m Onze Top 5 van deze week. Duurder kaartje en ontslagen Binnenland 1.25 O Stofzuigen in kamp Vugt GL bereid tot coalitie met CDA/VVD Novib: EG bedreigt Sahel met vleesdump Warme knuffel bij terugkeer uit 'Joegoslavië' Nog geen groen licht kabinet voor OV-kaart van Ritzen DINSDAG 4 MEI 1993 'crsbureau CPD Gemeenschappelijke Persdienst In hoger beroep jaar minder cel voor Zegwaard den haag anp Voormalig afvaltransporteur W. Zegwaard is gisteren door het Gerechtshof in Den Haag veroordeeld tot een jaar cel. Tegen de man was vier jaar cel en een ton boete geëist. De bedrijven Zegwaard BV en Zegwaard Ontstoppings- service BV moeten totaal 650.000 gulden boete beta len. Twee medewerkers kregen straffen van twee jaar en zes maanden, zwaardere straffen dan hen door de rechtbank- waren opgelegd. Eén mede werker is vrijgesproken. De Delftse afvaltransporteur werd eind 1991 door de rechtbank veroordeeld tot 100.000 gulden boete en twee jaar cel waarvan zes maanden voorwaardelijk, na een eis van zes jaar. Zegwaard heeft steeds ont kend dat hij wist van milieu- en andere delicten bij zijn bedrijf. De rechtbank sprak hem o.p een groot aantal punten vrij. Het gerechtshof sprak Zegwaard vrij van ze ven van de acht feiten. Vol gens het Hof is er onvoldoen de bewijs of de omschrijving in de ten laste legging is te onduidelijk. Alleen bewezen is dat Zegwaard als directeur leiding heeft gegeven aan een poging tot oplichting van de provincie Zuid-Holland. Door een valse voorstelling van zaken heeft hij gepro beerd ontheffingen te krijgen van de Verordening Bedrijfs- afvalstoffen. Bij het bepalen van de straf neemt het Hof in aanmerking dat bij de Zeg- waardbedrijven valse factu ren en weegbonnen werden opgemaakt en dat men zich in strijd met de regels ont deed van chemisch afval. Dat valt Zegwaard volgens het Hof ten zeerste aan te reke nen, hoewel niet bewezen is dat hij er opdracht toe heeft gegeven. De advocaat van Zegwaard, mr. R. Verbunt, is teleurge steld. Hij overweegt bij de Hoge Raad in cassatie te' gaan. De Europese Gemeenschap bedreigt mil joenen veeboeren in de Sahel in hun be staan. Europese exporteurs dumpen met hoge EG-subsidies overschotten aan rund vlees op de Westafrikaanse markt. De EG ondergraaft daarmee haar eigen ontwikke lingsbeleid voor een van de armste streken ter wereld. Met deze beschuldiging zal een aantal Westeuropese organisaties op het gebied van ontwikkelingssamenwerking de ko mende weken aankloppen bij de verant woordelijke politici in EG-landen. De orga nisaties zijn de actie gestart op verzoek van hun partners in de Sahel-landen. De Novib presenteerde gisteren de campagne voor Nederland. Zusterorganisaties in Groot- Brittannië, Denemarken, Frankrijk en Bel gië volgen binnenkort. Volgens de Novib is Nederland na Frank rijk de grootste leverancier van rundvlees op de Westafrikaanse markt. De organisatie beschuldigt de EG ervan de afgelopen tien jaar in totaal bijna een miljard gulden aan exportsubsidies voor dit doel te hebben ver strekt. In 1991 ging 54.000 ton rundvlees uit de EG naar West-Afrika met een subsidie van 219 miljoen. Door die bijdrage ligt de prijs van dit vlees veel lager dan die voor vers rundvlees uit de regio. De Novib spreekt van een 'absurde situa tie' en een 'grof schandaal'. De runderprij- zen in de Sahel zijn gekelderd tot minder dan de helft van het normale peil. De tradi tionele handel in levende dieren van de Sa hel naar de kuststreken van West-Afrika is ingestort. De kwaliteit van het ingevroren Europese vlees is volgens de Novib door het hoge vetgehalte slecht. De Novib voert de komende weken ge sprekken met Tweede-Kamerleden, Haagse ministeries en Brussel. Aan die gesprekken nemen ook vertegenwoordigers deel van Afrikaanse landbouw- en ontwikkelingsor ganisaties. De Novib eist dat de EG-subsi- dies voor de export van rundvlees naar West-Afrika worden afgeschaft en de steun aan veeboeren in de Sahel wordt geïntensi veerd. De Novib noemt de actie tegen de dump praktijk juist nu van groot belang voor de verdere ontwikkeling van de Sahel. Een aantal landen in deze regio zoals Burkina Faso, Mali en Senegal is er de afgelopen jaren met veel moeite in geslaagd de eigen voedselproduktie weer op gang te brengen na de hongersnood van de jaren zeventig en tachtig. De Novib zal de komende tijd ook aandacht besteden aan dit goede nieuws uit de Sahel. De dumphandel in rundvlees mag dit wankele herstel niet in gevaar brengen, aldus de Novib. Nederlandse werkgevers heb ben vorig jaar nauwelijks meer allochtonen in dienst genomen. Dat blijkt uit een onderzoek door de Loontechnische Dienst. In een jaar tijd nam bij een groep van ruim zevenhonderd bedrijven het aantal 'gekleurde banen' slechts toe van 3.900 naar 4.000. In 1990 sloten werk gevers en werknemers een ak koord waarin werd vastgelegd dat er in 1996 60.000 extra al lochtonen aan het werk zouden worden geholpen. Vertaald naar de hele arbeidsmarkt betekenen de cijfers van de Loontechni sche Dienst dat er slechts 16.000 buitenlanders een baan kregen. O Witte asperges, 500 gram Miauw kattevoer, diverse smaken, blik 410 gram Openingstijden 5 mei. Op 5 mei Bevrijdingsdag zijn onze winkels alleen 's morgens geopend. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 8 mei a.s.. •Zolang de voorraad strekt 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. De Nieuwe Partij Ch Beschuit naturel, 0_ rol 13 stuks o9 Favoriet krentenbollen, verpakt, 4 stuks 99 Coroos appelcompöte, met stukjes appel, pot 355 gram 79 Hospitium wil cellen voor lastpakken Amsterdam» Het grenshospitium in Amsterdam-Zuidoost zoekt zeven tot acht cellen buiten de eigen poorten om lastige bewo ners maximaal 30 dagen op te sluiten. Cellen van de voormalige vrouwenvleugel van het huis van bewaring in Leeuwarden ko men daarvoor in aanmerking. In het hospitium zitten asielzoe kers die geen verblijfsvergunning hebben gekregen en illegale vreemdelingen. De laatste maanden hebben zich herhaaldelijk problemen voorgedaan met opstandige gevangenen. Landgenoot in commissie mensenrechten geneve Voor het eerst sinds het aftreden in de jaren tachtig van Theo van Boven als hoofd van de VN-Commissie voor de Men senrechten, is er weer een Nederlander benoemd op een hoge post bij de VN. Het gaat om de jurist Hans Thoolen. Hij is coör dinator technische samenwerking en werkt met tal van instellin gen in met name de ontwikkelingslanden die de mensenrechten bevorderen. Nederlanders gepakt met 30 kilo heroïne Harwich De Britse douane heeft in het Britse Harwich twee Ne derlanders opgepakt die in een vrachtwagen met bloemen dertig kilo heroïne hadden verstopt. De twee, 22 en 26 jaar oud, kwa men van de veerboot van Hoek van Holland. De heroïne heeft een geschatte waarde van acht miljoen gulden. Een oplettende politiehond ontdekte de drugs. Forse schade door noodweer Limburg valkenburg» De schade die door het noodweer in het afgelopen weekeinde in Zuid-Limburgd is aangericht, loopt in de miljoe nen guldens. De schoonmaakkosten van het onder de modder geraakte spoorbaanvak Maastricht-Sittard zijn de één miljoen gulden gepasseerd. De schade in de gemeenten Valkenburg, Meerssen en Wittem, waar veel straten en huizen besmeurd werden met modder, moet daar nog bij worden opgeteld. PvdA wil bronbescherming journalist den haag De PvdA heeft een wetsvoorstel ingediend dat journa listen het recht geeft hun anonieme bronnen te beschermen. Dit zogenaamde verschoningsrecht geldt voor zowel schrijvers als fotografen en filmers. Nu is het zo dat een journalist die zijn anonieme bronnen weigert prijs te geven, in de cel kan belan den. Als hij zijn foto- of filmmateriaal niet vrijwillig afgeeft dan kan justitie het in beslag nemen. Dat is in het verleden wel ge beurd bij televisiebeelden van relschoppers bij voetbalwedstrij den. vugt» In het voormalige concen- nument Kamp Vugt een namen- tratiekamp Vugt werd de maquet- wand ingewijd waarop de namen te van het kamp gisteren schoon- van de slachtoffers van het kamp gezogen. Vandaag, dodenherden- te lezen staan, foto anp koen king, wordt op het Nationaal Mo- suyk Wanneer progressief kabinet niet lukt Als er geen progressief meerder heidskabinet kan worden ge vormd, is GroenLinks bereid om volgend jaar met CDA en WD een kabinet te vormen. Dat heeft partijvoorzitter Marijke Vos gisteren gezegd bij de pre sentatie van het ontwerp-ver- kiezingsprogramma van Groen Links. Of het volgend jaar ook inderdaad van een kabinet met CDA, WD en GroenLinks komt, hangt volgens Vos af van de in houd van de partijprogramma's van de partijen. GroenLinks is voorstander van lagere inkomstenbelasting maar wil aan de andere kant dat de burger meer gaat betalen voor de mate waarin hij het milieu belast door bijvoorbeeld autorijden of door bijvoorbeeld het kopen van produkten in milieu-onvriendelijke verpak kingen. In totaal gaat het om een verschuiving in de lasten van twee procent van het natio naal inkomen, ofwel twintig miljard gulden. Verder wil de partij een heffing op energie en een 32-urige werkweek voor ie dereen. Illegalen die langer dan twee jaar in ons land verblijven, moeten worden gelegaliseerd. Kijk- en luistergeld kunnen wor den afgeschaft en de burge meesters moeten door de ge meenteraad worden gekozen. Ook vindt de partij dat er net als bij sigaretten en drank accijns op softdrugs moet worden ge heven. Verder moet de koningin worden gekozen, aldus het par tijprogramma. „Dat is het enige grapje in het programma", al dus Vos. Uit een opiniepeiling van het bureau Interview blijkt dat GroenLinks nu veertien procent van de stemmen zou halen (zestien Kamerzetels). Bij de laatste Kamerverkiezingen in 1989 stemde 5,2 procent van de Nederlanders GroenLinks (zes zetels). mikt op tien zetels den haag anp De creativiteit, het zelfbeschik kingsrecht en de goede wil van te krijgen. Dat is het uitgangs punt van De Nieuwe Partij, die mikt op tien zetels bij de verkie zingen in mei 1994. Lijsttrekker Bert Blase (34) presenteerde zijn partij gisteren op een perscon ferentie in Den Haag. De Nieu we Partij kent drie 'speerpun ten': het politieke bestel, de economische en fiscale struc tuur en het onderwijs. Nog steeds veel te weinig banen voor allochtonen Korting op stads- en streekvervoer leidt ook tot hogere benzinekosten Het besluit van het kabinet om jaarlijks 50 miljoen gul den te korten op de subsidies aan stads- en streekver voer, betekent een extra tariefstijging van 3,5 procent per jaar. De stijging komt bovenop de inflatie van 3 procent. De maatregel zal bovendien leiden tot gedwongen ont slagen bij de vervoersbedrijven. Er zal ook in voorzienin gen moeten worden gesneden. Minister Kok (financiën) heeft dit de Kamer gisteren meege deeld in antwoord op vragen over de Voorjaarsnota. De be windsman zegt toe dat het kabi net tot het uiterste wil proberen gedwongen ontslagen te voor komen. Kok meent dat door de extra tariefstijging het aantal reizigers bij stads- en streekver voer met 2 tot 2,5 procent zal teruglopen. De minister wijst erop dat bij het streekvervoer de dekking van de kosten nu 40 procent be draagt, bij het stadsvervoer 35 procent. Hij noemt de kabinets doelstelling om te komen tot een kostendekking van 50 pro cent „alleszins redelijk". De minister stelt dat het kabi net wil vasthouden aan het eer der gekozen uitgangspunt dat ook de auto duurder wordt als het openbaar vervoer meer gaat kosten. Dat zou betekenen dat de prijs van een liter ongelode benzine met tien tot elf cent per liter omhoog moet. Dat kan door de accijns te verhogen. Een eventuele accijnsverho ging kan, als daartoe wordt be sloten, pas op 1 januari 1994 worden doorgevoerd, zo meldt Kok. Daarbij speelt de situatie in Duitsland een belangrijke rol. De oosterburen hebben plan nen de benzine op 1 januari 1994 dertien pfennig per liter duurder te maken en diesel 5 pfennig. Een verhoging van de prijs van benzine en diesel in ons land met zo'n tien cent per liter, zou de schatkist een voordeel van 480 miljoen gulden per jaar opleveren. Kok wil overigens erg voorzichtig zijn met lastenver hogingen, gezien het koop krachtbeeld voor komend jaar. schiphol» Deze Nederlandse VN-militair was ruggekeerd in ons land uit het door oorlog ver- ren hebben een half jaar gezeten in de steden een van de 158 soldaten die gisteren zijn te- scheurde voormalige Joegoslavië. De militai- Busovaca en Kiseljak. foto anp cor mulder 'Agenten lieten dader aanslag gewoon lopen' amsterdam gpd Twee agenten van de Amster damse politie hebben de ver moedelijke dader van de bom aanslag op het Auroragebouw op 30 juni 1991 welbewust laten lopen. De agenten vonden het 'te link' om de man en een handlanger aan te houden. Zij zagen er ook vanaf hen te vol gen. De Amsterdamse hoofdof ficier van justitie vindt het ge drag van de agenten 'weinig doortastend', maar noemt het geen plichtsverzuim. De Natio nale Ombudsman, die over de zaak heeft gerapporteerd, beticht de politiemannen van 'onprofessioneel en onbehoor lijk gedrag'. De vermoedelijke dader was gadegeslagen vanuit het donke re kantoorgebouw. Dat had hij niet gemerkt. De huismeester en een kennis die in de hal stonden te praten zagen hem een tas tegen de pui zetten en weglopen. Ze volgden de man, die van de overkant van de straat was blijven toekijken. Na de explosie, die de huismeester en zijn metgezel omver blies, wezen zij de man en een hand langer aan aan de agenten en vroegen hen het tweetal aan te houden. De agenten voelden daar niets voor. Zij vreesden dat de mannen een wapen zouden trekken. De getuigen waren kwaad over de lakse houding van de agenten en dienden een klacht Studentenacties door politie en ME beëindigd; vijf arrestaties milieu. De busbedrijven hebben zich in het akkoord met Ritzen verplicht een landelijk busnet op te zetten. Ritzen sluit niet uit dat er opnieuw met de Spoor wegen wordt onderhandeld over de kaart. Vooralsnog heeft de minister een aanbod daartoe van de NS als onvoldoende van de hand gewezen. Studenten en jongeren voer den gisteren volop acties tegen de plannen voor de OV-kaart, de voorgenomen bezuinigingen op de basisbeurs en de bijstand voor jongeren onder de 21 jaar. De politie en de mobiele een heid maakten enkele keren met geweld een einde aan bezet tingsacties van studenten. In to taal werden vijf demonstranten gearresteerd. Enkele actievoer ders raakten licht gewond. In Amsterdam ontruimden enkele tientallen ME'ers het door jongeren bezette hoofd kantoor van de PvdA aan de Ni- colaas Witsenkade. Daarbij werd een charge uitgevoerd. Ook de bestuursvleugel van de Vrije Universiteit (VU) in de hoofdstad werd 'ingenomen' door studenten en later ont ruimd. In Den Haag werd het tijdelijke hoofdkantoor van het CDA bezet. Het kantoor werd vrijwel meteen ontruimd. In Utrecht leidde een bezet ting van de 'Wilde Woestelin gen' van het academiegebouw van de universiteit tot minder problemen. De bezetters mogen de komende dagen een deel van het gebouw gebruiken als actie centrum. Boze studenten kwamen ook in actie in Tilburg, Nijmegen en Groningen. Het ging om bezet tingen van het hoofdgebouw van de Katholieke Universiteit Brabant, de Hogeschool Gelder land en de collegezalen van de Katholieke Universiteit Nijme gen. In Groningen leidde een demonstratie van ruim duizend studenten tot een verkeerschaos in de binnenstad. Ook hier trad de politie op. In Deventer bouwden studen ten een „kampement" op dc Brink in het centrum. De actie duurt tot zaterdag. Op die dag zullen naar verwachting duizen den jongeren deelnemen aan een landelijke protestbijeen komst tegen de kabinetsplan nen op het Malieveld in Den Haag. Mekkerend protest in Groningen... foto anp hans steinmeier den haag»anp-gpd Minister Ritzen van onderwijs heeft van het kabinet nog geen groen licht gekregen voor een nieuwe OV-jaarkaart voor stu denten. De ministerraad besloot gisteren dat pas vrijdag een be slissing valt. In de tussentijd voeren premier Lubbers, vice- premier Kok en de ministers Maij (verkeer), Ritzen (onder wijs) en Alders (milieu) nader overleg over een mogelijk „be teralternatief'. Ritzen bereikte vorige week een akkoord met de stads- en streekvervoerders over een openbaar-vervoerskaart voor studenten. De Nederlands Spoorwegen vielen buiten die overeenkomst. Ritzen kon zich niet vinden in de prijs die NS vroegen voor deelname aan de kaart. Minster Maij tekende direct bezwaar aan tegen de nieuwe bus-,tram- en metrokaart (BTM). Volgens haar is het niet efficiënt bussen te laten rijden op trajecten waar ook treinen rijden. Bovendien leidt het extra gebruik van bussen tot meer fi les en is het slecht voor het

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3