grondtroepen naar Bosnië Amerikaanse Buitenland EG zet deur open voor landen in Midden- en Oost-Europa SPD stuurloos na aftreden Engholm Ex-premier Andreotti vraagt zelf om proces Geweld in Kashmir Straatbenden VS sluiten vredesverdrag v DAG VAN DE VERPLEGING DINSDAG 4 ME11993 Oekraïne ratificeert Start I niet kiev» Het parlement van Oekraïne heeft gisteren besloten de ra tificatie van het Start I-ontwapeningsakkoord voor onbepaalde tijd uit te stellen in verband met de „gebeurtenissen in Rus land". Het verdrag voorziet in forse vermindering van de kern wapenarsenalen van de VS en de voormalige Sovjetrepublieken waar dergelijke wapens staan opgesteld. Het gaat daarbij om Rusland, Witrusland, Kazachstan en Oekraïne. Doden bij brand in flat Los Angeles los angeles Een brand in een flat in Los Angeles heeft gisteren aan zeker negen mensen, onder wie vijf kinderen, het leven ge kost. Zo'n veertig mensen raakten gewond, sommigen nadat zij in paniek uit de ramen waren gesprongen. De oorzaak van de brand is nog onbekend. China krijgt eerste Ferrari honc kong Een zakenman in Peking wordt de eigenaar van de eerste Ferrari in het communistische China. In Hong Kong kost de 348 TS ongeveer 469.000 gulden. Een gemiddelde Chinese ar beider zou daarvoor meer dan achthonderd jaar al zijn geld op zij moeten zetten. Wat de zakenman betaalt, is niet bekendge maakt. Oezbeeks toestel neergehaald tasjkent» Een gevechtsvliegtuig van de Oezbeekse luchtmacht is gisteren tijdens een inspectievlucht boven Tadzjikistan neerge haald door een vanaf Afghaans grondgebied afgevuurde raket. De piloot bleef ongedeerd. Het is onbekend wie de raket afvuur de. Hoge Poolse onderscheiding voor paus Warschau De in Polen geboren paus Johannes Paulus II is gis teren door president Walesa onderscheiden met de Orde van de Witte Adelaar, de hoogste onderscheiding die een burger in Po len kan krijgen. De orde dateert uit 1705, maar werd na de Tweede Wereldoorlog niet meer toegekend. Pentagon wil kernproeven hervatten Washington Het Amerikaanse ministerie van defensie (Pen tagon) wil „op de kortst mogelijke termijn" kernproeven hervat ten. Dat heeft onderminister Deutsch gezegd. Op 1 juli loopt een termijn van negen maanden af waarin geen proeven zijn ge daan. Als de VS besluit weer kernproeven te doen, zullen Rus land en Frankrijk dat voorbeeld zeer waarschijnlijk volgen. Armeense minister op straat vermoord moskou De Armeense minister voor spoorwegen, Ambartsum Kandilyan, is gisteren door onbekenden doodgeschoten in het centrum van de hoofdstad Jerevan. Volgens een politiewoord voerder is de aanslag het werk van een criminele bende. Etiopië erkent Eritrea - addis abeba» Etiopië heeft gisteren zijn voormalige provincie Eritrea als onafhankelijke en soevereine staat erkend. De Etiopi- sche autoriteiten benadrukten verder dat daarmee een einde is gekomen aan een 30-jarige periode van oorlog om het gebied. Eind vorige maand stemde bijna honderd procent van de in to taal 1,2 miljoen kiesgerechtigde inwoners voor onafhankelijk heid. Eritrea, een voormalige Italiaanse kolonie, ging in 1952 een federatie aan met Etiopië, maar werd tien jaar later door dat land geannexeerd. Tienduizenden manschappen nodig voor toezicht op uitvoering vredesplan De Verenigde Staten werken samen met de NAVO-bond- genoten aan de vorming van een troepenmacht, inclusief Amerikaanse grondtroepen, die het vredesplan voor Bos nië moet uitvoeren en bewaken. De Britse premier Major en EG-bemiddelaar Owen pleitten gisteren voor een snelle aanpak. Maar de NAVO heeft moeilijkheden om het vereiste aantal troepen te leveren. Voor de nieuwe opdracht in Bosnië zijn zeker 60.000 tot 75.000 man schappen nodig, zo heeft het bondgenootschap bere kend. WASHINGTON/BRUSSEL AP-GPD-Rtr De Amerikanen gaan ondertus sen door met de voorbereidin gen voor een eventuele militaire actie, mocht het Servische par lement in Bosnië morgen niet instemmen met het vredesplan. „De NAVO werkt aan verschil lende scenario's", zo verklaarde Witte Huis-woordvoerster Dee Dee Myers. Tijdens een fotoses sie verklaarde president Clinton dat de VS bereid zijn tot een aanzienlijke bijdrage aan de nieuwe VN-vredesoperatie in Bosnië. De Servische leider in Bosnië, Karadzic, zei gisteren te hopen dat de VS niet militair zullen in grijpen in Bosnië. „President Clinton bevindt zich in een moeilijke positie, maar ik hoop dat hij niet zal schieten. Dat zou, nu een nieuw vredesproces is geopend, onlogisch en on aanvaardbaar zijn", aldus Ka radzic. Het vredesplan voor Bosnië voorziet in hoofdpunten in een staakt-het-vuren, het scheiden van de verschillende strijd krachten en het onder toezicht stellen van de zware wapens. Gisteren werden de laatste details over de uitvoering van het plan uitgewerkt. Het plan omvat de volgende punten: Het staakt-het-vuren gaat 72 uur nadat de Veiligheidsraad zich formeel achter het vredes plan heeft geschaard in. De Raad schaart zich pas achter het plan als het parlement van de Bosnische Serviërs het goed keurt. Die beslissing valt waar schijnlijk morgen. Alle partijen melden de om vang en plaats van hun strijd krachten. Ook rapporteren ze waar zich hun zware wapens bevinden en in welke hoeveel heden en melden ze waar ze mijnenvelden hebben aange- legd. VN-vredestroepen bewaken de bestandslijnen en houden de zware wapens voorlopig in de gaten. Alle zware wapens, overwe gend artilleriegeschut, moeten binnen vijf dagen tot buiten schootsafstand van de Bosni sche hoofdstad Sarajevo zijn ge bracht. Alle overig wapentuig moet binnen vijftien dagen uil bedreigende posities worden te ruggetrokken. De zware wapens worden onder toezicht van de VN ge steld. Alle strijdkrachten trekken zich gelijktijdig van de be standslijnen terug. Ze moeten zich hergroeperen in provincies die zijn toegewezen aan de etni sche bevolkingsgroep waartoe zij behoren. Er wordt begonnen met her stelwerkzaamheden aan de in frastructuur, zoals wegen, elek triciteit-, water-, en gasvoorzie ning- VN-soldaten zullen de gren zen bewaken en de vrijheid van reizen in heel Bosnië waarbor gen. Import\>erbod vee en vlees opgeheven correspondent De Europese Commissie vindt dat de Europese Gemeenschap ernst moet maken met de belof ten om de Westeuropese markt open te stellen voor produkten uit Midden- en Oost-Europa. Daarom moeten de huidige ta riefmuren versneld worden af gebroken, importquota sneller worden verhoogd en moet meer geld beschikbaar komen voor de verbetering van het wegen net en de telecommunicatie. De Europese Commissie, die deze voorstellen gisteren in Brussel presenteerde, hoopt dat de Europese top van regerings leiders eind juni in Kopenhagen zijn fiat zal geven. De Commis sie denkt dat het pakket een „heldere politieke boodschap" is voor Polen, Republiek Tsje chië, Slowakije, Hongarije, Bul garije en Roemenië en dat deze landen op den duur tot de EG kunnen toetreden. De Commissie noemt overi gens opnieuw geen datum voor toetreding en blijft vasthouden aan enkele strikte voorwaarden, zes eerst zullen voldoen. Niet alleen moeten ze economisch sterk genoeg zijn, ze moeten ook kunnen garanderen dat de de mocratie in hun landen blijvend is en dat de mensenrechten en de rechten van minderheden worden gerespecteerd. Door de EG-grenzen wijder epen te zetten, gelooft de Com missie in elk geval het economi sche aanpassingsproces te ver snellen. Gemiddeld zullen alle importtarieven twee jaar eerder dan gepland dalen van vier naar twee procent. Voor de 'gevoeli ge' sectoren textiel, landbouw en staal, waar de Midden- en Oosteuropese landen al met de EG concurreren, stelt de Com missie snellere verhoging van de importquota voor. Het importverbod voor rund vee en -vlees uit een groot aan tal Midden- en Oosteuropese landen is weer opgeheven Hongarije, Estland, Slovenië. Bulgarije, Roemenië, Republiek Tsjechië, Slowakije en Polen hebben toegezegd voortaan strengere controles te zullen uitvoeren. Het verbod werd op 7 april van kracht, nadat in Ita lië mond- en klauwzeer was ge constateerd bij dieren die uit enkele van deze landen afkom stig waren. Nederland liep voor op met de eis van een import stop. De sociaaldemocratische SPD, de oudste en fier ste partij van Duitsland, is volkomen stuurloos geraakt zonder dat er uitzicht is op een einde van de ondermijnende interne verdeling. Het aftreden van Björn Engholm gisteren, de vierde partijleider sinds de SPD in 1982 het bondskanselierschap verloor aan Helmut Kohl, is meer het gevolg dan de oorzaak van de crisis in de partij. Het echte probleem is dat de SPD, ooit de goed georganiseerde voorvechter van de Duitse arbei der, geleidelijk haar betekenis verloor toen de Bondsrepubliek uitgroeide tot een rijke moderne staat en in 1990 de grenzen met de communisti sche DDR wegvielen. Er kwam een einde aan de indrukwekkende reeks sterke persoonlijkheden die de partij na de Tweede Wereldoorlog leidden, vooral tussen 1969 en 1982 toen Willy Brandt en Helmut Schmidt het in Bonn voor het zeggen hadden. De zwakte van de SPD is zodanig dat de oppo sitiepartij er niet in slaagt om een doeltreffend al ternatief te bieden voor Kohl, terwijl die toch kampt met de enorme problemen die de Duitse hereniging met zich meebrengt. Problemen die groter blijken dat hij had voorspeld. Het grootste probleem waar de partij nu voor staat is het vinden van een leider die alle facties met hun vaste overtuigingen achter zich kan krij gen. De pacifisten die tegen een bredere Duitse militaire rol in het buitenland zijn en de interna tionalisten die zich verzetten tegen een harder optreden tegen illegalen moeten nu worden ver zoend met de vakbonden die strijden voor betere lonen en de Oostduitsers die meer financiële steun willen in deze tijd van recessie. De grootste kanshebbers zijn de ambitieuze premier van Nedersaksen, Gerhard Schröder, en de ijverige premier van Rheinland-Pfalz, Rudolf Scharping. Maar ook de namen van de Beierse SPD-leider Renate Schmidt en de aanvoerder van een linkse vleugel binnen de partij. Heidi Wieczo- rek-Zeul, worden genoemd. Maar typerend voor de crisis is het nostalgische verlangen binnen de SPD naar oude leiders als Helmut Schmidt en Hans-Jochen Vogel, die de partij tenminste onder controle hadden. Schmidt heeft al gezegd geen belangstelling te hebben. rome eelco van der linden correspondent De Italiaanse oud-premier An dreotti heeft zelf gevraagd om opheffing van zijn parlementai re onschendbaarheid. De 74-ja- rige senator, die ervan wordt verdacht banden te onderhou den met de maffia, hoopt dat het dan snel tot een proces komt, zodat kan worden aange toond dat de beschuldigingen elke grond missen. Het besluit van Andreotti is beïnvloed door de onlangs ge houden stemming in het parle ment over opheffing van de on schendbaarheidvan de. socialist Bettino Craxi. Het afwijzen van de verzoeken tot vervolging ver oorzaakte een enorme rel in het land en leidde tot het vertrek van vier ministers uit het pas gevormde kabinet-Ciampi. Andreotti zei gisteren niet te willen dat de al delicate politie ke situatie lijdt onder een nieu we en naar verwachting emo tionele discussie over zijn posi tie. De voorzitter van de Senaat, Spadolini, sprak van een ver standig besluit dat het vertrou wen in de instituties doet terug keren. Voorzitter Pellegrino van de commissie die zich onlangs uitsprak voor opheffing van An- dreotti's onschendbaarheid, liet zich in gelijke bewoordingen uit. Het initiatief van Andreotti is een welkom geschenk voor pre mier Ciampi, die de afgelopen dagen alles in het werk heeft ge steld om een ruime parlemen taire meerderheid voor zijn re gering te verkrijgen. Gisteren besloot de ex-communistische PDS echter definitief af te zien van steun aan het nieuwe kabi- sopOre Inwoners van Sopora (Kashmir) voor de restanten van hun huizen. Indiase troepen vielen het dorp net. gisteren aan als vergelding voor een aanslag van separatisten. foto reuter Israëlische leger bestookt doelen in zuid-Libanon NABATIYEH/GAZA AP-Rtr Israëlische troepen hebben van morgen met gevechtshelikop ters en tankgeschut een aanval uitgevoerd op doelen van de shi'itische Hezbollah in het zui den van Libanon. Daarbij zou den twee Hezbollah-strijders zijn omgekomen. Volgens bronnen bij de Liba nese veiligheidsdienst werd de luchtaanval uitgevoerd door twee Cobra-helikopters. Doel wit was een huis in het dorp Kfar Tibnit. De eigenaar, diens vrouw en twee kinderen, alsme de drie buren raakten gewond. In Yohmor, vijf kilometer ten zuiden van Kfar Tibnit, voerde een Israëlische eenheid een aanval met tankgeschut uit, na dat vanuit het dorp een raket- aanval was gelanceerd. Bij deze actie kwamen de twee Hezbol lah-strijders om. De Israëlische grenspolitie heeft gisteren in Gaza vier Pa- lestijnen doodgeschoten die in een auto probeerden door een wegv. Tsperring te brekën. WASHINGTON HANS de bruun correspondent Vertegenwoordigers van zo'n honderd Amerikaanse benden hebben een 'vredes verdrag' gesloten dat een einde moet ma ken aan de gewelddadigheden in de grote steden. Dit gebeurde tijdens de eerste gang-top in Kansas City. De bendeleiders spraken zich ook uit voor een actieve bij drage aan de economische vernieuwing van de Amerikaanse steden. Tientallen journalisten en cameramensen verdrongen zich voor het sjieke hotel in Kansas City waar de eerste gang-top werd gehouden. Het vredesakkoord is nog niet ondertekend, maar er is hoop. „Het doden moet stoppen. Vorig jaar ben ik naar twaalf begrafenissen geweest. Het is hoog tijd dat er iets verandert voor de volgende genera tie", zei een 23-jarige man uit Philadelphia. De bijeenkomst was hard nodig. Het aan tal slachtoffers van het bendegeweld heeft inmiddels de omvang aangenomen van dat van een burgeroorlog: alleen vorig jaar al enkele duizenden doden. Los Angeles spant wat dat betreft de kroon. Daar vielen vorig jaar meer dan achthonderd doden. De meeste bendeleden zijn zwart, maar er komen steeds meer Hispanics (spaansta- ligen) bij. Na de rellen van vorig jaar april sloten de leiders van de 'Crips' en de 'Bloods', de lokale zwarte benden, een wa penstilstand. Het aantal botsingen nam af, maar het aantal moorden niet. De zwarten schuiven de schuld daarvoor op de Hispa- Er moet in de steden wat veranderen. Niet alleen de bendeleden beseffen dat. Op het vredesoverleg waren daarom ook socia le werkers en zwarte leiders aanwezig. De burgemeester van Kansas City, Emanuel Cleaver, organiseerde een receptie voor de bendeleden. „We willen dat jullie je hier thuisvoelen", zei hij. Tot concrete afspraken kwamen de ben deleden in Kansas City niet. Er was vooral veel goede wil. Sinds de rellen in Los Ange les zijn in diverse steden wapenstilstanden gesloten. In Chicago leidde een overeen komst tussen de 'Gangster Disciples' en de 'Vice Lords' ertoe dat in een van de roerig ste wijken sinds november geen moord Maar niet alleen in Los Angeles en Chi cago zijn wapenstilstanden gesloten. Ook in steden als Boston, Kansas City, Philadelphia en Minneapolis komen de benden nader tot elkaar. In Minneapolis kregen bendeleiders van de gemeente zelfs walkie-talkies om snel te kunnen optreden als ergens toch weer bendegeweld zou losbarsten. De meeste verandering moet echter van de overheid komen, vinden zij. Na afloop van de bijeenkomst werd gevraagd om een half miljoen nieuwe banen voor jongeren uit risico-groepen. Ook het (blanke) politie- geweld tegen zwarte jongeren werd scherp gehekeld. „Benden zijn niets anders dan een symp toom van onze onderdrukking", zei Spike Moss, een bendelid uit Minneapolis. Vooral de media kregen ervan langs. Volgens de benden weigeren de media de 'sociale con text' van de benden en hun gedrag te be lichten. De conferentie maakte duidelijk dat de bendeleden zichzelf niet als het probleem zien, maar als slachtoffers. Armoede, werk loosheid en vooral uitzichtloosheid leiden tot verloedering, drugsgebruik en -handel en uiteindelijk tot geweld, dat zij vaak zien als het enige middel om nog respect af te dwingen. De vredesboodschap uit Kansas City is nog geen garantie om een einde te maken aan het doden. Er zijn genoeg benden die niets willen weten van vrede. „Ik heb ge noeg van zwarte Oom Toms die ons vertel len dat we onze wapens moeten neerleg gen, terwijl de politie erop uit is ons te do den", zei een bendelid in Los Angeles. Adverteren met een goed „redaktioneel umfeld" zaterdag 8 mei Informatie tel. 023 -150 134 Metaalstaking in Duitsland breidt zich uit De stakingsgolf in de voormal! ge Oostduitse metaalindustrie heeft zich vanmorgen naar de deelstaat Mecklenburg Vor pommem uitgebreid. Ongeveer 18.000 arbeiders nemen aan de staking deel, zo heeft de vak bond IG Metall meegedeeld. In de kustplaatsen Stralsund, Wamcmiinde. Wismar en Wol gast bleven de deuren van de vier scheepswerven gesloten. De arbeiders hebben de hervat ting van de loononderhandelin gen in de deelstaat Saksen niet afgewacht. De stakingen begonnen giste ren in Brandenburg en de in dustriestaat Saksen. De metaal arbeiders eisen onmiddellijke loonsverhoging van twintig pro cent en gelijktrekking van hun lonen met die van de metaalar bciders in het westen van Duits land, zoals in 1991 is overeenge komen. PI Serviërs Kroaten I Moslims r~"l Zone rond Sarajevo (gemengde bevolkings samenstelling) Plan Vance-Owen... ...huidige situatie in Bosnië

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7