte van diefstal gedaan bij de politie. Vernielingen in het kantoor vielen nog erg mee, hoewel de ravage groot was. zegt een woordvoerder van de PvdA. De bezetters gebruikten dikwijls de fax, verspreidden bergen papier over de grond en wierpen barri cades op van kartonnen dozen. De jongeren bezetten het PvdA-gebouw en tal van andere gebouwen in het land omdat ze woedend zijn over afschaffing van de basisbeurs, het schrap pen van de bijstand aan jonge- Bijstandsjongeren dreigen in acties ondergesneeuwd te raken den haag saskia van westhreenen Het blijft angstig stil rond de bijstands jongeren. De groep is kansarmer dan de studenten, maar wordt volgens de plan nen van het kabinet zwaarder getroffen in de portemonnee. Niettemin zijn het de studenten die luidkeels de straat op gaan en gebouwen bezetten. Werkgevers en werknemers komen ook niet voor de bijstandsjongeren op. Hun problemen zijn „niet ons pakkie-an", zeggen ze. Komt er nog wel iemand op voor de be langen van de kansarme, vaak allochto ne werkloze jongere? De vakcentrales FNV en CNV verwij zen naar hun jongerenorganisaties, die werken aan alternatieven voor de plan nen van staatssecretaris Ter Veld (sociale zaken). De beide voorzitters Stekelen burg (FNV) en Westerlaken (CNV) heb ben wel afstand genomen van de bij- standsplannon en de jongerenorganisa ties hebben op 8 mei een gezamenlijke actiedag voor studenten en bijstandsjon geren gepland. De organisatoren vrezen echter dat de studenten de show zullen stelen en meer gehoor zullen krijgen bij het publiek. „De bijstandsvoorstellen gaan ons meer aan het hart dan de voorgestelde bezuinigingen op studenten. Maar ja, de werkloze jongere zit thuis achter de ven sterbank en is moeilijk te organiseren. Eeuwig jammer", verzucht L. Spoelman van de jongerenorganisatie van het CNV. Haar collega E. Iking van de FNV: „We proberen ons niet te zeer te richten op de studenten. Die redden het wel. Alleen laten de bijstandsjongeren zich een beet je ondersneeuwen Geraniumgehalte Volgens vriend en vijand is dat te wijten aan het hoge 'geraniumgehalte' van de groep. Spoelman van het CNV: „De stu denten schreeuwen harder en krijgen veel aandacht in de media. Ze zijn ook niet solidair met de bijstandsjongeren, vind ik." Spoelman haalt de discussie aan tussen studenten en minister Ritzen in het bezette Maagdenhuis. Ritzen haal de de ontslagen bij Fokker aan, maar kreeg zijn pleidooi beantwoord met boe geroep. „Wat hebben wij met die ontsla gen te maken", joelden de studenten. En dat is ook de slogan van de werkge vers. „Het is wel een gewetensvraag hoor", bekent W. van der Maas van het Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond (KNOV). „Eigenlijk vinden wij het typisch een zaak tussen politiek en burger. Jongeren zijn niet primair onze verantwoordelijkheid. Bovendien zien we er weinig heil in met Sociale Zaken in overleg te gaan. Dat heeft al zo vaak wis sels gelegd op een zinvol overleg..La ten zij nu maar eens de eerste stap zetten." Net als de vakbonden zijn de werkge vers bang voor 'verdringing' als werkloze jongeren via het Jeugd Werk Garantie plan (JWG) voorrang krijgen bij sollicita- tieprodures. „Dat is de zaak op zijn kop zetten", vindt W. Scholten van de chris telijke werkgeversorganisatie NCW. „Je kunt mensen zonder diploma geen voor rang geven boven mensen met diplo- Katalysator Volgens het KNOV is het juist de taak van de gemeenten om een actievere rol in het geheel te spelen. Van der Maas: „Wij roepen al jaren dat de gemeenten bij uitstek geschikt zijn om als platform te functioneren tussen werkgevers en. bijvoorbeeld, jonge werkloze allochto nen. Die rol hebben ze laten liggen. Als gemeenten zich actiever opstellen, wil len wij best als katalysator fungeren." De gemeenten op hun beurt spelen de verantwoordelijkheid weer door naar de landelijke overheid. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) zet vraagtekens bij de verwachte miljoenen opbrengst van de bezuinigingsoperaties en zegt al haar uiterste best te doen de werkloze jongeren bezig te houden. „Er wordt inderdaad aardig geschoven met de verantwoordelijkheid", bekent I' Blauw van de FNV. „Toch is uiteindelijk maar één partij verantwoordelijk voor dit beleid, en dat is de overheid." Inmiddels lopen alle jongcrenorgani saties uit politiek en vakbondswezen zich warm voor de 'grote actiedag' van de bijstandsjongcren, samen met de stu denten. Of de volgende weken voor de bijstandsgroep meer acties worden geor ganiseerd is nog onduidelijk. „Ik denk het wel", vermoedt FNV-woordvoerder Iking. „We zitten te denken aan stakin gen." Na enige tijd van stilte: „Hoewel, stakingen voor werkloze jongeren?"

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3