Plan-Simons heeft geen oog voor de individuele arts Milieulast voormalig Oostblok ondraaglijk Feiten &Meningen Ziekenfonds volwassenen Drievlaksvu Hing 47,25 verdoving -niets onderlaag -niets Totaal 47,25 Ziekenfonds jeugdzorg 57,44 1.6,02 26,72 100.18 WOENSDAG 5 MEI1993j52 Enige tijd geleden stond in deze krant een serie artike len over het plan-Simons, de volksverzekering tegen ziektekosten waarvoor staatssecretaris Simons van volksgezondheid zich inzet. De Haarlemse tandarts K. Vreeburg voelde zich daardoor aangesproken. Hij vindt dat in de hele discussie de gevolgen voor de individuele medicus onvoldoende aan bod komen. Hij schreef daarom een uitgebreide reactie, die we hieronder plaatsen. Als ik als tandarts een drievlaks- vulling maak, wat ongeveer een half uur werk is, dan is het niet de bedoeling dat er afhankelijk van de verzekeringsvorm van de patiënt verschillende kwalitei ten geleverd worden. Nee, de 'ulling voor ziekenfondsverze kerden moet aan de zelfde kwa liteitscriteria voldoen als voor Reeds sinds enige tijd loop ik met een onrustgevoel omdat ik de indruk heb dat bij de uitvoe ring van de ziekenfondswet on recht gedaan wordt aan dege nen die belast zijn met de uit voering van de tandheelkundige kerden moet gezondheidszorg. Hoewel ik de discussie niet echt iedere andere verzekerde, goed volg, weet ik dat u samen met een Gronings econoom al vele jaren de ontwikkelingen in de gezondheidszorg bestudeert en hier sterk kritische kantteke ningen bij maakt. Mijn vraag is echter of in de dis- 'e zoals die door politici, In het rekenvoorbeeld gaat het dan ook in alle drie gevallen om precies dezelfde verrichting. Kruideniersmentaliteit Bij de omschrijving drievlaks- vulling voor ziekenfondsverze kerden wordt er van uitgegaan r ook door u gevoerd wordt, dat bij volwassenen de verdo- wel rekening wordt gehoudi met het feit dal veranderingen in de ziekenfondswetgeving ef fecten kunnen hebben op de ta- Slechts onder bijzondere rieven en dus op het inkomen standigheden (en leg dit van zorgverleners. Bij het lezen van artikelen het onderwerp ben ik hier in ie- bracht worden, der geval niet van overtuigd. Bij particuliere patiënten De discussie die gaande is, ving en eventueel noodzakelijke onderlagen in de verrichting in begrepen is. de patiënt) mag verdoving wel in rekening ge- vooral e discussie, die gaat hoeveel gezondheidszorg in to taliteit mag kosten en op wa voor wijze deze kosten te be heersen zijn. Hierbij wordt a de ene kant gekeken wat de zekerden gezamenlijk aan pre- 3 opleveren e jeugdtandzorg mogen al deze -economische extra verrichtingen die tenslotte materiaal, tijd, en expertise kos ten wel berekend worden. Het ziekenfonds gaat zelfs nog ver der; nadat het mij eerst berooft van een fatsoenlijke vergoeding van de uren die ik besteed aan het maken van in mijn ogen kant wat er minimaal aan zondheidszorg geleverd moet worden tegen een van te vorei vastgesteld budget. Een en ander heeft in de loop van vele jaren geleid tot verschillen in tarieven i de andere verantwoord werk, eist het e passant ook nog dat de drie- vlaksvulling niet weer binnen vier jaar gedeclareerd wordt, omdat het er van uitgaat dat de vulling bij falen gratis door de tandarts overgelegd wordt. Alle be- biologische variabelen die voor handelingen uitgevoerd bij par- het falen van werkstukken als ticuliereen ziekenfondspatie ten. Hierbij komt vooral de tandheelkunde er mijns inzii inmiddels wel erg slecht af. oorzaak aan te merken zijn, worden hierbij ter zijde gescho ven. Een dergelijke behandeling i de uitvoerders van de ge- Zoals u weet is iemand verplicht zondheidszorg is mijns ii ziekenfondsverzekerd als hij of typerend voor de Nederlandse t loondienst een salaris heeft onder de ziekenfonds grens. Het begrip salaris heeft alleen betrekking op het loon- strookje, verder inkomen of dit nu hoog is of laag telt niet. Het idee van het ziekenfonds is dat iedereen, ongeacht zijn in komen, toegang moet kunnen hebben tot de gezondheidszorg en dat iedereen daarom naar draagkracht betaalt. Het is vol gens mij ook met de toekomst plannen voor de gezondheids zorg zo dat collectiviteit op ba sis van draagkracht de basis is. kruideniersmentaliteit. de stellingen die ik in mijn proefschrift heb 'Ziekenfondsver richtingen' bestaan niet, 'Zie kenfondstarieven' zijn dan ook niet terecht. U zult begrijpen dat het niet mogelijk is aan de kwaliteits kant met de zelfde twee maten te meten als in de tariefsfeer. Bovengenoemde drievlaksvul- ling geeft voor ziekenfondsver zekerden en particulier verze kerden precies de zelfde hoe veelheid werk. Het enige ver- Binnen de tandheelkunde is het schil is het tarief en dit is m.i. al heel lang een bron van erger- niet juist, nis dat voor werk dat tandartsen verrichten met meerdere, totaal Als de patiënt een salaris heeft verschillende maten gemeten wordt als het gaat om vergoe- ding. Er zijn namelijk e lager dan ruim 56.000,is de tandarts verplicht zijn werk te verrichten tegen een zieken fondstarief, waarbij de korting schillen in tarieven voor zieken- op het particuliere tarief voor fondspatiënten en particuliere het ziekenfonds kan oplopen tot patiënten. Ik zal u, zie onder, een reken voorbeeld geven van de ver schillen in tarieven. In dat rekenvoorbeeld is geen rekening gehouden met ver plichte pensioensafdracht over het gedeclareerde bedrag door ziekenfondsen en de kosten die gemaakt moeten worden tegen de 60%. Een tandarts die voornamelijk ziekenfondspatiënten heeft kan met deze ziekenfondstarieven onmogelijk aan het zelfde uur tarief komen als een tandarts die alleen particuliere patiënten heeft. Als hij toch een poging hiertoe wil doen, zal hij zijn werk dermate moeten versnel- particuliere rekeningen geïnd te len dat daardoor kwaliteitsver- krijgen, maar ook als de tarie- lies op kan treden, ven een paar procenten naar el- Met de invoering van het plan- Simons worden de uitvoerders van het systeem straks nog een en betaalt 7,40. Als het jeugd zorg is doet hij een groene pet op en betaalt 20,03 en als het een particuliere verzekering is doet hij een rode pet op en be taalt zonder blikken of blozen 23,-, waarbij de patiënt afhan kelijk van zijn polisvoorwaarden ook zelf een gedeelte betaalt. Een zeer vervelend addertje on der het gras is, dat de controle voor de volwassen ziekenfonds patiënt slechts tweemaal per jaar gedeclareerd kan worden. Voor ieder ander probleem aan het gebit van deze patiënten waar een extra consult (en dus tijd en expertise) voor nodig is mag de tandarts niets declare ren bij het ziekenfonds of aan de patiënt in rekening brengen, omdat dit reeds in het fabelach tige bedrag van 7.40 inbegre pen is. Bij particulieren of jeugdtandzorgpatiënten kunnen deze extra behandelingen wel in rekening gebracht worden als consult inclusief kleine verrich ting. Als ik mijn patiënten deze in mijn ogen belachelijke situatie probeer uit te leggen begrijpen zij hier ook niets van (meestal weten ze het niet eens), en vin den zij met mij het systeem fout. Andere problemen waardoor het werken in de gezondheids zorg steeds ondraaglijker wordt zijn de volgende: Probleem 1: Het is in Nederland op dit mo ment zo dat in zeer veel huis houdens meer dan één inko men is. Voorbeelden zijn men sen die naast hun inkomen een of andere wettelijk verplichte vergoeding ontvangen en twee verdieners, waar de vrouw naast het salaris van haar man via een klein bijbaantje een eigen sala ris heeft en daarmee verplicht gebruik maakt van de zieken fondswetgeving. Vreemd ge noeg heb ik in mijn praktijk ook mensen die arts zijn en die naast hun praktijk een kleine promotiebaan hebben, of per sonen, die deel uitmaken van raden van commissarissen en die ruim voldoende inkomen hebben voor een particuliere verzekering, maar door wettelij ke regelingen ziekenfondsverze kerd zijn en mij daardoor opza delen met een lager tarief voor de behandelingen die ik bij hen Probleem 2: In de Tweede Kamer is vorig jaar en recent weer een voorstel gedaan om de ziekenfondsgrens drastisch te verhogen. Het voor stel is de grens te verhogen naar 61.000,Er wordt volgens mij in dit soort voorstellen vol komen aan voorbijgegaan dat hiermee in feite de inkomens van de zorgverleners onder druk komen te staan, omdat veel van hun 'particuliere patiënten' nu verplicht ziekenfondsverzeker den worden. Bij dit voorstel vrees ik dat mijn eigen inkomen aanzienlijk zal dalen, omdat ook veel van mijn particuliere pa tiënten weer ziekenfonds zullen worden. Zijn de politici die zich met deze problematiek bezig houden zich hiervan wel be wust? Het ziekenfondssysteem is ont staan vanuit de sociale gedach te dat ook minder draagkrachti- gen in de samenleving gebruik moeten kunnen maken van voor hen dure gezondheidszorg. Wat ik niet begrijp is dat de op lossing van deze sociale ge dachte nog steeds gezocht wordt in de tarieven die ik voor de door mij uitgevoerde behan delingen ontvang, en niet in de verzekeringspremie met bij voorbeeld een eventueel eigen risico voor de patiënt, zodat echt iedereen naar draagkracht in het systeem bijdraagt. Kostenbeheersing Het totaal loslaten van zieken fondstarieven en het confronte ren van patiënten met rekenin gen van behandelingen, zodat ze weten wat gezondheidszorg kost en het per patiënt (afhan kelijk van de soort zorg en indi viduele bijverzekering) maxi meren van de zorg, leidt mijns inziens beter tot beheersing van de kosten dan de tot nu toe ge voerde politiek, waarbij iemand binnen het ziekenfonds ver zorgd is van de wieg tot het graf, FOTO DIJKSTRA BV zonder dat hij enig besef heeft wat het allemaal kost. Ik besef wel dat ik een mis schien wat eenzijdige kijk heb op de zaak, veroorzaakt door het feit dat ik op dit moment door de hele gang van zaken knap geïrriteerd ben. Oplossingen heb ik ook niet zo een-twee-drie, maar de weg die we met z'n allen ingeslagen zijn kan mijns inziens alleen maar leiden tot een kritiek moment waarop de bom barst. Het probleem is dat de tand heelkunde gevangen zit in een totaalbudget, waarbij het tarief gevormd wordt door het totale aantal verrichtingen. Als het aantal verrichtingen (door wat voor reden dan ook) toeneemt, terwijl het budget ge lijk blijft, worden tekorten die daardoor ontstaan niet verhaald op de patiënten die om deze ex tra zorg vragen, maar op de tandarts die de zorg verleent door weer tariefaanpassing (naar beneden uiteraard). Wat draagkracht betreft blijft de patiënt buiten, schot, die mag alles in zijn leven zelf kiezen, behalve daar waar het gaat om zijn eigen (gebits) gezondheid. keer extra belast. Niet alleen worden ze gekort op de tarieven die ze krijgen voor de verrich tingen die uitgevoerd worden, maar ook nog eens een keer als premiebetaler, omdat de pre mie sterker afhankelijk wordt van het inkomen. Mij ontgaat de logica inmiddels volkomen. Iedere dag te werken in de we tenschap dat de wetgeving en politiek zorgverleners in de tandheelkunde op een dergelij ke wijze te kort doen, zorgt er voor dat veel van de werkvreug- de weggenomen wordt. Ontmoetingen met collega's monden meestal uit in een dis cussie over het ongenoegen over de ziekenfondstarieven. Zoals u ook zult weten, zijn par ticuliere verzekeraars nu bezig zich op de markt van de zieken fondsen te bewegen en omge keerd. Als ik mijn patiënten probeer uit te leggen hoe verschillend de verzekeringen zijn, neem ik als voorbeeld iemand die op de af deling tandheelkunde van zo'n verzekering belast is met beta ling van de declaraties ten be hoeve van de verschillende ver zekerden. Als bijvoorbeeld een consult voor halfjaarlijkse controle uit betaald moet worden, doet de betreffende medewerker voor volwassenzorg een gele pet op TOM JANSSEN Hoe onrustbarend en ondraaglijk de milieulast is die de landen in Midden- en Oost-Europa moeten torsen, blijkt op de Internationale Conferentie over Bodemver ontreiniging die deze week in Berlijn wordt gehouden. Door gebrek aan milieubesef en een afdoende milieu wetgeving hebben de milieuproblemen zich opgesta peld. De honderden miljarden die nodig zijn om het voor de volksgezondheid meest bedreigende vuil op te ruimen, zijn er niet. Dr. J. Potrany van de Russische Academie voor Econo mie schildert de rampzalige werkelijkheid. Rusland kijkt aan tegen een berg van 50 miljard ton afval, die jaarlijks met 4,5 miljard ton groeit. De natuur en het milieu zijn ernstig aangetast door giftig industrieel af val, dat overal wordt gedumpt. Rusland beschikt name lijk over slechts zeven verbrandingsinstallaties en twee verwerkingsfabrieken. De milieusituatie in de Republiek Tsjechië is voor de volksgezondheid nog bedreigender. Naar het oordeel van Micislav Kuras, van het Instituut voor Chemische Technologie, en Jan Mikolas, van het Milieumanage ment Bureau in Praag, behoort de republiek tot de meest vervuilde in Europa. De luchtverontreiniging is op veel plaatsen tot boven het toegestane niveau gestegen. De bodem is zo ver vuild dat honderdduizenden hectares grond niet meer voor agrarisch gebruik geschikt zijn. Tientallen miljarden, zo blijkt uit het verslag van de Tsjechen, zijn nodig om in dit land een enigszins aan vaardbare milieustandaard te bereiken. En dan nog zal het tientallen jaren duren voordat de ernstigste proble men zijn opgelost. Geen overheid of bedrijf kan de kostbare saneringen bekostigen, zo vermeldt een rapport van de Technische Universiteit in Budapest. De economie van Hongarije bevindt zich in een diepe recessie. De situatie in de overige Midden- en Oosteuropese landen is niet veel anders. De Hongaarse overheid heeft het milieu in de twee na oorlogse periodes van industrialisatie verwaarloosd. Er zijn geen wettelijke regelingen voor de behandeling van gevaarlijk afval en de bescherming van openbare wate ren. De lijst van vervuilde terreinen, die in het stuk worden opgesomd, is eindeloos: 25.000 verontreinigde bodems die het grondwater bedreigen, 30.000 ondergrondse olietanks die onbeschermd zijn en dan nog de vele on der de grond gelegen fabrieksruimten en oude mijnen, gevuld met giftig afval zoals cyanide, PAK's en zware metalen. Door het ontbreken van enig verantwoordelijkheidsge voel voor het milieu bij de voormalige Oostduitse rege ring bleef de milieuwetgeving een fraai stuk papier, zo schetst Klaus Wolf van de Umwelt Beratung in Schwe- rin de situatie in de vroegere DDR. Bijna onuitvoerbare milieuregels, onvoldoende financiële middelen, niet goed opgeleid personeel en geen enkele ervaring met saneringsprojecten vormen het sombere beeld van een gammel Oostduits milieubeleid. Het nieuwe verenigde Duitsland zit met de erfenis: 30.000.tot 50.000 lokaties in het oostelijk deel van het land, waar de bodem dusdanig is vervuild dat er met het oog op de volksgezondheid en het milieu iets aan gedaan moet worden. Voor deze schoonmaak is, zo hebben Heike Belitz en Jürgen Blazejczak van het Duit se Instituut voor Economisch Onderzoek in Berlijn be rekend, een bedrag van tien tot vijftien miljard gulden nodig. Daarbij komt nog het opruimen van de 153 miljoen ku bieke meter mijnafval van de uraniumproduktie van Wismut bij Chemnitz, die van 1946 tot 1990 220.000 ton materiaal opleverde. De open stortplaatsen in dichtbevolkte gebieden behoren volgens de Duitse Montantechnologie in Leipzig tot de grootste radio-ac tieve afvalbergen ter wereld.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2