Sport Zülle vrijuit in dopingrel Sporters hebben recht op zorgvuldigheid bij controles EK judo in Athene markeert het einde van een generatie Tweede sessie naar Dekker en Zee Duin Vis wint 47ste Havenloop I ZATERDAG 1 ME11993 17 V PLV.-CHEF ROB ONDERWATER. 071 -1 Peter Gerse A O Voetballer Peter I Gerse (27) speelt morgen zijn laatste wed strijd voor Alphense Boys. Zijn maatschappelijke car rière krijgt de voorrang Spoedoperatie Servische basketballer athene De Servische basketballer Slobodan Jankovic, die deze week tijdens een wedstrijd in de Griekse competitie uit woede zijn hoofd tegen een betonnen pilaar sloeg nadat hij met vijf persoonlijke fouten uit het veld was gestuurd, heeft een spoed operatie moeten ondergaan aan een nekwervel. Arsten van het ziekenhuis in Athene meldden gisteren dat de toestand van de 30-jarige Jankovic nog steeds kritiek is, maar dat hij mogelijk niet verlamd zal blijven in benen en armen, waarvoor eerst werd Tuur verdedigt Europese titel overzee den haag» Regilio Tuur verdedigt zijn Europese titel superveder- gewicht tegen de Franse kampioen Jacobin Yoma overzee in Frans Guyana. Dat is gistermorgen bekend gemaakt door de Eu ropese Boksunie (EBU). Het gevecht in Cayenne wordt georga niseerd door de gebroeders Acaries. De beoogde datum voor het duel in Zuid-Amerika is zaterdag J 2 juni. Tuur houdt 190.000 gulden over aan het titelgevecht. Squashsters zeker van zilver op EK aix-en-provence De Nederlandse vrouwen zijn gisteren bij de Europese squashkampioenschappen doorgedrongen tot de fina le. Oranje verzekerde zich in elk geval van zilver - vorig Jaar was brons het hoogst haalbare - door in de halve eindstrijd met 3-0 van Ierland te winnen. Als laatste tegenstander in Aix-en- Provence wacht nu de Engelse ploeg, die al 20 jaar ongeslagen Zweden en Rusland in ijshockeyfïnale münchen Zweden is bij het WK ijshockey in Duitsland één over winning verwijderd van titelprolongatie. De Scandinaviërs ver sloegen gisteren in de halve finale Tsjechië met 4-3. Tegenstan der in de eindstrijd is Rusland, dat won van Canada, 7-4. Schaatscoaches trekken bezwaren in Amersfoort. De rust in de Nederlandse schaatswereld lijkt her steld. De vier coaches van de nationale selecties hebben hun be zwaren tegen de nieuwe samenstelling van de Begeleidingscom missie Kernploegen (BCK) ingetrokken. Beide partijen bereikten gisteren in Amersfoort overeenstemming over de werkwijze in het Olympisch seizoen. Ab Krook (mannen), Henk Gemser (vrouwen), Wopke de Vegt (sprinters) en Leen Pfrommer (jeugd) verlangden van de nieuwe keuzecommissie ondermeer een grote vrijheid van handelen. Die zwaarwegende garantie heeft het viertal gekregen van de commissie bestaande uit Jan Kleine, Jan Charisius en Simon Smit. Bayern blijft favoriet in Bundesliga hamburg. Bayern München blijft de favoriet in de strijd om de Duitse titel. In een sensationele derby werd gisteren gewonnen van VfB Stuttgart met 5-3. Het was de zesde thuiszege op rij van de lijstaanvoerder. Borussia Dortmund en EintrachtFranfurt bleven eveneens in de race. Dortmund versloeg op eigen veld overtuigend Saarbrücken: 3-0. Frankfort overklaste Karlsruher SC, 4-1. rotterdam peter ouwerkerk gpd-verslaggever Gisterochtend had de dag het doping- nieuws rond het grote Zwitserse talent Alex Zülle in de aanbieding. Zülle zou positief bevonden zijn in de Ronde van Baskenland. Het gevonden produkt was: salbutamol, een verboden medi cijn dat vooral wordt gebruikt bij ademhalings-moeilijkheden. Zo had althans de voorzitter van de medische commissie van de Spaanse wielerfede ratie het bekend gemaakt. Later op de dag stond er opeens een vraagteken achter de stelligheid. De Zwitserse federatie had van de medi sche commissie van de UC1 bevestigd gekregen, dat Zülle het medicijn in spray-vorm had gebruikt, en dat stond niet op de verboden lijst. Mócht dus, niet positief dus. De Zwitser Zülle stond niettemin een halve dag lang in ternationaal aan de schandpaal. Dr. Lon Schattenberg, het Neder landse lid van de medische commissie van de UCI: „Het is een schande dat het laboratorium en de Spaanse fede ratie op deze manier te werk zijn ge gaan. Dit had niet zo bekend mogen worden, zo n zware beschuldiging uit je niet." Schattenberg geeft uitleg: „Salbutamol behoort tot dezelfde groep als clenbuterol, het bekende middel waarop Katrin Krabbe is beoor deeld. Ze behoren tot de medicamen ten, waarvan er twee zijn toegestaan in spray-vorm. Het probleem is dat het, bij normale hoeveelheden, niet is te traceren of het via een spray dan wel in tabletvorm is toegediend. Maar het heeft geen enkele stimulerende wer king. Alleen misschien in zeer, zéér grote hoeveelheden treedt er een ana bool effect op; maar dan zo, dat je er trillend van op je fiets zou gaan zitten", aldus Schattenberg. Topsporters balanceren op de grens van gezond en ongezond. Het lichaam is in staat maximaal te presteren, maar ook vatbaar voor het kleinste ongemak. Topsporters staan vandaag de dag on der strenge medische zorg. Maar omdat de mens (ook) wil be driegen, zijn er reglementen gemaakt, die de elementen sport en ethiek zou den moeten waarborgen. Je mag zo goed presteren als je kunt. maar het moet wel zonder de hulp van dit of dat produkt. En als uit de controle blijkt, dat je hèbt bedrogen, ga je volgens de zelfde reglementen voor de bijl. Topsporters, en dus ook wielrenners, behoren ondanks de doping-regle- menten nog steeds tot de 'gebruikers'. Beter: worden door hun begeleiders aangezet tot het gebruik van. Het is het risico van het balanceren op de grens. Maar de topsporters mogen van 'de andere kant' op zijn minst wel de grootste mate van zorgvuldigheid ver wachten. Een aanklacht als tegen Zülle overtreedt de grens van de zorgvuldig heid finaal. Alle reden voor de UCI om nu de verantwoordelijken van de Spaanse bond te bestraffen. Maar dat zal wel niet gebeuren. Joop Zoetemelk heeft in één van zijn drie dopinggeval- len lange tijd geprobeerd zijn gelijk bij de hoogste wielerinstantie, de UCI te halen. Het is hem nooit in dank afge nomen. Het heeft hem jaren van irrita tie en veel geld gekost. Doping en dopingcontroles - het blijft een onbeheersbaar kwaad. Dag van valse beschuldigingen in Vuelta Na een dag van geruchten, ontkenningen en bevestigin gen kwam gistermiddag omstreeks vier uur het verlos sende antwoord van de UCI (internationale wielrenunie) uit Lausanne: Alex Zülle heeft zich niet schuldig gemaakt aan het gebruik van het verboden middel salbutamol. Zijn Spaanse werkgever ONCE overweegt juridische stap pen omdat de goede naam van de ploeg is aangetast. „Het is betreurenswaardig dat de pers Zülle positief heeft ver klaard. De Spaanse bond heeft inmiddels de Zwitserse federa tie laten weten dat de controle na de vierde etappe in de Ronde van het Baskenland negatief was. Voor de UCI is de zaak af gesloten. We zullen wel inten sief onderzoeken hoe de ge ruchten in de wereld zijn geko men", luidde het officiële com munique van de UCI. In de urinestaal van de 24-ja- rige Zwitser werden weliswaar sporen van salbutamol aange troffen, maar de Helveet had het middel als aérosol, een spray die nasaal wordt toege diend voor aandoeningen aan de luchtwegen en astma, ge bruikt. Een bepaalde hoeveel heid is volgens het dopingregle- ment van het IOC en de UCI PÏoegarts Terrados had de winnaar van Parijs-Nice het middel, dat overal onder de merknaam Ventolin verkrijg baar is, voorgeschreven. Daar toe had de arts een medisch at test laten uitschrijven door de medische faculiteit van de pro vincie Asturië. Het bericht over de vermeen de positieve controle werd woensdag door de voorzitter van de medische commissie van de Spaanse wielerbond Li- ceras naar buiten gebracht. De Zwitserse bond was inmiddels sinds dinsdag door drie elkaar tegensprekende faxberichten op de hoogte gesteld, maar zag De Zwitser Alex Zülle (links) praat bij met zijn landgenoot Tony Rominger. geen aanleiding Zülle en diens ploegleider in te lichten. Zülle, nummer zes op de we reldranglijst en koploper in de Ronde van Spanje, ontkende gistermorgen voor de start van de vijfde etappe van de Vuelta al met klem schuldig te zijn. „Ik weet nergens van", zei hij 's morgens. Na afloop van de door Alonso gewonnen etappe kook te Zülle, vooral toen hij vernam dat de UCI hem van alle blaam had gezuiverd: „Ik ben woe dend. Boos en teleurgesteld te gelijk op de Spaanse pers die klakkeloos loze berichten ver spreidt." Kamergenoot Erik Breukink sloot zich aan bij de boze woor den van zijn ploegmakker. De Nederlandse kopman van ON CE noemde het ethisch onver antwoord dat de Helveet bij voorbaat aan de schandpaal was genageld. „Het is een on schuldig medicijn zoals Alex het heeft gebruikt. Ais een verslag gever net neemt, wordt er door niemand over gesproken", meende Breukink. Ploegleider Saiz had weinig goede woorden over voor Lice- ras, de veroorzaker van het ru moer. „Ik geef zijn patiënten het advies een andere arts te zoeken", trapte de ploegleider hard na. Volleyballers verslaan Polen spelenderwijs haarlem anp Kermis, vrijmarkt, strand. Het volleybal had gisteren bij het Haarlemse publiek niet de hoogste prioriteit. Hooguit 100 toeschouwers zagen het Neder lands team gemakkelijk winnen van Polen: 3-0. De wedstrijd was tot 5-5 in de eerste set het aanzien waard. Polen, vorig jaar in het pre- Olympisch toernooi in Rotter dam nog bijna verantwoordelijk voor een vroegtijdige uitschake ling van de latere zilveren-me daillewinnaar, werd daarna vol ledig overklast. Via 7-5 werd het snel 11-5 en 15-7, 15-4 en 15-6. Bij 7-3 in de derde set verving de Poolse coach Kruk zijn com plete zestal. De onwaardige tegenstand was voor het in opbouw zijnde Nederlands team een mooie ge legenheid yvat uit te proberen. De Nederlandse spelers Martin v „We zijn fit, blij en enthou- ballen, geen gezeur over spon- siast", aldus typeerde Arno van sors of andere coaches." Solkema de puike sfeer in het pas twee dagen samen optrek- Van Solkema was de enige kende gezelschap. „We zijn met speler die in het trainingspartij- z'n allen bezig. Lekker volley- tje van net een uur werd gewis seld. Cristina mocht op zijn plek meedraaien. Coach Pang han teerde voorts dezelfde opstel ling als bij de 1-3 tegen Cuba: Bijl, Grabert, Van der Horst, Muideren Schuil. De één is een jaar geschorst, de ander maakt carrière. De derde Nederlandse topjudoka moest donderdag voortijdig met rugletsel de mat verlaten. De Europese titelstrijd in Athene markeert het einde van een ge neratie. Ben Spijkers, Anthonie Wurth en Theo Meijer zijn bij elkaar goed voor twee Europese titels, twee Olympische medail les, twee keer WK-zilver en een dertigtal nationale kampioen schappen. De opvolging is nog niet gere geld. Al constateert JBN-voorzit- ter Frans Hoogendijk ongeken de successen bij jeugdkam pioenschappen, aanstaande toppers zijn niet voorhanden. Als de JBN niet oppast, is het contact met de wereldtop zo verloren. Gisteren voegde alleen Ange- lique Seriese zich bij het viertal Nederlanders, dat in Athene de halve finales bereikte. Door twee zeges heeft de Zevenberg- se, als 24-jarige de meest erva ren vrouw in de ploeg, uitzicht op haar vijfde Europese titel. Sinds de recente komst van Ronald Huffenreuter beschikt de JBN weer over een jeugd- coach. Naar schatting een kwart van de 650.000 gulden voor top sport gaat naar de jeugd. Dat is niet genoeg, menen de bonds- coaches Willem Visser (man nen) en Cor van der Geest (vrouwen), om de toekomst van de nieuwe generatie te waar borgen. De jeugdige judoka's Nancy van Stokkum, jan van Buren, Gert Catsburg en debutant Bou- dewijn Caspari (tot 60 kg), die in verband met een schoolexa men pas daags voor het toer leiden peter klein tinnismedewerker In tweede instantie hebben Dekker en Zee Duin de eerste speelronde in de tweede klasse van de landelijke tenniscompe- titie toch in winst omgezet. Bei de teams sloten met een 5-3 eindstand af. In de eerste klasse had Hillegom meer verdiend dan een gelijkspel. Unicum kreeg klop van Amstelpark 3. Dekker en Zee Duin be gonnen Koninginnedag, de offi- cïele inhaaldag voor de verre gende ronde van zondag 18 april, op een 1-1 gelijke stand. Bij de Warmonders legde Pa trick Kieboom de basis voor de 5-3 overwinning door Piet-Hein Boekei te verslaan. Bij Zee Duin won Jan-Willem Lugthart, zoals verwacht, maar boog Jeroen Boogmans voor Peter Wessels. Marijke Guyt voegde aan haar singlewinst van 12 da gen geleden gisteren twee dub- belzeges, met Judith Verhoeff en Léon Damen, toe. Hiliegom verdiende in het duel in de eerste klasse bij Zwolle meer dan een gelijkspel. Tom Buffers won zijn afgebro ken single. Petra Wessels en Cindy Berkhout revancheerden zich voor de verloren enkelspe len met knappe winst in het vrouwendubbel. Het vaste punt, de mannendubbel, ging daar entegen verloren, zodat na de ling van de beide gemengdub- bels niet meer dan een gelijk spel overbleef. Unicum begon met een 2-1 achterstand bij Amstelpark 3. De Leidenaars hebben er maar één punt aan kunnen toevoegen. Michael Zo- ricich moest het enkelspel aan Roger Warmenhoven afgeven en'kon zich alleen in de mixed met Bionda Zonderop herstel len. Voor de overige Leidse teams werd het geen vrolijke Konin ginnedag. Uit de resterende drie partijen in de tweede klasse te gen Lassche in Deventer kon De Merenwijk geen enkel puntje pakken. Dezelfde score (8-0) kwam in de derde klasse op het scorebord voor Leidse Hout, dat er na de op 2-0 afgebroken stand bij Hillegom 2 niet aan te pas kwam. Bij Zee Duin 2 redde Pieter Guyt de eer, het team kreeg wel de tweede 7-1 de broek. Unicum 2 slikte het tweede achtereenvolgende verlies. Aan de 2-1 voorsprong van 18 april jongstleden wérd alleen een ze ge in de mixed van Cindy Vin cent en Marco Visser toege voegd. Het derde team van de Leidenaars won twee van de vier afgebroken partijen. De eindstand tegen Spatter werd daarmee op 5-3 gebracht. TEAN uit Alphen kwam zeer verdienstelijk tot dezelfde score bij Joy-Mozaiek in Amsterdam. Na de singlewinst op de eerste zondag van de gisteren door griep afwezige Petra Wille, zorg den Inez Franke en Mare Nagel- kerken beiden voor twee verde re punten. De Boekhorst ging tegen Rapid 2 met 3-5 ten on der. Arjette van Noort won, na de 18 april op 1-1 afgebroken stand, het enkelspel en de mixed met Ben de Bruin. De streekderby in de vierde klasse tussen TEAN 2 en De Munnik 1 eindigde met 6-2 in Alphens voordeel. Overige uit slagen: Uitgeest - Roomburg 8- 0; Vianen - Dekker 2 4-4; De Munnik 2 - Leeuwenbergh 2 1- 7; De Merenwijk 2 - Be Quick M. 1 4-4; Unicum 4 - 's Graven- zande 1 5-3; OLTC Oegstgeest 1 - Metselaars 4 2-6; Maas Vlaar- dingen 1 - Forescate 1 6-2. SCOREBORD VOETBAL DUITSLAND. Borussia BASKETBAL 117-94, San Antonio - Portland HONKBAL nooi in Griekenland arriveerde, werden in Athene voor de grote prijzen uitgeschakeld. De judobond dreigt vooral een jeugdjudobond te worden. Sprekend voorbeeld is Wurth, die in Athene op de tribune heeft plaatsgenomen. Sinds no vember heeft hij een aantrekke lijke baan als technisch schade- expert. Insiders twijfelen er aan of de voormalige Europese kampioen op de mat terugkeert. Zo onzeker de sportieve toe komst van Wurth is, zo onwaar schijnlijk is ook dat de sport- ioopbaan van Meijer nog lang duurt. Een eigen sportschool, een ander baantje, een gekwets te rug en binnenkort een kind. Waren de maatschappelijke voorwaarden in Nederland top- sportvriendelijker, dan zou Wurth zeker nog enige jaren doorgaan. KOERSEN HILVERSUM Eerste koers, 2000 m: 1. Gomanza Prin cess (Oorthuiisen) 2-35,7 - 1 17,9, 2. Henri Star, 3 Fiat De Bloomerd Niet ge start: Gina Notice. Toto: winnend 4,60 plaats 1.30 1,10 koppel 3,80 trio 35,20 Tweede koers, 2000 m: 1 Hoca Frisiana (Paulusma) 2.37,4 - 1.18.7. 2 Hazel Wielmga, 3. Happy Buitenzorg. Toto. win nend 2.00 plaats 1,40 1,70 4,70 koppel 8,00 trio 145,40 Derde koers, 2000 m: 1 Honey Hazelaar (Van Toor) 2-01.7 - 1.15,6, 2. Fleur, 3 Grace Buitenzorg. To to: winnend 2,70 plaats 3,40 11,80 kop pel 43,30 trio 234,10 Vierde koers, 1609 m: 1 Figaro R.cardo 2.01.7 1.15.6. 2 Fallon D. 3. Graveimeadow Toto wmiy I 11.00 plaats 4,20 2,10 koppel 13,50 trio 203.70 Zesde koers. 2000 m: 1 Edel Hollands (Vroeyenstiin) 2.38.2 - 1,19,1.2 FlonsS, 3. Free for All. Toto: winnend 6,30, plaats 2,50 1.80 koppel 5,90 trio 73.50 Zeven de koers, 2000 m: 1 U 0 Me Abba (Tesse laar) 2 34,5 - 1 17,3, 2. American Pride, 91,50. Dubbel-winr Achtste koers, 2000 m: 1 Hurricanemea- nend 4,80 plaats 2.40 2,70 koppel 22,00 trio 100,50 Negende koers. 2000 m: 1 Calexi (Back) 2.35.2 -1.17,6, 2 Due Nor th, 3 Demerick Star Toto: winnend 8,50 plaats 5,20 9,70 koppel 139,60 trio 483,70 Tiende koers. 1609 m: I nend 2,30 plaats 1,50 2,50 koppel 11.80 trio 55,60 Elfde koers. 2900 m: 1 Green Spirit (Van de Blonk) 3 48.8 - 1 18.9. 2 Blinker Brogan, 3 Fullspeed K SQUASH orn - O'Gallaghan 4-9 9-7 2-9 il 8-9 5-9 4-9. Vertogen - Ritchie 3 9 9-6 1-9 3-9. Van de Velde - Gordon 5- Marijke Guyt won voor Zee Duin drie belangrijke competitie- punten. FOTO ARCHIEF leiden wilmar kortleever atletiekmedewerker Voor Ineke Vis, Regina Hazeleger en Theo van der Veer waren er gisteren ereplaatsen in de twee sterk bezette wegwedstrijden op Koninginnedag. Vis (De Bataven) won in Vlaardingen de 47ste Ha venloop over vijf kilometer in 16.56, AV Holland-atleet Van der Veer finishte bij de mannen als derde over óe dubbele afstand in 31.07. Hazeleger liep in Beverwijk de twintig kilometer in 115,59. De omstandigheden in de 14de Gildehuysloop in Beverwijk wa ren moordend. Met Carla Beurskens onder de deelnemers leken de vooruitzichten voor Hazeleger vooraf niet florissant. De Katwijkse stelde echter zeer realistisch haar doelen. „Ik wist dat Carla eerste zou worden. Ik wilde tweede worden en dat is ook gelukt. De kortere afstanden in Vlaardingen gingen de atleten iets beter af. De nummers één tot en met vier van vorige jaar zaten nu weer voorin. De toenmalige nummer vier, Van der Smissen uit Breda, greep nu de winst. Tot zeven kilometer kon Van der Veer het tempo van de nummer twaalf in het NK Cross volgen. „In de laatste van de vier rondes had ik veel problemen." De vrouwen liepen in de Vlaar- dingse binnenstad slechts vijf kilometer. De voorsprong van Ineke Vis was desondanks imponerend. De Wateringse pupil van Bata ven-trainer Norbert Groenewegen was met een tijd van 16.56 bijna een minuut sneller dan de Rotterdamse Kamp. De ronde van Katwijk werd gewonnen door de snelste wegatleet uit die kustplaats, Jaap van Duyvenvoorde, met een tijd van 18.20 na zes- kilometer. Van Duyvenvoordes clubgenoten Bert van der Plas en Fred Sluys werden tweede en derde. Bij de v nie van der Plas de snelste. TENNIS 480.000 gulden MÜNCHEN Kwartfinale»; Lendl (VSt/2) Solves (Fra) 6-4 3-6 6 1Altur (Spa) - Boetsch (Fra/8) 1-6 6-3 6-4, Stich (Dui) li (Zwe)4-6 6-1 6- MADRID Mannen. 1,45 miljoen gulden. Sanchez (Spa/5) a (Zwe/1Corretja (Spa) 6-3 6-2 TARENTE (ITA) Vrouwen, 180.000 gul- WIELRENNEN (Spa) 219.8 km .n 6 08 29, 2 Rominger i (Spa). 0 28. 3 Montoj (Ita), 5 Zulle (Zwi). 6 Jalabcrt (Fra). 7 Mauri (Spa), 8 Delgado (Spa), 9 Breukink (Ned), 10 Gelfi (Tta, Algemeen klasse ment: 1 Zulle 21 48 52. 2 Alonso 0 04 3 Jalabert 0 29. 4 Breukink 0 30. 5 Ro a 39. 10 Zarrabeitia (Spa) 0 4 GELDROP Criterium, vrouwen: 1 Niehaus (Dui) 60

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17