Leidsch Dagblad Jeugd onder de 21 houdt hijstand BEL: Pessimisme over toekomst van Deckers Zoeterwoude Nederland kan geen extra troepen sturen naar Bosnië Bezettingen eindigen met ME en politie HARTELIJK WELKOM Brinkman: kinderbijslag toch hoger Zwarte splinter eist moord op blanken op GOED NIEUWS X DINSDAG 4 ME11993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40149 LOSSE NUMMERS 1,60 Grafzerk «s H Hanna Krall verza- Z I melt het geheugen van joods Polen: „Be schouw mijn boeken als een grafzerk". Erelid Q Henk Uiterdijk, de J oud-voorzitter van Roodenburg, werd gister avond benoemd tot erelid van de Afdeling Leiden. Minister Kok wil overgangsrecht Jongeren onder de 21 jaar die nu al een bijstandsuitke ring hebben, houden hun recht daarop. Voor hen geldt een overgangsrecht. Minister Kok van financiën schrijft dit in antwoord op Tweede-Kamervragen over de Voor jaarsnota 1993. den haag anp-gpd In dit stuk kondigt het kabinet aan, dat de bijstand voor jonge ren onder de 21 volgend jaar wordt geschrapt. Als zij geen Waarborgfonds in plaats van gemeentegarantie De regeling van gemeentelijke hypotheekgaranties bij het ko pen van een huis verdwijnt met ingang van 1 januari 1995. In plaats daarvan wordt een waar borgfonds opgericht. Staatsse cretaris Heerma van Volkshuis vesting heeft dit besloten. Het fonds zal uniforme voor waarden hanteren. Nu kunnen die voorwaarden nog per ge meente verschillen. De financiers zullen voortaan de aanvraag van de koper voor een hypotheekgarantie toetsen aan de voorwaarden. Ze mogen hiervoor geen kosten in reke ning brengen. De financiers zul len ook in het nieuwe systeem de rentekorting voor hypothe ken met een garantie handha ven. Kopers moeten gemiddeld' voor een garantie-aanvraag een premie van vijfhonderd gulden gaan betalen, plus veertig gul den als bijdrage voor de uitvoe ringskosten van het fonds. werk of opleiding hebben, kun nen ze zich aanmelden voor het Jeugdwerkgarantieplan. Voor jongeren tussen de 21 en 27 jaar wil het kabinet de uit kering verlagen van 70 naar 50 procent van het minimumloon. Voor hen zal er geen overgangs recht gelden. Maar wel komt er de mogelijkheid bij de gemeen ten aan te kloppen. Daarvoor is een budget van 100 miljoen be schikbaar. Volgens Kok wilde het kabinet met de kortingen op de bijstand voor jongeren niet wachten tot twee onderzoeken zijn afgerond over de fraude met bijstandsuit keringen. Die worden verricht door de Tweede Karner en door een commissie onder leiding van prof. Van der Zwan en moe ten in het najaar af zijn. Volgens Kok vragen de pro blemen met de uitvoering van de bijstandswet om een spoedig antwoord. Bovendien is het mo gelijk het wetsvoorstel voor de korting op bijstandsjongeren aan te passen, als de onderzoe ken van Van der Zwan en de Kamer daartoe aanleiding ge ven. De Voorjaarsnota wordt donderdag in de Kamer bespro ken. Het kabinet wil volgend jaar acht miljard bezuinigen om het overheidstekort terug te dringen. Om te voldoen aan de afspraak in het regeerakkoord om het financieringstekort te verminderen, zou volgens Kok nog eens 1,6 miljard extra om gebogen moeten worden. Amsterdam De mobiele eenheid maakte gisteren een einde aan de bezetting van het hoofdkantoor van de PvdA aan de Nicolaas Witsenkade in Amsterdam. De veertig actie voerders eisten dat minister Ritzen en staatssecretaris Ter Veld hun plannen voor de uit keringen van jongeren, de OV-jaarkaart en de studiefinanciering zou intrekken. Pagina 3: Nog geen groen licht voor OV-kaart. foto anp marcel antonisse Geen krant ontvangen' 071-143241 •M 11» KT 18 00 19 30 BUT ntertig 10 00 12 00 «ur HET WOORD IS AAN Hegel De geschiedenis leert dat de mer sen niets uit haar willen leren. VANDAAG Binnenland- Buitenland- Cultuur Economie/Beurs Familieberichten Feiten en meningen - Programma's Randstad Regio Religie Sport HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Zonnig Droog weer. Koude nacht met mi nimumtemperatuur ongeveer 2 graden en op veel plaatsen vorst aan de grond. Overdag zonnig en middagtemperatuur van rond de 13 graden. Wind uit noord tot noordoost, zwak tot matig, rond kracht 3, in het westelijk kustge bied af en toe vrij krachtig, 5. Woensdag 5 MEI zijn beide showrooms geopend van 9.00 tot 17.00 uur LEIDEN «RUDOLF KLEUN Staatssecretaris in Washington: WASHINGTON ANP-GPD Nederland is niet bereid en in staat extra grondtroepen naar Bosnië te sturen ter uitvoering van het vredesplan van bemid delaars Vance en Owen. Dat heeft staatssecretaris van defen sie Van Voorst tot Voorst giste ren in Washington verklaard, na een gesprek met de Amerikaan se onderminister van defensie William Perry. Voor een vredes macht die toezicht moet hou den op de uitvoering van het Vance-Owen-plan is een strijd macht van 60.000 tot 75.000 manschappen nodig. De opzet is, de last gelijkelijk te verdelen over de Verenigde Staten, Europa en Rusland. Zo lang de prioriteitennota van mi nister Ter Beek (defensie) niet is aangenomen, kan Nederland volgens de staatssecretaris slechts op beperkte schaal dienstplichtigen inzetten voor een vredesmissie in Bosnië. De reden is dat Nederland buiten het NAVO-gebied dienstplichti ge militairen alleen kan inzetten op basis van vrijwilligheid. Nederland heeft momenteel zo'n duizend VN-soldaten in het voormalige Joegoslavië die vooral zorgen voor de verbin dingen. Ook is een squadron F- 16-jachtvliegtuigen vanuit Italië actief bij de controle op het vliegverbod boven Bosnië. De Amerikanen hebben Ne derland volgens de staatssecre taris niet gevraagd deel te ne men aan militaire actie in de vorm van luchtbombardemen ten door Nederlandse vliegtui gen. Maar de voorkeur van Ne derland gaat volgens Van Voorst tot Voorst uit naar uitbreiding van humanitaire hulp in de vorm van „safe-havens" onder VN-bescherming. De staatsse cretaris is dan ook niet bereid de formule van de Amerikaanse president te onderschrijven, dat als de Bosnische Serviërs weige ren het Vance-Owen-plan te be krachtigen, militaire actie moet worden ondernomen. Secretaris-generaal Van Eeke- len van de Westeuropese Unie (WEU) heeft gisteren gezegd dat Nederland duizend extra solda ten zou moeten toezeggen. Vol gens Van Voorst tot Voorst is het door verkorting van de dienstplicht niet mogelijk solda ten daar bijtijds voor klaar te stomen. Het duurt nog zeker drie jaar voordat er voldoende geheel uit beroepssoldaten bestaande ge vechtseenheden zullen zijn. Bo vendien is in verband met aflos singen zeker een drievoud van het aantal uiteindelijk uit te zenden soldaten nodig. Pagina 7: Amerikaanse grond troepen naar Bosnië GRONINGEN «GPD-ANP CDA-fractievoorzitter Brinkman wil dat de kin derbijslag volgend jaar toch wordt verhoogd. Tij dens het debat over de bezuinigingen, donderdag in de Tweede Kamer, zal hij dit voorstellen als een van de mogelijkheden om de negatieve gevolgen voor de koopkracht van de laagstbetaalden te re pareren. Om dat te kunnen betalen, wil hij de subsidies met iets meer dan de voorgestelde 1 procent korten. Brinkman sprak gisteren voor CDA-jongeren in Groningen over de gevolgen van de bezuinigin gen die het kabinet heeft voorgesteld. Hij hield de jongeren voor dat ze niet moeten doen of zij de enigen zijn die te lijden hebben onder de maatre gelen van het kabinet. Hij onthulde dat minister Ritzen (onderwijs) zijn bezuinigingen op de studiefinanciering wil bereiken door in de komende jaren vijf procent per jaar op de basisbeurs te korten. De studenten zouden de rest moeten lenen of van hun ouders moeten krijgen. Brinkman verdedigde het voorstel van Ritzen om de OV-jaarkaart minder aantrekkelijk te ma ken. „Heel veel stddenten hebben nog nooit zo veel gereisd, dankzij de OV-jaarkaart. Maar dat hoeft de gemeenschap niet allemaal te betalen aldus de CDA-voorman. Hij zei overigens wel zijn bedenkingen te hebben bij het plan om studen ten voortaan per speciale bus te laten reizen. Luchtverkeer Schiphol neemt 9 procent toe SCHIPHOL BILL MEYER Het aantal vliegtuigbewegin gen van en naar Schiphol neemt dit Jaar toe tot ongeveer 260.000. Dat is een stijging van 8 tot 9 procent ten opzichte van 1992 met 238.800 starts en landingen. Ook 's nachts wordt een forse stijging van het aan tal bewegingen verwacht. Dat schrijft de luchthaven In het 'Gebruiksplan Schiphol 1993' aan de minister van ver keer en waterstaat Het plan biedt een prognose voor het baangebruik in 1993 en de te verwachten geluidsbelasting voor de regio. Het is voor het eerst dat een dergelijk plan wordt ingediend. Het loopt vooruit op de verplichting die voortvloeit uit de nieuwe luchtvaartwet. Het plan heeft tot 1995 uitsluitend een Infor merend karakter. Dan wordt er rond Schiphol een geluids zone vastgesteld. Schiphol rekent, voorname lijk ais gevolg van de invoering van de nieuwe dienstregeling van de KLM, op een zeer sterke groei van het luchtverkeer. Tij dens de piekuren zullen tege lijkertijd drie banen worden gebruikt, 's Nachts zal het aan tal vliegtuigbewegingen toene men van 8.480 tot 9.200. Door werkzaamheden zal de Buitenveldertbaan van 1 juli tot 1 juni 1994 buiten gebruik zijn. Daardoor worden de ove rige banen veel zwaarder be last. Als voorkeursbaan zal de Kaagbaan worden gebruikt. Ais dat door het weer niet mo gelijk is, worden de andere drie banen tijdens de piekuren ingezet. De geluidshinder in Aalsmeer, Amstelveen, Buiten- veldert en de Bijlmer zal hier door toenemen. De kans lijkt klein, dat de Zoe- terwoudse vestiging van de fail liete carrosseriefabriek Deckers nog wordt voortgezet. De aan dacht van gegadigden voor overname richt zich vooral op het produktiebedrijf in Weert. Curator A. Spijker van het failliete bedrijf zegt dan ook pessimistisch te zijn over de toekomst van het Zoeterwoudse deel van het bedrijf, waar 31 van de 67 werknemers in dienst zijn. „Over de toekomst van de vesti ging in Weert, ben ik wel opti mistisch. De doelstelling blijft echter allebei de vestigingen van de hand te doen, met be houd van zoveel mogelijk werk gelegenheid. Daarvoor is het belangrijk dat we snel hande len." Een van de gegadigden voor de failliete boedel is Spijkstaal uit Spijkenisse, fabrikant van onder andere winkelwagens. Dat bedrijf zou volgens ingewij den nadrukkelijk interesse heb ben voor het Weertse deel van het bedrijf, waar tot vorige week carrosserieën in serie werden gebouwd. Vooral de kunststof technologie zou de interesse van Spijkstaal hebben. Zoeter woude, gericht op onderhoud, reparatie en speciale carrosse rieën zou minder interessant zijn voor Spijkstaal. De curator wil dat echter niet bevestigen. De directie van Spijkstaal be zit, zo blijkt nu, sinds anderhal ve maand de certificaten van Zuidafrikaanse politie looft beloning uit JOHANNESBURG De verantwoordelijkheid voor de moordaanslag op vijf blanke Zuidafrikanen in East London is gisteren opgeëist door het 'Na tionale Bevrijdingsleger van Azania' (Azanla). In een tele foontje aan het Zuidafrikaanse Persbureau SAPA zei een man dat hij namens deze organisatie de aanval van zaterdag had ge organiseerd. De. man, die zijn naam niet noemde, zei dat de aanslag op het Highgate Hotel in een bui tenwijk van East London was uitgevoerd door drie guerrilla strijders, terwijl een vierde in de auto wachtte. Volgens ooggetui gen viel een commando gemas kerde mannen de hotelgasten aan met kalasjnikov-geweren en een handgranaat. De zegsman waarschuwde voor nieuwe aan vallen. Azanla is de gewapende arm van de Beweging voor Zwart Bewustzijn van Azania (BCMA), een van de kleinste zwarte be wegingen van Zuid-Afrika. Het in 1984 opgerichte Azanla heeft de gewapende strijd tegen het blanke minderheidsregime niet afgezworen. In 1991 nog viel Azanla een elektriciteitscentrale in Midrand bij Johannesburg aan. In het Noordtransvaalse Potgiersrus vielen later bij een vuurgevecht met de politie twee doden en drie gewonden. De Volksbeweging van Azania (Azapo), een ideologische bondgenoot van de in Zimbab we gevestigde BCMA, wilde be vestigen noch ontkennen dat Azanla achter de aanslag zit. Een woordvoerder van het mi nisterie van wet en orde riep Azapo op hierover uitsluitsel te geven. Militair specialist lakkie Cil- liers uitte enige twijfel over het telefoontje van de Azanla: „Ik zou denken dat de actie werd uitgevoerd door zeer gepoliti seerde en gedesillusioneerde jongeren, niet door mensen die in opdracht van een gecentrali seerd commando werken." De politie heeft een beloning van 80.000 gulden uitgeloofd en is op zoek naar twee met name genoemde verdachten. Een van hen is lid van het radicale Pan Afrikaanse Congres, wiens mili taire organisatie (het Azaniaan- se Volksbevrijdingsleger APLA) is beschuldigd van aanslagen op blanken. aandelen Deckers. Tegelijk met de aankoop van die certificaten moest directeur C. Deckers, die samen met zijn broer L. Dec kers de directie van het bedrijf voerde, het veld ruimen. Spijk staal Holding trad toen statutair toe tot de directie van Deckers, zegt de curator. De directie van Spijkstaal wil geen inhoudelijk commentaar geven. Een woord voerder merkt slechts op dat die certificaten op zich al weinig zeggenschap geven en er in een situatie van faillissement al he lemaal weinig toe doen. Hij ont kent dat er sprake was van een overname van het bedrijf door Spijkstaal. Pagina 18: 'Overdracht belan gen Deckers geeft te denken' Drie Belgische gangsters nog voortvluchtig BRUSSEL ALY KNOL«CORRESPONPENT De drie zware Belgische crimi nelen, die gistermorgen uit de St. Gillis-gevangenis in Brussel ontsnapten, zijn nog voort vluchtig. Ze werden vannacht voor het laatst op de Schelde- brug bij Tem se gesignaleerd en waren mogelijk onderweg naar Nederland. Er zou zich een vier de persoon bij de gangsters hebben gevoegd. In België vraagt men zich ver bijsterd af hoe de drie crimine len, onder wie twee leden van de beruchte Bende van Hae- mers, aan pistolen en handgra naten konden komen. In de verwarring rond de ont snapping ontstond in de St. Gil lis-gevangenis een opstand van andere gedetineerden, waarbij nog eens enkele gevangenen konden ontkomen. De muiterij sloeg korte tijd over naar iets verderop gelegen Vorst-gevangenis, waar de lei der van de bende, Patrick Hae- mers. in voorarrest zit. Juist gis teren bepaalde de Belgische jus titie dat Haemers niet voortijdig op borgtocht vrij zou komen. Bij hun ontsnapping namen de criminelen vier gijzelaars mee. Drie gijzelaars werden kort daarop vrijgelaten. De laatste, de hoogste chef van het Belgi sche gevangeniswezen, werd gisteravond laat vrijgelaten. HP DESKJET 500 Nu voor fl. 749,- Notebook PC 386,60MB Nu voor n. 1895,- RESTART COMPUTERS O verrijn 18 - Leiden Tel: 071-224551 Ook op 5 mei geopend. Prijzen excl. BTW. IriiWi1® Dagblad t NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. I)us neem ik nu een abonnement. Pöstuxie i PLuts i Tel Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnemen CD Pcr niaand, automatisch (ƒ28,75) Q Per kwartaal via ai repigiro □au.oma.ivrh (/8Ï,«) Nr. hank/giro. Handtekening Of bd 071-128030 III 8 v1214l"400053

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1