Leidsch Dagblad 'Na woorden ook daden van Servië' SPERZIEBONEN EN CORDON BLEU. Leidse politie arresteert twee ontsnapte criminelen Bezettingen tegen korting op jongeren Leidenaar in huis beroofd Goede sloten verplicht in Nijmegen "GROTE KEUZE OCCASIONS" MAANDAG 3 ME11993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR*40148 L0SSE NUMMERS 1,60 Het watersportbungalowpark De Vlietlanden wordt gerealiseerd op één van de mooiste plekjes aan h IJsselmeer. Vanuit uw woning stapt u zo op uw boot om naar de binnenmeren en het IJsselmeer te varen. Dus ideaal voor vissers en watersporters. Bent u liefhebber van het strand? Op 220 meter vai uw bungalow vindt u stranden die ideaal zijn c liefhebbers van fietsen of wandelen zijn er, direct aan het park, u op het park, twee tennisbanen aanwezig. Elke bungalow heeft ee gelegen aan de IJsselmeerkust op 2 km afstand van Medemblik <N-H) en ±15 km van Hoorn. ee»t u*Ue/é case 1 (120«woningen) bijna verkocht! start ease 2 (87 woningen) 'i, surfen e •ideen natuurgebieden. Ook zijn e eigen aanlegsteiger. Het park is via de Ir. Driessenstraat en de Zijlsingel naar de Zeeheldenbuurt voerde. Op de hoek van de Munnikenstraat/Evertsen- straat liet het stel de auto achter. Ze gingen daar na te voet verder. De mannen verstopten zich achter een container op het industrieterrein De Waard, in de Willem Barentszstraat. Daar werden ze dooreen voorbijganger ontdekt en door de po litie aangehouden. De twee hadden geen vuurwa pens bij zich. Tijdens het verhoor zeiden de mannen op de Binnenoostsingel op een vriend gewacht te heb ben. Toen ze er lucht van kregen dat de politie hen op het spoor was, zijn ze gevlucht. De gesto len auto is eigendom van de vader van de 20-jari- ge man. Uit de woning van deze Haarlemmer is woensdag ook geld en kleding gestolen. De politie vermoedt, dat het stel ook verantwoor delijk is voor de donderdag gepleegde gewapende overval op Albert Heyn aan de Hooigracht. Daar hebben twee mannen op koopavond een caissiè re met een vuurwapen bedreigd en zijn er met ruim 500 gulden vandoor gegaan. AH-personeel heeft zondagmiddag tegenover de politie ver klaard de mannen als de overvallers te herken- Pagina 7: Zeeheldenbuurt decor van 'polltiese- Gedetineerden zetten bewaker mes op de keel Sociale Zaken 2 De Voorjaarsnota is weliswaar hard, maar rechtvaardiger dan velen beweren, vindt minister De Vries van sociale zaken. Tijd van Toen r\ Grote onenigheid I U rond het verzoek om een eredoctoraat in 1840 voor twee Leidse studenten. De hele zaterdagochtend is het betrekkelijk rustig in het Am sterdamse Huis van Bewaring aan de Havenstraat. Ik ben er die dag voor een reportage. In de middag lost teamleider Hans Spaans van de groep gevange nisbewaarders zijn collega Pim Holijrook af. „Geen bijzonder heden, alles rustig", meldt Holijrook. Net als Spaans in zijn kantoortje aan zijn eerste kopje koffie begint, klinkt op 'post vlak' een hels kabaal: ge schreeuw en gegil dat hard weergalmt door het hele ge bouw. Een gevangenbewaarder heeft het mes op de keel: een gedetineerde houdt hem van achteren in een greep. Een col lega voelt het mes van een an dere gedetineerde in zijn rug. De angst is voelbaar. „Open de deuren, open de deuren", roept één van de gedetineerden hys terisch. De twee sleuren de ge gijzelden mee, een derde gede tineerde rent er achteraan. De portier opent kort daarop de hoofdingang. In een worsteling weet een bewaker de derde ge detineerde op de grond te krij gen. Pagina 2: Ik voelde dat ze door het dolle heen waren Voorzichtig optimisme na ondertekening plan Vance-Owen De ondertekening van het internationale vredesplan door de Bosnische Serviërs, afgelopen weekeinde in Athene, moet zo snel mogelijk worden gevolgd door da den van Servische kant. Dat zei de Amerikaanse presi dent Bill Clinton gisteren. Hij noemde de ondertekening „een positieve stap", maar zei tegelijkertijd door te zullen gaan met de voorbereidingen voor een militair ingrijpen in Bosnië, voor het geval dat de Serviërs hun beloftes niet nakomen. ken Warren Christopher naar Europa om met de bondgeno ten te overleggen over hardere acties tegen de Serviërs. De Bosnisch-Servische leider Radovan Karadzic ging dit weekeinde na acht maanden onderhandelen alsnog akkoord met het vredesplan van bemid- athene-washington runa helunga correspondent/ap Clinton voerde telefonisch over leg met zijn belangrijkste Wes terse bondgenoten en met de Russische president Boris Jelt- sin. Bovendien stuurde hij zijn minister van buitenlandse za delaars Vance en Owen. Hij heeft zijn handtekening echter afhankelijk gemaakt van een beslissing van het zelfbenoem de Bosnisch-Servische parle ment, dat woensdag bijeen komt. Zijn handtekening, ge plaatst onder forse druk van zo wel de internationale gemeen schap als de Servische politici in Belgrado, is algemeen begroet als een eerste stap op weg naar vrede. het voorzitter Bosnisch-Servische parlement, Momcilo Krajisnik, verklaarde dat Karadzic onder de dreiging van een internationale interven tie had getekend. Vorige week nog stemden de 'parlementari- Ondanks de ondertekening van het vredesplan voor Bosnië door de Bosnisch-Servische leider Karadzic gaan de gevechten rond de stad Vitez in centraal Bosnië gewoon door. Gevluchte Kroatische vrouwen hielden gis teren een gebedsdienst in een kerk in Nova Bi la. foto epa Slavische hoofdstad werd dan ook met enthousiasme op de af loop 'Athene' gereageerd. Owen heeft vorige week echter al dui delijk gemaakt dat de sancties j alleen worden opgeheven als de I vrede in Bosnië is getekend. Aan de verschillende fronten i werd gisteren echter zwaar ge- vochten. tegen het plan. Volgens Krajisnik zal het parle ment ook woensdag niet ak koord gaan zonder aanpassin gen van het plan. Daarbij gaat het met name om de corridors die de verschillende Servische gebieden in Bosnië moeten ver binden. In de nacht van zaterdag op hebben de Servische president Milosevic, de Joego slavische president Cosic en de Montenegrijnse president Bula- tovic Karadzic nog eens onder druk gezet. De Serviërs in Klein- Joegoslavië willen economisch en sociaal niet langer opdraaien voor de koppigheid van de Bosnische Serviërs. In de Joego- HET WOORD IS AAN Frederik van Eeden Het goede groeit traag In de scha duw van geringschatting. VANDAAG Universiteiten en partijkantoren doelwit siteiten vonden acties van de monstrerende jongeren plaats. Zo werd in Utrecht het Acade miegebouw van de universiteit bezet. Daar eisten de jongeren dat minister Ritzen en staatsse cretaris Ter Veld vandaag hun omstreden voorstellen publie kelijk intrekken. Bij de Vrije Universiteit in Amsterdam werd de bestuurs- vleugel door zo'n honderd stu denten bezet. Andere studenten werden opgeroepen in de loop van de dag deel te nemen aan de actie. Bij de Katholieke Uni versiteit Brabant in Tilburg eis ten de demonstranten dat het College van Bestuur zich tegen de voorgestelde maatregelen in de studiefinanciering verzet en faciliteiten aan de actievoerders verstrekt. Tenslotte werd vanmorgen ook nog de lerarenopleiding van de Hogeschoool Gelderland in Nijmegen bezet door proteste rende studenten. Op zes plaatsen in het land heb ben jongeren vanmorgen bezet tingsacties uitgevoerd uit pro test tegen de kabinetsplannen om te bezuinigen op de studie financiering en bijstand. Bezet werden de partijkantoren van PvdA en CDA, de universiteiten in Amsterdam, Utrecht en Til burg en de Hogeschool in Nijmegen. De acties werden ge voerd door 'Jongeren in verzet tegen de Staat' en maken deel uit van de landelijke 'woeste wilde weken'. Het PvdA-hoofdkantoor aan de Nicolaas Witsenkade in Am sterdam werd vanmorgen door ongeveer veertig jongeren be zet. Het hoofdkantoor van het CDA in Den Haag telde van morgen vroeg zo'n 25 demon stranten. PvdA-voorzitter Felix Rottenberg zegde toe in de loop van de dag met de jongeren te gaan praten. Ook bij verschillende univer- leiden Ze vroegen de bewoner om geld en sloegen hem, toen hij dat weigerde te geven. Daarna werd zijn kleding doorzocht. Uit zijn portemonnee is 400 gulden meegenomen. De mannen kon den het huis zonder in te bre ken binnengaan, doordat de deuren niet op slot zaten. Een 52-jarige Leidenaar is in de nacht van zaterdag op zondag in zijn woning in de Marijke- straat beroofd door twee man nen van ongeveer 30 jaar. De man lag in bed toen, omstreeks half een, de twee dronken man nen zijn huis binnenkwamen. Katwijk-fans vieren eerste titel uitbundig De afloop van de competitie bood voetbalminnend Katwijk een onverwachte ontknoping. Op de slotdag passeerde de oranjegekleurde v.v. door een 2- 0-zege bij Rijnsburgse Boys concurrent Quick Boys, dat za terdag op eigen veld niet verder kwam dan een 2-2-gelijkspel te gen ARC. Door die onvoorziene ontwikkeling werd Katwijk voor het eerst in zijn bestaan kam pioen van de eerste klasse A Voor Quick Boys, dat de afgelo pen twee jaar de titel greep, restte de tweede plaats. Hoewel algemeen rekening werd gehouden met een beslis singswedstrijd tussen beide ri valen, was Katwijk op alles voorbereid. Het draaiboek voor de viering van het kampioen schap lag al weken klaar. Van het veld van Rijnsburgse Boys was het voor de Katwijkers maar een kleine stukje naar de eigen gemeentegrens. De tri omftocht werd gemaakt in een speciaal voor deze gelegenheid uit Zeeland gehaalde open bus. Eenmaal in Katwijk lieten spelers en aanhangers hun vreugde de vrije loop. Anders dan Quick Boys de afgelopen ja ren, maar wel leuk. De ont vangst op het Katwijkse ge meentehuis vormde een hoog tepunt van de festiviteiten. Over twee weken begint Kat wijk aan de strijd om het lands kampioenschap bij de zater dagamateurs met een thuis wedstrijd tegen Lunteren. Fans van Katwijk gooiden zaterdag alle remmen los na de huldiging van de selectie op het gemeentehuis. In de fontein ervoor probeerden ze het hoofd nog een beetje koel te houden. foto dick hogewoning Rijnsburgse Boys komt wel licht op 22 mei in het veld voor een promotie/degradatie-wed strijd. De tegenstander, een klasseperiodekampioen van de tweede klasse, is nog onbekend. In het betaalde voetbal was bewogen weekeinde. De VANDAAG OOK VRIJE TIJD PAGINA 29 HET WEER Perioden met zon In de loop van de nacht opklarin gen. Minimum temperatuur 3 gra> den en plaatselijk vorst aan de grond. Overdag droog. Middag- temperatuur 14 graden Wind noord tot noordoost, zwak tot ma tig, rond kracht 3. Oorzaak was een bommelding die loos alarm bleek te zijn. De KNVB wil dat de wedstrijd zo spoedig mogelijk wordt uitge speeld. Als het aan PSV ligt wordt het duel niet in Dordrecht, maar in Eindhoven afgewerkt. Ajax verloor met 1-0 wedstrijd Dordrecht-PSV werd van Willem II en is nu kansloos halverwege bij 0-1 gestaakt, voor de titel. Dennis Bergkamp werd tot zijn grote verbazing vroegtijdig naar de kant ge haald. Bij de zondagamateurs deden de voetballers van Lugdunum in de nacompetitie van de der de klasse uitstekende zaken. Bij Blauw Zwart zegevierden de Kikkers met 1-3. NUMEGEN ANP Bouwers en bewoners van nieu we woningen in Nijmegen wor den verplicht om goed hang- en sluitwerk in huis aan te bren gen. Met deze bepaling in de Al gemene Plaatselijke Verorde ning (APV) hopen burgemeester en wethouders van Nijmegen het aantal inbraken in de stad terug te dringen. B en W vinden dat er best ei sen mogen worden gesteld aan een goede vergrendeling van ra men en deuren in woningen. Pogingen om dat te regelen via bijvoorbeeld de bouwvergun ning leidden tot nu toe nergens toe. Als de nieuwe APV wordt in gevoerd, betekent dat dat bou wers en eigenaren van nieuw bouwwoningen als hun huis klaar is, meteen bezoek krijgen van een ambtenaar, die sloten controleert. Nijmegen is de eer ste gemeente in Nederland die inbraakpreventie wettelijk regelt via de APV. Regel tijdig Uw vervoer voor een prettige w9 en zorgeloze auto-vakantie 00 0B0 Nu bij aankoop van aan occasion. aan sunroof of fietsandragar KAPO IMItU Na grootscheepse zoekactie en korte achtervolging Twee in Utrecht ontsnapte gevangenen zijn za terdagmiddag na een korte achtervolging en een grootscheepse zoekactie in Leiden door de politie ingesloten op het industrieterrein De Waard. Het gaat om een 20-jarige en een 27-jarige man, die op 27 april ontsnapten uit tbs-kliniek Dr. Henri van der Hoeven. De twee gevangenen staan bekend als 'vuurwa pengevaarlijk'. De 20-jarige man zat in Utrecht vast voor een poging tot doodslag, de 27-jarige is onder meer veroordeeld wegens brandstichting. Zo'n 25 politie-agenten werden omstreeks het middaguur ingeschakeld om de twee in de Zee heldenbuurt op te sporen. Agenten in kogelvrije vesten en rechercheurs met honden kamden de buurt zorgvuldig uit. Een helikopter van de rijks politie cirkelde geruime tijd boven de buurt. Het opsporingsteam is een klein uur bezig geweest met de zoekactie, die uiteindelijk leidde tot aan houding van de twee. De politfe kwam de ontsnapte gevangenen op het spoor na een melding over een verdachte au to op de Binnenoostsingel. Op de Havenkade wera tevergeefs geprobeerd deze auto, die woensdag in Haarlem werd gestolen, te laten stoppen. Nadat de bestuurder een stopteken had genegeerd zette de politie de achtervolging in, die Sperziebonen, "1 QQ 500 gram 1.^7^7 Deze week al onze cordon bleu extra voordelig geprijsd, 03: Cordon bleusticks,*! AC 100 gram 1311.UJ Aanbiedingen zijn geldig t/m zaterdag 8 me» as 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Sonsbeek'93 Q De tentoonstelling I J Sonsbeek '93 in Arnhem vraagt inspanning en tijd van de bezoeker.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1