Leidsch Dagblad 'Haags tribunaal ex-Joegoslavië' Ter Beek: Nederlanders blijven in Cambodja 'We benne voor eeuwig verloren!' Alsnog winst voor Philips Lezeres vrouwenbladen is helemaal niet dom GROTE KEUZE OCCASIONS 6 STUKS 11 BEL: I Onderzoek naar dood Oegstgeestse GOED NIEUWS WOENSDAG 5 ME11993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40150 LOSSE NUMMERS j 1,60 katwijk cees v Op een stormachtige dag in 1942 gooide het lot het rustige leven van de twee Katwijkse vissers Huig van Duijn en Maarten de Vreugd opeens door de war. Van het ene op het andere moment werden zij Engeland vaarder, Engelandvaarder tegen wil en dank. De Katwijk 134, de trawler waarop ze als visserman werkten, werd op de dag na Pa sen op volle zee gekaapt door negen Hol landers die door de Duitsers werden ge zocht. Het schip moest koers zetten naar Engeland. Huig van Duijn, wiens vrouw met vier kinderen in Katwijk achterbleef, zou daar tot na de bevrijding moeten blij ven. Maarten de Vreugd, ook getrouwd, ontmoette er zijn tweede vrouw en leefde en werkte vijftig jaar in Fleetwood. Nu brengt hij zijn levensavond door in een Kat- wijks bejaardencentrum. Huig van Duijn is een nuchtere man. Maar als hij begint te vertellen over zijn avontuur in 1942 komt er iets melancho lieks in zijn blik. „Het was op de dag na Pa sen. De verordening luidde dat we om vijf uur 's ochtends mochten uitvaren en 's avonds om negen uur binnen moesten zijn. We liepen in het eerste ochtendlicht naar het schip toe. Meteen zag ik dat er iets vreemds mee aan de hand was. Normaal lag de trawler gemeerd aan de zuidkant, maar deze keer lag hij tegen de kade bij de vishal aan. Het was slecht weer. De schip per overwoog nog even om te blijven lig gen, maar uiteindelijk voeren we toch uit. We lagen altijd met onze kleren aan in de kooi. Als er dan wat loos was, kon je er meteen uit. Piet de Haas hield die ochtend de wacht. We waren zo'n 30 tot 35 mijlen op zee, toen we hem ineens hoorden schreeuwen: 'We benne voor eeuwig verlo ren!' We schrokken ons dood en keken naar buiten. Niks te zien, geen vliegtuig, geen snelboot, niks. Ik ga naar het dek toe en zie daar ineens allemaal mensen uit het ruim komen. Zeven mannen en een meisje wa ren het. Met twee revolvers in hun handen hielden ze ons in bedwang. Eén van die ke rels ging naar beneden, naar de machinist, en schreeuwde: 'Ik neem hier de leiding over'. 'Goed', zei de machinist, 'dan ga ik maar naar boven.' Maar dat was natuurlijk niet de bedoe ling. 'Jullie moeten ons naar Engeland brengen', zei de man. 'Als jullie dat niet doen, blazen we het schip op'. De versteke lingen werden gezocht. De Duitsers zaten hen al zeer dicht op de hielen, dus ze moes ten weg. We hadden de netten al uitgezet en die kerel wilde dat we de lijnen doorkap ten. Dat weigerde de schipper. Voor we naar Engeland opstoomden, werd de vis binnengehaald." Pagina 18:'Schrik niet, Huig leeft nog' Gezondheidszorg 2 Het Plan-Simons heeft geen oog voor de indi viduele arts, vindt tandarts K. Vreeburg. Een reactie uit de praktijk. Mystery ^rDe Schot Latif Z IJ Gardez, alias Mys tery Slang, vindt zijn (blues)muziek zeer Euro pees. Goede weg BrendaSchultz Z heeft weer reden om vrolijk te zijn. Gisteren in Rome versloeg de ten nisster Zina Garrison. Rapport secretaris-generaal VN Boutros-Ghali: den haag gpd-anp Tegen de verwachting in heeft Philips in het eerste kwartaal van dit jaar een netto winst be haald van 103 miljoen gulden. Dat is een daling van 59 miljoen gulden ten opzichte van het eerste kwartaal van '92. Dit heeft Philips vanmorgen in Eindhoven bekendgemaakt. Over de hele linie daalde de omzet met twee procent. Vooral in de sector communicatiesys temen boekte Philips een aan zienlijk omzetverlies (-10%). Ook de consumenten-elektroni- ca, bijna de helft van het bedrijf, verkocht twee procent minder. Omdat de kosten met twee pro cent werden gedrukt, bleef het bedrijfsresultaat hier vrijwel ge lijk. Vanwege de aanhoudend sombere verwachtingen voor de economie durft het concern geen voorspelling te doen over de rest van het jaar. Fokker haalt bezem door verkoopapparaat amsterdam #6111 meyer Fokker haalt fors de bezem door het verkoopapparaat. In het eerste kwartaal van 1993 is geen enkel vliegtuig verkocht. Fokker heeft op sleutelposities nieuwe figuren benoemd. Opvallend is dat de van Domier (DASA) af komstige Duitser H. Steinberg verantwoordelijk wordt voor de verkoop van Fokkervliegtuigen in Azië en het Midden-Oosten. Directeur marketing en ver koop E. van den Assem meent, dat het de komende twee jaar nog moeilijk zal zijn vliegtuigen te verkopen. Hij verwacht in de ze magere jaren terug te kun nen vallen op oude klanten. Maatschappijen die met de Fokker F27 en F28 vliegen zul len mondjesmaat orders plaat sen. Grote orders verwacht hij niet voor eind 1994, begin 1995. Uit onderzoek blijkt volgens Van den Assem dat in de ko mende tien jaar in het segment tot 130 stoelen er een marktpo tentieel is van 1358 vliegtuigen. Rijkswacht was getipt over ontsnapping De Brusselse Rijkswacht wist af gelopen vrijdag dat er een ge vangenisontsnapping zou plaatsvinden. Dat werd gisteren duidelijk, een dag nadat drie beruchte Belgische criminelen uit de Brusselse St. Gillis-gevan genis waren uitgebroken. Uit bronnen van de advoca tuur werd de Rijkswacht getipt dat er ergens een ontsnapping werd voorbereid. Volgens de tip zou het gaan om een ontsnap ping uit de Vorst-gevangenis, waar Patrick Haemers in voor arrest zit, de leider van de ben de waartoe ook twee van de drie vluchtelingen behoorden. Deze gevangenis werd daarop extra in de gaten gehouden. Volgens een anonieme Rijks wachter 'wist men alleszins dat er tijdens het voorbije weekein de een ontsnapping op til was'. De ontsnapping deed zich ech ter op de maandag na het week einde voor en had niet plaats uit de Vorst-gevangenis. overveen Honderden mensen kwamen gisteravond naar Overveen om daar samen de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog te herdenken. Na een stille tocht stelden ze zich voor de twee minuten stilte op rond de graven van tijdens de oorlog omgekomen mensen. Ook op tal van andere plaatsen in de omge ving waren herdenkingen. Zie hiervoor ook de regio nale pagina's. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER OLAF KRAAK Secretaris-generaal Boutros Boutros-Ghali van de Vere nigde Naties heeft voorgesteld dat in Den Haag een in ternationaal tribunaal wordt opgericht voor het voorma lige Joegoslavië. Dit uit 11 rechters bestaande tribunaal zou slechts gevangenisstraffen kunnen opleggen aan de plegers van oorlogsmisdaden. newyork afp/aptekende plan te accepteren, of mogelijk een Westers militair ingrijpen tegemoet te zien. De NAVO overweegt de VN- manschappen die in Bosniëzul- len worden gestationeerd, ver gunning te geven voor het ge bruik van geweld, indien dat voor hun vredestaak nodig is. De VN verwacht een multina tionale strijdmacht van 65.000 tot 75.000 manschappen in Bos nië te stationeren om toezicht te houden op het VN-vredes- plan voor het gebied, het plan- Vance-Owen. Nederland kan nog enkele honderden manschappen leve ren voor zo'n vredesleger van de VN in Bosnië. Dat heeft staatssecretaris van Voorst tot Voorst gisteren in Washington De doodstraf kan het tribunaal niet opleggen, aldus Boutros- Ghali in zijn rapport. Het tribu naal moet worden ingesteld door de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. Het zou alle personen kunnen vervolgen die verantwoordelijk worden geacht voor 'ernstige schendingen van het internationale recht' die sinds 1 januari 1991 begaan zijn op het grondgebied van voor- Het zelf gekozen 'parlement' van de Bosnische Serviërs is vanmorgen bijeengekomen voor een zitting over het VN- vredesplan. Het staat daarbij voor de keuze het onlangs door hun president Karadzic onder- amsterdam anp Lezeressen van vrouwenbladen verdienen meer respect. Ze zijn helemaal niet dom of makkelijk te beïnvloeden. Het zijn kriti sche lezers. Dat schrijft J. Her mes in het proefschrift 'Easily put down; Women's magazines, readers, repertoires and every day life' waarop ze volgende week hoopt te promoveren aan de Universiteit van Amsterdam. Vrouwenbladen worden ge zien als commerciële rommel die 'huisvrouwelijkheid' bevor dert. De lezeressen zouden dom zijn en gemakkelijk te beïnvloe den. Dergelijke conclusies wor den meestal getrokken op basis van een analyse van journalis tieke aspecten en het taalge bruik van vrouwenbladen. Hermes richtte zich op de be tekenis die deze bladen hebben in het dagelijks leven van de le zeressen. Ze interviewde tachtig mensen in Nederland en Groot- Brittannië die zeer uiteenlopen de vrouwenbladen lezen: van Margriet en Woman's Own tot en met glossy magazines, femi nistische en roddelbladen. Uit haar onderzoek blijkt dat vrouwenbladen worden gelezen om praktische kennis op te doen en om emotionele gebeur tenissen aan te kunnen. De arti kelen schetsen een ideaalbeeld waarin altijd oplossingen wor den aangereikt voor praktische dagelijkse problemen. De leze ressen zijn er niet op uit daad werkelijk te leren, maar ontle nen aan de tijdschriften tijdelijk het gevoel dat ze het leven aan kunnen. Naast de praktische en emo tionele steun zijn de tijdschrif ten handig in het gebruik. Ze kunnen overal tussendoor wor den gelezen en zijn met name makkelijk leesvoer voor vrou wen van wie de jonge kinderen op de gekste momenten om aandacht vragen. Op moederdag goedkoop bellen naar buitenland Palestijnen zien resultaat in vredesoverleg «B» Regel tijdig Uw vervoer voor een prettige en zorgeloze auto-vakantie Nu bij aankoop van een occasion, een sunroof of fietsendrager KADO III III! washington Rtr Het Arabisch-Israëlisch vredes overleg in Washington wordt verlengd met een derde week, zo is gisteravond in Washington bekendgemaakt. Syrië, Jordanië en Libanon bespeuren nog steeds weinig vooruitgang in het overleg, maar de Palestijnen menen dat het proces na 18 maanden 'steriel touwtrekken' eindelijk resultaten begint op te leveren, getuige de terugkeer van bijna 30 bannelingen naar door Israël bezet gebied. Palestijnen en Israëliërs on derhandelen over een Palestijns zelfbestuur in de bezette gebie den voor een interimperiode van vijf jaar. Of, zoals woord voerster Hanan Ashrawi giste ren voor de Amerikaanse tv zei: „Voor het eerst wordt er met werkelijke ernst gesproken in die zin dat kwesties worden aangesneden zonder voorwaar den vooraf en zonder dat men bij voorbaat onderwerpen die moeilijk liggen poogt uit te slui - Op moederdag 9 mei kan iedereen in Nederland voor half geld naar het bui tenland bellen. De korting geldt voor alle tarieven dus ook voor daluren- en nacht tarieven en voor het bellen uit een telefooncel. Telefoonverkeer via een telefoniste en bellen vanaf een autotelefoon en een greenpoint vallen niet on der de kortingsactie. Dat heeft PTT Telecom gisteren bekendgemaakt. De moederdagactie past in een actief beleid om het internationaal telefoneren te stimuleren. PTT Telecom gaf niet eerder zo'n tijdelij ke korting bij een speciale gelegenheid. Het is de be doeling de komende jaren vaker dit soort acties te houden. Waterdichte slaapdoos voor daklozen rotterdam gpd DE MOOISTE GERANIUMS EN FUCHSIA'S PRIJSB0FFER den haag-phnom p De aanslag op vijf Nederlandse mari niers, gisteren in Cambodja, is geen re den voor minister Ter Beek van defensie om de betrokkenheid van Nederland bij de VN-vredesmacht te wijzigen. Ook de defensiewoordvoerders in de Tweede Kamer zien er geen aanleiding in de Ne derlandse mariniers terug te roepen. Zo wel de bewindsman als defensiewoord voerders beschouwen de aanslag, waar bij drie mariniers zwaar- en twee lichtge wond raakten, als „een zeer ernstig inci dent". Bij de aanslag raakten ook drie Japan ners gewond, van wie er gisteren-een is overleden. De VN-militairen reden in een konvooi door de provincie Ampil, in het noorden van Cambodja, toen zij in een hinderlaag terechtkwamen. Ze wer den bestookt met raketten en automati sche wapens. De VN gaat ervan uit dat de guerrillabeweging Rode Khmer, die dit gebied controleert, verantwoordelijk is voor de aanslag. Het konvooi bestond uit zes voertuigen, waarin zich nog meer Nederlandse mariniers bevonden. Zij bleven ongedeerd. De gewonde Nederlandse mariniers zijn buiten levensgevaar. Na eerst te zijn behandeld in een Nederlands veldhospi taal, zijn vier van hen overgebracht naar een ziekenhuis in de Thaise hoofdstad Bangkok. Ze liepen vooral verwondingen op aan armen en benen. Twee zijn in middels geopereerd, de andere twee vol gen vandaag. De vijfde marinier bleef in het veldhospitaal achter. De gewonden, van wie de Marinevoorlichtingsdiénst in Den Haag de namen niet vrijgeeft, heb ben contact gehad met hun familie. Volgens de commandant van het Ne derlandse VN-bataljon, luitenant-kolonel P. Cammaert, vormden de mariniers de gewapende escorte voor militaire waar nemers en burger-politiemensen van de VN. „Het konvooi is in een hinderlaag van de Rode Khmer gelopen. Die opende onmiddellijk het vuur met zware wa pens. Wij hadden absoluut geen schijn van kans. Er is nog wel teruggeschoten, maar de overmacht was te groot", aldus Cammaert. Bij de aanslag werd een anti-tankraket van Sovjet-makelij afgevuurd op de eer ste auto van het konvooi, waarin de vijf Nederlanders zaten. Ook de tweede wa gen, waarin Japanse politiemensen za ten, werd geraakt. Cammaert vertelde gisteren dat er al eerder extra veiligheids maatregelen waren genomen. Zo moes ten alle Nederlandse militairen een ko gelwerend vest dragen, „Dat heeft het le ven van de gewonden gered", aldus Cammaert. „De Japanners droegen die zijn i De twee gewonde Japan- dan ook veel ernstiger aan De Rode Khmer die in 1991 het vredesakkoord Cambodja hebben ondertekend. De Kb mer komt de afspraken die daarbij zijn sociale woningbouw bezig. Ei gemaakt echter niet na. De guerrillabe- bestaat ook zoiets als een maat weging heeft gezworen de verkiezingen schappelijke taak aldus Does in het land, die van 23 tot 27 mei worden burg. gehouden, te ontregelen. Rotterdam telt zon dnedui Nog geen abonnee gezegd. Hij noemde een getal van ongeveer 300 man die inge zet kunnen worden voor logis tieke taken, zoals onderhoud en de genie. Er zijn op het ogenblik ruim 1.000 Nederlandse militairen in de bestaande VN-vredesmacht (Unprofor) in het voormalige Joegoslavië. Het aantal van 300 man komt er op neer, dat Ne derland een extra 1.000 man voor Bosnië beschikbaar houdt. Want bij het uitzenden moet vooraf rekening gehouden wor den met de aflossing. Dat bete kent dat een aantal militairen beschikbaar moet worden ge steld dat drie maal zo groot is als het aantal militairen dat daadwerkelijk wordt uitgezon den. Volgens de staatssecretaris is Nederland bereid deel te ne men aan militaire acties vanuit de lucht als die dienen ter on dersteuning van humanitaire Pagina 7: V-raad praat niet over aanval Zepa HET WOORD IS AAN Burke Vrijheid zonder wijsheid is los bandigheid. VANDAAG Binnenland - Buitenland- Cultuur Economie/Beurs Familieberichten Feiten en meningen Info RTV Show Sport Stand van zaken HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Vorst aan de grond Droog en zonnige perioden. Mini mumtemperatuur rond 2 graden en in het binnenland op enkele plaatsen vorst aan de grond Mid- dagtemperatuur omstreeks 14 ga den. Matige, aan de kust in de middag af en toe krachtige, noord oostenwind, kracht 4 tot 6 oegstgeest monica wesseung Een 60-jarige inwoonster van Oegstgeest is vanmorgen vroeg levenloos op haar bed aange troffen. De politie vermoedt een misdrijf. De overleden vrouw was ver lamd en werd elke ochtend en avond verzorgd. De politie wil nog niet zeggen op grond waar van wordt gedacht aan een mis drijf, waarschijnlijk een overval. De vrouw vertoonde geen uiter lijke verwondingen. De identi teit van de alleenstaande vrouw uit de wijk Haaswijk is nog niet vrijgegeven. Ixüsch Dagblad NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Een waterdichte kartonnen slaapdoos voor dak- en thuislo zen: de Rotterdamse woning bouwvereniging Onze Woning presenteert volgende week het eerste exemplaar. De dozen, die tot een pakketje kunnen wor den opgevouwen en langere tijd kunnen worden gebruikt, zullen door het Leger des Heils wor den verspreid. Directeur Doesburg van Onze Woning kondigde vorig jaar al aan dat zijn organisatie met de slaapdoos bezig was. Het leek de woningstichting gepast om een deel van de activiteiten rond het 75-jarig bestaan te de partijen plaatsen in het teken van de Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. De VN-vredesmacht, die sinds maart f-end zwervers. De doos kan ve- vorig jaar actief is in Cambodja om toe- 'e malen worden gebankt. Ook zicht te houden op de vredesregeling, a's het regent, blijft het binnen bestaat uit 22.000 man, onder wie 736 droog. Het karton is zo geprepa- Nederlanders. Tot nu toe zijn twaalf VN- reerd, dat optrekkend vocht medewerkers gedood als gevolg van ge- 8een problemen hoeft te geven, wapende acties tegen de vredesmacht. «n dc slaapstand biedt hel ding Het is voor het eerst dat Nederlanders bovendien genoeg ruimte om het slachtoffer zijn geworden. de henen te strekken. Tel Na dc eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: ÏOPer maand, automatisch 28.75) Per kwartaal via acceptgiro 82.85) DautoniaUKh (/82.85) Of bel 071-128030 8 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1