Spanning loopt op in kraakflat 'Overval speelt zich af in een vloek en een zucht' Leiden Regio Robot krijgt naam Rijnsburg wil einde aan problemen Flora Kermis Noordwijk toch op Wantveld DINSDAG 4 ME11993 Studenten dagen krakers en openbaar ministerie voor rechter Hen spannende tijd breekt aan voor de krakers en de stu denten in de hoge flat aan het Stationsplein. Maandag 17 mei dient een kort geding bij de rechtbank. De studenten eisen dat de krakers de bezette etages zo snel als mogelijk verlaten. Ook het openbaar ministerie is gedaagd. De studenten eisen onmiddellijke ontruiming. weigert de flat onmiddellijk te hans koenekoop De studenten wonen in de flat als arlti-kraakwacht. Zij huren bij de Haagse stichting Ad Hoe, die in opdracht van eigenaar Philips Pensioenfonds de 12 etages hoge kantoorflat beheert. Op tweede paasdag bezette een twintigtal krakers de 180 niet bewoonde kamers. De officier van justitie zag die dag in de ac tie geen huisvredebreuk en liet de krakers zitten. Ad Hoe en de studenten zijn daarover zeer verbolgen. Ze me nen dat er wel degelijk sprake is van huisvredebreuk en vinden dat de Leidse politie haar taak heeft verzaakt. Al eerder deden ze het verzoek bij Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland om burgemeester C. Goekoop, die aan het hoofd van de politie staat, te schorsen. Nu dagvaar den Ad Hoe en de studenten het openbaar ministerie omdat de officier van justitie tot op heden De sfeer aan het Stationsplein is al vanaf de eerste kraakdag zeer gespannen. De ongeveer 23 studenten die in de flat wonen vermijden elk contact met de krakers. Ze beschouwen de kra kers als indringers die hun woonplezier bederven. Tot fy sieke confrontaties met krakers heeft de vijandige houding van de studenten nog niet geleid, wel zijn er over en weer peste rijtjes. „Ze bonken af en toe heel hard op de ruiten", zegt Mar- tijn, een van de krakers. „En wij hadden pas de muziek iets te hard staan. Dat vonden zij niet zo leuk." Maar wat de krakers betreft hoeft er geen ruzie tus sen de beide partijen te be staan. „We hebben al enkele ke ren geprobeerd contact met de studenten te zoeken. Gewoon om eens van gedachten te wis selen en duidelijk te maken wat nou precies onze bedoelingen zijn. Maar zij weigeren elk over leg", zegt kraker Maarten. Volgens de krakers leven de studenten met vooroordelen. „Wij zijn die enge lui met dra- cula-tanden en bivakmutsen. Het slaat nergens op", meent Johan. „Wat ons betreft wonen we hier samen. We zijn hier niet de boel gaan kraken om de stu denten dwars te zitten. We wil len aantonen dat er ook in Lei den grote leegstand is, terwijl talloze mensen een woning zoe ken." De krakers hebben grootse plannen met de flat. Ze willen er woongroepen stichten, ateliers en industriële werkplaatsjes maken en er zijn ideeën voor de opvang van vluchtelingen. „Maar we kunnen concreet nog niets beginnen. Eerst afwachten wat het kort geding uitwijst", al dus Maarten. Over de uitspraak van de rechter zijn ze hoopvol ge stemd. Eigenaar Philips Pen sioenfonds heeft nog geen nieuw bedrijf gevonden dat de verouderde kantoorflat wil hu ren. „En dat zal ze niet lukken. Wie wil er nou in dit lelijke ge bouw zitten? Ik denk dat de ei genaar het liefst de boel plat- gooit en de grond duur ver koopt zodra het stationsproject klaar is." noordwuk Bezoekers van het Noordwijk Space Expo ge ven deze robot een naam. Tot 10 mei wordt iedereen in de gelegenheid gesteld mee te doen aan deze naamgeef-ac- tie. De ruimtevaarttentoon stelling is dagelijks open tus sen 10.00 en 17.00 uur. foto henk bouwman Autogordel De autogordel is best zinvol, wist ook de postbesteller die gisteren terecht stond bij het I^eidse kantongerecht. Het is nooit pen pretje om bij een noodstop door de voorruit te worden gelanceerd. En de argu menten van de antigordelbriga- de, dat je gordel kan komen vast te zitten als je te water raakt en je met je heilige koe verdrinkt, of dat je nek een opduvel krijgt als je bij een botsing in de gor del vastzit, daar was hij ook niet gevoelig voor. Wel voor het feit dat hij 120 pakjes per dag moet bezorgen en niet bereid is 120 keer de gordel vast en los te klikken. „Want daar heb ik dus gewoon geen tijd voor". Kantonrechter Camp be schouwde dit tamelijk originele argument met enige verbazing. De Sassenheimse postbesteller was op heterdaad gordclloos betrapt op de provinciale weg in Noordwijk, door de immer aler te plaatselijke politie. „Als ik van mijn baas meer tijd kreeg zou ik de gordel wel gebruiken. In mijn eigen auto gebruik ik de gordel altijd. Maar 120 keer, daar gaat echt te veel tijd inzit ten. Mijn werk moet ook af'. Officier van justitie Hesselink toonde zich meedogenloos. „U weet zelf wat er kan gebeuren als de gordel niet gedragen wordt. Misschien moet U toch maar tot een soort afspraak met de PTT zien te komen." Kan tonrechter Camp vond dat de postbesteller maar moest pro heren om zich tussen alle pak jes door tegen door aanrijdin gen veroorzaakte gewichtloos heid in eigen auto te bescher men. En veroordeelde de man tot 75 gulden boete. De postbe- NAGERECHT steller verliet teleurgesteld de rechtszaal; ondanks de boete leek hij niet bereid zich voort aan in de PTT-bestelbus te zul len insnoeren; tenzij de politie Noordwijk op de loer ligt na tuurlijk. Jazz Het zal je maar gebeuren, je komt uit Ilpendam, je gaat met een kennis naar het North Sea Jazz Festival in Scheveningen, je rijdt in auto's achter elkaar aan en dan komt ineens de politie ter hoogte van Zoeterwoude roet in het eten gooien. En voordat je het weet heb je het optreden van Dizzy Gillespie gemist. „Mijn kennis, die in een Volvo reed, wist de weg. Ik reed vlak achter hem aan, want U weet hoe dat gaat. Er komen auto's tussen als je een gat laat vallen, je raakt elkaar kwijt en zie dan maar hoe je nog in Scheveningen komt." De politie constateerde slechts een auto die een andere auto op zeer korte afstand met hoge snelheid volgde. Verfoeilijk plakgedrag dus en daar wordt stevig voor geverbaliseerd. „Zo, Volvootje pesten nietwaar", kreeg de II- pendammer van de dienstdoen de agent te horen toen hij staande was gehouden. De man uit Ilpendam legde uit dat er geen sprake was van opzet en dat het Volvootje van zijn vriend was en dat het bepaald niet de bedoeling was om ie mand aan kreukels te rijden met wie je een jazzconcert gaat bezoeken. De politie leek begrip te hebben. „We hebben nog naar elkaar gezwaaid bij een benzinestation, de politieman en ik. Dus ik dacht nog dat het met een sisser zou aflopen." Er lag echter een forse boete in het verschiet en het kantongerecht deed daar nog een schepje bo venop. „Vriend of niet, het blijft levensgevaarlijk om iemand met 100 kilometer per uur op een meter afstand te volgen", vond de officier van justitie. De gemiddelde remweg van 30 me ter bij een noodstop bij hoge snelheid was ook de Ilpendam- mer wel bekend en hij gaf toe dat de situatie achteraf bezien niet geheel gevaarloos was ge weest. „Maar 400 gulden boete vind ik wel erg veel." De kan tonrechter vond het ook wat veel en hield het op 250 gulden. Vormfout De ambtelijke juridische mo lens draaien langzaam en laten wel eens een steekje vallen. Een inwoner van Oegstgeest, die op de Rhijngeesterstraatweg in zijn gemeente 78 kilometer per uur reed en de psychiatrische zie kenhuizen voorbij zag schieten meende daar een slaatje uit te kunnen slaan. „Er stond in de schikking dat ik in een Opel reed, maar ik heb een Ford. En het kenteken begint met Tinus Nicolaas en niet Tinus Willem. Ik heb dat proberen uit te leg gen aan de rechtbank, maar als reactie kreeg ik alleen een nieu we acceptgirokaart die ook fout was. Dat is dan die bureaucratie waar je tegen aanloopt. Een moordenaar wordt vrijgespro ken vanwege al die vormfouten, maar ik sta hier terecht." De Oegstgeester stelde dat hij zich zelf had opgehangen door een brief te schrijven. „Als ik niets had gedaan was ik hier waar schijnlijk vrijgesproken." Maar de officier van justitie verzeker de dat de uiteindelijke dagvaar ding wel juist was en dat even tuele vertikkingen altijd kunnen worden rechtgetrokken. Het te hard rijden werd door de ver dachte niet aangevochten. „On gehoord veel mensen maken dit soort overtredingen en dat heeft een gigantische administratie tot gevolg. Dan worden er wel eens fouten gemaakt", stelde de officier van justitie. Het kanton gerecht kwam uit op 200 gulden boete. Hetgeen de verdachte deed opmerken dat hij de juri dische afdeling van zijn bedrijf wel zou inschakelen om wel licht in hoger beroep eventuele runsburg •dorith Het geduld van de gemeente Rijnsburg raakt op. Het Katwijk- se bouwbedrijf De Raad Bouw bv en het Rijnsburgse bloemen- bedrijf Van Delft moeten bin nen twee weken een oplossing vinden voor de problemen rond de bouw van een hal op het be drijvencentrum Flora in Bloe- menlust. Als dat niet lukt zal de gemeente maatregelen nemen. Rijnsburg zal proberen om de kosten op de Raad Bouw te ver halen. De Raad Bouw en Van Delft kunnen het nog steeds niet eens worden over de hal die op het parkeerterrein moet verschij nen. Directeur P.L.M. Brandjes maakte begin deze maand dui delijk dat hij niet kan beginnen met de bouw, omdat het droog- bloemenbedrijf Van Delft niet met het bouwplan wil instem men. Van Delft is een van zijn grootste huurders en Brandjes wil niet beginnen voordat Van Delft akkoord gaat. Inmiddels heeft Brandjes een gesprek ge had met Van Delft, maar beide partijen zijn nog geen meter dichter bij elkaar gekomen. Directeur G. van Delft, die in eerste instantie niets over de zaak kwijt wilde, zegt dat hij vooral tegen de bouwplannen is omdat zijn bloemenwagens er hinder van zouden hebben. Ook is hij bang voor parkeerproble men, omdat De Raad de units aan meer bedrijven wil verhu ren. Met de bouw van een iets kleinere hal kan hij wel akkoord gaan. Die hal zou dan aan één wat groter bedrijf r den verhuurd. Brandjes wil niet op deze wen sen ingaan. „Ik wil de units best aan één bedrijf verhuren, maar ik wil de mogelijkheid behou den om ze ook aan anderen te verhuren als de belangstelling minder wordt." Een kleinere hal zou niet goed kunnen functio neren als 'geluidsscherm'. En Brandjes heeft juist met omwo nenden afgesproken dat hij een geluidswerende voorziening zou bouwen tussen Bloemen- lust en de parkeerplaats van het bedrijvencentrum. Wethouder C. Vianen vindt dat er nu snel een oplossing moet komen. Dat is vooral be langrijk voor de omwonenden. Ze hebben drie jaar geleden in gestemd met de bouw van de hal, omdat de Raad Bouw dan ook enkele extra parkeerplaat sen en andere voorzieningen zou aanleggen bij Bloemenlust. „Als beide partijen geen over eenstemming kunnen bereiken, zal de gemeente met een oplos sing komen", zegt Vianen. Hoe die oplossing er uit zal zien, wil de wethouder niet zeg gen. Wel laat hij doorschemeren dat de gewenste parkeerplaat sen er dan zullen komen. Via nen wil De Raad aanspreken voor de kosten, omdat Brandjes heeft beloofd te zorgen voor al lerlei voorzieningen. Brandjes denkt niet dat hij in gebreke is gebleven. „Maar als dat niet zo is, dan zal dat wel blijken en zal ik aan mijn wettelijke plichten moeten voldoen." Noordwijker Jan van der Voet weer aan de slag gerechtelijke dwalingen bij te stellen. Maar de kantonrechter was daarvan niet onder de in druk. Verslaafd Een Leidse druggebruiker, een goede bekende van de politie, stond terecht omdat hij diverse parkeerovertredingen had ge maakt. De verdachte was er zelf niet, wel zijn advocate. Die leg de uit dat de beklaagde niet eens een auto had, zelfs geen rijbewijs. „Het is wel zo dat hij zijn postidentiteitsbewijs heeft verloren. En daar kun je een au to mee op naam stellen. Die overtredingen worden dus door iemand anders gemaakt", stel de ze. Een bijkomend risico van een dergelijke truc is dat de au to feitelijk het eigendom is van degene op wiens naam hij staat. „Maar het gaat om een auto uit 1983, dus niet veel meer waard. De gebruiker heeft veel voorde len: hij hoeft geen wegenbelas ting te betalen, geen verzeke ring en kan dus ongestraft ver- keerovertredingen maken", al dus de raadsvrouwe. Inmiddels was dat afgelopen, omdat de auto kennelijk was gesloopt. De officier van justitie wilde de ver klaring niet zomaar zonder meer aannemen. „Er zijn ver slaafden die auto's tegen ver goeding op hun naam laten zet ten", zei ze. De zaak wordt ver der uitgezocht. noordwijk irene nieuwenhuuse Twaalf uur nadat Jan van der Voet door twee mannen is over vallen, staat hij zondagmorgen weer in zijn zaak aan de Bom- straat in Noordwijk. „Moet ik dan thuis blijven zitten? Ik denk dat als ik snel aan de slag ga, ik eerder alles vergeet. Ik voel me nu al weer lekkerder dan van morgen vroeg. Waarschijnlijk omdat ik met verschillende mensen over alles praat. Ik ver gelijk het maar met mensen die betrokken zijn bij een auto-on geluk, zij moeten ook gelijk weer achter het stuur." Vein der Voet (60 jaar) laat zijn polsen zien. „Kijk hier zitten nog de moeten van de hand boeien en m'n bovenarmen doen nog een beetje zeer, want daar hebben ze me behoorlijk geknepen." Afgelopen zaterdag avond om tien over negen, even na sluitingstijd, kwamen twee mannen de speelgoedzaak an nex postagentschap van Jan van der Voet binnen. Ze sloten dé deur en deden de lichten uit. „Eerst begrijp je er niets van. 'Dit is een overval' zei er een. Ze moeten me hebben beioerd, want de kassala met het geld van de speelgoedzaak had ik juist op de toonbank gezet. Mijn handen werden op m'n rug ge bonden en ik moest daar tussen het speelgoed op de grond gaan liggen." Het 19-jarige winkelmeisje - 'het gaat op het moment rede lijk met haar' werd ook door de mannen gegrepen. Het in brekersduo griste op dat mo ment het geld uit de kassala en gooide het in een zak. „Ik hoor de het kleingeld over de grond rinkelen." De overvallers be gonnen toen demonstratief hun kogels uit de pistolen te halen. Omdat ze dachten dat het meis je zijn dochter was, zeiden ze tegen haar: „Zeg tegen je vader dat ze echt zijn." Van der Voet kreeg na deze intimidatie het bevel naar de keuken die naast het kantoortje van het postagenschap ligt, te lopen. Een pistool werd voort durend in z'n nek gehouden. „Ik zei eerst dat ik geen sleutel van het kantoortje had. Na veel gerommel in het keukenlaatje had ik 'm eindelijk." Portemonnee Daarna wilden de overvallers de sleutel van de kluis. „Ik heb steeds gezegd dat ik die niet heb en dat de kluis op een tijdslot zit en dat die pas maandagmorgen vroeg om negen uur open gaat. Op een gegeven moment na men ze daar genoegen mee, ze gooiden me weer op de grond en namen de portemonnee uit noordwuk „Een ding is zeker, die kermis komt er" VW-directeur H. Broekmeulen is duidelijk ver heugd over het feit dat de ker mis op het Wantveld mag door gaan. De Raad van State heeft dit beslist in de zaak die de Noordwijkse VW had aange spannen tegen de gemeente Noordwijk. De Noordwijkse gemeente raad wilde de kermis afschaffen en de burgemeester weigerde de vergunning voor de kermis af te geven. Volgens de Raad van State is dit in strijd met de wet. Met deze uitspraak komt er ein delijk een einde aan het maan denlange gesoebat tussen de twee partijen of de zomerker mis op het Wantveld nou wel of niet plaats mocht vinden. Volgens Broekmeulen is de toekomst van de kermis nu 'voor altijd' zeker. Wel worden er door de VW, de gemeente en de kermisexploitanten bespre kingen gehouden en plannen gemaakt om de overlast voor de omwonenden tot e te beperken. „Een probleem als het urineren in tuinen zal door de komst van een toiletwagen bijvoorbeeld niet meer voorko men", aldus Broekmeulen. Ondanks de vroegere tegen stellingen tussen de VW en de gemeente verlopen de bespre kingen volgens Broekmeulen 'zeer harmonieus'. De burge meester van Noordwijk, J. van der Sluijs, is ook tevreden met de onderhandelingen. „De klachten van de omwonenden blijven bestaan, dus daar moet wat aan gedaan worden. Wij proberen de kermis zo te orga niseren dat de bewoners er zo min mogelijk last van hebben." De omwonenden van het Wantveld leggen zich neer bij de beslissing van de Raad van State. „We leven in een demo cratisch land, dus zullen wij de democratische uitspraak van de Raad van State accepteren," al dus F. Hollaar, woordvoerder van de omwonenden van het Wantveld. m'n achterzak. Ineens waren ze weer weg. Het gaat allemaal zo verschrikkelijk snel. In een vloek en een zucht speelt het zich al lemaal af." Van der Voet waarschuwde de politie die snel de twee uit valswegen van Noordwijk afzet te. De Noordwijker kon een dui delijk signalement geven. Poli tiekorpsen uit de omgeving be gonnen een grootscheepse zoektocht. Binnen twee uur werden de overvallers en hun maat in Leiden gegrepen. „Ge lukkig maar, dan kunnen ze hun broertje niet meer sturen. Ik heb de nacht van zaterdag op zondag nauwelijks geslapen, want het is echt verschrikkelijk als je zoiets meemaakt. Geluk kig kan ik alles nog navertellen. Misschien neem ik over een tijdje contact op met het Bu reau Slachtofferhulp, maar voorlopig wil ik alles zelf ver werken." Van der Voet geëmotioneerd: „Ik heb nog nooit zoiets meege maakt, terwijl ik toch al veertig jaar in het vak zit. Sommige mensen zeggen de laatste tijd dat ik zo langzamerhand maar eens moet stoppen, maar ik doe dit werk zo graag dat ik dat steeds een jaar uitstel. Maar als je eenmaal zoiets als dit mee maakt, ga je er toch weer anders over denken. Als het zo moet, weet ik het niet meer." AGENDA WOENSDAG 5 MEI Leiden Braderie in het winkelgebied Doeza- straat/Herenstraat, tevens Karaoke- show en diverse attracties voor kinde ren, vanaf 11.00 uur. Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in gymzaal De Brug, Wassenaarseweg, van 16.00 Wonen, Gerestraat 20, van 20.00 tot 21.00 uur. Noordwijk Bingo-avond van Oranjevereniging Noordwijk-binnen, Dorpshuis De Kuip, aanvang 19.30 uur. Oegstgeest Bridge-drive in 'Hotel het Witte Huis', aanvang 19.45 uur. DONDERDAG 6 MEI Leiden Technika 10-middag (les in houtbe- buurthuis Stevenshof, T. Terwindt- straat4, van 13.30 tot 16.30 uur. Oegstgeest Zwemmen voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in Zwembad Poelmeer, Lange Voort 273, van 14.30 tot 15.30 uur. Voorschoten Sporten voor mensen met CARA olv n fysiotherapeut in de Vlietzaal, VRIJDAG 7 MEI Leiden Klaverjassen, jokeren en sjoelen bij Speeltuinvereniging Stevenshof, C. van Bruggepad 2, aanvang 20.15 De gekraakte flat aan het Stationsplein 'Ze kraken zoals ze smaken' meldt een spandoek. foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16