'Terugkeer van democratie mag je best elk jaar vieren' gesproken Rtv show Vakkundige tv-bewerking van dagboek Anne Frank De cultuurschok van Fluwelen Revolutie WOENSDAG 5 ME11993 A VRO 's Mies Bouwman presenteert live-bevrijdingsprogramma N VAN STIPRIAAN Vier jaar geleden deed ze voor de AVRO haar laatste grote live-televisieprogramma. Vandaag moet Mies Bouwman opnieuw aan geloven. In ver band met Bevrijdingsdag pre senteert ze vanavond anderhalf lang het door de NOS uit te zenden nationale programma vanuit het Haagse Congresge bouw. „Ik ben niet nerveuzer dan anders, ik ben het altijd een uitzending. Ik heb ook niet het idee dat ik dat gevoel ooit kwijt raak. 't Is er gewoon, misschien moet dat ook wel." Mies Bouwman vindt het heerlijk om live-programma's te presenteren. Alles moet in één keer goed. „Het kan niet meer over. Die spanning is heel ver frissend en geeft alle medewer kers dat noodzakelijke procent je meer. Heerlijk dat er nog re gisseurs en producers zijn die een live-programma willen ma ken. Die heb je niet zoveel meer." De 63-jarige AVRO-vedette is al weken achter de schermen bezig met de voorbereiding van het programma waarin naast Ron Brandsteder ook Paul Hae- nen, Janis Ian, Vera Mann, Cir cus Custers, Jack Spijkerman, Fay Lovsky, het Metropole Or kest, Gerard Thoolen, Bram Vermeulen, ex-minister Max van der Stoel en vele andere be kende en minder bekende land genoten figureren. Het wordt niet alleen vrolijkheid: zaken als vrouwenkiesrecht, het werk van Amnesty International, de 34 oorlogen die er op dit woeden en discriminatie in de breedste zin van het woord ko men ook aan bod. Combinatie Het programma moet een com binatie worden van muziek, ca baret, ballet en inteiviews. Voorbeeld: Circus Custers zingt een door Angela Groothuizen geschreven liedje. Acteur Ge rard Thoolen vertelt over de ja ren zestig en zijn beklimmingen destijds van de barricaden. COC-voorzitter Benno Premsela vertelt over de •discriminatie toen en nu van homoseksuelen. Het Bevrijdingsprogramma bevat niet echt een boodschap, zegt Mies Bouwman. Toch hoopt ze dat het voor sommi gen aanleiding geeft wat meer over bepaalde zaken na te den ken. Daarmee doelt ze op bij voorbeeld uitingen van discri minatie en van rechts extremis me. „Kijk, het zijn zo langza merhand geen incidenten meer. Het is een terugkerend verhaal. Dat vind ik zeer beangstigend. Daarom moeten we waakzaam blijven." „Het is absoluut niet de be doeling om met dit programma enige invloed uit te oefenen op de maatschappij. Die pretentie hebben we niet. Ik zou al geluk kig zijn als er een paar mensen over nadenken. En dat het een zinvol programma wordt voor de mensen die altijd roepen: ik stem niet, want wat heeft het voor zin. Voor die categorie kan het een lift zijn." „Ik ben ook een voorstander van actie voeren, fantastisch als mensen dat doen. Het is toch ook een goede zaak om je druk te maken? Ik word soms al moe van mezelf als ik zie om hoeveel Mies Bouwman presenteert live het bevrijdingsprogramma en live presenteren vindt zij heerlijk om te doen. dingen ik me druk maak. Het ze met enige nadruk, journalis- geeft kleur aan je leven. Daarom te. „Ik heb niets tegen omroep- spreekt dit programma mij sters hoor, hou me ten goede, aan." maar ik wil met het Bevrijdings- programma geen veredelde te- Joumaliste levisie-omroepster spelen. Van- Mies Bouwman voelt zich, zegt af het begin heb ik daarom dui delijk voeling gehouden met het produktieteam." Uitvoerend producent Leo Dijkgraaf van Joop van den En- de Produkties: „Mies staat dicht bij de grond. Het wordt anders dan verleden jaar toen Ivo Nie- foto roland de bruin he het deed. Ivo is een goede journalist en hij bekeek het vanuit journalistiek oogpunt. Ivo is niet Mies. Mies is niet Ivo." Mies Bouwman laat hem nauwelijks uitspreken, en rea geert tamelijk fel: „Ik ben dus óók journalist. Maar ik bekijk het anders dan Ivo. Trouwens, het zit 'm niet in de presentator maar het gaat om de sfeer van het programma.'" Het Nationaal Comité 4 en 5 mei zit in de organisatie. Oorlog en bevrijding dienen als rode draad van het programma. Wel ke band heeft zij zelf met dit on derwerp? „Niet meer dan ande re mensen van mijn leeftijd. Ik verkeerde in een bevoorrechte positie. Er waren veel mensen die het veel erger hadden dan ik. Ik was 11 jaar toen de oorlog uitbrak. Dan vind je het inkwar tieren en andere handelingen eigenlijk alleen maar interes sant. De laatste jaren zaten we bij de familie Bomans in Heem stede." „Je moet het inderdaad in perspectief zien. Vreselijke hon ger hebben wij niet geleden. Ik vind het bijna gênant als je die vreselijke verhalen uit de oorlog hoort. De bevrijding heb ik na tuurlijk wel bewuster meege maakt. Het staat me nog goed bij, dat we naar buiten gingen. De muziek die je hoorde, ieder een deed aardig tegen elkaar. Godzijdank is de democratie te ruggekomen. Je moet er toch niet aan denken dat die demo cratie je wordt ontnomen. Ik vind het zinvol om daar eens per jaar op terug te komen. En dat mag best in een feestpro gramma, want het was op be vrijdingsdag toch gewoon feest? (Uitzending: vanavond, 19.57 uur, Nederland 2) AMSTERDAM MONIQUE BRANDT Het verleden zal een last blijven :enzij je er nü iets mee doet'. Volgens regisseur Frits Leent vaar was dat het motto tijdens iet maken van de korte film Anne Franks dagboek. Een ooek van dromen' (29 minu ien). De film, die in opdracht van de Anne Frank Stichting "werd gemaakt door The Film -Business Amsterdam, wordt vrijdag 7 mei door de NOS uit gezonden. 'Een boek van dromen' gaat :>ver de jongen Martin, die door iet lezen van Anne Franks dag- loek, fantaseert over hoe het Ie- i /en van de onderduikers eruit leeft gezien. De film gaat eind 1994 deel uitmaken van een on- lerwijsproject dat voor scholie- en in heel Europa wordt on- vikkeld. „De laatste jaren is de \nne Frank Stichting steeds in- ernationaler gaan werken", /ertelt directeur Hans Westra. ,De expositie 'De wereld van Urne Frank bijvoorbeeld, is te r.ien geweest in Noord- en Zuid- \merika, Polen. Duitsland, loem maar op. We merken dat ■r internationaal gezien heel 'eel vraag is naar geschikt voor- jchtend materiaal over Anne rank, vooral van scholen. )aarom besloten we zelf aan de lag te gaan." Het pakket gaat, aast de film, folders, een krant, •n boek en een lespakket be- itten. Voor de produktie van de film erden producente Marianne 'lukker en regisseur Frits Leent- an The Film Business Am- terdam benaderd. Zij hielden ich al eerder bezig met projec- ior de Anne Frank Stich- ng. Leentvaar is 'zeer tevre- sn' over het resultaat. „Het is ?n eigentijdse film met een bodschap, de bedoeling is om ijkers bewust te maken van die oosdschap, namelijk dat ver aal dat dat kleine meisje ons in ie gruwelijke tijd heeft verteld, denk dat de film is geslaagd", Idus Leentvaar, die samen met ck Fila ook het scenario hreef. De film werd geheel op loka- gedraaid. Voor de opnamen, egin dit jaar, werd het Achter- jis aan de Amsterdamse Prin- ngracht, tegenwoordig een useum, ingericht zoals tijdens onderduikperiode. Volgens •entvaar waren de opnamen ims erg emotioneel voor de teurs. van wie de meesten zelf in joodse afkomst zijn. „Door het Achterhuis zelf te filmen rnit liet verleden wel heel chtbij. Toen de jassen aan.- "ïoesten met de jodensterren Saar Krakauer speelt Anne Frank in erop, stond iedereen te huilen." Flashbacks 'Een boek van het verhaal v Martin Erwan het dagboek aan het lezen dromen' vertelt in de 13-jarige van Buuren die an Anne Frank Tijdens het le- een rondgang door het Achterhuis waar Anne Frank met haar familie tijdens de oor log was ondergedoken, komen de personages uit het dagboek voor hem tot leven. Via flash backs wordt het leven van Mar tin verweven met de dagelijkse gebeurtenissen in het leven van de familie Frank: het vertrek naar het onderduikadres, het gevaar van ontdekking, het ver langen naar vrijheid en buiten lucht. In de wereld van Martin, ruim vijftig'jaar later, is er nog niet veel veranderd. Oorlog, discri minatie, intolerantie zijn nog steeds aan de orde van de dag. Op de achtergrond leest Anne 'Een boek van dromen', foto cpd Frank (Saar Krakauer) fragmen ten uit haar dagboek voor: 'Er is in ieder mens een drang tot doodslaan'. De film is vakkundig ge maakt, met een mooie sfeerte kening van de oorlogstijd. 'Een boek van dromen' zal scholie ren daarom zeker aanspreken. Enig minpunt is het feit dat De Boodschap over discriminatie en intolerantie wel erg nadruk kelijk wordt uitgedragen. Ook zonder de beelden van negers in een Amsterdamse metro met een soort van jodensterren op gespeld en agressieve jongeren die een zwerver aanvallen komt de moraal van het verhaal dui delijk genoeg over. Afgezien hiervan is 'Een boek van dro men' een heel aardig onderdeel van een heel nuttig onderwijs project. (Een boek van dromen, vrij dag 7 mei, 19.58 uur Neder land 3) Documentaire over gevoelsleven Tsjechische kunstenaars HILVERSUM GERARD VAN RUTTEN Praag heeft dat majes tueuze, dat monu mentale, dat tal van auteurs en poëten in lyriek deed ontsteken. Hoe prijzend van klank ook: in feite is Gouden Stad aan de Moldau als bijnaam voor de Tsjechische hoofdstad niet meer dan een gekunstelde plattitude. Wie anders kon Praag als bron van kunst mooi er, plastischer en treffender be schrijven dan Franz Kafka? Hij vertrouwde deze regels over zijn geliefde stad toe aan het papier: „Haar verleden is groter dan het heden, maar dat is aanzienlijk genoeg." In 1989 woedde in Praag de Fluwelen Revolutie, die het communisme afzette en auteur Vaclav Havel aan de macht bracht. In de alleszins belangwekkende documentaire 'Praag, bron van kunst', die de NCRV op woensdag 5 mei uit zendt, laat maker Dolf Enters drie kunstenaars aan het woord over hun belevenissen voor, tij dens en na de omwenteling. De Fluwelen Revolutie bracht ook in de wereld van de kunst een cultuurschok van jewelste teweeg. Ook onder jonge kun stenaars, die eind jaren tachtig openlijk rebelleerden tegen het door hen vermaledijde gezag. Gewend als ze waren aan het starre, strakke keurslijf waarin de communistische heilstaat de kunst placht te persen, was daar ineens die vrijheid om ruimte te geven aan creatieve gedachten en dat gaf zo vlak na de machtsomwenteling nogal wat verwarring. Neem de 35-jarige Jaroslav Rona. Hij was een van de grondleggers van de kunste naarsassociatie 'Stubborn', de zogeheten 'Harde Hoofden' die tijdens de Fluwelen Revolutie steun gaven aan het verzet van Charta '77 door affiches te ont werpen. „Het kostte ons wel de gelijk moeite ons in te leven in de nieuwe tijd. Vroeger had ie der groepje z'n eigen systeem, z'n eigen leven. De generatie voor ons, de dissidenten, zocht in 1968 bewust de confrontatie. Wij niet. Wij creeërden een schaduwsamenleving. Ironie De 36-jarige schilder Vladimir Kokolia stipt aan dat kunste naars het onder het oude regi me verhoudingsgewijs niet eens zo slecht hadden. In de film in jecteert Kokolia zijn relaas met een dosis ironie, als hij zich de volgende opmerking veroor looft: „Ik hoefde nooit te wer ken. Als kunstenaar werd ik ver wend door het totalitaire regi me. Niet dat ik veel verdiende, maar ik genoot betrekkelijk veel vrijheid." Honderden tekeningen ver vaardigde hij, zonder maar een moment met de overheid in conflict te raken. „Ik durfde nooit kritiek te leveren op het communisme." Des te opmerkelijker was het dat diezelfde Kokolia in 1986 op clandestiene exposities de bui tenwereld verraste met tekenin gen, waaraan hij wel degelijk een kritische toets had gegeven. „Het was alsof er een stroom door me heen kwam. Het waren reacties op de omstandigheid, eigenlijk afwijkend van mijn ideeën." Beeldend kunstenares Adela Matasova ontwerpt ruimtelijke objecten uit ruw papier. Óm aan te geven hoe zij zich voelde ten tijde van het communisme grijpt de 52-jarige Matasova naar het beproefde middel van de metafoor. „We hebben twin tig jaar geleefd in een kuil, waarop een deksel werd gelegd door mensen die eromheen lie pen. Ik kon het soms niet op brengen om te werken. Je kunt niet je hele leven doorbrengen in isolement en wanhoop, je moet je kunnen uiten. En dat deden we destijds door in het geniep tentoonstellingen te houden. Je raakte in contact met mensen, met wie je nor maal gesproken nooit contact had gehad." Rona is de kunstenaar met de meest uitgesproken ideeën. Van de drie heeft hij zich eind jaren tachtig politiek ook het meest gemanifesteerd. Want: „Kunst moet vrij zijn. Niet defensief, maar vernieuwend. De grootste verandering is dat ik mijn kunst niet langer hoef te verdedigen." De groepjes, de kunstenaars bewegingen zijn intussen goed deels uiteen gevallen. Kunste naars, zo zegt Rona, zijn nu eenmaal individuen. De situatie was er destijds naar om zich te groeperen, nu bestaat die nood zaak niet meer. „Iedereen wilde zich zelfstandig ontplooien. Nu is het tijd om je te oriënteren. Persoonlijk heb ik nooit zo ver langd naar informatie als nu, er ook nooit zo naar verlangd om televisie te kijken." Een jaar of vier na de Fluwe len Revolutie toont hij in zijn werk een vorm van Postmoder nisme. En Rona voelt als meni ge andere kunstenaar in het niet meer afgeschermde Tsje chië de invloeden van buitenaf. „Wat rest er anders dan je rela ties te onderzoeken op het mo ment dat je je vijand bedwon gen weet?" Wat vanuit het Westen op hem afkomt geeft hem wel eens het gevoel dat hij jarenlang heeft geleefd in een buitenaard se wereld zonder taal. „Is wat wij doen en deden kunst?", is zijn retorische vraag, waarop Rona het antwoord wel weet, maar die hij stelt uit irritatie over de zijns inziens aanmati gende westerlijke benadering van de Tsjechische kunst. „Per soonlijk vraag ik me af hoe een Parijse galeriehouder onze kunst kan doorgronden. En hoe een Amerikaan de cultuur van een aboriginal kan beoordelen. Kunst is identiteit. Ik ben best bereid de cultuurtaal elders .in de wereld te leren, maar dan moeten ze wel de moeite ne men om ook onze cultuurtaal te willen begrijpen." (Uitzending, vanavond 21.57 uur, Nederland 1) Dolly PartoninVARA TV-Magazine: „Mijn kleren, prui ken en make-up mo gen dan nep zijn, mijn innerlijk is echt. En daar gaat het om." Kunstenaar Jaroslav Rona: „Kunst moet vrij zijn. Niet defensief, maar vernieuwend. De grootste verandering is dat ik dat ik mijn kunst niet langer hoef te verdedigen." foto pi Ruth Jaccott in Revu: „Ik voel me zangeres, punt uit. Begrijp me goed, de Surinaamse taal, Sranangtongo, is me met de paplepel ingegoten en ligt me in intieme kring heerlijk op de tong. Ik kan me er totaal in uiten. Al zing ik in het Nederlands, ik ben en blijf Surinaamse. Maar ik vind het accentueren van verschillen op basis van nationaliteit of cul tuur al gauw irritant. Ik ben na melijk nooit gediscrimineerd en heb in Nederland alle denkbare kansen gekregen." David Suchet in Humo: „In het tweede jaar dat ik Hercule Poirot speelde werd mijn snor lichtjes veranderd. Hij werd te sierlijk, te clownesk. Hij begon alsmaar meer te krullen. Daarom gingen we terug naar het eerste concept, en maakten er een thing of beauty van, Agatha Christies Poirot zette bij zijn verschijning ook niet tot dijenkletsen aan. En ik bèn Agatha Christies Poirot. Dat zal ik altijd blijven." Emile Schelvis in VARA TV-Magazi ne: „Het allerbelangrijkste is voor mij steeds geweest dat ik mijn eigen identiteit niet wilde verliezen. Ik heb dan ook nooit geprobeerd Smeets, Jansma of Egbers te imi teren. Daar schiet je niets mee op. Er lopen in televisieland al te veel nietszeggende klonen rond." José van Luv in Story: „Het is zeker niet de bedoeling dat we weer gaan optreden. Want zeg nou zelf: moet ik op mijn leef tijd nog in korte rokjes over het to neel gaan hupsen? Tenzij iemand daarvoor ontzettend veel geld voor over zou hebben. Voor het grote geld zou ik het nog best een keer tje willen doen. Maar de kans dat het gebeurt, is heel klein." Marjan Berk in Privé: „Vrouwen die op latere leeftijd nog een kind willen: vréselijk. Maar ik kijk dan ook naar de toe komst van zo'n kind. Een jong kind vraagt een vitale moeder. Ik kan me niet voorstellen dat als je boven de 55 bent je nog met je spruit over de grond kruipt, maar dat hoort er wel bij. Ik vind dat onnatuurlijk." Jules Deelder in Revu: „Ja, ik heb nog wel eens een schnabbel. Andere sla ik weer af. Pas nog voor Philips een afgesla gen. 'Deelder goes digit'. Ja, dag. Ik heb zo'n ding niet en ik wil zo'n ding niet. Dus. Was wel 'n hoop geld mee gemoeid. Heb ik schijt aan. Maar ja, kijk, ik heb een BV ter verspreiding van eigen cul tuuruitingen, en reclame hoort daar ook bij. Kan me ook niet ver rotten. Betaalt goed, reclame." Peter Jan Rens in Story: „Ruzie vind ik leuk. Als Joke melk op de keramische kookplaat morst, dan maak ik ruzie. Want dat brandt erin en die geur, vrese lijk. Ik loop dan ongelooflijk te schelden en roep: het is uit tus sen onsen ikga bij je weg. En Joke staat dan te hinniken van de lach. Als ik zélf mors vind ik het niet W erg."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12