Jongerencentrum bij Het Wedde I 11 i' Jong bedrijf wil oude postkantoor herstellen Massale vechtpartij zwaar overdreven 'Jeetje, je woont midden in een bos Keerlus moet voor rust zorgen in buurt Duinrell Regio DINSDAG 4 ME11993 973 15' CHEF GERT VISSER, 071-161417, PIV -CHEF JANET VAN DIJK, 071-161443 Sportdag voor ouderen in Does Voor 50-plussers wordt 11 mei een triathlon gehouden in het Leiderdorpse sportcen trum De Does. Negen instellin gen en verenigingen zetten daar een sportmiddag in elkaar, waaruit de deelnemers drie on derdelen kunnen kiezen. De term triathlon moet niet letterlijk worden genomen. Er is geen sprake van activiteiten die een lichamelijke topvorm eisen. De naam is meer gekozen om aan te geven dat de sportdag bestaat uit een combinatie van verscheidene sporttakken. De deelnemers kunnen kiezen uit drie blokken met evenzovele sporten. De eerste combinatie bestaat uit fietsen, bowlen en meer be wegen voor ouderen. De tweede uit wandelen, yoga en gymnas tiek. De laatste keuzemogelijk heid omvat gymnastiek in het water, volksdansen en gewone gymnastiek. De dag wordt afge sloten met een gezamenlijke broodmaaltijd in De Does. De negen Leiderdorpse instel lingen die bij de dag betrokken zijn, sportclubs maar ook orga nisaties als de EHBO Nederland en de Stichting Gecoördineerd Ouderenwerk, zien de triathlon als een goede mogelijkheid zich te presenteren. Voor de deelne mers biedt het evenement, bui ten een lichamelijk test, een goede mogelijkheid andere mensen te leren kennen. Tus sen de sportprogramma's door is er ruim de tijd voor een con sumptie en een praatje. De kosten van de middag be dragen tien gulden per persoon. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij De Does aan de Hoogmadeseweg 54a, tel. 410481, en De Sjelter aan de Heemraadlaan 67, tel. 893135. leiderdorp roy klopper De beste Koninginnedag sinds jaren. Zo omschrijft Jaap Sloof, eigenaar van herberg De Hol- landsche Tuyn in Leiderdorp de voorbije 30 april. Hij is zeer ver baasd over berichten als zou de politie voor zijn deur een vech tende menigte van 200 man uit elkaar hebben gehaald. De Leiderdorpse politie maakte gisteren melding van een grote knokpartij die vrijdag rond elf uur 's avonds in en bij De Hollandsche Tuyn aan de Hoofdstraat zou hebben plaats gehad. De Hermandad rukte uit met liefst zes wagens om de vechtenden uit elkaar te halen. Volgens een zegsman heeft de DODENHERDENKING De Hollandsche Tuyn wil volgend jaar opnieuw feesten politie de herberg laten sluiten toen bleek dat de jongeren niet te kalmeren waren. Sloof heeft een heel andere lezing van de gebeurtenissen op Koninginnedag. De Leiderdorp se stichting Vrienden van de Oude Kem organiseert jaarlijks op 30 april een vrijmarkt ter hoogte van de herberg. In de avonduren is er een groot straatfeest. Mede geholpen door het fraaie publieke belangstelling dit jaar enorm groot. Volgens Sloof hebben zeker tienduizend men sen een bezoekje gebracht. De hele dag is volgens Sloof geen onvertogen woord geval len, totdat rond een uur of elf 's avonds de vlam in de pan sloeg. Aanleiding was onvrede over een biertje. „Er stond een jon gen aan de bar te wachten op bediening. Aan de andere kant stond er ook eentje, die schijn baar later was aangekomen. Hij kreeg eerder bier dan degene die al langer stond te wachten. Wij kunnen dat ook niet exact in de gaten houden als het zo ontzettend druk is. De vriendin van de langst wachtende heeft haar verkering lopen opstoken, waarna hij een klap uitdeelde. Dat ontaardde in een vechtpar tij. Vologens Sloof waren er weliswaar zo'n 200 omstanders, maar heeft niemand zich daad werkelijk met het geknok inge laten. „Natuurlijk waren er wel mensen die even orde op zaken wilden stellen, maar die hebben we weten tegen te houden." Omdat de sfeer goed was ver ziekt na het gedonder, besloot Sloof de tent onmiddellijk te sluiten. „Ik kon de veiligheid van mijn vaste klanten niet meer garanderen. Dus zat er niet anders op dan drie uur eer der dicht te gaan dan de bedoe ling was." Volgens de uitbater van de herberg is er dus geen sprake van dat de politie de zaak heeft laten sluiten. Hij is toch al weinig te spre ken over de politie-lezing van de gebeurtenissen. „Misschien dat ze het aantal van 200 vech tenden noemt om te vergoeilij- ken dat ze zo massaal is uitge rukt. Achteraf bleek dat onno dig, al ben ik ontzettend blij dat er zo snel agenten waren. Beter te veel dan te weinig." Ondanks de tegenvallende af sluiting van de festiviteiten, is Sloof van zins volgend jaar op nieuw een feest te organiseren. Hij denkt wel aan een iets ge wijzigde opzet. „We merken dat dit festijn toch een hoop men sen trekt die je hier normaal ge sproken niet ziet. Zeg maar rus tig een hoop gespuis. ,,lk denk dat je een hoop van hen weg houdt als we bij een volgende editie overschakelen op jazz muziek." koperblazers v; t Gedenkteken a; k door Sint Matthia: 20.00 uur: Twee m B en W Voorschoten willen porto-cabins als proef 19:30 uur: Verzamelen op de Schouwweg ter hoogte van de Nachtegaallaan voor défilé naar het Oorlogsmonument aan de Schouw weg 20.00 uur: Twee minuten stilte, gevolgd door het spelen van het Nationale Volkslied door muziekvereniging Excelsior BEVRIJDINGSDAG 15.00d°2r3.00 Sjelter aan de I- Anne Frank-stichting, tiemarkt Tevens doorlopend optredens door v« S^nB<1S,eSen,Mr''d00,PO' Het Voorschotense open jeugd- en jongerenwerk krijgt een nieuw onderkomen bij zwembad Het Wedde aan de Richard Wagnerlaan. Dat is althans het plan van het col lege van B en W van Voorschoten. Het jongerencentrum komt op het noordelijke deel van de parkeerplaats te staan. ter bij gebouw (bij NH-kerk). I Oranjefietstocht >er 20 of 40kilome- 'Shalom aan de Duinrellweg Deelname 4 gulden per per- Forse vernielingen voorschoten Op de Rouboslaan in Voorschoten zijn de kop lampen en achterlichten van negen personenauto's vernield. De vernielingen werden gepleegd tussen 30 april tot 2 mei. Autokrakers actief in Voorschoten voorschoten Een op de Twee Provinciën in Voorschoten ge- oparkeerde auto is gistermorgen vroeg opengebroken. Uit de auto werd de autoradio en een cassetterecorder gestolen. Om binnen te komen braken de daders een deur open. voorschoten judy nihof Gedacht wordt aan een tijdelijk onderkomen in porto-cabins. Na een proefperiode van twee jaar wordt bekeken, of de plek geschikt is om er een perma nente accommodatie te bou- Het onderbrengen van het open- jeugd en jongerenwerk in Voorschoten heeft heel wat voe ten de aarde gehad. Het jonge rencentrum zit nu nog in ge bouw Onderdak aan de Prins Bemardlaan, maar kan daar niet blijven. Het college heeft andere plannen met de locatie, en bovendien is het gebouw niet geïsoleerd tegen geluid. Daardoor kunnen muziekactivi- teiten nog maar mondjesmaat plaatsvinden. Het college dacht eind vorig jaar een geschikte plek te heb ben gevonden bij sporthal De Vliethorst aan de Koninklijke Marinelaan. Ook de fracties in de gemeenteraad leken aanvan kelijk voor die locatie te porren. Men was het erover eens dat een nieuw jongerencentrum in een woonwijk moest komen uit het oogpunt van sociale veilig heid. Maar de omwonenden van de sporthal vreesden over last bij het komen en weggaan, lawaai van muziek en brom mers en kwamen in opstand. Uiteindelijk zwichtte een meer derheid in de raad, de fracties van CDA en WD, voor de pro testen en het plan werd afgebla zen. Het college nam vervolgens een tiental andere locaties in Voorschoten nader onder de loep. Beethovenlaan Daarbij kwam ook een plek aan de Beethovenlaan in beeld. „Maar dat is een lokatie die wel erg dicht bij de huizen staat," zegt wethouder F.ten Have (rui- metelijke ordening). De par- mm1 N keerplaats bij het zwembad is *j. i a volgens het college de enige cS 1 "N plek die nog in aanmerking I Hfjpi '•'n j komt voor de vestiging van een r?Mgi^x jongerencentrum. WÈjmppf., V-r. «A i .- Volgens Ten Have kun je niet I v '"'-'L g; fi|, stollen dat dit een sociaal onvei- lige plek is. „Het noordelijke -Jp) deel van de parkeerplaats zit .v, - aan de voorkant, niet achter het zwembad. Bovendien valt er **- nog wel iets aan te doen door fjHpT ff-V *?!T onveilig was, zou dat betekenen jjL' ^4— 1 t;| .7» H oti&jIHSbL dat er 's avonds ook niemand iU - 4 J naar het zwembad en de sport- Wf I iM velden zou kunnen gaan." Voor een tijdelijk oplossing is volgens AHmel 9 Ten Have gekozen omdat het LjCi f~\ Tm 'fe v 'bestemmingsplan-technisch gezien' niet mogelijk is om er snel een vaste accommodatie neer te zetten. „Bovendien is Het postkantoor werd tot voor kort door wel zes verschillende bedrijven gebruikt. Verbouwing na verbouwing het beter om eerst te kijken hoe maakten een rommeltje van het pand. foto» jan holvast het loopt, voor je er 4,5 ton in steekt." De commissies voor welzijn en financiën buigen zich op res pectievelijk 13 mei en 17 mei over het collegevoorstel. De ge meenteraad spreekt zich defini tief uit in zijn vergadering van 27 mei. Krakers 'veroveren' koetshuis van landgoed Ter Wadding 'Gaat het goed met ons, dan gaat het goed met dit pand' Vrijwel niets herinnert nog aan het postkantoor dat tot 1971 was gevestigd aan het Wilhelmi- ,.x. napark 10 in Oegstgeest. Alleen voorgevel aangepakt. Maar alles nn 7iin turf Want vpp hantrt af Als het aan de vier jonge me dewerkers van dit adviesbureau en accountantskantoor ligt, wordt in de toekomst ook de voorschoten judy nihof Pippi („dat is mijn bijnaam") woont sinds gisteren op stand. Samen met een vriend kraakte ze afgelopen zondag het statige koetshuis op het landgoed Ter Wadding in Voorschoten. „Dat ze hier niks mee doen. Het is gewoon hartstikke zonde." Het koetshuis van Ter Wad ding ligt op een idyllische plek op de grens van Voorschoten en Leiden, verscholen in het groen. Het pand hoort bij het landhuis Ter Wadding dat dateert uit de achttiende eeuw. Wié zou hier nou niet willen wonen, is de vraag die opdoemt bij het zien van het koetshuis, dat er nog steeds prima bijstaat. De bel werkt niet meer, maar de nieu we bewoonster doet onmiddel lijk open na een harde kreet. De lange trap naar boven ligt be zaaid met stof. Ze hebben de voorkamer al bijna aan kant. „Het was hier een enorme troep. Overal lagen meubels, af val en glas." Er ontbreken een paar kus sens, maar het eiken bankstel staat weer overeind. Een bos ro zen op de schoorsteen, een veldboeket op de eettafel. Pippi slaapt op een matje. Ze heeft een stoel bij het raam gezet dat uitzicht biedt op het park waar bomen in volle bloei staan. „Jeetje, je woont midden in een bos, zei een vriendin van mij die op bezoek kwam." Pippi is zichtbaar opgetogen over haar nieuwe woning en heeft plan nen genoeg. Ze wonen nu nog met zijn tweeën, maar het is de bedoeling dat er in het koets huis in totaal drie of vier men sen komen wonen. „Ze hoeven niet bang te zijn dat hier hele groepen naar toe komen. Dat willen we niet." Pippi denkt dat de stal waar ooit de koetsen stonden, best zou kunnen die nen als gemeenschappelijke huiskamer, als atelier voor een kunstenaar of oefenruimte voor een pianist. Maar eerst wil ze kijken hoe alles verder loopt. Als het aan Pippi ligt, tekenen de krakers een gebruikerscontract met de eigenaar, de .provincie Zuid-Holland. Dat betekent dat ze zonder tegensputteren moe ten verkassen als er weer een bestemming voor het pand ge vonden is. „Maar," voegt ze er aan toe, „als ze het echt willen slopen dan weet ik niet of ik er uit zou gaan." Voor oude hui zen heeft Pippi nu eenmaal 'toch een soort respect'. Dat had ze als kind al. „Ik was acht jaar en woonde in Voorschoten en zag dat daar een mooi oud kindertehuis en prachtige fruit bomen werden weggehaald. Nu ligt dat terrein nog braak. Er hadden in die tussentijd men sen in het tehuis kunnen wonen en iedereen had er fruit van de bomen kunnen plukken. Ze gaan eerst slopen en dan pas nadenken. Zo onlogisch." Gordijnen Zo opgetogen als Pippi is, zo sip kijkt het hoofd onderhoud van het distict west van de provin cie, de heer Stuit. De ambtena ren die werken in het als kan toor ingerichte landhuis Ter Wadding zijn op zijn zachtst ge zegd niet blij met de krakers. Stuit is met stomheid geslagen over de kraakactie. „Hoe wisten ze nu dat het verlaten was. Er hingen nog gordijnen!" Volgens Stuit stond de woning pas twee, drie weken leeg. „Er woonde een ambtenaar van de provincie met zijn gezin. Die is naar Lei den verhuisd." De provincie zal juridische stappen tegen de kra kers nemen, aldus de ambte naar. Een sloopvergunning voor het koetshuis was al aange vraagd. Want het pand moet volgens hem wijken. „Er is een weg gepland," zegt Stuit. Als Pippi dit hoort, kijkt ze be denkelijk. „Dat zeggen ze nou altijd als je iets hebt gekraakt: we waren nét van plan om het te slopen, we wilden nét begin nen met verbouwen. Maar on dertussen staat de boel jaren lang leeg." Volgens de kraakster is dat ook bij het koetshuis het geval. „Die sloopplannen kun nen nog wel jaren duren." Ook gelooft ze niet dat het koetshuis pas een paar weken leegstond. „Het heeft vermoedelijk jaren leeggestaan. Aan de muren hin gen nog PvdA posters uit de ja ren zeventig. Op zolder lagen t de voorgevel zit nog een brie venbus van grijs steen waarin de woorden 'brieven' en 'druk werk' zijn gegraveerd. De nieu we gebruikers van het pand, de A3-groep, betreuren dit en wil len de voorgevel in oude staat terugbrengen. Verbouwing maakten een rommeltje voormalige Oegstgeester post kantoor. Tot voor kort zaten ei op zijn tijd. Want veel hangt i van het succes van het jonge bedrijf. De klanten moeten de weg naar Oegstgeest immers nog zien te vinden. Sales en promotion-man Marcello Supusepa (26) kijkt rond in zijn riante, zonverlichte kamer. Een enorme bos rode verbouwing rozen, („nog van de opening") het siert zijn bureau. De A3-groep heeft reeds het nodige aan het pand gedaan, vertelt hij. Zo zes verschillende bedrijven werd de entree voorzien die de ruimtes in het uit parket, de andere i 1905 daterende pand elk op hun eigen manier gebruikten. Sinds vorige week is de situa tie in het gebouw in elk geval een stuk overzichtelijker. Er zit richt met meubilair nu nog maar één onderneming hout. in, die opereert onder de naam 'A3-groep'. tapijt en zit alles weer goed in de verf. De trots van het bedrijf is de kamer van de directeur, die in vijftiger jaren stijl is inge- Maar ook de buitenkant moet veranderen, vinden de jonge heren in hun donkere kos tuums, gesteld als ze zijn op klasse en stijl. De A3-groep was gevestigd in Amsterdam, maar besloot niet voor niets naar Oegstgeest te verhuizen. Oegst geest heeft uitstraling, vindt Supusepa. „Het heeft iets rus tieks, authentieks, iets klas sieks." somt hij op. Het restaureren van de gevel past geheel in de denktrant van de A3-groep. Dat betekent dat er andere deuren moeten ko men, en dat de ramen, waar nu gedeeltelijk houten platen voor zitten, weer hun oude formaat moeten krijgen. Ook wordt ge dacht aan herstel van de stenen plaat met 'post- en telegraaf kantoor', die na het vertek van het postkantoor werd dicht- geplamuurd. Supusepa durft niet te zeggen wanneer de gevel yvordt hersteld. „Gaat het goed met dit bedrijf, dan gaat het goed met dit pand." Volgens een ambtenaar van de provincie heeft het koetshuis hooguit drie weken leeggestaan. Kraakster Pippi denkt dat het pand al jarenlang niet meer is bewoond. foto hielco kuipers foto's van Leidse wethouders in hun jonge jaren." Van de woorden van Stuit is Pippi niet onder de indruk. „Het gaat mij erom dat ik weer ergens kan wonen. Want in Lei den kan je jaren wachten'. Of je betaalt 400 gulden voor een piepklein kamertje." wassenaar miep de graaff De aanleg van de omstreden keerlus voor bussen moet een einde maken aan de verkeers overlast waarover omwonenden van recreatiepark Duinrell al ja ren over klagen. Vooral de lei ding van het nabijgelegen be jaardentehuis Sophiekehuis is dolblij dat burgemeester en wethouders van Wassenaar het voorstel, na zeven jaar op ta fel hebben gelegd, want de dis cussie speelt al vanaf 1986. Me vrouw Schelhaas van het Sop hiekehuis hoopt en verwacht dat de keerlus een groot deel van de overlast wegneemt. Kort en goed komt het er straks op neer dat de bussen verant woordelijk voor de aanvoer van 50 procent van het Duinrell-be- zoek niet meer op de Van Zuijlen van Nyeveltstraat parke ren of keren, maar op een spe ciale plek op het terrein van Duinrell. Mevrouw Schelhaas: „Dan hebben wij tenminste al die re creanten niet meer voor de deur. Want u moet zich voor stellen wat er gebeurt als er 150 kinderen en jongeren een half uur op de bus staan te wachten. Ze gaan zich vervelen, met alle gevolgen van dien. We maken hier mee dat ze door de brie venbussen. van de aanleunwo ningen plassen. Ze vernielen nogal eens wat. Ze breken het bejaardentehuis binnen, op zoek naar een toilet..." Volgens de woordvoerder is de overlast de laatste jaren al leen maar toegenomen, al be weert Duinrell zelf dat de be zoekersaantallen niet zijn geste gen. „Misschien komen er meer bezoekers per bus, dat weet ik niet. Maar met name vorig jaar was het elke dag wel prijs. Hele hordes mensen zie je hier, voor al op mooie dagen." Andere ingang Ook gemeentelijk woordvoerder W. Issendonck is opgelucht dat „de kogel eindelijk door de kerk is. En dat het allemaal zo lang heeft moeten duren, tja, dat komt omdat iedereen er z'n mening over heeft en er z'n zeg je over moet doen. Je weegt de voors en tegens af, dan belandt zo'n voorstel vervolgens weer eens in de ijskast en voor je het weet ben je jaren verder." Issendonck denkt dat de keer lus voldoende is om de meeste overlast uil de wereld te helpen. Hij benadrukt nogmaals dat dc gemeente niets ziet in de door de 'Vrienden van Wassenaar' in een rapport gedane suggesti on! de nele ingang van Duinrell te verplaatsen. Volgens Is sendonck kost een dergelijke maatregel veel te veel groen „Ga je de ingang bijvoorbeeld verplaatsen naar Rijksdorp, dan kost dat veel te veel bomen en je zit bovendien in een watef wingebied. Trouwens, verplaats je het probleem dan niet naar die wijk?" De gemeenteraad van Wasse naar zal zich volgende week donderdag over het voorstel buigen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15