400.000 willen Vakantie aan rand van de oorlog Toerisme ZATERDAG 1 MEI 1993 REISBERICHTEN Fietsend langs asperges Fietsen langs de Limburgse aspergebedden is alweer sinds half april mogelijk aan de hand van folders die bij de plaatselijke VW's voor handen liggen. Ook kan worden deelgenomen aan een heuse asperge-fietsdriedaagse. Het evenement vindt plaats op 11,12 en 13 juni, de startplaats is Weert en er kan worden gekozen uit dagaf standen van 30 of 60 kilometer. Deelneming per dag is ook moge lijk. Info: Streek WV Noord en Midden Limburg in Venlo, telefoon 077 -543800. Wandelen door Vlaanderen Het heeft even geduurd, maar na veel gekrakeel is het nu ook mo gelijk zonder bagage door Vlaanderen te wandelen. De organisatie is in handen van VJH-Reizen en een van de mooiste tochten is on getwijfeld die door door de Vlaamse Bergen. De Kemmelberg is de bekendste, maar ook de Rodeberg en de Vidaigneberg hebben in België een zekere naam. Al is het maar door het prachtige uitzicht dat men vanaf de toppen heeft. Info: VJH Reizen in Antwerpen, telefoon 09 - 32 - 3 - 2327218. Machine uit stoombaggermolen Gestaag breidt het Nederlands Stoommachinemuseum in Medem- blik zich uit. Dit seizoen zijn er weer twee machines bijgekomen: een hulpmachine uit een baggermolen en een zogenaamde Weir's pomp. Beide apparaten zijn uiteraard zodanig gerenoveerd dat ze weer sissen, blazen en rochelen dat het een aard heeft. Overigens is alleen het museum al gevestigd in een oud stoomgemaal aan de IJsselmeerdijk een bezoek waard. Openingstijden van woensdag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur en op zon 12 tot 17 uur. Wandeltocht door drie landen Na de fietstocht door drie landen organiseert de WV Limburg nu ook een wandeling door datzelfde gebied. De voetreis duurt zeven dagen en staat onder leiding van ter plaatse bekende gidsen. Af en toe moet gebruik worden gemaakt van het openbaar vervoer. Er wordt overnacht in landelijk gelegen hotels en uiteraard wordt de bagage vervoerd. Etappeplaatsen: Aken, Monschau, Baraque Mi chel, s-Gravenvoeren, St. Geertruid en Neerharen. Prijs: 865,-- Info: WV Limburg, telefoon 04406,-13993. Kaasmuseum tien jaar oud Het Hollands Kaasmuseum in Alkmaar bestond op 1 april tien jaar. Zoiets moet gevierd worden. Vandaar de introductie van een le vensgroot 'foto-album' met historische afbeeldingen van uiteraard onder meer de belendende kaasmarkt (elke vrijdagochtend op het Waagplein) en een interactieve compact disc, waarmee beeld en informatie over de Nederlandse kaas kan worden opgeroepen. Van de Alkmaarse bioloog/schilder Hans Nieuenhuysen hangt er een serie aquarellen waarop koeien de hoofdrol spelen. Info: Kaasmuseum te Alkmaar, telefoon 072 -114284. Zeilen langs Turkse kust Niet alleen het vasteland van Turkije mag zich verheugen in een enorme toeristische belangstelling. Langs de kust wordt het ook drukker. Er varen vooral veel zeilboten. Een van de organisaties die zich daarmee bezig houden is Tussock Cruising. Er wordt gevaren op nieuw gebouwde Turkse kitsen met veel comfort. De vaste be manning bestaat uit een kapitein, een matroos en niet te vergeten een kok. Er is veel gelegenheid tot het maken van excursies. Vlieg reis naar en van Turkije wordt geregeld. Info: Tussock Cruising in Amersfoort, telefoon 033 - 631644. Kastelengids 1993 De Nederlandse Kastelenstichting heeft een gidsje uitgegeven met daarin beschreven de 92 Nederlandse kastelen die zijn opengesteld voor bezichtiging. In de gids staan niet alleen de adressen en der gelijke vermeld, maar ook de openingstijden, de mogelijkheid van rondleidingen en toegangsprijzen. Het boekje kost 1 gulden en is verkrijgbaar bij de plaatselijke VW's. Info: NKS te Doorn, telefoon (maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag) 03430 - 16282. y op stap in f.fl eigen land. Voor uw advertentie op deze plaats lopen ze warm. Bel onze advertentie afdeling. Lege terrassen bij het haventje van Porec. Vluchtelingen uit hotels Istrië verdwenen ,,'s Zomers is het hier overdag 30 tot 35 graden en 's avonds 20 graden, zodat je in een koel hotel kunt slapen. Als je naar het zuiden gaat, is het veel heter". De Kroati sche gids vertelt zijn verhaal voor de deur van Porecs oudste hotel (1910 en duidelijk aan een opknapbeurt toe) alsof er in het zuidelijke deel van het voormalige Joego slavië niets aan de hand is. Het is in dat deel zomers veel heter. Maar dat er ook aanzienlijk meer granaten vallen dan in het noorden, komt niet in zijn praatje voor. foto hans van weel POREC RIEN FLORIS Kroatië heeft geld nodig en daarom werden 75 journalisten uit Europa naar het Kroatische Istrië gehaald, om te laten zien wat Kroatië aan 'veilig' toerisme heeft te bieden. Veilig is het in derdaad in de provincie Istrië. Maar het blijft vakantie aan de rand van de oorlog. Toerisme met een bijsmaak. De 2 de 2 de 2 Drie ingrediënten voor slaagde vakantie zijn volop aan wezig op het Kroatische schier eiland. Maar in het Joegoslavië van weleer is meer te beleven dan zon alleen. Dat wordt be wezen als op Schiphol 'een blauwe baret' voor de incheck- balie staat. Een jonge soldaat uit Deventer, op weg naar een plaatsje vijftig kilometer ten noorden van Sarajevo. Op het vliegveld van Zagreb wordt de oorlog nog meer voel baar als de Boeing 737 van Croatian Airlines de wielen neerzet op een landingsbaan die is omgeven door trucks, containers en een Hercules van de Verenigde Naties. In de stad volop jeeps en luxe wagens met UN-kentekens. Wordt het va kantie of wordt het oorlog? Als het aan de Kroaten ligt, wordt het vakantie. Iedereen heeft zijn buik vol van de allesvernietigen de oorlog. De oorlog heeft een belangrijke inkomstenbron het toerisme uitgeschakeld. Aardbeving De Byzantijnse kerk van Porec is leeg. Dat hier in de vierde eeuw een van de belangrijkste Romeinse tempels door een aardbeving werd verwoest, zul len de gidsen dit seizoen aan weinig mensen kunnen vertel len. Maar de Kroaten hebben hoop. Croatian Airlines, dat tot nu toe drie Boeing 737-vliegtui- gen exploiteerde op 13 Europe se bestemmingen, heeft er twee toestellen bijbesteld. De jonge maatschappij vliegt oude 'kis ten' van Lufthansa die deels werden gekocht met geld dat werd 'opgehaald' bij Kroaten in het buitenland. „Samen brach- n die 25 miljoen dollar bijeen n een luchtvaartmaatschappij kunnen starten in hun vader land", vertelt directeur Ivan Miserie trots. Het afgelopen half jaar brachten de toestellen 250.000 passagiers naar Kroatië. Daartussen zaten bitter wei nig Nederlanders. Vooral Ne derlanders en Engelsen lijken banger voor de oorlog dan Duit sers, zo is Europees directeur Stjephan Brkljacic van tourope rator Phoenix gebleken. „Duit sers uit Beieren, Italianen en Oostenrijkers komen in redelij ke aantallen. Die wonen dicht bij en kennen de situatie beter. Nederlanders en Engelsen, die verder wonen, zien alleen maar de beelden uit Srebrenica. Die denken dat het hier overal oor log is". Vorig jaar kozen 1500 Neder landers voor een vakantie in Kroatië. „In 1991 waren dat er 5000 en in 1990 hadden we 46.000 Hollandse toeristen", verzucht Brkljacic. Maar hij is een rasoptimist en hoopt dat er dit jaar 7000 Hollanders voor de Kroatische zon zullen kiezen. De reisbureaus worden bewerkt om de toeristen ervan te over tuigen dat ze in Istrië van een kogelvrije vakantie kunnen ge nieten. Zeilen Sommige Nederlanders weten dat al lang. Zoals Han en Mar- greet Steenbrugge uit Bussum. Vorig jaar zeilden ze ondanks het oorlogsgeweld voor de kust van Split en ook nu laten ze zich niet afschrikken door de dood en verderf in het voormalige Joegoslavië. Han is bezig het schip vaarklaar te maken in de jachthaven van Milna op het ei land Brac. Hemelsbreed is Sara jevo iets meer dan honderd ki lometer verwijderd. Honderd kilometer en een wereld van verschil. Aan de ene kant een al les verwoestende en verkrach tende oorlogsmachinerie. Aan de andere kant vakantievier- ders. Laveren op de rand van een oorlogsgebied, is dat niet ge vaarlijk? „Waar wij zitten is het veilig. Natuurlijk hadden we on ze boot kunnen weghalen, maar nogmaals, in het gebied waar wij varen is het veilig". Margreet Steenbrugge doet haar best te overtuigen. Dat moet ze ook doen bij haar kinderen. „Die zeggen ook: 'jullie zijn geschift'. In 1990 ontving Kroatië 46.000 Nederlandse toeristen; verleden jaar nog n Maar het gevaar is niet aanwe zig. En wat ons trekt? Die mooie blauwe zee, de dolfijnen die je iedere dag weer ziet en het lek kere weer. Iemand die er niet is geweest, kun je dat niet duide lijk maken". De Steenbrugges komen niet met lege handen op Brac. Ze nemen verbandmiddelen, para cetamol en medicijnen mee voor de plaatselijke dokter. „Die man is daarmee in de wolken. Alle medicijnen gaan namelijk naar de oorlogsgebieden terwijl er op het eiland ook gewone medische zorg nodig is". Van de oorlog merkten ze vo rige zomer weinig. „Nou ja. Op een strategische route tussen Solta en Brac lagen mijnen en je voer daar onder de kanonslo pen door. Ons schip is niet te gen oorlogsgeweld verzekerd. Dat is dus een risico dat je neemt. Wij vinden nog steeds dat het met de dreiging wel meevalt. Je denkt toch niet dat we ons schip gaan opofferen. Dat is een ding wat zeker is hoor". Mentaliteit Privatiseren van het toerisme is het toverwoord waar de Kroati sche politici mee schermen om de kwaliteit van het toerisme op te krikken. Want niet alleen de oorlog, ook de kwaliteit van ho tels en mentaliteit van perso neel werken de toeristische in dustrie tegen. De gewone man gelooft niet in privatisering als oplossing van alle problemen. Hij wil wel zijn mening geven, maar zijn naam moet uit de krant blijven. „Privatiseren is geklets van de politici. Er zijn nu 50 tot 100 fa milies die dicht bij de Kroati sche regering zitten die op dit beter wórden van de Het wordt gewoon weer een feodale toestand. Daar mag je nooit iets over zeggen. Je mag hier je mond niet meer open doen." En dan is er ook nog de infla tie. Duizend dinar is vandaag een gulden waard en morgen nog minder. Een taxichauffeur illustreert de financiële misère. „Ik verdiende voor de oorlog 25.000 mark per jaar. Nu heb ik de afgelopen twee jaar 2000 mark verdiend...". Het gemid delde maandinkomen ligt vol gens Limpce op 200 gulden en laar 1500. foto hans van weel de inflatie jaagt met 25 procent per maand de prijzen omhoog. Niet voor niets heeft hij het ta rief voor rondvaarten in Duitse Marken aangegeven. „Dat is strafbaar, maar wat moet ik an ders. De overheid doet het trou wens zelf ook. Alle boetes voor te hard rijden en andere ver keersovertredingen zijn ook ge koppeld aan de D-mark". Om de toeristen te kunnen verwelkomen zijn in Opatija de vluchtelingen uit de hotels ver dwenen. Vorig jaar waren daar 10.000 vluchtelingen en nu zijn er nog 2500 die elders bij Karlo- vac zullen worden onderge bracht. „Toerisme en vluchte lingen gaan niet goed samen", zegt de gids in Opatija met ge voel voor understatement. F.en soort toerisme heeft geen last gehad van het oorlogsgeweld. Stjepan Brkljacic: „Pel grimstochten naar een plaatsje in Bosnië Hercegovina waar mensen 'contact' hebben met de heilige Maria. Daar gaan ook Nederlanders heen en die men sen zijn niet bang. Die zeggen dat de koningin van de vrede mei hen la" Honderd miljoen dollar voor Oost-Europa Samen met de Europese Bank voor Wederopbouw en Ontwik keling heeft de World Travel and Tourism Council (WTTC) een fonds gevormd van 100 mil joen dollar ter ondersteuning van het toerisme in Oost-Euro pa. Dat heeft het WTTC, waarin topmanagers uit de reisindus trie zich hebben verenigd, na een congres in Boedapest be kend gemaakt. Difterie en gele koorts In de voormalige Sovjetunie heerst een difterie-epidemie. Dat heeft de wereld gezond heids organisatie bekend ge maakt. In de afgelopen twee jaar is het aantal patiënten ver viervoudigd. Heerste difterie in het verleden voornamelijk in steden als Moskou en St. Peters burg, thans breidt de ziekte zich ook uit naar afgelegen gebie den. Verspreiding van de ziekte- vindt plaats door hoesten. Rei zigers naar de GOS-landen wordt geadviseerd zich te laten vaccineren tegen difterie met het combinatievaccin DTP. De ze inenting hoeft slechts één keer in de vijftien jaar te worden herhaald. In Kenya heeft men te maken met een gele-koortsepidemie. De gevallen zijn vastgesteld in de districten Baringo en Elgeyo MaraJcwet. Gezien het uitbreken van deze ziekte wordt aan alle reizigers naar Kenya geadvi seerd zich te laten inenten te gen gele koorts. Weektarieven voor autohuur Bij Hertz wordt sinds kort onder de naam 'Holiday Saver' een weektarief gehanteerd voor het huren van auto's in twintig ver schillende landen. Er moet wel drie weken van tevoren worden gereserveerd. Tot nu toe was het alleen mogelijk om tegen een kortingsprijs een auto te huren voor een aaneengesloten periode van vier dagen. Hertz verwacht dat vooral toeristen die een 'weekje onbekommerd willen rondrijden' in hun va kantiebestemming gebruik zul len maken van de nieuwe rege ling. Reserveringen kunnen worden gemaakt bij het reisbu reau of hij Hertz Hoofddorp, te lefoon 02503 - 20028 'Beeldschoon Nederland' Op 12 mei begint het Bureau Voorlichting Foto Film Video in samenwerking met het Neder lands Bureau voor Toerisme (NBT) een campagne die er toe moet leiden dat toeristen niet alleen in de zomer fotograferen (zoals tot nu toe vaak gebeurt), maar ook in de lente en de herfst. De actie draagt de naam 'Beeldschoon Nederland'. De initiatiefnemers willen met de manifestatie tevens aantonen dat Nederland net zulke mooie plekjes heeft als het buitenland en zullen de fotografen daar via televisie, radio en dag- en week bladen op wijzen. De c ampagne begint gelijk met het Nationale Fotofeest, dat tot 22 mei zal du 'Shetlands net zo mooi als altijd' Lord James Douglas-1 iamilton, de Schotse minister van toeris me, is niet bevreesd dat de Shetland Eilanden de komende maanden minder toeristen zul len trekken dan voorheen. On danks de ramp met de olietan ker Braer, afgelopen januari, zijn volgens lord James, de Shetlands net zo mooi als altijd. „Ik heb zelf kunnen constateren dat de vervuilde kusten voor het grootste deel zijn schoonge maakt. Het milieu van de eilan den is nog altijd een van de schoonste ter wereld.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21