Regioarchief naar Alphen Ruiten Troef maakt einde aan vieze luchtjes Rijn- en Veenstreek Betalen met een ALBA in Alphen KONINGINNEDAG ZATERDAG 1 ME11993 Op aandringen van de gemeen te Alkemade heeft de conser- venfabriek Ruiten Troef een aanpassing van de hinderwet vergunning aangevraagd. Het gaat hier om een vergunning voor een reeks verbouwingen die de fabriek al vier jaar gele den heeft uitgevoerd. Als de ge meente de vergunning verleent, kan zij de glasconservenfabriek eventueel strengere voorschrif- Tot nu toe liet de fabriek deze aanpassingen onder de oude hinderwetvergunning vallen. De gemeente wil, om het milieu te beschermen, echter precies we ten wat er de laatste jaren alle maal in de fabriek is veranderd. Zij heeft Ruiten Troef daarom om een zogeheten 'uitbrei- dings-of wijzigingsaanvraag' verzocht. De fabriek heeft een biolo gisch filter geïnstalleerd, dat vieze luchtjes afvangt voordat het afvalwater in het riool ver dwijnt. Ook is een installatie ge plaatst die biogas affakkelt. Dit gas ontstaat in het groente-afval dat de conservenfabriek over houdt. Verder is er een tank voor de opslag van azijn geplaatst en is er een depot gekomen voor de opslag van chemische stoffen, waar onder ook ijzerchloride. Deze stof gebruikt de fabriek voor de zuivering van afvalwa ter. De fabriek heeft de afgelo pen jaren ongeveer 250.000 gul den in deze milieu-installaties geïnvesteerd. Operations-manager W. Keve- naar is ervan overtuigd dat deze aanpassingen hebben bijgedra gen aan de vermindering van de geuren die de burgers in Roelo farendsveen nogal eens ruiken. Kevenaar erkent dat de fabriek af en toe nog wel eens geurt, maar hinder geeft dit volgens hem niet: .Anders had de ge meente ons wel op onze vingers getikt." Bovendien blijft Ruiten Troef alert: „Op dit moment zoeken we naar manieren om de geuri- Drie gemeenten maken een streekarchief De archieven van Rijnwoude, Jacobswoude en Nieuw- veen verhuizen binnenkort naar de kelders van de Al- phense muziekschool. Daar, in de catacomben van het voormalige gemeentehuis, worden de vele honderden meters veilig opgeborgen voor het nageslacht en toegan kelijk gemaakt voor plaatselijke geschiedvorsers. Samen met het Alphense archief gaan de oude papieren van de drie gemeenten een streekarchief vormen. alphen aan den run ruud sep Het streekarchief is vooral voor de onderzoekers van de plaatse lijke geschiedenis van belang. Door de nieuwe opzet moet het een stuk gemakkelijker worden om de juiste stukken uit de enorme papiermassa te vissen. Bovendien wordt de index van het Alphense streekarchieven gekoppeld aan het Goudse ar chief. Ook voor de drie gemeenten die straks hun spullen naar Al phen kunnen brengen, is het streekarchief een uitkomst. In alle drie de gemeenten moet binnenkort een nieuw raadhuis worden gebouwd. De aanleg van een aparte archiefruimte die aan alle wettelijke eisen vol doet, kost minimaal een half miljoen gulden. Nu verzorgt het streekarchief de Rijnwoudse archivering voor ge dampen die in de fabriek vrijkomen, verantwoord af te voeren. We denken nu in de richting van een afzuiginstalla tie. Dat is frisser voor de werk nemers en de dampen komen dan niet langer in het milieu." Kevenaar benadrukt dat alle maatregelen zijn doorgevoerd om aan de milieu-eisen van rijk, provincie en gemeente te vol doen. „Daar zijn ze de laatste jaren enorm fel op. Ze willen precies weten wat wij produce ren en hóe wij dat doen en dat met de hinderwetvergunning in de hand." Actueel Woordvoerder L van der Leij van de gemeente bevestigt dit. „Dat is niet alleen in Alkemade zo, maar overal. Alle gemeenten in Nederland kijken op dit mo ment naar de in het verleden af gegeven hinderwetvergunnin gen. In 1995 moeten ze allemaal actueel zijn en zo precies moge lijk beschrijven wat er in de be drijven gebeurt." Kevepaar en Van der Leij den ken niet dat er tegen de aanpas sing van de vergunning bezwa ren komen: „Per slot van reke ning gaat het hier om maatrege len waarmee Ruiten Troef aan de milieuwetgeving voldoet." Maar als er bezwaarmakers ko men, zijn ze niet bij voorbaat kansloos, zelfs al is de verbou wing al vier jaar geleden door gevoerd. Van der Leij: „De wijzi gingen zijn zonder toestem ming van de gemeente uitge voerd. Ze blijven dus voor risico van de ondernemer. VRIJE TIJD 35.000 gulden per jaar en Ja cobswoude is uit de zorgen voor jaarlijks 29.000 gulden. Wan neer de provincie de stichting van het streekarchief subsidi eert, kan de bijdrage van de ge meenten de eerste vier jaar met een paar duizend gulden om- De burgemeesters van de vier gemeenten vinden dat het streekarchief er snel moet ko men. De verschillende gemeen teraden moeten het plan nog monique lange Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de gemeente Alphen wordt op 13 mei in 's Rijks munt te Utrecht een speciale munt geslagen. De munt moet in Alphen vanaf 15 mei gaan gelden als betaalmiddel. Deze circulatie-munt van 5 gulden blijft geldig tot het einde van dit jaar. Binnenkort kunnen de Alphenaren in de meeste winkels en horecagelegenheden de AL- BA gebruiken als betaalmiddel. Door middel van stickers en affiches zullen de winkeliers hun medewerking aan de actie bekendmaken. De ALBA is ook verkrijgbaar bij alle banken in Al phen. Naast het circulatie-exemplaar zijn voor de verzamelaars speciale uitvoeringen verkrijg baar. Van het muntje worden ook zilveren en gouden exemplaren geslagen. Het plan om een speciale jubileummunt te maken, is bedacht door de Hazerswoudse me- dailleur Willem Vis. In samenwerking met de gemeente, de winkeliers en de banken in Al phen heeft hij zijn plan kunnen realiseren. Het is de bedoeling dat er 10.000 munten worden geslagen. Bij voldoende belangstelling komen er misschien nog eens 10.000 exemplaren bij. De munt is genoemd naar de Romeinse leger plaats Albanianae. De voorzijde van de ALBA toont de toegangspoort van het castellum. De leus 'Stad in het groene hart' dient als om schrift. De keerzijde draagt de naam ALBA met een '5' als de waarde-aanduiding. Daaronder staan de wapens van de vier oorspronkelijke ge meenten, die 75 jaar geleden zijn samenge voegd (Alphen, Oudshoom, Aarlanderveen en Zwammerdam). Natuurwandeling Het IVN, afdeling Alphen, no digt natuurliefhebbers uit op zondag 2 mei mee te gaan met een wandeling door het Gouwe Bos, tussen Boskoop en Wad- dinxveen. Natuurgidsen vertel len over vogels en hun nest plaatsen, bomen, struiken en kruiden. Vertrek om zeven uur bij het begin van het fietspad richting Gouwe Bos, aan de Lin- naeusweg in Boskoop. Laarzen en verrekijker meenemen. Hondenclub Eigenaars van honden kunnen op maandag 3 mei terecht bij de Alphense Hondenclub, die vanaf acht uur informatie ver strekt over de trainingen. De club is te vinden aan de Hoorn 115. Zahra Turkse kaasbroodjes is het ge recht dat deelnemers aan de in terculturele kookles maandag 3 mei kunnen leren maken bij Zahra, internationaal trefpunt voor vrouwen en meisjes in Al phen. De kookles begint om ze ven uur en kost vijf gulden voor leden en 7,50 gulden voor niet- leden. Zahra is gevestigd aan de Ruisdaelstraat 57a. Zahra wil ook beginnen met een cursus Marokkaans koken. Voor opga ve en informatie: Bea Postma, tel. 01720-94272. koudekerk aan den run» „Kom maar op, goed zo, kom op. En ja, hoor weer een vis gevangen", roept de leidster van het vissenvangspel, als de 6-jarige Yvette Vaal uit Koudekerk beet heeft. Met uiterste concentratie haalt ze het 'beest' uit het water. Een luid applaus klinkt. Yvette is een ervaren visser, ver telt ze glunderend. Haar vader vult haar aan: „Maar dan moet ze wel binnen tien minuten beet hebben, want anders is het geduld op." Een geluk voor haar dat deze vissen niet weg kunnen zwemmen. Nu kostte het haar nog niet eens een minuut. De opkomst van ouders en kinderen is groot op het zonovergoten veld van het Prins Willem-Alexan- derbad. Niet alleen het vissen vangen is in trek bij de Koudekerkse jeugd, maar ook het blikken gooien, ringen werpen, en nog vele andere spelletjes. runsaterwoude „Ooohh, wat ziet die er mooi uit", roept een in rood-wit en blauw getooide vrouw als leden van het oranjecomité een enorme taart naar buiten dragen. „Moetje eens kijken." „Nou, die moet er geen uur staan, want dan is die wel zuur", zegt een ander die 'dat probleem' graag wil verhel pen. Het is vrijdagochtend, «tf uur. De 'Wouwena ren' stromen massaal naar het Domplein. De koffie staat klaar, drumfanfare Mavileo speelt vrolijke mu ziek en de burgemeester houdt een openingswoord. Leden van het oranjecomité van Rijnsaterwoude de len niet alleen taart uit vanwege de verjaardag van de koningin maar ook omdat het comité zelf zijn zil veren jubileum viert. in De Veen. „Voor de zeephelling hebben we dit jaar ande re zeep gebruikt", vertelt Hans Koek van het oranje-comité. „Kijk", wijst hij naar een jongen die herhaalde pogingen doet om bij de bel te kunnen komen. „Ze hebben er meer moeite mee dan vorig jaar." „Moetje kijken"', roept Jolan- roelofarendsveen Het warme weer weerhoudt deze step- pen-racers er niet van om zich nog eens extra in te span nen. Met z'n tweeën op de step, een rondje over de Euro- paweg en dan tot slot de zeephelling op om de klok te lui den. De steppenrace is een jaarlijks terugkerend evenement da de Jong quasl-verontwaardigd naar haar vrienden, als ze terugkomt van de race. Haar broek en T-shirt zitten onder de zeep. Ze rolt zich door het gras om wat van de glibberi ge smurrie kwijt te raken. Het helpt niet veel. Maar de lol is des te groter. foto's ben de bruyn roelofarendsveen Vrolijke deuntjes klinken vanaf het grasveld bij de Europaweg in Roelofarendsveen. De B-kapel zingt, stampt en blaast, om de zonnende en bierdrinkende mensen heen. Het zweet van de twaalf hechte vrienden staat na het optreden op de voorhoofden. Maar dat geeft allemaal niets, zeggen ze. „Als er maar bier is dan is het goed." Een ander legt uit: „Daar staat die B van B-kapel ook voor. De B van bieren bitterballen." Bitterballen zijn er weliswaar niet, maar 'goud-gele rakkers' In overvloed. alphen aan den run. Jone en oud kijken geboeid naar het theater Makadam. Het publiek wordt meegesleurd in een spannende zoektocht naar de schat De ge laatsuitdrukkingen, de intonaties en de bewegingen van de drie ty petjes maken de opvoering in het Park Rijnstroom tot een groot suc ces. Het park vormt niet alleen het decor voor theater. Duizenden mensen genieten in de open lucht onder de schaduw van de bomen, van de muziek, dans en de kunst markt

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13