Gratis Geslepen Zonnebril Bij Uw Bril. Prioriteit provincie bij restauratie van molens Pearle Contactfunctionaris voor uitzetting vreemdelingen Pearle Is Kijkplezier Veertiende eeuwse nieuwbouw Federatie vissers ageert tegen nieuwe licentieregeling 'Inbraakpreventie Nijmegen levert weinig resultaat op' Randstad Ambtenaren verdacht van fraude Grote steden willen meer geld voor woningbouw Antiekmarkt in Den Haag Eén Voor De Balie. Eén Voor Op Bali. WOENSDAG 5 ME11993 _20 alphen aan den run We schrijven het jaar 1350 in Gravendam. Aan de rand van de oude, uit de twaalfde eeuw stammende binnenstad wordt een nieuwbouwwijk opgetrokken. Zes kapitale vak werk-villa's, voor de nieuwe rijken van de stad. Binnenkort nemen onder andere de kleer- en schoenmaker, de kuiper en de lakenkoopman hun intrek aan de Gravendamse goudkust. In april vol gend jaar is het zover. Dan betrekt de gegoede bur gerij van het middeleeuwse stadje de huizen, ter wijl even verderop oude Romeinen een bad nemen en prehistorische landgenoten op jacht gaan. Nog een klein jaar, dan opent het archeologisch thema park Archeon de poorten voor het publiek. Voor die tijd moet er nog heel wat gebouwd wor den. Gisteren werden de geraamten van drie 'mo derne' middeleeuwse huizen opgericht. De eiken houten raamwerken zijn de afgelopen weken in de werkplaats van Archeon in elkaar gezet. Binnenkort wordt begonnen met de bouw van nog drie van de ze huizen. Bij elkaar gaan deze woningen de nieuwbouwwijk van het oude Gravendam vormen. Op de achter grond wordt overigens nog hard gewerkt aan de oudere gedeeltes van de stad. FOTO BEN DE BRUYN den haag anp De Federatie van Visserijvereni gingen wil dat de wijziging van de licentieregeling voor viskot- ters buiten werking wordt ge steld. Dat is gisteren in een kort geding geëist bij de rechtbank in Den Haag. Per 1 januari is de licentiere geling veranderd. Vissers kregen voorheen twee jaar de tijd om een beslissing te nemen over uitbreiding van het motorver mogen of aankoop van een an der schip. Die termijn is terug gebracht tot een half jaar. Ook moeten de vissers bij over dracht 10 procent van het gere serveerde motorvermogen inle veren. De Federatie vindt het onre delijk 10 procent te korten, zon der dat daar een schadeloosstel ling tegenover staat. Vissers ko men nu onder grote tijdsdruk te staan met beslissingen over een ander motorvermogen of aan kopen van een nieuw schip. Volgens de organisatie had het parlement ingeschakeld moeten worden bij de wijziging van de licentieregeling. Mr. M. de Witte-Van den den haag gpd Vreemdelingen die op Schiphol het land worden uitgezet, die nen daarover in een vroeger stadium te worden geïnfor meerd. Ook moet worden voor komen dat zij worden uitgezet zonder dat zij afscheid hebben kunnen nemen van achterblij- venden, of zonder hun bagage. Dit komt nu nog geregeld voor. Zo kan onnodige agressie bij uit te zetten vreemdelingen wor den voorkomen. Om dit goed te laten verlopen moeten in inrichtingen waar vreemdelingen worden vastge houden, contactfunctionarissen worden aangesteld die de uit zetting voorbereiden. Dit zijn enkele van de aanbevelingen van de commisie-Van der Haak aan staatrssecreataris Kosto van Justitie. De commissie werd begin dit jaar ingesteld naar aanleiding van een incident met een Roe meense asielzoeker. Die raakte vorig jaar blijvend invalide als gevolg van zuurstofgebrek, na dat hem letterlijk de mond was gesnoerd door de marechaus see. De opdracht van de com missie was om maatregelen te bedenken om moeilijkheden met uit te zetten vreemdelingen te voorkomen. Veel vreemdelin gen verzetten zich tegen hun uitzetting. De commissie oordeelt nu dat het dichtplakken van de mond Kritiek van ministerie op plannen Gelderse gemeente den haag/leiden herman joustra Het plan van d» Nijmegen om de ventie via de Algemene Plaatse lijke Verordening een extra im puls te geven, zal in de praktijk weinig resultaat opleveren. Bo vendien zitten er ook juridisch gezien de nodige haken en ogen aan het plan. Dat zegt mr. F. van der Bereken, juridisch ex pert van het ministerie van volkshuisvesting ruimtelijke or dening en milieu. Nijmegen is de eerste ge meente die in de plaatselijke verordening een bepaling wil opnemen die bouwers van nieuwe woningen verplicht deugdelijk hang- en sluitwerk aan te brengen. Op die manier hoopt men inbrekers af te schrikken. Het landelijke bouw besluit, waarin de eisen staan waaraan nieuwe woningen moeten voldoen, voorziet niet in veiligheidsmaatregelen om dat dat volgens de wetgever in eerste instantie de verantwoor delijkheid is van de individuele burger. „Het dichttimmeren, om het zo maar eens te noemen, van gebouwen in een bepaalde ge meente, betekent volgens mij een verplaatsing van het pro bleem", aldus Van der Bereken. „Het is niet ondenkbeeldig dat inbrekers hun werkterrein ver leggen naar aangrenzende ge meenten." „Bovendien", zo zegt de ju rist, „zoekt een dief altijd de zwakste schakel van een ge bouw of woning. Als dat niet langer de sloten of scharnieren zijn, probeert hij op een ander manier binnen te komen. Bij voorbeeld via het dak." Van der Bereken vraagt zich voorts af hoe de controle van de plaatse lijke verordening plaats zou moeten hebben. „Omdat het Bouwbesluit geen specifieke ei- Stichtingen krijgen extra geld voor renovatie CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -161440. PLV.-CHEF MEINDERT VAN DER KAAIJ. 071 -161352 den haag anp Zuid-Holland vermindert de bijdrage aan het provinciaal monumentenfonds, maar trekt wel meer geld uit voor het opknappen van molens. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, het dagelijks bestuur van de provincie, vinden opknappen en restauratie van molens zo belang rijk dat hiervoor een extra bedrag wordt uitgetrokken. Het wordt uitbetaald aan molenstichtingen die op hun beurt de molens opknappen. leiden/den haag Monica wesseung lijkse bijdrage blijft de komende drie jaar op peil. De jaarlijkse Verleden jaar al werd 300.000 storting in het provinciaal mo- gulden extra beschikbaar ge- numentenfonds wordt met steld voor molens en deze jaar- 800.000 gulden verminderd tot een kleine 1,5 miljoen gulden. In het monumentenfonds zit op dit moment een bedrag van 4,7 miljoen gulden. Jaarlijks werd 2,2 miljoen gulden in het fonds gestort. GS hebben gisteren boven dien besloten om de bescher ming van molens via de be stemmingsplannen te vergro ten. In een gebied rondom een molen mag niet worden ge bouwd omdat de molen dan geen wind meer kan vangen en dus nutteloos wordt. De provincie heeft nu nog elf molens in bezit. GS willen de molens verkopen aan particu lieren of stichtingen. In tegen stelling tot bepaalde gemeen ten, die uit kostenoverweging de molens van de hand willen doen aan de hoogste bieder, stelt de provincie hoge eisen aan de koper. Alleen als de ko per ervoor zorgt dat de molen fatsoenlijk in stand blijft, kan de verkoop doorgang vinden. Van de elf molens staan er drie in Leidschendam en acht aan de Kinderdijk in Nieuw Lekker- land. Twee ambtenaren van de ge meente Den Haag worden er van verdacht hun werkgever voor tienduizenden guldens te hebben opgelicht. Het tweetal is kortgeleden aangehouden, zo maakte een woordvoerder van de Haagse politie bekend. Naast hun baan bij de ge meente hadden de ambtenaren (41 en 48 jaar oud) een eigen schoonmaakbedrijf, waarin zij schoonmaakmiddelen en -ma chines van de gemeente ge bruikten. Ook werd overheids geld verduisterd en gebruikt voor de aankoop van luxe goe deren. Hun strafbare activitei ten dateren uit de periode au gustus '92 tot maart '93. Het on derzoek van de politie is nog niet afgerond. Er worden meer arrestaties verwacht. Haak betoogde namens het mi nisterie van landbouw, natuur beheer en visserij dat het beleid is gericht op reductie van de vangstcapaciteit. Voorheen werd misbruik van de regeling gemaakt. De termijn van twee jaar werd eindeloos opgerekt en geld van saneringen gebruikt om nieuwe vaartuigen te kopen met reeds gereserveerde pk's. Volgens het ministerie is er vol doende overlegd met de visse rijsector en was de wijziging te verwachten. De advocate stelde tevens dat de federatie niet ont vankelijk is omdat die niet re presentatief zou zijn. van een (schreeuwende) vreem deling niet door de beugel kan. Wel zal waar dat nodig is ge bruik gemaakt mogen worden van muilkorven (tegen bijten), dwangbuizen, hand- en voet boeien en broekstokken. Er dient onderzoek verricht te wor den naar mogelijkheden om schreeuwen te voorkomen. Volgens de commissie is de accommodatie op Schiphol voor agressieve vreemdelingen volstrekt onvoldoende. Daarom moeten er op of vlakbij Schip hol (isoleer-)cellen gebouwd worden. Ook moet de mare chaussee beter opgeleid worden voor de omgang met agressieve vreemdelingen. sen stelt aan veiligheidsmaatre gelen, kunnen gemeenten wat dat betreft geen bindende voor waarden in hun bouwverorde ning opnemen." „Een bouwvergunning kan op die gronden dan ook niet wor den geweigerd", meent de ju rist. „Dat houdt in dat Nijme gen pas nè de bouw kan contro leren op grond van haar eigen plaatselijke verordening. Dat bemoeilijkt de zaak. Bovendien rijst de waag of een gemeente de eigenaar van zo'n woning kan opleggen dergelijke voor zieningen in zijn huis te hebben of de bouwer om die voorzie ningen te treffen. Wanneer de eigenaar, of bouwer, daar be zwaar tegen maakt en beroep aantekent,, is het volgens mij nog maar de waag of de AROB- rechter de Algemene Plaatelijke Verordening bindend zal verkla ren en daarmee de gemeente in het gelijk zal stellen. De vier grote steden willen extra geld hebben om in de komende jaren voldoende woningen te kunnen bou wen. De bewindslieden Al ders en Heerma schrijven in hun Trendbrief dat er tot het jaar 2005 in totaal 162.000 huizen moeten worden ge bouwd. Om aan die opgave te kunnen voldoen, zijn wo- ningbouwsubsidies onont beerlijk. Dat schrijven de wethou ders volkshuisvesting van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht in een brief aan de vaste kamercommis sie. Het stuk van de beide be windslieden betekent een in grijpende wijziging van het tot nu toe gevoerde volks huisvestingsbeleid. Dat blijkt nodig omdat door de forse migratie die Nederland nog wacht, het woningtekort aan merkelijk groter is dan was verwacht. Volgens de Amsterdamse wethouder L. Genet zijn ook de woningcorporaties in de steden niet in staat om de extra opgave zonder exploi tatiesubsidie uit te voeren, omdat ze al veel onrendabele investeringen moeten doen om hun bezit op peil te hou den. De wethouders twijfelen zeer aan het realiteitsgehalte van de 2 procent economi sche groei, waarvan Alders en Heerma in hun trendbrief uitgaan. Zij pleiten voor het ontwerpen van een alterna tief beleid, voor het geval de economische ontwikkeling minder gunstig uitvalt dan de bewindslieden verwach ten. Dat is noodzakelijk, zegt Genet, omdat een minder voorspoedige economische groei grote invloed heeft op de haalbaarheid van het be leid. De vier gemeentebestuur ders wijzen bezuinigingen op de individuele huursubsidie van de hand. De in de Trend brief aangekondigde vermin dering van de objectsubsi dies, maakt de huurbijdrage juist cruciaal voor het volks huisvestingsbeleid, zo schrij ven zij in de brief. In de Trendbrief ontbreekt een specifiek beleid voor de vier grote steden. De ge meentebesturen zijn bezig een gezamenlijke visie daar op te ontvouwen in een nota over de toekomst van de volkshuisvesting. Die moet klaar zijn voordat de kamer de Trendbrief behandelt. De traditionele antiek- en cu- riosamarkt op het Lange Voor hout in Den Haag gaat morgen, donderdag 6 mei, haar 23e sei zoen in. Deze markt, die tot eind september elke donderdag èn zondag wordt gehouden, be staat uit ongeveer 60 kramen met niet alleen antiek, maar ook boeken, prenten, postzegels en munten. Op zondag komt daar nog eens een afdeling moderne kunst en nijverheidsartikelen bij. Stop met werken, neem een lekkere zonvakantie en loop even bij Pearle binnen. Want wie nu bij Pearle een com plete bril koopt met een montuur van meer dan f 100,- heeft voortaan scherp zicht met mooi weer. U krijgt er namelijk gratis een zon nebril op sterkte bij. Deze zonnebril, OPTICIENS met enkelvoudige glazen, kunt u kiezen uit een speciale collectie. Vraag even naar de voorwaarden in de winkel en u heeft straks een prach tige bril voor uw werk achter de balie. Plus een schitterende zonnebril voor uw vakantie op Bali. Kom dus snel langs, want Pearle is kijkplezier.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 20