Protest tegen niet vervolgen Craxi Buitenland Werkloosheid in Rusland bedraagt één procent 04- Mogelijke daders aanslag Groots welkom teruggekeerde ballingen Karadzic zinspeelt op aanvaarding vredesplan Twaalf sekteleden Waco omgekomen door kogels Voor VS geen 'mister Nice Guy' meer DAG VAN DE VERPLEGING ZATERDAG 1 MEI 1993 Gerr*«m<KappH>|kr Pr^vJ*» Trein ramt bus in China: 36 doden pekinc Bij een ongeluk in het noordoosten van China waarbij een trein een bus met schoolkinderen raakte, zijn gisteren 28 kinderen en 8 volwassenen omgekomen. In de bus zaten totaal 74 kinderen en leraren die bezig waren aan een schoolreisje. Het ongeluk gebeurde bij dichte mist bij een spoorwegovergang in Yingkou. Poolse parlement achter privatisering warschau Het Poolse parlement heeft gisteren zijn fiat gegeven aan privatisering van de Poolse staatsbedrijven. Het parlement (Sejm), die het oorspronkelijke plan op 18 maart had verworpen, stemde met 215 tegen 178 stemmen en 22 onthoudingen in met een aangepaste versie. Minder Zweden voor toetreding EG Stockholm 1 let aantal Zweden dat tegen de toetreding van hun land lot de Europese Gemeenschap is, stijgt. Dit blijkt uit een gisteren gepubliceerde opiniepeiling. Zweden, dat sinds 1 febru ari al met de EG onderhandelt, is van plan in 1995 tot de Ge meenschap toe te treden na een referendum in 1994. Van de on dervraagde Zweden zegt 45 procent 'nee' tegen het lidmaat schap van de EG, en 31 procent 'ja'. Een jaar geleden was de ver houding tussen voor- en tegenstanders nagenoeg in evenwicht: 39 procent voor en 38 procent tegen. Aantal zelfmoorden in Japan stijgt Tokyo» Het aantal zelfmoorden wegens financiële problemen is in Japan het afgelopen jaar met een kwart toegenomen tot 2.062. Ook het totale aantal zelfmoorden is voor het eerst in vijf jaar weer gestegen, met 4,8 procent. Volgens het rapport van de Na tionale Politie maakten 22.104 mensen - 14.296 mannen en 7.808 vrouwen - vorig jaar een einde aan hun leven. Andorra onafhankelijk parus De Franse president Mitterrand heeft gisteren een nieu we grondwet voor Andorra ondertekend. Daarmee rondde hij formeel het onafhankelijkheidsproces af dat het kleine prinsdom tot Europa's jongste soevereine staat maakt. Mitterrand en de Spaanse bisschop Joan Marti Alani regeerden samen het mini staatje volgens een regeling die dateert uit 1278, toen Spanje en Frankrijk streden om de macht in de regio. Explosie op vuilnisbelt: 27 doden Istanbul Het dodenaantal na de gasexplosie op een vuilnisbelt in Istanbul is gestegen tot 27, maar 12 mensen worden nog steeds vermist. Dat hebben de autoriteiten gisteren gemeld. Een lawine van tonnen brandend vuilnis kwam woensdag neer op een dozijn krotten in een nabij gelegen kloof. Het rottende afval had methaangas gevormd dat tot ontploffing kwam. Echtgenote rechtse politicus medeplichtig aan moord Hani v.NUUSENBURG correspondent De vrouw van de vooraanstaan de extreemrechtse Zuidafri- kaanse politicus Clive Derby- Lewis is gisteren formeel in staat van beschuldiging gesteld wegens medeplichtigheid aan de moord op de zwarte leider Chris Hani. Hani werd op 10 april doodgeschoten door de extreemrechtse Janusz Walus. Gaye Derby-Lewis, die vorige week werd gearresteerd in ver band met de moord, verscheen gisteren in het gerechtshof van MOSKOU ONNO HAVERMANS De werkloosheid in Rusland be draagt officieel één procent van de beroepsbevolking van 72,3 miljoen mensen. Dat meldt het persbureau Itar-Tass, op basis van cijfers van het Russische Centraal Bureau voor de Statis tiek. Driekwart van de geregi streerde werklozen is vrouw. Ruim eenderde van de werk lozen is jonger dan 30 jaar. Hun aandeel in de werkloosheid is in één jaar tijd meer dan verdub beld. Ongeveer de helft van de werklozen is hoog opgeleid of gespecialiseerd. Begin vorige maand telde Rusland 358.000 vacatures, bijna honderddui- Geweld rond verkiezingen Yemen: 25 doden SANAA AFP-Rtr-DPA Bij een aanval van fundamenta listische moslims op een kieslo- kaal en een partijbureau in Ha- ja, ten noordwesten van de Ye- menitische hoofdstad Sanaa, zijn donderdag zeker 25 men sen omgekomen. Dat deelde de. Yemenitische Socialistische Partij (YSP) gisteren mee. Het kieslokaal en het YSP-bu- reau werden aangevallen nadat de eerste uitslagen van de ver kiezingen van dinsdag erop we zen dat de YSP-kandidaat in Haja aan de winnende hand was, aldus een woordvoerder. Hij zei ervan uit te gaan dat de aanvallen zijn uitgevoerd door leden van de fundamentalisti sche Groepering voor Hervor ming (YGR). Volgens voorlopige tellingen heeft de partij van president Sa- leh, het Algemene Volkscongres 1GPC), 120 van de 301 zetels in het parlement, de YSP 71 en de YGR 58 zetels in de wacht ge sleept. zend minder dan in april '92. In de Sovjetunie bestond offi cieel geen werkloosheid. De voornaamste reden dat het Rus sische cijfer extreem laag is in vergelijking met Westeuropese landen, is dat veel (staats-)be- drijven nog altijd niet volgens westerse normen werken en nog een overschot aan perso neel in dienst hebben. President Jeltsin benoemde gisteren de industrieel Oleg Soskovets tot eerste vice-pre mier, belast met het bedrijfsle ven. Soskovets maakte, net als premier Viktor Tsjemomirdin, een klassieke carrière in de staalindustrie: van plaatmaker tot directeur. Italiaanse premier zwicht niet voor volkswoede rome eelco v Het parlementsbesluit de socialistische voorman Craxi niet te vervolgen wegens corruptie heeft in heel Italië ge leid tot protesten. In Rome, Milaan, Turijn, Florence en Rome vonden protestmanifestaties plaats, georganiseerd door de Lega Nord, de anti-mafiapartij La Rete, de fascis tische MSI en de PDS. het anti-corruptieteam 'Schone Handen'. Het hoofd van het Milanese openbare ministerie Borelli liet gisteren opnieuw weten het parlementsbesluit voor te leg gen aan het Constitutioneel Hof. Volgens Borelli heeft het parlement door vier verzoeken tot vervolging te verwerpen en twee ontvankelijk te verklaren zich begeven op het terrein van de juristen. Carlo Azeglio Ciampi, de nieuwe premier van Italië die woensdag, tien uur na de eedaf legging, vier ministers kwijt raakte, is niet van plan zijn op dracht terug te geven. Hij wordt correspondent In Rome belaagde massa het parlementsgebouw en werden leuzen gescandeerd als 'boeven ga naar huis' en 'schande schande'. Voor het ho tel Raphael in Rome waar Craxi verblijft, scandeerden betogers urenlang 'schande, dood jezelf, 'dief en 'opsluiten'. Craxi werd uiteindelijk in veiligheid ge bracht nadat de politie verster kingen had aangevoerd. In Mi laan eindigde een stoet voor het Paleis van Justitie waar de de monstranten hun solidariteit betuigden met de rechters van daarin gesteund door president Scalfaro. De vier stapten op uit protest tegen het besluit Craxi niet te vervolgen. Ciampi heeft het ontslag van de vier drie leden van de ex-communisti sche PDS en een van de Groene Partij geaccepteerd noch ver worpen. President Scalfaro liet weten een regeringscrisis en ook ver vroegde verkiezingen zoals geëist door een groot deel van de oppositie te willen Voor komen. Scalfaro zei dat de rege ring zoals afgesproken zich vol gende week in het parlement zal onderwerpen aan de ver trouwenskwestie. Als de breuk met de PDS en de Groene Partij niet wordt hersteld, zullen de vier afgetreden ministers naar verwachting worden vervangen door niet partijgebonden 'spe cialisten'. Rode Khmer en leger slaags bij Thaise grens Vlakbij Poi Pet, aan de grens met Thailand, zijn gisteren ge vechten uitgebroken tussen de Rode Khmer en Cambodjaanse regeringstroepen. Tien mortie ren landden op Thais grondge bied, maar daarbij vielen geen slachtoffers, aldus een vertegen woordiger van het ministerie in Aranyaprathet, vlakbij Poi Pet. Grensgevechten waarbij Thai land wordt getroffen zijn de laatste jaren zeldzaam. De riva liserende facties in Cambodja tekenden in oktober '91 een vredesakkoord. Maar nadat de Rode Khmer zich enkele weken geleden terugtrok uit de Op perste Nationale Raad (ONR) vinden er steeds vaker gevech ten plaats. De VN hebben gisteren hun militaire observatiepost in Pai- lin in het noordwesten vart Cambodja verlaten. VN-woord- voerder Eric Fait zei niet waar om de VN Pailin hadden verla ten. Vorige week trokken de VN zich terug uit twee door de Ro de Khmer beheerste plaatsen in de centraal gelegen provincie Kompong Thon, nadat VN-per- soneel was bedreigd. londen De Britse politie-orga- nisatie Scotland Yard heeft fo to's vrijgegeven van de mogelij ke daders van de IRA-bomaan- slag vorige week zaterdag in de Londense City, het financiële hart van Europa. De zeer krach tige bom, die was geplaatst in een vrachtwagen, richtte voor drie miljard gulden schade aan. Een man kwam om het leven. De foto's, die zijn gemaakt met een camera vanaf het dak van een gebouw, tonen twee man nen die vlak voor de explosie van de vrachtwagen weglopen. Boksburg. Ze hoorde de aan klacht zwijgend aan. Walus en Gaye Derby Lewis moeten op 12 mei opnieuw voor de rechter verschijnen. Eerder had de rechter op ver zoek van de politie besloten het voorarrest van Clive Derby-Le wis met tien dagen te verlengen. Hij was weinig mededeelzaam tijdens de verhoren, aldus de politie. Clive Derby-Lewis zou samen het Walus de moord op Hani hebben beraamd en Walus het moordwapen hebben geleverd. De Bosnisch-Servische leider Radovan Karadzic heeft gisteren laten doorschemeren dat hij mogelijk zal buigen voor de druk van zijn Servische be schermheren, en het vredesplan van bemiddelaars Vance en Owen zal aanvaarden. „Wij zouden Servië en Montenegro nooit op enige manier schade willen berokkenen. Wij willen het nieuwe Joegoslavië niet la ten lijden of in een oorlog be trekken", aldus Karadzic. De Servische president Slo bodan Milosevic heeft zijn volle gewicht gegooid achter het vre desplan. Servische media geven hoog op over het plan dat ze eerst veroordeelden. Ook de lei der van de Serviërs in Kroatië, Goran Hadzic, is teruggekomen op zijn eerdere standpunt en heeft gezegd dat de Bosnische Serviërs het plan moeten aan vaarden. Die ommezwaai lijkt het gevolg van de VN-dreige- menten voor zwaardere sanc ties tegen Servië en Monte negro. Ook bemiddelaar Owen is er van overtuigd dat Seme de Bosnische Serviërs zal dwingen het vredesakkoord te onderte kenen. Dat zal volgens hem dit weekeinde in de Griekse hoofd stad Athene gebeuren. De Amerikaanse president Clinton zal volgens zijn woord voerster Dee Dee Myers van daag een beslissing nemen over militaire actie in Bosnië. Vol gens minister Christopher (bui tenlandse zaken) zullen de be sprekingen in Athene Clintons besluit niet beïnvloeden. Was hington wil 'daden en geen woorden' van de Serviërs, aldus de bewindsman. De Bosnische minister van buitenlandse zaken Silajdzic zei in Londen dat hij bang was dat de conferentie in Athene een nieuwe poging van de Serviên is om tijd te winnen. Ook de Bosnische president Tudjman toonde zich gisteren sceptisch over de Servische bedoelingen „De Bosnische Serviërs zullen, zoals ze in het verleden hebben gedaan, hun beloften niet hou den." JERICHO AD BLOEMENDAAL De terugkeer van vijftien gede porteerde Palestijnen is gisteren uitgemond in de grootste natio nalistische betoging op de Wes telijke Jordaanoever sinds de Is raëlische bezetting in 1967. 'Re volutie tot de overwinning!' scandeerden duizenden Pales tijnen die urenlang in het hete busstation van Jericho hadden moeten wachten voor de bus uit Jordanië arriveerde. De terugge keerde ballingen werden daarna in triomf op de schouders rond gedragen. Het Israëlische leger hield zich op de achtergrond. Het waren emotionele uren voor de familieleden van de ge deporteerden, van wie sommi gen al 25 jaar niet thuis waren geweest. Nasr Abdeljawad Saleh was tien jaar oud toen in 1973 zijn vader, destijd de democra tisch gekozen burgemeester van El Bireh, het land werd uitgezet. Hij verwacht niet dat zijn va der grote moeite zal hebben aan het zijn tweede leven op de Westelijke Jordaanoever te wen nen omdat hij in ballingschap de gebeurtenissen in de bezette gebieden nauwgezet heeft ge volgd. „Hij leidde in Amman een heel eenvoudig leven, in de hoop dat hij eens zou kunnen terugkeren. Alles wat hem dier baar is, heeft hij hier, niet in Jor danië: de famillie, het land, zijn kleinkinderen en zijn 92-jarige e hoofdstad Amman afscheid van zijn z moeder die hem zo graag wil zien voor ze sterft." Gistermiddag ging vader Ab deljawad Saleh in Jericho op de schouders, lachend en huilend tegelijk. „Als alle geluk ter we reld in één ogenblik zou kunnen worden gevangen, dan is het nu", vertelde hij stralend. Opmerkelijk was de massale aanwezigheid van aanhangers van Fida, de politieke partij die is gevormd door de Abed-Rab- bo-factie van het Democratisch Front voor de Bevrijding van Palestina. Volgende maand zal Fida zich officieel bekend ma ken als de eerste Palestijnse po litieke partij in de bezette gebie den, met toestemming van de Israëlische autoriteiten. Wie de leider van Fida wordt, staat ook al vast: de gisteren te ruggekeerde balling Azmi Shuaibi. Zijn portret sierde de honderden auto's waarmee zijn aanhangers naar Jericho waren gekomen. Shauibi ging als eer ste op de schouders. De terugkeer van de gedepor teerden is fel bekritiseerd door de rechtse oppositie in Israël. In El Bireh, de woonplaats van oud-burgemeester Abdeljawad Saleh, betoogden gistermiddag enkele honderden kolonisten tegen de maatregel. De politie verrichtte een aantal arrestaties toen opgewonden betogers de ruiten ingooiden van huizen in de buurt. WASHINGTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Uit de puinhopen van het boer- derijcomplex in het Texaanse Waco, waar eens de sekte van David Koresh huisde, zijn tot nog toe 72 lichamen geborgen. Twaalf slachtoffers bleken vori ge week maandag niet door de vlammen te zijn omgekomen, maar te zijn doodgeschoten. Van de twaalf doodgeschoten sekteleden hadden er vijf een kogelwond in het hoofd. Enke len moeten van zeer dichtbij zijn doodgeschoten. Volgens de onderzoekers betekent dit nog niet dat zij zijn vermoord. Het is Amerika gaat bedrijfsspionage harder aanpakken V Adverteren met een goed „redaktioneel umfeld" zaterdag 8 mei Informatie tel. 023 - 150 134 De regering-Clinton wil bevriende regerin gen die Amerikaanse bedrijven laten be spioneren harder gaan aanpakken. Dat hebben Amerikaanse regeringsfunctionaris sen verklaard. „Geen mister Nice Guy meer", zei een hoge functionaris van de in lichtingendienst, verwijzend naar de vrien delijke wijze waarop regeringen en hun be drijfsspionnen tot nu toe werden ver maand. Zowel in binnen- als buitenland zullen tegen dit soort praktijken voortaan hardere maatregelen worden genomen, zei een ander. In eigen land heeft de federale recherche FBI de controle op industriële spionage de afgelopen negen maanden al sterk opge voerd. Het aantal onderzoeken in deze pe riode werd van het gebruikelijke gemiddel de van tien uitgebreid tot vijfhonderd. In het buitenland is de inlichtingendienst CL\ verantwoordelijk voor de spionagebestrij- ding. De dienst probeert via contacten met Amerikaanse bedrijven en individuele za kenlieden een beeld te krijgen van spionage en te waarschuwen voor pogingen daartoe. De maatregelen zijn kennelijk het gevolg van frustratie over wat wordt beschreven als „steeds brutaler pogingen" van Europese en Aziatische landen om Amerikaanse tech nologie of andere industriële geheimen te stelen. Officieel worden geen namen ge noemd, maar anoniem willen de functiona rissen wel kwijt dat vooral Japan, Frankrijk. Zuid-Korea. Duitsland en Israël zich aan deze praktijken schuldig maken. Het besluit om de spionage aan te pak ken maakt ook deel uit van maatregelen van de regering om de concurrentiepositie van Amerikaanse bedrijven te versterken. Congresleden, onder wie de voorzitters van de commissies voor de inlichtingendien sten van de Senaat en het Huis van Afge vaardigden. hebben voorgesteld de rollen om te draaien en zelf bij andere landen te gaan spioneren. Het Witte Huis heeft gezegd dat voorstel nader te willen bestuderen, maar net als eerdere regeringen die dit hebben overwo gen, vreest ook dé regering-Clinton dat spionageactiviteiten de diplomatieke be trekkingen met andere landen zullen ver troebelen De CIA is sinds lang op de hoogte van be drijfsspionage die door inlichtingendien sten van bevriende landen of staatsbedrij ven in die landen wordt bedreven. Maar zo lang de Koude Oorlog aan de gang was, werd bij ontdekking lankmoedig gerea geerd, zei de inlichtingenfunctionaris. Nu de noodzaak is weggevallen om tegenover de Sovjetvijand de eensgezindheid te bewa ren, zei hij, stellen de VS zich niet langer te vreden met een discreet diplomatiek pro test aan het adres van de overtreder. De kwestie van buitenlandse spionage in de VS is de afgelopen dagen aan de opper vlakte getreden door het opduiken van een Franstalig document waarin aan agenten opdracht wordt gegeven gegevens over technologische ontwikkelingen en markt strategieën te ontvreemden bij 49 technisch hoogontwikkelde Amerikaanse bedrijven, waaronder fabrikanten van militair mate rieel. Het document, dat volgens Ameri kaanse functionarissen afkomstig is van een afdeling van de Franse inlichtingendienst, is de afgelopen weken anoniem toegezonden aan verschillende nieuwsmedia en over heidskantoren. goed mogelijk dat een aantal sekteleden op het moment dat het complex in Bcfltwiaaie stond zelfmoord heeft gepleegd om aan de dood door verb ran ding te ontkomen. Volgens de autoriteiten zal dit nooit meer zijn te bewijzen. Het wordt overigens niet uit gesloten dat de bergers in de tunnels onder het complex nog lichamen zuilen vinden. In Texas gaat overigens al dagen het gerucht dat Dauri koresh zelf mogelijk nog in leven is, en m.i één van dn tunnels nu hebben weten te ontkomen Justitie gelooft daar echter niets 'Geen nieuwe asielzoekers naar Antwerpen' BRUSSEL PETER DE VRIES CORRESPONDENT Antwerpen moet volgens zijn socialistische burgemeester Co ols geen nieuwe asielzoekers opnemen. „De enorme toevloed van kandidaat-politieke vluch telingen naar de Belgische ha venstad brengt de samenleving in onze stad in gevaar.'" Dat schrijft Cools in een gisteren uitgelekte brief aan minister van binnenlandse zaken Tobback. Hef aantal fééndon Ib Antwerpen overschreed in maan de 3500. Begin vorig jaar waren het er nog 772. Gemid deld wordt slechts één op de tien erkend. Cools zei gisteren in een toelichting op zijn actie dat 'het wrevel wekt wanneer we een struisvogelpolitiek voe ren'. In zijn brief aan Tobback schrijft de burgemeester dat 'een groot percentage geen po litieke vluchtelingen zijn maar avonturiers, criminelen en pros- tituées, waardoor het imago van onze stad in gevaar komt

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5