'Abdoe' blijft Van Poppel voor S™ iïk'>é Ar-' r„ X 'm- - v x 4 (jf5 '|P r Italianen kleuren wielerlente azuurblauw Brenda Schultz weer op goede weg Sport Vader Monica Seles overweegt schadeclaim Krajicek moeizaam naar winst m 'pi 4 ponifflT WOENSDAG 5 ME11993 561 27 Finale Zilveren Molen verschoven leiden* De datum van de finale van het toernooi om de Zilveren Molen wordt verschoven. Dat gebeurt op verzoek van finalist Rijnsburgse Boys, dat op zaterdag 22 mei de allesbeslissende wedstrijd om een plaats in de eerste klasse speelt. Een nieuwe datum voor de eindstrijd om de Zilveren Molen, die oorspronke lijk was gepland voor donderdag 20 mei (Hemelvaartsdag), staat nog niet vast. LFC, de organiserende vereniging, probeert het duel Rijnsburgse Boys - Roodenburg naar dinsdag 2 juni te ver schuiven. Daarvoor is toestemming nodig van de gemeente. Oud-internationals naar Hazerswoude hazerswoude* Oud-intemationals luisteren het 50-jarig bestaan van Hazerswoudse Boys op. Op donderdag 20 mei nemen zij het om 14.30 uur op tegen het eerste elftal van de jubilerende voet balvereniging. Naar Hazerswoude komen behalve de Leidenaars Wim Rijsbergen en Wim Meutstege ook Gerrie Mühren, Epi Drost, HenkWery, Jan Poortvliet, Pier Tol, Dick Schoenaker, John Rep, Pierre Vermeuelen, Piet Schrijvers, Ben Wijnstekers en René van der Gijp. Toegangskaarten kosten 7,50. Romario terug in Nederland eindhoven Romario is terug in Nederland. Van een Braziliaanse vliegmaatschappij vernam PSV dat de aanvaler in Rio de Janeiro was ingestapt, naar verluidt hoorde PSV van een fotograaf dat hij was aangekomen in zijn huis te Brabant. Romario, wel vaker zoek, had vrijdag al op Schiphol moeten landen. Dat was afge sproken. Hij vertoefde in Rio voor het oplossen van wat zaken. Voor het duel met Dordrecht, afgelopen zondag, was hij nog niet gearriveerd. Hoofdtrainer Westerhof verklaarde dat er op korte termijn contact zal plaatsvinden. „Eventuele maatregelen zijn zeker niet uitgesloten, maar die blijven intern. Dat is een zaak tussen Romario en PSV." Looyen mag niet blijven Groningen Leen Looyen heeft dinsdag te horen gekregen dat hij komend seizoen geen trainer is van FC Groningen. Looyen werd eind februari gevraagd het seizoen bij de club af te maken, nadat Pim Verbeek was ontslagen. Theo Vonk, die op zijn beurt moest vertrekken bij het Spaanse Burgos, wordt vrijwel zeker de nieu we trainer van FC Groningen. De leiding van de eredivisieclub gaf toe al enkele keren te hebben gesproken met Vonk. Waar schijnlijk worden de onderhandelingen nog deze week afgerond. Anton Geesink bezoekt Voorhout voorhout Oud Olympisch kampioen en wereldkampioen judo Anton Geesink komt vrijdag op bezoek bij de Voorhoutse sport school Jan Berends aan de Herenstraat. Geesink komt langs om dat één van de judoka's van de sportschool als hoofdprijs van een prijsvraag een bezoek van de Mobiele Olympische Acade mie, onder leiding van Anton Geesink, won. De komst van de wereldberoemde judoka gaat gepaard met een groot aantal acti viteiten, waaronder de finale wedstrijden van het olympisch teamtoemooi. De activiteiten beginnen om 9.30 uur. DENVER/HAMBURG »SID/Reuter Monica Seles heeft haar aanval ler Günter Parche vergeven, haar vader Karoly Seles wil ech ter uit de aanslag financieel ge win halen. Afhankelijk van de tijd dat het herstel duurt, derft de Servische tennisvedette in het ongunstigste geval maxi maal tien miljoen gulden, meent vader Seles. Karoly Seles wil de organisatie van het toernooi in Hamburg, waar Monica Seles vrijdag door de werkloze Parche riiet een fi leermes in de rug werd gesto ken, aansprakelijk stellen voor de materiële - en psychische schade. Toernooidirecteur San ders liet gisteren weten dat de „Seles-clan" zich nog niet heeft gemeld. „Als het ooit tot een schadeclaim komt, is het nog maar de vraag of wij aansprake lijk gesteld kunnen worden." Inmiddels wordt Monica Se les in de Verenigde Staten angstvallig afgeschermd van de buitenwereld. Een woordvoer der van Steadman Hawkins-kli- niek in het mondaine ski-oord Vail in Colorado ontkende noch bevestigde dat de nummer één van de wereldranglijst in het ziekenhuis wordt verpleegd. „Geen commentaar. Het doet er niet toe of ze hier wordt be handeld. En indien dat het geval zou zijn, zouden we op grond van het beroepsgeheim geen in formatie mogen verstrekken", luidde de verldaring. Maandag werd gemeld dat Seles in Vail werd behandeld door de bekende orthopedische chirurg Richard Hawkins, ge specialiseerd in spierblessures. In het verleden is Seles ook al eens onder behandeling ge weest bij de arts. Seles arriveerde maandag avond in Denver met een privé- jet. Ze wandelde, gehuld in een deken naar de aankomsthal. Wachtende verslaggevers wer den door de vermoeid en bleek ogende „Joegoslavische" gene geerd. rome martin hoekstra Brenda Schultz heeft de laatste tijd reden om weer vrolijk te kij ken. De 22-jarige tennister uit Heemstede verraste gisteren in Rome tijdens de Open Italiaan se kampioenschappen met een betrekkelijk eenvoudige zege op de als veertiende geplaatste Zi- na Garrison: 6-4 6-2. Een reden te meer om haar toernooiwinst van zondag in Tarento niet te beschouwen als de bekende zwaluw die nog geen zomer maakt. Er is nogal wat gebeurd voor Schultz weer op een beetje ni veau terugkeerde. In december van het afgelopen jaar speelde haar knie op. „Ik had absoluut geen kracht", vertelt het groot ste tennistalent na Betty Stöve. „Men zei dat het mijn meniscus was. Ik geloofde daar niet in. Na een maand rustig aan trainen, was de pijn weer weg. Wellicht was er een zenuw bekneld of was het een vorm van overbe lasting." In de negende etappe van de Ronde van Spanje is het Djamaloedine Abdoesjapa- rov toch gelukt. Na drie keer in de top-vier te zijn geëindigd, won hij einde lijk een rit. Het was boven dien zijn eerste zege dit seizoen. valencia anp Na de 224 kilometer tussen Al- bacete en Valencia versloeg de Oezbeek de Italiaan Lombardi en de Nederlandse sprinter Jean Paul van Poppel, die al twee dagprijzen binnen heeft. De Zwitser Ziille blijft toonaange vend in het klassement. De drager van de gele trui fi nishte in dezelfde tijd als de rit winnaar. Het peloton arriveerde massaal na 6 uur, 12 minuten en 20 seconden in Valencia. Bij het aangaan van de sprint had Abdoesjaparov zijn twijfels. Twijfels Eerder werd hij „slechts" twee de, derde en vierde. Maandag kwam hij, na kilometers gesleur van zijn ploegmakkers, veel te vroeg op kop, waarna Van Pop- pel profiteerde. De sprint van dinsdag verliep niet geheel reglementair. Van Poppel, favoriet in de nauwe straten van de hoofdstad van de sinaasappelstreek, werd in de laatste^ meters bijna in de hek ken gereden door de Italiaan Baffi. „Ik begrijp niet wat hem bezielde", klaagde de Nederlan der. „Dit is balen. Mijn ploeg heeft geweldig gewerkt. Alle maal voor niets." Dat terwijl landgenoot Guus Hiddink, voet baltrainer van Valencia, hem bij de finish stond aan te moedi gen. Van Poppel kon geen klacht indienen bij de jury. Im mers, Baffi won niet. Volgens Abdoesjaparov was daartoe ook geen aanleiding. „Op mijn over- In februari werd Schultz, ge plaagd door een griepaanval, drie keer in de eerste ronde uit een toernooi geslagen. De ver bintenis met haar trainer Juan Nunez, die ook Arantxa San chez onder zijn hoede heeft, be gon te wankelen. Schultz: „Hij zat al vanaf net begin (2,5 jaar geleden, red.) te zeuren dat mijn forehandgrip te plat was. Nou, die heb ik altijd al zo ge had. Volgens mij was het meer een kwestie van goed indraaien. In Oklahoma stelde Nunez mij voor de keuze: of veranderen of breken. Dat werd dus het laatste." De Spaanse trainer ging ver volgens in zee met Lori McNeill, Schultz trok zich terug bij haar zus Sacha. „Daar heb ik mezelf weer een beetje teruggevonden. Sacha heeft pas een baby gekre gen en dat kwam prima uit. Zo werd alle druk van me wegge nomen. Iedereen was immers met het kind bezig. Werd ik niet aan het probleem van coaches herinnerd. Kon ik lekker re- winning valt niets af te dingen. Ik had er recht op en ik had het nodig. Dit geeft vertrouwen." Abdoesjaparov sprak van een dubbele zege. Nummer twee Lombardi, Olympisch punten- koerskampioen, is een ploegge noot. Held Held van de dag was Hendrik Redant. De Belg, winnaar van de laatste Parijs-Tours en derde in de Ronde van Groot-Brittan- nië, ontsnapte na elf kilometer. Pas 24 kilometer voor de streep laxen. En op zijn tijd even trai nen in Amsterdam bij Cees van Houwelingen. Effe mijn basis technieken doornemen." Schultz, zonder coach nu, werkt inmiddels samen met haar dubbelspelpartner Debbie Graham. Ze traint tot aan de Open Franse op Roland Garros met de sparringpartner van de Amerikaanse. „Handig. Kunnen we de kosten delen. Bovendien is het ook fijn om iemand langs de kant te hebben die op zijn tijd wat aanmoedigingen roept." Een ander voordeel van de sa menwerking met Graham is de gezelligheid. Het is een bekend gegeven dat gezelligheid hand in hand gaat met prestaties. Athans, in het geval Schultz. „Het ligt bij mij niet aan het tennissen zelf', zegt de Heem- steedse, die ooit aan de deur van de mondiale top-25 klopte, maar inmiddels afgezakt is naar een 37e plek, nog achter Step hanie Rottier op 32. „Het gaat om de randvoorwaarden. Sfeer werd hij achterhaald, toen de forse tegenwind hem teveel werd. Zijn maximale voor sprong bedroeg 23 minuten. Dat was ongeveer halverwege de race. Aanvankelijk deed slechts de Nederlander Vos kamp een vergeefse poging hem te achterhalen. Pas toen Van Poppels ploeg tempo ging maken was het gedaan met de Belg, die zijn voorseizoen be dorven zag door griep. Duinkerken De Fransman Laurent Desbiens is voor mij een van de belang rijkste zaken. Met Debbie loopt alles lekker. Ik heb er alle ver trouwen in dat ik weer op de goede weg ben. Nu op naar een hoge klassering op de wereld- ranglijst." Vorige week deed Schultz goede zaken in Tarento wat de ranglijst aangaat. Onbedreigd haalde zij haar derde toernooi zege in haar loopbaan binnen door in de eindstrijd haar part ner Graham terug te wijzen. „In Rome trok Schultz de op gaande lijn gisteren door. Ge zellig spelend' dreef ze de Ame rikaanse tot wanhoop: 6-4 6-2. „Ik had natuurlijk wel het voor deel dat ik al een tijdje op gravel speel. Tegen Garrison ben ik dan ook veel rallies vanaf de baseline aangegaan. Dat is niet haar spelletje. Zina moet het aan het net doen." De volgende opponente van Schultz wordt Gigi Fernandez. „Zij kan heel veel. Behalve als ze kwaad wordt. Daar moet ik dus voor zorgen." zorgde tijdens de eerste etappe van Vierdaagse van Duinkerken voor een levensgrote surprise. Toen het peloton zich na 174 ki lometer compleet aan de streep meldde, werd immers een an dere coureur als eerste aan de meet verwacht: Mario Cipolini, de Italiaanse krachtspurter op wie dit seizoen geen maat leek te staan. Leek, inderdaad, want het was Desbiens die Cipolini met meer dan een lengte voor bleef. Een prestatie die nog meer aan gewicht wint als de nummers drie tot en met zes Brenda Schultz: gezellig naar de top. rotterdam gpd Carlo l'Ami kan behalve bij Sparta ook een contract onder tekenen bij zowel Go Ahead Eagles als bij Heerenveen. De tweede doelman van Sparta, die op het Kasteel een vierjarige verbintenis heeft aangeboden gekregen, geeft uit sportief oog punt de voorkeur aan Heeren- worden bezien. Achter Cipolini finishten Ekimov, Raab, Ver hoeven en de Franse sprinter Capelle ver achter Desbiens. Romandië Rolf Sörensen blijft doorgaan met winnen. De Deen die in het klassieke voorseizoen al twee maal toesloeg won gisteren de proloog van de Ronde van Ro mandië. Sörensen was over de 7,3 kilometer vijf seconden sneller dan Tourwinnaar Miguel Indurain. Pascal Richard deed er zes seconden langer over en werd derde. foto archief veen of Go Ahead, omdat hij daar volgend seizoen eerste doelman kan worden. Bij Sparta zou hij nog een jaar op de bank moeten plaats nemen, omdat Edward Metgod pas na volgend seizoen zijn loopbaan afsluit. Bij Heerenveen staat ook Dordrecht-doelman loop Hiele in de belangstelling als opvolger van Aldo Swager. ROME/HAMBURG ANP/IPA Richard Krajicek heeft zijn eerste wedstrijd tijdens het toernooi van Hamburg pas in de tiebreak van de derde set naar zich toegetrokken. De Hagenaar, die vrij was in de eerste ronde, versloeg de jonge Fransman Rodolphe Gilbert met 6-4 2-6 7-6 (7-4). In de achtste finales treft hij de Braziliaan Oncins. Krajicek, dertiende op de wereldranglijst en als zeven de geplaatst in het met bijna drie miljoen gulden gedo teerde toernooi in Noord- Duitsland, is nog de enige Nederlander in de strijd. Paul Haarhuis verloor op het gravel in twee sets (4-6 6-7) van de Duitser Steeb. In de tweede set miste hij op 5-4 twee breekpunten en ook in de tiebreaJc nam hij een voorsprong. Grootste verrassing van dinsdag was de zege van Steebs landgenoot Göllner op Michael Chang. Göllner is de aankomende ster van het Duitse tennis. Drie weken geleden won hij in Nice zijn eerste toernooi, na overwin ningen op Edbergen Lendl. Claire Wegink, een 25-jari- ge tennisspeelster uit Tiel, pakte tijdens de Italiaanse open op het Foro Italico in Rome slechts twee games van het publieksidool, Ga- briela Sabatini. De Argentijn se, derde geplaatst en de laatste twee jaren winnaar in de oude hoofdstad, versloeg de Gelderse in 59 minuten met 6-0 6-2. Sabatini gaf We gink na afloop het advies naar voetenwerk te verbete- Laurent Desbiens juicht Supersprinter Mario Cipolini weet zich geklopt in de eerste etappe van de Vierdaagse van Duinkerken. foto epa Eagles en Heerenveen willen l'Ami naar Van der Poel: nog niet versleten, maar toch ook niet meer zo scherp. Hoewel, verle ren doe je het nooit, bewees de 'stokoude' Duclos. Nederland Wat de twee Nederlandse for maties betreft: WordPerfect te kende voor 7 top-10 plaatsen. TVM voor 5. Het zijn RKC- en FC Groningen-klasseringen; te groot voor het servet en te klein voor het tafellaken. Aan de bud getten alléén kan het niet lig gen; aan ziekten, blessures, valpartijen of andere ellende ook slechts ten dele. Wat zowel de ploeg van Raas als die van Priem miste, dit voorjaar, was scherpte, èn de wil, kracht en macht van de kopmannen om net even 'uitgewoonder' aan de streep te komen dan ze ratio neel wellicht verantwoord von den. Het Nederlandse profpeloton is afgelopen winter met zo'n vijftien eenheden ingekrompen. Voor hun was geen plaats meer op de steeds krappere wieier- markt. Zij die bleven merkten niet echt veel van de sportief fi nancieel/economische crisis. Zeker voor de top bleven de sa larissen nog op net peil van de recente jaren. De B-garnituur, de groep-Cordes/Talen c.s, moest wel inleveren. En ook die heeft er vooralsnog ook geen blijk van gegeven op meer aan spraak te mogen maken. Opmerkelijk De opmerkelijke nummer drie in het individuele voorjaars klassement is niet 'Signore Stu- pido': Franco Ballerini (5e), maar een andere Italiaan, uit de ploeg van Hennie Kuiper: Maxi milian Sciandri. De winnaar van o.a. de Ronde van Engeland van 1992 buitte zijn sprintkwalitei ten bijna optimaal uit, en schaarde zich viermaal bij de eerste vijf. Zesentwintig jaar pas, een beetje meer kracht en zijn eerste top-eendaagse is binnen. In totaal meldden zich 49 renners voor de 90 beschikbare top-10 plaatsen. Onder hen: 14 Italianen, 10 Belgen, 7 Fransen en ook nog 6 Nederlanders. Maar op de tweede plaats van Maassen in Vlaanderen na, en op de twee meer dan behoorlij ke pré-finales van Adrie van der Poel naar Roubaix en in de Gold Race, viel er toch weinig posi tiefs te melden van Nederlandse kant. Breukink, Theunisse, Rooks noch Bouwmans speel den nooit een rol van betekenis. En wat in negatieve zin het meest opviel was het complete ontbrekei) van 'nieuw Oranje- bloed' in de vuurlinie van de eendaagsen. De 16 Italianen zorgden in to taal voor 32 klasseringen bij de eerste 10, op 90 mogelijkheden. Dat betekent dat meer dan een- Johan Museeuw, Belg in Italiaan se dienst schreef de Ronde van Vlaanderen op zijn naam. foto archief derde van de ereplaatsen werd ingenomen door Italianen. De Belgen kwamen aan 18 top-10 plaatsen, Nederlanders, Duit sers en Fransen aan ieder 9. Overmacht De overmacht van de Italiaanse ploegen maakt nög meer duide lijk. Als we het San Marinese Mercatone Uno gemakshalve als Italiaans beschouwen, tellen komen we 39 op 90 top-10 klas seringen voor Italianen en ren ners in Italiaanse dienst. Het leeuwedeel daarvan wordt op geëist door dé ploeg van lente '93: GB-MG, 9 keer bij de eerste 10. De duurste Italiaanse ploeg, Gatorade, komt niet verder dan twee schamele top 10-posities: de verloren Gold Race van Bug- no en de anonieme vijfde plaats van Chiurato in de Waalse Pijl. Ook peperdure Spaanse forma ties als Once (4x), Festina (2x), Banesto en Clas (elke lx) scoor den maar heel matig in het een- dagswerk. Spanjaarden blijven meer gefocust op het grote en kleine rondewerk. Motorola (Kuiper) en Histor (Post) draaiden daarentegen juist heel behoorlijk mee met ieder 8 maal in de top-10. Arios- tea is ondanks het drastisch in gekrompen budget ook aardig op peil gebleven (7x), en Tele kom lijkt de aansluiting met bo venin te hebben gevonden (7x). Dat dankte de ploeg van Go- defroot vooral aan Olaf Ludwig ook weg bij Post, zónder be langrijke overwinning, maar toch goed voor vijf top-10 note ringen. Alleen, zijn sprint is be zig af te botten; niet ongebrui kelijk bij een rijpe dertiger. Kijk Italianen en Italiaanse ploegen hebben het eendags-voorjaar van dit wielerseizoen over heerst. Met de GP Frankfurt, za terdag, werd een lente afgeslo ten, die azuurblauw was getint, of toch ten minste door Itali aans kapitaal gekleurd. Onbetwiste voorjaarskoning is Maurizio Fondriest, talent in de knop, gegroeid bij Post, ont loken in de rose Lampre-ploeg, die in de zoon van een appelte ler een heuse kopman bleek te hebben aangetrokken. Fondriest won een WB-koers (Milaan SanRemo) en een 'klas sieker' (Waalse Pijl) en schaarde zich in vijf op zes starts bij de eerste 10; in 'Het Volk', Parijs- Roubaix en Frankfurt kwam de gewezen wereldkampioen niet aan het vertrek. De enige, die ook een 'dub bel' scoorde (LBL en Frankfurt), was de Deen Rolf Sörensen ook overgestapt naar een nieu we ploeg (van Ariostea naar Carrera). Hij paste het bij Fer- retti geleerde volmaakt toe in de praktijk. De Belgen begroetten eveneens twee voorjaarswin naars: Nelissen (Het Volk) en Museeuw (Vlaanderen); Frank- rijk (Duclos-Lassalle in Roubaix) Maurizio Fondriest: Milaari - San Remo en de Waalse Pijl. en Zwitserland (Jaermann, Gold foto archief Race) elk één. (Industrieterrein Grote Polder), Telefoon 071 -899206 Openingstijden maandag t/m vrijdag 09 00-1730 uur, zaterdag 1000-17 00 uur. donderdag koopavond 1900-21 00 uur. Ruime parkeergelegenheid.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 27