Leiden Ruzie over Lakenfeest bijgelegd 'Dodenherdenking in leven houden' 17! 'Leiden heeft positieve kijk op vluchtelingen' Grootste zandbak Provincie houdt vast aan baggerstort in Oostvlietpolder Boekje over werken als vrijwilliger JE KOMT ALTIJD VERDER WOENSDAG 5 ME11993 Raadhuis Het Oude Raadhuis aan de Dorpsstraat in Warmond is hard toe aan een grondige opknap beurt HIB-virus q De GGD in de Rijn- I streek begint bin nenkort met een actie om kinderen in te enten tegen hersenvliesontsteking f.-CHEF AAD RIETVELD, 0 Gemeente komt organisatoren tegemoet De door de Leidse horeca georganiseerde evenementen tijdens de komende Lakenfeesten gaan definitief door. Het gaat onder meer om Leiden Culinair, de No-parties op het Arsenaalplein en de optredens op het waterpodi um. Een groep van 16 horeca-ondernemers heeft deze week met de gemeente overeenstemming bereikt over een aantal knelpunten. LEIDEN LOMAN LEEFMANS De ondernemers is onder meer beloofd dat het huren van hek ken, evenals het schoonmaken van pleinen en feestterreinen voortaan voor rekening van de gemeente komt. Verder hebben de betrokken bestuurders, CDA- wethouder J. Walenkamp en burgemeester C. Goekoop toe gezegd voortaan meer rekening te houden met de wensen van de horeca. Volgens de ondernemers wer den ze in het verleden te vaak als 'lastposten' behandeld. Ambtenaren zouden onvol doende meewerken, er moesten veel te veel vergunningen wor den aangevraagd, er waren on aangekondigde technische con troles en de sluitingstijden wer-, den niet verlengd. Bovendien rekende de gemeente forse be dragen voor het gebruik van hekken, parkeerplaatsen en de schoonmaak achteraf. Vorig jaar dreigden de onder nemers een aantal activiteiten niet door te laten gaan. Daarop kwamen Walenkamp en Goe koop de ondernemers op een aantal punten tegemoet. „Voor al het feit dat er bij de gemeente serieus naar ons geluisterd moet gaan worden, is voor ons belangrijk", aldus woordvoerder L. Kamphues van de ondeme- Walenkamp en Goekoop zijn niet op alle eisen ingegaan. Le ges en precariorechten moeten betaald blijven worden. Maar het bestuursduo wil vanaf vol gend jaar veranderingen bij de Lakenfeesten invoeren. Moge lijk dat de sluitingstijden wor den verruimd, er een korting wordt gegeven op precariorech ten en de gemeente zelf de toi letwagens regelt. Kamphues geeft de gemeente 'het voordeel van de twijfel'. Hij vindt niet dat de ondernemers dit jaar hoog spel hebben ge speeld. „We waren solidair en als de gemeente niets had ge daan, dan waren er ook écht geen Lakenfeesten geweest." Kamphues rekent er op dat er volgend jaar een hoop nieuwe activiteiten bij komen. Auto brandt volledig uit leiden De personenauto van eën 32-jarige Katwijkse is gister avond op de Plesmanlaan volledig uitgebrand. De vrouw stond omstreeks elf uur te wachten voor het rode licht toen er vonken, en even later vlammen, uit het dashboard kwamen. Het lukte haar niet het vuur te doven. De brand is vermoedelijk veroor zaakt door kortsluiting. Fietser gewond aan heup leiden» Een 48-jarige Lfidschendammer heeft gisterochtend zijn heup verwond toen hij met zijn fiets viel op de kruising Laan der Verenigde Naties/Kettingstraat/Utrechts Jaagpad. De man schrok van een auto. De fietser is voor behandeling overge bracht naar ziekenhuis Antoniushove in Leidschendam. Keyboard uit kerk gestolen leiden Uit een kerk aan de Boshuizerlaan is een elektronisch or gel (keyboard) gestolen. Om binnen te komen is een ruit gebro ken. Alle kasten in de sacristie zijn doorzocht, maar verder is niets meegenomen. De diefstal is vermoedelijk gepleegd in de nacht van maandag op dinsdag. Hedy d'Ancona opent manifestatie leiden monique lange „Wij kunnen en mogen onze deuren voor de vluchtelingen en ontheemden niet sluiten. Veel steden zullen net als Lei den de handen uit de mouwen moeten steken." Minister d'Ancona, die gister avond de manifestatie 'Leiden, Stad van vluchtelingen' in de Leidse schouwburg opende, had een goede verklaring voor de inzet van Leiden. „Leiden heeft een positieve kijk op de aanwezigheid van de vluchte lingen", zei d'Ancona, „Waar schijnlijk omdat driekwart van de Leidenaars zelf vluchtelingen als voorouders heeft. Toch moeten wij oppassen voor de negatieve signalen om ons heen. Nederland zou vol zijn. Zo wordt de tolerantie er Ne derland niet beter op." In samenwerking met Vluch telingenwerk, de gezamenlijke kerken en culturele organisaties heeft de gemeente opnieuw een aantal activiteiten ontwikkeld om jongere Leidenaars de pro blemen van vluchtelingen te la ten zien. Eind vorig jaar ontving Leiden in de persoon van wet houder H. de la Mar de interna tionale Vredesprijs voor de inzet vluchtelingenopvang. Toen was het doel ook' al om meer begrip te kweken voor de Wethouder Van Rij: 'idioot besluit' leiden/den HAAG De Oostvlietpolder in Leiden wordt hoogstwaarschijnlijk ingericht als bag- gerstortlocatie. Gedeputeerde staten van Zuid-Holland, het dagelijks bestuur van de provincie, hebben deze polder giste ren definitief als voorkeurslocatie aange wezen. De bezwaarschriften, van onder meer de gemeente Leiden, zijn verwor pen. Dat betekent dat nu de procedure voor wijziging van het bestemmingsplan en voor het opstellen van een milieu-ef- fect-rapportage begonnen kunnen wor den. De vaarwegen in de provincie zijn al geruime tijd niet uitgebaggerd omdat er geen plek meer is voor de, meestal ver ontreinigde, bagger. Het is de bedoeling in de polder een 27 hectare grote plas te maken waarin de bagger wordt gegooid. De plas biedt plek aan vijf miljoen kuub bagger. De Oostvlietpolder zou vooral geschikt zijn omdat baggerstort zich goed laat combineren met de oorspron kelijke bestemming die de gemeente Lei den aan de polder gaf, namelijk indu strieterrein. Mocht bijvoorbeeld de milieu-effect rapportage uitwijzen dat storten in deze polder niet mogelijk is, dan wordt uitge weken naar de Gnephoek in Alphen. Ook daar zou onder-water-berging kunnen komen. Derde mogelijkheid is berging in de Ommedijksepolder in Voorschoten. De inspraakreacties hebben geen wijzi ging gebracht in de volgorde van de lo caties. Makkelijk De Leidse PvdA-wethouder Tj. van Rij blijft het een 'idioot besluit' vinden om de Oostvlietpolder als baggerstortplaats aan te wijzen. „Maar het is natuurlijk het meest makkelijk, omdat de provincie twee jaar geleden al delen van de Oost vlietpolder heeft opgekocht." De grond is schaars in de Leidse regio en de Oostvlietpolder is nog een van de weinige locaties die geschikt is voor wo ningbouw. Dat ligt volgens Van Rij an ders met locaties voor baggerstortplaat- sen: Die kunnen ook binnen het Groene Hart komen. Leiden ziet het liefst dat de Oostvlietpolder wordt gereserveerd voor bedrijven en recreatie of woningbouw. Het besluit van GS moet nog worden goedgekeurd door de milieucommissie van provinciale staten. Op 19 mei valt het definitieve besluit. situatie van de asielzoekers en de vluchtelingen. „Toestanden zoals in Duitsland, waar nogal wat geweld tegen de asielzoe kers werd gebruikt, zijn ons ge lukkig bespaard gebleven", zei De la Mar gisteravond. „Het toegenomen aantal klachten bij het meldpunt voor discrimina tie en de rascistische leuzen op de muren deden ons besluiten weer een manifestatie te organi seren." Niet voor niets had de manifestatie op 4 mei plaats. De organisatoren wilden een ver band met de herdenking van de slachtoffers van de Tweede We reldoorlog duidelijk maken. „Ditmaal richten we ons op de jongeren. Wat wij nu herden ken, moet aan hen worden doorgegeven. Daarnaast zullen we proberen de plaatselijke en landelijke politiek ervan te over tuigen af te stappen van het stugge asielzoekersbeleid", be loofde De la Mar gisteren de toehoorders in de Leidse Schouwburg. In het kader van de manifes tatie voor vluchtelingen wordt een aantal activiteiten georgani seerd door Leidse verenigingen en scholen. Zo is in de Openba re Bibliotheek een tentoonstel ling te zien op donderdag 6 mei. De kerken in Leiden zullen hun diensten deze maand aanpas sen aan de manifestatie. Bewoners van Zuidwest, Mors- kwartier en Stevenshof krijgen dezer dagen een boekje in de bus met daarin alle informatie over vrijwilligerswerk in deze wijken. Het gaat om een nieuw project van een aantal organisa ties waarbij veel vrijwilligers werken. De bedoeling is men sen te werven voor het vrijwilli gerswerk. Lezen met hulpmiddelen In het kader van het Europees jaar voor de ouderen houdt de bibliotheek drie bijeenkomsten over lezen met hulpmiddelen. Ongeveer twintig hulpmiddelen om te lezen worden gedemon streerd, variërend van groot-let- ter-boeken tot leesloepen. De bijeenkomsten worden gehou den in filiaal Zuid-west aan de Ed. van Beinumstraat 2 (11 mei, 10 uur), de centrale bibliotheek aan de Nieuwstraat (19 mei, 10 uur) en in het filiaal Merenwijk aan de Rosmolen (donderdag 27 mei, 10 uur). Start fiets en molendag bij De Put Het beginpunt van de fietstocht die zaterdag 8 mei in het kader van de landelijke molendag wordt gehouden, is voor inwo ners van Leiden bij molen De Put aan het Galgewater. Gestart kan worden tussen 9 en 13 uur voor een route van ongeveer 35 kilometer. Een beschrijving van de tocht kost drie gulden. Na af loop ontvangen de deelnemers een medaille. Honderden Leidenaars staan stil bij bevrijdingsmonument leiden loman leefmans „Veel mensen zeggen dat we vijftig jaar later maar eens een streep onder het verleden moe ten zetten. Immers, tachtig pro cent van de Nederlanders heeft de Tweede Wereldoorlog niet meegemaakt. Maar wie ver schrikkingen van toen vergeet, loopt het risico ze opnieuw te beleven." Dat zei de Rotterdam se hervormd predikant A. Lam ping gisteravond in de Mare- kerk. Lamping sprak voor een paar honderd Leidenaars die deelna men aan de dodenherdenking. Hij liet in zijn toespraak duide lijk weten geen voorstander te zijn van het afschaffen van de herdenkingen op 4 mei. „Her denken is leven. Het is niet het cultiveren van schuldgevoelens. Herdenken is stilstaan bij het afschuwelijke verleden en be denken hoe we het voortaan be ter kunnen", aldus Lamping. Minuten daarvoor had burge meester C. Goekoop de aanwe zige plaatsgenoten herinnert aan de tragedie rond het voor malige Joodse Weeshuis aan Roodenburgerstraat. „Het is dit jaar 50 jaar geleden dat op 17 maart 1943 de kinderen in op tocht daar vandaan naar de trein werden gevoerd. Denkt u even aan hen en hoe dat voor altijd kan worden voorkomen", aldus Goekoop. Na de woorden van Lamping en Goekoop en het zingen van het volkslied verlieten de onge veer tweehonderd aanwezigen de Marekerk om deel te nemen aan de Stille Tocht richting mo nument bij molen de Valk. On derweg sloten nog een hon derdtal, vooral jongeren, zich bij de stoet aan. Bij het bevrijdingsmonument werd de stoet opgewacht door het politie- muziekgezelschap. Direct na de twee minuten stilte werden door diverse Leidse in stanties, organisaties en perso nen kransen en bloemen gelegd bij het monument en trok ver volgens een parade van enkele honderden aanwezigen langs het standbeeld. Jehova's getuige ontkent slaan van buurvrouw Een jarenlang sluimerende burenruzie aan de Leidse Oesterbank kwam op vijf fe bruari vorig jaar op straat tot escalatie. Gisteren moest een van de betrokkenen, een 52- jarige Leidse Jehova's getui ge, zich verantwoorden voor de Haagse politierechter mr. G. Urbanus. De vrouw, voormalig di rectrice van het kinderdag verblijf Bambini, werd ervan beschuldigd haar buurvrouw op die dag een klap in het ge zicht te hebben gegeven. Volgens de buurvrouw, die een maand later aangifte deed, zou zij door het voor val nu weer met een nek- kraag moeten lopen. Haar opponente ontkent echter dat zij de buurvrouw in het gezicht heeft geslagen. Zij zou haar slechts tegen de schouder geduwd hebben. Obsceniteiten Het conflict ontstond toen de verdachte haar buurvrouw aansprak op het gedrag van haar zoon Rens. Deze zou de dag tevoren voor het raam van zijn slaapkamer hebben gemasturbeerd, 's Nachts zou de jongen de Jehova's getuige hebben opgebeld. De verdachte werd al langer met telefonische obsceniteiten lastig gevallen. Inmiddels is de vrouw uit de buurt ver huisd. „Omwonenden zijn er niet van gediend dat mevrouw Je hova's getuige is", verklaarde advocaat Roukema de op stelling van de buurt. „Het steekt de buurtbewoners dat sommige mensen zuiver le ven omdat zij dit zelf niet kunnen. Het gebeurt maar al te vaak dat Jehova's het on derwerp van spot en laster worden." Nieuw onderzoek Officier van justitie mr. J. Keltjens achtte de klap niet temin bewezen. Hij verwees naar de verJdaring van twee getuigen, een andere buurt bewoonster en de zoon van de buurvrouw. Daarom vond hij een boete van vierhon derd gulden op zijn plaats. Advocaat Roekema betwistte echter dat de getuigen het voorval goed hebben kunnen zien. Politierechter Urbanus vond de verklaringen even eens niet helder genoeg. Daarom verwees zij de zaak terug naar de rechter-com- missaris. Deze moet in een nieuw onderzoek exacte in formatie geven over de plaats waar de getuigen zich bevon den. Leerlingen, docenten en begeleiders van de openbare basisschool De Stevenshof herdachten gistermiddag bij het vrouwenverzetsmonument op de hoek van de Alkemadestraat en de Simonsstraat de gevallenen. Bij dit standbeeld in hun wijk werd onder meer door het oplezen een tweetal gedichtjes herinnerd aan de verschrikkingen van de jaren 1940-1945. Na een mi nuut stilte, om klokslag 17.00 uur, plaatsten de leer lingen vazen met bloemen bij het monument dat in 1985 is ontworpen doorTruus Menger-Oversteegen. MET EEN LENING VAN DE GKB Natuurlijk gaal u voor uw lening naar een vertrouwd adres. Zoals de GKB Leiden dus Daar maken ze uw persoonlijke lening ol doorlopend krediet prima in orde voor u. Snel. zonder poespas en tegen aantrekkelijke voorwaarden Kom maar langs Op werkdagen van 9.00 -12.30 uur en donderdagavond van 17 30-1930 uur Of bel voor informalie. /""Nk" GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24. Postbus 11300.2301 EH Leiden tel 071-167777 foto hielco kuipers leiden» De grootste zandbak van Leiden is momenteel te vinden aan de Garenmarkt waar het parkeerterrein wordt opgeknapt. De bestrating is verwijderd en keert in sierlijker vorm weer terug. Tot die tijd kunnen de kinderen zich naar hartelust uitleven op dit stukje tijdelijke Leidse strand. De zee ontbreekt helaas, maar daar staat de aanwezigheid van het spie gelende vredesmonument als speels attribuut tegenover. foto jan holvast

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15