Hirsch Ballin kritiseert euthanasie-visie Kuitert Kerk Samenleving Confessionele Vereniging wil imago verbeteren Robert Schulier te volgen via Velotype WOENSDAG 5 ME11993 BUITENLAND KORT Niet-gelovigen Paus Johannes Paulus II heeft de Raad voor de Cul tuur en de Raad voor de Niet-Gelovigen samenge voegd. Voorzitter van de nieuwe Raad voor de Cul tuur wordt de Franse kardi naal Paul voorzitter i was. De nieuwe raad kent twee secties: 'Geloof en cul tuur' en 'Dialoog met de culturen', die het werk van beide raden moeten voort zetten. De paus uitte in zijn decreet de hoop dat door de samenvoeging de dia loog met de wereld wordt gestimuleerd. Bosnië De Servische leiders Rado van Karadzic en Slobodan Milosevic moeten als oor logsmisdadigers voor een internationaal gerecht wor den gedaagd. Dit heeft mgr. losef Stimpfle, die namens paus Johannes Paulus II Kroatië en Slovenië heeft bezocht, in Zagreb gezegd. Stimpfle, oud-bisschop van Augsburg, beschuldigde de Serviërs ervan dat zij een expansieoorlog voeren. De wortel ervan is volgens hem het goddeloze nationalisme en racisme. In Kroatië zijn als gevolg van de oorlog 450 rk kerk gebouwen geheel of gedeel telijk verwoest. Op zijn vijfdaagse reis had Stimpfle verlaten en platgebombar deerde steden en dorpen gezien en in ziekenhuizen en vluchtelingenkampen met gewonde en verdreven mensen gesproken. Irak Paus Johannes Paulus II heeft de christenen in Irak gevraagd om 'ondanks de moeilijke en kommervolle situatie' in hun land te blij ven. De paus deed deze op roep in een boodschap die werd voorgelezen tijdens een eucharistieviering in Baghdad waarin Curiekar dinaal Achille Silvestrini voorging. Het hoofd van de Congregatie voor de Oos terse Kerken maakt sinds zaterdag een rondreis door het Midden-Oosten, waar bij hij na Irak ook Jordanië en Israël zal bezoeken. Fanatisme De geestelijk leider van de orthodoxe kerken, patriarch Bartholomeus 1, heeft ge waarschuwd voor religieus fanatisme, dat hij als de be langrijkste hinderpaal voor de vrede beschouwt. Reli gieuze leiders hebben de taak hun aanhangers van fanatisme te weerhouden, zei de patriarch. Bartholo meus, geestelijk leider van meer dan 200 miljoen gelo vigen, verblijft in Syrië in het kader van een reis door het Midden Oosten. „Gods dienstig fanatisme is de ergste soort fanatisme in de wereld", aldus Bartholo- Filipijnen Een groots opgezette mili taire actie om een ontvoer de priester op de Filipijnen te bevrijden heeft na drie dagen schieten tot vier do den en een onbekend aan tal gewonden geleid. Pater Bernardo Blanco is echter nog steeds niet vrij. Hij zou nog ongedeerd zijn volgens generaal Romeo Zulueta, die de operatie leidt. De 65- jarige Spaanse priester werd 48 dagen geleden door islamitische strijders ontvoerd. REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071-1 De Confessionele Vereniging komt nog wel eens over als ouderwets, conservatief en oubollig. Daarom is één van de eerste prioriteiten dat de vereniging dat beeld verandert. Verder zal de organisatie, net als de hele kerk, 'haar taal moeten wijzi gen en de Christus moeten aanprijzen de taal van ve Dat zei voorzitter ds. J. ter Steege in Nijkerk op de jaarvergadering van de Confessionele Vereniging. Ongeveer één op de zes hervormden rekent zich vol gens Ter Steege tot de confessionelen, de richting in de Hervormde Kerk die de nadruk legt op de zeventiende-e belijdenisgeschriften. Om de 'mens van vandaag' te bereiken zullen onder meer de belijdenisgeschrif ten en de formulieren van doop, avond maal, belijdenis en huwelijk moeten worden herschreven. Ter Steege riep daarnaast op de taal van de catechese aan te passen aan deze tijd en het ge sprek met de jeugd niet te schuwen. De taak van de Confessionele Vereni ging zit er na bijna 130 jaar nog niet op. Net als in 1864, toen de vereniging ont stond, blijkt anno 1993 dat de kerk ziek is. „Zij behoeft genezing, wil zij zijn, die zij moet zijn: een Christus belijdende kerk", aldus de voorzitter. Die genezing moet volgens de vereniging van binnen uit komen. De Confessionele Vereniging wil dan ook 'geen partij zijn, geen kerkje in de kerk, maar veeleer een werkplaats in de kerk, van waaruit ten behoeve van heel de kerk en heel het volk gewerkt wordt', aldus Ter Steege. Als partij kun je je weliswaar sterker profileren en meer ac tie voeren, maar dat is niet wat de con fessionelen nastreven. Daarom kozen zij niet, zoals de Gere formeerde Bond, voor een protestverga dering om hun bezwaren tegen de con cept-kerkorde van de toekomstige Vere nigde Reformatorische Kerk kenbaar te maken. Zij streefden daarentegen door middel van een uitgebreide reeks artike len in het Hervormd Weekblad van de vereniging naar 'informatie en toerus ting' van predikanten, ambtsdragers en gemeenteleden, zodat die een 'verant woordelijke beslissing' kunnen nemen over de nieuwe kerkorde. Raad van Kerken: meer betalen voor voedsel AMERSFOORT ANP Prof. dr. H.M. Kuitert. FOTO HIELCO KUIPERS Minister Hirsch Ballin van justitie vindt dat de theoloog prof. dr. H.M. Kuitert euthanasie 'met fraaie formulerin gen' in een verkeerde context plaatst. In tegenstelling tot wat Kuitert in zijn boek 'Mag er een eind komen aan het bittere einde?' beweert, gaat het bij levensbeëindiging niet zonder meer om een medische handeling, zei Hirsch Ballin gisteren in Den Haag bij het in ontvangst nemen van de brochure 'Zinvol en menswaardig oud worden' van de Unie Katholieke Bonden van Ouderen (Unie KBO). willen bevorderen. De minister beklemtoonde nog eens dat het kabinet 'omwille van de be scherming van leven' euthana sie en hulp bij zelfdoding in het Wetboek van Strafrecht heeft la ten staan. Het gaat bij euthana sie niet om handelingen op me dische indicatie, aldus de mi- De Unie heeft de brochure ge publiceerd in verband met de 'Week voor het Leven' (9 tot 16 mei), waarin de rooms-katho- lieke bisschoppen de discussie over de positie van de ouderen in de Nederlandse samenleving nister. Het beroep op een nood toestand, dat een arts in uiterste gevallen kan doen, moet 'toets baar en controleerbaar' zijn. Daarom is de arts die hulp ver leent bij levensbeëindiging, ver plicht dit te melden. „Daarbij komt het er niet op aan dat er wordt gemeld, maar wat er wordt gemeld", zei Hirsch Bal lin. In een reactie op uitspraken van voorzitter H.C.J, van Son- van Beek van de Unie zei de mi nister dat de geestelijke verzor ging in bejaardenoorden niet verloren mag gaan. Van Son- van Beek had Hirsch Ballin er aan herinnerd dat de door hem geleide commissie in 1988 stel de dat 'de geestelijke verzorging een geïntegreerd deel van het totale zorgpakket dient uit te maken'. De commissie advi seerde de regering over de crite ria voor steunverlening van de overheid aan de kerken en an dere genootschappen op le vensbeschouwelijke grondslag. De conclusie van de commis sie is volgens Hirsch Ballin, tot 1989 hoogleraar staatsrecht in Tilburg, in overeenstemming met het standpunt van het kabi net uit 1991, dat mensen in ver zorgende instellingen 'binnen redelijke grenzen' moeten kun nen rekenen op adequate gees telijke verzorging van hun rich ting. Een wetsontwerp van deze strekking is vrijwel gereed voor verdere behandeling, deelde de minister mee. Consumenten moeten meer gaan betalen voor voedsel, meent de Raad van Kerken. Niet alleen bieden zij zo producen ten in de Derde Wereld een rechtvaardiger beloning, maar ook stellen zij boeren en tuin ders in staat op een milieu- en diervriendelijker manier te pro duceren. De laagstbetaalden zouden voor de stijging van de kosten van levensonderhoud moeten worden gecompen seerd. De Raad van Kerken komt tot deze conclusie in een pastorale brief aan de kerken over de landbouw. De Raad bepleit een drastische herziening van de in tensieve produktiemethoden in de land- en tuinbouw. Aan boe ren en tuinders zullen stringen te voorwaarden moeten worden gesteld met betrekking tot de maximaal toelaatbare belasting van bodem, water en lucht. Bovendien zal de landbouw- produktie in de westerse landen drastisch moeten worden ver minderd ten gunste van de Der de Wereld, onder meer door grond die nu een agrarische be stemming heeft, te gebruiken voor de ontwikkeling van groot schalige natuurgebieden. Bij al deze maatregelen zal uitgangs punt moeten zijn, dat boeren en tuinders een redelijke beloning ontvangen. Oud-hoogleraar A.D.R. Polman overleden Dr. A.D.R. Polman, van 1950 tot 1967 hoogleraar aan de gerefor meerde Theologische Hoge school te Kampen, is zondag op zijn 96e verjaardag in zijn woonplaats Renkum overleden. Als lid van de gereformeerde sy node van Amsterdam van 1936 diende hij met ds. W.H. van der Vegt het voorstel in betreffende de leergeschillen in de Gerefor meerde Kerken. Dit leidde me de tot de kerkscheuring in 1944, waaruit de Gereformeerde Ker ken Vrijgemaakt ontstonden. Voordat hij hoogleraar werd, was Polman gereformeerd pre dikant in Roden, Bolsward en Alkmaar. Hij was in 1936 aan de Vrije Universiteit gepromoveerd op een proefschrift over de pre destinatieleer van Augustinus, Thomas van Aquino en Calvijn. ROTTERDAM o ANP De Amerikaanse tv-prediker Robert Schul ier zal morgen in de Rotterdamse Doelen gebruik maken van de velotype. Met een dergelijk apparaat kan men net zo snel ty pen als er gesproken wordt. Een wereldpri meur, zegt Joop Post, directeur van de Eu ropese afdeling van Hour of Power. De door Schulier uitgesproken tekst ver schijnt direct op twee grote schermen. In een aparte cabine staat een tolk in verbin ding met een 'velotypist', die de tekst intikt in een computer. Via een projector ver schijnt de Nederlandse vertaling op de schermen. Schulier presenteert in De Doelen de ver taling van zijn boek 'Tough times never last, tough people do'. Het boek heeft in het Ne derlands de titel 'Overwin moeilijke tijden'. Schulier is elke zondagmorgen op Super Channel te bekijken. Hij is predikant van de Dutch Reformed Church in Los Angeles. Zijn programma wordt in de Verenigde Staten wekelijks door miljoenen mensen bekeken. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Nieuwland en Ooster- wijk E M Bakker te Bergambacht; te Hillegom: H. Mondeel te Emmen; te Daarlerveen: W.M. de Bruin te Ker- kenveld-Alteveer. Aangenomen: naarGarsthuiz COLOFON UITGEVERSMAATSCHAPPU Leidsch Dagblad, uitgave van Dagbladuitgever Damiate bv DIRECTIE J de Vries, G.P Arnold (adi, HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, I Nypels, Henk van der Post (adi) HOOFDKANTOOR Witte Smgel 1.2311 BG Leiden teietoon071-161400 ADVERTENTIES ma -vrij van 08 00-1700 uur Telefoon 071-161400 RUBRIEKSADVERTENTIES ma -vrij van 8.30-17 00 uur (Sleutelt/ei) Telefoon071-14354! ABONNEMENTEN ~:l 071-128030 bij vooruitbet. Tel 02521-19353. Fax: 02521-19610 POSTADRESSEN Postbus 54,2300 AB Leiden TELEFAX Leiden advertenties 071 143480. HET WEER ROB GROENLAND Koude put Vanuit diverse delen van het land werden gisterochtend fraaie wol kenverschijningen waargenomen. Opvallend waren de vele golfbewe gingen op twee tot vier kilometer hoogte, die zichtbaar waren in de vorm van lijnen, evenwijdig naast elkaar gerangschikt. Oorzaak ach ter deze wolkenverschijningen was het over elkaar schuiven van twee luchtlagen, waarbij op het grens vlak golfbewegingen werden opge wekt. Tijdelijk is een vrij zeldzame vorm van onstabiliteit zichtbaar geweest aan ons hemelgewelf. Rond 09.00 uur verschenen er aan de hemel stroken bewolking met daarop alle maal toefjes die binnen twee minu ten begonnen om te buigen, totdat ze weer verdwenen. Deze speciale verschijningsvorm is door de we tenschapper in het laboratorium herhaaldelijk nagebootst en door de computer gesimuleerd. Een en kele keer heb je mazzel en ben je zelf ooggetuige van een stukje fan tastische natuurkunde van de at mosfeer. In de middaguren viel vooral de staalblauwe lucht op, waarin zich een aantal fel witte straten van cumulusbewolking af tekenden. Dit is typisch een lucht soort die door de Noorse bergen sterk is beïnvloed. De fohnwmden hebben de lucht extra droogge maakt en de route over de Noord zee heeft voor een minimale opna me van stofdeeltjes gezorgd. In dergelijke luchtmassa's worden vanuit vliegtuigen fantastische ver gezichten doorgegeven, soms van enkele honderden kilometers. Een aantal jaren geleden rapporteerde de piloot van een vliegtuigje boven Schiermonnikoog de fjorden van Noorwegen te kunnen zien. Het heldere en 's nachts koude weer duurt de komende dagen on verminderd voort. Interessant is dat zich sinds gisteren in de boven lucht een kleine maar uiterst ge mene koude put ophoudt. Dit is een benaming voor een afgesnoer- de bel met zeer koude lucht. Het is een fenomeen in de meteorologie dat in het verleden al voor heel wat verrassingen heeft gezorgd. Het is klein van omvang, onvoorspelbaar in zijn bewegingen zeer aanzienlijk in zijn invloed op het weer. Het Eu ropese weermodel projecteert de koude put op vrijdag exact boven Nederlands grondgebied op een hoogte van 5000 meter. De atmos feer is dan een stuk instabieler ge worden met als gevolg een grotere buienkans in de middaguren. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Perioden met zon, droog en weinig wind. Middag- temperatuur van 11 gra den langs de Engelse en Schotse oostkust tot rond 16 graden plaatselijk in Engeland en Ierland. Luxemburg: i perio en droog. Langs de kust 's middags een stevige noordoostenwind. Maxi mumtemperatuur circa 13 Midden-Frank- Noord- rijk: Droog en overwegend zon nig. Middagtemperatuur langs de Kanaalkust rond 13 graden, elders van 16 graden in het noorden tot 20 graden in de Vendee. Portugal en Madeira: Portugal: vandaag half t< wolkt, van tijd tot tijd buiige regen en een kleine kans op onweer. Morgen wat meer zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden, maar vandaag aan de Costa Ver- de enkele graden hoger. Madeira: Half tot zwaar bewolkt en een enkele bui. Middagtemperatuur ongeveer 19 gra- Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: In het zuiden veel bewolking en vooral vandaag perioden met regen, mo gelijk ook onweer. Plaatselijk veel neer slag. In het uiterste noorden af en toe zon en overwegend droog. Maximum temperatuur rond 20 graden, vandaag op de Spaanse Hoogvlakte lager. Canari sche Eilanden: Droog en vooral aan de zuidstranden perioden met zon. Middag temperatuur ongeveer 22 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: Half tot zwaar bewolkt en en kele. plaatselijk flinke buien. Morgen van het zuiden uit geleidelijk minder buiTg. Middagtemperatuur vandaag on geveer 19, morgen rond 22 graden. Tu nesië: vandaag eerst zonnig, later toene mende bewolking maar tot de avond droog. Middagtemperatuur tussen 25 en 30 graden. In de nacht van vandaag op morgen en morgen overdag half tot zwaar bewolkt en enkele, plaatselijk ste vige regen- en onweersbuien. Maxima morgen rond 20 graden. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon en kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 21 gra- Mallorca en Ibiza: In het algemeen veel bewolking en van tijd tot tijd regen, mogelijk ook onweer. Middagtemperatuur vandaag 21, mor gen 18 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Perioden met zon, in de middag enkele stapelwolken en voornamelijk op het Ita liaanse vasteland een verspreide bui. Morgen op Corsica, Sardinië, Sicilië en later ook aan de Italiaanse westkust veel bewolking en enige tijd regen, mogelijk ook onweer. Middagtemperatuur in het algemeen tussen de 20 en 23 graden. Griekenland en Kreta: Griekenland: Nu en dan zon en vooral 's middags in het binnenland een lokale bui. Maxima ongeveer 20 graden. Mor gen wat meer zon, op de meeste plaat sen droog en wat hogere temperaturen. Kreta: Perioden met zon en droog. Mid- dagtemperaturen circa 20 graden. Turkije en Cyprus: Wolkenvelden, ook af en toe zon en nu en dan regen of onweer, vooral in Tur kije. Aan de Turkse westkust en de zuid kust ten westen van Antalya meer zon en overwegend droog. Middagtemperatuur aan zee ongeveer 20 graden. Duitsland: In de zuidduitse Alpen nog enkele wol kenvelden en kans op wat regen, verder droog en flinke perioden met zon. Mor gen in het noordoosten toenemende be wolking, mogelijk gevolgd door regen. Middagtemperatuur rond 14 graden, vandaag in het noorden iets lager. Zwitserland: Veranderlijk bewolkt en kans op een re genbui. Maxima in de dalen ongeveer 18, in het zuiden rond 22 graden. Oostenrijk: Wolkenvelden, ook af en toe zon en kans op een bui. Middagtemperatuur in de dalen tussen 18 en 22 graden. Neerslagkans Mimmumtemp. Middagtemp. Wind DONOERDAG 6 ME11993 Zon- en maanstanden Zon op 05.58 Zon onder 21.09 Maan op 22.05 Maanonder05.48 Waterstanden Katwijk Hoogwater 3.48en 16.12 Laag water 11.45 Weerrapporten 4 mei 20 u HEINZ AAP, Z/JN RR MO& /s/r£R£S- SAMT& OA/T-W/KfiZGUfi/tSEM ~r£ C//T O* C/TV/RDERS tA/£RELD V005£Ar> JOL/ WORDT £/e Pl/A/fiT A1£T D£ per VAAR <S£600/C> T&Z6A/IVOORD/&.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16