Ruim twee ton nodig voor herstel Oude Raadhuis 'Wij zijn geen tuttenclubje' Dienstverlening voor bedreiging politie Kunstenaar tilt zwaar aan dure beuken tafel Kermisveld moet terugveren Regio WOENSDAG 5 ME11993 Vocht tast kunstwerken aan Het Oude Raadhuis aan de Dorpsstraat in Warmond is toe aan een grondige opknapbeurt. De verwarmings- en elektriciteitsinstallatie voldoen niet meer aan de eisen van deze tijd. In het pand is het bovendien vochtig. Dat kan op den duur funest zijn voor de kunstwerken in dit voormalige gemeentehuis. Het college van B en W denkt een bedrag van circa 2,2 ton nodig te hebben om de pro blemen op te lossen. Van 1867 tot 1930 deed het sta tige pand op nummer 36 dienst als gemeentehuis. Daarna werd het voor verschillende doelein den gebruikt. De laatste jaren richt de Stichting Het Oude Raadhuis er exposities in. De medewerkers van de stichting klagen al enige tijd over voch tigheid en slechte elektriciteits leidingen. Vandaar dat het col lege de werkzaamheden aan het pand vrij snel wil uitvoeren. Het is de bedoeling dat niet alleen de praktische problemen worden verholpen. Ook aan het interieur van het monumentale pand moet het nodige gebeu ren. „Er is zoveel aan vertim merd en verspijkerd de afgelo pen jaren. We willen proberen om het zoveel mogelijk in oude staat terug te brengen", zegt Pe ter van Oosten, ambtenaar bouw- en woningtoezicht en bouwkunde van de gemeente. De plafonds zijn met gipspla ten verlaagd. Deze worden weg gehaald, waarna ze worden voorzien van ornamenten en kranslijsten. De voormalige raadszaal, waar nu zeil ligt, krijgt weer parket terug in vis graatmotief. Volgens Van Oos ten wordt het straks aantrekke lijker voor particulieren om de ruimtes te huren voor vergade ringen en andere bijeenkom sten. Het Warmondse college wil tegelijk met het Oude Raadhuis het aangrenzende pand op nummer 38 opknappen. De voormalige dienstwoning van het dorpsschooltje heeft een grote onderhoudsbeurt nodig. „Gelijktijdige aanpak scheelt weer in de kosten", aldus Van Oosten. Aan de woning moet voor ruim 130.000 gulden wor den verspijkerd. Het schooltje dat aan de dienstwoning vastzit, ook ei gendom van de gemeente, zou ook onder handen genomen moeten worden. Dat werk schuift de gemeente echter nog even voor zich uit. Van Oosten: „Het is nog onduidelijk wat er precies met het pand gaat ge beuren. Misschien dat de bi bliotheek er in komt. Maar er kunnen nog wel jaren overheen gaan, voor het zo ver is. De school wordt gebruikt als sport- zaaltje en er is nu nog geen ver vangende accomodatie. De gemeenteraad buigt zich op 27 mei over de voorstellen om het Oude Raadhuis en de voormalige dienstwoning aan de Dorpsstraat op te knappen. Ambtenaar Peter Van Oosten van de gemeente Warmond: „We willen het Oude Raadhuis zoveel mogelijk in de oorspronkelijke staat terugbren- FOTO JAN HOLVAST Ruit vernield in Voorschoten voorschoten Een grote ruit van een woning aan de Mamix- straat in Voorschoten is in de nacht van maandag op dinsdag vernield. Vermoedelijk is er met een luchtdrukpistool op gescho- Kelderbrand in verenigingsgebouw voorschoten De brandweer van Voorschoten heeft gistermid dag een brandje geblust in de kelder van het verenigingsgebouw De Werf aan de Schoolstraat. Het vuur was snel onder controle. Wel ging het meubilair dat in de kelder stond in vlammen op. De schade wordt geschat op 10.000 gulden. De vermoedelijke oorzaak was een oververhitte ventilator. Meer telefooncellen Oegstgeest oegstgeest Oegstgeest krijgt er drie telefooncellen bij. De ge meente is nog in bespreking met de PTT, maar wiFde uitbrei ding zo snel mogelijk gerealiseerd zien. Het is nog niet bekend waar de cellen komen te staan en of het het munt- dan wel kaarttelefoons worden. den haag/oegstgeest Het liep mis op het moment dat een 38- jarige Oegstgeestenaar vorig jaar juni zijn alarmpistool bij de plaatselijk politie ging inleveren. De dienstdoende agente schrok van de mededeling 'ik moet je helaas bedreigen' en de Oegstgeestenaar werd na een worsteling opgesloten in een cel. Gisteren moest de Oegstgeestenaar zich bij de Haagse politierechter mr. G. Urbanus verantwoorden voor zijn ge drag. „Ik wilde het alarmpistool slechts inleveren om ongelukken te voorkomen. Het was niet mijn bedoeling er zo'n fias co van te maken", aldus de verdachte. Hoofdprijs van 2000 gulden voor lichtste krachtpatsers Eerder is hij wegens een bankoverval tot een gevangenisstraf van negen maanden veroordeeld. De strafzaak werd vorig jaar augustus al behandeld, maar werd aangehouden voor een psychiatrisch onderzoek van de verdachte. Daaruit kwam naar voren dat de Oegstgeestenaar inprentings- en ge heugenstoornissen heeft. Volgens de psychiater was hij op het moment van het inleveren van het pistool enigszins verminderd toerekeningsvatbaar. De Oegstgeestenaar had gedronken toen hij het pistool ging inleveren. Naar eigen zeggen staat hij de laatste zeven maanden echter droog en houdt hij zich als huisman bezig met de opvoeding van zijn zoon. Niettemin eiste officier van justitie mr. J. Keltjens een gevangenis straf van vier maanden, waarvan twee voorwaardelijk. Als bijzondere voorwaar de wilde hij de verdachte onder toezicht plaatsen van het Consultatiebureau van Alcohol en Drugs. Advocaat T. Ponsioen zei te schrikken van de eis omdat zijn cliënt volgens des kundigen ongeschikt is voor een verblijf in de gevangenis. Hij typeerde de man als een zorgzaam persoon, die het niet meezit in het leven. Begin vorig jaar sloe gen bij hem alle stoppen door en hij be sloot zich aan te melden bij het vreem delingenlegioen. Onderweg kocht hij in Antwerpen het alarmpistool met gaspa- Teruggekeerd zou hij zich hebben ge realiseerd dat hij het pistool moest inle veren om ongelukken te voorkomen. Ad vocaat Th Ponsioen zei dat de situatie op het politiebureau niet zo uit de hand was gelopen als zijn cliënt een 'meer zekere' agent was tegengekomen. De verdachte zei verschrikkelijk spijt te hebben van zijn gedrag. „Ik realiseer mij dat mensen zich te pletter zijn geschrokken". Politierechter Urbanus legde F.H. uit eindelijk honderd uur onbetaalde arbeid en een voorwaardelijke straf van twee maanden op. Daarnaast moet de man zich laten begeleiden door het Consulta tiebureau voor Alcohol en Drugs. Volledige concentratie bij twee leden van de Leiderdorpse huisvrouwen-vereniging. De dames vieren dit jaar een jubileum. foto jan holvast Leiderdorpse afdeling NVVH jubileert zoeterwoude-dorp ruud sep Je hebt een tafeltje gekocht en wilt weten hoe zwaar het meu belstuk is. Het zou namelijk wel eens kunnen dat de tafel zonder extra versteviging dwars door de vloer van de eetkamer zakt. Wie een tafel koopt bij de Zoeter- woudse kunstenaar Louis van der Meer kan voor dergelijke problemen komen te staan. Van der Meer heeft een tafel ge maakt van de stronk van de ou de beuk die bijna twee eeuwen de entree van de Leidse Hortus Botanicus sierde. Het meubel stuk moet binnenkort op trans port. En de nieuwe eigenaar, de Leidse makelaar Menno Smit- sloo, wil weten wat zijn nieuw ste aanwinst eigenlijk weegt. Van der Meer wil van dat we gen een aardige publiciteits stunt maken. „Kan ik wel ge bruiken voor mijn volgende kunstwerken", legt hij uit. Daar om kunnen teams van alle mo gelijke clubs het komende weekeinde de tafel komen we gen. Voor het team dat met het minste gewicht aan mensen de tafel op en van de weegschaal weet te tillen, heeft de kunstaar een prijs van 2000 gulden be schikbaar. Daarvoor moeten de sterke sporters nog wel één keertje terugkomen. Want ze leiderdorp evelvne lammerping De Leiderdorpse kermis heeft flinke sporen achtergelaten op het grasveldje aan de Splinter laan. Door de diepe bandenspo ren en kale plekken vertoont het stuk groen opmerkelijke over eenkomsten met een militair oefenterrein. Volgens de Oran jevereniging, die de kermis or ganiseerde, komt alles vanzelf weer goed. „De bodem heeft even de tijd nodig om terug te Voorzitter B. Kemer van de Oranjevereniging zegt alleen verstand te hebben van feesten organiseren en niet van 'terrein- technische' zaken. Onlangs be loofde hij de gemeente nog dat worden geacht te helpen met de verhuizing van het gevaarte. Hoeveel de Zoeterwoudenaar voor zijn grootste tafel aan één stuk heeft ontvangen wil hij niet zeggen. Hij houdt het bij 'een prachtig bedrag'. Van te voren had Van der Meer aangekon digd niet voor minder dan 20.000 gulden afstand te willen doen van zijn schepping. Het prijzengeld voor het 'tafel tillen' (Van der Meer draait zelf voor de kosten op) kan er dus wel van af. De kunstenaar verwacht dat zich het komende weekeinde honderden mensen melden voor het tafeltillen. „Er hebben zich al tien teams ingeschreven, en nog niet één uit Zoeterwou- de. Daar weten de mensen het nog niet." Voor de wedstrijd heeft hij de Aloysius-gymzaal aan de Jan van Banningstraat afgehuurd. Bij het evenement krijgt hij steun van de Zoeterwoudse padvinders. Zij verkopen koffie en fris. „Zo kunnen zij de club kas een beetje spekken." Dorsti ge sporters moeten het overi gens bij het tafeltillen zonder al cohol stellen. „Louis van der Meer zou Louis van der Meer niet zijn als er geen opgeheven vingertje aan te pas zou komen. Ik zet een alcoholvrije bierpomp de kermis geen sporen zou ach terlaten op het veld waar veel kinderen uit de buurt spelen. Nu de attracties weg zijn, hecht hij weinig waarde aan die bepa ling in de vergunning. „Dat staat er altijd bij." Verschillende omwonenden van de Splinterlaan protesteer den vooraf tegen de komst van de kermis, onder meer uit angst voor ruïnering van het veld. De commissie beroep en bezwaar had er evenwel vertrouwen in dat de Oranjevereniging aan de ze voorwaarde kon voldoen. Nu de vrachtwagens weg zijn blijkt de grond evenwel behoor lijk gehavend. Er is nog niets ge beurd om de schade te herstel len. Kerner: „De grond is er zacht, doordat de bodem erg neer en alle deelnemers krijgen voor het tillen een glaasje melk. Zo wil ik weer een verband leg gen tussen sporten en het niet drinken van alcohol." Voor het tafel tillen heeft de Zoeterwoudenaar een weeg schaal weten te bemachtigen die tot een gewicht van 1500 ki lo het gewicht tot op de gram nauwkeurig kan bepalen. Nadat een team de tafel op en van de schaal heeft getild, worden de krachtpatsers hierop zelf gewo gen. Deelnemers moeten mini maal 18 jaar zijn, en als team te herkennen zijn, bijvoorbeeld doordat ze clubshirts dragen. „De tafel weegt zo'n zeven- tot achthonderd kilo. We denken dus aan teams van een man of tien." Alleen sportscholen zijn van deelname uitgesloten. „Omdat dat toch vrij commer ciële ondernemingen zijn." Het tafel tillen duurt zaterdag en zondag van tién uur 's morgens tot tien uur 's avonds. Op zater dagochtend geeft sportwethou der A. Ringersma met een team van Progressief Zoeterwoude het startschot door als eersten de tafel op de schaal te tillen. Clubs die willen meedoen kunnen zich opgeven bij Louis van der Meer, telefoon 01715- 4154 of 3623. vochtig is. Daardoor zie je de bandensporen er sneller en lan ger. De grond heeft eerst rust nodig en veert dan vanzelf te rug. Wat er dan nog aan schade overblijft, wordt besproken met de gemeente. Die ijzeren platen die er nog liggen heeft de ge meente er zelf neergelegd. Die moet ze dan ook zelf wegha len." De gemeente ziet geen aan leiding om binnenkort actie te ondernemen, zo meldt een voorlichtster. Volgens haar zijn de vernielingen aan het veld niet ernstig genoeg om de Oranjevereniging er op aan te spreken. „Het speelt ook mee dat het terrein toch binnenkort wordt bebouwd." leiderdorp monique lange Wasmiddelen, levensmiddelen, huishoudelijke apparatuur; ze hebben bijna allemaal het groe ne keurmerk van de Nederland se Vereniging van Huisvrouwen. Toch is de NWH meer dan al leen een keur-gezelschap van kritische huisvrouwen. Of zoals presidente C. Frijlink van de af deling Leiderdorp zegt: „Wij zijn geen tuttenclubje." Het is dinsdag 4 mei 10.00 uur. In de Leiderdorpse Dreef spreekt de Leiderdorpse NWH over racisme. In een overvolle zaal, waar de koffie pruttelt, komt de vraag aan de orde waarom Nederland nog steeds herdenkt. Ter gelegenheid van de bijeenkomst is een oud-ver zetstrijder uitgenodigd. Hij ver telt hoe hij het concentratie kamp Auschwiz overleefde. Door zijn levensloop te schet sen wil hij duidelijk maken dat het nog steeds nodig is om de Tweede Wereldoorlog te her denken. Bij veel mensen roept de Ne derlandse Vereniging van Huis vrouwen nog het beeld op van bordurende en kwekkende da mes die samen een kopje thee drinken. „Maar een bijeen komst als deze bewijst dat wij met heel veel zaken bezig zijn", zegt Frijlink. We hebben zelfs onze naam aangepast om het imago van breiclubje tegen te gaan. De laatste drie letters van NWH staan nu voor Verrijkt uw kennis. Verruimt uw blik en Haalt u uit uw isolement." Op donderdag 13 mei viert de Leiderdorpse afdeling het 25-ja- rig jubileum. Dat moet een fees telijke dag worden voor de 254 leden in Leiderdorp. Volgens Jo Verbrugge, lid van de jubileum commissie, is dat een behoorlijk aantal: „Er zijn natuurlijk nog andere vrouwenorganisaties, zoals de Rooie Vrouwen, maar die verliezen langzaam maar zeker hun leden. Wij hebben nog een behoorlijke achterban, die eigenlijk alleen maar groeit." Manager Presidente Frijlink vindt dat de vrouwen er zelf aan hebben meegewerkt dat het imago van 'tuttenclubje' ontstond. „Ik moest een keer met mijn man op zakenreis naar het buiten land. De stewardess wilde voor de tickets van het vliegtuig wat gegevens van ons hebben. Eerst vroeg ze aan mijn man wat zijn baan was. Daarna aan mij en ik antwoorde dat ik manager was. Mijn man keek me verbaasd aan. „Je bent toch huisvrouw?". Maar voor mij staat dat gelijk aan de zorg voor een hotel, was serij, schoonmaakbedrijf, res taurant en een sociaal opvang centrum." Volgens Frijlink illustreert dit voorval precies hoe er wordt ge dacht over het 'beroep' huis vrouw. „Mannen, maar ook ze ker vrouwen, onderschatten de ze taak nog te veel. Laten we eerlijk zijn, een huishouden gaat 24 uur per dag door." De NWH wil het beeld van huis vrouw dan ook opwaarderen. De moderne huisvrouw richt haar blik immers ook steeds meer op de buitenwereld. Dat betekent voor de vrouwen dat zij moeten meegroeien in de maatschappij. „Wij stimuleren dat via cursussen, lezingen en Overdag Er zijn slechts weinig jonge huisvrouwen aangesloten bij de Leiderdorpse afdeling. De meeste activiteiten worden overdag gehouden. Dat bete kent dat vrouwen met kinderen geen tijd hebben om mee te doen aan de activiteiten. Frij link: „Toen ik zelf nog jonge kinderen had, had ik ook ande re dingen aan mijn hoofd. Onze doelgroep is dan ook de vrouw van 35 jaar en ouder. De vereniging blijkt zo gezel lig te zijn dat zelfs mannen lid willen worden. De presidente heeft daar geen moeite mee, maar door bezwaren van ande re leden is dat er nog niet van gekomen. „De vrouwen hebben eerst hun kinderen opgevoed. Als die de deur uit gaan. krijgen ze hun echtgenoot die met pen sioen gaat ervoor terug. Veel da mes zien onze bijeenkomsten dan ook als een uitje waar niet nog eens een keer hun man bij hoeft te zijn." Feest op markt in Oegstgeest oegstgeest De weekmarkt in Oegstgeest bestaat deze maand twintig jaar. Dat betekent dat vier dins dagen achtereen een extra fees telijke markt wordt gehouden op het parkeerterrein aan de Lijtweg. De eerste is, in verband met 4 mei, rustig gehouden Volgende week dinsdag prijzen op alle hoeken en ingangen van de markt standwerkers hun wa ren met de grootste uitbundig heid aan. Bezoekers krijgen ro zen uitgereikt. Een week later is een aantal oude ambachten te bezichtigen en speelt marktpresentator Hans Somers met bezoekers de kwis '1 uit 100', met vragen over de Oegstgeester markt. Op de laatste dinsdag van mei duurt de markt een uur langer, tot 18.00 uur. Op het terrein wordt een binnenplein gevormd waar een podium komt te staan. Er wordt een standwerkerscon cours gehouden en een Rad van Avontuur. Om 16.00 uur wor den de prijzen van het concours uitgereikt, door Hans Somers en Hans Kazan. De tv-presentator gaat daarna nog door met zijn show'Prijzenslag'. Expositie over oorlogsspeelgoed voorschoten Miniatuursoldaatjes. houten zwaarden, plastic Batmans en Turtles. Door de eeuwen heen spelen kinderen oorlogje, rid dertje of andere spelletjes waar bij geweld komt kijken. Volwas senen breken zich ondertussen het hoofd over de mogelijke schadelijke gevolgen van dit vermaak. Deze aspecten van vecht speelgoed worden belicht tij dens de tentoonstelling 'Het is maar spel' die vanaf vandaag in het Ambachts- en Baljuwhuis in Voorschoten wordt gehouden Er is een verzameling oud en nieuw speelgoed uit binnen- en buitenland te zien. Verder kun nen bezoekers lezen hoe onder zoekers van de Rijksuniversiteit over vechtspeelgoed denken De expositie is tot en met 23 mei dagelijks gratis te bezichti gen van 14.00 tot 17.00 uur Jeu de boules in Voorschoten voorschoten Jeu de boulesvereniging Six Pret uit Voorschoten houdt de ko mende weken haar jaarlijks te rugkerende recreatietoemooi en. Van mei tot en met septem ber wordt één donderdag per maand gespeeld op de jeu de boulesbaan bij de Moeder Godskerk in de wijk Boschgeest De toernooien staan open voor gevorderden en beginners. Ie dere deelnemer wordt gekop peld aan een speler van de Voorschotense club. De eerste toemooiavond is op donderdag 13 mei. De volgende avonden zijn op 10 juni en op 15 juli. De data van de wedstrijden in au gustus en MpCembfll HMMM nog worden vastgesteld Gestart wordt om 19.30 uur. inschrijven kan tussen 19.00 en 19.15 uur. De kosten bedragen 2,50 gulden. 'Splinterlaan' lijkt op militair oefenterrein

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17