Stil, om klacht van doden te horen dan 9,95 'Ze kwamen met piepende banden straat inscheuren' 'Meid, ik ben er weer met de was' Het Gesprek van de Dag Ze mogen ze van mij keihard straffen v 25°/o korting GRATIS 1/5 STAATSLOT 4 DINSDAG 4 ME11993 Organisatoren en de terreur van bommeldingen Twee bommeldingen die een voetbalwedstrijd in de war schoppen. Vierduizend toe schouwers naar huis gestuurd. Het zijn barre tijden, mensen! Onze maatschappij bevindt zich op een hellend vlak. We rollen langzaam naar de afgrond. Ne men telefoonvandalen de heer schappij over? Of hebben orga nisatoren van grote evenemen ten lak aan bommeldingen? Hennie Kwik, de Leidse organi sator van diverse evenementen als popconcerten en sportmani festaties, heeft dat in elk geval niet. „Ik heb het zelf nog nooit meegemaakt, op geen enkel ge bied, maar ik zat er zondag wel aan te denken. Er zal maar zo'n dwaas rondlopen als je wat or ganiseert. Ik zou geen enkel risi- Altijd? „Altijd. Als de politie de zaak serieus neemt, moetje dat als organisator ook doen. Zo'n melding kan voor honderd pro cent serieus zijn. Met alle gevol gen vandien als je de boel niet ontruimt. Er lopen veel te veel gekken rond. Wie doet er nou Aad van der Luit. foto archief zoiets? Ik zie het nut er niet van in. Maar ik zou hoe dan ook li- nea recta de tent laten ontrui men. Ook al had ik zondag van tevoren zo'n vermoeden dat het een of andere rotstreek van een gefrustreerd jongetje was, het was goed dat ze het stadion ontruimden." H. Deurhof, adjunct-directeur van de Leidse Groenoordhallen waar menig evenement wordt gehouden, is dat roerend met hem eens. „Ik zou de boel ook onmiddellijk ontruimen, er zijn hier ook deuren genoeg. Ieder verstandig mens zou dat doen, tenzij overduidelijk zou blijken dat het een grap was. Alleen, hoe beoordeel je dat? Ik zou niet graag in de schoenen staan van iemand die de beslissing nam de mensen te laten zitten terwijl er echt een bom ge plaatst was." Ook Aad van der Luit, organisa tor van diverse sportevenemen ten in Leiden, sluit zich gaarne aan bij die mening. „Ie kunt het risico natuurlijk absoluut niet nemen. De politieman zei te recht dat er misschien in 99,9 procent van de gevallen niets aan de hand is, maar dat je toch het zekere voor het onzekere moet nemen. Vorige week toen ik de spandoeken aan het op hangen was voor de dragon- boatrace op Koninginnedag ging het stil alarm bij de brand weer. Daar zeiden ze ook: in 97 foto archief gaan. „Stel dat er bijvoorbeeld vijf honderd kinderen rondlopen, zoals vorige week op het Stad huisplein. Dat zijn andermans kinderen zeg ik altijd, je bent toch verantwoordelijk voor ze. Al zou er maar één een schram- Dodenherdenking bij het oorlogsmonument naast Molen De Valk in Leiden, 'Vlaggen, halfstok, dweilen de regen op./ De vrede breekt weer uit op straat./ Ik maak een on bekende fles soldaat.' Aan deze regels van de jong gestorven dichter Joost van Hoos moest ik denken toen ik op de kalender de datum '4 mei' ontwaarde. Dodenherdenking is het van daag. Maar worden de doden eigenlijk nog wel herdacht? Is het grote vergeten al niet allang begonnen? Vroeger namen heren tijdens de twee minuten stilte hun hoed af op straat. Automobilisten zetten hun auto's langs de kant, trams en bussen stopten. De brom fietser die door bromde kon re kenen op een stok tussen zijn spaken. Op de vierde mei was je twee minuten stil. Dat was een zaak van fatsoen. Maar nu, hoe zit het nu? Bert Wildervank, barkeeper in Café De Bijlen: „Zelf neem ik altijd twee minu ten stilte in acht. De muziek in de zaak gaat uit. Maar we kun nen onze klanten niet dwingen om ook stil te zijn. Het meren deel van de mensen merkt het niet eens op." „Verleden jaar hebben we de muziek uit gezet. Maar de klan ten willen wel gewoon bediend worden. We werken dan in een verlangzaamd tempo. Bij jonge mensen speelt die dodenher denking duidelijk veel minder. We hangen de vlag niet half stok, nee." Heer De Nooijer, bedrijfsleider van het Voorschotense restau rant AJlemansgeest: „Hier draait de boel gewoon door. Als ik zie dat mensen stilte willen, pas ik me wel aan." Martien Kop, licentiehouder van de Leidse McDonald's: „We proberen op die dag toch wat rustiger te zijn dan anders. De muziek gaat even uit en we doen het stilletjes aan. Je krijgt daar overigens heel velschillen de reacties op. De een waar deert het ontzettend, de ander vindt het flauwekul. Ik vind dat deze dag in ere moet worden gehouden. Vroeger was het een schande als je niet stil was." Simon Zwart, oud-verzetsman „Als ik op de weg ben zet ik mijn auto langs de kant. Die twee minuten stilte hou ik in ere. Mijn vader was op 5 mei ja rig.,Toen de bevrijding kwam, zei hij: 'Dit is het grootste ca deau wat ze me hebben kunnen geven'. Begrijpt u?" Jos Damen, hoofd uitleenbalie Universiteitsbibliotheek: „Twee minuten stilte om vijfja ren van dodelijk wapengebulder te herdenken. Dat is toch niet te veel. Er zijn mensen geweest die zich hebben ingezet voor onze vrijheid. Die hun leven hebben gegeven voor ons. Daar mag je toch wel even stil van worden." Frans Horst, ondernemer te Wassenaar: „Ik heb Duitsers die tijdens die twee minuten stilte doorreden wel van de weg af gedwongen. Ik dwong ze stil te staan en naar de kant te gaan. Dit is de enige traditie die wij in Holland heb ben. En de herdenking gebeurt nog niet eens nationaal. Wij moesten op school duinen teke nen op die dag, maar ook prik keldraad. Als tienjarig lulletje rozewater leerde je die dingen. Er mag best een beetje begrip en liefde worden opgebracht voor de slachtoffers en de men sen die hun leven in de waag schaal stelden. Ik heb heel wat familieleden verloren, maar ik haat Duitsers niet, nee. Op de vierde mei moet ik altijd den ken aan familieleden die zijn weggevoerd. En aan familiele den die ontkwamen. Bij mijn tante werkten tijdens de oorlog een paar gasfitters voor de deur. Ze kregen altijd koffie van haar. Toen de Duitsers kwamen heeft een van die gasfitters de baby van mijn tante bij zich geno men en verborgen gehouden. Zijn vrouw was net bevallen en zei gewoon dat ze een tweeling had gekregen. Zo is dat kind de oorlog door gekomen." Martijn Prins, computerdes kundige: „Mijn vrouw is joods. Een fami lielid van haar zat laatst ergens in München te eten toen ie mand naar hem toe kwam en zei: „Jou zijn ze vergeten te ver gassen." Ik bedoel maar. Daar om moet die vierde mei in ere worden gehouden. We moeten twee minuten stil zijn. Om de klacht van de doden te horen." CEES VAN HOORE if op ol hot behang uit voorraad, moor dan 100 soorten 0 Bij aankoop van min. ƒ50,- verfwaar Tapijt reinigen? Geen probleem! bij aankoop van 2 liter tapijt- reinigingsvloeistof, gratis 1 dag de tapijtreinigingsmachine. 10% Korting op al het behang uit onze behangboeken Eijffinger Rath&Doodeheefver Sanders Voca Spits Novo enz Meer dan 100 boeken Diversen restanten behang Voor de kinderen 3 Soorten extra zware kwaliteit vinylbehang 10 meter normaal 19,95 upïv EEN KOOPJESKRAAM verftekening ma*ei MET IJZERWAREN, Gratis een mana<nacMne j GEREEDSCHAPPEN onze weu KWASTEN ENZ VOOR SUPERLAGE PRIJZEN 'T VERFHUIS DE VERF EN BEHANG SPECIAALZAAK VAN LEIDEN 0 metje oplopen, dan zou ik met toch mijn hele leven lang schul dig blijven voelen." Is er dan helemaal niets meer te doen aan de terreur van tele foonvandalen? Van der Luit denkt van wel. „Ik vind dat er te veel aandacht aan wordt ge schonken. Ook aan zo'n Idoot- zak die Seles in haar rug steekt. Zo breng je mensen toch weer op een idee. Maar wat die bom meldingen betreft, tegenwoor dig kunnen ze gepleegde tele foontjes heel goed opsporen. Ik vind dat men daar in de media meer aandacht aan moet beste den." „Als het toch gebeurt, mogen ze dat soort gasten van mij keihard straffen. Neem nou Dordrecht. Daar zaten vierduizend man. Normaal gesproken hadden ze daar drie plezierige uurtjes ge had. In totaal zijn dat dus twaalfduizend uur plezier. Dat vergalt zo iemand dan" HERMAN JOUSTRA De duiven die elkaar achternazitten in de dak goot. De glazenwasser die fluitend zijn ladder opstapt. Kinderen die lachend over straat ren nen. Gestuiter van knikkers op stoeptegels. Het rumoerige draaiorgel dat met knetterende mo tor - de muziek kan er nauwelijks bovenuit ko men - door de straten trekt. Zo ziet een zater dag er uit in de Leidse Zeeheldenbuurt. Elke keer weer hetzelfde verhaal, jaar in jaar uit. Maar deze keer verstoort een rondcirkelende helikopter plotseling de rust. Ineens drommen tientallen mensen samen op straat, opgewon den gebarend, schreeuwend. Ontelbare politie agenten, sommigen met kogelvrije vesten, trek ken ineens door de wijk. Delen van de Munnikenstraat zijn afgezet met rood-witte linten. De politie is druk bezig en heeft geen tijd vragen te beantwoorden. Geluk kig is er iemand die thuis een scanner heeft. Twee ontsnapte gevangenen! De auto die ze hebben gestolen hebben ze hier achtergelaten. Ze zijn weggehold. Meer informatie ontbreekt. Dus wat doet de buurt? Zelf het verhaal afma ken en de plaatjes kleuren. Dat kan ook makke lijk want er circuleren verscheidene geruchten. Uit de meest sensationele geruchten valt dit verhaal samen te stellen: „Wat nou twee man nen? Het zijn er drie. Ze kwamen hier met pie pende banden de straat inscheuren met die au to. Ze misten ons op een haar na. Ik zweer het je, eerlijk waar. Afijn, ze gooiden de auto aan de kant en sprintten weg. Eén met een wit t-shirt en één met een rode. Wat de derde aan had. heb ik niet zo snel kunnen zien. Ik heb in elk geval gezien dat ze bewapend waren. Met ma chinepistolen geloof ik. Even later hoorde ik ze schieten. In de buurt van de gemeentereini ging, bij het bruggetje naar het Utrechtse Jaag pad." Erecode Doet het goed bij vrienden en bekenden. Er is immers bijna niemand die het verhaal van een 'ooggetuige' openlijk in twijfel durft te trekken. Dat is nu eenmaal een erecode, ook al blijkt een paar dagen later dat het verhaal van geen kanten klopt. Zo hoort het ook, elk mens heeft af en toe recht op een leugentje. Ook al wijkt dat nog zo veel af van de werkelijkheid. Anders zou elke dag er eender uit zien. HERMAN JOUSTRA» Wcismachine-deelplan van Alders oogst hoon en onbegrip Mensen, breng je wasgoed bij de buren! Het is toch van de gekke dat in ieder gezin een wasmachine staat die maar twee dagen in de week wordt gebruikt? Met die hartekreet haalde milieu-minister Alders op de dag van de arbeid het nieuws. Wij gingen er de Leidse Haar lemmerstraat mee door en oogstten hoon en ongeloof. „Hij doet het zélf zeker?", be gint een oudere vrouw in de le ge winkelstraat. Ze woont in een fiat en kan haar wasmachine dus nooit onbewaakt achterla ten: „En dan moetje zeker al die tijd bij je buren gaan zitten wachten? Als we niet oppassen moet je ook je onderbroeken nog bij elkaar gaan wassen. En dan komt Alders ze zeker sorte- Volgens een jonge moeder met kind, kunnen alleen vrijgezellen lekker samen wassen: „Bij ge zinnen draait de machine dage lijks en dan zie ik me niet zo snel een rooster maken met de buren. Die krijgen trouwens over een paar weken gezinsuit breiding en zij zien me dan al aankomen". Een Belgisch echtpaar spiedt eerst links en rechts. Staat er gens een verborgen camera op gesteld? Is het een poets van volkskomiek Urbanus of een verlate 1-aprilgrap? Nee, het is een serieuze opmerking van een heuse bewindsman. „Nou, bij ons zou geen minister zoiets riskeren. Die wordt subiet be spottelijk gemaakt", zegt onze zuiderbuur. „Zo, zo. Bij wie moet die machi ne dan staan? Bij mij of bij de buren?", wil een vrouw van middelbare leeftijd weten. De buurtgenoot met de machine krijgt namelijk gepeperde reke ningen voor water en energie als 'dank' voor alle extra aan loop en overlast, zegt W.P. de Goede van wassalon De Arend aan de Herensingel. „Zijn daar goede afspraken over te maken of wordt een goede relatie voor eeuwig verstoord?", vraagt hij zich af. „In noodgevallen kan ik me voorstellen dat je even bij springt. Maar ik zie me al met m'n wasmand naar de buur vrouw stappen. Zo van: 'meid, ik ben er weer."' „Je buurman zal maar zeggen: vandaag mag je niet langsko men. Vandaag heb ik visite", zegt vestigingsmanager R. Pie- penbrink van de Zoeterwoudse elektro-super BCC. „Het milieu wordt ook niets wijzer van Al ders' plannetje. Water- en ener gieverbruik blijven namelijk ge lijk. Als je écht iets voor het milieu wil doen, moet je vooral bewuster wassen. Minder kleine wasjes, zorgen dat de trommel altijd vol zit. Nou, ik zie niet ge beuren dat buren hun onder broeken bij elkaar in de trom mel gaan stoppen". Wie denkt dat de zakenman het samen wassen torpedeert om dat hij zijn broodwinning in zijn gevaar ziet komen, heeft het bij „Het is toch zeker niet de bedoeling van minister Alders om terug te gaan naar het wasbord?", reageert BCC- woordvoerder R. Piepenbrink op diens plan om bij de buren te gaan wassen. foto archief het verkeerde eind:Als je be denkt dat wasmachines eerder slijten door ze samen te gebrui ken, zal ik geen exemplaar min der verkopen. Het pakt mis schien zelfs wel gunstig voor mij uit als mensen een duurdere machine gaan kopen om eens goed collectief te kunnen gaan Het échte collectieve i gebeurt al jaren in de wasserij. Alleen, we komen er de laatste vijftien jaar steeds minder. Ge zinnen hebben hun eigen was- apparaat aangeschaft, terwijl studenten massaal afhaken: ze overladen hun moeder of vrien din met wasgoed of stappen wat langer door in hun vieze kloffie. Denkt de eigenaar van wassalon 'De Arend'. De vele bejaarde klanten maken geen wasserij rijk, vervolgt hij. Hun wasjes zijn klein en nun portemonnee eigenlijk te krap om het halen en brengen van wasgoed lucratief te maken. De gezinnen, die wil men binnen halen. Alleen, hoe lokje die lui? „Door de prijzen voor water en energie 'schrikbarend te verho gen, zodat je tientallen guldens per wasbeurt kwijt bent", stelt De Goede voor. Zelf vindt hij het een nogal drastisch idee, maar het zou be ter te controleren zijn dan het plan van Alders. „Want je kunt toch moeilijk controleurs langs de deuren sturen die zeggen: op nummer 27 mag er een wasma chine staan en op nummer 29 niet?" En dan: „Waar praten we eigenlijk over? Moeten we dc hygiëne en dus de volksgezond heid weer op het spel gaan zet ten?" De BCC-man: „Ie kunt een was machine wel zien als luxe. Maar het is toch zeker niet de bedoe ling om terug te gaan naar het wasbord? Ik zie me al staan wringen als ik vanavond nog even een broek nodig heb". PAUL VAN OER KOOU Je hebt mensen die niet voor het geluk in de wieg zijn gelegd en soms de raarste dingen meemaken: pechvogels dus. Het Gesprek van de Dag roept elke week een regiogenoot uit tot 'Pechvogel van de week'. Het Leidsch Dagblad verrast de uitverkorene met een mooie Pechvogel van de week slagroomtaart van banketbak kerij Van Dam. Vindt u dat uzelf voor deze eervolle ver melding in aanmerking komt, twijfel dan niet om met ons contact op te nemen. Ook mag u familieleden, vrienden of bu ren voor deze prijs nomineren. U kunt bellen tijdens de werk dagen van 8.30 tot 16.30 uur op het nummer 071 -161352. Ook kunt u schrijven: Leidsch Dagblad, t.a.v. Het Gesprek van de Dag, Postbus 54, 2300 AB Leiden.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19