m Personeel Arbouw werkt weer Seafood Europe in Utrecht DE stunt met bloemen Stand van Zaken Horsman timmert al een eeuw aan de weg het Ambacht Woordenboek voor de handel WOENSDAG 5 ME11993 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 0 PLV -CHEF MEINDERT VAN DER K. De overname van het failliete aannemersbedrijf Arbouw krijgt geleidelijk zijn beslag. Deze week zijn 25 van de vroegere personeelsleden weer aan het werk gegaan op i; i!.;.:; door het Leidse Formabouw overgenomen projecten. De broers Horsman van het gelijknamige bouwbedrijf: „We maken iets waar ook volgende generaties nog plezier van hebben." foto hielco kuipers ZAKELIJK Rechten en plichten REGIO/LEIDEN - Waar moet een ondernemer op letten bij het sluiten van een contract? Welke rechten en plichten heeft de huurder van een bedrijfs ruimte? Wat te doen bij incasso problemen? Deze en andere ju ridische kwesties komen aan de orde op het seminar 'juridisch verantwoord ondernemen', ge organiseerd door de Kamer van Koophandel en de Orde van Ad vocaten. Het seminar heeft plaats op dinsdag 11 mei van 13.30-18 uur in hotel Holiday Inn in Leiden. Deelname kost 75 gulden per persoon, inlich tingen bij de Kamer van Koop- handel.(071-250500). Beroepsonderwijs REGIO - De Kamer van Koop handel roept bedrijven op mee te werken aan de promotiecam pagne beroepsonderwijs. Deze heeft als doel leerlingen uit groep acht van de basisschool te stimuleren te kiezen voor een beroepsopleiding. In september en oktober worden gastlessen en bedrijfsbezoeken georgani seerd. Inlichtingen verschaft E. Neefjes, tel. 071-250500. De Carrière LEIDEN - Ter gelegenheid van 15 jaar outplacement in Neder land organiseert Raadgevend bureau Claessens op 8 juni een symposium over 'De Carrière' in de Pieterskerk in Leiden. Sprekers zijn onder andere oud minster M. Gardeniers-Berend- sen, oud NS-president-directeur L. Ploeger, de anaesthesist B. Smalhout en oud president-di recteur J. de Soet van de KLM. Op het symposium worden de resultaten bekendgemaakt van een onderzoek naar de beteke nis van outplacement dat werd uitgevoerd door de universiteit van Utrecht. De toegangsprijs bedraagt 695 gulden, voor rela ties van Claessens 350 gulden. (Inlichtingen 030-801660). LEIDEN ERIC JAN WETERINGS Het begon In 1893 aan de Hee- reweg in Lisse onder een andere naam. Momenteel is het bouw bedrijf dat inmiddels al lange tijd Horsman Co heet, nog steeds in hetzelfde pand geves tigd. In de eeuw die voorbijging heeft het bedrijf zijn sporen in Lisse en steeds verdere omge ving nagelaten via woningen, scholen en kerken en andere gebouwen. Het jubileumge schenk van het bedrijf gaat naar Ethiopië, waar van de giften pre-fab huisjes worden ge bouwd in de sloppenwijken van Addis Abeba. Momenteel heeft Horsman 27 werknemers in dienst, onder de tweehoofdige directie van de broers T.A. Horsman (techni sche zaken) en C. Horsman (fi nanciën). Het bedrijf houdt zich bezig met uiteenlopende zaken als de ontwikkeling en bouw van een luxe appartementen complex in Den Haag tot het klein woningonderhoud voor particulieren en voor de plaat selijke woningbouwvereniging. Hoewel het werkgebied van het huidige bedrijf zich ruwweg uitstrekt tussen de driehoek Amsterdam, Haarlem en Den Haag, heeft Horsman vooral in zijn vestigingsplaats veel pan den gebouwd. „Dat is ook een van de aardige kanten van ons vak," verklaart C. Horsman. „We maken iets waar ook vol gende generaties nog plezier van hebben." In Lisse bouwde het bedrijf onder meer het ge meentehuis, het sportcomplex van de plaatselijke FC en het cultureel centrum met de Rabo bank. Marseille De historie van Horsman begint als Hein Marseille in 1893 aan de Heereweg een bouwbedrijfje begint. Later werd dit door zijn zoon Piet voortgezet. De naam Horsman verschijnt voor het eerst in 1935 als de vader van de huidige directeuren samen met een compagnon een bouwbe drijf voor woning- en utiliteits bouw begint aan de plaatselijke Nieuwstraat. In 1960 fuseren beide bedrijven tot 'Horsman en co. en Marseille'. „Die laatste naam ging er in 1973 weer af," herinnert TA Horsman zich. „Marseille was al uit de zaak, maar eigenlijk was de naam ge woon te lang." In die tijd stopte Horsman met het maken van de zoge naamde bollenkisten. „Wij wa ren zo'n beetje de laatste aan nemer die die kisten nog maak te," weet C. Horsman. „Vroeger deden veel meer aannemers dat, want voor de bollenboeren was je evengoed timmerman. Nu maken alleen gespeciali seerde bedrijven die kisten." De broers Horsman herinne ren zich nog levendig hoe ze met de handkar de kisten bij de klanten afleverden. Later ge beurde dat met vrachtwagens. T.A. Horsman: „Meestal werden de losse schotjes voor de kisten in de winter gemaakt. Als er dan later bestellingen kwamen tim merden we de kisten in een dag in elkaar." Andere 'branche vreemde' activiteiten heeft Horsman nooit uitgevoerd. Al leen in de Tweede Wereldoorlog werd in het bedrijf houten speelgoed gemaakt, omdat er nauwelijks meer werd gebouwd in Nederland. Kort na de oorlog, in 1948, deed het bedrijf mee aan het eerste bloemencorso met een rijk versierde vrachtwagen. C. Horsman: „Het was een heel karwei om die wagen op te tui gen. Alles wat je nu met metaal en stro doet, deden we toen met latjes." Het bouwbedrijf deed overigens maar een keer mee met het corso. „Het was erg duur en in de jaren kort na de oorlog moest je elke cent omke- Ethiopië Het jubileum wordt bescheiden gevierd. Al het personeel is twee dagen op stap geweest naar het Belgische Spa en volgende week volgt nog een receptie. Jubile umgiften wil de directie beste den aan het huizenproject in Ethiopië van de stichting Dor- kas. („Dat leek ons wel passend voor een aannemer.") De eerste huisjes werden tweeëneenhalf jaar geleden ge bouwd en momenteel staan er ongeveer veertig. Het is de be doeling om er nog zo'n zestig te bouwen. De broers Horsman weten nog niet of hun bedrijf de huisjes zelf gaat bouwen, of dat dit karwei wordt uitbesteed. „Het geld komt in elk geval goed terecht," weten ze zeker. Elke woning biedt plaats aan acht tot tien mensen en gaat ze ker twintig jaar mee. De prijs van een huisje is 2500 gulden. LEIDEN RUDOLF KLEUN F. Dobbelaer van de bouw- en houtbond FNV was gisteren niet ontevreden over dit deel van de gang van zaken. „De opdracht gevers blijken over het alge meen in te stemmen met de overname. Als je er dan reke ning mee houdt dat vorige week pas duidelijkheid was over de overname, gaat het toch snel." Hij wijst er overigens wel op dat het niet allemaal even geweldig is voor de kleine 80 ex-werkne mers omdat het personeel nog het loon over april moet krijgen. Ook directeur H. Slegtenhorst van Formabouw, die zelf eerder tot de leiding van Arbouw hoor de, laat zich tevreden uit over het tempo waarin de onderhan delingen met de opdrachtgevers verlopen. „Maar we zijn ook nog bezig." Arbouw had naar zijn zeggen vier grote en een aantal kleinere projecten onder handen. Overeenstemming is bereikt over de overname van de twee grootste projecten. Daarbij gaat het om de renova tie van woningen aan de Jaco- bastraat en aan de Prinsen gracht in Den Haag. Slegtenhorst zegt nog niet toe te zijn aan onderhandelingen met onderaannemers en leve ranciers van Arbouw. „We moe ten eerst weer bouwen en dan volgen de onderaannemers. Dat gaat stap voor stap, uiteindelijk moeten we dan nagaan wat de middelen en mogelijkheden zijn om hen tegemoet te ko men. Het hangt er ook vanaf wat ze eisen, er zullen er ook bij zijn die helemaal niets meer met Arbouw te maken willen hebben." Fors verlies Woordvoerders van twee Leidse bedrijven laten blijken voor aanzienlijke bedragen aan Ar bouw te hebben geleverd. „Wij zullen er niet door failliet gaan. maar het moet je niet te vaak overkomen", zegt een van de twee. Hij zegt het afgelopen na jaar ook al een fors verlies te hebben moeten nemen. „Toen kwam Arbouw uiteindelijk met leveranciers en onderaanne mers een regeling overeen om vijftig procent te betalen. Het duurde overigens tot januari voor er werd betaald. Daarna heb ik lange tijd niets met ze gedaan, tot ik alsnog bij een kleiner project instapte. Daar schiet ik nu alles bij in." De be trokkene merkt wat cynisch op dat een deel van de leiding van Formabouw eerder bij Arbouw zat. „Dit moet al maanden zijn voorbereid", zegt hij over de overname van activa. „Als een apparaat hier binnenkomt zit er een klachtbon bij. Daar staat op wat er aan mankeert en dan gaan we zoeken waar de fout zit. Is bijvoorbeeld de voeding ka pot, dan gaan we die aan de hand van een schema doormeten. Met de voeding zijn vaak problemen, dat is het onderdeel waar de energie in de tv wordt gestuurd. Op het schema staat de spanning die op elk onderdeel moet staan. Op de foto zie je mij die spanning meten met een soort pen, dat is een multimeter. Op de display die boven op het toestel staat kan ik de waarde aflezen. Als een mankement is gevonden, dan gaan we de on derdelen vervangen en daarna weer meten. Het kan best dat er nog meer kapot is. Soms kan ik de fout niet vinden. Als deze niet direct optreedt dan zet ik een toe stel eerst een tijdje aan op het testbeeld. Het kan bij voorbeeld best dat beeld of geluid wegvalt als het warm wordt. Het komt ook wel voor dat ik dingen niet kan vinden, dan zoek ik het samen uit met collega's en dan vinden we altijd wel een oplossing. Wanneer is een reparatie te duur? Als we twijfelen of een toestel het nog waard is om te maken, geven we dat altijd door aan de klant. Maar er zijn ook mensen die een hele oude tv hebben die ze per se willen laten repa reren, omdat ze aan het toestel gehecht zijn. Een beeld buis vervangen bijvoorbeeld is duur, dat is het onder deel waar signalen samenkomen en waar het beeld wordt gemaakt. Als mensen een nieuwe beeldbuis wil len, dan krijgen ze die. Oude of nieuwe tv's, het principe is hetzelfde gebleven. Wel worden de onderdelen beter en kleiner. Reparatie van oudere toestellen is makkelijker, want er zitten niet De klompenmaker doet zijn werk haast alleen nog maar op braderieën tijdens demonstraties, terwijl de televisiereparateur een onmisbare kracht is op de arbeidsmarkt. Zo zijn in de loop der jaren veel ambachten verdwenen, maar kwamen er ook veel nieuwe beroepen bij. In Nederland zijn 109.000 kleine ambachtelijke bedrijven, die aan 577.000 mensen werk bieden. In deze serie vertellen mensen met een ambachtelijk beroep over hun werk. Vandaag Nihat Isik (27), tv-reparateur bij de firma Van der Greft aan de Fruitweg in Leiden. „Aan een tv kunnen wel duizend dingen fout gaan, dat maakt dit vak zo boeiend." zoveel functies op zo'n apparaat. Vroeger zaten een paar knoppen op een plaatje op de kast van het toestel, nu kun je van alles via de afstandsbediening regelen. Als kind had ik al veel interesse voor techniek. Ik heb heel veel apparaten van mijn vader gesloopt. Alles maakte ik open, omdat ik wilde zien hoe het werkte. Uit elkaar halen ging wel, maar in elkaar zetten was een stuk moeilijker. Veel mensen kijken naar de prijs van een tv. Als het duur is, dan is het goed, denken ze. Mensen vragen mij soms 'wat is een goed toestel?' en dan zeg ik altijd 'een ding dat nooit kapot gaat'. De levensduur en de kwali teit hangen niet altijd van het merk of de prijs af. Soms gaat een goedkope tv heel lang mee zonder problemen, terwijl een dure al snel kapot gaat. Op nieuwe en dure tv's zitten veel mogelijkheden en die toestellen zitten over het algemeen goed in elkaar. Alleen zijn er veel mensen die lang niet alle functies op hun toestel kennen. Als je bijvoorbeeld naar een pro gramma zit te kijken maar na een half uur wilt over schakelen, kun je programmeren dat er na die tijd een waarschuwing op het beeld verschijnt. Ik heb in Turkije een technische opleiding gedaan en drie jaar als tv-reparateur gewerkt. Het werk is hetzelfde als hier, alleen het arbeidsloon is er veel lager. Toen ik naar Nederland kwam heb ik eerst anderhalf jaar in een fabriek gewerkt, omdat mijn Turkse diploma's hier niet geldig zouden zijn. Toen ik naar een technische school ging bleek dat ik hier niks meer kon leren. Via die school hoorde ik over Van der Greft, dus toen ben ik er eens gaan kijken. Mijn eerste sollicitatie was gelijk raak. Het is voor mij echt een droombedrijf. alles is goed geregeld en de contacten met de collega's zijn prima. Ik denk dat ik mijn baan zo snel heb gekregen omdat ik al een paar jaar ervaring had. Ervaring is in dit i/ak heel belangrijk, elke dag leer je er in de praktijk weer wat bij." TEKST: ERIC JAN WETERINGS FOTO: HIELCO KUIPERS De internationale vakbeurs Seafood Europe die dit jaar voor het eerst wordt gehouden, heeft daarbij voor Nederland gekozen. Nederland is tenslotte Europa's grootste visdistributiecentrum. Daarnaast ligt ons land centraal ten opzichte van Europa's rijkste landen en dus de meeste klanten. De beurs wordt georganiseerd door EMAP uit Londen. Het bedrijf is een van de grootste Britse uitgevers en heeft onder de vakbladen vijf visse rijmagazines zitten. Tevens worden beurzen op touw gezet, zoals visserijbeurzen in Engeland, Chili en dit jaar zelfs in Irak. Voor drie dagen, 16, 17 en 18 mei is ruimte afgehuurd in de Utrechtse Jaarbeurs. De organisatoren verwachten tussen de 5000 en 6000 bezoekers te trekken. Daarop hebben ruim 150 exposanten ingeschreven. Niet alleen uit de EG, maar ook Nieuw Zeeland, Australië, Pakistan, Bangladesh, India en de Verenigde Sta ten. Uit Nederland komen 40 bedrijven, al valt de deelname uit deze regio tegen. Alleen Klooster boer uit IJmuiden en de Katwijkse onderneming Parlevliet en Van der Plas zijn present. De beurs moet een ontmoetingsplaats worden tussen producenten van zeevoedsel, verwerkers, importeurs, exporteurs en de groothandel. Dat betekent dat het presenteren van fasciliteiten, machines en vissoorten voorop staan. REGIO ERIC JAN WETERINGS 'Hoe realiseer ik de hoogste cu mulatieve cash-flow?'. 'Hoe stel ik een tailor-made congres sa men?'. De branche die zich al jarenlang bedient van buiten landse mooipraat heeft haar ei gen woordenboek: het Nima Marketing Lexicon. Face-to-face interview betekent 'persoonlijk interview,' zo blijkt uit het boek. Het lexicon behandelt onge veer 3500 begrippen uit het vak gebied marketing. Marketing? Dat is 'alle activiteiten verricht door ruilsubjecten, die erop ge richt zijn om ruiltransacties te bevorderen, te vergemakkelij ken en te bespoedigen.' Heet dat niet gewoon handel? Nima Marketing lexicon. Wolters Noordhoff, 480 pagi na's, 49,50 gulden. De voorkant van een pak Dou- we Egberts rood, uitgevoerd in bloembollen, op een veld bij Schiphol. Er waren een half mil joen bollen voor nodig, maar het is gelukt. Het resultaat ter grootte van een voetbalveld is helaas alleen vanuit de lucht goed te bewonderen. Het won- dermozaiëk bij Schiphol na bij Rijsenhout is een stunt van fabrikant Douwe Egberts, die de levende reclame inmid dels met succes heeft aange meld voor het Guinness Book of Records. J. Neuvel, een van de bollen- planters, heeft er slapeloze nachten van gehad. Vooral het ronde embleem midden op het pak met een koffie schenkende vrouw bezorgde hem hoofdbre kens. „Het medaillon was zo ongelooflijk ingewikkeld. Om de tien centimeter moesten weer andere bollen worden geplant. Ik ben er dag en nacht mee be zig geweest." Zeven ervaren planters heb ben wekenlang niets anders ge daan dan bollen in de grond zetten. Een zwaar karwei omdat de grond bestaat uit klei. Neu vel: „Het is nog nooit vertoond dat een in bollen uitgevoerd mozaïek van deze omvang werd gemaakt. Met perkplanten wor den vaak mozaïeken gemaakt, maar met bollen is het ver- Een reclamestunt met half miljoen bollen op een terrein van een hectare groot bracht Douwe Egberts in het Guinness Book of Records. >«PR schrikkelijk moeilijk. Elke bol die je in de grond stopt, ziet er namelijk hetzelfde uit: wit met een bruin velletje. Of de tulp nu rood, wit of oranje is." Het planten moest dus uiterst zorgvuldig gebeuren. Voordat de bollenplanters aan de slag gingen werd het terrein met be hulp van krijt, stokjes en draden gemarkeerd. Zo wist iedereen precies welke kleur van welke bloemsoort (witte, rode, gele en oranje tulpen en blauwe druif jes) wédr moest worden ge plant.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23