Kabinet wil recht op WW beperken OESO kritisch over Nederlands WAO-beleid Nijmegen stelt inbrekers voor problemen Binnenland Knaap van 1,6 miljoen kilo Politie vindt bijna 2.000 kilo hasjiesj .sssw. Vrijwillig de bak in Dichten pensioenbreuk wordt bij wet verplicht Ontsnapten Bijlmerbajes snel gepakt SCHIPHOL OP WEG NAAR DE EUROPESE MAINP0RT... BIJLAGE OP ZATERDAG 8 MEI Adverteren in deze unieke bijlage. ai DINSDAG 4 ME11993 5 Algemeen Nederlands Persbureau CPD Gemeenschappelijke Persdtei Herders willen met kudde praten utrecht De Nederlandse bisschoppen willen de dialoog met de gelovigen bevorderen. Ze hebben hun hoogste adviesorgaan, de beleidsadviescommissie, raad gevraagd over de manier waarop de communicatie tussen de Nederlandse rooms-katholieken kan worden verbeterd. Dit heeft de bisschoppenconferentie bekend gemaakt. Verbetering van communicatie en dialoog was een van de belangrijkste beleidsvoornemens in het rapport dat de bis schoppen voor hun ad limina-bezoek (vijfjaarlijks) aan Rome begin dit jaar hadden opgesteld. Oud-Provo Hans Tuynman overleden Amsterdam Naar pas gisternamiddag bekend werd, is zaterdag oud-Provo Hans Tuynman in Amsterdam overleden. Tuynman, die 50 jaar is geworden, was al enkele weken ziek. Rob Stolk, met wie Tuynman in de jaren zestig Provo oprichtte, heeft dat giste ren bevestigd. Tot de Provo-oprichters behoorden verder Roel van Duijn en antirookmagiër Robert jasper Grootveld. Tuynman wordt donderdag in Amsterdam-Osdorp gecremeerd. Weer eis tegen Haagse ruitentikker den haag Bij het gerechtshof in Den Haag is gisteren in hoger beroep TBS met verpleging geëist tegen de 47-jarige Haagse 'rui tentikker'. De rechtbank legde hem diezelfde straf begin dit jaar al op. De man gooide de afgelopen twee jaar ruim twintig keer tientallen ruiten in bij ministeries en de Binnenlandse Veilig heidsdienst. Hij wierp verder stenen naar een bus en bedreigde mensen. De verdachte acht zichzelf in oorlog met de overheid. Celstraf voor leden Ghanese bende Amsterdam Het Amsterdamse gerechtshof heeft gisteren een 35-jarige en een 36-jarige man veroordeeld tot respectievelijk zeven en vijfjaar celstraf voor hun betrokkenheid bij de Ghanese drugsbende die vorig jaar in de Amsterdamse Bijlmer werd ont manteld. Een andere strafkamer van het hof uitte vorige week scherpe kritiek op het politie-optreden in de Ghanezenzaak. Volgens het hof heeft de politie de zaak opgeblazen en daarmee de Ghanese gemeenschap volstrekt ten onrechte in een kwaad daglicht gesteld. Rotterdam Bij Arco Chemie in Rotterdam wordt momenteel op grote schaal verbouwd. Een van de karweien die moet worden geklaard is het overeind zetten van wat in vaktermen kolom D-610 heet. Het gevaarte is 72 meter lang, meet vier meter in doorsnee en weegt niet minder dan 1.600.000 kilo. foto anp toussaint kluiters amsterdam gpd De Amsterdamse politie blijkt vorige week donderdag vier mannen en twee vrouwen te hebben gearresteerd op verden king van de handel in grote par tijen softdrugs. Tijdens het on derzoek werd 1.940 kilo hasj in beslag genomen met een straat waarde van ruim acht miljoen gulden. Het onderzoek kwam vorig najaar op gang bij de in beslag name van 150 kilo softdrugs in Lelystad. Dat leidde donderdag tot invallen in Weesp, Loenen en Riel (bij Tilburg) waarbij het overgrote deel van de drugs vangst werd gedaan. In Weesp werd een echtpaar aangehou den; in Loenen drie mannen en een vrouw onder wie de hoofd verdachte. Afgelopen zaterdag zijn de verdachten voorgeleid aan de officier van justitie. De twee vrouwen zijn weer vrijgelaten. De vier mannen zitten nog in voorarrest. Tot nu toe weigeren ze een verklaring af te leggen. De recherche gaat er vanuit dat de drugs vermoedelijk vanuit Marokko werden geïmporteerd en voor de Nederlandse markt waren bestemd. Si s vught Steeds meer mensen proberen de gevangenis uit te ko men. Gisteren was het omge keerd: militairen van de Konink lijke Landmacht wachtten in een van traliehekken gemaakte sluis tot ze de gevangenis in mochten. In de Penitentiaire Inrichting Nieuw Vosseveld in Vught be gonnen de eerste zes militairen i de opleiding tot gevangen bewaarder. Door de inkrimping van het leger worden veel be roepsmilitairen overbodig. Wer ken in een gevangenis kan voor Minister Kok somber over economische groei Als het kabinet zijn zin krijgt, hebben in de toekomst minder mensen die zonder werk komen te zitten recht op een WW-uitkering. De bezuinigingsmaatregel levert 150 miljoen gulden per jaar op. Dat blijkt uit de gisteren verschenen antwoorden van minister Kok (financiën) op vragen over de Voorjaarsnota van het kabinet. den haag gpd Momenteel heeft iemand die zijn werk kwijt raakt recht op een WW-uitkering als hij in het jaar voorafgaand aan het ont slag ten minste 26 weken arbeid heeft verricht. Het kabinet wil dit verscherpen tot minstens 26 weken werk in de 39 weken voorafgaand aan het ontslag. Daarmee beperkt het kabinet de gropp die aanspraak kan maken op een WW-uitkering. Uit andere antwoorden van minister Kok aan de Tweede Kamer blijkt dat hij het econo misch somber inziet voor Ne derland. De minister van finan ciën sluit niet uit dat de econo mie dit jaar nog verder ver slechtert. Hij vindt het echter Haagse ministeries nog dit jaar moeten doorvoeren (totaal 695 miljoen gulden), moet Onder wijs het meeste geld ophoesten: 275 miljoen gulden. VROM is een goede tweede met een be drag van 125 miljoen gulden, zo meldt Kok. Door het besluit de departe mentale begrotingen komend jaar niet aan te passen aan de inflatie (op zichzelf een bezuini ging van 760 miljoen gulden), is Onderwijs weer de klos met 166 miljoen gulden. Defensie volgt met 154 miljoen gulden, Ver keer en Waterstaat is derde met 121 miljoen gulden. De minister van financiën laat verder weten dat de uitgaven voor deelname aan vredesope raties van de Verenigde Naties dit jaar 246 miljoen gulden ho ger uitvallen dan was gedacht, procent, terwijl was gerekend Vooral de activiteiten in Cam- op 1,25 procent. De werkgele- bodja (69 miljoen gulden) „te ver voeren" nu al uit te gaan van een situatie waarin de eco nomie helemaal niet meer groeit. Ook wil hij nog niet spre ken van „een echte recessie". Voor de eerste zes maanden van dit jaar wordt een econo mische groei voorzien van 0,25 procent. In de tweede helft van dit jaar moet dat aantrekken naar 1 procent. Voor het hele jaar wordt gemiddeld op een groei van 0,5 procent gerekend. Vorig jaar groeide de Neder landse economie nog met 1,75 genheid nam in 1992 toe met 1,25 procent, terwijl eerder werd gedacht dat er helemaal geen banen bij zouden komen. Van de bezuinigingen die de het afdwingen van het vliegver bod boven Bosnië (80 miljoen gulden), kosten veel meer geld dan geraamd. Werkgevers blij met kanttekeningen Ter Veld stuurt voorstel aan parlement Werknemers die van baan ver anderen, krijgen een wettelijk recht op waarde-overdracht van hun pensioenaanspraken naar het pensioenfonds van hun nieuwe werkgever. Pensioen breuken worden op die manier gerepareerd. Dat blijkt uit een wetsvoorstel dat staatssecretaris Ter Veld (Sociale Zaken) giste ren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Het kabinet wil ook verbieden dat deeltijdwer kers nog langer kunnen worden uitgesloten van pensioenrege lingen. Het kabinet beschouwt het recht op waarde overdracht van pensioenaanspraken als een be langrijke stap in het oplossen van de pensioenbreuk. Wie mo menteel van baan verandert kan in veel gevallen lang niet zo veel pensioen opbouwen als ie mand die bij dezelfde baas blijft. Dit is niet bevorderlijk voor de mobiliteit op de ar beidsmarkt. Met andere woor den: in de huidige situatie blij ven mensen nogal eens zitten waar ze zitten, enkel en alleen omdat ze anders een pensioen breuk oplopen. De pensioenfondsen zijn er de afgelopen jaren wel steeds meer toe overgegaan om op vrijwillige basis waarde-over- dracht mogelijk te maken. Maar die regelingen gelden nog lang niet overal. Vandaar dat het ka binet nu komt met het voorstel de zaak wettelijk, dus voor alle bedrijfstakken, te regelen. Een andere steen des aan stoots is het feit dat mensen die maar weinig uren per week een betaalde baan hebben nu nogal eens worden uitgesloten van pensioenregelingen. Dat treft vooral vrouwen, aangezien die vaker dan mannen parttime werken. Onder druk van de Europese Gemeenschap is op dit punt de laatste jaren al het een en ander verbeterd, maar het kabinet wil een waterdichte regeling voor alle deeltijdwer kers. Een ander voorstel betreft „herintreders". Wie een tijdje geen baan heeft gehad en weer aan het werk gaat, kan volgens dat plan de vroeger opgebouw de pensioenrechten meenemen naar de nieuwe werkgever. Ook dit is vooral van belang voor Het kabinet wil bovendien het zogeheten Fonds Voorhef fing Pensioenvoorziening aan spreken om een 'inhaalpen- sioen' mogelijk te maken voor vrouwen die vroeger waren uit gesloten van pensioenregelin gen enkel en alleen omdat ze vrouw zijn. Pensioenfondsen zouden dan subsidie kunnen krijgen uit dit fonds als ze de re gelingen aanpassen. Gorilla-baby definitief aan de fles Awali, de eerste gorilla-baby van de Amsterdamse die rentuin Artis, is definitief op flesvoeding overgegaan. Moeder Dafina blijkt niet genoeg melk te produceren. Er is drie keer geprobeerd Awali door zijn moeder te laten zogen. Langer door gaan met deze pogingen zou het jong te zeer uitputten, aldus een woordvoerder van Artis. De tien dagen oude Awali drinkt nu gulzig uit de fles en ligt, zichtbaar voor het publiek, in zijn couveuse bij een raam van het Chimpan seehuis. Over een paar maanden zal opnieuw wor den geprobeerd moeder en kind te verenigen. Artis hoopt dat de moeder Awali dan nog wel af en toe zal willen afstaan voor zijn fles voedingen. amsterdam Twee gevangenen die gister middag ontsnapten uit de Bijl merbajes in Amsterdam zijn di rect na hun vlucht gepakt. Ze kwamen niet verder dan de na bij gelegen Wenckebach weg, al dus een woordvoerder van de politie. Volgens Justitie ontsnapten een 30-jarige man die vastzat wegens poging tot moord en een 28-jarige man die in pre ventieve hechtenis zat wegens doodslag of moord. Het tweetal wist tijdens werkzaamheden in toren De Schans met behulp van een vorkheftruck op het dak te komen en kon daarna zonder problemen over de gevangenis muur springen. Van Amelsvoort probeert het nog een keer den haag gpd Voor mensen met een inkomen op bijstandsniveau wordt het makkelijker om belastingen ge deeltelijk of helemaal kwijtge scholden te krijgen. Staatssecre taris Van Amelsvoort (financiën) heeft daartoe besloten en hoopt dat zijn plan op 1 juli in werking kan treden. Zo zal voortaan alleen het in komen en/of vermogen van de wettelijke echtgeno(o)t(e) een rol spelen bij de vraag of ie mand de belasting kan betalen of niet. En als er kostgangers in huis zijn of kamers worden ver huurd, zal de opbrengst daar van nog maar voor een deel meetellen. Van Amelsvoort heeft een en ander al halverwe ge 1991 voorgesteld, maar toen wilde de Tweede Kamer er niet PARUS-den haag anp De Organisatie voor Economi sche Samenwerking en Ontwik keling (OESO) vreest dat het WAO-beleid van het kabinet onvoldoende is om de arbeids ongeschiktheid fors te vermin deren. Dat blijkt uit het jaarlijk se 'landenrapport' dat de in Pa rijs gevestigde OESO gisteren over Nederland publiceerde. In het rapport staat dat de ar beidsongeschiktheid in Neder land nog steeds oploopt en (omgerekend) meer dan 800.000 volledige banen omvat. Aan uitkeringen wegens ar beidsongeschiktheid wordt in Nederland 6,5 procent van het bruto binnenlands produkt uit gegeven, tegenover een gemid delde van 2,25 procent in de hele Europese Gemeenschap. De OESO vraagt zich vooral af of arbeidsongeschikten in Ne derland wel genoeg in hun por temonnee worden gepakt om hen aan te sporen weer geheel of gedeeltelijk aan het werk te gaan. De werkgeversorganisaties VNO en NCW lieten gisteren in een reactie weten dat ze het vooral met dat laatste helemaal eens zijn. De Nederlandse zorg zaamheid dreigt ons de das om te doen, aldus NCW-directeur prof.drs. J. Weitenberg. Hij vindt het terecht dat de OESO betwij felt of de maatregelen van het kabinet rond WAO en ziektever zuim wel voldoende zijn om het economische schip weer vlot te trekken. Voor Nederland unieke maatregel ter beveiliging van nieuwbouwwoningen Inbrekers in Nijmegen krijgen het moei lijker. In de Algemene Plaatselijke Veror dening wordt een bepaling opgenomen die bouwers van woningen verplicht deugdelijk hang- en sluitwerk aan te brengen, dat wil zeggen hang- en sluit werk dat het plegen van inbraak sterk bemoeilijkt. Volgens de Vereniging van Nederlandse Gemeenten is Nijmegen de eerste gemeente in Nederland die op de ze wijze inbraakpreventie regelt. In de praktijk betekent de nieuwe re geling dat nieuwbouwprojecten in het vervolg door inspecteurs van bouw- en woningtoezicht extra worden gecontro leerd op de deugdelijkheid van het hang en sluitwerk. Woordvoerster S. Lammers van de gemeente: „Mocht dat niet in or de zijn, dan wordt het vervangen op kos ten van de bouwer". Sinds 1980 is het aantal inbraken in woningen meer dan verdubbeld: van 53.000 tot 112.000 per jaar. Dat betekent dat twee op elke honderd Nederlandse woningen jaarlijks te maken krijgt met een geslaagde poging tot inbraak. Uit onderzoek van de Consumenten bond blijkt dat maar weinig mensen een goed deurslot hebben. De bond heeft be cijferd dat bij bijna de helft van de aan gegeven inbraken sloten en scharnieren blijken te hebben gefaald. Zelfs sommige 'veiligheidssloten' zijn binnen enkele mi nuten met eenvoudig gereedschap te kraken. Tegen professioneel inbrekersge reedschap is overigens volgens de con sumentenorganisatie geen enkel slot be stand. Bij veel mensen bij wie is ingebroken, of alleen maar een poging daartoe is ge daan, zit de schrik er flink in. Zo ook bij een Tilburgse vrouw die, om inbraak te voorkomen, een paar jaar geleden de voordeur van haar flat ónder 220 volt zette. Omdat ze geen zin had nogmaals het slachtoffer te worden van inbraak, verklaarde ze tegenover de politie. Woordvoerster A. Becker van de Nij meegse politie: „Mensen bij wie ooit is ingebroken, houden daar een heel on veilig gevoel aan over. Er is zelfs een heel grote groep, die moet worden doorver wezen naar het Bureau Slachtofferhulp". Inbraak is nooit helemaal uit te slui ten. Inbraak kan echter wel worden ver traagd. „Je kunt het een inbreker toch op z'n minst wat moeilijker maken. Temeer daar het gros van de ongewenste huisbe zoeken tot de categorie gelegenheidsin braken behoort", aldus woordvoerster S. Lammers van de gemeente Nijmegen. De huis-, tuin- en keukeninbreker laat zich namelijk snel afschrikken als het nogal moeilijk blijkt om een woning bin nen te dringen. Een van de kenmerken van inbrekers is nu eenmaal, dat ze haast hebben. Dan zoeken ze liever een ander object uit, dat van een mindere kwaliteit hang- en sluitwerk is voorzien. „En werkelijk", zegt Becker, „soms zit er niet meer dan een kastdeurslot in een achterdeur." De materiële en de immateriële scha de van een inbraak valt altijd hoger uit dan de kosten van braakwerende sloten. Voor een flat- of galerij woning is het ver schil tussen standaard- en braakwerend hang- en sluitwerk zo'n honderd gulden per woning. En voor een normale eenge zinswoning is dat driehonderd gulden. „Dus voor het geld hoef je het eigenlijk niet te laten", aldus Lammers. „En op de totaalprijs van een nieuwbouwproject is een dergelijke investering echt te ver waarlozen." Toch is het hang- en sluitwerk in de woningbouw om onduidelijke redenen nog altijd een sluitpost. In het zogeheten Bouwbesluit van het ministerie van VROM wordt zelfs met geen woord ge rept over zulke voorzieningen. Op het departement vindt men dat het hierbij in de eerste plaats om eigen verantwoorde lijkheid van de burger gaat. Daardoor, zegt de woordvoerster, kon de gemeente Nijmegen geen bindende voorwaarden in de bouwverordening opnemen. „Maar via een omweg, door opneming in de Algemene Plaatselijke Verordening, kunnen we onze doelstelling toch waar maken." Officiële opening op maandag 10 mei door minister-president Ruud Lubbers. Haarlems Dagblad, IJmuider Courant en Leidsch Dagblad besteden in een exclusieve hier alle aandacht aan. rus Totale oplage maar liefst 140.000 exemplaren Reserveer nu tel. 023-150133 (Theo van Hoesel) Schiphól op weg naar dè Europese Mainport is uw visitekaartje waard!

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5