Zorgen over vluchtwegen in flats tieren weUg Betere zorg voor ouderen Regio ZATERDAG 1 ME11993 CHEF «GERT VISSER. 071-161417. PLV -CHEF JANET VAN DIJK. 071-1 KONINGINNEDAG VRUETIJD Leiderdorpers 'als ratten in val' Natuurlijk groenbeheer in Voorschoten Bewoners van de Santhorst, Lokhorst en Raaphorst in Leiderdorp maken zich grote zorgen over de vluchtwe gen in hun flats. Ze eisen een brandveiligheidsrapport en meer nooduitgangen. De brandweer onderzoekt de kwestie en brengt op korte termijn rapport uit. Directe aanleiding voor de on rust is een brandje dat op 28 maart woedde in een liftkoker van de flat Santhorst. Hoewel het snel was geblust, veront rustte dit voorval veel bewoners. Ze denken dat een regelrechte ramp was gebeurd als de brand zich had uitgebreid tot de bij het trappenhuis gelegen ver- warminsgsinstallatie. Het trap penhuis is voor de meeste be woners de enige vluchtweg. voorschoten monique lange Het heeft wat inspanning en denkwerk gekost maar volgens directeur J. van Gorkum kan 't Hofflants Huys in Voorschoten binnenkort met een schone lei beginnen. Voorheen waren de bewoners en het personeel ver deeld over vier afdelingen. Na een reorganisatie zijn er nu nog twee. Op de tweede verdieping is een centrale zusterpost geko men. Want de verschillende zusterposten leverden bij de be woners veel verwarring op. „Ze ker omdat de posten niet altijd De bewoners vragen zich af of de vluchtroutes in de woon complexen wel voldoen aan de voorschriften voor brandveilig heid. Volgens hen kan dat haast niet het geval zijn: „Circa 200 bewoners redden uit 111 wo ningen zonder dat er een brandnooduitgang aanwezig is, lijkt me een onmogelijke opga ve", aldus woordvoerder L van Beers. Daar komt nog eens bij dat de parkeerpleintjes waar de flats-omheen zijn gebouwd vol gens omwonenden moeilijk bemand waren", legt Van Gor kum uit. „Het resultaat was dat veel bewoners die hulp nodig hadden naar de receptie gingen. Dat is natuurlijk niet de bedoe ling, want daar wordt geen ver zorgende hulp verleend." Volgens Van Gorkum hebben •de bewoners meer zorg nodig omdat ze gemiddeld een hogere leeftijd hebben dan tien jaar ge leden. Dus zijn ze minder vitaal. toegankelijk zijn voor brand weerwagens. Een brand in de flats is vol gens Van Beers beslist niet denkbeeldig. Hij wijst er op dat veel van tie garageboxen onder de woningen worden gebruikt voor de opslag van brandbaar spul als papier, drank en olie. „We hebben de gemeente er al diverse malen op gewezen dat dit illegaal is. Het bestemmings plan staat alleen opslag toe van huishoudelijke goederen. De meeste garages zijn ver huurd aan winkeliers. Die heb ben in gesprekken met de ge meente toegegeven dat de op slag onwenselijk is, maar doen er vooralsnog niets aan, zo meent de zegsman van de be- Commandant Vons van de „Wij moeten onze hulp daarop afstemmen", zo zegt de direc teur. Daarom is ook besloten dat de verzorgende medewer kers, in tegenstelling tot vroe ger, alleen de verzorging van de bewoners tot hun taak rekenen. Zij gaan zich niet meer bezig houden met het schoonmaken van de kamers en het rondbren gen van thee en koffie. De schoonmaak wordt overgeno- Leiderdorpse brandweer meldt dat de kwestie in onderzoek is. „We hebben al een eerste rond je gemaakt met de afdeling bouw- en woningtoezicht van de gemeente." In eerste instan tie denkt Vons niet dat er echt grote problemen zijn. „Natuur lijk hebben we bij nieuwe flats andere eisen aangaande vlucht wegen en is de situatie niet op timaal. Maar van echt levensge vaarlijke situaties is geen sprake omdat iedereen op de balkons van de buren kan komen." Bewoner Van Beers meent evenwel dat dit niets oplost. „Ook bij je buren kom je via de voordeur op dezelfde galerij te recht." Vons ziet geen mogelijkheden om de eigenaar van de flats, het Algemeen Burgelijk Pensioen- men door goedkopere krachten. Op deze manier moet het ver zorgend personeel de handen vrij krijgen om d<j eigenlijke taak uit te voeren. Directeur Van Gorkum, die ongeveer een jaar geleden een aanstelling kreeg bij 't Hofflant Huys, wil van het bejaarden oord een woon- en zorgcen trum maken. „Er moet een be tere communicatie zijn tussen fonds (ABP) of de beheerder, makelaardij Paul de Haas uit Wassenaar, te dwingen een ex tra nooduitgang te bouwen. „Dat zou alleen mogelijk zijn bij een renovatie. Als ik nu bel, meldt de eigenaar ongetwijfeld dat de flats voldoen aan de ei sen die golden ten tijde van de oplevering eind jaren zestig." Makelaar De Haas in Wasse naar was niet bereikbaar voor commentaar. Huismeester Van Wijk, in dienst van De Haas, schrijft de onrust toe aan de vergrijzing van de bewoners van de flats. „De mensen worden wat ouder en minder goed ter been. Daarom zijn ze wat angstiger. Aan de andere kant is het een prima zaak dat de men sen hun zorgen uitspreken." de bewoner en de verzorgende. Door al deze maatregelen ho pen wij dat te kunnen realise ren. Daarnaast moet er in de toekomst een nauwere samen werking met andere verzor gingsinstellingen op gang ko men", aldus van Gorkum. Het tehuis heeft de kosten van de reorganisatie, 250.000 gulden, zelf kunnen betalen. Van Gorkum: „Een paar jaar ge leden hadden we een tekort van vier ton. We zijn nu zover dat onze begroting sluitend is. Deze investeringen passen daar in." Ontfermt Voorschoten zich nu wel of niet over de gemeentelij ke groenstrook aan het De Sa- vornin Lohmanplantsoen? Be woner H. Timmerman begrijpt er niets van. Sinds de gemeente de door bewoners beplante ge meentegrond terugeiste, wordt de plek volgens hem amper on derhouden. Volgens het hoofd van de afdeling Groen, C. Buijs, is dit simpelweg het gevolg van het 'natuurlijke groenbeheer' van de gemeente. „Tussen de heesters groeit spontaan en uitbundig een kruidenlaag, met speenkruid, hondsdraf en andere inheemse kruiden. Die laten we bewust .staan. De strook is een fraai voorbeeld van natuurlijk groen beheer, dat de gemeente voor staat", aldus Buijs. Volgens Buijs denkt Timmerman mis schien dat er onkruid staat. „Er is al een brief naar hem onder weg. Met een boekje over na tuurlijk groenbeheer erbij." Timmerman komt in een brief aan de gemeente nog even terug op het illegaal planten op stukjes gemeentegrond, waar Voorschoten vorig jaar tegen optrad. Timmerman beweert dat de gemeente bewoners soms vraagt om gemeentelijk groen te verzorgen, als het geld daarvoor ontbreekt. Zo ging dat volgens hem tien jaar geleden bij de groenstrook die grenst aan de tuinen van de huizen aan het De Savomin Lohman plantsoen. Een officieel verzoek aan de bewoners om onder houd van gemeentelijk groen op zich te nemen, wordt vol gens het hoofd van de afdeling Groen nooit gedaan. „We staan positief tegenover bewoners die zwerfvuil uit perken willen weg halen. Maar er kan nooit zijn gezegd dat de gemeente geen geld heeft voor onderhoud van het groen. De gemeente blijft hiervoor zelf verantwoordelijk", aldus Buijs. De gemeente voelt dan ook nog steeds niets voor het verko pen van de groenstrook aan de bewoners. De bewoners hebben zich hiervor tot twee keer toe sterk gemaakt Elf-dorpen-fiets-toeht Fietsliefhebhers uit Stompwijk en omgeving kunnen morgen meedoen aan de Elfdorpen- tocht, door dorpen en polders in Zuid-Holland. De IJsclub Nut en Vermaak Stompwijk hééft een fietstocht uitgezet ovér 45, 80 of 160 kilometer. De kortste afstand begint om 10.00 uur, voor de twee lange afstanden kan tussen 8.00 en 10.00 uur ge start worden. Kosten 8 gulden, kinderen tot 14 jaar kunnen gratis meedoen. Start en finish bij Het Blesse Paard aan de Dr van Noortstraat 154. Autokrakers aan de haal met spijkerbroeken AL^HEN AAN DEN RUN Uit twee auto's in de Lauwers in Alphen aan den Rijn is een gro te hoeveelheid spullen gestolen, met een totale waarde van-on geveer 7.000 gulden. Der eige naars hebben gisteren aangifte gedaan van de diefstal die in de nacht van donderdag op vrijdag is gepleegd. Uit de eerste auto verdwenen ongeveer 100 spijkerbroeken en tien paar tennisschoenen. Uit een tweede auto werd een ra dio-cassetterecorder ont vreemd. De radio werd in de loop van vrijdag in de buurt te- ruggevonden. De apparatuur beschikte over een geheime toegangscode'. Dansavond bij De Rijntamboers ZOETERWOUDE Drumfanfare de Rijntamboers uit Zoeterwoude houdt vanavond (1 mei) een feest- en dansavond. Hiermee worden de feestelijkheden ingeluid ter gelegenheid van het 30-jarig jublileum en de voorberei ding op het Wereld Muziek Concours in Kerkrade. Tijdens de feest avond speelt het dansorkest De Bolero's. De aanvangstijd is 21.00 uur en de toegang is gratis. leiderdorp» „Wat wil je, een woest uitziende piraat, een clowntje of een schattig poezen- kopje." Endy kiest voor eert piraat. Nog gauw even een hap van het spekkie en dan weer stil zitten met de ogen dicht. Y 'nderen laten zich graag schminken door twee handige grimeurs. In de wijk Buitenhof, op het pleintje bij Mu- zenhof in Leiderdorp is het nog niet erg druk, maar wel erg warm. Als je wilt kun je de hele dag van hot naar her sjouwen om overal een graantje van de Oranje-festiviteiten mee te pikken. Geraniummarkt, kindermarkt, circus, puzzeltocht en spelletjes. Stokvangen, schmin ken, prijzenrad en hengelen, elk onderdeel is goed voor een prijsje. voorschoten „Ja, het gaat goed. Nog een stukje, je bent er bijna. Jaaaaa, hebbes!!" En daar heeft de klimmer een envelop te pakken die een meter of vier bo ven de grond in de mast hangt. Op de Voorstraat in Voorschoten is het ontzettend druk en ontzet tend gezellig. Veel belangstelling is ervoor het 'mastklimmen'. Bo ven in de mast is een wiel met en veloppen bevestigd. In elke enve lop zit een geldprijsje. Velen pro beren het en ongeveer de helft haalt de top. Een slimme klimmer heeft nog de moed om aan enkele enveloppen te voelen of hij er achter kan komen wat er in zit. Ja, daar heeft hij er een te pakken, hij laat zich snel naar beneden glij den. Als alle enveloppen uit de mast zijn, wordt ruimte gemaakt voor het touwtrekken. warmond „Oei, oei, dat valt toch niet mee." Wrijvend langs zijn ar men en met een knalrood hoofd van inspanning loopt Rob weg. „Eén minuut achttien, de beste tijd tot nu toe", zegt de spelleidster bij het onderdeel spijkerbroekhangen op het pleintje bij de Pomp in Warmond. De volgende staat alweer klaar. Vierentwintig seconden. De meeste deelnemers aan dit onderdeel hielden het niet langer dan twintig secon den vol. „Het is veel te warm, met die zweethanden glijd je er zo van af", zegt een meisje teleurgesteld. Ze pakt haar ijsje over van haar vriendinnetje en loopt likkend weg. zoeterwoude De Oranjewijk in Zoeterwoude-Rijn- dijk. Er is veel belangstelling voorde zeepkistenrace. Geen zelfgebouwde zeepkisten, maar keurig in el kaar gezette karretjes. Een kind in de kar, de ander duwen. En liefst zo hard als hij kan. Aan de zeepkis tenrace op het Kooikerspad in Zoeterwoude-Rijndijk doen zesendertig voornamelijk jongens mee. ,Die anderen deden hartstikke gemeen", roept de duwer van een van de karretjes, die als tweede bin nenrijdt. „Nou, dan moeten jullie maar beter uitkij ken", zegt de bestuurder van het andere kistje. Te recht of onterecht: Christiaan en Daan werden perste bij de racers van zes tot negen jaar. oegstgeest De 11-jarige Thijs Hekkenberg te kent al slurpend aan zijn cola een oranje dia mant op de stoep. Hij maakt zijn 'tekening' ondersteboven en laat zich door niemand af leiden. Trottoirtekenen is een van de vele Ko ninginnedag-activiteiten in Oegstgeest Aan alle kanten knalt muziek uit de luidsprekers maar daar laten de kinderen zich niet door van de wijs brengen. Aan de Lange Voort zijn zo'n 75 tekenvelden uitgezet. Met een doos stoep- krijt onder de arm zoeken de deelnemertjes een mooi stukje straat uit Slimmeriken kiezen vlug een plekje in de schaduw. De kleintjes kleuren tegels, bij de grotere kinderen verschij nen de meest uiteeeniopende figuren op de straat.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11