'Brug der Zuchten' in zicht 'Goeiemorgen terug en m 'n dag kan niet meer Vertrek dissidenten CDA Oegstgeest nog onzeker Regio Warmond gaat kappen Duivenvoorde-promotie MAANDAG 3 ME11993 '•chef* janet van dijk. c Verdwenen boot weer boven water voorschoten Bij watersportcentrum Roomburg in Leiden is de boot van een 48-jarige Voorschotenaar teruggevonden. De boot werd vorige week dinsdag gestolen, maar kwam zaterdag weer boven water. De nieuwe 20-jarige 'eigenaar', ontkent dat hij de boot heeft gestolen. Hij zegt dat hij de boot heeft geruild tegen twee bromfietsen. Krakers in koetshuis voorschoten Het koetshuis in park Ter Wadding is de afgelo pen nacht gekraakt. Een man en een vrouw hebben hun bedden en wat meubilair in het oude gebouwtje neergezet. Het koets huis is eigendom van provincie, maar onduidelijk is of er een bestemmingsplan voor de oude stal is en hoe lang het pand leegstaat. Pas als dat duidelijk is, wordt besloten öf en wanneer er tot ontruiming wordt overgegaan. Dronken automobilist aangehouden leiderdorp» Een 19-jarige automobilist uit Koudekerk aan den Rijn is in de nacht van vrijdag op zaterdag aangehouden omdat hij een lantaarnpaal aan de Mauritssingel in Leiderdorp uit de grond had gereden. De man was vervolgens doorgereden. In zijn woonplaats werd hij aangehouden. Hij bleek te veel gedronken te hebben. Zijn rijbewijs is ingetrokken. Bouw van verbinding Haaswijk-Klinkenbergerplas begint na bouwvakantie De bouw van de 'Brug der Zuchten' begint, na jaren uit stel, hoogstwaarschijnlijk na de bouwvakantie. De ge meente Oegstgeest heeft dit onlangs in een overleg aan de Buurtvereniging Haaswijk laten weten. Warmond gaat zieke, lastige of niet zo waardevolle bomen ver plaatsen of vervangen. Dat ge beurt nadat de gemeente be schikt over een goede inventari satie van alle bomen en over een toekomstplan. Warmond is een bomenrijke gemeente. Volgens B en W zijn echter lang niet alle bomen even waardevol en ze staan ook niet altijd op de goede plaats. Ook zijn ze niet allemaal even gezond en soms veroorzaken ze nogal wat overlast. Het 'boombeheerplan' dat B en W willen maken beperkt zich tot de bomen in het openbare gebied. Wellicht worden er ook enkele zeldzame of beeldbepa lende exemplaren in opgeno men die op particulier terrein staan. Vastgelegd wordt waar de bo men staan en welke kenmerken en eigenschappen ze hebben. Met deze inventarisatie begint de buitendienst van de ge meente de komende zomer. Als alle bomen zijn geïnventa riseerd, wordt bekeken welke exemplaren moeten verdwijnen of worden vervangen. Ten slotte wordt een onderhouds- en re constructieprogramma voor de komende jaren opgesteld. Om dit programma te kunnen uit voeren, moet het jaarlijkse on derhoudsbudget voor de bomen wel omhoog. B en W weten nog niet met welk bedrag. De kosten bij de inventarisatie en het ont wikkelen van een beheersvisie worden geraamd op 10.000 gul den. Donderdag komt het bomen- beheerplan ter sprake in de ver- fi- l de economische i gelegenheden. oegstgeest joost panhuysen medewerker Als alles meezit is de fiets- en voetgangersbrug tussen Haas- wijk en de Klinkenbergerpias nog voor het einde van het jaar gereed, al zegt een woordvoer der van de gemeente pas echt hoop te koesteren als bouwer Korswagen de eerste paal de grond in slaat. Via de vijftig meter lange brug zullen fietsers en voetgangers de autoweg en de Haarlemmer trekvaart kunnen oversteken, om zo de Klinkenbergerpias te bereiken. Dit recreatiegebied is inmiddels al opengesteld. De brug moet in verband met vrachtverkeer minstens vier en een halve meter hoog worden. De lange aanloop en het bijbe horende fietspad komen te lig gen in de Morsebelpolder. De Brug der Zuchten dankt haar bijnaam aan een zeer moeizame voorgeschiedenis. Als secretaris van de buurtvere niging van Haaswijk heeft J. J. Rochat het proces vanaf het be gin nauwlettend gevolgd. Rochat: „De brug zou een ideale mogelijkheid zijn om snel bij de plas te komen." Al in 1988 kwa men de gemeente Oegstgeest en het aannemersbedrijf Kors wagen met een gezamenlijk plan voor een brug over de Haarlemmertrekvaart. Korswa gen wilde de Klinkenbergerpias beter bereikbaar maken voor fietsers en voetgangers, onder de voorwaarde dat hij in het wijkje bij de plas vier extra hui zen mocht bouwen. Bodemonderzoek bracht in dertijd een ernstige mate van vervuiling in de polder aan het licht en een tijdrovende bodem sanering was niet te vermijden. Maar dat bleek slechts het eer ste obstakel. Rochat: „Oegst geest gaat in de Morsebelpolder een nieuwe wijk bouwen. Het heeft lang geduurd voor de be- bouwingsgrenzen duidelijk wa ren. En je kunt geen brug plan nen, als je niet weet waar de woningen komen. Er waren nog meer complica ties: een geluidsscherm, be doeld om de te bouwen wijk te gen het geraas op de autoweg te beschermen, zou oorspronkelijk zo ver naar het zuiden lopen, dat er voor de brug opeens geen plaats meer was. Pas na vele discussies viel het besluit dat het scherm bij de brug zou op houden. In het najaar van 1992 leek niets de aanleg van de brug meer in de weg te staan. Ge meente en buurtvereniging stonden dan ook voor een on aangename verrassing toen het Elektriciteitsbedrijf Zuid-Hol land liet weten dat het verschil tussen de hoogte van de brug en de hoogte van de hoogspan ningskabels in de nabijgelegen elektriciteitsmasten te klein was. Rochat: „De buurtvereni- voorschoten Het Voorschotense kasteel Duivenvoorde komt naar de mensen toe. Althans, de mini-versie van het Duivenvoorde, die zaterdag werd aangeboden aan het bestuur van Duivenvoorde. Omdat veel mensen niet weten dat Voorschoten een kasteel heeft, wordt de maquette als 'aandachttrekker' neergezet op beurzen en bij instellingen. Nu staat de maquette nog in de museumkamer van het kasteel, volgende maand ver huist ze voor enige tijd naar het provinciehuis. De maquette is gemaakt door Voorschotenaar J. Trippe. Hij heeft er ongeveer achthonderd uur aan gewerkt. Makelaarskantoor Bax en Spendel en BAM Vastgoed betaalden het materiaal. Het is de bedoeling dat volgend jaar weer een mo numentaal pand in Voorschoten in het klein wordt nagebouwd. foto hielco kuipers Tweetal heeft ontslagbrief nog niet geschreven Het is nog altijd de vraag of de twee dissidente CDA-fractiele- den P. Madema en M. lansen wel uit Oegstgeester gemeente raad stappen. Ze hebben hun vertrek weliswaar aangekon digd, maar nog geen ontslag brief geschreven. Het CDA heeft dan ook nog geen opvolgers kunnen aanwijzen. Madema en Jansen kwamen enkele weken geleden in aanva ring met hun 'eigen' wethouder J. van der Reijden over de nieuwbouw van het raadhuis aan de Lijtweg. Binnen het CDA zijn nog pogingen ondernomen om de crisis te bezweren, maar zelfs een speciale commissie kon de breuk niet meer lijmen. De kwestie kostte de christen democraten hun plaats in het college. Geconfronteerd met de onrust in de CDA-gelederen zochten coalitiepartners WD en PvdA hun toevlucht tot D66, dat fractievoorzitter M. Poel mans naar voren schoof als nieuwe wethouder. Hij volgt Van der Reijden op, die wegens een verhuizing zijn ontslag in diende. Onlangs uitte burgemeester S. Scheenstra in deze krant nog onverholen kritiek op de han delswijze van Madema en Jan sen. Hij verweet de vrouwen dat het CDA door 'hun onkunde' in de oppositiebanken is terecht gekomen. Tijdens de laatste raadsverga dering kondigden de twee frac tieleden hun vertrek aan. Ze meldden hiertoe gedwongen te zijn, omdat ze het CDA bij hun aantreden hebben beloofd de raad vaarwel te zeggen als ze de fractie zouden verlaten. For meel kunnen ze op persoonlijke titel deel blijven uitmaken van de gemeenteraad. Overigens heeft er een opval lende verschuiving plaatsgehad in de portefeuilleverdeling van het nieuwe Oegstgeester colle ge. Waar de oud-wethouder Van der Reijden nog 'ambtelijke huisvesting' in zijn pakket had, is de kwestie van het nieuwe raadhuis niet overgegaan naar Poelmans. Deze portefeuille is voortaan de verantwoordelijk heid van het hele college van B en W. Deze zomer moeten ze er nog op een andere manier zien te komen, maar als het goed is kunnen de bewoners van Haaswijk volgend jaar via de 'Brug der Zuchten' naar de Klinkenbergerpias. foto Jongeren gaan op de vuist in Leiderdorp Na een massale vechtpartij waarbij vrijdagavond circa 200 jongeren waren betrok ken, heeft de politie van Lei derdorp herberg De Holland- sche Tuyn voortijdig moeten sluiten. De vechtpartij brak even na elf uur uit in en bij de aan de Hoofdstraat gele gen Hollandsche Tuyn. Met zes wagens rukte de politie uit. Ze kreeg daarbij assisten tie van de politie van Leiden. De vechtende menigte werd door de politie uiteen gedreven. Toen bleek dat de jongeren niet kalmeerden, heeft de politie de kroeg zo rond middernacht laten slui ten. De jongeren waren voor namelijk afkomstig uit Lei derdorp. Er werden geen ver nielingen aangericht. Wel moest een man van circa 25 jaar met een gebroken neus voor behandeling naar het ziekenhuis. De volgende dag deed hij aangifte, waarna een leeftijd- en plaatsgenoot werd aangehouden wegens mishandeling. De aanleiding van de vechtpartij is niet bekend. De volgende dag is de Holland sche Tuyn weer gewoon opengegaan. ging heeft toen voorgesteld de aanlooproute naar de brug iets onder de maaiveldhoogte aan te leggen." Het EZH bleek bereid de hoogspanningskabels hoger op te hangen, een karwei dat vori ge maand is uitgevoerd en drie weken heeft geduurd. Een woordvoerder van de gemeente Oegstgeest: „We verwachten nu binnen twee weken toestem ming van het EZH om de brug te bouwen. De brief met de nieuwe tekeningen is deze week de deur uitgegaan." De buurtvereniging Haaswijk rekent de gemeente de vertra gingen niet aan. Wel meent Rochat dat de gemeente ernstig in de problemen zou zijn ge raakt als Korswagen uit het pro ject was gestapt. En dat was niet ondenkbeeldig, want het over leg tussen gemeente en aanne mer verliep volgens ingewijden De kosten van de brug vielen veel hoger uit dan oorspronkelijk was gepland. De gemeente koos namelijk uit zorg om het regenwoud voor beton in plaats van tropisch hardhout. Korswagen draagt twee ton bij aan de bouw van de brug. Over de totale kosten kan de woordvoerder van de gemeente nog niets zeggen. Ruiten vernield alphen aan den run Van een kledingzaak aan het Thorbeckeplein in Alphen zijn zaterdagnacht de ruiten met een steen ingegooid. De politie kon korte tijd later in de omge ving twee Alphenaren, van 21 en 25 jaar, aanhouden. De twee hebben toegegeven de ruiten te hebben vernield. Tien jaar speciale autistenwoning op Swetterhage ZOETERWOUDE GERRY REPEL Tien jaar zorg voor autisten bin nen Swetterhage. In tien jaar een schat aan ervaring rijker. Dat vinden Hans Bouter, zorg manager, Joukje Mulder, groepsleidster, en Anne-Marie Pronk, orthopedagoog van Swetterhage, de woon- en leef gemeenschap voor verstandelijk gehandicapten in Zoeterwoude. Bij de opening, in februari 1982, werd 'Woning 25' speciaal inge richt voor een groep jonge au tisten met een verstandelijke handicap, in die tijd een experi ment voor Nederland. Autisten zijn mensen die zeer beperkt zijn in hun contactuele en emotionele mogelijkheden. Daarbij is meestal ook de ont wikkeling van de taal en de mo toriek gestoord waardoor er psychische en sociale proble men ontstaan. Deze mensen zijn over het algemeen zeer op zichzelf gericht waardoor zij heel gemakkelijk in een sociaal isolement geraJcen. Autisme is een aangeboren afwijking die niet te genezen is. Heel lang is gedacht dat autisme een ge dragstoornis was die werd ver oorzaakt door de opvoeding, wat ouders vaak een enorm schuldgevoel gaf. „Bij de opening van Swetter hage kregen we van de Neder landse Vereniging voor Autisten de vraag of we hier ook autisten wilden opnemen", vertelt Hans Bouter. „Daarvoor was eerst ge degen onderzoek gedaan onder leiding van Prof. dr. Ina van Berckelaer-Onnes van de Vak groep voor Orthopedagogiek van de Rijksuniversiteit in Lei den, naar de haalbaarheid van zo'n specifieke woning voor au tisten. Nadat we alles op een rij tje hadden gezet hebben we be sloten zo'n woning in te rich ten." Agressie Joukje Mulder, groepsleidster van 'Woning 25', is vanaf het begin bij de ontwikkelingen van deze groep betrokken geweest. „Het huisje was ingericht voor de opvang van zes personen, la ter is er daar nog een bijgeko men", zegt Joukje. „De bewo ners hebben niet allemaal tege lijk hun intrek genomen, maar zijn één voor één gekomen, steeds met een tussenpoos van ongeveer een maand. Juist om dat deze mensen grote moeite hebben met elke verandering veroorzaakte iedere nieuwko mer weer de nodige onrust bin nen de groep. Autisten zijn het meest gebaat bij een zo regel matig mogelijk dagritme." 'Woning 25' ziet er niet an ders uit dan de andere wonin gen op het terrein van Swetter hage. Binnen zijn een huiska mer, een eetkamer, een keuken, toiletten, douches en slaapka mers. Er zijn vijf eenpersoons- en er is een tweepersoonska mer. Iedere bewoner heeft daar ruimte voor wat persoonlijke spulletjes zoals tekeningen, knuffels en foto's. „Een kleine verandering in hun kamer kan al een enorme agressie opwek ken", zegt Joukje. „Daar worden ze onrustig van. Dan rukken ze alles van de muur en maken de spullen kapot. Ook als ze een weekeinde naar huis zijn ge weest moeten ze hier weer wen De begeleiding van autisten vraagt een heel specifieke aan pak. „Veel geduld en doorzet tingsvermogen", weet Joukje uit ervaring. „Heel veel investeren en niets terug verwachten. Deze mensen houden met niemand rekening. Niet met de leiding en niet met de medebewoners. Maar als ik een keer 's ochtends 'goeiemorgen' roep en er is een bewoner die iets terug zegt, dan kan mijn dag niet meer stuk." De bewoners zijn in die tien jaar tijd in elk geval een stuk rustiger geworden, constateren de bege leiders. „Heel kleine reacties kunnen je dag goed maken Maar activiteiten bijvoorbeeld doen we naast elkaar, niet met elkaar." In de loop der jaren zijn twee bewoners 'doorgestroomd' naar andere, groepen. Een bewoner ging naar een sociowoning. de ander naar een andere woning op Swetterhage. Schoonmaak van spoorviaducten Burgemeester en wethouders van Warmond willen een einde maken aan de regelmatige ver vuiling en de bekladding van spoorwegviaducten in de ge meente. De viaducten in de Oranje Nassaulaan en de Was- beeklaan moeten daarom ge reinigd en regelmatig onder houden worden. Door regelma tig onderhoud en verwijdering van nieuwe bekladdingen ho pen B en W de daders te ont moedigen. De gemeente heeft voor het reinigen en onderhouden van de viaducten vier offertes bij be drijven aangevraagd. De goed koopste bleek Inside Cleaning Service te zijn. Dit bedrijf vraagt 13.000 gulden voor het reinigen en bijna 3500 gulden voor een half jaar onderhoud. De Neder landse Spoorwegen weigeren bij te dragen aan de kosten. Don derdag komt de schoonmaak van de viaducten ter sprake in de vergadering van de commis sie financiën en economische aangelegenheden.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9