'Niet onnodig angst oproepen' Over leven Kwart van bodems ernstig vervuild Studie naar noodzaak van jacht op duinree GEBIOLOGEERD WOENSDAG 5 ME11993 071-161440. PIV -CHEF MEINDERT VAN D Mammoeten in tentoonstelling Rotterdam In de Rotterdamse diergaarde Blijdorp loopt tot 31 oktober een tentoonstelling onder de titel 'Mammoetland'. Mammoeten en andere prehistorische reuzen zijn levensecht nagemaakt in robotmodellen die kunnen bewegen en geluiden maken. Ze zijn computergestuurd en worden aangedreven door perslucht. De Rivièrahal is tijdelijk omgetoverd in een open bos gebied en een toendralandschap uit de laatste ijstijd compleet met gletcher, kruiend ijs en een bubbelende teerput. Blijdorp werkt voorts samen met het Museon in Den Haag dat de ten toonstelling 'Een miljoen jaar Nederland' tot 5 september onder dak heeft. Ecomare krijgt cultuurprijs texel» Het bestuur van het Anjerfonds Noord-Holland heeft de 'Prijs voor culturele arbeid 1993' toegekend aan Ecomare. Het centrum voor Wadden en Noordzee op Texel krijgt daarmee ook een geldbedrag van 7500 gulden. Met de toekenning van de prijs aan Ecomare wil het Anjerfonds 'grote waardering' tot uiting brengen voor 'de buitengewone verdiensten gedurende een lan ge reeks van jaren met betrekking tot natuurbehoud en natuur- educatie, toegespitst op de Noordzee, het Waddengebied en het eiland Texel'. Jonge poedoe en bizon in Rotterdam Rotterdam Diergaarde Blijdorp in Rotterdam is sterk verjongd door geboortes van onder meer een przewalskipaard en een bi zon enkele weken geleden. Ook kwam een poedoe ter wereld. Een poedoe gaat door voor het kleinste hert dat zo'n 40 cm groot is en net zo schuw als andere herten. De mannetjes dragen een gewei. Er leven nu vijf van deze zeldzame dieren in Blijdorp. Poedoes worden ongeveer 15 jaar oud. Geraniummarkt in Leidsenhage leidschendam» Winkelcentrum Leidsenhage wordt aanstaande zaterdag in de bloemetjes gezet. In samenwerking met de Ko ninklijke Maatschappij in Tuinbouw- en Plantkunde zal de jaar lijkse geraniummarkt worden georganiseerd. Ter plaatse kan voorlichting worden verkregen over geraniums, fuchsia's en an dere planten. Ook worden bloemschik-demonstraties gehouden. Brochure over bomen en vogels utrecht» Bomen dreigen steeds meer te verworden tot niet meer dan decoratie van straten en pleinen. Boomsoorten worden minder beoordeeld op hun nut en functie, maar meer of ze wel in een smalle straat passen, tegen luchtverontreiniging kunnen en geen overlast geven. De twintigste brochure onder de titel 'Bomen en Vogels' is uit. Een groot aantal vogels is afhankelijk van de aanwezigheid van bomen en struiken. De brochure wijst op het belang van bomen voor de vogels in de stad en op het platteland en geeft aanwijzingen voor het planten, snoeien en beschermen. De brochure kost 2,50 en is te bestellen via tel. 030-430778. Rijk pakt verdroging grootscheeps aan den haag De rijksoverheid heeft plannen voor een grootscheep se aanpak van verdroogd Nederland. Op dit moment is 400.000 hectare natuurrijk gebied verdroogd. Nog voor het jaar 2000 wil het rijk een kwart van deze verdroogde terreinen in natuurlijke staat herstellen. Daarvoor is een nationaal onderzoeksprogram ma naar de verdroging noodzakelijk. Duidelijk is dat de toege nomen produktie van gewassen en de verstedelijking in belang rijke mate oorzaak zijn van de verdroging. De te nemen maatre gelen zullen neerkomen op het maken van bufferzones voor de verdroogde terreinen. Het rijk, dat zes miljoen gulden in het pro ject steekt, werkt hierbij samen met betrokken provincies, wa terschappen en de drinkwaterwereld. leiden/den haag monica wesseling Nog voor het eind van dit jaar moet bekend zijn welke ver vuilde bodems van regionale wateren met voorrang worden gesaneerd. De provincie Zuid- Holland onderzoekt alle 300 verdachte locaties en stelt een prioriteitenlijst op. Sanering van alle nu bekende vervuilde locaties kost volgens grove schatting 300 miljoen gulden. Dat geld is er niet en dus wor den alleen de ergste vervuilin gen op korte termijn aange pakt. Een groot deel van de bo dems van regionale wateren in Zuid-Holland zijn verontrei nigd met polycyclische aroma tische koolwaterstoffen (pak's), zware metalen en res ten bestrijdingsmiddelen. 'Boosdoeners' zijn onder meer het verkeer, de industrie en de oeverbeschoeiingen. Bijna een kwart van de bodems is echt ernstig vervuild, het grootste deel (ruim de helft) valt in de categorie licht tot matig ver ontreinigd. Slechts 17 procent van de bodems is schoon te Met de sanering van droge bodems is de afgelopen jaren wel de nodige ervaring opge daan, maar er bestond nog geen systeem voor het bepalen van de urgentie van sanering van waterbodems. Zuid-Hol land heeft voor de periode 1991 tot en met 1995 4,5 mil joen gulden beschikbaar. Tus sen de benodigde hoeveelheid geld (300 miljoen) en het be schikbare budget gaapt een gat en dus moet het ergste het eerst worden gedaan. Selectie De dienst water en milieu van de provincie heeft een selec tiemethode uitgewerkt. „Bepa lend zijn onder meer welke vervuiling ergens zit en hoe veel viezigheid er ligt, hoe groot de kans is dat de vervui ling met het water wordt ver spreid en of er gevaren zijn voor de volksgezondheid", legt R. Dings van dé dienst uit. De noodzaak tot sanering van twee plekken die even zwaar vervuild zijn kan ver schillen. „In een natuurgebied of zwemwater telt een vervui ling veel zwaarder dan in een rivier die uitsluitend voor scheepvaart wordt gebruikt. Omdat sanering van water bodems relatief nieuw is, zijn er vijf proefprojecten uitgeko zen. De provincie leert daar mee hoe de bodems moeten worden onderzocht en vooral ook hoe de vervuiling moet worden opgeruimd. Drie van de vijf proefprojec ten bleken na het zogeheten 'nader' onderzoek zodanig vervuild dat sanering nodig is. Een vijver in Voorburg en de Strekvaart in Rotterdam ble ken schoner dan verwacht. De Sassenheimervaart, De Zijl in Leiden en de hoge boezem van de Nedervaart in Kinder dijk zijn zo smerig dat daad werkelijk tot sanering moet worden overgegaan. Het uitbaggeren van wate ren is normaal: elk water dat wordt gebruikt voor scheep vaart of waterafvoer wordt van tijd tot tijd weer op diepte ge bracht. De afgelopen jaren is het uitbaggeren van de wate ren, zelfs als de bodems ver ontreinigd waren, op een laag pitje gezet. Er is geen plek meer om de bagger te storten. De provincie wil nog voor het eind van het jaar een nieuwe stortlocatie kiezen. In deze re gio komt daarvoor de Oost- vlietpolder in aanmerking. Gevraagd naar het nut van het opstellen van een urgen- tielijst voor de saneringen als er toch geen geld beschikbaar is, zegt Dings: „Zo'n lijst maakt duidelijk dat er gewoon meer geld moet komen." ransdorp» Een vale gier vliegt aan op de gel met een vleugelspanwijdte van twee- week voor het eerst gesignaleerd. Nog niet houdt zich in Waterland op rond de hoog- stompe kerktoren van Ransdorp in Water- enhalve meter thuis hoort in de Franse Ce- bekend is of het gaat om een exemplaar spanningsleiding. Daar aast hij op vogels land. Een wel heel ongewone verschijning vennen, Spanje of Oost-Europa. Het van uit genoemde streken, of om een vogel die die zich in de stroomdraden doodvliegen. i Nederland, omdat deze enorme roofvo- een ring voorziene dier werd verleden uit een dierentuin is ontsnapt. De vale gier foto martijn de jonge Gezondheidsdiensten maken zich vooralsnog geen zorgen over teken De gezondheidsdiensten in Leiden en de Duin- en Bol lenstreek maken zich voorlopig geen al te grote zorgen over het gevaar van tekebeten in het duingebied. Noch bij de GG GD in Leiden, noch bij de gezondheidsdienst in de Duin- en Bollenstreek zijn meldingen over tekebe ten - die de ziekte van Lyme kunnen veroorzaken - bin nengekomen. De beide instellingen zien dan ook geen reden extra maatregelen te nemen. Volgens Gemeentewaterlei- dingen Amsterdam is de be smette teek nog niet gesigna leerd in de duinen tussen Zand- voort en Noordwijk. „We heb ben ons personeel er wel op ge attendeerd. We houden het in de gaten, maar ons zijn nog geen gevallen bekend." Huiduitslag Een woordvoerster van de GG &GD in de Duin- en Bollen streek licht toe dat teken vooral in tropische en subtropische landen voorkomen. Ook in Oos tenrijk worden ze nogal eens gesignaleerd. „Maar in de Duin en Bollenstreek heb ik er nog niet van gehoord. Ofschoon de artsen in dit geval geen mei- Afgelopen week waarschuwde de Vereniging Natuurmonu menten alert te zijn op de te ken. Teken komen via zoogdie ren in struiken, bomen en hoog gras terecht, waama ze een mens tot slachtoffer kunnen kiezen. Ze bijten zich vast in de huid om bloed te zuigen. Slechts een klein deel van de parasieten is besmet met de bacterie Borrelia burgdorferi, die de ziekte van Lyme kan ver oorzaken. De aan het Acade misch Ziekenhuis Leiden ver bonden internist Van Furth denkt aan een percentage van hooguit tien procent. dingsplicht hebben, kunnen we er toch van uitgaan dat zich in deze streek niet of nauwelijks besmettingen hebben voorge daan. Anders hadden we dat ze ker geweten verklaart zij. De Bedrijfsgezondheidsdienst RBB in Den Haag meldt in een brochure dat het eerste zichtba re ziekteverschijnsel een rode, ringvormige huiduitslag is rond de beet, die na drie tot dertig dagen kan ontstaan. Maar er kunnen ook andere, minder ge makkelijk te herkennen klach ten optreden, zoals grieperig heid. Enkele weken of maanden later kunnen er neurologische klachten optreden, zoals een heftig uitstralende pijn in arm of been, een scheef gezicht, dubbel zien en hartritmestoor nissen. In het derde stadium - maanden of jaren na de infectie - kan sprake zijn van gewrichts aandoeningen en oriëntatie- stoornissen. De gezondheidsdiensten ad viseren om teken die zich heb ben vastgebeten zo snel moge lijk te verwijderen. De woord voerster van de GGD in de Duin- en Bollenstreek: „Belang rijk is om de teek eerst te ver doven met een watje met ether of nog liever alcohol, bijvoor beeld genever. Daarna moet je het beestje voorzichtig uit de huid worden getrokken. Door het te verdoven, voorkom je dat de kop blijft zitten en het kwaad alsnog kan geschieden". Door de datum te noteren, kunnen eventuele stadia van de ziekte worden achterhaald. De ziekte kan in alle stadia door toedie ning van antibiotica worden be handeld en genezen, aldus de RBB. Daarna is men echter niet immuun voor een volgende be smetting. Virussen Uit een landelijk onderzoek van Staatsbosbeheer is gebleken dat één op de vier boswerkers door teken is besmet met bacteriën en virussen. Van de besmette werkers wordt ongeveer vijf procent ziek. Ze krijgen het ad vies om zoveel mogelijk geslo ten kleding te dragen, zoals broeken met lange pijpen en overhemden met lange mou wen. Natuurmonumenten vindt het niet nodig om recreanten door borden in natuurgebieden voor besmette teken te waar schuwen. „We willen niet onno dige angst oproepen'zegt dis trictsbeheerder P. Hulzink. „Het besmettingsrisico is gering als je normaal door het gebied gaat en op de paden blijft." De Dutch Birding Association stelt in haar blad dat ziekten die door teken worden overge bracht steeds vaker lijken voor te komen. Volgens de organisa tie kan dit verband houden met de vergrassing van natuurterrei nen, waardoor teken beter zou den gedijen. Die vergrassing is weer een gevolg van de milieu vervuiling. Professor Van Furth durft hierover geen uitspraken te doen. „De besmette teken lij ken inderdaad meer voor te ko men, maar er is nog maar wei nig onderzoek gedaan. Ook is er geen vergelijkingsmateriaal met vroeger. We weten er nog lang niet alles van." Medewerkers van de dierentuin Artis onderzoeken de noodzaak van de jacht op reeën in de Am sterdamse Waterleidingduinen. Gemeentewaterleidingen Am sterdam heeft hiervoor 60.000 gulden uitgetrokken. De studie moet helderheid scheppen in de veelal door emoties beheerste discussie tus sen voor- en tegenstanders de jacht. De Amsterdamse ge meenteraad kan straks op basis van wetenschappelijke informa tie een besluit nemen over de reeënjacht in de duinen tussen Zandvoort en De Zilk, aldus het personeelsblad Waterstanden. Medewerkers van Artis ma ken samen met Amerikaanse wetenschappers gebruik van een computermodel. Daarmee kan voor kleine groepen dieren worden berekend wat de gevol gen zijn van jacht, het uitbreken van ziektes en voedselgebrek. Het Nederlands Instituut voor Bos- en Natuuronderzoek be studeert de te verwachten ge volgen voor de duinbossen. Leden van de PvdA-fractie in de Amsterdamse gemeenteraad hebben al herhaaldelijk voorge steld de jacht op reeën in het Het is geen nieuws, maar omdat de kwestie tot nu toe blijkbaar weinig mensen is opgevallen toch nog maar weer eens wat open deuren. Let op. lieve lezers en lezeressen: fietsen is goedko per, milieuvriendelijker, gezon der en het gaat, in de stad zeker, nog stukken harder ook dan au torijden. A: Een fiets is heel goedkoop in aanschaf (zeker als je 'm jat, maar dit terzijde), onder houd, reparatie, belastingen verzekering. B: Een fiets is milieuvriendelijk: er worden maar weinig grondstoffen in verwerkt en vrijwel geen schadelijke. Met een beetje medewerking van publiek en overheid kan het bedrijfsleven van achter- tot voorlicht recyclebare rijwie len bouwen. Dat een norma le fiets geen motor bevat, zal u niet zijn ontgaan. Hij pro duceert dus ook geen uit laatgassen, verstookt geen schaarse fossiele brandstof fen en levert geen afgewerkte olie op. C: Fietsen is gezond, mits je niet onvoorbereid tracht even de Alpe d'Huez te ne men. Bedoeld is hier fietsen als methode om van A naar B te komen. Er komt nog een dag dat dit korting op ziekte verzekeringspremies gaat opleveren. D: Fietsen gaat sneller dan au torijden. Daar kijkt u mis schien toch van op. In een drukke binnenstad lijkt het nog wel logisch: een fietser rijdt langs de rijen wachten de auto's, heeft vaak be schikking over aparte fiets paden of straten waar geen auto's mogen komen en hoeft nooit eerst een kwar tier rondjes te rijden voor hij een parkeerplaats gevonden heeft, om daama nog een stuk naar het adres van zijn bestemming te lopen. Auto's die misschien wel honderd tachtig kunnen, halen in de binnenstad, parkeerplek zoeken meegerekend, ge middeld hooguit een kilo meter of twintig. Maar buiten de stad? Ak koord, daar lijkt de bewering niet zo geloofwaardig. Maar we gaan nu even wat inge wikkelder rekenen. We bel len: geld is tijd. Om iets te kunnen kopen moet je het geld ervoor verdienen: dat kost tijd. Mooi. We stellen: een auto is tien keer zo duur als een fiets. We stellen: een auto gaat ge middeld per uur vijf keer zo hard als een fiets (honderd te gen twintig kilometer). En nu de grap: voor elk uur dat de fietser werkte om het geld voor zijn fiets te verdienen, moest u er tien zwoegen! Als we die factor tien verschil meerekenen, kost het afleggen van honderd kilo meter de fietser maar half zo veel tijd als u! Enfin, dit gezegd zijnde, mogen wij u dan binnenkort op het fietspad richting strand tegen komen? We zullen hartelijk zwaaien. P.S. We hebben de auto hier nog gematst. In werkelijkheid is 'ie gauw 30 tot 40 keer duurder in aanschaf. Om over het on derhoud maar te zwijgen! co loerakker en piet zeeman Voorstanders van de jacht op de duinree zeggen dat zonder jacht het aantal sterk zal toenemen, waarna honger, stress en ziekte een hoge tol zou den eisen. foto p van daisen gebied te beëindigen. De natuur pulatie in toom te houden. Zon- Volgens een woordvoerder gaande jaren. Het streefgetal is zou goed in staat zijn zichzelf te der jacht zou het aantal sterk van Gemeentewaterleidingen tweehonderd. Dat betekent dat reguleren. Het waterleidingbe- toenemen, waama honger, lopen er momenteel zo'n drie- duinbewakers en enkele vaste drijf \indt afschot noodzakelijk stress en ziekte een hoge tol honderd reeën rond in het ge- jagers dit jaar zo'n honderd ree- om de omvang van de reeënpo- zouden eisen. bied, iets meer dan in voor- en zullen afschieten. Kringloopbedrijf opent winkel De Stichting Kringloopbc drijven Nederland (SKN) heeft haar eerste winkel ge opend in Deventer. De stich ting streeft naar een keten van kringloopbed rijven in Nederland met als doel: het bevorderen van hergebruik van gebruikte goederen en het scheppen van werkgele genheid. De oprichting van het kringloopbedrijf is ontstaan vanuit de behoefte in ge meenten aan een professio nele organisatie die in staat is grof huisafval zodanig in te zamelen dat maximaal her gebruik mogelijk is. De stich ting is op dit moment met een tiental gemeenten in ge sprek. Met de eerste kring loopwinkel 'Het Goed' in De venter is een investering van een half miljoen gemoeid. De SKN is een gezamenlijk initiatief van drs. 1. van Gorp, directeur van 'Stichting Werkgelegenheidinstituut 't Gooi' en drs. R. Bouman, di recteur van de 'Stichting An dere Werkvormen'. De SKN heeft met de ge meente Deventer een con tract afgesloten over inzame ling van grof huisafval en huisraad.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21