Confessionelen willen met eigen classes in SoW-kerk Kerk Samenleving Langs Leidse kerken Nachtvorst Jubileum van H. Laurentiuskerk Voorschoten DINSDAG 4 ME11993 14 HET WEER ROB GROENLAND leiden Zeven kerken in de Leid se binnenstad openen op vijf za terdagen in de maand juli de deuren voor het publiek. Onder het motto 'Langs Leidse Kerken' worden van 11.00 tot 16.00 uur rond het thema 'Kerkinterieur' di verse activiteiten georganiseerd, zoals rondleidingen, exposities, concerten en transbeklimmingen. HEINZ Elke zaterdag wordt verder afge sloten met een vesperdienst in één van de deelnemende kerken. De toegang is gratis. 'Langs Leidse kerken' is begon nen in 1990. Tijdens eerdere gro tere manifestaties als Kerkepad en Open Monumentendag was gebleken dat er veel belangstel ling bestond om de monumenta le godshuizen van binnen te be kijken. Dit jaar doen zeven ker ken mee aan het initiatief, te we ten de Harteburgkerk, de Hoog landse Kerk, de Lokhorstkerk, de Lutherse Kerk, de Marekerk, de Pieterskerk en de Waalse Kerk. In samenwerking met de VVV wordt een folder verspreid waar op een routekaartje en een korte Gespreksonderwerp bij veel men sen op de eerste werkdag was wel de enorme afkoeling, die zich heeft ingezet na een uitzonderlijk warme periode. Langs onze westkust is de luchttemperatuur in vergelijking met vrijdagmiddag met bijna 20 graden gedaald. De afgelopen twee dagen brachten noordwest tot noordenwinden koele luchtmassa's van de Noordzee het land in, waar bij de kuststations met moeite de 10 graden wist te overschrijden. Het lijkt er sterk op dat de ijsheili- gen ons dit jaar wat vroeger aan doen (normaal van 10 tot 14 mei). Gisternacht werd in Ierland al op uitgebreide schaal vorst gemeten, en ook in ons land nemen de nachtvorstkansen nu sterk toe. Dit heeft te maken met een nieuw en sterk hogedrukgebied dat zijn cen trum vandaag pal boven de Noord- e heeft. Aan de zuidflank van dit systeem vindt een instroming van lucht uit het noordoosten plaats, en vanuit die hoek wordt steeds drogere lucht aangevoerd. Ook is de luchtsoort van oorsprong koud, n juist bij het wegvallen van de stroming gedurende de nacht, kan het aardoppervlak veel warmte naar de sterrenhemel uitstralen. Juist deze periode in mei staat er om bekend om in noordoostcircula ties voor behoorlijke nachtvorsten te kunnen zorgen. Soms herbergen dergelijke circulaties zoveel kou in zich dat het tot sneeuw kan ko men, zoals in 1957 en 1979. In dat laatste jaar kwam het op 2 mei zelfs tot een sneeuwdek in een ge bied van de IJmond tot in Leiden. Voor neerslag hoeven wij deze week niet te vrezen. Een gordel van hogedruk op de Noordzee houdt, in combinatie met lagedruk ten zui den van ons, een noordoostelijke stroming in stand. In deze stro ming wordt de hele verdere week erg droge lucht aangevoerd, waarin het 's nachts sterk kan afkoelen. Overdag wordt het dagelijks een beetje warmer met behoorlijk wat zonneschijn en tegen het weekein de maxima van 15 graden. Door de vrij grote luchtdrukverschillen bo ven ons land gaat de noordoostelij ke grondwind flink opspelen, en kan langs onze kust van tijd tot tijd een 5-6 bft halen. HET WEER IN EUROPA BOES KORTWEG 5 mei Jaarmarkt De Kerngroep IKV Oegst- geest verkoopt op de plaatse lijke 5 mei jaarmarkt tweede hands grammofoonplaten, waarvan de opbrengst is be stemd voor een project in Joegoslavië. Ook giften zijn welkom bij de kraam, die is te vinden in de De Kem- penaerstraat tussen Zwanen burg en Decorette. Het geld gaat naar een Vredescentrum in de plaats Novi Sad en wordt gebruikt voor de aan schaf van een telefax. Men sen die voor het goede dóel afstand willen doen van hun grammofoonplaten, kunnen ze afleveren bij Ria van Kes- teren, Terwee weg 29 in Oegstgeest (175635). Poppentheater De Baptistengemeente Lei derdorp organiseert komen de vrijdag (7 mei) een voor stelling van het poppenthea ter van André Verhagen. Hij speelt in wijkgebouw Zijl kwartier aan de Van der Marckstraat 19 het stuk 'Een duik in de diepte'. De voor stelling, die begint om 14.00 uur, is bedoeld voor kinderen tot 12 jaar en de toegang is gratis. Jumelage De overeenkomsten in de ge loofsbeleving tussen Voor schoten en jumelage-partner Kita staan centraal tijdens een informatie-/discussie- avond in gebouw De Groene Kikker aan het Frans Hals plantsoen iri Voorschoten. De bijeenkomst is voor ie dereen toegankelijk en be gint om 20.00 uur. Bybeltentoonstelling De tentoonstelling 'Het boek dat blijft' van het Nederlands Bijbelgenootschap staat van 19 tot en met 27 mei opge steld in de Opstandingskerk aan de Prinses Marijkestraat in Alphen aan den rijn. Er wordt een beeld gegeven van hoe mensen in het verleden met de bijbelse boodschap zijn omgegaan. De tentoon stelling is dagelijks te bezich tigen van 9.00 tot 12.00 uur, van 13.30 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. Op Hemelvaartsdag en in het weekeinde is de expositie al leen 's middags geopend. De toegang is gratis. Israël-avond De Messiasbelijdende jood Lance Lambert houdt ko mende donderdag (6 mei) een lezing over het thema 'Israël en het geloof in de Messias' in de hervormde Ichthuskerk in Katwijk. De opening en sluiting van de bijeenkomst gebeurt door dominee W.J.J. Glashouwer. De toegang is gratis. Wel wordt er een collecte gehou den voor het Hollanddorp in Jeruzalem. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Moker Het thema van de radio-uit zending van Moker, het me dia-overleg van kerken in Rijnland en de Bollenstreek, is deze week 'Heeft herden ken nog zin?'. Er wordt ge sproken met J.F. Beekman. De overdenking is van domi nee P.J. van Midden uit Lisse. Het programma is morgen te beluisteren van 16.30 tot 17.00 uur via de FM 105.7 en via de kabel op de FM 88.1. Komende zondag (9 mei) wordt de uitzending her haald van 19.00 tot 19.30 uur. 'Concept-kerkorde drijft gemeenten verder uit elkaar' Gemeenten zullen, als de a cept-kerkorde van de Verenigde Reformatorische Kerk wordt aangenomen, steeds meer ge meenten van gelijkgestemden worden. De plek waar iemand woont, bepaalt dan niet langer bij welke kerkelijke gemeente hij hoort, maar zijn keuze voor een verenigde, hervormde, ge reformeerde of evangelisch-lu therse gemeente, die in veel ge vallen hetzelfde grondgebied beslaan. Dat zei drs. H. Oostenbrink- Evers gisteravond op de jaarver gadering van de Confessionele Vereniging. Mensen zullen zelf gaan bepalen tot welke meente zij willen behoren. Dat zal de eenheid van de kerk niet bevorderen. Gemeenten zullen hierdoor steeds verder uit elkaar drijven. Zij behoort tot de groep bin nen de Confessionele Vereni ging die, in opdracht van het bestuur, een aantal amende menten heeft geformuleerd op de concept-kerkorde van Verenigde Reformatorische Kerk, die volgens hen Verenigde Hervormde (Gereformeerde) Kerk in Nederland zou moeten gaan heten. De groep meent dat het belij den in de concept-kerkorde duidelijker tot uitdrukking moet komen. De deelname van de lu theranen zit hen verder niet lek ker. Zij moeten nog duidelijker een 'status aparte' krijgen in verenigde kerk. Predikant dr. C. Vermeulen (Valkenburg) toonde zich in zijn toespraak verbaasd over de gro te lutherse invloed in de con cept-kerkorde. Hij meende dat de lutherse traditie beter in afzonderlijk artikel van de ni we kerkorde ondergebracht kan worden. „Dit is geen achterstel ling van een minderheid", aldus Vermeulen, „maar een oprechte honorering van de door hen be geerde zelfstandigheid. „Voor ons zijn dan veel pro blemen opgelost", voegde hij er aan toe. Zoals de lutheranen willen blijven behoren bij de lu therse kerkfamilie, willen 'wij Calvinisten blijven en ons gere formeerde erfgoed niet verrui len voor een oecumenisch- re formatorische kerk'. Daarnaast bepleitte hij een apostolaat dat geworteld is in het belijden. Is dat niet het ge val, dan zal dat apostolaat 'spoedig afglijden naar het n veau van ontwikkelingshulp i de derde wereld en cultureel opbouwwerk in eigen land'. Woorden als 'verbreiding van het Evangelie', kerstening en bekering mogen volgens hem ook anno 1993 niet verzwegen worden. BEROEPINGSWERK e Doornspijk; te Hendrik Ido Ambacht itoez.): A. van de Meer te Wierden. Bedankt: voor Veenendaal en voor Kootwijk (Kootwijkerbroek) P.J. Visser te Harderwijk. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Rijnsburg (voor de miss. dienst op Curasao): A.S. de Vries te Lutten; te Loenen-Abcoude en Weesp- Nigtevecht: W van der Schee, kandi daat te Kampen; te Veenendaal (2e pred.plaats): H.J.J. Feenstra te Berkel en Rodenrijs. NED.GEREF. KERKEN Beroepen: te Zalk en Veecaten: J. Dek ker, kandidaat teNunspeet. OUD GEREF. GEM. in NED. Bedankt: voor Stavenisse: T. Klok te Kinderdijk. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Aarlanderveen: J.J. Lof te Rotterdam-Oost/Capelle aan den IJssel. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Aagtekerke: H. Paul te Hendrik Ido Ambacht. COLOFON Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind WOENSDAG 5 MEI 1993 Zon- en maanstanden Zon op 06.00 Zon onder 21.08 Maan op 20.46 Maan onder05.15 Waterstanden Katwijk Hoogwater 3.01 en 15.29 Laag water 11.06 en 23.27 Weerrapporten 3 mei 20 uur: beschrijving van de deelnemende kerken staan. De folder is, gelet op de ligging van de kerken, ook te gebruiken als stadswandeling. De eerste zaterdag waarop de ge bouwen te bezichtigen zijn is 3 juli. De Confessionele Vereniging zou graag zien dat er in de concept-kerkorde van de Verenigde Reformatorische Kerk naast verenigde regionale vergaderingen plaats is voor hervormde en gereformeerde classes. B. Wallet, se cretaris van de Raad van Deputaten Samen op Weg en voorzitter van de werkgroep Kerkorde, keurde dit idee gisteren op de jaarvergadering van de vereniging af. „Wanneer we aparte classes gaan vormen voor hervormden en gereformeerden, geven we de ene kerk prijs", aldus Wallet. Als we zorgen hebben over een plurale kerk, kunnen we niet denken over een vrije keuze van classes. Dan moeten we juist de classis als geestelijk platform in de kerk zoeken." G. de Klerk, lid van de 'Amersfoortse groep' die een aantal amendementen op de concept-kerkorde heeft gefor muleerd, was net als Wallet te gen het amendement over de classes. „We moeten participe ren in het geheel van de kerk", aldus De Klerk. Een hervormde classis binnen de verenigde kerk zal volgens hem verworden tot een 'bondsclassis met een con fessioneel randje, waarin onze inbreng niet welkom is'. Ds. H.P. Swets, eveneens lid van de 'Amersfoortse groep', liet echter weten dat een enquête onder confessionele gemeenten had uitgewezen dat een meer derheid van de confessionele gemeenten zich 'ongelukkig' zou voelen in een verenigde classis. Door hen te verplichten in zo'n classis samen te komen, stimuleer je volgens hem juist dat bepaalde gemeenten zich gedwongen voelen zich af te ke ren van het Samen-op-Wegpro- Ook op het punt van de sa menwerking met de lutheranen liet De Klerk een afwijkend ge luid horen. „Het samen gaan van lutheranen en calvinisten is een verrijking voor de hele kerk", meende hij. Hij pleitte er dan ook voor het amendement over een 'status aparte' van de lutheranen binnen de Verenig de Reformatorische Kerk te schrappen. De kanttekeningen die mr. drs. H. Oostenbrink- Evers en dr. C. Vermeulen in hun referaten bij de concept kerkorde hadden gemaakt, wer den met instemming ontvan gen. Ze zullen worden meegeno men in het vervolg van de dis cussie over de concept-kerkor de in confessionele kring. De amendementen, die op de jaar vergadering niet in stemming werden gebracht, zullen over enkele dagen worden aangebo den aan het moderamen van de generale synode van de Neder landse Hervormde Kerk. voorschoten Het 125-jarig jubileum van de rooms-ka- tholieke H. Laurentiuskerk wordt door de gelijknamige Voorschotense parochie uit bundig gevierd. Het hoogtepunt van de fes tiviteiten valt in het weekeinde van 11-12 september met een speciale jongerenvie ring in een tent in de tuin van de pastorie op zaterdagavond en een feestelijke eucha ristieviering op zondag, waarbij de (nieuwe? bisschop of in elk geval zijn plaatsvervan ger aanwezig zal zijn. Het activiteitenprogramma begint echter al deze maand, met een bijzondere liturgi sche viering op zondag 16 mei, met mede werking van de cantorij van Het Kruispunt. Ook op zondag 13 juni is er een dergelijke viering, dit keer met muzikale ondersteu ning van de cantorij van de Dorpskerk. In de zomermaanden organiseert de jubile umcommissie verder een excursie voor de oudere parochieleden naar de kerk van de H.H. Martelaren van Gorcum in Brielle. Voor de gezinnen staat het jubileum cen traal tijdens een speciale viering op zondag 5 september. Twee dagen later wordt voor de leden van de plaatselijke Zonnebloemaf deling een film over het 'oude' Voorschoten uit de jaren vijftig en zestig getoond. De film bevat vooral beelden rond de voorma lige rk-ulo 'Emmanuel', haar leerkrachten en scholieren. Op 'Jubileumzondag' 12 september wordt behalve met een feestelijke eucharis tieviering ook met een groot feest in het Bondsgebouw en de tuin van de pastorie bij het 125-jarig jubileum stilgestaan. Er wordt muziek gemaakt, een buffet aangericht en er is een optreden van een clown. Ook wor den de prijzen uitgereikt aan de winnaars van de teken/kleurwedstrijd voor de katho lieke basisscholen en zal een speciaal voor het jubileum geschreven boekje worden ge presenteerd. Het jubileumjaar wordt afgesloten met bijzondere liturgische vieringen op 3 en 31 oktober, met medewerking van respectieve lijk het dameskoor van de Moeder-Godspa rochie en het Moeder Godskoor. Tussen door, op vrijdag 8 oktober, staan nog uit voeringen van het Haags Matrozenkoor en organist Bert Mooiman gepland. Geldig tot en met woensdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Perioden met zon, droog en weinig wind. In Schot land van tijd tot tijd wol kenvelden en mogelijk wat regen. Middagtempera- tuur tussen 11 en 15gra- België en Luxemburg: Droog weer en geleidelijk meer zon. Aan de kust een stevige noordoostelijke wind. Maxima 12 graden aan zee en 16 graden landinwaarts. Noord- en Midden-Frank rijk: Perioden met zon, maar vooral in het noorden en oosten eerst nog wolken- plaatselijk een bui, elders droog. Middagtempera- rond" 13 graden, de overige kusten rond 20 graden. Landinwaarts middagtempe- raturen van ongeveer 18 graden. Portugal en Madeira: Portugal: vandaag veel bewolking en vooral in het zuiden van tijd tot tijd buiige regen, mogelijk ook onweer. Aan de Costa Verde meer zon en waarschijn lijk droog. Morgen ook in het zuiden van Portugal meer zon en afnemende regen kansen. Middagtemperatuur van 18 gra den aan de Algarve tot 25 aan de Coista Verde. Madeira: Half tot zwaar bewolkt en vooral vandaag enkele buien. Morgen wat meer zon. Middagtemperatuur on geveer 21 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: In het zuiden veel bewolking en perioden met regen, mogelijk ook on- overwegend droog. Maximumtempera tuur rond 20 graden, in het noorden plaatselijk 23 graden. Canarische Eilan den: Vooral aan de zuidstranden perio den met zon. Verder ook wolkenvelden en vandaag voornamelijk aan de noord zijde van de eilanden kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 22 gra den. Marokko en Tunesië: Marokko: Half tot zwaar bewolkt en en kele, plaatselijk flinke buien. Middag temperatuur ongeveer 20 graden. Tune sië: Flinke perioden met zon en droog. Maxima aan zee ongeveer 23 graden, morgen iets warmer. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon en kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 21 gra den. Mallorca en Ibiza: Vandaag perioden met zon en waar schijnlijk droog. Morgen meer bewolking en kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur ongeveer 22 gra- Italië, Corsica en Sardinië: Perioden met zon, 's middags enkele stapelwolken en voornamelijk op het Ita liaanse vasteland een verspreide bui. Middagtemperatuur in het algemeen tussen de 19 en 23 graden Griekenland en Kreta: Griekenland: Af en toe zon en vooral 's middags in het binnenland een lokale bui. Maxima ongeveer 20 graden. Kreta: Perloden met zon en droog. Middagtem- peraturen circa 21 graden. Turkije en Cyprus: Wolkenvelden, ook af en toe zon en vooral in Turkije plaatselijk regen of on weer. Middagtemperatuur aan de kusten ongeveer 20 graden. Duitsland: Geleidelijk meer zon, maar in het zuiden vooral vandaag nog veel bewolking en plaatselijk wat regen, Middagtempera tuur ongeveer 15 graden, in het noorden enkele graden lager. Zwitserland: Veranderlijk bewolkt en vooral vandaag nog kans op een regenbul. Maxima in de dalen tussen de 17 en 20 graden. Oostenrijk: Wolkenvelden, ook af en toe zon en kans op een bui. Middagterrïperatuur In de dalen tussen 18 en 22 graden. Tsjechië en Slowakije: Vandaag in Slowakije perioden met zon, verder wolkenvelden, ook af en toe zon en kans op een bui. Maxima vandaag van 15 graden in het westen van Tsje- van Slowakije, morgen overal wat lager. HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Maioi Nypels. Henk van der Post (ad/) HOOFDKANTOOR Witte Singel 1, 2311 BG Leiden, telefoon 071-161400

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14