Leiden Chaos bij De Kopermolen Stadsgehoorzaal te duur: geen bevrijdingsbal Kabel-tv onderbroken Bejaarde beroofd De Put houdt verkeersenquête in Oude Morsch Gehandicapte eist via rechter meer thuishulp Bewoners bang voor verzakken woningen DINSDAG 4 ME11993 Jongerencentrum Berg asfalt A C Voorschoten krijgt /t De Alphense asfalt- I J een nieuw jonge- I fabriek moet binnen rencentrum op de parkeer- een week een berg asfalt plaats van zwembad 't van ruim 2000 kubieke Wedde ij meter opruimen maar ziet J daar geen kans toe Man raakt te water leiden Eert 38-jarige inwoner van Zoetermeer is gisteren te wa ter geraakt nadat hij was geslipt met zijn auto. De man reed op op de rijksweg A4 ter hoogte van de Europaweg in de richting van zijn woonplaats. Onder invloed van alcohol vloog hij uit de bocht en kwam in een sloot terecht. Het slachtoffer wist onge deerd uit zijn auto te komen. Hem is een schikking van 800 gul den aangeboden. De auto was niet verzekerd te zijn. Winkeldievegge betrapt leiden Een 29-jarige Leidse winkeldievegge is gistermiddag op heterdaad betrapt. De vrouw trachtte 12 bloesjes ter waarde van 600 gulden mee te nemen uit een kledingwinkel aan de Haar lemmerstraat. Het personeel stak daar een stokje voor. De vrouw is overgedragen aan de politie. Er is proces-verbaal opgemaakt. Polikliniek gesloten leiden De polikliniek van het Diaconessenhuis is morgen geslo ten in verband met bevrijdingsdag. De afdeling eerste hulp is tot 13 uur open. Open dag bij jeu de boulers leiden» De Leidse jeu de Boulesvereniging Heleboule houdt op zaterdag 8 mei een open dag. Het speelterrein van de vereniging op sportpark De Vliet aan de Voorschoterweg is dan vanaf 13.30 uur geopend. Heleboule organiseert recreatieve wedstrijden maar doet ook mee aan de competitie. Winkeliers boos over openbreken parkeerterrein Omver gereden verkeerspaaltjes, dranghekken en toete rende vrachtwagens. Dat is het chaotische decor van de opengebroken parkeerplaats achter winkelcentrum De Kopermolen in de Merenwijk. Een week geleden is de Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR) hier plot seling begonnen met het vernieuwen van de stadsver warming. De winkeliers zijn heel boos over de verbou wing, omdat vrachtwagens met grote moeite hun goede ren kunnen lossen. leiden monique lange Radio- en tv-programma's, die via de kabel worden uitgezonden, worden volgende week dinsdagochtend enkele uren onderbroken. De gemeente vervangt in die tijd tientallen kabels door glasvezelka bel. Hierdoor kunnen in de toekomst meer zenders hun weg naar de Leidse huiskamers vinden. De onderbreking duurt van midder nacht tot ongeveer 14 uur. Braderieën op bevrijdingsdag straat wordt een koraoke zang festival gehouden. Meezingen met je favoriete artiest. Voor volwassenen, die meer van spelletjes houden ,is het de kunst om 'vier op een rij' te krij gen. De organisatie van de bra derie heeft er voor gezorgd dat vooral ook de kinderen worden beziggehouden. Zo is er een springkussen voor de jonge be zoekers en wordt er bij de VSB- bank om twee uur een ballon nenwedstrijd gehouden. Vooral de winkels aan de ach terzijde van het winkelcentrum zijn de dupe van de opengebro ken parkeerplaats. Vorige week donderdag klopten de winke liers bij de gemeente Leiden aan met hun klachten. Bedrijfs leider H. Wolkers van super markt Albert Heijn: „Zonder aankondiging is de parkeer plaats opengebroken. Je kunt dat rustig asociaal noemen." Maar verkeersambtenaar W. van Duyn was echter net zo ver baasd als de winkeliers. „Wij wisten hier niets van. Ik heb Wolkers uitgelegd dat de ge meente hier ook niet verant woordelijk voor is. De EWR is waarschijnlijk vergeten de ge meente van haar plannen op de hoogte te stellen. Het enige dat ik kon doen, was contact opne men met de uitvoerders en vra gen of zij de opengebroken par keerplaats zo snel mogelijk weer konden dichtgooien. Dat is he laas niet gelukt." Er bleef maar één oplossing over. De vrachtwagens moesten achteruit over een fietspad en zover mogelijk de parkeerplaats oprijden. Met als gevolg filevor ming achter de Kopermolen. Een medewerker van het aan nemersbedrijf Vermeer uit Hoofddorp heeft de afgelopen dagen op die manier tientallen vrachtwagens het terrein op ge loodst. Dat ging vaak niet zon der een verkeersbord of een be tonnen paaltje te rammen. Ver volgens werden de goederen met steekwagens naar de maga zijnen van de winkels gebracht. „Dit levert ons nogal wat ver traging op", vertelt bedrijfslei der Wolkers. „Daar komt nog eens bij dat irt verband met ko ninginnedag de markt niet op vrijdag maar op donderdag werd gehouden. Mensen die Door de opgebroken straat hebben vrachtwagens grote moeite om hun goederen te lossen bij winkelcentrum Kopermolen. foto holvast hun auto niet meer kwijt kon den, reden gewoon de parkeer plaats voor de vrachtwagens op. Niemand kon er nog in of uit en boze automobilisten maakten ruzie met elkaar." De werknemers van het aan nemersbedrijf uit Hoofddorp begrijpen de reactie van de win keliers. „Je maakt hier wel wat mee. Vorige week hadden we een lint gespannen om de au to's tegen te houden. Komt er ineens een mini aan die dwars door het lint rijdt. Ook het waarschuwingsbord dat met grote letters de automobilisten verbiedt het terrein op te rijden, ligt op de grond", zegt één van hen. Volgens woordvoerder J. Swart van de EWR is er wel de gelijk overleg geweest over de werkzaamheden. Overleg waar bij de gemeente wel was uitge nodigd maar niet is komen op dagen, zegt Swart. Hij vindt dat de aannemer, die wel bij het overleg aanwezig was, de win keliers op de hoogte had moe ten stellen. De EWR treft geen blaam, volgens Swart. Samen wassen q Wasmachine-deel- I 2/ plan van minister Alders oogst hoon en on begrip. 'De buren zien me al aankomen' K G treedt op voor de koningin De Leidsche Show- and Mar- chingband 'Kunst en Genoegen' blaast op 5 mei een deuntje mee in het nationale program ma voor de bevrijding. Deze rechtstreeks op televisie uit te zenden show, door Joop van den Ende geproduceerd, wordt bijgewoond door koningin Beatrix. De show wordt gehou den in het Congresgebouw in Den Haag. De presentatie is in handen van Mies Bouman, die artiesten als Ron Brandsteder en André van Duin ontvangt. De uitzending begint om 19.55 uur op Nederland 2. Vier meisjes, omstreeks 14 jaar oud, hebben gisteren een be jaarde vrouw beroofd van een armband. De vrouw was aan het werk in de tuin van haar woning aan de Rhijnvreugd, een zijstraat van de Hoge Rijn dijk. Toen ze werd geroepen en vervolgens de voordeur open deed, werd ze afgeleid door drie van de meisjes. Een van hen probeerde haar te zoenen. De vierde dievegge ging de woning in en pakte daar een gouden armband weg. Na de geslaagde actie stapte het kwartet in een gereedstaande auto en reed weg. Op de Doezastraat en de Heren straat worden morgen, bevrij dingsdag, braderieën gehouden. De winkeliers zetten vanaf ne gen uur kraampjes neer waar curiosa, prullaria en hobbyarti kelen te koop worden aangebo den. Voor kinderen is er een vrijmarkt in het Van der Werf- park waar ze hun speelgoed kunnen verkopen. Op een podium in de Doeza- Colleges praten over samenwerking leiden «gert visser De gemeentebesturen van Lei den en Haarlem willen gaan sa menwerken. Als eerste wordt gewerkt aan een uitwisselings project van ambtenaren. Beide besturen hopen op deze wijze langzaam toe te groeien naar een bestuurlijke regio waarin Leiden en Haarlem de centrum gemeenten zijn. De samenwerking is ingege ven door de angst dat beide ge meenten in de toekomst wor den gedwongen aansluiting te zoeken bij grotere gemeenten. Zij zouden in dat geval met een ondergeschikte rol genoegen moeten nemen. Leiden zou in dat geval bij de regio Den Haag terecht komen terwijl Haarlem vreest bij Amsterdam te worden ondergebracht. In regionaal verband kunnen zaken als verkeer en woning bouw beter en sneller worden opgelost, zo is de verwachting. Het gemeentebestuur van Lei den is vorige week op bezoek geweest in Haarlem om over de samenwerking te praten. Vol gens burgemeester C. Goekoop van Leiden gaat het om verken nende gesprekken. Hij zegt dat Leiden en Haarlem 'qua menta liteit, stad en bestuur veel over eenkomsten hebben'. De ge sprekken zullen worden voort gezet al is nog geen afspraak ge maakt voor een tegenbezoek. Volgens Goekoop kan van vergaande samenwerking voor lopig nog geen sprake zijn. „Eerst moeten we de gang van zaken in de eigen politieregio's goed regelen, pas daama kijken we over de grenzen heen", al dus Goekoop. Hij houdt er ove rigens wel rekening mee dat de korpschefs van de politieregio's Leiden en Haarlem om de tafel gaan zitten om ervaringen uit te wisselen. Beide politieregio's grenzen aan elkaar. De gesprekken met Haarlem betekenen niet dat de samen werking met de regio Duin- en Bollenstreek en het Rijnlandse gebied door Leiden op een laag pitje worden gezet. Beide re gio's zullen op termijn J)ij de ge sprekken tussen Haarlem en Leiden worden betrokken. Buurtvereniging De Put houdt deze week in de Oude Morsch een verkeersenquête. In een huis-aan-huis verspreid formulier wordt gevraagd welke straten in de wijk de buurtbewoners het liefst autovrij zien en waar volgens hen de verkeerssituatie onvei- lig is. Het nieuwe Leidse station en het nog aan te leggen autovrije voorplein, hebben grote gevolgen voor de toekomstige verkeerssitu atie in de binnenstad. Ook voor de nabij ge legen wijk de Oude Morsch (rond Steen- straat en Morsstraat) zijn veranderingen op til. Zo wil de gemeente van de auto's op het driehoekige plein bij de Beestenmarkt af. Zij heeft de buurtvereniging gevraagd welke verkeerssituatie zij voorstaat. In de enquête speelt de wijkclub die vragen over parkeren, rijrichtingen en verkeersveilig heid weer door aan de bewoners. Ook is een vraag opgenomen over de sociale vei ligheid in de buurt. Volgende week maandag vanaf 19 uur kunnen de bewoners van de wijk de voorlo pige verkeersplannen van de gemeente be kijken op een buurtavond in koffiehuis Rembrandt aan de Morsstraat. De uitslag van de enquête wordt eind deze maand verwacht. den haag/leiden roep kan doen op hulp, een si tuatie zoals voor 30 november 1992 het geval was. Daarnaast wil hij dat Zorgverzekeraar Z&Z de kosten vergoedt, die hij moest maken om hulpverleners in te huren. Zwetsloot neemt als psycho loog van de Sofiastichting, een revalidatiecentrum in Delft, deel aan een emancipatiepro ject: een onderzoek waarbij wordt nagegaan hoe mensen met een handicap beter kunnen functioneren. De Stichting Thuiszorg Groot Rijnland heeft een andere visie dan Zwetsloot. Zij bestrijdt dat hij bij de stoelgang drie uur hulp nodig heeft. Die hoeft er, volgens haar. maar kort te zijn om de medische handelingen uit te voeren. Het overige werk kan een gezinsverzorgende doen. De raadsman van Zwetsloot ontkende dat thuiswerk ooit een dergelijke oplossing heeft aangedragen. Hij wees het voor stel ook van de hand. Z&Z voelt er niets voor de kosten van ex terne hulp te vergoeden. De president van de Haagse rechtbank doet over twee we ken uitspraak. peter van der hulst De Leidse psycholoog Th. Zwet sloot, die 22 jaar geleden een dwarslaesie (beschadigd rugge- merg) opliep, heeft de hulp van de rechter ingeroepen om meer thuishulp af te dwingen dan hij nu krijgt. „Ik kan geen 800 gul den per maand voor mijn stoel gang betalen. Die situatie is on houdbaar en daarom heb ik een rechtzaak aangespannen", zei hij gisteren voor de Haagse rechtbank. Thuiszorg Groot Rijnland moet bezuinigen. Als gevolg daarvan krijgt Zwetsloot drie maal per dag een uur hulp van een verpleegkundige. De hulp, die hij nodig heeft bij zijn stoelgang, gebeurt daardoor niet meer optimaal. Twee och tenden in de week heeft hij daarvoor meer dan een uur no dig. Thuiszorg heeft daarvoor geen oplossing. Daarom heeft Zwetsloot zelf hulp ingehuurd waarvoor hij 800 gulden per maand moet neertellen. In een kort geding voor de Haagse rechtbank eiste de Lei- denaar van Thuiszorg Groot Rijnland dat hij weer drie uur onafgebroken per dag een be- leiden loman leefmans Het traditionele bevrijdingsbal gaat dit jaar niet door. De organisatie geeft als reden voor de afgelasting de tariefsver hoging van de Stadsgehoorzaal. Op 5 mei 1994 wordt het feest weer wel ge houden, maar dan in het Antonius Club huis. „We hadden het dit jaar ook nog daar kunnen houden maar dat was te kort dag", aldus H. Kwik, een van de or ganisatoren. Het bevrijdingsbal was begin jaren tachtig een initiatief van de stichting Jazz On Sunday en de stichting 5 Mei. De muziek van big bands, een expositie en de aankleding van het evenement adem den de sfeer uit van de late jaren veertig. „Als 5 mei in het weekeinde viel, hadden we ongeveer 1500 bezoekers. De laatste jaren viel bevrijdingsdag door de week en lag dat aantal tussen de 700 erf 800", aldus Kwik. Na een 'hete' vergadering besloten de organisatoren om af te zien van het bal. Het afhuren van de Stadsgehoorzaal is te duur geworden. „Alles bij elkaar kwam de huur op vierduizend gulden. Alleen al het inhuren van de suppoosten ging 1200 in plaats van 800 kosten. We heb ben zelf suppoosten maar die mogen we niet gebruiken", aldus Kwik. De organisator heeft de hoofdsponsor Heineken zelf op de hoogte gebracht van de beslissing: „Ze hebben ons al die ja ren goed geholpen, maar ik kan niet van ze verlangen dat ze gaan sponsoren in een zaak waar ze Oranjeboom schenken. We gaan namelijk volgend jaar opnieuw beginnen in het Antonius Clubhuis. Ik weet het, daar kunnen maar 550 mensen in maar misschien is dat wel zo knus. Met de eigenaar kun je in ieder geval goede afspraken maken." Volgens directeur A. de long van de Stadsgehoorzaal gebruikt Kwik niet de juiste argumenten. „De prijs is maar met vier procent omhoog gegaan. Maar be halve de huur hebben mensen vaak nog andere wensen en die moeten ook be taald worden. Landelijk gezien zijn onze tarieven nog laag. Ik begrijp best dat or ganisatoren die elk dubbeltje moeten omkeren soms afhaken, maar dan moe ten ze de zwarte Piet niet aan ons toe spelen", aldus De Jong. leiden erna straatsma De bewoners van de Gerrit Doustraat en omgeving zijn 'onaangenaam verrast' door een wijziging van de bodemsa nering in hun buurt. In tegen stelling tot eerdere plannen wordt de vervuilde grond met gebruikmaking van groot mate rieel verwijderd. De omwonen den wezen dat het risico van verzakking van huizen daardoor groter wordt. Dat zei een aantal van hen gisteravond tijdens een infomatieve bijeenkomst over de sanering, die gisteren is be gonnen. De andere opzet van de sane ring is op het allerlaatste mo ment aan de bewoners kenbaar gemaakt. Lange tijd gingen zij en de gemeente er vanuit dat de met olie, lood en teerachtige stoffen vervuilde grond aan het begin van de straat via een doorgebroken gevel afgevoerd zou worden. Vanwege die kleine doorgang zou de afvoer met klein materieel worden uitge voerd. In het nieuwe plan wordt voor de aan- en afvoer van ma terieel en grond gebruik ge maakt van de tuin op de hoek Witte Singel/Gerrit Doustraat. De gemeente vond en vindt dit ook de beste oplossing, maar zag in eerder stadium geen kans om een overeenkomst te sluiten met de bewoner van het hoek pand. Het Leidse aannemersbe drijf Gebr. Schouls is dat vlak voor het begin van de sanering wel gelukt, waarna de plannen zijn gewijzigd. Door de aanleg van een spe ciale toegangsweg naar het ver vuilde binnenterrein achter de panden nummer 2 tot en met 4 kan de periode van sanering flink woren bekort. Daardoor zou het risico van verzakking niet groter zijn dan bij een kleinschalige afvoer. Die werk wijze zou veel langer duren. De gemeente verwacht nu voor de bouwvak klaar te zijn met het karwei. Tijdens de werkzaamheden kunnen omwonenden onder meer last ondervinden van stank van met olie vervuilde grond. De olie is afkomstig van een garagebedrijf dat vroeger op deze plek was gevestigd. Verkeer kan gedurende de werkzaamheden niet door de Gerrit Doustraat rijden. De straat is afgesloten vanaf de Witte Singel tot en met nummer 4. Het afgesloten deel is inge richt als werkterrein. leiden Treinreizigers op het Leidse station hebben eindelijk een blik gekregen achter de houten schuttingen, die maanden de doorloophal blokkeerden. En ook al mogen zij het nieu we gedeelte nog niet betreden, wel is een beeld ontstaan van de ruimte. Aan weerszijden van deze hal komen de loop- en roltrappen naar de perrons. Nog onduidelijk is hoe fraai de hal wordt aangekleed, omdat de Nederlandse Spoorwegen op de nieuwe stationshal miljoenen guldens moeten bezuinigen. foto jan holvast

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13